Setari Cookie-uri

ajutor..:(

sunt cu alex, prietenul meu, de 2 ani.planuim de mult sa ne mutam impreuna la brasov.acum este in america si in toamna se intoarce.pana sa plece cam asta era planul...pleaca in state, s intoarcem, ne mutam si gata...acum..a inceput sa dea din colt in colt..spune ca ma iubeste si stiu ca asa este, dar spune ca nu e sigur.daca ma mut eu va trebui sa ma transfer la facultate acolo si sa renunt la locul meu de munca de aici,sunt dispusa sa fac asta..si asa vreau sa plec din orasul asta ingrozitor!insa tt spune ca ii este frica sa nu cumva sa renunt la facultate (mai am un an), daca nu ma angajez...mie mi se par pretexte.ma cunosc si stiu cat sunt de ambititoasa.acolo are apartamentul lui..azi am vb cu el si cand l am intrebat ce are de gand mi a zis ca toti cei cu care a vb i au zis cam acelasi lucru: e prea devreme sa ne mutam impreuna, ca sa mai asteptam macar un an sa termin eu facultatea aici timp in care el pleaca la bv, incepe masterul acolo si ne vdm in weekend..sau cand o fi...dar eu l am intrebat CE VREA EL, nu c spun altii.."nu stiu" a devenit laitmotiv in discutiile noastre.ma tot gandesc ca ai lui au impresia ca nu urmaresc decat faptul ca are apartament acolo si alte prostii..ce sa fac?cum explic?cum dovedesc ceva?desi mie mi s pare ca nu am mare lucru de dovedit.stie ca il iubesc...dar sunt disperata!un an asa departe unul de altul..raman cu el?sau nu?va rog, dati mi un sfat!:(
lil_mariuk
Postat pe 24 Iulie 2008 22:48
mai..faptul k se gandeste la tine si la faptul k nu vrea sa renunti la facultate se poate sa nu fie un pretext..adica atunci cand omul te iubeste se gandeste in primul rand la ce este bine pt tine inainte sa faci un pas atat de mare..poate el chiar iti vrea binele si a ajuns la concluzia k momentan este cea mai buna solutie pentru relatia voastra..
cat despre un an la distanta..nush..depinde..in primul rand de cat de mult iti doresti sa fii cu el..
dar..daca pana acum ati fost impreuna si v-ati vazut zilnic iti va fi foarte greu sa te vezi cu el odata pe sapt sau la 2 sapt din moment ce v-ati obisnuit asa unul cu altul..
e o diferenta intre relatiile la distanta care incep asa..si relatiile care din diverse motive ajung sa fie la distanta
eu zic sa-ti analizezi foarte bine sentimentele fata de el si de relatia voastra..si nush..poate gasesti tu alta solutie..toate astea trebuie discutate si analizate in comun..
bafta multa iti doresc
_Ada_
Postat pe 25 Iulie 2008 16:40
Are dreptate ADA.
Gandurile, de genul ca ar trebui sa ramai un an sa-ti termini facultatea, ar trebui sa le ai tu in primul rand.
Gandeste-te ca odata cu transferarea la faculate in alt oras, cu munca, nu este chiar asa usor, in primul rand iti va afecta scoala.
Astepta inca un an, termina facultatea, abia dupa aia te muti. Atunci vei avea timp de acomodare, cu parintii lui, cu locul de munca si multe altele. Acum iti iei pe cap prea multe si risti sa pierzi tot.
Iar cand spun tot, adica facultatea, iubitul si totodata viata ta, care se va duce pe apa sambetei.
Analizeaza bine si vei vedea ca iubitul tau are dreptate, iar sfatul meu este: nici sa nu-ti treaca prin cap ca el ar cauta scuze, dimpotriva, mai rar barbati ca el.

PS: Sa nu crezi ca mutandu-te cu el, va fi acelasi lucru ca si pana acum. Este mult mai diversa convetuirea in 2.

PSS: terminand facultatea inainte de a face un pas, vei fi mult mai sigura pe tine, nu vei depinde de el si vei putea lua orice decizie vrei (in caz de incendiu).

Sper ca ai inteles mesajul meu.
Succes!!!
Nu face alegerea gresita, atat iti doresc.
Pupici!
MH21TTN
Postat pe 25 Iulie 2008 17:20
oare eu sa fiu singura care vede lucrurile intr o maniera aparte?ma asteptam sa primesc raspunsuri care sa mi dea mie dreptate, nu lui...mi e frica de distanta asta intre noi..bucuresti - brasov..va sta singur acolo, ai lui stau in buzau.cred ca relatia asta e primul lucru din viata mea in care am gresit dar imi doresc din tot sufletul sa nu o mai fac..incerc sa fac totul perfect..stiu ca pasul asta e important pentru noi..oricare dintre alegeri poate insemna o piatra la temelia relatiei sau, din contra, prabusirea ei..:(
lil_mariuk
Postat pe 25 Iulie 2008 17:37

Draguta, eu te inteleg perfect ca te sperie distanta care va urma intre voi, am trecut si eu prin asta, dar am trecut cu varf si indesat. Mai pune un mic detaliu in balanta si vei vedea ca vei trece mai usor, adica odata cu distanta vei putea sa vezi si ce poama ai langa tine.
Daca te iubeste cu adevarat veti trece si peste asta.
Iubiti-va mult! (citat Mircea Radu :D)
Succes!!!
Gandeste-te bine.
Cu alegerea pripita risti sa-ti pui in pericol multe.
MH21TTN
Postat pe 25 Iulie 2008 17:51
corect si asa....nu m am gandit la asta cu pramatia:))
lil_mariuk
Postat pe 25 Iulie 2008 19:21
da chiar asa asta ar putea fii un test/bafta !si incearca sa vezi acum prin distanta daca chiar il iubesti si daca el merita o persoana sincera ca tine?
ramona_balanescu
Postat pe 25 Iulie 2008 19:58
m am gandit sa ii spun sa ramana aici cu mn pana termin facultatea..el nu a avut niciodata un spirit combativ...si acum, sa ramana aici ar insemna sa i infrunte pe ai lui care parca i au pregatit toata viata.ei deja incep pregatirile pentru mutarea odraslei la bv..si el acum sa le dea planurile peste cap pentru mn..si asta ar fi un test,nu?
lil_mariuk
Postat pe 25 Iulie 2008 20:32
barbatii nu sunt pra dispusi in viata la sacrificii...parerea mea e k dk tot mai ai 1 an de facultate ar putea sstea langa tine , ultimul an de facultate nmu e asa de usor , inchiriati apartamentul acela pana termini tu , puneti si ceva bani deoparte , distanta omoara aproape tot....dar daca aveti o relatie solida...ar trebui sa treaca si tesul de wekend......dar totusi.....de ce ar trebui ca tu sa renunti si la facultate si la locul de munca ...?????
zgabeatza
Postat pe 28 Iulie 2008 18:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Eu nu-mi dau cu rimel 13 De la: hystria1 17 Octombrie 2010 15:02
HELLO 8 De la: blaa 19 Februarie 2010 19:29
Cred ca am luat-o razna de tot... 60 De la: Cassey 31 Decembrie 2008 13:53
cum stii... 26 De la: alia1986 25 Martie 2008 22:30
visul meu... 12 De la: nicossia 22 Ianuarie 2011 16:22