Setari Cookie-uri

Ce credeti cand jumatatea voastra a decis sa plece la munca in strainatate fara ca voi sa fiti de acord?

Salut...ce parere aveti de acest lucru?mai ales daca v-ar pune in fata faptului implinit,in sensul ca el era deja hotarat fara sa discute iar vestea a venit mai degraba ca un anunt,ceva de genul pur si simplu plec...nu prea mai conta parerea celuilat...
onuta81
Postat pe 28 Iulie 2008 11:55
daca se hotaraste sa plece fara macar sa discute cu mine asta inseamna ca persoana mea conteaza prea putin pentru el si ar trebui sa ma gandesc mai serios in ceea ce priveste relatia noastra. Nu spun ca o relatie nu ar merge atunci cand unul din parteneri ar pleca in strainatate dar asta inseamna foarte multa comunicare. Si atunci cand comunicarea intre parteneri este zero......
mariangel
Postat pe 8 August 2008 18:14
Asta inseamna ca atunci cand iti pasa de viata si viitorul tau nu mai stai sa ceri parerea cuiva de care, sa fim sinceri, oricum nu-ti pasa. Lasa omul sa mearga pe drumul lui. Asta e...n-a fost sa fie...
ursuletulmeu
Postat pe 12 August 2008 15:49
Si eu vreau sa plec la muca in tari straine, dar nu pot sa o fac fara aprobarea familiei. Nu ma lasa sufletul!
Lucia1971
Postat pe 13 August 2008 19:46
Simplu si trist: nu prea il intereseaza persoana ta!
Gaby211081
Postat pe 2 Septembrie 2008 11:10
buna
nu cred ca e vba neaparat ca nu il intereseaza pers ta, depinde mult de relatia voastra, de cat timp sunteti impreuna, depinde de ce simti tu pentru el, de cum s- purtat el cu tine.Este ft usor sa spui ca gata, imi vad de drum. Dar dc e ce iti doresti ca pers, discuta cu el, vezi ce planuri are el, cum vede el relatia vaostra in conditiile astea, cat vrea sa stea, adica discutati mai mult, afla ce vrea sa faca dupa aceea, voi ce faceti dupa ce el vine, si apoi cantareste dc merita el , relatia ,sa il astepti. Eu am decis sa astept, fiecare zi departe de el a fost un test pentru mine, pentru noi sa vedem dc rezista relatia noastra asa departe, sa vad ce simte el pentru mine.si vreau sa spun ca l-am simtit ft apropae desi e ft departe, am simtit intens sentimentele lui pt mine. Recunosc, au fos zile cand imteam ca innebunesc, cand eram trista insa ne-a si ajutat faptul ca am fost departe, fiecare a invatat sa aprecieze anumite lucruri si acum suntem amandoi nerabdatori sa vina ca sa ne punem in aplicare planurile noastre. Da important este si ce vrei tu. Deci, vbeste cu el, lamureste-te si afla ce vrei sa stii si dupa aceea ia o decizie
elisabetan
Postat pe 2 Septembrie 2008 16:58
Pai cred ca inainte de a pleca trebuie sa purtam o discutie referitoare la asta!!Daca reuseste sa ma convinga am sa fiu de acor pt ca stiu ca ar faceo pt viitorul nostru desi as fi cam geloasa sa il stiu acolo

Postat pe 12 Septembrie 2008 10:13
Inseamna ca e baiat cu capul pe umeri si ca vrea mai mult pentru el si..poate si pentru tine.Probabil daca ai simti cam cat de greu e printre straini..ai renunta la dileme de genul asta.
samsonics
Postat pe 9 Noiembrie 2008 22:12
mi-e mi s pare aiurea..s ia el singur hotararea asta singur!eu consider k din moment ce suntem impreuna ar trebui s fim aman2 de acord cu asta si s ne spunem aman2 parerea,pt k asa e destul de nasol!nu stiu c as face dak as fi pusa in situatia asta..dar oricum nu cred k m-as simti deloc bn!
dar bineinteles dak mi-ar explica d c a luat decizia asta cu siguranta l-as intelege si l-as sprijini,dar oricum as mai fi suparata ink p el pt k nu m-a intrebat de la inceput!

Postat pe 10 Ianuarie 2009 23:31
mi-e mi s pare aiurea..s ia el singur hotararea asta!eu consider k din moment ce suntem imperuna ar trebui s fim aman2 de acord cu asta si s ne spunem aman2 parerea,pt k asa e destul de nasol!nu stiu c as face dak as fi pusa in situatia asat..dar oricum nu cred k m-as simti deloc bn!

Postat pe 10 Ianuarie 2009 23:33
Gaby211081
Postat pe 12 Ianuarie 2009 10:26
De la: Gaby211081, la data 2009-01-12 10:26:30


Gaby211081,nu mai taia tu macaroana tuturor...ok? daca tie ti se pare off topic, nu mai posta...nu te intreba nimeni care e parerea ta in special. Si ...f y y ...subiectul asta e foarte actual si merita sa se dicute pe seama lui.

In alta ordine de idei...si eu am plecat de trei ani din tara, eram intr-o relatie pe atunci si nu m-a interesat parerea lui pentru ca evident nu tineam la respectivul. Am luat cea mai buna decizie, mi-am schimbat viata radical, si nu regret nimic din ce am facut. E greu printre straini, dar nimic nu e imposibil. Asa ca bafta celor care se simt pregatiti sa-si ia destinul in maini!
mrskattousa
Postat pe 5 Februarie 2009 16:23
Spune i ca vrei sa mergeti amundoi in strainatate la munca, dar daca tu ai un loc de munca te sfatuiesc sa ramai acasa, te asigur ca este mai bine. El, sotu sau prietenul tau daca te iubeste te va chema acolo daca o sa mearga totul bine, daca o sa gaseasca de munca. Ai rabdare, timpul le rezolva pe toate.
lover_woman
Postat pe 5 Februarie 2009 16:25
nu ai specificat in ce context a luat hotararea! daca aveti datorii poate a inteles ca e singura sansa sa scapati de ele, daca va certati tot timpul si relatia voastra e in agonie, poate asa vrea sa evadeze. eu in urma cu 7 ani am mers afara pt ca voiam sa castig bani sa pot divorta si sa am stabilitate si independenta financiara. m-am recasatori si dupa 3 luni am ramas fara bani si cu locuinta doar pe jum renovata, iar am mers 6 luni. si acum de 7 luni este sotul plecat tot pt fam deah cate nu trebuie? mobile, masina, restituit datorii. dar noi niciodata nu am pus la indoiala hotararea celuilalt pt ca stim, ca totul este pt fam noastra. eu sper sa merg si eu peste putin timp cu el cand v-a fi loc in echipa. cere-i sa iti spuna motivul real si sa te duca si pe tine. daca nu poate, asta e, trebuie sa ii acorzi toata increderea si sustinerea ta, pt ca este ingrozitor de greu sa fii la mii de km departare de familie, dar daca nu vrea sa mergi si tu, atunci aveti o problema.

Postat pe 5 Februarie 2009 20:10
As accepta maxim 3 luni mai mult nu ! Categoric ! Se duce pe un an ? sa se duca pentru totdeauna ! E o parere dar asa as proceda . sa stea acasa cu familia pentru ca de aia si-a facut familie !

Postat pe 8 Februarie 2009 11:13
De la: Neostar, la data 2009-02-08 11:13:51 As accepta maxim 3 luni mai mult nu ! Categoric ! Se duce pe un an ? sa se duca pentru totdeauna ! E o parere dar asa as proceda . sa stea acasa cu familia pentru ca de aia si-a facut familie !


Te-ai gindit ca poate tocmai faptul ca are o familie l-a fortat sa plece la munca in strainatate ?Sau cistigati asa de bine in tara incit aveti siguranta financiara .Asta ar fi o problema ,iar a doua daca s-a ivit ocazia in criza de timp ? Multe decizii in viata se iau la secunda Tu nu ai luat niciodata decizii pe moment ?
fratzica
Postat pe 11 Februarie 2009 12:09
cateva amanunte vrem...sunteti casatoriti? ......sa pus in dicutie ca te vei duce si tu mai tarziu?.....
daca pleAca pUR si simplu si lasa relatia in aer inseamna ca NU E JUMATATEA TA..... daca trebuie doar sa ai rabdare.... si vei pleca si tu...REZISTA ......... si eu mi-am cunoscut jumatatea cand era plecat din tara si dupa 3 luni jumate a venit si ma luat si pe mine chiar daca AVEAM SERVICI BUN SI MA DESCURCAM SINGURA ......dar daca el e jumamatea mea....IL URMEZ......ASA CA vb cu el ....... faceti ceva impreuna ? sau..SEPARAT?
ferero
Postat pe 12 Februarie 2009 06:10
De la: fratzica, la data 2009-02-11 12:09:25
De la: Neostar, la data 2009-02-08 11:13:51 As accepta maxim 3 luni mai mult nu ! Categoric ! Se duce pe un an ? sa se duca pentru totdeauna ! E o parere dar asa as proceda . sa stea acasa cu familia pentru ca de aia si-a facut familie !


Te-ai gindit ca poate tocmai faptul ca are o familie l-a fortat sa plece la munca in strainatate ?Sau cistigati asa de bine in tara incit aveti siguranta financiara .Asta ar fi o problema ,iar a doua daca s-a ivit ocazia in criza de timp ? Multe decizii in viata se iau la secunda Tu nu ai luat niciodata decizii pe moment ?


M-am gindit si de aia am zis 3 luni altfel nu ziceam 3 . 3 luni e o perioada destul de buna si clara in care se decide sa isi ia familia acolo sau nu !
Daca se iveste un contract in care te trimite institutia in care lucrezi pe o perioada mare / lunga de timp ca ai spus legat de deciziiile luate in graba sau pe moment o sa faci tot posibilul sa ti duci si familia , .. macar in vizita . Sa nu uitam totusi la ce se rezuma topicul : " Raspunde la Ce credeti cand jumatatea voastra a decis sa plece la munca in strainatate >###fara ca voi sa fiti de acord

Postat pe 19 Februarie 2009 20:08
De la: Neostar, la data 2009-02-19 20:08:48
De la: fratzica, la data 2009-02-11 12:09:25
De la: Neostar, la data 2009-02-08 11:13:51 As accepta maxim 3 luni mai mult nu ! Categoric ! Se duce pe un an ? sa se duca pentru totdeauna ! E o parere dar asa as proceda . sa stea acasa cu familia pentru ca de aia si-a facut familie !


Te-ai gindit ca poate tocmai faptul ca are o familie l-a fortat sa plece la munca in strainatate ?Sau cistigati asa de bine in tara incit aveti siguranta financiara .Asta ar fi o problema ,iar a doua daca s-a ivit ocazia in criza de timp ? Multe decizii in viata se iau la secunda Tu nu ai luat niciodata decizii pe moment ?


M-am gindit si de aia am zis 3 luni altfel nu ziceam 3 . 3 luni e o perioada destul de buna si clara in care se decide sa isi ia familia acolo sau nu !
Daca se iveste un contract in care te trimite institutia in care lucrezi pe o perioada mare / lunga de timp ca ai spus legat de deciziiile luate in graba sau pe moment o sa faci tot posibilul sa ti duci si familia , .. macar in vizita . Sa nu uitam totusi la ce se rezuma topicul : " Raspunde la Ce credeti cand jumatatea voastra a decis sa plece la munca in strainatate >###fara ca voi sa fiti de acord


Ma citez ( nu mi-a bagat tot mesajul ) Referitor la miine ca mai intrebat daca am luat decizii rapide pot sa ti spun ca o singura data am luat o decizie pripita si rapida care ma bagat in niste belele dupa care trag si acum
Cu mult Respect pentru tine si ceilalti de aici Neostar :)

Postat pe 19 Februarie 2009 20:12
sal, mie pers si ideea asta cu rel la dist mi se pare aiurea, aia nu mai e relatie- e chin, pai d aia se iau oamenii unu langa altul ca sa fie IMPREUNA nu unu colo - celalalt dincolo. plus - ca eu stiu deja ce as face - m as da la o parte DE TOT DIN CALEA LUI - DIN MOM CE PAREREA MEA CONTEAZA ATAT DE "MULT"
eu n as putea sa ofer mai mult decat primesc chiar daca am asta in suflet, asta ref la barbati
amazonegirl_4reallove
Postat pe 7 Martie 2009 08:48
si eu am un prieten care pleaca mereu la lucru in strainatate si cu toate astea suntem tot impreuna al treilea an nu ne-a afectat cu nimic relatia fapltul ca el pleca pe o luna la lucru ma suna si vorbeam mult cu el si tot impreuna suntem si astazi
ilyescorina
Postat pe 8 Martie 2009 15:52


Fi mai concisa,pt ca intai spui :" cand jumatatea voastra a decis sa plece la munca in strainatate fara ca voi sa fiti de acord?" - ori acest lucru implica ca de fapt stiai,te-a pus in tema,dar nu esti de acord....

Iar mai apoi :..."el era deja hotarat fara sa discute iar vestea a venit mai degraba ca un anunt,ceva de genul pur si simplu plec..."

Care sunt argumentele lui,ce l-au facut sa ia o astfel de decizie,de a pleca,care sunt argumentele tale pt a ramane...

Din ceea ce spui noi trebuie sa deducem,si poate,de ce sa nu recunosc o realitate falsa...
- a decis sa plece pt ca nu are un loc de munca stabil,
- datoriile va mana de la spate,
- doreste ceva mai bun pt familia lui,o siguranta materiala a zilei de maine,
- s-a ivit o oportunitate ce nu merita a fi pierduta..... etc


De ce nu ti-a spus...:
-stia deja ca vei fi impotriva,
- stia ca esti geloasa ???,si evita discutie pe aceasta tema,tocmai pt ca si el era ravasit si in deriva,si din teama de a nu-si schimba hotararea...
- sau poate pur si simplu nu-l interesa parerea ta (lucru foarte grav....) ...etc

Si cea mai mare necunoscuta "Care este relatia dintre voi " - prieteni,casatoriti...,pt ca de aceasta "necunoscuta" depind multe...
Floare_de_castan
Postat pe 31 Mai 2009 16:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
criza barbatului divortat 6 De la: DeeaCatalina 6 Ianuarie 2010 18:57
Cum sa imi revin dupa divort? 11 De la: geo_xx 26 Decembrie 2009 22:25
cum treci peste moartea cuiva foarte drag? 68 De la: danny_danna 23 Iulie 2014 15:41
Suntem rude? 6 De la: PRALEA_ 3 Octombrie 2011 14:42
contraceptivele notate de noi femeile cu ok 47 De la: DESERT__ROSE 25 August 2010 13:30