Setari Cookie-uri

diferenta mare de varste intre parteneri?

Buna sunt noua aici si am nevoie de niste sfaturi,va rog si fara glume prostesti!!
Povestea mea: Am 15 ani si jumatate,sunt incepatoare cu calculatorul;nu stiam mai nimic cand mi-au daruit parinti calculatorul,incet incet am invatat cate ceva,apoi mi-am bagat internetul (de cateva saptamani) si trebuia sa stiu cate ceva,ceea ce eu nu stiam.Tata l-a chemat pe un amic de-al sau mai mic ( la varsta),acesta m-a ajutat,de atunci vb mereu pe huburi si pe mess:ma saluta,ma intreaba ce mai fac si cam atat.Acum cateva zile mi-am dat seama ca-l iubesc,ba chiar pot spune k m-am indragostit de el fara sa vreau.El este mai mare decat mine cu 20 de ani,eu il iubesc sincer si nu stiu ce sa fac.In primul rand este diferenta de varste;si nu pot ( nu am curaju)sa-i spun.Ce sa fac?Intr-un fel as vrea sa-i atrag atentia,dar cum?Ce sa-i zic?Cum pot face asta doar cu ajutorul internetului?! Va rog sfaturi,si fara glume aiurea,plsssss.

Postat pe 29 Iulie 2008 23:16
gandeste-te in primul rand la reactia tatalui tau numai la gandul unei eventuale relatii.nu numai ca tipul este mult mai mare ca tine, dar ii mai este si prieten.tatii tind sa fie exagerat de protectori cu fetele lor, deci sigur vei intampina f mari bariere.
in unele cazuri, o oarecare diferenta de varsta intre parteneri este buna, pt ca te poti simti ocritita si poti invata multe de la el, dar tu esti mult prea mica.esti aproape un copil si trebuie sa-ti traiesti adolescenta, da-le o sansa si celor de varsta ta sau cu max 5 ani mai mari sa zicem..pe langa asta, stii ca si el este interesat d tine?
buburuza22
Postat pe 30 Iulie 2008 11:24
buburuza sunt annyya ( mi-am facut din nou cont pt ca dadusem mail gresit si....).Multumesc pt sfat,intradevar nu stiu daca si el ma place sau e interesat de mine,dar credema nu stiu ce sa fac;Numai cand il vad pe mess sau vb cu el ma simt ciudat,nu stiu ce sa fac?Mi-au mai placut baieti de varsta mea ,dar niciodata nu m-am simtit asa.Ce sa fac?Cum sa-mi controlez sentimentele?

Postat pe 30 Iulie 2008 13:42
bai ania, nu confunda o pasiune cu iubirea!!!
si mie imi place sa petrec tipu' pe net , chiar imi lipsete cateodata, da' asta nu inseamna ca iubesc netu'.
esti la varsta la care sentimentele incep sa prinda contur si pot fi foarte usor confundate.
e doar o palida dorinta abstracta de a discuta cu respectivu'. faptu' ca te-a bagat in seama de cinci ori si ti-a zis buna , nu inseamna ca a facut o pasiune pentru tine. a fost doar amabil!

Postat pe 30 Iulie 2008 14:01
mersi geo,intr-un fel si eu cred acelasi lucru.Dar nu stiu ce sa fac pt k de fiecare data cand vb cu el nu numai cand ma saluta,cand vb si despre alte lucruri ma simt ciudat ( nu cred ca trebuie sa precizez ce simt).Ce sa fac?Cum sa scap de acest sentiment?Nu vreau sa simt acest lucru pt el,dar nu stiu cum sa scap de acest sentiment?!CE SA FAC?

Postat pe 30 Iulie 2008 14:10
dupa cum ti-am zis , esti intro perioada cand senzatiile vin de-a valma , te acapareaza.
pentru o perioada , evita-l . gasesesti o scuza sa nu stai de vorba cu el mai mult decat un buna si ...inchizi calculatoru'!

Postat pe 30 Iulie 2008 14:18
Ok mersi,am sa incerc.Dupa parerea ta cat timp?Crezi ca totul va disparea?Daca dupa o durata de timp ( sa zicem o luna)in care nu vb cu el nu va disparea acest sentiment?Mi-e teama,nu stiu ce este cu mine,nu stiu ce sa fac.Daca dupa un timp nu dispare acest sentiment,ce ma fac?

Postat pe 30 Iulie 2008 14:55
buna geo imi uitasem nick;in fine nu conteaza asta.Am facut cum ai spus respectivu' m-a salutat si atunci imediat am iesit dupa acel hub;n-am mai intrat pe mess.Sper sa reusesc si nu mai simt nimic pt el.Insa totusi mi-e teama;daca nu va disparea acest sentiment?Nu stiu ce sa fac.Momentan am incercat sa-mi acup timpul cu alte pers ca sa uit de el.Se pare ca reusesc dar nu stiu daca va merge la nesfarsit.Sper ca totul sa se termine!!Oricum mersi frumos.

Postat pe 31 Iulie 2008 01:54
draga mea , ceea ce simti tu cu privire la prietenul tatalui tau , este poate dorinta ta de a te simti bagata in seama ,
doamne , sigur nu e iubire , iubirea n-o simti acum la 15 ani , crede-ma am trecut si eu prin asta
si cred ca cu cat am inaintat in virsta si mi-am dat seama mai mult ce vreau , cu atat mai mult pot spune ca doar cu persoana ultima din viata ta vei simti iubirea * ultima in sensul de prezenta
am avut si eu la 18 ani un prieten mai mare ca mine cu 10 ani , pot sa-ti spun ca desi la icneput ma incanta maturitatea lui si modul de a trata o femeie ( ceea ce copii de varta mea nu stiau) , in timp eu m-am schimbat mult , adica am mai crescut ,m-am maturizat si visele mele nu se mai potriveau cu ale lui , pentru ca el la 28 de ani a stiut de la inceptu ce vrea de la mine , insa eu nu
nu te speria , asa e tineretea , iti va trece , poate daca vrei , poti discuta cu el pe net , pentru ca asta e avantajul netului , poti vorbi orice , nu esti in fata peraoanei
insa ai grija , daca afla tatal tau , s-ar putea sa nu-i placa
un barbat de varsta lui nu s-ar putea simti decat amuzat si flatat de ceea ce simti tu pentru el , insa nu te va lua in seiors , si asta e cel mai dureros
ai grija de tine , te pup
mitzi_love2006
Postat pe 31 Iulie 2008 08:26
si sa-ti mai spun ceva , draga mea , nciodata in viata sa nu-ti fie teama , de nimic
nu te mai gandi ca n-o sa reusesti , pentru ca te vei tortura degeaba
ai auzit de puterea gandului , foloseste-o ,
si daca vrei sa te simti linistita, poti sa-l provoci la o discutie serioasa , sau mai in gluma si sa-i psui ca te atrage , in functie de ractia lui ,vei stii ce sa faci
insa repet , NICIODATA IN VIATA SA NU-TI FIE TEAMA DE NIMIC , pana la urma oricum viata trece si toate trec cu ea
te pup
mitzi_love2006
Postat pe 31 Iulie 2008 08:30
mersi mult pt sfat;si chiar de ar fi ceva mai mult tata nu are cum afla.Si eu sper sa nu fie iubire,insa mi-e tare teama.mersi pup.

Postat pe 31 Iulie 2008 14:40
mitzi as vrea sa-i zic mai in gluma mai in serios ca ma simt atrasa de el ,dar sunt timida si nu am curaj si in plus sunt o fata care se rusineaza.In aproape fiecare seara aflu cate ceva nou despre el.As vrea sa-i zic cate ceva legat de faptul ca ma simt atrasa de el dar mi-e teama si sunt timida.mersi mult pt sfat te pup.

Postat pe 31 Iulie 2008 14:44
buna,sa va spun ce mi s-a intamplat azi cu prietenul tatei: am vorbit cu el despre mai multe ( pe mess);apoi a vrut sa-mi trimita o poza si nu s-a trimis pt k el era pe invizible.
Dupa ce mai vb imi trimisa pupici prin semne;dupa vreo 10 minute (in care eu nu-i scrisai nimic) imi zisa ca gresi.
Acum nu stiu ce sa fac,nu stiu ce sa cred.Sa imi fi trimis ,,pupici'' mai in gluma mai in serios vrad sa vada cum reactionez sau o fi fost chiar o greseala?
Dupa acest zis incident nu mai vorbiram.Aceasta ,, asa zisa greseala'' ma deruta si mai mult.Ce sa fac acum?Daca nu fu o greseala ,,pupicii''?Daca fu o greseala?....... Aceste intrebari ma framanta;nu le gasesc raspuns, ........
Deci care este parerea voastra despre aceasta zii?Credeti ca a fost o greseala sau doar o abordare mai in gluma mai in serios?
Va rog spunetiva parerea sincera,chiar daca aceasta ma va face sa ma simt prost,nu ma voi supara!Dar ,fara glume!
Va rog spunetiva parerea acum!Vreau un sfat pt k ma simnt foarte derutata.
Mai derutata decat ma simteam;plssssss parerea!!
multumesc ; va pup.

Postat pe 31 Iulie 2008 18:20
Nici eu nu cred ca este iubire ce simti tu pt prietenul tatalui tau...si daca ar fi eu zic ca el nu ar trebui sa-ti dea apa la moara ca sa te iluzionezi prea tare...el oricum este cu 20 de ani mai mare decat tine are mult mai multa experienta de viata si isi doreste daca nu are deja una o femeie care sa stie ce vrea de la viata.asa ca ai grija oricum este varsta marilor "probleme existentiale"...te pup

Postat pe 1 August 2008 00:28
asemenea gesturi virtuale nu spun mare lucru.le iei prea in serios.dar la alt aspect te-ai gandit?la faptu ca tu esti inca minora si ca el nu are voie sa umble cu tine??pe langa asta,daca la 35 de ani e singur si se tine dupa o pustoaica,e ceva in neregula cu el..
buburuza22
Postat pe 1 August 2008 09:38
Salut Anyyaa! Tine cont de toate sfaturile pe care le-ai primit pana acum ca sunt bune, mai ales daca spui ca esti o fata timida. Ai mare grija cu barbatii mai in varsta decat tine. E normal sa te simti atrasa de el, eu una te inteleg perfect, poate ca este capabil sa iti ofere protectia de care simti nevoia acum, esti atrasa de faptul ca este un barbat matur, ai impresia ca le stie pe toate si poate sa iti ofere multe. Chiar daca vei ajunge intr-un final sa ai o relatie cu el (ipotetic vorbind) vei constata ca el nu va putea sa tina ritmul cu tine cu stilul tau de viata si nici tu cu ritmul lui. Serile tale de iesit la un suc cu fetele se vor transforma in seri plictisitoare in fata TV-ului, nu va mai avea aceeasi energie ca tine, aceleasi idei, nu va mai fi la fel de receptiv la glumele facute de oameni de varsta ta (i se vor parea niste copilarii si iti va arunca un zambet sec), va avea un program pe care si-l va respecta indiferent daca tie iti convine sau nu, sa nu mai vorbim de faptul ca el va imbatrani iar tu vei fi o femeie tanara si atragatoare - ar putea sa devina gelos (si de aici alte probleme), monotonia se va instala muuult mai repede decat la un cuplu unde diferenta de varsta dintre parteneri este mica. Nu spune nimeni sa nu faci cum iti dicteaza sufletul, nu trebuie sa ai prejudecati, dar daca te stii o fata timida e mai bine sa o lasi balta; stii cum e vorba aia: "cine se arde cu ciorba sufla si in iaurt"- nu are rost sa suferi de la varsta asta si cand vei cunoaste pe cineva potrivit pt tine cu adevarat sa iti fie frica sa te apropii de el. Spuneai ceva de pupicii prin semne, ca a fost vreo greseala...ai grija sa nu fie vreunul caruia ii place sa faca misto de fetele fara experienta. Cineva spunea ca nu este iubire la 15 ani. Eu nu prea sunt de acord pt. ca am trecut si eu prin asa ceva; ai impresia ca totul se invarte in jurul lui, el e cel mai important, adormi si te trezesti cu el in gand; poate sa fie iubire, pasiune dar ai grija sa nu devina obsesie. Daca mai incolo, dupa un timp, consideri tu ca este om de incredere, ai putea sa il consideri ca un frate mai mare sau ca un amic foarte bun, care sa te poata sfatui si pe care te vei putea baza atunci cand vei avea nevoie. Incearca sa il transformi din "iubitul tau" in "amicul tau". Ar putea sa dureze ceva, dar in timp iti vei da seama ca nu este potrivit pt. tine, intre timp iesi in oras cu prietenele, nu mai sta cu gandul la el, socializeaza - iti va fi mult mai bine. Succes!!!
cnmoha86
Postat pe 9 August 2008 02:37
Draga mea,te rog sa nu te superi pt ce am sa-ti spun.Esti la o varsta la care,daca o grebla te-ar baga in seama te-ai indragosti de ea.Eu la 15
ani eram indragostita de profu de ed.fizica,de cel de fizica,iar dupa un an si de cel de mate.Cand a plecat profu de ed.fizica in grecia(s-a stabilit acolo)toate fetele din clasa a 8-a au plans.Eu l-am visat cam 1 an dupa plecare.La varsta aceasta toate sunt roz.
claudea69
Postat pe 10 August 2008 14:50
nu este vorba de iubire, ci de pasiune. eu zic sa incerci sa il eviti, pentru ca nu poate iesi nimic bun din aceasta povesŧe.succes
alexutzab
Postat pe 22 Septembrie 2008 10:19
Consider ca nimic nu poate iesi bun intr-o relatie dintre un "copil" de 15 ani si un barbat la 35 ani. Sunt mentalitati diferite, idealuri diferite, mod de viata diferit. Nu vreau sa fiu rautacioasa, dar sincer nu cred ca merita sa iti irosesti copilaria/adolescenta cu cineva care deja a trecut prin ea. Gandeste-te la discutiile mai aprinse pe care le ai cu tatal tau, acestea sun asemanatoare cu cele pe care le vei avea cu acea persoana. Eu cred ca este doar ceva de moment!
Blue_eyes84
Postat pe 22 Septembrie 2008 15:52
vezi ca il bagi pe bietul om la corupere...vrei sa faca puscarie??oricum un barbat intreg la cap la 35 de ani nu si-ar pune mintea cu o fetita de 15 ani
si tu cum de te-ai indragostit de el draguto?doar ca vorbeati pe mess??
am o curiozitate,sper ca nu te superi...tu la 15 ani mai esti virgina?

Postat pe 22 Septembrie 2008 15:56
Salut,as vrea sa spun ca inca esti mult prea mica ca sa te gindesti la o relatie serioasa cu o persoana mai mare ca tine cu 20 ani.uital!!!!!!!!!!!!!!tu esti tinara!!!!!!!!viata e atit de frumoasa!Incearca sa te gindesti nu la prezent dar la viitor, cum te vezi alaturi de el peste5 ani, peste 10 ani ,dar ce zici de 20???????nu cred ca vei fi impreuna cu el o pereche frumoasa!!!!gindesttete bine!!!!!!
duduniu
Postat pe 26 Decembrie 2008 01:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
compatibilitate 160 De la: BeatriceBildescu 18 Noiembrie 2009 16:55
work from home 4 De la: B_V 2 Noiembrie 2009 11:30
piercing in buric 2 De la: Barbiepink 12 Septembrie 2013 22:20
NEDD SOME HELP!!! 7 De la: _dulcik_ 17 Iulie 2009 08:40
compatibilitate sau nu?! 4 De la: DiavolytaTa 4 Aprilie 2009 15:15