Setari Cookie-uri

despre scuze patetice si necesitatea de a cunoaste adevarul (si altele)

1. Ati fost inselate/inselati? Care sunt cele mai patetice scuze, justificari?
2. De ce nu au curajul sa recunoasca? de ce mint pana in panzele albe?
3. Cum iti dai seama daca ai fost inselat/a?
furios
Postat pe 31 Iulie 2008 17:33
1. nu. deci n-am!
2. vezi 1
3. nu-ti dai!

Postat pe 31 Iulie 2008 17:35
1. Da am fost si sunt in continuare. Cele mai patetice , justificari, ca scuze nu si-a cerut nicioadata,Iubita sti ca te iubesc, intodeauna te-am iubit si sti ca nu as face nimic ca sa te ranesc.Te iubesc mult ce conteaza ca am fost cu alta??? Eu tot pe tine te iubesc
2 Lol, la mine e altfel macar recunoaste, in weekend il intreb ce ai facut saptamana asta, pai sa vezi am fost cu una, si sa vezi ce face... si nu stiu cum, eu ii zic, iubitu nu imi mai spune mie toate astea, sti ca ma doare, mereu imi repeta. Iubita sti ca doar pe tine te iubesc, si niciodata nu te dezamagesc....
3 Pai imi dau seama imediat, ca ma ia cu iubita mea dulce si frumoasa, sa vezi ca , sti ca te iubesc? sti ca nu te-as insela niciodat din suflet??? chesti din astea. la mine macar recunoaste,

Si 4 asa de la mine : As prefera sa fiu mintita, decat sa imi spuna adevarul. Eu cred ca ma minte cand imi spune ca ma iubeste, si imi spune adevarul cand ma inseala. Mai bine , sa ma minta, sa imi spuna ca ma iubeste, asa cum face acum, dar sa duca minciuna pana la capat, sa imi spuna ca nu ma inseala, si chesti din astea, ca ma doare foarte tare, intodeauna in fata lui sunt cu zambetul pe buze, si nu ii arat ca sufar, ma tin tare, nu vreau sa vada ca sunt geloasa, imediat cum ajung acasa, ma bag in camera mea si plang, si imi jur ca o sa o termin cu el... Dar niciodata nu reusesc asta
buburuza1
Postat pe 2 August 2008 00:27
1. Da, am fost. Scuzele? ,,Am facut-o pt ca ne-am certat si am crezut ca asa am sa te pot uita,,. . 2.Nu recunosc pt ca asa sunt ei.. Majoritatea considera relatia ideala aceea in care pot sa insele dar au unde se intoarce mereu.. Si atunci ce, sunt prosti sa recunoasca? Sa-si sape singuri groapa..? 3. Depinde. Daca esti inselata doar fizic, sporadic si fara implicare emotionala din partea lui, e foarte posibil sa nu-ti dai seama. In momentul in care la el apar ceva sentimente, de orice fel, pt cealalta.. iti dai seama in mod sigur.

Postat pe 2 August 2008 00:33
cum iti dai tu seama ca te-a inselat!!!!? ca te ia cu lugu-lugu!!?

Postat pe 2 August 2008 00:35
Pai tocmai asta e.. nu ma mai ia asa des cu lugu-lugu! Si te evita.. si e ganditor.. si iese mai mult.. etc etc. Repet, asta in cazul in care are sentimente pt cealalta.

Postat pe 2 August 2008 00:45
1- N-am fost, dar am inselat, iar justificarile sunt relative, parca mai conteaza de ce.
2-De ce sa recunosc? Ca sa ma complic inutil? Ce nu stii nu-ti face rau.
3- Daca vrei, poti. Daca nu, nu.
googoodoll
Postat pe 2 August 2008 00:55
De la: googoodoll, la data 2008-08-02 00:55:461- N-am fost, dar am inselat, iar justificarile sunt relative, parca mai conteaza de ce.
2-De ce sa recunosc? Ca sa ma complic inutil? Ce nu stii nu-ti face rau.
3- Daca vrei, poti. Daca nu, nu.




1.Conteaza dragule "de ce?". a-i da o explicatie de ce ai inselat-o inseamna mult pentru ea, pt ca nu isi va pune intrebari la nesfarsit de genul:"dar de ce m-a insela?'"oare cu ce am gresit fata de el?""oare are pe alta?" etc.. si se va tot intreba fata daca te iubeste, doar dc te iubeste isi va pune intrebaile astea.

2. adevarat. ce nu stii nu-ti face rau, insa iti faci TU rau, pt ca te minti pe tine, si continuand asa din floare in floare, vei ajunge la un moment dat sa ti se aplece de "mirosit si piapit florile".concluzi este ca te nminti pe tine in primul rand si apoi pe ea, si o alta concluzie este ca vei fi luat drept un las si un mincinos.

3.ai drepatate daca vrei sa-ti dai seama daca ai fos inselat( a), poti sa afli, de fiecare in parte depinde strategia de a afla acest lucru.dar daca incerci sa afli adevarul inseamna ca deja nu mai exista incredere in relatia aia, si dc ceea ce afli se dovedeste ca te-a inselat , depinde de fiecare dc vrea sa o (il) ierte pe ea (el).si dc il (o)iarta relatia aia oricum nu va mai fi ca inainte.

googoodool scuze dc am fost prea directa in reply-urile mele insa asa sunt eu... mai directa!?

numai bine!!
maria2007
Postat pe 4 August 2008 22:06
De la: furios, la data 2008-07-31 17:33:061. Ati fost inselate/inselati? Care sunt cele mai patetice scuze, justificari?
2. De ce nu au curajul sa recunoasca? de ce mint pana in panzele albe?
3. Cum iti dai seama daca ai fost inselat/a?


1.am fost inselata: de prima mea iubire,dar nu mai sunt cu acea persoana.cea mi patetica scuza (daca o pot numi "scuza..?!) este: nu putem fi impreuna si am fost cu altcineva, dar nu o iubesc, insa nici cu tine nu pot fi pentru ca avem mentalitati diferite.punct"

2.pentru ca sunt lasi.si nu au curajul sa spuna ceea ce simt.pt ca sunt sexul slab (barbatii), iar femeile nu recunosc pentru ca le este teama ca nu vor fi iertate (asta in cazul in care isi da seama ca ea a inselat pt ca era plictisita de el, era monotonie etc).hai sa -ti mai spun ceva: daca femeile inseala la ele in viitorul foarte apropiat va pune capat relatiei actuale, cand va constientiza ca nu are persoana de care are nevoie langa ea, dar un barbat daca inseala 99% se va intoarce la cea cu care este .


3.dc il cunosti sau dc o cunosti destul de bine pe cea (cel) de langa tine iti dai seama. din gesturi, din obiceiuri pe care le avea si nu le mai are, sau din cele care le va avea: gen :se aranjeaza in fiecare zi, se machiaza , ajunge acasa tarziu (spune ca e plecata cu prietenele etc), si de unbarbat sa-ti dai seama dc te-a inselat e cam la fel: e mult mai atent la persoana lui, mult mai ingrijit, parfumat, barbierit, ajunge tarziu acasa si nu vrea sa dea explicatii unde si cu cine a fost.sunt multe chestii prin care poti afla adevarul : dar mi-ar lua foarte mult timp sa scriu aici si acum ......o continuare.si mai las si pe altii sa-si spuna parerea, poate a mea nu este tocmai cea corecta....dar nu cred ca ma insel foarte tare in ceea ce am spus.


P.S: dezvoltati subiectul. e intersanta tema.Felicitari Furios!
maria2007
Postat pe 4 August 2008 22:19
buburuza... la punctul 4.. ala al tau, eu cred k t minte si knd zice k t iubeste si knd zice k t inseala.Dak relatia cu tn nu inseamna doar sex si cu restu numai sex...si mereu te inseala ar inseamna sa doarma 20 de ore p zi...pt k in 4 se epuizeaza fizic! Repet dak t iubeste prefera sa t minta macar o sapt, k sapt asta ia o pauza (de sex) ... sa iei si u o pauza mik d plans nu de alta!
ce po sa zic... iti place durere, mi`e mila d tn ce o sa mai plangi knd o sa realizezi pt c ai suferit atata...
4 nothin`
aiana_alexa
Postat pe 7 August 2008 02:40
Maria2007, puiule, sunt femeie, te-ai inselat :)
Tu ai dreptate in principiu, dar circumstantele difera pe ici pe colo, in punctele esentiale, si anume pe unde exista sau nu dragoste, si in ce conditii si-a dat duhul aceasta. Sper sa nu te perverteasca viata si pe tine, ca pe multi altii. Stilul direct e chiar indicat pe aici :)
googoodoll
Postat pe 7 August 2008 06:53
da si eu trec prin asta dar la mine e mai grav
ne-am despartitsi mai e si un copil la mijloc
si ce sa faci cand el e vrajit pur si simplu de cucerirea lui de 16 ani?
eu ca mama si sotie ce pot face?
sa incerc sa-l trezesc din visul asta si sa vina acasa sau sa-l las sa plece si sa nu se mai intoarca
anemary_1982
Postat pe 7 August 2008 08:21
Nop, anemary in monentul in care se va intoarce la tine, va proceda la fel, daca ai cap, creste-ti copilul si uital, in timp ai sa iti faci si relatii, dar nu te mai uita inapoi.Cred ca fiecare cel putin odata in viata a pierdut ceva, se va cai singur ca te-a pierdut si pe tine si pe copil, tu poate o sa ai deja o relatie. Bafta si gandeste pozitiv.

Postat pe 7 August 2008 09:48
De la: furios, la data 2008-07-31 17:33:061. Ati fost inselate/inselati? Care sunt cele mai patetice scuze, justificari?
2. De ce nu au curajul sa recunoasca? de ce mint pana in panzele albe?
3. Cum iti dai seama daca ai fost inselat/a?


1. am for inselat emotinal, (nici eu nu am auzit de termenul asta pina acum) si sentimentul e ,,de rahat maxim''
2. este un prieten/a vechi... am vorbit numai... nu am considerat ca fac ceva anormal... de fapt cele mai stupide motive, pe care cel ce le invoca ,are pretentia'' sa le inghiti... :)))))))))
daca sint ,,prinsi'' niciodata nu vor recunoaste, decit ceea ce ,,se poate spune''...
3. din modul de comportament... adica ,,ceva'' sa schimbat.... se imbraca altfel... se machiaza altfel... o alta atitudine...etc..
daca ai ceva suspiciuni, si ,,ai nervii tari'' fa ceva ,,sapaturi''
si din proprie experienta iti spun ca ,,instinctul'' nu te inseala...
daca iti cunosti partenerul cit de cit.... pt ca in totalitate nu poti cunoaste pe nimeni....

Postat pe 7 August 2008 09:49
da, atunci cind am avut incredere, am lasat garda jos...am devenit vulnerabila... si doare al dracului de rau tradarea OMULUI tau. L-am iertat... cred... dar nu voi uita niciodata... si nu voi avea incredere niciodata. Mai suntem împreuna... doar pentru ca e plictisitoare singuratatea... Mi-am dat seama...nu aprecia ceea ce eu gateam... pedeapsa? nu mai gatesc, cu toate ca povestea , escapada cum o considera partenerul meu,s-a terminat, ºi de asta sunt sigura .Eu cred ca ceea ce nu sti nu iti face rau....
laremi01
Postat pe 7 August 2008 13:52
1. Habar nu am daca am fost inselata. Dar stiu un lucru. Fizic daca as fi inselata de sotul meu nu m-ar deranja extraordinar de enorm de mult pe cat m-ar deranja daca m-ar insela sentimental. Ca fizic, daca esti destept, poti face in asa fel incat sa nu simta partenerul/partenera, dar in momentul in care iubeste pe altcineva, atunci e grav de tot. Cat despre scuze... Toate sunt penibile si sunt convinsa ca nu m-ar ajuta absolut deloc.
2. Si minciuna-i vorba. Si uneori chiar o minciuna mica poate fi mai usor acceptata decat un adevar dur. Mai grav este cand descoperi minciuna.
3. Repet: daca e un pic istetz, cel care inseala poate sa se comporte de asa maniera incat sa nici nu-si dea seama partenerul, partenera. totul este sa nu fie implicate si sentimente. Dar pentru toate astea iti trebuie maaaare putere sa faci dragoste cu altcineva si pe urma sa te intorci acasa ca si cand nu s-ar fi intamplat nimic deosebit. Si as vrea sa vad eu femeia aia in stare sa isi insele sotul fara sa se implice si emotional! Aia nu mai e femeie.
Lucia1971
Postat pe 8 August 2008 12:58
1.da am fost inselata.Nu a folosit nici o scuza.
2.a avut curajul sa recunoasca abia dupa ce ne-am despartit.
3.deci, nu mi-am dat seama...

Postat pe 8 August 2008 20:40
De la: furios, la data 2008-07-31 17:33:061. Ati fost inselate/inselati? Care sunt cele mai patetice scuze, justificari?
2. De ce nu au curajul sa recunoasca? de ce mint pana in panzele albe?
3. Cum iti dai seama daca ai fost inselat/a?


1. Am fost inselata. SI am inselat, sentimental.

Explicatii? Prima data: a zis ca nu si-a dat seama ca nu mai era deja flacau (tocmai ne casatorisem). Am iertat, ma gandeam ca, probabil, a asa fost sa fie: noi nu am putut face nunta, nu am fost cununati, treceam printr-o saracie si instabilitate materiala greu de suportat... pe undeva ii intelegeam starea de deruta. Imi era mila de el.

A doua oara: era intr-o misiune de lunga durata, intr-o zona considerata "fierbinte", departe de casa. Desi ii faceam vizite destul de des, a gasit timp si pentru o relatie extraconjugala. Dovada ca zona era cu adevarat "fierbinte!". :)

Explicatie? "Nu stiu de ce, dar s-a intamplat o singura data (eu aflasem altceva - ca nu era asa, ca a fost o relatie, de fapt), si m-am simtit murdar mult timp dupa asta". Ca s-a simtit "mrdar", il cred, comportamentul lui s-a schimbat brusc: a devenit foarte generos, ma coplesea cu cadouri, mergeam in calatorii impreuna, dar ceva imi spunea ca nu e abine... nu mai exista incredre intre noi. Nici el nu mai avea incredere in mine, presupunea ca voi vrea sa ma razbun si se astepta sa-l insel...

A treia oara a fost... nu mai conteaza. Oricum situatiile sunt asemanatoare, pe undeva esti chiar inclinat/a sa ierti: iti provoaca si mila, si dezgust. A urmat divortul. Da, de ce mi-e greu sa vorbesc despre a treia oara: eu ma simteam, de fapt, vinovata: nu-mi mai pasa de el, ma indragostisem de altcineva (dar fara sa ma implic si altfel decat sentimental)... Si simteam ca nu mai avem de ce ne tine, ca sa putem ramane impreuna. Nu ne mai lega nimic, de fapt. SI nici nu ma- afectat asa ca prima data.

Cum iti dai seama? In cazul meu, incepeau certurile, fara vreun motiv plauzibil, tot ce faceam parea sa fie aiurea, nu-i mai placea nimic, nu era de acord cu nimic din ceea ce stiam ca pretuieste foarte mult. Degeaba incercam sa il fiu pe plac, devenea alta persoana - una care MIE nu-mi mai placea, un strain, pentru care nu ami aveam chef sa depun vreun efort... Tot ce "construisem" pana atunci, incepea sa se naruie, nu mai mergea nimic, nu mai putream lua decizii impreuna.


Cum si-a dat seama ca eu il inselasem sentimental? Cred ca a fost usor, cred ca simtea, pur si simplu, lipsa de atentie din partea mea... Dar n-am discutat despre asta. Nu mai comunicam in mod coerent la vremea aia.

De recunscut n-a prea recnoscut ca a inselat, uneori a negat lucruri pe care le recunoscuse anterior, cu jumatate de gura. Noi am ramas prieteni, si un timp, am incercat sa "refacem relatia", sa ne "reinventam", dar nu s-a putut... Abia acum un an am rupt legatura asta definitiv. Si abia atunci a recunoscut, desi tot cu jumatate de gura, ca ma inselase de fiecare data cand am avut banuieli. Mi-a zis ca nu ma merita si aproape ca m-a convins... Din tot ce a fost, a ramas doar o prietenie de o frumusete rara (eu cred ca nu voi mai avea niciodata un prieten atat de devotat langa mine). Si eu am stiut de la bun inceput, inainte sa ne casatorim, ca noi doi nu putem fi decat prieteni! E numai vina mea ca n-am putut opri acest dezastru, pe care il intuiam inca inainte de a incepe.

P.S. De ce nu avem curajul sa recunoastem, cand inselam? Sunt mai multe motive. Pentru ca nu vrem sa ranim pe cel/cea care il/o iubim, de fapt (malgre tout), pentru ca stim ca am gresit, pentru ca nu avem curajul sa articulam ceea ce ne inunda sufletul. Daca inselam din cauza ca am intalnit Iubirea, e si mai complicat: iubirea, uneori, are puterea unui uragan, te invadeaza si te paralizeaza, iti dai seama prin ce ai trecut abia dupa ce... trece! :)

Dar! de ce inselam? Poate pentru ca avem asteptari exgerate fata de celalalt, poate ca... asa scrie in carti?
aciri
Postat pe 20 August 2008 12:39
BUBURUZA MICA...cum poti sa accepti asa ceva? nu pot sa inteleg si nu o sa inteleg niciodata pe cei/cele care fac asta. bea un pahar cu apa rece si revino-ti ca nu merita. bine macar ca nu crezi ca toti sunt asa. asta e de bine.
lasa-l in pace...sau..spune-i si tu ca faci acelasi lucru.(chiar daca nu il faci) minte-l si spune-i ca in week-end ai fost nu stiu unde cu cineva si bla bla...cu sex sau fara. si vezi atunci cum reactioneaza.
ionica_andreea
Postat pe 22 August 2008 16:12
De la: furios, la data 2008-07-31 17:33:061. Ati fost inselate/inselati? Care sunt cele mai patetice scuze, justificari?
2. De ce nu au curajul sa recunoasca? de ce mint pana in panzele albe?
3. Cum iti dai seama daca ai fost inselat/a?


1. semi. twice. (unii ar considera ca nu e inselat.mie mi se pare ca era primul pas spre inselat)
prima data cu primul prieten: niste mesaje pe un cont..hi 5 ingeri...puii mei. mesaje cu draguta bla bla hai sa ne intalnim. evident am plecat. scuza? iarta-ma sunt un bou..nu stiu de ce am facut asta. deci,nici o scuza
a doua oara cu actualul meu iubit...care...intr-o seara...cand eu eram plecata acasa(locuim impreuna) si ne certasem putin el vorbi cu o domnisoara pe care o avea in lista in messenger. mare lucru nu ii zisese doar ca...nu stia de ce dra termina discutia asa repede si ar fi vrut sa mai vorbeasca.(nu stia cine e fata respectiva) evident aia i-a dat cu flit,pt k asa cum i-am zis si eu , era penibil in incercarea lui. scuza? eram ametit. hahaha. in fine..ne-am certat rau de tot.mi-a trecut.
2 pai...pentru ca sunt lasi, pentru ca isi dau seama ca gresesc si nu vor sa piarda ceva stabil
3.vad direct. in ambele cazuri am intrat pe calculator. prima data avea site-ul deschis..ca nu aveam cum sa vad mesajele pe care le-a trimis. in al doilea caz avea mess-ul deschis si pt k cu o seara in urma imi raspundea mie greu pe mess am banuit k vb cu altcineva.nu m-am inselat. si am intrat la mesaje..cu cine a vorbit.si asa am gasit. daca nu intram..nu stiam nimic si eram happy

eu merg pe principiul extrem de tampit ca mai bine stiu decat sa fiu mintita.
acum..inselata in adevaratul sens al cuvantului sex si/sau emotional..nu stiu.nu am aflat.dar...cred k as afla la un moment dat.
ionica_andreea
Postat pe 22 August 2008 16:23
1 da am fost iselata
2 nici in ziua de azi nu a recunoscut cu toate ca i-am dat f f f multe detalii despre celelalte femei(de 3 am aflat eu)
3 nu mi-am dat seama(si sincer nu credeam ca ma poate prosti asa tare)
andreea1004
Postat pe 24 August 2008 21:25
scuze pentru greselile de ortografie,de regula verific
andreea1004
Postat pe 24 August 2008 21:26
1. dap am fost inselata. am inselat la randul meu.
2. scuza lui... bunul samaritean. scuza mea: sa fim chit.
3. l-am prins la fata locului. el a aflat de la mine.
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 25 August 2008 11:22
nu am fost inselata dar daca as fii mi-as da seama dupa urm chestii:face o privire de ingeras , de om inocent, iti face pe plac,daca il intrebi pe unde a umblat incepe sa tipe ca esti posesiva,nu isi aduce aminte pe unde a fost, miroasa a parfum femeiesc, e cu capul in nori, are momente cand sta si viseaza cu ochii deschis, sta cu tel inchis cand vine acasa,se plictiseste de partenera,........

Postat pe 25 August 2008 11:38
nu rcunoastem pt ca poate nu suntem siguri de partenerul respectiv , poate iubim pe amandoi, poate celalalt e pt sex, si poate de frica sa nu il pierdem

Postat pe 25 August 2008 11:39
o scuza.....hmmm....suna tel de ex si tu esti ocupat si ii spui draga te sun eu acum am un pic treaba; sau daca ai intalnire cu amantul , el vrea sa iasa in oras cu tine ii spui sau mai bn zis il convingi sa iasa el cu baietii ca tu nu te simti bn

Postat pe 25 August 2008 11:41
celia,imi pari putin naiva
ceea ce ai spus tu este tipologia clasica,de care stii poate din filme sau din povestile altora, mai ales ca spui ca nu ai fost inselata
dar ce faci daca un barbat e de regula f dragut cu tine ,se uita f gales la tine si te trateaza de parca ai fi centrul universului si poate e chiar f atent sa nu miroasa a parfum de dame cand va intalniti(mai ales daca inca nu stati impreuna)
cum iti dai seama?
eu am fost inselata si nu mi-am dat seama, totul era ca la inceput (si stiu ca poate gandesti ca poate m-a inselat de la inceput sau poate a inselat pe altcineva cu mine)dar m-a inselat cam cu 3 sapt ininte sa aflu
numai bine
andreea1004
Postat pe 25 August 2008 19:35
scuza cea mai intalnita, cum era si de asteptat: "eram beat" ...de parca asta ar rezolva totul :))

Postat pe 28 August 2008 22:51
mie-mi zicea un tip, care e intr-o rel de vreo 5 ani ca pr lui nu-si da seama pt ca el e atent cu ea, o face sa se simta bine, sa n-o mai intereseze nimic..asta a fost explicatia lui.
ea poate nu-l simte pt ca nu s-a implicat emotional ...
altul mi-a spus ca nu poate sa stea doar cu 1.(are 2 rel in paralel)
pt ca la 1 ii plac niste chestii iar la cealalalta alte chestii. si ia de la fiecare ce ii place...:|
morticia_adams
Postat pe 30 August 2008 20:57
Acigri, cred ca inteleg destul de bine ce simti...
1.Da, am fost inselata.
2. Nu exista scuze, pur si simplu a gresit, a zis ca nu stie ce simte, ca nu se simte natural, bla bla...
3. Nu mi-am dat seama singura, evident, dar relatia nu mai mergea, iar eu nu stiam de ce.
Cand i-am propus sa ne despartim, desi nu aflasem de "ea" inca, nu a vrut, a plans, ca el ma iubeste... iar la scurt timp am luat o pauza, cand am si aflat, a recunoscut, nu chiar tot..
Am fost socata, cred ca inca nu mi-am revenit, desi a trecut un an de atunci. Nu il credeam in stare, de aia nu mi-am dat seama, pt ca nu ma asteptam la asa ceva.Poate sunt naiva...
Oricum, cred ca atunci a facut-o si singura data, din ce stiu eu, pt ca acum sunt mult mai atenta
Ne iubim, si vrem sa fim impreuna, si ne straduim sa facem lucrurile sa mearga, desi nu e usor.
ina84
Postat pe 3 Septembrie 2008 12:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum sa`l tin langa mine 44 De la: verraa 27 Aprilie 2011 00:47
am un amant turc 10 De la: kudika_16457 9 Octombrie 2012 12:59
e greu:) 9 De la: Eva32 2 Iulie 2011 01:55
Ajutati-ma 2 De la: Valentina90 9 Iulie 2011 00:03
oare e adevarat ca timpul vindeca? 40 De la: ana_camyy 11 Februarie 2014 10:26