Setari Cookie-uri

Descopera ce tip constitutional esti.

Marile concerne de medicamente sunt deja in alerta. Terapiile alternative se bucura in ultimii ani de o popularitate exceptionala. Oamenii prefera metode vindecatoare naturale pentru o viata mai naturala.

Medicina traditionala indiana, ayurveda, este din nou la mare pret. La fel ca si alte terapii stravechi ea crede in principiul: nu exista boli, ci bolnavi.

De aceea pentru a ne recapata sanatatea, dar si pentru a ne pastra in forma maxima, ayurveda ne ajuta sa ne descoperim tipul constitutional la nivel fizic si psihomental.

Vrei sa-l afli pe al tau? Iata cele trei tipuri de baza definite de medicina traditionala indiana.

Femeia de tip Kapha. Este vitala, cu forme frumoase si pline. Arderile ei metabolice sunt mai lente, dar se bucura de o buna imunitate nativa si rezistenta ridicata la boli.

Organismul ei are nevoie de hrana predominant cruda. E recomandat sa evite mancarea rece - bun ramas, inghetatelor! - si sa se delecteze zilnic cu mancare calda.

Pentru ca, da, este cu adevarat o gurmanda. Poate consuma condimente? Sigur, piperul, ghimbirul si busuiocul sunt cele mai potrivite.

Chiar daca e lenta in gandire, este perseverenta si eficienta in actiune, iar in sentimente se dovedeste fidela. Nu presa insa o femeie de tip Kapha. Are nevoie de ceva timp pentru a se adapta la mediu.

Femeia de tip Pitta. O recunosti usor dupa silueta atletica si mersul elegant. Ii place sa danseze si chiar se pricepe la asta. Metabolismul ei este rapid, asa ca atunci cand isi propune, slabeste usor. Are o vitalitate buna, dar rezistenta medie la efort. Dinamica si mereu gata sa se autodepaseasca, si-o poate imbunatati oricand prin antrenament. De aceea are nevoie de multa odihna si relaxare.

Ce gen de alimentatie i se potriveste? Echilibrata: mancare gatita, salata de cruditati, in functie de eforturile pe care le face zilnic. Majoritatea femeilor Pitta prefera alimentele mai reci sau doar calde. E bine sa bea multe lichide; corpul ei pare insetat.

Este adaptabila, rapida in gandire si actiune. Actioneaza mereu cu tragere de inima si se daruieste iubitului cu multa pasiune. Cu ea nu te poti plictisi. Stie cu adevarat sa te puna pe jeratic. Uneori este instabila in emotii. Este mai putin sensibila decat femeia Kapha, cateodata poate parea chiar dura.

Femeia de tip Vata. Are o structura cu oase mari si articulatii proeminente. Metabolismul ei este fluctuant - cand rapid, cand lent. De aceea are tendinta sa fie neglijenta si dezordonata cu mesele zilnice. Ii trebuie multa liniste, timp de repaus pentru a se reface. De ce? Pentru ca are o imunitate relativ slaba.

Evita instinctiv aditivii alimentari. E bine sa manance gatit, proaspat si neaparat cald si uleios. Are nevoie de alimente dulci, naturale, precum mazarea, cartofii, lintea, mierea.

Creativa si inovatoare este foarte rapida in gandire, cu sanse pentru idei geniale. Pare ca sare uneori de la un gand la altul, aparent fara nici o legatura. Nu duce intotdeauna la bun sfarsit proiectul inceput. Se plictiseste cu usurinta. Este instabila emotional, uneori chiar capricioasa, poate sa-si schimbe sentimentele de la o zi la alta.

sursa: www.venus.org.ro

1. CE ESTE AYURVEDA?
- AYURVEDA este "stiinta vietii", cuvantul sanscrit AYURVEDA provine din asocierea cuvintelor AYUS (care inseamna "viata") si VEDA (care inseamna "stiinta" sau "cunoastere")
- chiar daca este indentificata adeseori cu "medicina indiana", AYURVEDA este cu mult mai mult decat o ramura ori un domeniu al medicinii, in sensul strict al acestui termen
- AYURVEDA reprezinta "cunoasterea traditionala indiana asupra vietii" si este un amplu tezaur de cunoastere plina de intelepciune despre viata

2. SCOPURILE PRINCIPALE ALE AYURVEDEI
- mentinerea starii de sanatate si armonie a omului
- vindecarea pe cale naturala a tulburarilor si bolilor
- posibilitatea fiintei umane de a trai o viata lunga, sanatoasa si fericita

3. DOMENIUL DE APLICABILITATE AL AYURVEDEI
- indicarea modalitatilor naturale care favorizeaza bunastarea fiintei umane
- precizarea factorilor care tind sa perturbe calitatea vietii
- modul de evaluare a raportului intre factorii favorizanti si cei defavorizanti pentru bunastare si sanatate.

Postat pe 6 August 2008 20:34
hmmm,interesant
dydy88
Postat pe 3 Septembrie 2008 11:04
Eu sunt tip Kapha. Mi se potriveste f bine. Si intradevar pentru a-mi mentine silueta imi trebuie o alimentatie stricta.
Indtadevar ma adaptez greu la situatii noi , dar sunt perseverenta i daca vreau ceva deobicei imi ating scopul.
Nu am inteles cu ce scop este postat acest topic.
???????????
dafffne
Postat pe 18 Septembrie 2008 13:04
Pur si simplu pentru divertisment, dar si pentru imbogatirea cunostiintelor!!!
Nu exista nici un interes ascuns, este preluat de pe un site interesant pe care il citesc destul de des! L-am si mentionat, de altfel, cum este si normal!
Satisfacuta?

Postat pe 20 Septembrie 2008 01:06
Da. Multumesc ptru raspuns. Eu intrebam pentru ca in sb tau nu era nicio intrebare.
dafffne
Postat pe 21 Septembrie 2008 15:42
De la: dianana, la data 2008-08-06 20:34:04ayurveda ne ajuta sa ne descoperim tipul constitutional la nivel fizic si psihomental.

Vrei sa-l afli pe al tau?

aceasta era intrebarea ta?
raspunsul meu este - nu
sandra33
Postat pe 12 Noiembrie 2008 02:19
Draga Sandra,
cand am scris eu acest articol, tu nu faceai parte din aceasta comunitate, asa ca sigur , nu ti-am adresat vreo intrebare!!!
Dar daca totusi ai facut asemenea efort sa citesti, ma asteptam sa scrii ceva interesant, constructiv! Pacat de efortul tau!!!

Postat pe 12 Noiembrie 2008 20:40
De la: dianana, la data 2008-11-12 20:40:25Draga Sandra,
cand am scris eu acest articol, tu nu faceai parte din aceasta comunitate, asa ca sigur , nu ti-am adresat vreo intrebare!!!
Dar daca totusi ai facut asemenea efort sa citesti, ma asteptam sa scrii ceva interesant, constructiv! Pacat de efortul tau!!!

Ce replica tare Ma dat gata Ce argumente si logica interesanta
Poate postezi topicurile pe viitor "special" pentru persoane cu inclinatie spre esoterísm
Desinteresul sandrei te deranjeaza?
E dreptul ei sa îsi exprime opinia
Nici pe mine nu ma intereseaza ce tip constitional sunt. Pentru ca nu cred in asa povesti. Am dreptul sa scriu asta sau nu?
Binenteles ca o fac, ca nu ma intereseaza cine si cand se oftica de ce scriu.

Full_Metal_Jacket
Postat pe 12 Noiembrie 2008 22:21
De la: dianana, la data 2008-11-12 20:40:25Draga Sandra,
cand am scris eu acest articol, tu nu faceai parte din aceasta comunitate, asa ca sigur , nu ti-am adresat vreo intrebare!!!
Dar daca totusi ai facut asemenea efort sa citesti, ma asteptam sa scrii ceva interesant, constructiv! Pacat de efortul tau!!!


1. care era deadline-ul pt citirea "articolului"?
2. care era intrebarea reala pusa "comunitatii" la data postarii?
3. NU am facut efortul de a citi pt ca nu m-a interesat subiectul
4. multumesc pt efortul tau de a-mi citi si deslusi raspunsul
5. daca ne recomanzi lecturi suplimentare iti recomand si eu ceva -
http://www.google.ro/
sandra33
Postat pe 12 Noiembrie 2008 23:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
as vrea un piercing in spranceana dar.... 2 De la: DiavolytaTa 10 Aprilie 2009 19:00
buna! 2 De la: angelrebel23 1 Aprilie 2014 21:14
Buna sa va fie inima! 1 De la: Lyvyus 24 Septembrie 2009 14:53
cat de mult conteaza fizicul??? unde se termina dragostea unde incepe mila?? 82 De la: AvocatCuculis 6 August 2015 11:31
BIJUTERII SUPERBE LA PRETURI BUNE !!!! MARTISOARE DEOSEBITE !!! 1 De la: dana92 10 Februarie 2010 09:16