Setari Cookie-uri

merita sa te "razbuni"?

Razbunarea este intotdeauna placerea unei minti slabe si inguste” Juvenal

“Razbunarea este un fel de mancare care se serveste la rece ”

“Nu exista nici o razbunare mai completa ca iertarea.” Josh Billings

Postat pe 25 August 2008 01:09
Frumoase citate..numai ca de la a zice pana la a face e drum lung..
Si chiar daca si eu sunt de parere ca cea mai buna razbunare este indiferenta...uneori am tendinta de a face rau,din dorinta de a`i produce celuilalt suferinta, de a ma razbuna..pt k sufar.
Totusi..trebuie gandit mult inainte de a actiona.
ayda4ever
Postat pe 25 August 2008 21:13
stii cum ma razbun pe o pers care mi-a facut mult rau? si asta f rar...il ignor mi-e indiferent , doare mai tare decat sa ii fac un rau

Postat pe 25 August 2008 21:15
pentru furios - tu chiar vrei sa te razbuni nu?
poftim o idee gandeste-te la persoana pe care vrei sa te razbuni ... gaseste-i punctele slabe ... si ocheste! dar iti spun din proprie experienta, NU E BINE!iti va parea rau apoi pentru ceea ce aifacut!o sa iti doresti sa nu o fi facut!incearca te rog sa te pui tu in locul persoanei care urmeaza a fi atacata, gandeste-te ce puncte slabe ai tu, cum ar fi sa fii tu tinta de razbunare a cuiva care da exact acolo unde te doare mai tare ...
cineoare
Postat pe 26 August 2008 16:36
Da.Asta stiu..dar mai depinde si de suferinta care ti`a fost provocata.Sunt momente in care nu mai poti gandi rational.Daca mai poti gandi clar,e indicat sa nu te razbuni si sa ignori.Dar..poti mereu sa te stapanesti?
ayda4ever
Postat pe 26 August 2008 16:37
Buna intrebare...daca ai un caracter puternic si vrei sa cazi 'in picioare',abtineteeeeeeeeee....e enorm de greu dar nu imposibil...indiferenta DOARE ...de incerci sa te razbuni,vei avea doar o satisfactie de moment care te va infuria si mai rau,...incearca sa accepti faptul ca S A TERMINAT.
beatryce30
Postat pe 28 August 2008 11:10
Esti puternic atunci cand poti face un rau cuiva, nu o faci si nici nu lasi ca persoana respectiva sa afle.
Am fost si eu tentata de cateva ori sa ma razbun,am facut-o de 2 ori dar apoi am inteles ca nu e bine. Pentru mine. Ca trebuie sa invat ceva,sa merg mai departe pentru ca timpul le rezolva pe toate.
mahy33
Postat pe 28 August 2008 11:44
Nu e frumos sa te razbuni.Se spune ca e arma prostului,dar depinde mult si de modul in care te-a ranit.Daca a fost o rana usoara sau de moment si a trecut repede ignori.Dar daca te-a umilit si porti povara acelei umilinti toata viata atunci nu ramane decat un singur lucru de facut :reabilitarea ta si asta daca implica razbunare atunci razbunare sa fie,.
ana_lili36
Postat pe 28 August 2008 12:49
merita daca te face sa te simti mai bine :)) eu am patit-o de curand cand o "oarecare" s-a tavalit cu al meu prieten de fata cu mine..in momentul ala nu am putut decat sa plang dar a doua zi imi venea sa-i dau cap in cap pe amandoi..si daca as fi putut m-as fi razbunat in primul rand pe ea! si totul..pt ca merit :)

Postat pe 28 August 2008 22:46
1.Am trecut prin momente demne de sentimente negative precum razbunarea.
2.O fi ea dulce razbunarea, dar mai dulce e sa ai rabdare si sa il vezi pe individ/a cum prin comportamentul lui, in timp, se autodistruge....deci.....uita de razbunare si priveste inainte...de ce sa ne IROSIM energie si timp pentru niste oameni care nu merita nici sa ii jignesti cand putem sa ne vedem de ale noastre si sa facem ceva cu adevarat constructiv pentru noi....
LuckyMe
Postat pe 1 Septembrie 2008 00:08
Am simtit dorinta sa ma razbun si am facut-o, pe moment am fost multumita, dar dupa ceva timp cand m-am detasat emotional de situatie, au inceput regretele, si atunci este cel mai greu, pentru ca nu mai trebuie sa te justifici in fata altcuiva, trebuie sa o faci in fata propriei constiinte, si pe tine nu te poti mintii niciodata.....

Postat pe 1 Septembrie 2008 01:21
Merita sa te razbuni dak asta consideri k te face sa te simti mai bine decat sa stai si sa suferi...(desi dupa razbunare,poti ajunge chiar sa suferi dublu)

De obicei ne razbunam atunci cand vrem k si celalalt sa treaca prin ce-am trecut noi...si vrem sa-l facem sa se simta cum ne-am simtit noi la un moment dat...si poate suntem constienti si k roata se va intoarce...doar k atunci cand esti ranit...vrei sa-l faci sa sufere mai repede pe cel ce te-a ranit...decat dak ai astepta sa se intoarca roata...poate k atunci cand se intoarce nu vei mai fi interesat de ce se intampla...
lookinforu
Postat pe 1 Septembrie 2008 09:21
1. "RAZBUNAREA E ARMA PROSTULUI", DAR NU AM INVENTAT-O EU
2. RAZBUNAREA CEA MAI BUNA, ESTE CAND DUSMANUL TAU, E SILIT A RECUNOASTE CA ESTI BUN, SI EL E RAU.

Postat pe 1 Septembrie 2008 10:08
O fi razbunarea arma prostului dar tare bine te simti dupa.....acum depinde si ce modalitate de a te razbuna gasesti.Eu recunosc ca da, m-am razbunat si sincer as mai face-o o data. Mai am cativa pe lista abia ii astept la cotitura !Si sa ma scuteasca cei plini de "curatenie sufleteasca" sau cu rationamente gen " cel destept cedeaza primul". Unii oameni merita cate o lectie caci altfel nu se dezmint niciodata.Pana la poarta raiului mai e mult...
camycamy
Postat pe 1 Septembrie 2008 10:41
interesanta intrebare...recunosc ca nu am citit toate raspunsurile dar...intrucat vorbesc din proprie experienta, iata cea mai tare razbunare: REUSITA!!!.Daca cineva ti-a facut un rau, nu trebuie sa te intereseze decat binele tau si nu raul lui.In cursul acestui an am fost pagubita cu 2000 de euro de catre o persoana in care am avut incredere totala, am suferit dar mi-a trecut. M-am pus pe treaba si am facut de zece ori suma asta, insa am avut grija sa afle si persoana in cauza. Rezultatul?...eu cu bani in buzunar,orgoliul nestirbit, impacata cu mine insami iar "persoana"?...nu a avut parte de banii pe care mi i-a furat (copilul lui s-a ars pe fata si a trebui operat)(desi nu a vut nici o vina...dar Dumnezeu nu doarme), a suferit si sufera in continuare, si mai mult...este fffff invidios ca am putut sa trec peste.In concluzie REUSITA ESTE CEA MAI BUNA RAZBUNARE...nu face rau nimanui,si-ti aduce bucurie numai tie si celor care te iubesc...so...pune-te pe facut bani, sau daca suferi din dragoste...arata ca ai trecut peste afisandu-te cu altcineva...Arata-ti superioritatea intr-un mod destept;)
timeAftertime
Postat pe 1 Septembrie 2008 11:48
Doresti razbunare atunci cand un om/iubit ti`a facut rau,desi cand a fost totul ok i`a prins bine ajutorul tau,si a avut pretentia sa i`l acorzi?nu?Si nu credeti ca astfel de persoane nu merita razbunare?Ca nesimtire si tupeul domina in ei si orice razbunare ar fi inutila,ca ei nici macar nu ar simti,nu`l va durea,si poate tot noi vom avea in continuare ceva pe suflet?E pierdere de timp,si cand zic timp poa sa fie ore,zile,saptamani sau luni...si ar fi naspa ca sa la sfarsit sa observa ca din cauza dorintei de razbunare am pierdut atatea lucruri,si multe ocazii au trecut pe langa noi?Daca intradevar roata se intoarce,cred ca e cea mai buna razbunare pt omul acela de nimic,ca abia atunci va observa ca de fapt tie iti este bine iar lui rau.Atunci cand,desi respectivul/a crede,sau se bucura ca iti merge rau,sau ca ti`a facut rau,tu radiezi si`l "eclipsezi",sigur isi va baga unghia in gat.Normal ca depinde de situatie..de raul facut,daca este de natura materiala,sau ma rog lucruri importante,poti apela la aceasta "razbunare"dar de fapt cred ca e mai bine zis "sa lupti".Cat despre lectii de viata,camy,cred ca daca demonstrezi contariul parerii lor,e cea mai buna lectie de viata.In schimb,nu sunt de acord cu "cel destept cedeaza",sau "sa intorci si obrazul celalalt",ca timpurile traite nu ne permit sa mai credem in aceste lucruri,dar si aici depinde de situatie,nu orice om merita "sacrificiul"asta din partea noastra.Eu prefer sa ma iau dupa o vorba "Nu te ingrijora de ceea ce gandesc altii,nu li intampla prea des!!!"Sa nu te certi niciodata cu un prost! Ceilalti au toate sansele sa nu observe diferenta!".oricum fiecare face cum crede,dar cred ca e mult totusi sa zicem razbunare..
For_life
Postat pe 1 Septembrie 2008 12:02
sunt de acord cu tine
lookinforu
Postat pe 1 Septembrie 2008 19:50
De la: camycamy, la data 2008-09-01 10:41:28O fi razbunarea arma prostului dar tare bine te simti dupa.....acum depinde si ce modalitate de a te razbuna gasesti.Eu recunosc ca da, m-am razbunat si sincer as mai face-o o data. Mai am cativa pe lista abia ii astept la cotitura !Si sa ma scuteasca cei plini de "curatenie sufleteasca" sau cu rationamente gen " cel destept cedeaza primul". Unii oameni merita cate o lectie caci altfel nu se dezmint niciodata.Pana la poarta raiului mai e mult...


sunt de acord cu tine
lookinforu
Postat pe 1 Septembrie 2008 19:51
Ca si sfat spun "dinte pt dinte si ochi pt ochi.In viata reala nu m-am razbunat niciodata si am avut 1795 de motive. Am preferat insa s intorc si celalt obraz...insa....ce ziceti de asta? -Nimeni nu a inteles gestul meu.Deci, DA , RAZBUNAREA ESTE BUNA !!!
camern
Postat pe 2 Septembrie 2008 00:22
Nu0mi vine sa cred cat fariseim si minciuna;
Cate prefacatorie;
"Nu te razbuna"; "...e arma prostului..." " Eu nu m-as rabuna niciodata"
Fetelor- oare sunteti mai false decat moneda de 3 dolari? Cat sa rabd si sa nu scriu- cand vad - din alte posturi ale vostre exact contrariul;
Veniti cu dictoane si cu "ziceri" din cartea de religie, iar in capul vorstru colcaie idei de care domnul Drac ar fi mandru ) daca n-ar sti ca el insul le-a plantat)
pai sa va spun si eu - atunci- parerea mea:
Eu, cand voi fi mare, si voi castiga concursul de frumusetze al "spiritului" , as dori sa inalt numai porumbei ai pacii, sa hranesc toti copii subnutriti din Lesotho, Gambia, Uganda, ( mai mou- si Indonezia, Pakistan, poatre o Osetie de Nord..), apoi mi-as dedicat intreaga viatza misiunilor de pace si de mecenat!"
Pai cum vi se pare? Mie mi se pare OK- suna ca indemnurile voastre:
Pacat ca abia azi m-am intors din vacantza si nu am vazut mai demult;
Hai! Mai putina minciuna- ca macar acum- cat suntem "invizibili" sa avem ceva mai mult caracter:
Ah- si sa nu uit: Eu consider ca- in orice imprejurare - e omenesc sa te razbuni; In rest e vrajeala de 2 bani ( ca leul acu` e "tare" ) :-))
ganditi-va la toate imprejurarile si veti vedea in cate ati fost prinse cu "garda jos"
( sau- expresie invatata in concediu" cu chilotezeii in vine" :-))
gata- ca am fost si trivial;
Cele bune;
G_I_JOE
Postat pe 2 Septembrie 2008 23:52
auzi mai desteptule..regret ca am apreciat msg tau in alta discutie,pt ca intreci orice masura..cred ca tu facut acea lista cu categoriile de femei,daca crezi asa,aici dc ne bagi pe toate la un loc?dc generalizezi?daca ai intalnit fete a caror viata inseamna razbunare,ok,dar sincer e cea mai mare prostie sa`ti dedici viata unei razbunari!Si sustin ca nu m`am razbunat si nici nu imi voi lua minute din viata mea sa pun la cale un plan de razbunare...asta e culmea penibilului!!cica sa nu te certi,mahala sau mai stiu eu,da sa zici astfel de lucruri?ce era asa greu sa`ti inghiti cuvintele?citeste alte subiecte,cred ca acolo spargi calculatorul cand o sa vezi intradevar prostie majora!!!Vrei sa te rezbuni?a zis cineva sa n`o faci?sper doar sa nu fi dezamagit cand razbunarea ta va fi tratata cu indiferenta!Domina rautatea si ipocrizia...ce crezi ca fiind barbat ne jignesti?nu..e vorba ca nu e relevant ce scrii tu,ca existau multe alte formulari,ca vad ca vocabular ai,doar daca nu ai luat si tu tot de pe vreun site.
For_life
Postat pe 3 Septembrie 2008 01:10
De la: For_life, la data 2008-09-03 01:10:08auzi mai desteptule..regret ca am apreciat msg tau in alta discutie,pt ca intreci orice masura..cred ca tu facut acea lista cu categoriile de femei,daca crezi asa,aici dc ne bagi pe toate la un loc?dc generalizezi?daca ai intalnit fete a caror viata inseamna razbunare,ok,dar sincer e cea mai mare prostie sa`ti dedici viata unei razbunari!Si sustin ca nu m`am razbunat si nici nu imi voi lua minute din viata mea sa pun la cale un plan de razbunare...asta e culmea penibilului!!cica sa nu te certi,mahala sau mai stiu eu,da sa zici astfel de lucruri?ce era asa greu sa`ti inghiti cuvintele?citeste alte subiecte,cred ca acolo spargi calculatorul cand o sa vezi intradevar prostie majora!!!Vrei sa te rezbuni?a zis cineva sa n`o faci?sper doar sa nu fi dezamagit cand razbunarea ta va fi tratata cu indiferenta!Domina rautatea si ipocrizia...ce crezi ca fiind barbat ne jignesti?nu..e vorba ca nu e relevant ce scrii tu,ca existau multe alte formulari,ca vad ca vocabular ai,doar daca nu ai luat si tu tot de pe vreun site.









BRAVO!! Acum stiu de ce nu trebuie sa te enervez pe viitor:)))
LuckyMe
Postat pe 3 Septembrie 2008 21:03
Nu am citit ce s-a postat pana acum.Insa pentru mine cea mai dulce razbunare e sa platesc pt fiecare fapta rea cu una buna.Toata lumea face fapte rele,e f usor,cati fac fapte bune?Cum se va simti cel care ti-a facut un rau in momentul in care tu ii intorci obrazul,cand tu ii demonsrezi ca esti mai inteligent,mai bun?
claudea69
Postat pe 3 Septembrie 2008 21:23
va spune ca esti prost, nu ar intelege cum poti face asta..(pt claudea)

eu las de la mine, pana atinge pers respectiva o limita. cand a atins limita si m-a scos din sarite... nu prea ma mai pot abtine
morticia_adams
Postat pe 3 Septembrie 2008 21:48
LuckyMe..nu m`am enervat..dar cred ca am dreptate!Nu se poate ca oricine foloseste cuvinte cautate in dictionar sa ne jigneasca in halul asta..fie el baiat sau fata.."Fetelor- oare sunteti mai false decat moneda de 3 dolari? Cat sa rabd si sa nu scriu- cand vad - din alte posturi ale vostre exact contrariul"..pacat ca nu a cautat semnificatia cuvantului RAZBUNARE!!!dar cred ca una este sa tipi,sa urli la cineva sau sa injuri daca e nevoie,si alta e sa stai sa faci si sa refaci un plan de razbunare..De iesit din fire oricine isi iese..si poate orice uraste sau a zis ca uraste pe cineva...care sincer care ar fi cea mai dura razbunare?ca in nici un caz nu am sa cred ca un discurs sau cateva cuvinte dureroase pot face o razbunare dureroasa si care sa tinteasca exact unde trebuie...pup u ramo
For_life
Postat pe 4 Septembrie 2008 00:55
Normal ca iti dau dreptate.....dar credeam ca te-ai si enervat:).....oricum glumeam ....te pup si eu....
LuckyMe
Postat pe 4 Septembrie 2008 13:11
De la: celia, la data 2008-08-25 21:15:18stii cum ma razbun pe o pers care mi-a facut mult rau? si asta f rar...il ignor mi-e indiferent , doare mai tare decat sa ii fac un rau


ignoranta este arma cea mai puternica de af ace rau cuiva ......doare mai rau decat orice ......este razbunarea cea mai crunta !!!....

Postat pe 5 Septembrie 2008 20:08
De la: For_life, la data 2008-09-04 00:55:00LuckyMe..nu m`am enervat..dar cred ca am dreptate!Nu se poate ca oricine foloseste cuvinte cautate in dictionar sa ne jigneasca in halul asta..fie el baiat sau fata.."Fetelor- oare sunteti mai false decat moneda de 3 dolari? Cat sa rabd si sa nu scriu- cand vad - din alte posturi ale vostre exact contrariul"..pacat ca nu a cautat semnificatia cuvantului RAZBUNARE!!!dar cred ca una este sa tipi,sa urli la cineva sau sa injuri daca e nevoie,si alta e sa stai sa faci si sa refaci un plan de razbunare..De iesit din fire oricine isi iese..si poate orice uraste sau a zis ca uraste pe cineva...care sincer care ar fi cea mai dura razbunare?ca in nici un caz nu am sa cred ca un discurs sau cateva cuvinte dureroase pot face o razbunare dureroasa si care sa tinteasca exact unde trebuie...pup u ramo

Nu pot sa nu rad;
E drept- poate ca n-am fost suficient de specific ( si nici nu mi-am batut capul cu asa ceva- era limpede pentru oricine a citit postarile de mai sus) - asa ca imi cer scuze ca am fact o generalizare nevoita: Ma refeream la anumite persoane cand faceam afirmatia ce a aprins "micro-imaginativa " cearta cu mine a don`soarei ;
Draguto- chiar sunt destept! :-))
Iar cuvintele- pe care tu le consideri de dictionar- sunt cuvinte pe care le folosesc cotidian;
Fetitza mea care nu are decat 4 ani (neimpliniti! ) probabil ca te-ar inhiba intr-o "discutie" - e drept- copilareasca- si asta pentru ca imi doresc sa beneficieze de TOT sprijinul pe care-l putem -noi - ca parinti- sa-l acordam!
Ia cauta si tu in dictionar ( ca poate ai vreunul) semnificatiile cuvantului "razbunare" - extrapoleaza-l la topic- apoi vezi ce au scris suratele intru suferintza ( si acord ) si fa-ti ( pentru tine- ca exercitiu al mintii) un rezumat;
Apoi sa-ti permiti sa ma critici!
Ma bucur ca te-ai simtit jignita!
G_I_JOE
Postat pe 8 Septembrie 2008 13:49
ma doare capul; mai ramonika, macar daca aveai bunul simt sa te abtii de a posta prostia asta la povestiioare. Nu ma intereseaza timbrele tale si nici nu ma intereseaza sa-ti citesc aberatiile despre castiguri usoare; nu mai spun ca nu cred in asemenea castiguri. Nu stiu cum se face ca se mai gaseste cate o inteligenta sa murdareasca tot ce poate fi frumos. Sper din suflet sa citesti asta si sa-ti stea in gat!
amme22
Postat pe 8 Septembrie 2008 20:12
De la: G_I_JOE, la data 2008-09-02 23:52:39Nu0mi vine sa cred cat fariseim si minciuna;
Cate prefacatorie;
"Nu te razbuna"; "...e arma prostului..." " Eu nu m-as rabuna niciodata"
Fetelor- oare sunteti mai false decat moneda de 3 dolari? Cat sa rabd si sa nu scriu- cand vad - din alte posturi ale vostre exact contrariul;
Veniti cu dictoane si cu "ziceri" din cartea de religie, iar in capul vorstru colcaie idei de care domnul Drac ar fi mandru ) daca n-ar sti ca el insul le-a plantat)
pai sa va spun si eu - atunci- parerea mea:
Eu, cand voi fi mare, si voi castiga concursul de frumusetze al "spiritului" , as dori sa inalt numai porumbei ai pacii, sa hranesc toti copii subnutriti din Lesotho, Gambia, Uganda, ( mai mou- si Indonezia, Pakistan, poatre o Osetie de Nord..), apoi mi-as dedicat intreaga viatza misiunilor de pace si de mecenat!"
Pai cum vi se pare? Mie mi se pare OK- suna ca indemnurile voastre:
Pacat ca abia azi m-am intors din vacantza si nu am vazut mai demult;
Hai! Mai putina minciuna- ca macar acum- cat suntem "invizibili" sa avem ceva mai mult caracter:
Ah- si sa nu uit: Eu consider ca- in orice imprejurare - e omenesc sa te razbuni; In rest e vrajeala de 2 bani ( ca leul acu` e "tare" ) :-))
ganditi-va la toate imprejurarile si veti vedea in cate ati fost prinse cu "garda jos"
( sau- expresie invatata in concediu" cu chilotezeii in vine" :-))
gata- ca am fost si trivial;
Cele bune;



Ma tot gandesc daca sa ma simt atatcata sau nu... ...Mai cred ca nu desi cred in continuare ca e o prostie sa te razbuni(altfel decat prin ignoranta)ceea ce pana la urma nu e razbunare ci detasare...Iar tie domnule G_I_JOE am sa iti spun ca inca nu am fost prinsa "cu chiloteii in vine" desi am cunoscut de-a lungul timpului multa lue care mi-a facut rau,mult rau!
sweetpink
Postat pe 9 Septembrie 2008 17:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sa intretii o relatie? 28 De la: ramona_elisa 28 Octombrie 2010 20:52
am ajuns amanta 35 De la: kudika330764 29 Noiembrie 2010 11:39
Ce se intampla? 43 De la: Deeliaaaa 18 Septembrie 2011 13:10
am nevoie de un sfat... 9 De la: kudika_19976 4 Noiembrie 2012 10:25
Fosta......cine e de vina?ea sau el? 38 De la: kudika029282 14 Aprilie 2010 17:03