Setari Cookie-uri

merita sa te "razbuni"?

tocmai am dat un sfat: nu incerca sa te razbuni... e tare greu... vreau sa stiu:

1. merita sau nu merita (sa te razbuni)?
2. daca da, care sunt cele mai bune mmetode de razbunare?

Nu vreau sfaturi gen "razbunarea e arma zeilor" sau "cine iubeste iarta" etc. Prin urmare, astept raspunsuri numai de la cei ce au trecut prin asta.
furios
Postat pe 7 August 2008 11:33
1. nu
2. vezi 1

Postat pe 7 August 2008 12:24
Nu te-a invatat mami ca "razbunarea e arma prostului?"Deci nu...
sweetpink
Postat pe 7 August 2008 13:27
oricat de furios ai fi nu merita sa te razbuni..stiu din proprien experienta ca roata intotdeauna se intoarce mai devreme sau mai tarziu.mai bine ramai tu cu constiinta impacata.
Amaruie
Postat pe 7 August 2008 13:31
De la: Amaruie, la data 2008-08-07 13:31:00oricat de furios ai fi nu merita sa te razbuni..stiu din proprien experienta ca roata intotdeauna se intoarce mai devreme sau mai tarziu.mai bine ramai tu cu constiinta impacata.

subscriu

Postat pe 7 August 2008 13:47
si chiar nu a simtit nimeni nevoia? niciodata? ati trecut prin asa ceva?
furios
Postat pe 7 August 2008 14:00
Ei.. normal ca simti nevoia.. eu am simtit-o de fiecare data.. Noroc ca imi trebuiau vreo 2-3 zile ca sa pun la cale ,,planul de razbunare,,.. Iar cand il aveam organizat in detaliu, imi trecea din ciuda si nervi.. renuntam.. Si ajungeam la ce am spus mai sus.. Da-mi voie sa-ti spun ca nici macar o data nu am regretat faptul ca nu mi-am dus la capat razbunarea. Intotdeauna roata s-a intors in favoarea mea, chiar daca uneori a trecut asa mult timp incat nici macar nu m-a mai interesat.

Postat pe 7 August 2008 14:18
Normal ca da,dar tot de la mama stiu ca e mai bine sa numeripana la 10 inainte sa spui sau sa ationezi intr-un anumit fel
sweetpink
Postat pe 7 August 2008 16:05
De la: sweetpink, la data 2008-08-07 13:27:16Nu te-a invatat mami ca "razbunarea e arma prostului?"Deci nu...

da mamica ta nu ti-a spus si continuarea?
"Razbunarea este arma prostului,dar prost este cel care nu se razbuna."
beem
Postat pe 7 August 2008 16:28
De la: dana_79, la data 2008-08-07 16:28:58
De la: sweetpink, la data 2008-08-07 13:27:16Nu te-a invatat mami ca "razbunarea e arma prostului?"Deci nu...

da mamica ta nu ti-a spus si continuarea?
"Razbunarea este arma prostului,dar prost este cel care nu se razbuna."


Mai...depinde de structura sufleteasca a fiecaruia.Mie mi-a facut multa lume rau de-a lungul timpului,dar eu nu am sentimente de ura fata de nimeni.Incerc sa inteleg oamenii asa cum sunt...daca tu te razbuni...poate asa crezi tu ca e bine.Si ca sa iti aspund la intrebare,nu ,nu stiam continuarea,dar mi se pare aberanta
sweetpink
Postat pe 7 August 2008 16:45
De la: sweetpink, la data 2008-08-07 16:45:35
De la: dana_79, la data 2008-08-07 16:28:58
De la: sweetpink, la data 2008-08-07 13:27:16Nu te-a invatat mami ca "razbunarea e arma prostului?"Deci nu...

da mamica ta nu ti-a spus si continuarea?
"Razbunarea este arma prostului,dar prost este cel care nu se razbuna."


Mai...depinde de structura sufleteasca a fiecaruia.Mie mi-a facut multa lume rau de-a lungul timpului,dar eu nu am sentimente de ura fata de nimeni.Incerc sa inteleg oamenii asa cum sunt...daca tu te razbuni...poate asa crezi tu ca e bine.Si ca sa iti aspund la intrebare,nu ,nu stiam continuarea,dar mi se pare aberanta

tu draga mea toti cadem in aceasta prostie ...mai mult sau mai putin...acum ce sa spun eu m-am razbunat..si m-am razbunat pe cel pe care il iubeam cel mai mult...si nu imi pare rau..de ce?..pt ca a crezut ca roata nu se intoarce dar intotdeauna se intoarce...
asa ca razbunari facem toti:P
si cea mai buna razbunare este sa ii intorci propriile cuvinte..doare mai tare decat daca i-ai face ceva...
dar de urat nu urasc pe nimeni nu imi sta in caracter
beem
Postat pe 7 August 2008 18:43
De la: dana_79, la data 2008-08-07 18:43:39
De la: sweetpink, la data 2008-08-07 16:45:35
De la: dana_79, la data 2008-08-07 16:28:58
De la: sweetpink, la data 2008-08-07 13:27:16Nu te-a invatat mami ca "razbunarea e arma prostului?"Deci nu...

da mamica ta nu ti-a spus si continuarea?
"Razbunarea este arma prostului,dar prost este cel care nu se razbuna."


Mai...depinde de structura sufleteasca a fiecaruia.Mie mi-a facut multa lume rau de-a lungul timpului,dar eu nu am sentimente de ura fata de nimeni.Incerc sa inteleg oamenii asa cum sunt...daca tu te razbuni...poate asa crezi tu ca e bine.Si ca sa iti aspund la intrebare,nu ,nu stiam continuarea,dar mi se pare aberanta

tu draga mea toti cadem in aceasta prostie ...mai mult sau mai putin...acum ce sa spun eu m-am razbunat..si m-am razbunat pe cel pe care il iubeam cel mai mult...si nu imi pare rau..de ce?..pt ca a crezut ca roata nu se intoarce dar intotdeauna se intoarce...
asa ca razbunari facem toti:P
si cea mai buna razbunare este sa ii intorci propriile cuvinte..doare mai tare decat daca i-ai face ceva...
dar de urat nu urasc pe nimeni nu imi sta in caracter

Incearca sa intelegi ca nu toata lumea e ca tine...
sweetpink
Postat pe 7 August 2008 20:53
nu stiu daca merita sa te razbuni. Sa zicem ca razbunarea seamana cu o furtuna: fascinatie, pericol, atractie, tu insuti devii furtuna; te simti inaltat de raul pe care reusesti sa-l faci, te bucuri, iar dupa ce te calmezi constati ca in sufletul tau a ramas un mare gol. Nu parere de rau, ci doar vid; esti pustiit in interior. Sa-ti linistesti constiinta spui ca celalalt a meritat ce i-ai facut, a meritat urmarile "prostiei" de care a dat dovada cand ti-a facut rau (poate fara voia lui).
Parerea mea? Consider ca sufletul tau se reface greu dupa ce ai reusit sa te razbuni; nu din cauza raului facut, ci din cauza ca nu mai poti ajunge iar pe culmile satisfactiei pe care ai simtit-o atunci cand, datorita puterii pe care ai avut-o la un moment dat, te-ai simtit un mic zeu, iar celalalt era in mainile tale, tu aveai drept de "viata si de moarte" asupra lui. E un varf pe care il poti simti doar atunci cand lasi fiara din tine sa vorbeasca. Satisfactia este de scurta durata deoarece tu nu mai ai ce sa-i iei celuilalt, nu mai ai cum sa-l chinui din 2 motive: ori l-ai distrus definitiv, ori se obisnuieste cu suferinta iar tu trebuie sa inventezi altceva si, e plictisitor sa urmaresti acelasi om pt o singura vina.
In concluzie: nu merita sa te razbuni. E de ajuns sa-i intorci spatele si sa te indepartezi. Ai lucruri mai bune de facut.
Cat despre metode de razbunare...secret. Pune-ti mintea la contributie.
amme22
Postat pe 7 August 2008 21:19
tot respectulmeu emma!
sweetpink
Postat pe 7 August 2008 21:24
:) acum chiar ca nu ai pt ce. Fac parte din cei care, odata, "au rupt gatul" multora. De multi ani m-am linistit tocmai din motivele pe care le-am spus. Mi-am dat deama ca nu merita.
amme22
Postat pe 7 August 2008 21:31
Ciao...cum spunea cineva mai sus...toti la un moment dat ne gandim sa ne razbunam.unii duc "sarcina" asta pana la capat,altii renuntza pe parcurs!! Nu vreau nici sa spun ca eu m`am razbunat..si vai ce bine m`am simtzit,sau...k la 2 zile mi`a parut rau.Asta nu mai conteaza.Ce am observat eu?! indiferenta doare,iar daca vrei sa te razbuni pe cineva...e cea mai buna arma.Numai bine!!
ayda4ever
Postat pe 7 August 2008 21:41
Este adevarat tot ce ati spus voi aici,dar........razbunarea este atat de dulce!!!!!arma prostului sau nu,cum a zis amme:te simti un zeu cand ai puterea sa i-o platesti celuilalt si sa-l faci la randul tau sa sufere....si mizerabil dupa,gandindu-te ca n-ai castigat mare lucru si nu te mai incalzeste cu nimic in clipele urmatoare,ba chiar incepi sa fii convins de faptul ca nu era necesar!!!Personal m-am aflat in toate situatiile descrise de voi(in mare parte datorita impulsivitatii care ma guverneaza,ca poate daca as fi mai calma si le-as lua mai usor as ajunge la concluzia ca nu merita efortul sau as pati ca in situatia propusa de Oana,cand pana sa pun planul la punct mi-ar pieri cheful.... )si am incercat si ,,dulceata,, razbunarii si ,,pelinul,, de dupa.......si in final am avut revelatia ca roata se intoarce si ca cel ce ti-a facut un rau va avea parte de aceeasi rasplata!Acum ma consider mai cumpatata si mai pasnica,dar cred ca ar putea exista situatii in care cineva sa ma raneasca atat de profund incat sa-mi doresc sa ma razbun........(pt ca nu poti anticipa cum te comporti intr-o situatie straina pana nu o traiesti si constientizezi in timp real efectul/impactul ei asupra ta...)
mell_30
Postat pe 7 August 2008 22:19
sieu am dubii... vi-a-vis de ,,razbunat'' depinde de fiecare cum considera... am vazut ,,faze'' cu razbunarea e arma prostului.... si intreb cine e prostul? cel care sufera, sau cel care a generat situatia respectiva... cred... ca prostul... e cam tot timpul cel inseat... iar celalat...? si apropo' cel care a inselat... cum il considera pe celalat? in acele momente cind facea... ,,fel si fel de treburi''? adica cind insela se gindea la partener?

Postat pe 8 August 2008 09:01
De la: sweetpink, la data 2008-08-07 20:53:23
De la: dana_79, la data 2008-08-07 18:43:39
De la: sweetpink, la data 2008-08-07 16:45:35
De la: dana_79, la data 2008-08-07 16:28:58
De la: sweetpink, la data 2008-08-07 13:27:16Nu te-a invatat mami ca "razbunarea e arma prostului?"Deci nu...

da mamica ta nu ti-a spus si continuarea?
"Razbunarea este arma prostului,dar prost este cel care nu se razbuna."


Mai...depinde de structura sufleteasca a fiecaruia.Mie mi-a facut multa lume rau de-a lungul timpului,dar eu nu am sentimente de ura fata de nimeni.Incerc sa inteleg oamenii asa cum sunt...daca tu te razbuni...poate asa crezi tu ca e bine.Si ca sa iti aspund la intrebare,nu ,nu stiam continuarea,dar mi se pare aberanta

tu draga mea toti cadem in aceasta prostie ...mai mult sau mai putin...acum ce sa spun eu m-am razbunat..si m-am razbunat pe cel pe care il iubeam cel mai mult...si nu imi pare rau..de ce?..pt ca a crezut ca roata nu se intoarce dar intotdeauna se intoarce...
asa ca razbunari facem toti:P
si cea mai buna razbunare este sa ii intorci propriile cuvinte..doare mai tare decat daca i-ai face ceva...
dar de urat nu urasc pe nimeni nu imi sta in caracter

Incearca sa intelegi ca nu toata lumea e ca tine...


da sa stii ca ma bucur ca nu toata lumea este ca mine...si acum ce vrei sa fac?m-am razbunat..mi-a placut.... a urmat o perioada in care am avut mustrari de constiinta...in care imi parea rau ca realizasem ca nu merita..si asta este viata...asta se intampla acum vreo 8 ani...intre timp sper ca m-am mai maturizat
beem
Postat pe 8 August 2008 09:53
k, prin urmare razbunarea e mai dulce... mai incolo, cine stie?
Metode? Exemple? Idei???!
furios
Postat pe 8 August 2008 12:31
De la: dana_79, la data 2008-08-08 09:53:02
De la: sweetpink, la data 2008-08-07 20:53:23
De la: dana_79, la data 2008-08-07 18:43:39
De la: sweetpink, la data 2008-08-07 16:45:35
De la: dana_79, la data 2008-08-07 16:28:58
De la: sweetpink, la data 2008-08-07 13:27:16Nu te-a invatat mami ca "razbunarea e arma prostului?"Deci nu...

da mamica ta nu ti-a spus si continuarea?
"Razbunarea este arma prostului,dar prost este cel care nu se razbuna."


Mai...depinde de structura sufleteasca a fiecaruia.Mie mi-a facut multa lume rau de-a lungul timpului,dar eu nu am sentimente de ura fata de nimeni.Incerc sa inteleg oamenii asa cum sunt...daca tu te razbuni...poate asa crezi tu ca e bine.Si ca sa iti aspund la intrebare,nu ,nu stiam continuarea,dar mi se pare aberanta

tu draga mea toti cadem in aceasta prostie ...mai mult sau mai putin...acum ce sa spun eu m-am razbunat..si m-am razbunat pe cel pe care il iubeam cel mai mult...si nu imi pare rau..de ce?..pt ca a crezut ca roata nu se intoarce dar intotdeauna se intoarce...
asa ca razbunari facem toti:P
si cea mai buna razbunare este sa ii intorci propriile cuvinte..doare mai tare decat daca i-ai face ceva...
dar de urat nu urasc pe nimeni nu imi sta in caracter

Incearca sa intelegi ca nu toata lumea e ca tine...


da sa stii ca ma bucur ca nu toata lumea este ca mine...si acum ce vrei sa fac?m-am razbunat..mi-a placut.... a urmat o perioada in care am avut mustrari de constiinta...in care imi parea rau ca realizasem ca nu merita..si asta este viata...asta se intampla acum vreo 8 ani...intre timp sper ca m-am mai maturizat


Ok,deci te-ai maturizat si ai vazut ca nu a fost tocmai bine ca te-ai razbunat.Bun...si atunci de ce ai sfatui lumea sa faca la fel???Ca sa le para si lor rau sau...Nu inteleg logica!
sweetpink
Postat pe 8 August 2008 15:26
nu cred k merita sa te razbuni,asta inseamna sa te cobori la nivelul celui care ti-a facut tie rau.desi tot timpul cand ni se intampla ceva sau cineva ne-a ranit,avem acea dorinta nebuna sa ne razbunam,sa aratam k noi suntem cei mai tari si putem rani si mai tare.dar o data ce am dus la bun sfarsit k planul macabru nu stiu dc ne-am simti mai bine.asa k cea mai buna razbunare este indiferenta,doare cel mai tare
acy_mik
Postat pe 8 August 2008 15:50
Poi ca idee de baza nu cred ca merita sa te razbuni... poate doar in situatii extrem de extreme... Dar nici atunci nu cred ca e prea buna.
Desi in general suntem tentati sa platim oamenilor care ne-au ranit cu aceasii moneda.. chiar merita? Imagineaza urmatoarea scena: 2 tipi se cearta. 1 il ucide pe celalalt si fuge. Prietenul cel mai bun al decedatului isi razbuna prietenul si il ucide pe ucigas. Iubita ucigasului nu poate trai fara el si se sinucide... Ce s-a rezolvat cu razbunarea? Poate doar problema supra-popularii planetei...
Nah, acum toti suntem oameni si normal ca uneori ne cuprinde furia,mai rar sau mai des, dar asta ar trebui sa fie scuza ca sa actionam fara sa gandim? Pana la urma daca esti rau cu cel care ti-a facut rau cu ce va deveni lumea mai buna?

Scoatem ochi pe ochi pana ramane lumea oarba
anarki91_myself
Postat pe 8 August 2008 19:38
Nu mi se pare productiv sa te razbuni. Mai bine imi investesc energia sa fac ceva util pt. mine (sunt o adevarata egoista )si pe cel care m-a inselat il ignor. Cred ca indiferenta e cea mai dureroasa "arma" iar cine nu se simte "atacat" de indiferenta inseamna ca e pur si simplu prea prost sa inteleaga si nu merita sa-ti mai consumi timpul incercand sa-i demonstrezi ceva...move over e clar ca-ti pierzi timpul degeaba. Si roata se va intoarca pt respectivul/respectiva cu siguranta .

Asa ca decat sa stai la umbra sa coci planuri diabolice mai bine iti faci planuri "angelice" si incepi sa te gandesti doar la tine. ... you deserve it
Josie
Postat pe 9 August 2008 17:55
nu-i asa janice ca sa intorci spatele si sa pleci elegant e cea mai buna razbunare??? fara explicatii fara reprosuri fara absolut nici un cuvintel....
sa se intrebe la nesfarsit: de ce????
am avut si eu partea mea de razbunari....cand altiimi-au facut rau...,m-am razbunat prosteste de cele mai multe ori doar ca sa am de ce sa spun ...na ti-am zis io!...nu mi-a adus nci satisfactii si nici altceva...
pe urma...cum a spus oana am lasat totul sa treaca,am tacut si amsuferit ca un caine eu si raul facut mie s-a intors impotriva celorlalti simi-a parut si mai rau de ei....
cea mai buna razbunare???? indiferenta si iertarea(macar aparenta)....
parerea mea personala evident...pana la urma e chiar plictisitor sa fii razbunator...
aaa si eu mai am si prostul obicei sa uit raul care mi se face...asa ca.... capul sus si la dracu si maine e o zi!!!!
dandanaua_reloaded
Postat pe 9 August 2008 18:04
pai cum sa nu fie asa?? ai spus exact ce am zis eu: indiferenta e cea mai buna arma . Nu am fost inselata dar sincer crezi ca daca inseli pe cineva care deja te-a inselat il deranjeaza chiar asa de tare?? odata ce te-a inselat e evident: he doesn't give a damn about you. Asa ca mi se pare ca iti irosesti energia degeaba incercand sa ranesti o persoana careia ii esti deja indiferenta. what's the point?? Nu cred ca te vei simti mai bine daca il inseli si tu la randul tau si sa vezi ca-l doare in 14 . Mi-ar fi ciuda sa stiu ca mi-am pierdut timpul incercand sa ma razbun si razbunarea mea nu are efectul scontat.
Josie
Postat pe 9 August 2008 18:11
Razbunarea merge pe principiul Cui pe cui se scoate da eu nu sunt de parere ca e bine sa te razbuni deoarece vorba aia ce tie nu-ti place altuia nu-i face.Chiar daca cineva ti-a facut vreun rau lasa-l in voia sortii caci raul pe care il facem ni se intoarce inzecit inapoi.Chiar daca de multe ori ne incearca acest ranchiunos sentiment ar trebui sa nu uitam ca Cel de Sus a zis sa ne iubim aproapele ca pe noi insine.Chiar daca cineva ti-a gresit cu ceva lasa asta pe constiinta lui, D-zeu nu bate cu batu da tu fii mai presus de orice situatie.Razbunarea nu imbunatateste situatzia iar fiecare care comite vreun rau isi v-a primi rasplata bine meritata cu sigurantza.
aleera
Postat pe 11 August 2008 03:35
Nu categoric.E pierdere de timp si nu se merita .Din experienta va spun ca indiferenta omoara orice microb.Eu am incercat sa ma razbun si am sfarsit prin a intra in spital,diagnosticata fiind cu hipertiroidie din cauza stresului,asa ca .....nu ,hotarat
stylisimo
Postat pe 17 August 2008 23:40
De la: sweetpink, la data 2008-08-08 15:26:31
De la: dana_79, la data 2008-08-08 09:53:02
De la: sweetpink, la data 2008-08-07 20:53:23
De la: dana_79, la data 2008-08-07 18:43:39
De la: sweetpink, la data 2008-08-07 16:45:35
De la: dana_79, la data 2008-08-07 16:28:58
De la: sweetpink, la data 2008-08-07 13:27:16Nu te-a invatat mami ca "razbunarea e arma prostului?"Deci nu...

da mamica ta nu ti-a spus si continuarea?
"Razbunarea este arma prostului,dar prost este cel care nu se razbuna."


Mai...depinde de structura sufleteasca a fiecaruia.Mie mi-a facut multa lume rau de-a lungul timpului,dar eu nu am sentimente de ura fata de nimeni.Incerc sa inteleg oamenii asa cum sunt...daca tu te razbuni...poate asa crezi tu ca e bine.Si ca sa iti aspund la intrebare,nu ,nu stiam continuarea,dar mi se pare aberanta

tu draga mea toti cadem in aceasta prostie ...mai mult sau mai putin...acum ce sa spun eu m-am razbunat..si m-am razbunat pe cel pe care il iubeam cel mai mult...si nu imi pare rau..de ce?..pt ca a crezut ca roata nu se intoarce dar intotdeauna se intoarce...
asa ca razbunari facem toti:P
si cea mai buna razbunare este sa ii intorci propriile cuvinte..doare mai tare decat daca i-ai face ceva...
dar de urat nu urasc pe nimeni nu imi sta in caracter

Incearca sa intelegi ca nu toata lumea e ca tine...


da sa stii ca ma bucur ca nu toata lumea este ca mine...si acum ce vrei sa fac?m-am razbunat..mi-a placut.... a urmat o perioada in care am avut mustrari de constiinta...in care imi parea rau ca realizasem ca nu merita..si asta este viata...asta se intampla acum vreo 8 ani...intre timp sper ca m-am mai maturizat


Ok,deci te-ai maturizat si ai vazut ca nu a fost tocmai bine ca te-ai razbunat.Bun...si atunci de ce ai sfatui lumea sa faca la fel???Ca sa le para si lor rau sau...Nu inteleg logica!


eu nu sfatuiesc pe nimeni sa se razbune...macar eu sunt sincera si spun da m-am razbunat...acum...aruncati cu pietre daca voi nu v-ati razbunat niciodata pe nimeni...daca ai citi cu atentie ai intelege ca am zic ca am avut mustrari de constiinta...
beem
Postat pe 18 August 2008 14:18
nu,nu merita..iti pastrezi constiinta impacata,si economisesti energia pe care o alocai acestei razbunari in scopuri benefice de ex sa evoluezi ca individ?ce zici?nu ar fi mai bine?nu uita de evolutia ta ca si individ in primul rand..acorda-i cea mai mare atentie!..si apoi restul..
deiutza_20
Postat pe 25 August 2008 01:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau sa simt asta! dar nu pot! 13 De la: InDark 25 Martie 2009 17:11
zau ca nu stiu ce sa mai fac :-?? 59 De la: l_diana_c 27 Mai 2009 19:00
Sondaj! 6 De la: cocancl 2 August 2011 00:28
Salut 4 De la: Shhh 23 Iunie 2010 13:41
sunt nimfo' ?:)) 182 De la: S_T_F 30 Noiembrie 2011 19:08