Setari Cookie-uri

Cine a fost la nutritionisti?

Dar vreau sa aud de cineva la care a avut si rezultate si care a slabit mult mult se tot si ce iti face acolo.Multu!
sweetpink
Postat pe 8 August 2008 01:58
eu am alta problema...eu vreau sa ma ingras cateva kg...si as vrea sa stiu mai multe detalii.cat e o consultatitie?
eu sunt din brasov!
caty2407
Postat pe 25 August 2008 11:17
eu am fost la medlife, a fost foarte bine! mi-a explicat foarte frumos ca pot slabi imediat in cateva luni cu pastile, dar nu e sanatos si mi-a spus k cel mai bine e sa incerc sa-mi conturez un regim de viata sanatos, cu 3 meese pe zi si 2 gustari! si acum mi-e foarte bine! vi-l recomand cu incredere!
mymy_shor
Postat pe 31 Octombrie 2008 10:40
pai si care-i regimul? ce se mananca ca sa poti slabii la atatea mese pe zi?
laura_ct
Postat pe 4 Noiembrie 2008 15:16
Nu exista regim minune, cheia e un stil de viata sanatos si echilibrat.buna dimineata tuturor; absolut intamplator am citit ce ati scris; eu lucrez in domeniu si va pot da cateva sfaturi, mai ales ca stiu cu ce va confruntati, si eu eram la fel cu 5 ani in urma, mancam f dezordonat, saream peste masa de seara(ziceam ca asa mai slabesc), micul dejun era f subtire, miscarea extrem de putina (stateam la calculator 10-12 ore pe zi si beam peste 1l de cafea la filtru tare). Rezultatul a fost in scurt timp 10kg surplus de greutate, nenumarate probleme de sanatate, constipatie, oboseala si nervozitate permanente.

Salvearea mea a fost o dieta care m-a ajutat sa ma disciplinez si a devenit un mod de viata de atunci. Treziti-va, nu exista pastila minune, nu exista regimuri magice cu care sa slabesti si sa ramai asa toata viata, trebuie sa faceti eforturi sa adoptati un regim de viata sanatos, cateva din principiile acestuia pot fi:

1. 3 mese pe zi(nu sariti peste micul dejun si nici peste masa de seara), cele 3 mese trebuie sa fie echilibrate si sa respecte neaparat necesarul organismului vostru de calorii si mai ales proteine (regimurile prezentate in general sunt per ansamblu ok pt o dieta de aprox 1200-1500kcal/zi, dar sunt f sarace dpdv al cantitatii de proteine, max 75g/zi, ceea ce duce la pierderea masei musculare, nu a tesutului adipos!!)
2. respectati prin orice metode vreti regimul hidric de 2,5l de apa plata pe zi( daca nu va place apa ca atare, puteti bea ceaiuri de plante, nu ceai negru sau verde)
3. faceti miscare cel putin 30-40 min de 3 ori pe saptamana ( aerobic, organizat, dans, plimbare, mers pe munte, orice, numai miscare sa fie)
4. renuntati cat mai repede la obiceiurile daunatoare (alcool, fumat, supraalimentare, etc)
5. diminuati stresul si odihniti-va suficient (cel putin 6-7 ore pe noapte)

Nu uitati, suntem ceea ce mancam, deci calitatea alimentelor e cruciala, consumati cu prioritate alimente propaspete, fructe si legume variate, din toate cele 7 grupe de culori, carne slaba, evitati prajelile, excesul de sare, zahar si grasimi. Din pacate alimentatia noastra e din ce in ce mai saraca in principii nutritive, iar nutritionistii recomanda suplimentarea alimentatiei cu ceea numim generic 'suplimenti de nutritie': multivitamine pt o nutritie completa si accelerarea metabolismului, acizi grasi Omega-3 pt protectia inimii si a sist cardiovascular, antioxidanti pt intarirea sist imunitar si protectia organismului impotriva poluarii si stresului, concentrate pe baza de fibre vegetale si aloe vera pt o buna digestie si evitarea constipatiei si lista poate continua.

In final, nu uitati ca organismul are o putere uimitoare de a se regenera, trebuie doar sa ne asiguram ca primeste combustibil de cea mai buna calitate printr-o nutritie corecta.

Pentru cei interesati de materiale informative specifice si recomandari concrete, personalizate pt necesitatile fiecarui organism, in aceasta perioada organizam la cabinetele noastre din Bucuresti, Iasi, Constanta si Braila evaluari de sanatate (gratuit!)
Detalii puteti primi copletand formularul de contact pe site-ul www.e-wellness.ro

Multa sanatate va doresc!


Postat pe 6 Noiembrie 2008 08:52
exact cum a spus gabipostole e! plus ca odata cu toate astea te simti mai bine fizic dar mai ales psihic!
mymy_shor
Postat pe 6 Noiembrie 2008 17:23
Eu va recomand cartea Mihaelei Bilic : "Traiesc deci am abtin".
Acolo gasiti tot ce trebuie sa mancati.....in ce cantitate, etc.

Va urez succes!
anutza1985
Postat pe 12 Noiembrie 2008 11:19
Foarte bune cartile Mihaelei Bilic.Am si "Silueta dincolo de mituri" si "Traiesc deci ma abtin".Am urmat sfaturile de acolo si am slabit foarte frumos...s-a topit si celulita, mi-a disparut si dereglarea hormonala pe care o aveam.
luci02
Postat pe 29 Noiembrie 2008 20:43
Salutere tuturor!Atentie ce cura de slabire urmati ,o scadere in greutate mai mare de 4kg intr-o luna poate avea riscuri mari pentru sanatate.!stevensegal83@yahoo.com
naturistul1
Postat pe 17 Martie 2009 16:44
Buna!
Cassey
Postat pe 13 Mai 2009 16:43
Dr.Horatiu Albu nutritionist ,programari la nr.de telefon 021/230.90.87 sau 0735 838 884,consultatia este 250 RON
kudika006372
Postat pe 3 Noiembrie 2009 14:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Singuratatea 94 De la: ymirsy 4 Aprilie 2011 21:17
Ajutor!!! 16 De la: Ronnie_Coleman 20 Martie 2010 10:47
Cresterea in inaltime 93 De la: larisaw 17 Aprilie 2013 14:57
ajutorrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr 45 De la: kudika032667 19 Iunie 2009 10:28
AJUTOR!!! 52 De la: vikulitza 14 Iulie 2010 12:22