Setari Cookie-uri

Relatie serioasa

Am avut recent o discutie, mai mult sau mai putin inteligenta. De fapt, foarte putin inteligenta. Despre relatii serioase. Cand devine o relatie serioasa?
Aceasta fiind neverloviana intrebare, sa va prezint idei despre relatia serioasa. Cel putin alea pe care le`am auzit eu.
Deci, eu cu tine, ca sa avem o relatie serioasa, trebuie sa mergem la mama de mana. HA, ha, ha Relatiile mele nu stau in a ma vedea cu mama .
Chiar ar fi bine sa nu ma vada. Chiar sper sa nu ma vada nimeni, nicicum. Daca ma stie toata lumea cu tine, si invers, atunci toata lumea o sa aiba pareri.
Si stim noi cat de influentabil poti fi Bun, atunci in ce`o consta? Sa renuntam la altii. Iarasi nu ai inteles, nu renunta nimeni la nimeni. Principalul e ca eu sa nu aflu niciodata de ale tale si tu niciodata de ai mei. Nu`i logic?! Asa se intemeiaza casatoriile. Iar vorbesc la per tu ma scuzati este
acelasi Prince Charming Bun.
Relatia serioasa nu se bazeaza pe un te iubesc spus la bautura sau, mai sigur, in disperarea de a incheia o discutie.
Poate cel mult sa ma faca sa rad.
Nu zic ca ar fi imposibil sa fi vorbit serios dar pur si simplu nu sunt obisnuita sa ascult asemenea declaratii. Prefer fapte. Macar unul. Mic. Cel mai
mic.
Ca sa nu se simta nimeni lezat repet, nu vb despre cineva anume.
Relatie serioasa nu insemna nici timp petrecut impreuna. Fiindca putem sta impreuna 5 ani pana sa ne dam seama ca am facut o greseala.
Relatie serioasa nu insemna sa`mi aduci flori (iar daca`mi aduci, sa fie de cel putin o data pe luna, fara ocazii speciale, si sa fie trandafiri rosi) , nu inseamna sa faci cinste, nu cadouri scumpe.
O relatie serioasa insemna sa ma lasi sa te ajut cand ai nevoie de asta, sa nu ceri de la nimeni altcineva. Inseamna toate acele lucruri marunte, cum ar
fi sa`mi cumperi capsuni de la 40 km distanta (si sa nu te superi k mananc numai una), sa pastrezi trandafirul pe care mi l`ai cumparat dar n`ai putut
sa mi`l dai fiindca plecasem, si sa mi`l aduci proaspat peste o luna (pe acelasi), sa stam sa lenevim o zi intreaga, sa vb despre lucruri fara rost,
sa ma faci sa rad, sa jucam sotron pe ploaie, sa te iei dupa mine cand vreau sa plecam in China in seara asta, sa ma lasi sa fiu eu. Relatie serioasa
inseamna sa ajunga macar 1 singur om sa zica: imi aduc aminte de EI. Nu de mine. Nu de tine.
Relatie serioasa inseamna ca atunci cand iti dai seama ca nu poti face un lucru singur sa te intrebi: dar impreuna?.
buburuza1
Postat pe 10 August 2008 21:43
eu sunt de parere ca o relatie serioasa incepe de la sinceritate si dovada de afectiune.adica asa cum ai spus tu poti sta cu o persoana 5 ani si pe urma sa iti dai seama ca de fapt ai facut o greseala.dar iti dai seama ca ai gresit fie ca iti "trece" dragostea pt persoana respectiva,sau nu se mai comporta cu tine ca la inceput(te minte,vb urat).
dar daca de la inceput atunci cand il cunosti simti ca ai fluturi in stomac si toate chestiile alea pe care le simti atunci cand esti indragostita atunci e cu totul altceva.in plus ar fi bine sa iti dai seama ca ai gresit mai devreme nu dupa ce te-ai casatorit si mai ai si copii...asa ca stai si gandestete bine inainte sa iei o decizie care o sa iti schimbe radical viata si pe care o sa o regreti!!!
aurrorandreea
Postat pe 15 August 2008 21:14
ce frumos ai descris o relatie serioasa. Intr-adevar, si eu cred la fel, ca fericirea vine din lucruri marunte.Si lucrurile mici conteaza f mult intr-o relatie, ffff mult.Sa fii atent la semne. Persoana care te asculta chiar si atunci cand vorbesti lucruri banale, si dupa ce termini iti spune "ce-mi place sa te ascult", persoana care stie ce simti fara sa spui, de ce ai nevoie fara sa ii ceri,persoana care e alaturi de tine cand toti ceilalti sunt impotriva ta, care crede in tine si atunci cand tu nu mai stii pe ce drum s-o apuci...atunci sa n-o lasi sa-ti scape...
DeeaCatalina
Postat pe 18 August 2008 16:16
Of,am ajuns la parerea ca de de cele mai multe ori vorbim singure.Chiar nu vedeti ca ne dorim prea mult?chiar nu va da`ti seama ca noi suntem cele care tre`i sustinem pe barbati?intodeauna noi fom fi alea "nebuna"pt orice discutie de genu asta,si raspunsul lor,ala majoritatii va fi"Ce daca nu`ti dau flori inseamna ca nu te iubesc?"Nu`si vor da seama niciodata ca cele mai simple lucruri,cele mai mici gesturi,cuvinte de alint cand nici nu asteptam,pt noi inseamna mai mult decat orice declaratie sau orice cadou scump cu ocazii speciale.Cadourile scumpe deja ni le facem singure.Eu vad asta la ai mei in primul rand.Amandoi se sacrifica,dar tata din pacate nu i`a apreciat niciodata munca mamei mele,si nici nu a sustinut`o in multe,importante,knd sprijinul lui era de cel de care avea nevoie.Vad asta acum si`n relatia mea.Nu sunt mare,am 20 de ani,dar destul ca sa`mi doresc un viitor si sa pot incepe cu dreptul.Ei,barbatii,fac altele,iar poate simplu respect,simpla sinceritate,si faptu ca poate trece peste orice pt tine,parinti si altele,este o dovada ca te iubeste.Toate ne`am dori tandrete,romantism,dar ce sa`i faci.Poate,si doar poate,sunt putini barbati care fac exceptie.Sper sa fiti norocoase,si sa aveti parte de lucruri frumoase,instantanee cat mai des din partea lor.Si eu am,dar nu`i mai zic lui ca oricum vorbesc singura.Cand simte el,inseamna ca s`a gandit la mine si asta ma multumeste.Bafta multa si vorbele mele sunt din experienta,si din discutiile cu multe alte fete/femei.Pupici si multe,multe dragoste!
For_life
Postat pe 26 August 2008 12:03
Fericirea este o stare de beatitudine complexa care trebuie intretinuta, mentinuta si consolidata de ambele parti intr-un cuplu. Exista o tendinta destul de avansata de neglijare a partenerului in diverse situatii; aceasta tendinta se manifesta variabil la ambii parteneri, nu numai la unul. Femeia este reprezentanta sexului frumos prin definitie dar in viata reala definitiile nu tin de cald nimanui. Dupa mine femeia ar trebui sa fie un exemplu de admirat intr-o relatie serioasa, ea ar trebui sa-si topeasca partenerul () prin comportamentul, implicarea si daruirea ei in relatia de cuplu. Greul unei relatii ar trebui sa fie pe umerii barbatului iar femeia ar trebui sa fie cea care sa-i ofere partenerului de viata alinare, sprijin, ajutor, afectiune, etc. Barbatul ar trebui sa joace printre altele un rol protectiv in relatia cu partenera de viata. ar trebui sa-i confere acesteia siguranta, stabilitate, afectiune, etc.. O relatie serioasa poate dura nelimitat numai prin implicarea serioasa, responsabila si activa a ambelor parti.......

Postat pe 7 Decembrie 2008 10:45
Am citit de curand o carte care mi-a schimbat complet impresia de o relatie. Fara suparare dar majoritatea relatiilor din ziua de azi sunt josnice si fara scop. Incet incet se stinge flacara iubirii si totul are la baza interes. Si o chestie importanta care am observat-o, barbatii au nevoie de incredera voastra, orice s'ar intampla, chiar daca tu stii ca nu va repara casetofonu, incurajeaza-l :) face ENORM pentru el, orice incurajare, arata-i ca etsi departea lui. Cat ii priveste pe barbati, aratati-le femeilor ca le iubiti prin orice gest marunt, chiar si prin floricica pe care o rupi de pe camp cand sunteti impreuna si i-o dai :) inseamna mult...

Postat pe 6 Ianuarie 2009 15:01
E usor sa dai sfaturi. Dar e greu sa urmezi aceste sfaturi cand vrei sa faci o relatie sa mearga. Asta numesc eu arta si talent: sa stii sa adaptezi regulile.
Lucia1971
Postat pe 6 Ianuarie 2009 15:04
relatia serioasa apare atunci cand partenerul iti simte la propriu fiecare particica din trupusor...iti rasfata simturile in cele mai neobisnuite moduri...
tazzbshore
Postat pe 1 Februarie 2009 01:25
nunu, nu-i asa si vreau sa te corectez pt ca se pare ca aici se incep niste monologuri care devin de-adreptul inutile si nu fac altceva decat sa va demonstreze ca aveti dreptate, in niste cazuri in care chiar nu aveti.
Despre ce e vorba aici este de iubire, dragoste, a fi indragostit, sau intr-un fel sufleteste activat SAU sa fi un barbat care ai fost crescut de o mama care ti-a zis in continuu: dragul mamii, tu sa respecti femeile pt ca ele sunt ca mine, niste fiinte care la un moment dat se vor transforma in mame la randul lor, si desi au fost tinere si nebune, nu conteaza, tu sa fi politicos si orbeste credul si orice ar fi, cu flori si cu poezie se rezolva totul. Ei, cum sub 0.03% din barbati se incadreaza in acest model, pentru a creea situatia in care sa primiti flori atunci cand nu va asteptati si sa fiti surprinse si sa simtiti cum viata e teribil de roz alaturi de cineva, trebuie sa luati parte la o SIMBIOZA intre EA, adica voi si EL.
Simbioza aia se cheama, o atractie incredibila, dovada unei lipeli bazate pe compatibilitate, intuitie buna si nu doar de efectul de a duce vaca la pascut sau boul in ograda.
Da asa este, eu respect femeia la care tin, nu astept lucruri in schimbul florilor sau gesturilor pe care le fac, ei, poate un mersi ocazional dar vezi, cand toate criteriile mai sus mentionate de voi doamnelor se indeplinesc, se schimba pagina de forum, si iarasi deveniti nemultumite pe baza altor motive.
m_user
Postat pe 9 Octombrie 2009 12:01
Haideti fetelor,puteti mai mult !O relatie serioasa nu inseamna numai tandrete si romantism ...Pt ca pot avea o relatie chiar daca nu-mi aduce flori saptamanal si nu aprindem lumanarile.Si nu ma supar daca nu-mi deschide portiera.Din contra,urla cand dau tare cu usa . Insa doarme pe marginea patului sa nu ma deranjeze daca m-am intins pe tot patul,chiar daca ne-am certat mai devreme .Si manaca tot din farfurie,chiar daca mi-a scapat mai multa sare. Petrecem serile impreuna nu cu prietenii lui la bar(desi daca iese nu ma supar). Merge cu mine la bunici si nu-mi striga ca i-am stricat week-endul.Mergem la parintii lui care-mi iau apararea mai tot timpul chiar daca nu sunt eu copilul lor.Imi aduce medicamente daca sunt racita si-mi ia temperatura(nu-mi spune ca are altceva mai important de facut si nu pleaca la munte fara mine ).Relatie seriaoasa este cand ma ia de la serviciu pe ploaie chiar daca sunt la 2 statii de metrou.

Cand pot sa sau in fata lui fara machiaj si ciufulita,cand ma vede frumoasa dimineata,fata corector de cearcane.Iar eu nu ma supar ca nu a spalat o farfurie de cand suntem impreuna.Le spal eu..pt ca el face cumparaturile,duce gunoilul si chiar imi cumara absorbatnte daca-l sun cand e la cumpraturi.(normal ca sunt gresite,dar mi-a luat!!). Orice,dar eu nu suport sa-mi spuna ca a avut tel inchis si atat.Vreau sa stiu dece si unde era!Insa nu tre sa-l oblig sa-mi spuna ci tre sa vina de la sine !
kelly_rose
Postat pe 26 Noiembrie 2009 14:27
nu a spalat o farfurie? eu zic sa-l pedepsim!
m_user
Postat pe 26 Noiembrie 2009 23:50
Buna ! Ai spus bine kelly. .. Intr`o relatie nu trebuie sa iti fie rusine . Si nu trebuie sa ne suparam daca persoana iubita vrea sa iese la un suc sau o bere. Pana la urma trebuie sa ne gandim ca partenerul/partenera mai are si prieteni, rude sau familie . Nu suntem singure /singuri in viata ei/ lui . Parerea mea. Si user .. Nu e adevarat sa o pedepsim/sa il pedepsim atata timp daca el/ea face altcv.
kudika369600
Postat pe 20 Februarie 2011 16:59
Cand devine serioasa relatia?
As zice ca atunci cand el trage primul partz sub plapuma fara sa se mai jeneze de tine, iar tu incepi sa umbli neepilata si nemachiata.
mika76
Postat pe 21 Februarie 2011 12:00
De la: mika76, la data 2011-02-21 12:00:24Cand devine serioasa relatia?
As zice ca atunci cand el trage primul partz sub plapuma fara sa se mai jeneze de tine, iar tu incepi sa umbli neepilata si nemachiata.

gata, m-am luminat si eu, deci: epilatul si machiatul la o femeie este echivalentul abstinentei de la partz a barbatului. Tare asta si sincer n-am mai auzit de o asemenea similitudine!!!
puiut_77
Postat pe 22 Februarie 2011 16:08
De la: buburuza1, la data 2008-08-10 21:43:18Am avut recent o discutie, mai mult sau mai putin inteligenta. De fapt, foarte putin inteligenta. Despre relatii serioase. Cand devine o relatie serioasa?
Aceasta fiind neverloviana intrebare, sa va prezint idei despre relatia serioasa. Cel putin alea pe care le`am auzit eu.
Deci, eu cu tine, ca sa avem o relatie serioasa, trebuie sa mergem la mama de mana. HA, ha, ha Relatiile mele nu stau in a ma vedea cu mama .
Chiar ar fi bine sa nu ma vada. Chiar sper sa nu ma vada nimeni, nicicum. Daca ma stie toata lumea cu tine, si invers, atunci toata lumea o sa aiba pareri.
Si stim noi cat de influentabil poti fi Bun, atunci in ce`o consta? Sa renuntam la altii. Iarasi nu ai inteles, nu renunta nimeni la nimeni. Principalul e ca eu sa nu aflu niciodata de ale tale si tu niciodata de ai mei. Nu`i logic?! Asa se intemeiaza casatoriile. Iar vorbesc la per tu ma scuzati este
acelasi Prince Charming Bun.
Relatia serioasa nu se bazeaza pe un te iubesc spus la bautura sau, mai sigur, in disperarea de a incheia o discutie.
Poate cel mult sa ma faca sa rad.
Nu zic ca ar fi imposibil sa fi vorbit serios dar pur si simplu nu sunt obisnuita sa ascult asemenea declaratii. Prefer fapte. Macar unul. Mic. Cel mai
mic.
Ca sa nu se simta nimeni lezat repet, nu vb despre cineva anume.
Relatie serioasa nu insemna nici timp petrecut impreuna. Fiindca putem sta impreuna 5 ani pana sa ne dam seama ca am facut o greseala.
Relatie serioasa nu insemna sa`mi aduci flori (iar daca`mi aduci, sa fie de cel putin o data pe luna, fara ocazii speciale, si sa fie trandafiri rosi) , nu inseamna sa faci cinste, nu cadouri scumpe.
O relatie serioasa insemna sa ma lasi sa te ajut cand ai nevoie de asta, sa nu ceri de la nimeni altcineva. Inseamna toate acele lucruri marunte, cum ar
fi sa`mi cumperi capsuni de la 40 km distanta (si sa nu te superi k mananc numai una), sa pastrezi trandafirul pe care mi l`ai cumparat dar n`ai putut
sa mi`l dai fiindca plecasem, si sa mi`l aduci proaspat peste o luna (pe acelasi), sa stam sa lenevim o zi intreaga, sa vb despre lucruri fara rost,
sa ma faci sa rad, sa jucam sotron pe ploaie, sa te iei dupa mine cand vreau sa plecam in China in seara asta, sa ma lasi sa fiu eu. Relatie serioasa
inseamna sa ajunga macar 1 singur om sa zica: imi aduc aminte de EI. Nu de mine. Nu de tine.
Relatie serioasa inseamna ca atunci cand iti dai seama ca nu poti face un lucru singur sa te intrebi: dar impreuna?.


cand te tii pe strada cu cineva de mana si te simti perfect confortabil in prezenta acelei persoane. simti ca esti acasa, oriunde ai fi, cu el/ea.

cand simti asta, fugi cat te tin picioarele, ca ai dat de dracu.
rockk
Postat pe 22 Februarie 2011 16:13
De la: mika76, la data 2011-02-21 12:00:24Cand devine serioasa relatia?
As zice ca atunci cand el trage primul partz sub plapuma fara sa se mai jeneze de tine, iar tu incepi sa umbli neepilata si nemachiata.


Esti teribla, Mika Apropo de partz, e valabil numai sub plapuma?
mimi_ca29
Postat pe 22 Februarie 2011 16:16
De la: puiut_77, la data 2011-02-22 16:08:52
De la: mika76, la data 2011-02-21 12:00:24Cand devine serioasa relatia?
As zice ca atunci cand el trage primul partz sub plapuma fara sa se mai jeneze de tine, iar tu incepi sa umbli neepilata si nemachiata.

gata, m-am luminat si eu, deci: epilatul si machiatul la o femeie este echivalentul abstinentei de la partz a barbatului. Tare asta si sincer n-am mai auzit de o asemenea similitudine!!!

Nu stiu daca sunt sau nu similare, era doar o comparatie. Sunt femei care nu se machiaza niciodata. Ideea era ca dupa ce te-ai vazut cu martoaga legata de gard, nu te mai intereseaza sa fi tot timpul aranjata, machiata, epilata, etc., ca l-ai sedus odata, ai obtinut ce-ai vrut! Acum sunteti un cuplu, stii ca te iubeste ´´no metter what´´! Intervine obisnuinta si incepi sa-ti permiti aproape orice! La fel si el, dupa ce te-a cucerit, vrea sa imparta cu tine totul, chiar si vitaminele... De regula le lanseaza sub plapuma, ca sa te bucuri de fiecare stropisor. Dragut, nu?
mika76
Postat pe 25 Februarie 2011 11:05
De la: mika76, la data 2011-02-21 12:00:24Cand devine serioasa relatia?
As zice ca atunci cand el trage primul partz sub plapuma fara sa se mai jeneze de tine, iar tu incepi sa umbli neepilata si nemachiata.


visan_georgiana
Postat pe 25 Februarie 2011 11:33
De la: mika76, la data 2011-02-21 12:00:24Cand devine serioasa relatia?
As zice ca atunci cand el trage primul partz sub plapuma fara sa se mai jeneze de tine, iar tu incepi sa umbli neepilata si nemachiata.

daca ar fi sa ma iau dupa tine, relatia mea nu e serioasa nici dupa aproape 17 ani...
Lucia38
Postat pe 25 Februarie 2011 11:36
De la: Lucia38, la data 2011-02-25 11:36:10daca ar fi sa ma iau dupa tine, relatia mea nu e serioasa nici dupa aproape 17 ani...


Ete na, te pomenesti ca voi sunteti d´aia scortosi?
Sau crezi ca printu´ Charles n-o fi tras niciodata o besina in fata Dianei?
mika76
Postat pe 25 Februarie 2011 12:25
De la: mika76, la data 2011-02-25 12:25:21
De la: Lucia38, la data 2011-02-25 11:36:10daca ar fi sa ma iau dupa tine, relatia mea nu e serioasa nici dupa aproape 17 ani...


Ete na, te pomenesti ca voi sunteti d´aia scortosi?
Sau crezi ca printu´ Charles n-o fi tras niciodata o besina in fata Dianei?


in fatza!? crezi ca e asa de pervers si nesimtit printul!? poate incearca si o bricheta in timpul ala
pickard
Postat pe 26 Februarie 2011 22:40
De la: mika76, la data 2011-02-25 11:05:01
De la: puiut_77, la data 2011-02-22 16:08:52
De la: mika76, la data 2011-02-21 12:00:24Cand devine serioasa relatia?
As zice ca atunci cand el trage primul partz sub plapuma fara sa se mai jeneze de tine, iar tu incepi sa umbli neepilata si nemachiata.

gata, m-am luminat si eu, deci: epilatul si machiatul la o femeie este echivalentul abstinentei de la partz a barbatului. Tare asta si sincer n-am mai auzit de o asemenea similitudine!!!

Nu stiu daca sunt sau nu similare, era doar o comparatie. Sunt femei care nu se machiaza niciodata. Ideea era ca dupa ce te-ai vazut cu martoaga legata de gard, nu te mai intereseaza sa fi tot timpul aranjata, machiata, epilata, etc., ca l-ai sedus odata, ai obtinut ce-ai vrut! Acum sunteti un cuplu, stii ca te iubeste ´´no metter what´´! Intervine obisnuinta si incepi sa-ti permiti aproape orice! La fel si el, dupa ce te-a cucerit, vrea sa imparta cu tine totul, chiar si vitaminele... De regula le lanseaza sub plapuma, ca sa te bucuri de fiecare stropisor. Dragut, nu?

dragut sau nu, eu cred ca relatia serioasa are alte semne vitale sa zic asa. Mai ales ca-n ziua de azi, faza cu machiatul si restul de sub plapumi nu prea mai reprezinta chestiuni de bun-simt. Exista femei care inca se mai intreaba daca sa se epileze spre ex, iar daca machiatul sau epilatul este doar ptr a-l cuceri, atunci inseamna ca eu nu-s de pe planeta asta!
puiut_77
Postat pe 28 Februarie 2011 12:21
De la: Lucia38, la data 2011-02-28 12:26:01
De la: mika76, la data 2011-02-25 12:25:21
De la: Lucia38, la data 2011-02-25 11:36:10daca ar fi sa ma iau dupa tine, relatia mea nu e serioasa nici dupa aproape 17 ani...


Ete na, te pomenesti ca voi sunteti d´aia scortosi?
Sau crezi ca printu´ Charles n-o fi tras niciodata o besina in fata Dianei?

daca asta inseamna a fi scortos, atunci da, suntem doi scortosi si traim cu defectul asta.


In 17 ani te-oi fi imbolnavit macar o data de enterocolita... si-apoi, la cat ti-o fo´ de rau, cred ca nu te-a mai interesat ce crede el!
Revenind la subiect, hai sa lasam fitzele, ca suntem oameni cu totii, nu roboti!
mika76
Postat pe 1 Martie 2011 11:14
nu prea vad o definitie clara a relatiei serioasa , mai de graba depinde de fiecare relatie nu poti sa spui ca e un manual pentru asa ceva
biolan
Postat pe 3 Iunie 2011 14:08
Cred ca esti cam dusa cu capul. Scuza-ma ca iti spun, dar ideea ta de ``relatie serioasa`` e mai neserioasa decat o joaca de copii.
Eva32
Postat pe 2 Iulie 2011 03:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu stiu ce se intampla cu mine 59 De la: evelyne15 6 Octombrie 2010 17:31
destin-oare unde gresim? 7 De la: DeeaCatalina 3 Februarie 2009 22:10
Drame si Solutii 38 De la: erikahd2008 20 Februarie 2009 22:56
relatie imposibila 4 De la: rexx97 26 Mai 2013 09:54
pe cine sa aleg.. 10 De la: catalina69 27 Octombrie 2009 14:19