Setari Cookie-uri

Amica lui!!!!

Exista prietenie adevarata intre un barbat si o femeie???

O discutie despre amica lui.......rivala sau prietena noastra?

Cazul meu, al nostru, ma rog. Suntem impreuna de 6 ani...amica (LUI)este angajata partenerului meu....isi petrece 10 ore pe zi la munca impreuna cu ea. Ar fi multe de spus, de discutat. Au fost si vorbe, si barfe despre ei....ca ar avea o relatie. El vrea ca eu sa ma imprietenesc cu ea, eu nu pot sa fac asta pt ca nu suntem compatibile din niciun punct de vedere. De incercat, am incercat.....Nu suntem pe aceleasi unde. Nici nu am incredere in ea. Ea sustine ca nu are sentimente pt el, iar faptele au demonstrat mereu contrariul!

Fiindu-i si agajata (una care-si face treaba, recunosc!) nu o poate indeparta de el, de firma. El sustine ca are inceredere in ea si ca nu e nimic absolut intre ei.... Cert este ca ea pozeaza intr-o angajata si prietena super buna pt al meu partener.

Iar el este foarte flatat cu atatea femei in jur (are doar angajate femei ) In ea nu am deloc incredere, unele gesturi au tradat-o, atat fata de al meu cat si fata de mine.

Cand al meu a fost operat, ea ii trimitea mesaje zilnic, il suna, pe cand alti angajati nu o faceau zilnic! Asta ce e?! Si ce mesaje ii trimitea! Cand i-am spus lui ca am vazut mesajele s-a enervat rau de tot! Ce sa mai spun? Ea ar face orice sa fie pe langa el non-stop. El o ajuta, ii ajuta familia cu bani etc cand au nevoie. Dar, trebuie sa recunosc ca ii ajuta pe toti angajatii cand au probleme. Ce nu inteleg eu?! De ce are nevoie de o relatie atat de apropiata cu angajata? (el sustine ca de toate angajatele e foarte apropiat, dar eu pe ea o simt altfel) In fine, ar fi multe intrebari de pus.... Discutiile mele cu el nu isi mai au rostul, el neaga tot.

Azi am fost pe la firma, la o cafea, eu, al meu si o prietena de-a mea. Era acolo angajata. A stat deoparte cat am fost eu acolo, saraca :))))))) se vedea pe ea cat sufera ca ma vede imbratisata de al meu :))) Asa-i trebuie! Acum, spuneti-mi?! Ce-mi ramane de facut in aceasta situatie delicata?! Nimic, cred...... De el nu ma despart pt ca il iubesc, iar pe ea am invatat s-o ignor, cu timpul, desigur....
Sara79
Postat pe 18 August 2008 15:40
hmmm stii reclama http://www.youtube.com/watch?v=sn1sjTQRPEw&eurl=http://mihaita.info/2007/09/03/ciudata-maimuta-turbata-la-gratii/

sunt prietenii si prietenii..dar la cum spui ca se comporta ea...tind sa cred ca ea simte ceva pt al tau...acum daca al tau te place pe tine...si cum ai spus si tu cu ea nu ai nicio tangenta...nu cred ca ar trebui sa iti faci griji....oricum putina atentie nu strica..
beem
Postat pe 18 August 2008 15:47
Am obosit...ce stil interesant ai de a expune problema-inclusiv faptul ca il numesti pe iubitul tau "al meu" spune multe despre relatia voastra...Tu esti sigurape sentimentele lui fata de tine?Daca da,atunci nu icerca sa il stresezi cu fata aia ca nu faci decat sa ii atragi atentia asupra ei.Faptul ca el va vrea prietene nu e rau-ba chiar ai putea sa incerci-sunt sigura ca ai plecat din start cu ideea ca nu o vrei,dar poate nu e chiar asa de rea fata.Oricum nu uita ca oi atagem tot ceea ce ni se intampla in viata,asa ca daca toate gandurile tale se canalizeaza spre relatia lor...o fac mai puternica.
In fine,ideea e ca nu merita sa te stresezi pe nimicuri de genul asta.Mai bine vezi de relatia ta..
sweetpink
Postat pe 18 August 2008 15:56
Merci pt mesaje!


Sweetpink, am scris "al meu" ca sa nu dau nume.....cine stie cine citeste forumul.... si sa stii ca eu nu-l stresez deloc, au fost discutii dau s-au terminat...eu o ignor tottal!



Eu nu vreau sa ma imprietenesc cu ea, pur si simplu nu avem ce discuta! Nu avem deloc puncte comune! Eu nu am spus ca ar fi rea, sau foarte rea, este doar LINGUSITOARE si profitoare. Al meu vrea sa ne imprietenim pt ca eu sa accept mai usor tot ce face, ajutorul pe care i-l ofera, prezenta ei.

Si inca ceva: nu va ganditi ca poate ea se preface, vrea sa fie ok cu mine din acelasi motiv? Ca eu sa nu spun nimic?! Ca ea sa nu dea de banuit cu sentimentele ei?


Da, eu stiu ca el ma iubeste, probabil ca eu sufar si pt ca el nu are timp de mine, e mereu obosit, stresat, lucreaza enorm de mult...de 5 ani nu a avut o singura zi libera. De la firma vine extenuat, nu mai are rabdare.......si toata atentia si-o concentreaza pe problemele firmei si pe cele ale angajatelor sale.
Sara79
Postat pe 18 August 2008 16:16
puteai sa ii spui sufletul meu dragostea mea...etc fara sa ii dai nume,era vb de faptu ca ai ales exact "al meu".Dar cum spuneam mai sus,cred ca ar fii mai bine pt tine si pt el sa nu te mai consumi pe tema asta,ai ales daca zici ca esti sigura ca si el te iubeste!Mai bine vezi cum faci sa il faci pe el sa stea mai mult cu tine,luati-va un concediu depare de tot ce va indeparteaza unul de altul si iubiti-va mult!
sweetpink
Postat pe 18 August 2008 16:29
Mersi!

Concediu? Hmmm. Nu se poate! E singurul care se ocupa de afacere, celalalt asociat este plecat. E o situatie mai complicata. Si mai cred ca el nu vrea de fapt sa-si ia concediu, daca ar vrea, ar putea!


Doar si Basescu isi ia concediu, nu?!
Sara79
Postat pe 18 August 2008 16:40
Draga Sara,
Am fost atat in "papuci" de prietena foarte buna a unui barbat cat si in situatia de sotie a unui barbat cu o foarte buna prietena.
In ambele cazuri prieteniile s-au sfarsit(prost, as putea spune), pt ca atunci cand exista compatibilitati in comunicare, inevitabil apre gandul ca acea compatibilitate poate fi extinsa...sau mai exact apar ganduri de genul "ce-ar fi daca..."
Sfatul meu:fii fata desteapta si arata-i ca tu esti cea cu care trebuie sa comunice, tu esti cea careia i se poate plange cand are probleme la serviciu(chiar daca si tu esti satula de problemele tale), si vei vedea ca usor, usor o va indeparta singur pe cealalta.
Oricum, un lucru este clar:ii lipseste ceva chiar daca tu esti cea pe care-o iubeste.


Postat pe 28 August 2008 16:27
Draga Cosmynel,


Iti multumesc pt sfaturi. Eu am incercat sa demonstrez si sa dovedesc, pe parcursul timpului, ca sunt o fata buna, in care poate sa aiba incredere.


Sunt de acord cu tot ce spui tu, dar e foarte greu s-o indeparteze pe don'soara aceea pt ca lucreaza impreuna 10 ore pe zi, cot la cot si iti dai seama ca se sfatuiesc in toate cele ale firmei si nu numai....


Eu il vad seara, sau la pranz 2 ore....cand e obosit, stresat, nu are chef de vorba desi eu ii sunt alaturi....gata sa-l ascult.

Cred ca nu exista solutii...m-am tot gandit....fata aceea va fi mereu in umbra noastra, cu atat mai mult cu cat el are de gand sa-si faca o afacere in strainatate si sa-si duca si angajatele (mai ales pe ea) acolo...


Daca tu ai vreo solutie...te astept.
Sara79
Postat pe 28 August 2008 18:56
Draga Sara,
Am tot incercat sa "vizualizez" situatia ta, dar imi scapa niste detalii...nu stiu ce varsta ai tu, el, ea....nu stiu despre ce pregatire profesionala-i vorba....nu stiu ce tip de relatie ai tu cu el...
Daca vrei, ma poti contacta pe mess, id-ul meu este cosmynel77.

Sa ai o zi frumoasa!

Postat pe 29 August 2008 11:37
Ok, iti voi da "add". Merci.
Sara79
Postat pe 29 August 2008 17:48
eu am o asemenea relatie. prietenul meu cel mai bun e un baiat si nu suntem indragostiti unul de altul. ne completam reciproc f bine, gandim la fel.. ne dam sfaturi foarte bune, avem incredere unul in celalalt. nu pot sa sa spun ca nu`l iubesc pt ca ash minti, dar il iubesc ca pe un frate si el pe mine la fel. doamne fereste sa i se intample ceva. daca ai un prieten adevarat, nu poti sa pretinzi ca nu exista niciun fel de sentimente, dar de aici pana la relatii amoroase e cale lunga. suntem prieteni de ani de zile si nici macar nu ne`am sarutat vreodata. e adevarat ca la inceput am fost indragostiti unul de altul o perioada scurta, dar fara sa stim si cand mi`a spus ca el a fost indragostit de mine intr`o perioada cand l`am ajutat sa treaca peste o etapa foarte dificila din viata lui am inceput sa radem, spunandu`i ca si eu am simtit ceva. dar totul tine de respect si autocontrol. avem fiecare relatii separate si partenerii nostri stiu de prietenia noastra si nu exista absolut niciun fel de probleme. mai mult, prietena lui are f multa incredere in mine si ne intelegem de minune.
mainedimineata
Postat pe 29 August 2008 19:29
Mainedimineata, cazul tau este unul ideal! O astfel de prietenie e de admirat.

In cazul meu, al nostru, ma rog, e altceva: fata este angajata la firma partenerului meu de viata, este o tipa lingusitoare, mai profita de el din cand in cand, iti dai seama....Iar lui, orgoliul ii este mangaiat zilnic.....
Pe fata aceea au tradat-o multe gesturi, care mi-au dat de gandit...In plus, am mai scris aici, poate, ea ma evita de multe ori, se vede ca sufera cand ma vede imbratisata cu al meu.... deci e clar, cel putin din partea ei......
Sara79
Postat pe 30 August 2008 13:09
Sara, poate fata se simte prost din simplul motiv ca stie ca n`o inghiti. si amicul meu obisnuia sa se simta prost in prezenta iubitilor mei... uneori era chiar gelos ca era atentia mea impartita. te inteleg ca esti ingrijorata mai ales ca ea sta cu el 10 ore pe zi, iar tu stai vreo 3-4 daca nu cumva dupa serviciu aveti planuri diferite. dar seara doarme in bratele tale. sfatul meu e sa ii acozi si tu la randul tau multa, multa atentie si sa nu treaca seara in care sa nu doarma in bratele tale sau tu in ale lui. e dificil de inteles o astfel de relatie.. shtiu asta pt ca am intampinat dificultati de cate ori am schimbat eu iubitul sau el iubita... intotdeauna existau suspiciuni, dar am avut grija sa le elimin. poate de aceea se chinuie atata sa va imprieteneasca sa vezi ca nu are nimic de ascuns si ca tu ai suspiciuni nefondate. e adevarat ca poate fi vorba si despre reversul medaliei, adica sa va apropie ca sa`ti alunge suspiciunile pe care ai dreptate sa le ai. as zice sa incerci sa lasi gandurile negre la oparte... de fapt e in avantajul tau sa te imprietenesti cu ea, nu in al lor si sa`ti explic si de ce: daca intr`adevar ei sunt doar amici, la un momentdat vei afla lucruri despre sotul tau pe care nici nu le banuiai. daca nu sunt doar amici, o va durea sa vada cat de mult va iubiti voi doi si va renunta ea sa mai calce in casa ta. dar tu sa fii mereu foarte ospitaliera... sa nu simta raceala din partea ta... si sa nu simta ca iti strangi sotul in brate doar ca sa ii vezi ei reactiile... totul trebuie sa fie f natural, ca si cum ea nici nu ar fi de fatza. pentru discutii mai lungi, imi poti da mesaj privat si facem un schimb de id`uri de mess :D.
mainedimineata
Postat pe 30 August 2008 16:39
Mainedimineata, apreciez sfaturile tale, dar am de adaugat niste chestii:


1. Daca ar o fata buna, sincera m-as imprieteni cu ea. Chiar daca nu am niciun punct comun cu ea.

2. Este o lingusitoare si o profitoare de mare clasa. (Eu nu ma imbratisez cu al meu ca sa-i vad ei reactiile, s-a intamplat pur si simplu) Mai mult decat atat, am mai prins-o cu niste mesaje pe telefonul sotului si alte cele. Iar eu o vad ca ma evita, ca sufera cand ne vede impreuna.Intelegi?! Eu nu am ce discuta cu o asemenea persoana. Ce? Si eu am un sef, dar nu-i dau mesaje super super tandre zilnic cand e bolnav.

Te pup, incerc sa-ti dau ID-ul meu.
Sara79
Postat pe 30 August 2008 18:52
Pentru sara - mergi la el al firma mai des, sub diferite pretexte : ii duci ceva bun de mancare, vrei sa-l vezi pur si simplu, ai fost ingrijorata cu o seara inainte pentru ca era tacut si poate il poti ajuta sa gaseasca solutia la problema, a uitat sa iti dea un sarut inainte de plecarea de acasa si il vrei neaparat, ...Dar fa-o in asa fel incat sa fii vazuta de tipa si sa isi dea seama ca esti acolo pentru el ,nu ca sa o controlezi pe ea.Va intelege singura ca e in plus, va renunta , sau va face un gest care sa o dea de gol. Nu e rea ideea cu "imprietenirea" pentru ca ai avea mai mult control asupra ei (si a lui), daca asta vrei. Daca actionezi cu tact, o pui la locul ei , de angajata a firmei,si , daca e o oportunista, isi va cauta alta situatie de vanat.Intreab-o de familia ei, exprima-ti parerile despre ce discutati , dar fii conventionala , fara dulcegarii, arata-te interesata exact de problema pentru care a cerut atentie din partea sefului - poti sa explici cam asa: el e foarte ocupat , iti dau eu sfat, o mana de ajutor, sau ii explic eu care e situatia, cand e mai liber, suntem femei si gasim mai usor solutii, pentru ca ne putem intelege altfel,...samd - si ai sa vezi ca simte granita dintre voi doi si ea. Roag-o chiar pe ea sa il cheme pe al tau, cand nu e in birou , si apoi cere-i o cafea pentru tine, un suc, ceva. Sper sa intelegi ce satisfactii ii ofera lui faptul ca o are in preajma si de ce o sprijina ,indiferent de problemele pentru care ii solicita atentia, si sa deturnezi situatia in favoarea ta, fara sa fortezi lucrurile. SUCCES , RABDARE si multa grija , vei obtine ce vrei !
maria_zada
Postat pe 3 Septembrie 2008 11:09
Buna, Maria! Multumesc pentru sfaturi, sunt excelente



Problema e ca eu dau mai rar pe-acolo, domeniile noastre de activitate sunt foarte diferite, eu nu vreau sa ma amestec in afacerile lui, nu imi place, nici nu mi-ar permite-o el. Sa spunem ca 1 data pe saptamana ajung in vizita la firma, eu lucrez si stau f departe de firma, dar fac eu cumva....

Relatiile mele cu ea s-au racit pt ca am vazut ce fel de om este, cat este de profitoare, iar gesturile au dat-o de gol. Este versata, abila, smechera, diplomata. Ea cu mine nu prea mai vorbeste, intelegi? Cu siguranta simte nepasarea, indiferenta mea fata de ea. Fata de mine nici nu-si spune problemele, dar fata de partenerul meu....din plin! Este singura angajata care ma evita. Se vede ca sufera cand ma vede. Voi incerca sa adaptez situatiei sfaturile tale.

Multumesc mult.
Sara79
Postat pe 3 Septembrie 2008 18:44
Iti doresc SUCCES ! daca iti mai pot fi de folos , da un semnal, voi afla si sper sa mai gasesc sfaturi.
maria_zada
Postat pe 4 Septembrie 2008 21:02

iubitul meu are nu una ci 4 prietene foarte bune....tin sa mentionez ca doar 2 dintre ele nu au iubit si stau muuult timp cu iubitul meu...pt ca sunt colegi de grupa, pt ca fac proiecte la ele acasa, pt ca le ajuta cu masina ma rog...muuuulte lucruri fac ei impreuna dar din cate imi spune el toate sunt ortodoxe
relatia lor dureaza de aproximativ 1 an de zile iar relatia noastra de 3 ani jumatate dar ne stim de aproape 8 ani...in fine
timp de un an eu m-am certat aproape saptamanal cu el din motive nesemnificative aparent dar era evident ca ma deranja ca petrece mai mult timp cu ele decat petrece cu mine....si el ce facea? dadea fuga la apartamentul lor si vorbea cu ele, cerea sfaturi si eu tot timpul ma duceam si eu eram cea care cerea scuze si vroiam sa ne impacam
si air ne certam si tot asa.....si am ajuns in starea in care l-am pus sa aleaga intre mine si ele.
si a spus ca el nu vrea sa faca alegerea asta, ca daca vreau neaparat el ma alege pe mine si atunci cand merge la ele ma minte si imi spune ca este in alta parte.
mi-a spus clar ca el le vede doar ca prietene , ba chiar mi-a spus si motive pt care nu ar fi cu ele, si eu am glumit spunand ca deja s-a gandit la posibilitatea de a fi cu ele
e interesant de vazut parerea unui barbat si nu a iubitului tau, am discutat cu 3 barbati in privinta asta...am citit si pe forumuri si am ajuns la urmatoarele concluzii:
1.numai noi femeile ne gandim ca ar putea fi altceva decat prietenie si ne stresam degeaba
2. poate si ei barbatii au nevoie de o parere feminina asa cum si noi avem nevoie de o parere de-a lor
3.ok daca totusi trec mai departe de prietenie sunt 98% sanse ca relatia lor de iubire sa fie un esec total si sa se rezume doar la prietenie de cele mai multe ori nici aceasta nu mai merge asa ca se indeparteaza
4.avem nevoie de un prieten barbat, tu nu ai unul? si gandeste-te ca el are o iubita la randul lui,ti-ar placea ca ea sa creda despre tine ca faci tot posibilul sa il iei

acum concret pt cazul tau , ca e suficient cat am vb despre mine si ce am invatat eu:
1.stati 5 sau 10 minute toti 3 si vezi cum reactioneaza el daca se simte confortabil ca tu esti de fata...daca nu are nici o problema atunci totul e ok n-ai dece sa-ti faci griji
2.nu mai acorda atata atentie acestei probleme si incearca sa te detasezi putin...adu-ti aminte ca sigur ai si tu un prieten barbat , care nu este ruda si incearca sa vb cu el nici nu stii poate ai o revelatie asa cum am avut si eu
3.gandeste-te mereu ca la tine vine in fiecare seara

raluca_lng
Postat pe 13 Noiembrie 2008 12:01
si eu am avut un iubit cu "amica cea mai buna" in dotare cu vechime de 8 ani. petreceau destul de mult timp impreuna, locuintele lor erau vis-a-zis una de cealalta, ieseau la o tigara in fata blocului, vb destul de des la tel etc. am simtit un pericol in aceasta fata, dar cu timpul mi-am dat seama ca niciodata nu va fi ceva intre ei. el era cu mine, ea si-a gasit pe cineva cu care se va casatori.....era evident ca nu e nimic intre ei si asta pt ca nu isi vorbeau siropos, nu se atingeau nush cum.....ba chiar se si injurau in spirit de gluma, se bateau etc.

la tine chiar este un caz mai aparte si sincer, eu cred ca in sufletul ei este ceva mai mult si asta pt ca fac o comparatie intre rel de prietenie din cazut tau si cea din cazul meu si sunt ffff diferite. iubitul meu chiar era amic cu acea fata pt ca eu nu am reusit sa vad si altceva (citeam si mesaje, stateam si eu cu ei cand aveam timp, auzeam ce vb la tel, iar ea niciodata nu a incercat sa ma evite sau sa fie deranata de prezenta mea)

ceea ce trebuie sa faci este sa te lamuresti tu si sa ajungi la o concluzie....sa vezi exact despre ce este vorba! apoi pune-te in lcoul lor si gandeste-te daca si tu ai proceda la fel daca ai avea un amic bun barbat, iar daca raspunsul este "nu", atunci nu e in regula cu ei!

mult succes!
bangla_soul
Postat pe 13 Noiembrie 2008 15:33
Sara, nu am foarte mare experienta in ale relatiilor dar stiu ca niciodata instinctul, "nasul", nu m-a tradat.
Am reusit mereu sa simt de la o posta cand ceva a mirosit putred, ca si tine de altfel, si nu m-am lasat pana ce nu i-am dat de cap... astfel te sfatuiesc sa ai incredere in tine si in instinctele tale, cum poti rezolva problema sau raspunsul la intrebarile tale numai tu le poti afla. Incearca sa aflii cateva detalii despre viata ei, data iubitul tau stie mai mult decat ar trebui despre ea(este maritata, are prieten sau este handraloaica).
Nu stiu ce sa zic, incearca sa te imprietenesti cu o alta fata din companie care ar putea sa-ti furnizeze"fara sa vrea" informatii legate de activitatile lor. Sau pur si simplu gandeste-te ca indiferent ce s-ar intampla, tot acasa se intoarce.
mai stiu ca la un moment dat adevarul iese intotdeauna la iveala, trebuie sa ai incredere in tine si daca simti asta ai incredere si in partenerul tau de viata, poate merita. Intrebare: de cand a intrat tipa asta in peisaj, simti vreo schimbare in comportamentul iubitului tau?

mult succes.
merrylicious
Postat pe 13 Noiembrie 2008 15:53
Buna seara!

Va multumesc pt idei, sfaturi, pareri.

Dupa cum a sesizat si Bangla_soul, cazul meu este putin mai aparte...

Tipa este colega sa. El este seful ei direct.

Firma la care lucreaza are f putini angajati, e un mediu restrans, nu as putea avea niciun "spion" acolo, toate sunt prietene foarte bune.
Am urmat sfatul Mariei si am mers mai des pe la firma. Oricat incearca ea sa ascunda, se vede clar ca simte ceva pt iubitul meu. Asa cum a spus si Merrylicious, am "nas", simt cand ceva este putred...Am trecut si azi pe la firma, iar ea mi-a aruncat niste priviri ingrozitoare, m-am speriat de ea, dar in acelasi timp, mi-a provocat si mila.... (Ea nu are prieten, iubit)
Ea este direct responsabila de starile prin care trece, nu altii...

Cat despre iubitul meu, are o vasta experienta de viata, este foarte diplomat, stie sa-si ascunda starile destul de bine...
In preajma ei, il vad un pic agitat, asa, o idee....

Iar despre cate chestii s-au intamplat (si au legatura doar cu ea) , as putea sa va scriu pana v-as plictisi...
Desigur ca el neaga vehement o posibila relatie cu ea...
In rest, acasa, el este ok cu mine, nu m-as putea plange.

O singura faza s-a intamplat recent...2 dintre colegele sale sunt vecine cu noi, stau in acelasi cartier. Cand merg/vin de la serviciu, al meu le ia cu masina.
"Don'soara" in cauza locuieste in celalalt capat al orasului, si mai nou, am senzatia ca domnul meu o duce si o aduce si pe ea cu masina, face pe soferul...iar el inca nu a recunoscut asta in fata mea.
Sa vedem ce va spune...

Iar eu, am sa descopar adevarul si in privinta asta!!!

Merrylicious, cu siguranta adevarul va iesi la iveala!
Mai devreme sau mai tarziu...

Ptr. Raluca: nu, eu nu am amici/prieteni barbati, tocmai pentru a nu-mi crea probleme de gen in cuplu, m-am ferit de acest tip de prietenie...

Toate bune!
Sara79
Postat pe 16 Noiembrie 2008 22:24
Doamne, nu as vrea sa ma aflu in pielea ta.
Sincer imi pare rau ca trebuie sa treci prin asa ceva si sper ca in curand adevarul sa iasa la suprafata.
Asta este problema, din pacate, cu unii barbati din ziua de azi, nu au curajul sa puna capat unei relatii pentru a incepe o alta fara sa fie aratati cu degetul pe strada, din punctul asta de vedere sunt lasi si fac foarte rau daca preferea sa mearga pe 2 cai.
Sara, te mai pot sfatui sa nu iti petreci tot timpul gandindu-te la asta, daca va fi adevarat vei iesi din aceasta relatie cu capul sus deoarece nu cred ca el ar avea ceva sa iti reproseze;
Stiu ca este usor de spus si greu de facut dar incearca sa nu mai fii atat de banuitoare, cel putin pentru tine si sanatatea ta, crezi ca el nu simte o anumita schimbare in comportamentul tau? Poate astfel risti sa-l arunci direct in bartele ei. Daca barbatul de langa tine este de incerdere atunci acorda-i aceasta incredere fara sa ii reprosezi nimic.
Sau mai poti aplica o alta strategie, ii poti repeta des cat de fericita te face si cat de perfect este, cat de mult il iubesti etc.. Unele persoane, chiar si eu, ar avea mustrari de constiinta, in cazul in care ar ascunde ceva. te-ai prins?
Mult succes si sa ne tii la curent.
merrylicious
Postat pe 17 Noiembrie 2008 13:06
draga Sara, fiecare caz de prietenie e diferit. pot sa-ti spun doar ca am si eu un amic barbat pa care-l cunosc de mai bine de 8 ani si care are rabdarea sa asculte si sa dea sfaturi...ne-am impacat bine mereu, si chiar daca la un moment dat mi-a propus sa fim iubiti, tentativa a esuat dupa doar 2 zile. pur si simplu nu-l puteam vedea in postura de iubit. in rest discutam cu el absolut orice. aaaa, eram 2 prietene care ne intelegeam bine cu el. acum are el iubita si s-a departat de noi, probabil din cauza ei...nu neaparat intotdeauna amicitia devine iubire...
Lulli
Postat pe 18 Noiembrie 2008 12:19
Cred cu tarie in prietenia dintre un barbat si o femeie...si eu am o gramada de barbati prieteni f buni...cu care pot vb. orice. imi dau sfaturi samd...
In cazul tau nu stiu ce sa zic, e cam dubioasa treaba...
Daca ai multe banuieli..stii tu vorba aia:"nu iese fum fara foc"
ramo_88
Postat pe 5 Decembrie 2008 14:57
Seara, buna sa va fie!

Nu ati uitat de topicul meu, iar asta inseamna ca e palpitant

Am revenit cu niste noutati.

Cum iubitul meu intentioneaza sa vanda firma la care lucreaza si don'soara, iata ca si comportamentul ei s-a schimbat...tare mi se pare mie ca fata isi da arama pe fata......e din ce in ce mai suparata, nervoasa, ma priveste foarte urat
Asta inseamna ca nu vor mai lucra impreuna....si ptr ea reprezinta o pierdere faptul ca nu-l va mai avea "aproape" atatea ore....zic si eu...
Voi mai merge in recunoastere, si vin sa va spun tot!

Va pup!
Sara79
Postat pe 13 Decembrie 2008 23:00
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 26 Decembrie 2008 14:43
Asa, si?!
Prin mesaj privat o sa-mi ghicesti in carti si tarot??


La multi ani! Sarbatori fericite tuturor!
Sara79
Postat pe 27 Decembrie 2008 13:07
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/20618/Cafeneaua-lui-Cassey.html Aici puteti vedea referinte despre mine.
Cassey_Tarot
Postat pe 3 Ianuarie 2009 16:32
nu te doare manutza sa faci copy paste??? ca ma uite de vreo 15 minute vad acelasi mesaj pe toate topicurile... te rog eu frumos inceteaza....
ca fac si eu ca tine.....

cum e?? ce zici e fain????
dandanaua_reloaded
Postat pe 3 Ianuarie 2009 17:04
De la: Sara79, la data 2008-08-18 15:40:21Exista prietenie adevarata intre un barbat si o femeie???

O discutie despre amica lui.......rivala sau prietena noastra?

Cazul meu, al nostru, ma rog. Suntem impreuna de 6 ani...amica (LUI)este angajata partenerului meu....isi petrece 10 ore pe zi la munca impreuna cu ea. Ar fi multe de spus, de discutat. Au fost si vorbe, si barfe despre ei....ca ar avea o relatie. El vrea ca eu sa ma imprietenesc cu ea, eu nu pot sa fac asta pt ca nu suntem compatibile din niciun punct de vedere. De incercat, am incercat.....Nu suntem pe aceleasi unde. Nici nu am incredere in ea. Ea sustine ca nu are sentimente pt el, iar faptele au demonstrat mereu contrariul!

Fiindu-i si agajata (una care-si face treaba, recunosc!) nu o poate indeparta de el, de firma. El sustine ca are inceredere in ea si ca nu e nimic absolut intre ei.... Cert este ca ea pozeaza intr-o angajata si prietena super buna pt al meu partener.

Iar el este foarte flatat cu atatea femei in jur (are doar angajate femei ) In ea nu am deloc incredere, unele gesturi au tradat-o, atat fata de al meu cat si fata de mine.

Cand al meu a fost operat, ea ii trimitea mesaje zilnic, il suna, pe cand alti angajati nu o faceau zilnic! Asta ce e?! Si ce mesaje ii trimitea! Cand i-am spus lui ca am vazut mesajele s-a enervat rau de tot! Ce sa mai spun? Ea ar face orice sa fie pe langa el non-stop. El o ajuta, ii ajuta familia cu bani etc cand au nevoie. Dar, trebuie sa recunosc ca ii ajuta pe toti angajatii cand au probleme. Ce nu inteleg eu?! De ce are nevoie de o relatie atat de apropiata cu angajata? (el sustine ca de toate angajatele e foarte apropiat, dar eu pe ea o simt altfel) In fine, ar fi multe intrebari de pus.... Discutiile mele cu el nu isi mai au rostul, el neaga tot.

Azi am fost pe la firma, la o cafea, eu, al meu si o prietena de-a mea. Era acolo angajata. A stat deoparte cat am fost eu acolo, saraca :))))))) se vedea pe ea cat sufera ca ma vede imbratisata de al meu :))) Asa-i trebuie! Acum, spuneti-mi?! Ce-mi ramane de facut in aceasta situatie delicata?! Nimic, cred...... De el nu ma despart pt ca il iubesc, iar pe ea am invatat s-o ignor, cu timpul, desigur....



Imi pare rau pt ce am citit in randurile de mai sus!
F aiurea ca esti atat de obsedata de controlul absolut a unui om ("Al Tau" - care de fapt nu e al tau...)
incat uiti sa il iubesti si sa il accepti asa cum e!
Te-ai intrebat cu ce anume a reusit ea sa il faca prietenul ei?
Barbatii au nevoie de intelegere si de o persoana cu care sa le faca placere sa comunice. Iesirile tale, crizele de gelozie sunt f aiurea! Telefonul lui e proprietatea lui, nu e bun public! Daca iubesti un om, lasa-l liber! Nu faci decat sa ii dai motive sa se ascunda de tine, din ce in ce mai bine!
Amica lui are probabil cateva detalii cu care l-a cucerit pe prietenultau, INSA, unii oameni se inteleg f bine, insa nu pot avea o relatie sexuala, intima...
Sper sa iei atitudine in ceea ce priveste comportamentul tau. Daca il iubesti, schimba-ti comportamnetul fata de ea. Observ-o, apropie-te de ea! Poate nu e decat imaginatia ta bogata invadata de gelozie. Exista si posibilitatea de a nu te vedea pe tine suficient de buna pt seful ei, dar asta e alta problema pe care tu trebuie sa o rezolvi. Daca se inteleg bine, nu vei putea face absolut nimic. Poti deveni tu prietena lui, inainte de a-i fi iubita. Poti fi confidenta lui, pt ca daca ea va ramane amica cu care se consulta, vei pierde f mult teren...
Bafta Multa!
raluk_hbl
Postat pe 23 Ianuarie 2009 10:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce-ai plecat mai Geo? ( Il vrem pe geo_tz, zis si tzucatoru' profesionist, inapoi!:p): 238 De la: Lillix 31 Martie 2012 19:26
PURA PRIETENIE INTRE DOAMNE... 28 De la: _curly 31 Octombrie 2009 18:29
femeia berbec si barbatul rac,ce zice-ti? 20 De la: greierash 30 Septembrie 2009 23:05
eu femeie....el barbat.... 34 De la: jenesaispas 28 Aprilie 2009 23:35
E cel mai greu moment 10 De la: iubi7a_lui 27 Octombrie 2009 01:15