Setari Cookie-uri

Femeia LEU - orgoliu, placere, sau dorinta?

FEMEIA LEU ... multe se spun despre ea, ba ca e cea mai incapatanata dintre toate, ba ca i face o placere deosebita sa "vaneze" dar fara rost, doar pt orgoliul ei personal...ca e amanta perfecta etc etc ... dragi leoaice, voi "vanati" pt orgoliu, din pura placere sau cu un anume scop?
Lioness
Postat pe 21 August 2008 10:37
Din pura placere, fara nici un scop...e distractiv...Just for fun !
andante
Postat pe 29 August 2008 13:45
Fara intentie, fara provocari, fara incurajari... Pur si simplu asa iese de cele mai multe ori...
andante
Postat pe 29 August 2008 13:47
Lioness,esti cumva leoaica sau ai cumva un cui impotriva lor?Raspunsul meu este:Leoaicele sant si ambitioase si orgolioase dar au si multe calitati care compenseaza defectele.Eu sant mandra ca sant leoaica!Poate ca uneori ma gandesc cum sa-mi fie mie bine dar in acelasi timp nu doresc raul celorlalti si prefer orice decat sa jignesc sau sa ranesc pe altcineva.
agadana2
Postat pe 23 Septembrie 2008 09:10
You're right, aqadana!
andante
Postat pe 23 Septembrie 2008 17:43
Lioness, cred ca esti leoaica, dar nu mai pleca urechea la spusele barfitorilor si invidiosilor! Noi stim cum suntem si cei ce ne cunosc si ne apreciaza, de asemenea! Ce conteaza restul?
andante
Postat pe 23 Septembrie 2008 17:58
Si eu tot leoaica .. Da ai dreptate fllflr la chestia cu "vanatul" din placere.. :)) Sunt foarte ambitioasa , si nu suport sa nu mi se acorde atentie, dar asta e valabil ptr toate din zodia asta .
Bubbles31
Postat pe 23 Septembrie 2008 18:14
.... dragele mele, da, sunt leoaica... si ma bucur pt asta... din simplul motiv ca stiu sa lupt pt ceea ce imi doresc, si in acelasi timp, am grija de toti cei pe care ii iubesc...
.... invidiosii, orgoliosii si barfitorii adesea gasesc argumente contra atitudinii mele... asa ca, presupun ca acel al 6-lea simt, mi-a dezvoltat o idee geniala... gasesc punctul sensibil al celor mentionati mai sus...si acolo...atac ... atunci cand fie nu am scapare (sau intervine varianta \"umor\"-merge in aproape toate cazurile...) fie cand intr-adevar vreau sa pedepsesc intr-un anume fel persoana in cauza...
..... se stie, ca ne place sa ne ascutim unghiile in \"pielea\" celor care ne sunt contra...(spiritul de felina este responsabil pt asta, nu ai ce sa-i faci... ) ... sau ii ignoram fiindca stim ca deviza \"nimic nu doare mai rau decat ignoranta\" nu a fost inventata degeaba...
......de acolo si chestiunea intitulata \"vanatoare\"...
......dar nu e singurul caz in care pot vorbi despre asta... de obicei, apare si in momentul in care se doreste inca o cucerire pt palmares... poate adoptam o astfel de atitudine, nu neaparat pt a cuceri in adevaratul sens al cuvantului, ci pe undeva, pt a demonstra sufletului nostru de femeie, ca suntem capabile de multe in lumea asta... pt a testa puterea din interior asupra celor din jur... ciudat, nu?
Lioness
Postat pe 24 Septembrie 2008 17:38
Hai sa ne gadilim putin ,una pe alta in orgoliu!Niciodata n-am fost o frumusete rapitoare dar am atras prin atele:sinceritate,umor,loialitate,spirit de initiativa si daca cineva ma calca pe coada eu ,incerc sa aflu motivul si daca se merita imi recunosc esecul daca nu il las pe celalalt sa-si dea seama ca greseste si ca ar fi mai bine sa-si vada de ale lui.Si cat despre vanat.....daca mi se pune pata pe ceva ,sau cineva sa zicem ca ma fac dar si cand trec la atacul cel mai subtil ,primesc rezultate.
agadana2
Postat pe 24 Septembrie 2008 19:43
Si de ce sa nu ne gadilam una pe alta?
Doar ne cunoastem cel mai bine!
andante
Postat pe 24 Septembrie 2008 19:51
si orgolui cand vrem ceva anume si ni se pune pata,
placere cand ne km plictism si
dorinta cand ne place si vrem acel "ceva"...

suntem fiinte parsive cand vrem, atacam cand trebuie si numai unde trebuie si intr-un final ne iese tot ce ne propunem.

rele cu cine ne calca p coada stufoasa si bine ingrijita, si daca nu capatam atentia de care avem nevoie ne transformam in fiare.

nu prea vrei sa te pui cu o "leoaica" pentru ca nu stii niciodata la ce sa te astepi de la ea.

impulsiva sau introvertita, ea isi linge ranile in tacere si isi ascute ghearele pe cei mai slabi.

sunt leoaica si stiu ce spun!

adidy
Postat pe 16 Noiembrie 2008 00:37
[......de acolo si chestiunea intitulata \"vanatoare\"...
......dar nu e singurul caz in care pot vorbi despre asta... de obicei, apare si in momentul in care se doreste inca o cucerire pt palmares... poate adoptam o astfel de atitudine, nu neaparat pt a cuceri in adevaratul sens al cuvantului, ci pe undeva, pt a demonstra sufletului nostru de femeie, ca suntem capabile de multe in lumea asta... pt a testa puterea din interior asupra celor din jur... ciudat, nu? [/quote]

cu ultimele paragrafe ai perfecta dreptate... asa suntem noi leoaiecele ne place sa vedem de ce si cat suntem capabile, si cand vedem rezultatele suntem foarte incantate de ele... si avem si de ce nu?:) Da cam asta este vanatoare...ambitie...placere si ar mai fi multe de adaugat.
flora2907
Postat pe 19 Noiembrie 2008 14:22
Si eu sunt tot leoaica!Stiti ce imi face placere?sa am totul la picioarele mele!Dak mi se pune pata pe cineva,nu prea are sanse sa scape de mine:))Fac si imposibilul sa il am.Sunt ambitioasa,orgolioasa dar nu pt mult timp(mai uit din knd in knd)dar vau=i de ala kre imi aduce aminte:))dak cineva mi-a gresit cu ceva,am grija sa-i reprosez toata viata;))asa sunt yo!Nu stiu kt e de bine,dar desi am multe defecte k orice om,conteaza intr-un final k sunt o luptatoare...nu-i asa fetelor k nici o zodie nu ne face?suntem nijte leoaice si trebuie sa ne aparam intotdeauna jungla nu?:))
misterrrr
Postat pe 25 Ianuarie 2009 09:31
si eu sant tot leoaica... sant foarte mandra de asta, sant o fire puternica si trec pest tot ce se intampla in viata..... imi place sa si "vanez" si sa fiu "vanata" sa zic asa, ceea ce imi doresc eu de la EL, e respect, comunicare si multa dragoste.... in momentul de fata "vanez" sau ma las "vanata" numai asa, de plictiseala.... dar atunci cand va veni vremea sa ma asez la casa mea cum s-ar zice, atunci imi doresc stabilitate.... nu stiu dak spun adevarul sau gresec, eu cred k femeia Leu e cea mai credincioasa din zodiac.....
am dreptate sau.....?
pussycdeea
Postat pe 29 Ianuarie 2009 10:51
Da, ai dreptate. Foarte loiale in prietenie si in casnicie. De obicei, femeia unui singur barbat.
andante
Postat pe 29 Ianuarie 2009 17:27
helluu,,,,sunt leoaik..."vanez" :)) da....dar pt a ma juk...j e cva inofensiv....sunt ft orgoliasa....mandra...leii dak ar fii singuri ar fi i stare sa pupe oglinda:))....oricum ador zodia asta...e ft puternik j sunt mandra k sunt leoiak :D
angel_without_soul1328
Postat pe 31 Ianuarie 2009 00:06
Asa e fetelor... avem cu ce ne mandri... chiar daca suntem sau nu frumuseti rapitoare, avem acel ceva numit "suflet de leoaica " si niste ochi de invidiat ! Iubim viata cu tot ce are ea mai bun si suntem intr'adevar luptatoare ... feminitatea, senzualitatea, finetea dar si taria de caracter, orgoliul, si mandria sunt doar cateva dintre insusirile care ne caracterizeaza.... Iubesc zodia asta pt ca imi da taria de a i ajuta pe cei dragi, in orice moment... si pt ca pot fi realista si in acelasi timp pot juca intr'o lume a misterului, a senzualitatii... a femininului... Asa ca, imi ramane doar sa va felicit si pe voi dragele mele, in primul rand ca sunteti femei si deosebite, apoi pt ca sunteti leoaice d'ale mele !
Lioness
Postat pe 21 Martie 2009 22:40
De la: Lioness, la data 2008-08-21 10:37:25 FEMEIA LEU ... multe se spun despre ea, ba ca e cea mai incapatanata dintre toate, ba ca i face o placere deosebita sa "vaneze" dar fara rost, doar pt orgoliul ei personal...ca e amanta perfecta etc etc ... dragi leoaice, voi "vanati" pt orgoliu, din pura placere sau cu un anume scop?



eu sunt leu si nu mi place sa vanez..si nu ma regasesc in cateva parti caracteristici zodiei mele... sunt foarte fidela si knd ma indragostesc ma indragostesc pe bune
SweetHappyButterfly
Postat pe 21 Martie 2009 22:46
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-03-21 22:46:20
De la: Lioness, la data 2008-08-21 10:37:25 FEMEIA LEU ... multe se spun despre ea, ba ca e cea mai incapatanata dintre toate, ba ca i face o placere deosebita sa "vaneze" dar fara rost, doar pt orgoliul ei personal...ca e amanta perfecta etc etc ... dragi leoaice, voi "vanati" pt orgoliu, din pura placere sau cu un anume scop?



eu sunt leu si nu mi place sa vanez..si nu ma regasesc in cateva parti caracteristici zodiei mele... sunt foarte fidela si knd ma indragostesc ma indragostesc pe bune

nu suport knd nu mi se acorda atentie,si de obicei lupt pana in panzele albe pentru ceea ce vreau...
bineinteles,pana la proba contrarie
sunt ambitioasa,nu sunt orgolioasa,imi plac lucrurile spuse clar si raspicat,ori e ori nu e!!!
imi place sa am totul sau nimik,nu mi plac jumatatile de masura...
SweetHappyButterfly
Postat pe 21 Martie 2009 22:49
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-03-21 22:46:20
De la: Lioness, la data 2008-08-21 10:37:25 FEMEIA LEU ... multe se spun despre ea, ba ca e cea mai incapatanata dintre toate, ba ca i face o placere deosebita sa "vaneze" dar fara rost, doar pt orgoliul ei personal...ca e amanta perfecta etc etc ... dragi leoaice, voi "vanati" pt orgoliu, din pura placere sau cu un anume scop?



eu sunt leu si nu mi place sa vanez..si nu ma regasesc in cateva parti caracteristici zodiei mele... sunt foarte fidela si knd ma indragostesc ma indragostesc pe bune


si eu sant tot leoaica, uneori imi place sa vanez, uneori nu imi place... depinde de situatie si de partener, si eu sant ff fidela si cand ma indragostesc ma innamorez pe bune, ma bucur de viata, cum am mai vazut scris si de alte doamne sau domnisoare, e foarte adevarat k persoanele din zodia leu isi ajuta foarte mult semenii, sant in stare sa imparta totul cu oricine are nevoie.... mai rar ma plang, cand simt k mie greu, trag o tura de plans, ma descarc de energiile negative si de toate problemele si sant iar fresh.... eu ma regasesc aproape in totalitate in ceea ce scrie la zodia leu, si mai vreau sa adug un lucru, ador copii, ii iubesc pur si simplu, ei sant sufletul meu.... va doresc sa iubiti si sa fiti iubite
pussycdeea
Postat pe 23 Martie 2009 00:32
De la: Lioness, la data 2008-08-21 10:37:25 FEMEIA LEU ... multe se spun despre ea, ba ca e cea mai incapatanata dintre toate, ba ca i face o placere deosebita sa "vaneze" dar fara rost, doar pt orgoliul ei personal...ca e amanta perfecta etc etc ... dragi leoaice, voi "vanati" pt orgoliu, din pura placere sau cu un anume scop?


Eu am ascendentul in leu...si da...am un orgoliu nemasurat,imi place sa-i fac pe baieti sa ma admire chiar daca nu am nimik ptr ei...e ceva asa... doar sa-mi demonstrez mie ca inca mai sunt admirata...nu stiu daca sunt amanta perfecta imi las sotul sa ma aprecieze ca sa nu ziceti ca ma laud...
Nu m-am indragostit in viata mea de prea multi(doar pentru 2 am simtit iubire)...ii sunt fidela sotului meu...
Imi place ca persoana de langa mine sa fie un om de valoare,care sa fie admirat de cei din jur,un om care sa ma sprijine in tot ceea ce vreau sa intreprind,imi place sa aibe incredere in mine,si imi place sa aibe demnitate si sa nu se lase calcat in picioare de absolut nimeni(asa cum e de fapt sotul meu).
Intotdeauna actiunile mele au un scop...dar nu neaparat unul rau...depinde de fiecare..
camelusha83
Postat pe 23 Martie 2009 00:52
De la: pussycdeea, la data 2009-01-29 10:51:57si eu sant tot leoaica... sant foarte mandra de asta, sant o fire puternica si trec pest tot ce se intampla in viata..... imi place sa si "vanez" si sa fiu "vanata" sa zic asa, ceea ce imi doresc eu de la EL, e respect, comunicare si multa dragoste.... in momentul de fata "vanez" sau ma las "vanata" numai asa, de plictiseala.... dar atunci cand va veni vremea sa ma asez la casa mea cum s-ar zice, atunci imi doresc stabilitate.... nu stiu dak spun adevarul sau gresec, eu cred k femeia Leu e cea mai credincioasa din zodiac.....
am dreptate sau.....?


Se spune ca Penelopa trebuie sa fi fost leoaica dupa rabdarea si fidelitatea cu care l-a asteptat pe Ulysse...
andante
Postat pe 25 Februarie 2010 10:21
Din pacate orgoliul prea mare cu care va laudatzi nu este o calitate:

Orgoliul se afla in noi ca o forta a raului. (Victor Hugo)

Orgoliul este o varietate a egoismului. (Hippolyte Taine)

Orgoliul este cel mai mare, cel mai cumplit si cel mai redutabil dintre dusmanii pe care cineva poate sa-i aiba. – Juliana Mallart

Când orgoliu conduce caruta, tot drumul are numai gropi si hârtoape. – Bisanne de Soleil
Orgoliul e buzduganul fricii.
Ioan Gyuri Pascu

Orgoliul poate conduce la autodistrugere.Aesop

Postat pe 25 Februarie 2010 11:00
inca o leoiaca la raport.....
ce sa spun... da, urasc sa nu mi se acorde atentie, iubesc sa fiu in centrul atentiei....
imi place sa fiu apreciata, dar cui nu-i place???
pe plan sentimental, sunt fidela clar!! Dar cui nu-i place sa admire ce e frumos??? hai sa fim seriosi... nimenin nu e legat la ochi..... ce-i frumos si lui Dumnezeu ii place....
Lacra___
Postat pe 25 Februarie 2010 12:29
Si eu leut de august extremist,nu suport minciuna,discriminarea,inca visez la dreptate in adevaratul sens al cuvantului,suport greu critica (dar nu imi ling ranile in public)fidela,ador calatoriile,adoram flirturile urmate de abandon pana m-am indragostit,(acum imi apar cu ferocitate si devotament cuibul)curioasa,avida de informatii ,iert dar nu uit,cateodata am senzatia ca le stiu eu mai bine pe toate(desi stiu doar eu ca nu e asa mai tot timpul),ambitioasa doar sa imi demonstrez ca pot,hm...ma opresc aici si mai las si alte leoaice sa vb despre calitati ca doar numai din astea avem!
abbeyonce
Postat pe 17 Aprilie 2010 22:54
cat ego pe aici;))
Fahnell
Postat pe 18 Aprilie 2010 11:45
LEU


Cum sã recunosti un nativ din Leu

Ati cunoscut recent o persoanã care v-a spus: "N-am nevoie de favorurile tale" si in acelasi timp v-a orbit cu strãlucirea zambetului sãu superb? Atunci aflati cã i-ati cãzut victimã marii feline. Nu e deloc ceva neobisnuit pentru Leu sã-si afiseze in acelasi timp mandria arogantã si drãgãlãsenia voioasã, acesta fiind motivul pentru care lumea ii iartã orice. Leul-felinã stãpaneste peste toate celelalte animale. Persoana din zodia Leului e stãpanul tuturor, inclusiv al tãu. (Bine, bine, stiu cã de fapt nu e adevãrat, dar te rog, nu-i spune asta! I-ai frange inima lui mare, caldã si egoistã.) Cel mai bine e sã-i canti in strunã. Atunci va toarce in loc sã ragã. Leul penduleazã intre momentele de energie gregarã si cele de superbã indolentã, in care abia isi poate stãpani cãscatul. Dacã vrei sã studiezi fiara, caut-o in toate locurile la mare modã din oras. Cel putin jumãtate dintre oamenii pe care ii vei vedea acolo trãind pe picior mare vor fi Lei. Matele mai timide vor sta acasã, dar tot lãfãindu-se in confort si distrandu-se pe cinste. Leul urãste intunericul la fel de mult pe cat urãste plictiseala. Dacã vezi un nativ care roseste usor, nu confunda roseata de timiditate cu cea provocatã de mandria rãnitã sau de emotia de a-si vedea iubita. Nu existã Lei introvertiti, ci doar Lei care se prefac a fi introvertiti. S-ar putea sã vezi cativa nativi care se invart prin lume cu o aparentã de fortã, hotãrare si demnitate tãcutã. Nu te lãsa pãcãlit de acel tors molatec. Chiar si Leii blanzi sunt convinsi in sufletul lor cã au dreptul regal de a domni peste familie si prieteni si pandesc din culise momentul cand vor putea prinde un loc in lumina reflectoarelor. Dacã nu mã crezi, ia un Leu care se dã drept introvertit si atacã-i mandria. Ia de la el ceva ce considerã cã i se cuvine, dã-i ordine si nu-i arãta nici o brumã de respect. Rãgetul acelei mate blande se va auzi din celãlalt capãt al orasului. E nevoie de mult curaj ca sã-l provoci cand isi apãrã drepturile si demnitatea. Unii nativi se mai imblanzesc o datã cu varsta, dar Leul nu isi pleacã niciodatã capul mandru. Niciodatã.
Cat despre atributele fizice ale celor dominati de Soare, uitã-te in jur dupã oameni cu o coamã de pãr dat pe spate, ca sã le lase fata liberã si o atitudine lenesã, inselãtoare. Leii au un mers drept si mandru, cu o moliciune pisiceascã in pas. Femeile combinã gratia felinã cu un fel de intensã incandescentã interioarã, bine camuflatã de purtarea lor blandã, calmã si echilibratã. Dar nu uita cã Leoaica e pregãtitã in orice clipã de atac dacã se simte amenintatã. Ghearele ei or fi ascunse in pernite, dar sunt mereu bine ascutite. Ii vei observa aerul dominator si tinuta princiarã in timp ce trece privindu-i de sus pe muritorii din jur. In general, miscãrile si vorba nativilor sunt tacticoase, cãci ei rareori vorbesc repede, aleargã sau se grãbesc. Intr-un grup iti va fi imposibil sã ignori prea mult timp un Leu. Fie va atrage atentia tuturor prin declaratii socante si actiuni dramatice, fie va obtine aceeasi atentie bosumflandu-se si ascunzandu-se dupã ficusul din camerã panã cand cineva se va grãbi sã vinã sã-l intrebe ce i s-a intamplat. In zodie existã destui nativi cu ochi albastri, dar multi Lei, in special cei de sex feminin, au ochi cãprui inchis, usor ridicati la colturi, blanzi la inceput, dar plini de foc si parã mai apoi. Pãrul e brun sau blond-roscat, de obicei ondulat, purtat fie intr-o coafurã sãlbaticã, neglijentã, ridicat in sus pe crestet si pe pãrti, fie e bine intins si netezit pe langã cap. Tenul lor e de obicei rumen. E de-a dreptul amuzant sã urmãresti efectul ciudat pe care-l au nativii asupra oamenilor. E greu sã stai in fata Leului fãrã sã-ti indrepti spatele, trãgindu-ti burta si scotand pieptul inainte. Pur si simplu nu-mi dau seama dacã noi, oamenii obisnuiti, facem asta ca sã imitãm atitudinea regalã a Leului din fata noastrã, sau ca sã ne adunãm curajul pentru a suporta o posibilã predicã, deoarece acestor nativi le place la nebunie sã dea sfaturi. Nu se pot abtine sã nu-ti spunã exact cum trebuie sã-ti trãiesti viata, adoptand un ton usor superior, condescendent. Aceastã inclinatie pentru a da lectii este motivul pentru care multi nativi ajung sã fie profesori, politicieni sau psihiatri. E de-a dreptul exasperant sã vezi cat de bine se pricep sã gãseascã motivatii pentru orice si sã iti rezolve problemele. Pãcat cã nu sunt in stare sã se ocupe de propria viatã cu aceeasi usurintã si subtilitate. Totusi, asta il face pe Leu atat de adorabil: superioritatea lui sincerã si talentele exceptionale, amestecate cu o ingrozitor de transparentã vulnerabilitate a ego-ului. Mandra si demna felinã vulnerabilã? Absolut! Nativul e profund rãnit cand nu ii respecti intelepciunea si generozitatea. Ca sã-l imblanzesti, tot ce ai de fãcut e sã-l flatezi. In nouã cazuri din zece, fiara se va transforma intr-o pisicutã sfioasã si docilã, care mai are putin si se rostogoleste de plãcere in cãldura complimentelor. Vanitatea este cãlcaiul lui Ahile pentru severul Leu. Flatarea are asupra lui acelasi efect ca o sfoarã cu motocei asupra matelor, lipsa de respect il umple de furie oarbã, iar aceste douã extreme ii afecteazã judecata echilibratã. Existã unii nativi care isi controleazã cu succes aceste tendinte, dar ele sunt intotdeauna prezente intr-o mãsurã mai micã sau mai mare la cei nãscuti in aceastã zodie. Incearcã si ai sã vezi. In toiul uneia dintre predicile pe care ti le tine, intrerupe-l respectuos si spune-i prietenului tãu din Leu cã aratã absolut magnific in puloverul pe care-l are pe el. Rezultatul va fi, probabil, o abruptã disparitie a demnitãtii cand Leul va rosi si va spune, complet deconcertat: "Serios? Chiar crezi cã arãt bine?". In majoritatea cazurilor, un compliment la adresa intelectului lor va avea acelasi efect. Leul nu se poate abtine sã nu se simtã superior si sã nu facã gesturi dramatice din cand in cand.
Leul isi va irosi rareori energia incercand sã scoatã apã dintr-o fintanã secatã, asa cum face deseori Berbecul. Acest lucru face ca el sã fie un extraordinar de bun organizator si un intelept distribuitor de sarcini. Ordinele lui sunt surprinzãtor de eficiente atunci cand mai renuntã la teatralismul lui, cãci poate fi un maestru al discursului simplu, direct. El isi exprimã aprobarea deschis si cu generozitate si poate face complimente aproape jenant de extravagante. Nici cu exprimarea nemultumirii nu e deloc zgircit. De obicei vorbeste serios, orice ar spune. Vorbele lui pot alina sau ustura, dar nu te lasã niciodatã indiferent.
Cand bãrbatul sau femeia din aceastã zodie joacã rol de gazdã te poate face sã te simti ca si cum ai fi oaspetele familiei regale. Leii isi inconjoarã musafirii cu mormane de mancare excelentã, vinuri bune, femei frumoase si muzicã linistitã. Nici Ludovic al XIV-lea nu s-a bucurat de atatea fineturi! Dar dupã asta... potopul! In cazul multor Lei, dupã serile romantice cu dans, romantism si cine rafinate urmeazã un potop de cereri in cãsãtorie, pasiune, lacrimi, furie, scuze, intr-un cuvant, o uriasã confuzie sentimentalã.
Acum cã am ajuns la subiectul legãturilor amoroase, subiect foarte firesc atunci cand e vorba despre nativii acestei zodii, ar trebui sã stii cã nu vei gãsi prea multi burlaci sau fete bãtrane nãscute in semnul Soarelui. Poate cã atunci cand il cunosti Leul e singur, dar e cu sigurantã, fie indrãgostit sau pe cale sã se indrãgosteascã, fie proaspãt despãrtit de cineva, caz in care va avea o expresie jalnicã si rãtãcitã. Mandria feroce a Leului e cauza ruperii multor legãturi sentimentale si a desfacerii multor cãsãtorii. Ti se rupe inima sã vezi un nativ rãmas fãrã pereche, dar dacã mandria lui a fost rãnitã de partenerul sentimental (fie el cu sau fãrã acte), tristetea sfisietoare din ochi dispare si nativul devine feroce si sãlbatic. Totusi, nimeni nu poate suporta mai multe intr-o demnã tãcere sau nu se poate adapta cu mai mult curaj la conjuncturi triste decat cei nãscuti sub semnul Soarelui. Ei isi vor pãstra mereu increderea si, cand e nevoie, chiar si optimismul.
Deoarece puterea de iertare si compasiunea fac parte din natura Leilor, impãcãrile sunt cam la fel de frecvente ca si despãrtirile in viata lor emotionalã, o datã ce flãcãrile indignãrii si demnitãtii rãnite se sting si ei se simt singuri. Solarii sunt aproape tot timpul mãcinati de pasiune, nu numai pentru o persoanã de sex opus, ci si pentru viatã, pur si simplu. Atat pentru Lei cat si pentru pisicutele retrase, viata fãrã dragoste e ca un stecher fãrã prizã. Cand iubirea moare, pentru ei Soarele nu mai strãluceste.
Nativii acestei zodii nu conteazã niciodatã pe altii. Preferã sã fie ei cei care acordã sprijin. Ii atrage ideea de a fi responsabili de cei slabi si neajutorati. Poate cã Leul rage si se bate cu pumnul in piept cã toatã lumea se sprijinã de el si e obligat sã-i care pe toti in spate, dar nu dati nici o atentie lamentãrilor lui. Adorã sã fie sprijinul tuturor. Incearcã sã-i usurezi povara sau sã-i dai o manã de ajutor si vei vedea ce repede si dispretuitor iti va refuza ajutorul. Mai mult ca orice, preferã sã evite acceptarea de ajutor financiar. Desi rãmane deseori fãrã nici un ban, e intotdeauna sigur cã va gãsi o modalitate de a-si reumple rapid buzunarele. Putini nativi isi supravegheazã cheltuielile. Majoritatea sunt in adancul sufletului niste pariori, deseori de o extravagantã nebuneascã. Chiar si acele rare feline care tin cu grijã de fiecare bãnut se vor imbrãca luxos si vor arãta intotdeauna prospere. Leul vrea ca totul in jurul lui sã fie de prima manã, luxos, si va cheltui bucuros cu larghete pe plãceri si distractie. El dã bani aproape oricui. Dacã ii ceri un imprumut si nu are bani, va prefera de o mie de ori sã se imprumute din altã parte decat sã recunoascã faptul cã Regele nu-si poate ajuta supusii aflati in nevoie. Insã va face asta numai in ultimã instantã, cãci ii este groazã sã apeleze la altii pentru bani, sfaturi sau incurajãri. Nativii au suficient orgoliu ca sã se incurajeze singuri, sunt destul de destepti ca sã aibã propriii lor bani si Dumezeu stie cat de mult detestã sã cearã un sfat! Sfaturile se cer de la cei care-ti sunt superiori intr-un fel sau altul si cine poate fi superior unui Leu?!
Solarii au deseori febrã mare, sunt predispusi la accidente, boli bruste si violente si sunt de obicei imuni la maladii cronice, de lungã duratã. Avand in vedere faptul cã ei rareori fac lucrurile pe jumãtate, acesti oameni fie radiazã de o incredibilã vitalitate, fie se plang cã sunt cu un picioar in groapã, aceastã din urmã reactie fiind consecinta faptului cã se simt neapreciati sau au o nevoie disperatã de afectiune. Acesti nativi au ori inimi extrem de puternice, ori suferã de vreo afectiune cardiacã. Ei pot suferi de dureri de spate si de umeri, probleme la coloana vertebralã si aparatul reproducãtor, pot avea accidente la picioare, glezne si pot suferi de rãgusealã sau dureri in git. Din fericire, isi revin rapid dupã boalã, iar principalul pericol care ii paste e neglijenta fatã de propria lor sãnãtate si refuzul de a se ingriji temeinic atunci cand se imbolnãvesc.
Cu cei din semnul Soarelui nu existã cale de mijloc. Sunt fie ingrozitor de neatenti, ingãlati si neglijenti, fie meticulosi si ordonati. Le place barfa si se simt jigniti si exclusi cand in jurul lor se petrece ceva ce ei nu inteleg. Leii au o fire destul de fixistã. E greu sã-i ademenesti sã se abatã de la o cale stabilitã, desi ei ii pot convinge pe altii, datoritã talentului lor oratoric. Pot da dovadã de tot atata energie neimblanzitã ca o rachetã spatialã, dupã care pot deveni la fel de lenesi si somnorosi ca o pisicã motãind la soare. Cand muncesc, muncesc. Cand se distreazã, se distreazã. Cand se odihnesc, se odihnesc. Majoritatea Leilor au un talent impresionant de a delega plini de veselie cele mai neplãcute si urate sarcini altora, in timp ce ei se ocupã de probleme importante, cum ar fi sã decidã cine ar trebui sã fie urmãtorul presedinte si cum ar putea fi castigat nu stiu ce rãzboi.
Spre propria surprizã, cand pe umerii sãi cade o adevãratã urgentã, nativul se descurcã lejer cu ea si isi face datoria fãrã sã clipeascã, ajutandu-i pe neajutorati, protejandu-i pe cei infricosati (desi in sinea lui s-ar putea sã fie de douã ori mai speriat decat ei), inveselindu-i pe cei melancolici. Aceasta e natura innãscutã a Leului, care va iesi la ivealã dupã ce lasã in urmã faza de playboy. Leul e un prieten extraordinar de loial, un inamic puternic, dar drept, creativ si original, plin de fortã si vitalitate. Noi, ceilalti, ii trecem cu vederea aroganta, infumurarea uneori imposibilã, crizele de vanitate destul de ridicole si lenea, pentru cã inima lui e din aur curat, metalul zodiei solare.
Floarea celor din aceastã zodie e macul, numerele norocoase sunt unu si patru, culoarea e purpuriul, iar piatra care ii aduce soarele in viatã e topazul.

Bãrbatul din zodia Leului

Cand Gray a scris versurile despre o floare "nãscutã pentru a inflori nevãzutã si a-si risipi dulceata in desert", in mod sigur nu descria un nativ din Leu. Probabil cã ai sã-l vezi pe acest bãrbat lãfãindu-se in lumina strãlucitoare a soarelui si poate cã ai sã-l vezi tinand discursuri inflorite, dar asta nu se va intampla in nici un caz in pustietatea desertului. Mai mult ca sigur il vei gãsi pe o scenã sau in fata unui cerc de prieteni sau rude pline de adoratie. O fi risipind el bani, dar nici prin cap nu-i trece sã-si risipeascã dulceata in vant. Va avea intotdeauna un public.
Cam asta e esenta personajului. Secretul cu ajutorul cãruia poti pune mana pe un Leu e foarte simplu: fii publicul lui. Spre deosebire de amicii lui din Fecioarã sau Vãrsãtor, Leul se va arunca bucuros in valtoarea unei delicioase aventuri romantice dacã iti joci cãrtile cum trebuie, il adori, il flatezi si il respecti.
Ai de-a face cu un flamboiant bãrbat de august? Pune-ti ochelarii de soare si cedeazã strãlucirii lui orbitoare. Ai de-a face cu unul dintre Leii blanzi, linistiti? Nu te lãsa pãcãlitã de moliciunea lui rafinatã. Fã o miscare gresitã si vor zbura scantei. Nu uita, el doar joacã rolul unui suflet modest. Sub comportamentul curtenitor si linistea rãbdãtoare ard inãbusit ruguri de demnitate mandrã si vanitate arogantã, gata sã izbucneascã si sã parjoleascã femeia insistentã si destul de fraierã incat sã creadã cã-l poate conduce.
Leul va fi un pretendent galant si plin de cavalerism, afectuos, sentimental, tandru si protector. Nu va fi nevoie sã-i intinzi cine stie ce capcane complicate pentru a-l convinge sã-ti facã avansuri romantice. Unii spun chiar cã Leii sunt in stare de pasiune instantanee. Nu trebuie decat sã adaugi ocazia potrivitã, sã amesteci totul cu lumanãri aprinse si viori si dragostea va inflori rapid, ca un trandafir rosu. De fapt, poti sã lasi la o parte lumanãrile si muzica dacã nu le ai la indemanã, si sã folosesti doar primul ingredient. Rezultatul va fi acelasi. Dacã din viata lui lipseste iubirea, ferocea felinã se va usca pe picioare, intr-un mod cat mai dramatic, desigur. El trebuie sã fie adorat, altfel moare. Bãrbatii din Leu nu se uitã la bani cand fac curte unei femei. Vei fi dusã la cele mai bune restaurante, coplesitã cu parfumuri si flori, condusã cu mandrie la teatru si vei primi scrisori de dragoste fantastice. Sincer vorbind, ar trebui sã ai o inimã de piatrã ca sã-i rezisti.
Probabil cã de-acum iti inchipui cã ai apucat pe Dumnezeu de un picior. Nu chiar. Iubirea Leoninã nu e deloc lipsitã de probleme. Ar fi bine sã iei aminte la rãsfãtatele metrese ale regilor. Leul te va invita in barlogul lui si te va incãlzi cu inima lui mare, dar lãcasul lui se poate transforma pentru tine intr-o inchisoare luxoasã. E gelos? Rãspunsul e "DA!", scris mare, cu neon orbitor. Ii apartii trup, suflet si minte. Iti va spune cu ce sã te imbraci, pe ce parte sã-ti faci cãrarea, ce cãrti sã citesti, care prieteni meritã pãstrati si cum sã-ti organizezi mai bine ziua. Va dori sã stie de ce ai lipsit douã ore cand ai spus cã pleci la cumpãrãturi pentru o orã, cu cine te-ai intalnit pe drum, ce-a spus persoana respectivã si chiar se va supãra dacã nu ii vei spune la ce te gindeai cand priveai in gol pe geamul de la bucãtãrie in timp ce-i fãceai omleta. Dacã te gindeai la alt bãrbat? Nu uita niciodatã de forta temperamentului lui impulsiv atunci cand e starnit. Sã-l tachinezi flirtand din cand in cand cu altii ca sã-i dovedesti cã esti incã seducãtoare e o nebunie. Stie cã esti seducãtoare. Nu are nevoie de nici un fel de dovezi. In plus, bãrbatul tãu din Leu e in stare sã-i punã la podea pe nevinovatii tãi prieteni de sex masculin, dacã nu sã-i si bage in spital, atunci cand e impins dincolo de limite.
Nu e totul lapte si miere in relatia amoroasã cu un Leu, fie el pisoi linistit sau motan vagabond. Fiecare femeie indrãgostitã de un nativ al acestei zodii ar trebui sã vadã de mai multe ori filmul "Anna si regele" si sã studieze fiecare cadru cu atentie. Monarhul siamez din poveste era un Leu tipic, iar tehnica Annei iti va oferi solutii nepretuite. Mai intai provocarea, pentru a-i starni interesul, iar in final supunere femininã, dupã ce l-ai fãcut sã-si bage bine in cap faptul cã nu te vei lãsa complet devoratã. Povestea ei e cu adevãrat "lecturã obligatorie". Inchiriazã caseta si dormi cu ea sub pernã.
Fii pregãtitã sã-l tii cu picioarele pe pãmant cand o ia razna cu entuziasmul lui si fii gata sã-l potolesti cand face dintr-o problemã mãruntã o chestiune de viatã si de moarte. Are nevoie de stabilitatea ta pentru a compensa propria lui mandrie irationalã. Dacã nu esti o persoanã echilibratã, dragostea voastrã se va transforma intr-o continuã bãtãlie. Vã veti despãrti si impãca intr-un ritm atat de rapid, incat prietenii vostri n-o sã mai stie ce se intamplã.
Nu incerca sã fii o femeie de carierã. Iubitul tãu leonin nu va accepta niciodatã asta. Cariera ta este EL! Poate cã-i va permite perechii sale sã iasã din barlog ca sã castige ceva bani cand contul din bancã e subtiat, dar femeia respectivã ar face bine sã-l asigure cã slujba ei e pe ultimul loc in topul preocupãrilor, dupã el si cuibul lor comun. El nu va tolera concurenta, fie ea din partea altui bãrbat sau a unui interes exterior. Dacã esti suficient de curajoasã ca sã accepti aceste provocãri, mergi si-ti cumpãrã trusoul de nuntã, dar ai grijã sã fie cat mai elegant. Leul tãu nu va scãpa nici o ocazie de a se mandri cu tine. Fã-l de ras in public arãtand a orice altceva, numai a reginã nu, si s-ar putea sã stai mult si bine la altar asteptandu-l sã aparã.
O datã mãritatã si profund iubitã, poti sã te consideri binecuvantatã. Sotul tãu va fi la fel de bun si generos ca regele Arthur, cu conditia ca el sã fie cel mai important personaj in familie. Probabil cã iti va spune deseori cat de frumoasã esti, iti va da o sumã lunarã bunicicã pentru cheltuieli si (minune a minunilor pentru un bãrbat atat de inclinat spre romantism!) existã toate sansele sã-ti rãmanã credincios. Leul e de obicei prea lenes ca sã mai vaneze chipuri drãgãlase o datã ce a gãsit o pereche care-i va conduce regatul cu maini capabile, in timp ce el motãie linistit in hamac. Se va juca drãgãstos cu puii, isi va proteja partenera impotriva oricãrui pericol si o va incanta cu ambitia lui de a ajunge pe cea mai inaltã treaptã in carierã.
Cu un sot din aceastã zodie vei avea o viatã socialã foarte activã, dar nu vei pierde foarte multe nopti, cãci el nu isi sacrificã somnul de infrumusetare. Totusi, va avea nopti petrecute "cu bãietii" si uneori va simti nevoia sã-si asume riscuri, asa cã va face oarece jonglerii financiare. Insã existã compensatii: cum te-ar putea certa pentru cã ti-ai cumpãrat o cãciulã din blanã de nurcã atunci cand el a pierdut costul unei haine de nurcã la un pocher cu prietenii? Tine-l cat mai departe de licitatii, chiar dacã ar fi sã-l legi de scaun si sã-l incui in casã, pentru cã simte un impuls irezistibil de a licita mai mult decat oricine, pentru orice! Tot el va fi cel care, in public, va insfãca nota de platã strigind vesel: "Fac eu cinste!" si va lãsa la restaurant banii pentru noul tãu frigider. In Las Vegas s-ar simti ca acasã!
Leul are insã o calitate pe care s-ar putea sã o gãsesti foarte importantã: aproape toti nativii au un talent innãscut pentru a repara lucruri. Poate fi orice, de la o clantã blocatã sau un robinet intepenit, panã la un casetofon sau o combinã dintre cele mai complicate. Dacã e un Leu tipic, nu va rezista sã nu-si punã la incercare capacitatea de a face sã meargã ceva stricat. Dacã nici una dintre metode nu dã rezultate, va trage un sut plin de furie leoninã obiectului neobrãzat si, brusc, clanta se va deschide, robinetul va improsca o adevãratã Niagarã, casetofonul va incepe sã cante. Acest semn pare sã aibã o calitate mecanicã. Multi bãrbati dominati de Soare sunt in stare sã desfacã un motor de masinã in bucãti si sã-l facã la loc, abia manjindu-se pe maini. Nu e genul care sã lase o balama desfãcutã sã atarne asa luni de zile sau o teavã spartã sã picure la nesfirsit. Un numãr surprinzãtor de mare de Lei pot sã-si facã singuri mobilã sau sã-si construiascã o camerã in plus la casã, fãrã ajutorul profesionistilor. Probabil cã isi va face in pivnitã propriul lui atelier. Nu te plange pentru un pic de rumegus pe covor, ocupatia asta il face fericit si il tine seara acasã.
Solarul e sufletul petrecerilor, dar nu e prost. Poartã masca bufonului pentru a atrage atentia asupra lui, dar publicul simte de obicei cã ar face bine sã nu uite sã-l respecte chiar si atunci cand e pus pe joacã. Indiferent de aparente, firea adevãratã a bãrbatului Leu nu are nimic degajat. E mult mai tenace si incãpãtanat decat pare. Stie ce vrea si de obicei obtine ce vrea. In plus, stie sã si pãstreze ce obtine.
Dacã ai pretentia sã-ti fie fidel in perioada in care iti face curte, ai grijã sã-i dai romantism si afectiune din plin, altfel uriasa lui nevoie de dragoste si admiratie il va trimite la vanãtoare prin toatã jungla. Dacã relatia voastrã e profundã si realã, probabil cã-ti va fi loial, dar ochii ii vor mai rãtãci din cand in cand. In privinta asta nu prea ai ce sã faci, doar sã-l tii legat la ochi. Leul iubeste frumusetea asa cã, dacã esti genul pe care il apucã gelozia din cauza unei simple priviri admirative aruncate in directia altei femei, fã bine si descoperã cat mai repede toleranta! Un bãrbat solar pãrãsit de iubitã din cauza flirturilor lui va fi sincer uluit si rãnit. In acest caz va fi capabil de orice, de la mimarea unui atac de cord, panã la compunerea unui bilet de adio pãtat de lacrimi false, pentru a-ti starni mila si a te face sã alergi inapoi in bratele lui primitoare. Va fi atat de convingãtor, incat te vei simti ca un monstru de cruzime. Dacã nu-ti plac scenele dramatice, emotionale, e mult mai simplu sã incerci sã-l intelegi. Dacã il tratezi cum trebuie, scãpãrile lui vor fi oricum nevinovate
In ciuda bunãtãtii lor fundamentale, Leii nu sunt niciodatã prea sensibili la sentimentele altora. De fapt, majoritatea acestor bãrbati sunt atat de egocentrici incat pot fi brutal de sinceri si lipsiti de tact. Dar surasul lor strãlucitor alungã rapid resentimentele. Nativul acestei zodii nu are nici urmã de rãutate in el. Poate avea izbucniri impulsive, infricosãtoare, dar rãutatea nu face parte din matricea lui geneticã si nu stie sã facã fatã cruzimii adevãrate. Ii plac sporturile, dar o datã cu inaintarea in varstã va prefera sã le priveascã de pe tronul lui confortabil, in timp ce tu il servesti cu ce-i pofteste inima.
Nu intotdeauna, dar foarte des, bãrbatii solari au o pornire bizarã. Spre deosebire de Capricorn, care cautã sã urce pe scara socialã prin cãsãtorie, Leul tinde uneori sã se insoare cu cineva inferior lui. Dorinta lui de a ocupa un loc de frunte in ierarhia socialã e la fel de puternicã precum a Capricornului, dar pur si simplu nu poate rezista sã nu-si achizitioneze "un supus", o persoanã cãreia sã-i fie superior din toate punctele de vedere. Uneori aceastã alegere e cumplit de gresitã si vioreaua sfioasã care stãtea la picioarele lui privindu-l cu ochi plini de adoratie, fericitã sã respire acelasi aer cu el se transformã brusc si, printr-o miscare surprizã, ii insfacã sceptrul. Cand se intamplã asta, Leul detronat devine un sot ingrozitor de nefericit, care poartã pe chip expresia tragicã a unui monarh exilat.
E trist, dar adevãrat: Leii au rareori familii numeroase. Multi dintre ei nu au deloc copii, sunt despãrtiti de ei sau au un singur copil. Pãcat, pentru cã sunt tati afectuosi, minunati, poate chiar prea ingãduitori intre douã discursuri severe despre comportarea cuviincioasã. Copilul vostru s-ar putea sã se simtã sufocat de pretentiile tatãlui sau plictisit de predicile lui interminabile, dar va invãta rapid cum sã-l flateze pentru a-l potoli. Leul va insista sã fie respectat de copii si va fi, dar acestia vor obtine probabil orice de la el folosind inteligent formula magicã: "Da, tatã. Ai perfectã dreptate, tatã". De aceea, de tine va depinde sã-ti disciplinezi copiii. Poate cã progeniturile vor detesta aroganta lui, dar isi vor aminti de el cu afectiune in anii ce vor urma. Un sfat: nu da copiilor mai multã atentie decat lui, cãci s-ar putea sã starnesti o groazã de necazuri din cauza uriasului lui orgoliu rãnit, care va fi aproape imposibil de vindecat.
Pe scurt, bãrbatul tãu din zodia Leului te poate scoate din minti cu figurile lui cand iti face curte, dar nu e deloc un partener rãu pe termen lung. Dacã nu te deranjeazã sã renunti la mandria ta si sã-ti construiesti viata in jurul lui, o datã ce ai imblanzit acest bãrbat vei fi adoratã si nu vei mai fi niciodatã singurã. Si-apoi... el stie sã repare robinetele alea nenorocite de la baie!

Femeia din zodia Leului

Existã un lucru care cu sigurantã n-o sã-ti placã la femeia din zodia Leului: faptul cã pãstreazã un album cu fotografii si amintiri de la toti fostii ei iubiti. N-are rost sã incerci sã o convingi sã-l ardã, pentru cã Leoaica e sentimentalã. Ea nu e o floare de serã, e o floare a soarelui. Probabil cã e jenant de popularã si vei avea o groazã de rivali dacã vrei sã o faci sã accepte sã-ti poarte numele pentru tot restul vietii. Vei avea un avans mare in cursã dacã te numesti Caragea sau Ratiu sau Ghica sau Bibescu sau orice alt nume care sã sune princiar, ori important. Pur si simplu nu-mi pot imagina o femeie din Leu care sã se mãrite cu cineva pe nume Mãcelaru! E posibil, totusi. Orice e posibil. Dar probabil cã-l va schimba in Mãcãrescu.
Aproape sigur va fi liderul social al grupului ei, domnind peste celelalte femei ca o reginã, dar cu o cãldurã atat de dezarmantã si cu un suras atat de frumos incat nimeni nu se va supãra. Poate cã celelalte fete simt cã a fost nãscutã sã conducã si sã impunã stiluri, obiceiuri si maniere. Oricum, nu ar avea nici un rost sã incerci sã-i subminezi autoritatea.
Natura pare sã fi fost pãrtinitoare cand a inzestrat-o pe Leoaicã cu vivacitate, inteligentã, gratie, frumusete si senzualitate cat pentru trei femei si ceva pe deasupra. Dacã ai complexe de inferioritate, ai face bine sã-ti muti gindul spre o pasãre cu pene mai putin colorate. Nu-ti inchipui cã ai s-o imblanzesti, transformand-o intr-o fãtucã ce-ti soarbe cuvintele de pe buze. Bãrbatul care se asteaptã ca fata din Leu sã-i cadã la picioare plinã de adoratie trãieste pe altã lume. Considerã-te norocos dacã te priveste ca pe un egal, te respectã, e dispusã sã-ti fie partenerã si-ti permite sã o stãpanesti din punct de vedere emotional. Ce Dumnezeu! Simplul fapt cã iti dã voie sã o iubesti te-a ridicat la rang de cavaler! Leoaica e o femeie si jumãtate. E un produs de lux, pe care nu-l gãsesti la orice talcioc sau magazin ieftin.
Nu stricã sã tii minte cã aceastã femeie este o actritã exceptionalã, prefãcandu-se cã e dulce si inofensivã ca vata de zahãr. Va avea o voce soptitã, comportament bland si amabil si ochi mari, calzi, care sclipesc incantãtor cand bate din gene. O femeie din aceastã zodie poate pãrea placidã si calmã ca apa unui lac. Ai grijã! E doar un rol pe care-l joacã pentru cã dã bine in ochii criticilor. Dar incearcã sã o indepãrtezi din rolul principal ocupat in inima ta si s-o pui pe locul doi si vei afla curand cã nu e deloc timidã si supusã. Desigur, majoritatea femeilor dominate de Soare iti vor da de inteles foarte clar de la inceput cã sunt prea mandre si demne ca sã accepte mizerii din partea ta. Dar n-as vrea sã te vãd dand cu stangul in dreptul in caz cã esti intr-o relatie cu celãlalt fel de Leoaicã, cea care-si ascunde ghearele dar le ascute in fiecare zi pentru orice eventualitate.
Primul pas pe care trebuie sã-l faci cand curtezi aceastã femeie este sã te duci la ea cu daruri. Nu conteazã ce-i dãruiesti, atata timp cat sunt cadouri scumpe, de cel mai bun gust, iar tu esti imbrãcat cum trebuie cand i le oferi. Apoi, pregãteste-ti un arsenal de complimente cat mai diverse. Fii original si creativ. Cu texte de genul "Ce tare esti, gagico" si "Esti misto, pãpusã" vei ajunge sã fii azvarlit din palat direct in stradã, inapoi printre tãrani. Vulgaritatea si argoul o lasã absolut rece ca gheata. Nu uita, faci curte unei femei cu sange albastru! Ea nu poate trãi fãrã flatãri, dar tine minte cã ea iti admirã masculinitatea si nu vrea sub nici o formã sã te transforme intr-o carpã de care poate sã-si steargã picioarele. O femeie solarã nu te-ar putea iubi dacã nu ai fi puternic. Insã nu-ti va permite sã o insulti adoptand o atitudine condescendentã fatã de ea. Dupã standardele ei, nu e in nici un caz o reprezentatã a "sexului slab".
Multe fete din Leu sunt atletice si iubesc sportul, dar ai face bine sã iti duci Leoaica la teatru si nu la stadion. Scena si reflectoarele o vor transfigura si fascina de fiecare datã. Alege o piesã in care eroina se poartã asa cum ti-ai dori tu sã se poarte ea in seara respectivã si ai toate sansele ca ea sã-si asume rolul in mod inconstient si sã-l joace perfect, fãrã sã rateze o inflexiune de voce. Dupã ce se terminã spectacolul nu o duce la un chiosc cu hamburgeri si nu te astepta ca ea sã stea la tejghea molfãind fericitã cartofi prãjiti numai pentru cã e atat de indrãgostitã de tine. Mai bine o scoti mai rar in oras, dar o duci in locuri mai luxoase. Asta nu inseamnã neapãrat cã femeia acestei zodii e o vanãtoare de comori. De fapt, e de obicei foarte generoasã: nu o va deranja sã-si plãteascã deseori singurã consumatia sau biletele la teatru si te va coplesi cu aproape tot atatea daruri cate ii vei da tu. Dar pur si simplu nu se simte in largul ei intr-un decor ponosit, de mana a doua. Cea mai sãracã femeie Leu din lume va strange destui bani ca sã-si cumpere draperii pentru ferestre, inele pentru degete si haine de bunã calitate. E posibil ca din cand in cand sã facã de curiozitate incursiuni in "lumea a doua", dar numai ca spectator, pãstrand distanta fatã de multime. Sãrãcia o deprimã si ii face rãu, fizic. Dacã te imbraci ca un ingãlat si ii oferi drept locuintã o cocioabã, n-ai nici o sansã.
Nu o acuza pe Leoaicã pentru aroganta si vanitatea ei. Asa e ea fãcutã: sã se simtã deasupra maselor. Oamenii au rareori resentimente din cauza asta, pentru cã, atunci cand e iubitã si respectatã, nativa poate fi cea mai bunã si mai generoasã dintre femei, plinã de compasiune femininã pentru copii si toti cei neajutorati si uitati de lume. Nu poti sã-i ceri sã renunte la tronul care i se cuvine prin nastere. Dacã e o solarã tipicã, e atat de amabilã si strãlucitoare incat majoritatea oamenilor acceptã bucurosi faptul cã e o fiintã iesitã din comun. La drept vorbind, asa si este. E inteligentã, puternicã, spiritualã, capabilã si totusi delicios de femininã. Nimeni intreg la minte nu ar spune cã acestea sunt calitãti oarecare.
Cu putinã flatare obtii ce vrei de la femeia ta felinã. Deja stii cã aceasta e marea ei slãbiciune ascunsã. Iti mai spun un secret, pentru cazul in care vrei sã te insori cu ea: in cele din urmã se va sãtura de colivia ei de aur si va dori sã cutreiere jungla ca sã vadã ce mai pun la cale celelalte vietuitoare. Dacã o tii inchisã intre patru pereti risti sã-i stingi flacãra interioarã. Las-o sã-si construiascã o carierã. Se va usca pe picioare dacã o obligi sã fie doar o gospodinã, cu exceptia cazului in care ai destui bani ca sã-si permitã sã primeascã mereu musafiri, sã dea petreceri si sã redecoreze casa de cate ori ii vine.
Femeia solarã este de obicei un giuvaer de nevastã. Nu prea ai s-o vezi imbrãcatã sleampãt, in capoate uzate, cu bigudiuri in cap si cremã anti-rid pe fatã. Si asta nu pentru cã ar omite vreun tratament cosmetic. Leoaica tipicã petrece ore in sir in fata oglinzii si cheltuieste o avere pe cosmeticale, dar vrea ca tu sã vezi rezultatele, nu strategia. S-ar putea sã ai uneori impresia cã intretii toatã familia coafezei ei. Multi soti de femei solare ajung sã le intrebe disperati: "Iubito, chiar trebuie sã cheltuiesti atat de mult la coafor?". Dar Leoaicelor nu le place sã-si aranjeze singure pãrul. Un samponat si niste bigudiuri o fac sã se simtã rãsfãtatã, si asta conteazã enorm pentru starea lor de spirit.
Dacã nu are ascendent in Rac, Fecioarã sau Capricorn, va trebui sã stai cu ochii pe carnetul ei de cecuri. Cand vine vorba sã cumpere haine luxoase, lucruri pentru casã si cadouri pentru prieteni, nativa acestei zodii tinde sã sarã calul si sã se lase dusã de val. Garderoba ei poate fi destul de vastã. Poate arãta splendid in rochii de searã, sclipind de strassuri, cu decolteuri adanci, dar probabil va prefera hainele sport, comode. Ii plac croielile elegante si materialele fine, dar nu neapãrat zorzoanele si ornamentele. Casmirul moale, tricotajele italiene si stofele englezesti sunt favoritele ei. Gusturile ei sunt de obicei desãvarsite, chiar dacã sunt costisitoare. Existã cate o femeie din Leu care sare calul si isi ingroapã simtul estetic in tinute incãrcate, socante, dar aceasta e exceptia de la regula generalã a simtului exceptional al modei pe care-l posedã orice Leoaicã.
Vei descoperi cã e o gazdã excelentã cand iti vei invita seful la cinã la tine acasã. Acesta te va considera un geniu pentru cã ai castigat mana unei asemenea femei. Probabil cã felina ta o va cuceri instantaneu si pe sotia sefului, cãci nativele acestei zodii au succes atat la femei cat si la bãrbati si fiecare sex primeste in mod egal surasul ei prietenos si vivacitatea ei amabilã. Oricine ajunge in apropierea ei ii simte cãldura. Leii nu prea aruncã umbre.
Ca mamã, va revãrsa o cascadã de iubire asupra copiilor ei si ii va invãlui cu afectiune. Nu ii va fi usor sã le vadã defectele, dar cand acest lucru se va intampla, va fi foarte severã. Pentru cã nu suportã sã fie luatã de bunã, dacã progeniturile nu o respectã se va inchide intr-o regalã tãcere ofensatã. Multe mame din Leu au un mod bizar de a-si rãsfãta copiii fãrã sã se zgirceascã la mustrãri, ceea ce pare a fi o contradictie. Ea se va hirjoni cu copiii, va purta discutii lungi si amicale cu ei, dar in acelasi timp ii va invãta sã ia pozitie de drepti la o simplã privire a ei, sã se poarte impecabil si sã-i asculte pe adulti. Existã insã pericolul ca ea sã le dea un pic prea multi bani de cheltuialã si sã cedeze in fata rugãmintilor lor de a le cumpãra lucruri nenecesare. Intr-un fel, se poate spune cã isi trateazã copiii ca pe niste membri alintati ai familiei regale, care sunt profund iubiti, dar de la care asteaptã sã se comporte desãvarsit, mai ales in public. Leoaica va fi teribil de mandrã de realizãrile puilor ei si Dumnezeu sã-l ajute pe nepoftitul care incearcã sã le facã rãu sau sã ii judece nedrept. Ea nu ii va sufoca pe cei mici cu atentia ei. E prea independentã ca sã stea tot timpul cu ochii pe ei. Isi va vedea de viata ei, pãzindu-si in acelasi timp puii de la distantã. Chiar dacã are o carierã, copiii ei nu vor duce lipsã de afectiune sau atentie. Nativele care au carierã reusesc de obicei sã echilibreze perfect viata profesionalã cu maternitatea.
Sunt momente in care isi pierde demnitatea si stãpanirea de sine, transformandu-se intr-o felinã jucãusã, cu inclinatie pentru comedia bufã. Ea poate rade in hohote sonore, ca un animal sãnãtos, dar cand momentul a trecut, apar din nou vocea satinatã si tinuta regalã. Nimeni nu poate zdrobi o remarcã obraznicã sau o intrebare necioplitã cu atata dispret glacial ca femeia din Leu. Nu gustã deloc familiaritatea strãinilor. Desi se va prosti si va fi uimitor de destinsã cu cei apropiati, cei din afarã sunt poftiti sã stea in banca lor.
In privinta fidelitãtii, Leoaica iti poate aminti de vechiul toast: "Sã bem pentru noi doi, pentru dragoste si ras. Iti voi fi fidelã atata timp cat si tu imi vei fi fidel, nici un minut in plus". Cam atat la acest capitol. Nu fi gelos pe darul ei de a fi centrul atentiei intr-o incãpere plinã de bãrbati topiti de admiratie. Intotdeauna se intorc capete cand Leoaica trece cu mers felin. Ea considerã cã e firesc ca bãrbatii sã o curteze. Poate cã va incuraja complimentele din partea bãrbatilor si se va deda la flirturi usoare, nevinovate, pentru cã nevoia ei profundã de a fi aplaudatã si adoratã ascunde o ciudatã teamã cã nu e destul de femininã si atunci trebuie sã isi confirme mereu cã e seducãtoare. Doar pentru cã ii zambeste celui mai bun prieten al tãu si ii spune cã adorã noua lui jachetã nu inseamnã cã nu mai e indrãgostitã de tine. Dar nu incerca sã ii spui si tu celei mai bune prietene a ei cã iti place noua ei fustã. Asta e cu totul altceva! Dacã te aude cã-i spui secretarei tale altfel decat "duduia nu-stiu-cum" s-ar putea sã te alegi cu ceva zgirieturi de la pisicuta ta.
Sigur cã nu e cinstit. Dar dacã vrei sã fii mandrul posesor al acelui penaj superb colorat, trebuie sã faci cateva concesii. La urma urmelor, sã ai la casa ta un pãun e cu totul altceva decat sã ai un cuc sau un porumbel cenusiu. Cantã in strunã vanitãtii ei. Probabil cã va fi o persoanã importantã prin forte proprii, pentru cã putine Leoaice pot rezista sã nu concureze cu bãrbatii pentru prestigiu, dacã nu si pentru venit. Femeia ta poate fi orice, de la actritã la chirurg.
Aceasta e cheia unei relatii armonioase cu femeia ta din Leu: nu o lãsa sã te punã in umbrã, dar nici nu incerca sã o intreci. Recunoaste-i rolul de vedetã in viata ta si tine-te bine de mandrie! In fond, trebuie sã fii un bãrbat si jumãtate dacã ai reusit sã castigi mana mandrei Leoaice!


Leu (23.07-22.08)
Planeta dominantã: Soarele, astrul egoismului ºi îngâmfãrii.
Animalul sacru: pupãza
Personalitate: Leul este un lider înnãscut ºi, ca toþi liderii, se înalþã strivindu-i pe cei cu mai mult bun-simþ decât el. Subordonaþii îi acordã respectul cuvenit, dar l-ar strânge de gât cu maximã plãcere. Ambiþie, ca nimeni altul; considerã cã a atins poziþia cuvenitã doar atunci când nu mai are vreun loc alb pe cartea de vizitã. Se iubeºte atât de mult pe sine încât îºi pupã oglinda de câte ori se crede singur. Este aºa de obsedat de onoruri cã, dacã primeºte o cupã la campionatul de ºotron, e în stare sã umble cu ea atârnatã la gât, sã vadã lumea cât de grozav este. Atrage atenþia în orice adunare: fie este cel mai înzorzonat personaj, fie aruncã cu banii în toate pãrþile, fie poartã o armã. Pozeazã tot timpul, doarme pe stânga fiindcã profilul drept îl avantajeazã mai mult ºi aratã cu degetul mijlociu ca sã-ºi expunã mai bine diamantul de multe carate. În dragoste, este la fel de
înflãcãrat ca un furnal ºi la fel de discret o trompetã cu amplificator.
Meseria potrivitã: împãrat, ºef de bloc, portar de hotel, dresor, hingher
Pizza magicã: Quattro stagioni.
Medicamentul norocos: toxina botulinicã.


_Alexa_
Postat pe 18 Aprilie 2010 12:27


Femeia leu nu are multe complexe. I se pare ca e frumoasa chiar daca ea probabil nu are cei doi dinti din fata, e plina de matreata si cantareste o tona. Sandra Bulock zicea chiar ca trebuie si sa se mai ingrase. Are o parere bunicica despre ea insasi chiar daca nu in toate domeniile. De multe ori are parul deschis si infoiat in jurul capului.

Femeia leu este o exhibitionista si chiar daca nu da impresia desi de obicei este destul de vizibil, vei sti multe despre viata ei intima sau coprul ei. Nu ii place sa faca curatenie, in toate lucrurile pastreaza o atitudine de regina, deci nu prea se cuvine ca o regina sa faca ordine sau curat. Sunt destul de lenese la treaba la fel ca barbatii lei, insa daca le ajunge cutitul la os vor deveni pe loc mult mai sarguincioase. Femeia leu face mult mai greu celulita decat restul semnelor, diametral opus fata de femeia rac care face celulita si de la ce respira.

Femeia leu, insa mai presus de toate este generoasa. Daca ii ceri ajutorul si este in masura sa ti-l ofere o va face, pastrand in acelasi timp o atitudine un pic distanta si un strop, doar un strop dispretuitoare. Este destul de sincera si corecta. In general e o femeie de baza si nu trebuie sa te astepti de la ea de la surprize neplacute. Nu este deloc o femeie proasta. Madonna, Jennifer Lopez, Mihaela Radulescu, ca sa va faceti o idee.





Am zis sa dezbatem si tipologia iubitei de leu (zodie de foc) deoarece are multe parti comune cu cea a berbecului (zodie de foc). Nu este uracioasa, este mereu cu zambetul pe buze indiferent ce s-ar intampla, descurcareata, netematoare mai de nimic, dintr’o bucata, fara fitze…Am putea spune ca dintre toate zodiile, leului e foarte clar ce ii place. Am putea continua la infinit… Este multumita de sine, tocmai d’aia imprastie atata seninatate, poate sa mai faca 1-2 gafe, sa se impiedice, sa dea cu bata in balta, pe leu nu’l vor deranja toate astea atata timp cat are haz si nu este in joc ceva important. Nu avem niciun dubiu: o fata de treaba, cumsecade, buna la suflet, care se imbraca decent, curat, destul de simplu, ca scoasa dintr’o cutie il vor castiga pentru mult timp, caci leul este foarte fidel (exceptii: primul decan). Insa daca el va sesiza orice urma de rautate, egoism, mizerie sufleteasca sau de orice fel, daca va mirosi cea mai mica tradare isi va intoarce coama in alta directie, si sansa unei relatii seriose dispare cu desavarsire. Cu trecerea timpului leutzul devinde un pic mai tiranic, cu sotia, dar nu insala, are el alte chichite, poate bautura…

O alta conditia sina qua non a acestei little miss sunshine a leului este curatenia. Cam asta e diferenta majora fata de berbec, care mai trece cu vederea. Ei bine leul nu poate. Daca te-a prins cu unghiile murdare, cu praful de 2 degete s-a zis cu tine. Si e bine sa fii harnica nevoie mare, cam pentru 2 asa, caci leul nu se pune in miscare decat pentru chestii importante. Alt mic detaliu pe care l-am sesizat: leilor le plac fetele care stiu sa conduca…masina. Si ma refer strict la masina. Nici prin cap sa nu-ti treaca sa-l conduci pe el. Nu este inebunit neaparat dupa ochii mari, am remarcat; desi asta e un pic in contradictie cu partea cu ochii-oglina sufletului. Un par lung care incadreaza si pune in evidenta chipul sunt trasatura cautata. Nici prea slabe, nici prea grase, sa se potriveasca cu el.

Nici pana azi n’am inteles cum leii au un detector atat de bun pentru fete de baza dar dulci de iti e mai mare dragu sa le privesti. Ei nu o prea dau in bara asa cum fac spre exemplu barbatii taur, care-si aleg niste mastere care arata bine. Tind sa cred ca din tot zodiacul sunt cei care aleg cel mai mult cu sufletul, si nu cu alte parti inferioare ale corpului, precum in cazul mai sus mentionat, sau cu parti superioare: creierul pentru varsator, capricorn. Stiu sigur ca daca urmeaza sa fac cunostinta cu prietena unui leu atunci in niciun caz nu poate fi vorba de o fata rea. Deci tipologia baiatului leu este fata bunicii, curata, harnica, spalata, stralucitoare, cu sufletul ca miezul de paine calda, care nu sta o clipa si se bucura din orice. Vezi un pic genul Jennifer Garner. Ah…si de curand am vazut-o la tv pe creatoarea de moda Lorena Trica, sotia fotbalistului Trica-leu. Are o Dacia Logan sau Sandero, nu mai stiu,…cu care umbla prin Bucuresti. Asta e iubita de leu: straluceste, este fericita si nu face mofturi nici intr-o Dacia. Si jeniffer garner si lorena trica sunt berbecute. Iar asta nu e nici o cioncidenta. Vom vedea la fata berbec ca e cam cea mai sincera femeie si lipsita de greturi de orice natura asa cum ii place leului. Apoi am mai notat o atractie destul de maricica a leului pentru racoice. Deh! Soarele (leu) care trage la Luna (racul)… Insa aici e cu dublu tais caci unele femei rac sunt extrem de rele altele extrem de sufletiste. Si ar mai fi destule casatorii leu-gemeni. Cum geamanul e zodie cu 2 fete, depinde de leu sa nu se friga. Nu in ultimul rand, as vrea sa le felicit pe fetele posesoare de lei. Sunt sanse foarte mari sa fie fete de toata isprava.

_Alexa_
Postat pe 18 Aprilie 2010 12:30
De la: andante, la data 2008-08-29 13:45:39Din pura placere, fara nici un scop...e distractiv...Just for fun !


Hai nu zau toanto, te joci cu sentimentele oamenilor, esti jalnica ....
lover_woman
Postat pe 12 Martie 2011 16:15
Bravo, doar atata poti?
andante
Postat pe 13 Martie 2011 16:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
oare sa imi fac probleme ? 18 De la: healthy013967 16 August 2010 10:14
Eu Scorpion si el Leu si o a 3-a Fecioara 18 De la: Alexutza003 30 Aprilie 2011 20:51
cum merge treaba intre balante si fecioare?? 1 De la: shyningskyes 27 Decembrie 2009 06:06
Compatibilitate Balanta - Rac 19 De la: wildlife 28 Iulie 2010 00:58
relatie 15 De la: kudika478624 12 Iunie 2013 12:17