Setari Cookie-uri

Cafenea pentru fetele musulmane de pe forum

Emanuela sper sa gasesti raspuns la intrebarile tale mai jos. Si poti intreba absolut orice te intereseaza, daca e in puterea noastra, cu ajutorul lui Dumnezeu iti vom raspunde.



Bazele postului
:

Postul are doua elemente de baza:

1. Abtinerea de la ceea, ce strica postul, incepind de la rasaritul si pina la apusul soarelui. Spune Allah Preainaltul in Sfintul Quran: “Mincati si beti pina cind puteti sa deosebiti firul alb de firul negru la rasaritul zorilor! Apoi tineti Postul pina noaptea” (capitolul Al- Baqara 187)

2. Intentia, conform spuselor Profetului, Allah sa-l binecuvinteze si sa-l miluiasca: "faptele se iau dupa intentii, si fiecare este rasplatit dupa ceea ce intentionat".Intentia trebuie sa se exprime inca din timpul noptii, in fiecare dintre noptile lunii Ramadan. Exprimarea intentiei de a tine post este permisa in orice parte din noapte, si nu este obligatorie sa fie verbala caci este ceva din inima. Cel care maninca in timpul noptii inainte de a tine post, vrind sa tina post si sa se apropie de Allah prin abstinenta, este ca si cum si-ar exprima intentia.
Pentru cine este obligatoriu postul

Oamenii de stiinta sunt in unanimitate de acord ca postul este obligatoriu pentru musulmanul sanatos fizic si psihic, ajuns la virsta de pubertate, care nu se afla intr-o calatorie, iar in ceea ce priveste femeia, aceasta trebuie sa fie purificata dupa menstruatie sau lauzie.

In vreme ce necredinciosului, nebunului, copilului, bolnavului, calatorului, femeii aflate in perioada menstruatiei, batrinului, gravidei si femeii care alapteaza postul nu este obligatoriu.

In cele ce urmeaza vom dezbate pe larg acest subiect:

Postul necredinciosului si al nebunului:

Postul este o manifestare a credintei care apartine Islamului, si nu este obligatorie decit pentru musulmani, iar nebunul nu este insarcinat cu ea, deoarece nu are ratiune. Ali, Allah sa-L binecuvinteze, relata ca Profetul, Allah sa-L binecuvinteze si sa-L miluiasca a spus: "Creionul a fost ridicat pentru trei: pentru nebun pina isi revine, pentru cel care doarme pina se trezeste si pentru copil pina ajunge la virsta de pubertate. " (Relatate de Ahmad, Abu Daud si Altarmazii.)

Postul copilului:

In ceea ce-l priveste pe copil, postul nu este obligatoriu pentru el, dar se cuvine ca tutorele lui sa-l indrume sa tina post, ca sa se obisnuiasca de mic , atit timp cit rezista si poate sa-l tina.
Cui i se permite sa nu tina post, dar trebuie sa-l recupereze:

1. Celui care calatoreste, cu conditia ca distanta calatoriei sa fie de cel putin 81 de km. La intoarcerea din calatorie, acesta trebuie sa recupereze zilele nepostite.
Spune Allah Preainaltul in Sfintul Quran: „Si oricare dintre voi care este prezent in aceasta luna sa o tina ca Post, iar cel care este bolnav ori in calatorie ( sa posteasca un numar (egal) de alte zile” (Al-Baqara 185 )

Observatie: Este de dorit pentru calatorul care nu intimpina greutati in calatorie sa tina post.

2. Celui care s-a imbolnavit de Ramadan si postul ii inrautateste boala. Acesta poate sa lase postul pina ce se insanatoseste cu conditia sa recupereze zilele nepostite.

3. Femeii insarcinate careia ii este teama ca postul sa nu o afecteze pe ea sau pe copil. Aceasta trebuie sa recupereze zilele nepostite.In aceeasi situatie se incadreaza si femeia care isi alapteaza copilul, daca ii este teama pentru sanatatea ei sau a copilului. Este recomandat ca acestea sa hraneasca un sarman pentru fiecare zi nepostita, daca au posibilitatea.
Cine nu trebuie sa tina post, dar trebuie sa-l recupereze:

Femeii in timpul menstruatiei si cea lauza nu are voie sa tina post, iar in cazul in care tine postul nu e luat in considerare. Aceasta recupereaza zilele nepostite dupa purificare (gusul).

Cine nu trebuie sa tina post si nici sa-l recupereze, insa trebuie sa hraneasca in fiecare zi un sarman.

Batrinii care nu au puterea sa tina post si bolnavul a carui boala nu-i permite sa tina post si nu are vindecare.
Asemenea lor sunt si cei care au munci grele cum ar fi mineritul ce necesita eforturi deosebite precum si prizonierii care sunt supusi deasemenea la munci fizice extenuante.
Ceea ce strica postul si trebuie rascumparat:

1. Mincatul si bautul fara nici un fel de motiv(intentionat). Cel care maninca si bea intentionat in zilele de Ramadan fara nici un fel de motiv (boala sau calatorie) trebuie sa procedeze in felul urmator:

- sa elibereze un sclav
- daca nu poate sa faca acest lucru trebuie sa posteasca doua luni consecutive
- daca nu poate sa tina post doua luni consecutive din motive bine intemeiate, trebuie sa hraneasca 60 de sarmani.

2. Contactul sexual. Cel care intretine contacte sexuale in timpul postului trebuie sa procedeze asemenea celui care a mincat si a baut intentionat.

Drept dovada sunt relatarile lui Al-Bukhari si Muslim: “Un om a venit la Profet, fie-I numele binecuvintat!, spunind: M-am nenorocit!. Profetul, (Allah sa-l binecuvinteze si sa-l miluiasca), il intreba: Ce anume te-a nenorocit?. Acela i-a raspuns: Am intretinut relatii sexuale cu nevasta mea in timpul Ramadanului!. Profetul (Allah sa-l binecuvinteze si sa-l miluiasca), i-a raspuns: Ai bani sa eliberezi un sclav? Acela i-a raspuns: Nu. Profetul, fie-i numele binecuvintat!, i-a raspuns : Poti da de mincare la 60 de saraci? Omul i-a raspuns si de data asta : Nu. Atunci Profetul, fie-i numele binecuvintat!, a adus niste ramuri de curmal incarcate cu fructe si i-a spus: da-le pe acestea de pomana saracilor. Omul i-a spus: Mai saraci decit noi?! Totodata, el a jurat ca nu stie pe nimeni mai sarac decit familia sa, care sa aiba nevoie de ele. Atunci, Profetul, (Allah sa-l binecuvinteze si sa-l miluiasca), a zimbit larg, si a spus: Du-te si ofera-le familiei tale”.

Ce strica postul si necesita numai recuperarea

1. Vomatul intentionat
2. Picaturile de nas
3. Ejacularea (adica ejacularea intentionata prin orice metoda): fie ca este provocata de sarutarea nevestei de catre barbatul ei sau e facut cu mina, postul se strica si trebuie recuperat. Dar daca este cauzat doar prin privire in timpul zilei, nu se strica. La fel este cazul lichidului spermatic care nu afecteaza postul, fie el putin sau mult.

4. Clatirea gurii si inspiratia apei pe nas (in cazul ablutiunii) atunci cind se exagereaza conform spuselor Profetului : “Exagereaza in ceea ce priveste gargara si aspirarea apei in nari in alta perioada decit in cea de post”.

5. Menstuatia si lauzia, fie ea si in ultima clipa inainte de apusul soarelui. Aysha, Allah fie multumit de ea, ne-a relatat : “Ne venea menstruatia cind ne aflam la Profet, (Allah sa-l binecuvinteze si sa-l miluiasca), si dupa ce se termina menstruatia ne spalam, iar Profetul(Allah sa-l binecuvinteze si sa-l miluiasca), ne poruncea sa recuperam postul , fara a mai recupera cele cinci rugaciuni zilnice”.

6. Fumatul

7. Manincatul, bautul,intretinerea relatiilor conjugale crezind ca a apus soarele sau ca inca n-a rasarit si de fapt nu era asa.

8. Renegarea religiei, adica iesirea din religia Islamica prin vorbe, fapte sau ideologii contrar Islamului. Allah a spus in Quran: “Cel ce isi reneaga religia si moare pagin a pierdut faptele sale bune atit in lumea aceasta, cit si in cea de dincolo.”

9. Coma.
Daca continua toata ziua, iar persoana respectiva nu isi revine nici un moment din aceasta pe durata intregii zile, atunci postul acesteia se considera tulburat, spre deosebire de somn, care daca a continuat toata ziua, nu tulbura postul, deoarece poate auzi atunci cind doarme, si poate fi trezit din somn, ceea ce nu se poate intimpla in caz de coma.

Observatie: Cine isi strica postul trebuie sa-si recupereze zilele pierdute dupa luna Ramadan. Nu este obligatoriu ca cel care are de recuperat o zi sau mai multe sa le posteasca consecutiv si nici sa le posteasca imediat cum se sfirseste luna Ramadan.
Ceea ce este permis in timpul postului si nu strica postul:

1. Intrarea in apa si scufundarea in ea (baia).
Iar daca apa intra din greseala in gura celui care tine post, postul sau ramine valid.

2. Sarutul sotului sau sotiei este permis.
Conform scolii lui Hanefi este dezagreat pentru cine nu-si poate stapini pofta, dar nu este dezagreat pentru altii, desi este de preferat sa nu se faca acest lucru. Nu se fac diferentieri intre cei in virsta si cei tineri in aceasta privinta, ci se ia in considerare trezirea poftei si frica de ejaculare. Si este tot una daca se saruta obrazul, gura sau alte locuri. Si la fel este mingiierea cu mina si imbratisarea care au aceeasi regula ca si sarutul. In cazul In care sarutul provoaca ejacularea, atunci postul trebuie recuperat.

4. Injectiile cu exceptia perfuziilor.

6. Clatirea gurii si inspiratia apei pe nas (in cazul ablutiunii) cu conditia sa nu se exagereze.

7. Spalarea dintilor cu pasta de dinti.

8. Totodata este permis ceea ce nu poate fi evitat, cum ar fi de exemplu inghitirea salivei, prafului de pe strada, prafului de faina cind este cernut si altele asemanatoare.

9. I se permite celui care tine post sa manince, sa bea si sa aibe relatii sexuale, pina apar zorii, dar daca apar zorii si are in gura mincare trebuie sa o scuipe, iar daca sunt in timpul activititii sexuale trebuie sa se opreasca.

10.I se permite celui care tine post sa se trezeasca impur sexual.

11. In ceea ce priveste femeia la menstruatie si cea lauza, daca li se intrerupe (menstruatia) in timpul noptii, li se permite sa intirzie spalarea pina dimineata, si sa se trezeasca tinind post, dar apoi trebuie sa se purifice pentru rugaciune.

12.Sunt premise picaturile de ochi,urechi.

13.Mincatul si bautul fara intentie nu strica postul. Daca cel care tine post maninca sau bea fara sa vrea, in momentul in care isi aduce aminte, isi clateste gura si isi continua postul. Profetul, Allah sa-l binecuvinteze si sa-l miluiasca, a spus: „Cine a uitat , in timpul postului, si a mincat si a baut, sa continue postul, caci Allah i-a dat de mancare si de baut.”

14.Vomatul fara intentie

15.Gustarea mincarii se permite cu conditia sa nu ajunga in git.

Postat pe 30 August 2008 21:01
Bismillah arrahman arrahim,

Emanuela, curmalele sunt foarte sanatoase. De aceea se recomanda spargerea postului cu lapte si curmale..pentru ca atat fructele cat si laptele sunt foarte benefice pentru organism , si vor mentine in forma pe cel ce posteste. Contin calciu, sulf, fier, potasiu, fosfor, magneziu, mangan si sunt surse de fibre, minerale, vitamine..adica o curmala este miniatura unei diete echilibrate.
Interesant: pe langa bolile pe care le previn, curmalele se recomanda in ultimele luni de sarcina, pentru o nastere mai usoara - ajuta in dilatatia uterului la nastere si reduc sangerarea, dar si in timpul alaptarii pentru ca imbogatesc laptele matern cu multe elemente esentiale pentru dezvoltarea copilului si feresc mama de depresie
Iar cand nu sunt disponibile, postul se sparge cu altceva dulce sau pur si simplu cu apa.

Postat pe 30 August 2008 21:56
Iata si un articol din Jurnalul National cu privire la curmale... mancati si voi mai multe, fetelor!
http://www.jurnalul.ro/index.php?section=rubrici&article_id=32034

Postat pe 30 August 2008 22:05
Doamnelor, domnisoarelor si....domnilor, am deschis eu cafeneaua in dimineata asta frumoasa. Cu ce va servesc?
mahy33
Postat pe 31 August 2008 09:41
'neata cine-mi da si mie o cafea?
Malak
Postat pe 31 August 2008 11:02
vine acuma, cum sa fie?
vrei si niste musli cu ciocolata, sa te energizezi?
mie imi plac tare mult, sau cu fructe uscate daca vrei.
mahy33
Postat pe 31 August 2008 11:41
cafeaua fara zahar si accept cu maaare placere orice ar putea sa ma trezeasca
Malak
Postat pe 31 August 2008 13:23
Oriceee? Atunci, niste rapoarte de sfarsit de luna, care trebuiesc finalizate pana la ora 15...
mahy33
Postat pe 31 August 2008 13:30
yakkkkkkk.am zis care sa ma trezeasca nu care sa-mi faca parul cret
Malak
Postat pe 31 August 2008 13:32
Vezi, eu nu mai am nevoie sa merg la salon......
mahy33
Postat pe 31 August 2008 13:46
scumpa, esti din constanta?
Mihaela_Eid
Postat pe 31 August 2008 15:00
Assalamu aleikom, numele meu este Mihaela, sunt convertita la islam de ceva timp, de vreo 2 ani sunt maritata cu un egiptean, am locuit vreo 2 ani in Egipt iar acum stau in Anglia.
Cine vrea sa ma adauge pe yahoo: mihaela_eid
va astept parerile, sfaturile, intrebarile si prietenia :)
va pup
Mihaela_Eid
Postat pe 31 August 2008 15:04
fetelor.. bafta incepand de maine!

Postat pe 31 August 2008 17:21
Ramadan Karim feteor
DomnulX
Postat pe 31 August 2008 19:07
Chiar daca sunt crestina va urez Ramadan Karim tuturor celor care de maine intrati in post
Malak
Postat pe 31 August 2008 19:23
Asalam alecum!
Sper sa ma primiti si pe mine la cafeneaua voastra.Ramadan Kareem!


Postat pe 31 August 2008 20:28
Va multumesc mult pentru raspunsuri, stiu ca v-a luat destul de mult timp ca sa imi explcati exact cum e cu postul si curmalele si apreciez efortul vostru. Sa va ajute Allah in post pe toti cei care il tineti si sa va aduca bucurie si multumire.
emanuelakerekes
Postat pe 31 August 2008 21:23
Cu placere, Emanuela..si alta data
Wa alazkom assalam..fi binevenita si ramadan moubarak

Postat pe 31 August 2008 21:40
Buna dimineata..dragelor...nu e nimeni la cafenea?macar asa virtual,ca altfel is forbiden ...

Postat pe 1 Septembrie 2008 10:52
'neata .cine bea cu mine o cafeluta/un ceai ?
Malak
Postat pe 1 Septembrie 2008 11:31
Neatza..neatza...sau buna ziua :)...cam gol azi pe aici..o cafea..se poate?nu am dormit deloc....si am inceput si munca,,,:(...of

Postat pe 1 Septembrie 2008 11:33
o cafea pt tine imediat si nu uita :Rise and Shine
Malak
Postat pe 1 Septembrie 2008 12:04
salam waleikum wr wb
ma primiti si pe mine???
ma numesc Mihaela , sunt casatorita de 13 ani , si convertita de 12 ani, si imi face o deosebita placere sa imi beau cafeluta impreuna cu voi
Ramadan kerim wa mubarek , sa aveti parte de un post plin de binecuvantari si fapte bune, amin!!!
mahaui
Postat pe 1 Septembrie 2008 12:05
Bine ai venit Mihaela....Salam Alekum!.....stiu ca tu acum tii post,dar iti pastram cafeaua pentru deseara :)....Malak...yoy....rise and shine,da...dar cateodata imi vine sa dau cu capul de pereti...atatea probleme....:)

Postat pe 1 Septembrie 2008 12:12
Ziua buna..... RAMADAN KAREEM !!!!



Postat pe 1 Septembrie 2008 12:24
Ahlan Mihaela si iti pastram cafeluta pt deseara
Malak
Postat pe 1 Septembrie 2008 12:30
@ the_tunnel :e abia luni .....si a rasarit soarele.... si viata e frumoasa si ....... asa ca lasa peretii aia in pace si hai ca-ti mai dau o cafeluta,mai slaba,sa-ti mai treaca

@ mafia :ziua buna si tie.o cafeluta?un ceai?
Malak
Postat pe 1 Septembrie 2008 12:33
Da Malak,,,dar vin dupa 2 saptamani de concediu,,,timp in care cei de aici au dormit,,,,,munca zero ,ba mai mult au venit in vizita si dragutii de la finante,,asa ca...EU...la apel..da,mai da o cafea,,,desi de obicei nu beau...ar merge un ice tea,,,insa nimeni din birou nu se ofera,,,,
Buna Mafia,,,have a nice day!

Postat pe 1 Septembrie 2008 12:43
dau si un Ice Tea dak te pune mai repede pe picioare.Eu ies sa fumez k intru in sevraj dak nu ies...
Malak
Postat pe 1 Septembrie 2008 12:45
OK...:).....

Postat pe 1 Septembrie 2008 12:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Campusul liceului 1 De la: oana16br 15 Septembrie 2009 18:48
CAFENEAUA in care va astept sa va ziceti bucuriile si tristetile pe care le-ati avut sau aveti in dragoste 23 De la: bruni_eu 23 Aprilie 2009 18:00
LA MULTI ANI MITURAAAAA!!!!!! 45 De la: Calandrinon 23 Ianuarie 2010 15:05
Bagarea in seama... 0 De la: 7 Octombrie 2010 21:50
Despre destinaþii sigure de vacanþã ºi date sigure 2 De la: katy6853_yahoo_com 20 Mai 2009 09:59