Setari Cookie-uri

Cafenea pentru fetele musulmane de pe forum

uite fetele sa radeti si voi

http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/19657/Un-barbat-la-epilat-.html
dandanaua_reloaded
Postat pe 29 August 2008 15:21
si pe asta la fel

http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/19658/Un-barbat-la-sala-de-sport/1.html
va doresc o zi la fel de zambareata ca a mea dupa ce am citit "glumitele" astea 2...pe langa latele....
dandanaua_reloaded
Postat pe 29 August 2008 15:23
De la: mafia_nr1, la data 2008-08-29 15:08:18
De la: mafia_nr1, la data 2008-08-29 15:02:51ziua buna dragele mele.....va rog daca se poate si nu va este greu sa apasati pe link-ul de mai jos si sa dati si vo un vot ...suntem pe ultima ora........


http://www.kudika.ro/comunitate/concurs/view_item/3242.html
asta e povestea ettei
http://www.kudika.ro/comunitate/concurs/view_item/3246.html
asta e a mea....
http://www.kudika.ro/comunitate/concurs/view_item/3270.html
asta e alui adi al lui inocica....

va multumesc..si va doresc o zi cat mai frumoasa....


sa fac o gluma..chiar am sa verific daca cineva da nota maxima ....etta are acum nota 920,00.......bafta....



si dau o bere......



malek multumim de vot...hai ca nu se vede miscare fetele...mai sunt 20 minute si gata......hai va rog eu la vot....

Postat pe 29 August 2008 15:40
salutare, mai sunteti aici?
vreau si eu un ice tea si o cafea decofeinizata, da' nu-mi place sa beau de una singura...
mahy33
Postat pe 29 August 2008 17:39

uf...iar sunt ultima pe la cafenea..raman sa dau cu matura ..si sa spal cestile ..dar lasa ca maine e sambata ..ma asez confortabil la o masa dimineata devreme, si nu mai plec pana la pranz..nah :D ..ma indop cu tot ce se serveste pe aici..si daca nu se serveste tot ce am eu pofta..mai aduc si de acasa..hahhaha..o seara placuta tuturor

Postat pe 29 August 2008 19:20
Mai vrea cineva Ice Tea ..........in afara de mina?
Malak
Postat pe 29 August 2008 20:46
eu vreau..
tocmai am papat asa ca merge unul..
de lamaie

Postat pe 29 August 2008 21:02
de lamaie si bonus 2 cuburi de gheata de la mine
Malak
Postat pe 29 August 2008 21:05
ranya am obs ca iara ti-au sters astia contul cred ca nuincap de tine...apropo ce msai faci draga...fetele haideti sa abordam un subiect si noi...haideti sa invatam limba araba...stiu si eu cate ceva...daca doriti bineinteles...invat si eu dar nu mi-ar strica un ajutor....shokran kteer_multumesc am sa postez cate ceva...bineintels daa ma lasa ranya...vezi scumpy sa nu-mi stearga si mie contul..
HABIBA_CHANDRAMUCKI
Postat pe 29 August 2008 22:27
Mi se pare o idee faina 7abiba.Cat despre cei care n-au loc.......
Malak
Postat pe 29 August 2008 22:48
cafea - Qahwa
tata - Ab
February - Shbat, Febrayer
Fish - Samak
5 - Khamsa
4 - Arba'a
buna - Marhaba
Hot - Harr
I am fine - Ana bekhair
I am sorry - Ana asif
I don't know - Ana la a'arif
my name is_ana ismi
School - Madrassa,madrasi
September - Ailul, September
7 - Sab'ah
She - Hiyya
Sister - Akht
Six - Sitta
.. Welcome - Ahlan wa sahlan Reply: Ahlan bekum
What do you want? - (m): Matha tureed?, (f): Matha tureedeen,cam atata pt astazi....ps_am luat cuvintele de peu site si sunt in engleza explicatiile...nu stiu nici eu foarte multe cuvinte...de fapt hai ca le zic pe care le stiu...ana bahebak kteer_te iubesc foarte mult
ana shtatelak kteer_mi-e tare dor de tine
inti hayaty_tu esti viata mea,baheb ayounak_imi plac ochii tai
khod balak(m)/khodi balik(f)_ai grija!
etessel beyya el saa_sunama la
maa darsh_nu pot
mayhemmeniesh_nu imi pasa
mesh aaref_nu stiu
mesh aagebni_nu imi place
ana nessait_am uitat
maayesh masari_nu am bani
ana zaalani_sunt suparata
ma oultelesh_de ce nu mi-ai zis?
sho sar?_ce s-a intamplat?
daca am gresit ceva sau nu am explicat bine chiar va rog sa ma corectati...ms mult


PS.astept alte noi cuvinte sa invat side ce nu sa mai invatam,nu?
HABIBA_CHANDRAMUCKI
Postat pe 29 August 2008 23:31
malak imi place numele tau...inseamna in limba araba_INGER_FOARTE FRUMOS NUMELE
HABIBA_CHANDRAMUCKI
Postat pe 29 August 2008 23:33
Shukran .Stiu k inseamna
Malak
Postat pe 29 August 2008 23:49
da = na'am / na3am
Nu = laa / la`
Te rog = min fadilak / argooki sau min fadlik (pt femei) or argook(pt barbati)
Scuza-ma = ann eznak / ann eznik
Incantat(a)de cunostinta = sorirt biro'aitak(ik pt femei) / forsa sa3eedeh
Ma bucur pt tine = ana sa3eedeh la2ajlak (spus unui barbat)/ana sa3eedeh la2ajlik (spus unei femei )
Nu inteleg= ana laa afham / ma fhemit
De ce nu? = lima laa / leesh?
De ajuns!/Gata!= kefaya / khalas
Malak
Postat pe 29 August 2008 23:57
Neatza :)In curand incepe Ramadanul, al hamdoulillah...gata cu cafeluta de dimineata... va simtiti pregatite sa intampinati postul? Allah sa va ajute si sa va indrume ..Ramadan kareem, fetelor

Postat pe 30 August 2008 09:37
Cuvintele arabesti pe care le stiu eu sunt islamice:
masjid-moscheie
bismillah - in numele lui Allah,
al hamdoulillah- lauda lui allah..interesant este ca acest cuvant este frecvent raspunsul intrebarii..''kifak/kifik'' = Ce faci? ..raspunsul arab este mneh..bine..dar multi musulmani raspund astfel..ideea este ca.. indiferent ca facem bine sau rau,ii multumim lui Allah.
kitab = carte
ikra= citeste!
akbar =cel mai maret
ansari = cel care ajuta
iman = credinta..e si un nume, care imi place f tare
salam = pace
alaykom = tie
wa = si
deci salam alaykom = pace tie
si
(raspunsul)wa alaykom al salam = pace si tie
du'a = invocare
eid = sarbatoare
hadith = povestire
jannah = paradis
mahram = un barbat cu care femeia nu se poate casatori, duin cauza relatiei stranse pe care o au
maula = protector
mumin = credincios
nur = lumina
si nur ayni = lumina ochilor mei :)
rab = stapan
rahim =milostiv
salat = rugaciune
Salla allah allaihe wa salam = peacea si binecuvantarea lui Allah asupra lui - ceea ce spune un musulman de fiecare data cand este mentionat numele lui Allah
sirat = cale


Postat pe 30 August 2008 10:03
Neata fetelor...vad ca v-ati apucat de invatat limba araba eu o sa postez niste link-uri care sa va ajute eu in dimineata asta vreau un frappe

Postat pe 30 August 2008 10:05
Assalamu Alaikum ua rahmatullahi ua barakatuh!!!!!
Fetelor daca e o cafenea pentru fetele musulmane de ce sa nu vorbim despre islam? Cred ca asa ar fi mai corect. Si sa lasam cafelele deoparte ca oricum se apropie Ramadanul.De acord? Poate vorbim putin despre Ramadan? Cred ca sunt fete care au inca neclaritati in legatura cu postul, asa ca puneti intrebari si care cunosc raspunsul se vor starui sa va raspunda.

Postat pe 30 August 2008 10:12
Apropo fetelor cum e vremea la voi??? La mine asa ploua....

Postat pe 30 August 2008 10:15
wa alaykom assalam wa rahmatou Allah wa barakatoh..si aici ploua, foarte tare. Aesta va fi cel de-al doilea Ramadan al meu..Inchallah, sa il tin tot..e destul de lunga ziua de post, Allah sa ne ajute sa fim rabdatoare...Gaby, poti te rog sa ne descrii o ''zi din viata musulmanului, in luna de ramadan'', asa cum ar trebui sa fie ea? ar fi frumos sa ni se aminteasca..cum este cel mai bine sa tinem acest post..si inchallah, o sa mai adaugam si noi, si astfel vom afla toate lucruri noi! Ce spui?

Postat pe 30 August 2008 10:24
InshAllah muslim. Ma duc acum sa ma pregatesc Nu stiu daca reusesc acum, ca treb sa plec degraba, dar oricum InshAllah voi scri.

Postat pe 30 August 2008 10:28
Buna dimineata tuturor O cafeluta-mi da si mie cineva?
Malak
Postat pe 30 August 2008 10:43
Uitati aici am gasit niste sfaturi pentru un Ramadan de succes. Sa meditam putin....facem noi ceva din toate acestea??? Daca nu, sa ne staruim sa facem ceva si pentru ca Allah, pentru ca cu voia Lui traim viata aceasta pe acest pamint...

1. Rugati-va impreuna: `ysha, fajr... si nu numai.
2. Faceti du`a inainte sa terminati ziua de post.
3. Mancati cateva curmale atunci cand intrerupeti postul.
4. Treziti-va familia pentru rugaciunea de noapte!
5. Temeti-va de ALLAH constant si in orice conditie, nu uitati ca El va vede!
6. Caiti-va si cereti-I lui ALLAH, permanent iertare, dorind doar MIla si Multumirea Sa.
7. Cautati noapte Al-Qadr si petreceti-o in rugaciune, citind din Coran.
8. Nu mergeti la culcare fara sa faceti wudu.
9. Ajutati-I pe orfani.
10. Vorbiti intotdeauna numai ceea ce este bine.
11. In timpul in care nu va puteti ruga, faceti cat mai multe fapte bune.
12. Faceti-va un obicei din a implini rugaciunea Qyam al-Layl.
13. Vizitati-i pe batrani sip e cei nevoiasi.
14. Nu uitati sa faceti du`a inainte de culcare.
15. Fii un model pentru nemusulmani.
16. Rugati-va Salatul-Ishraq (dupa ce a rasarit soarele ~20 min)!
17. Nu uitati sa spuneti pomenirile de dimineata si de seara (le gasiti in Hisnul Muslim).
18. Nu uitati sa invatati!
19. Oferiti si mai mult decat in mod obisnuit sarmanilor.
20. Fiti si mai buni decat in mod obisnuit cu parintii.
21. Cititi zilnic un Juzz- sau macar o parte din Coran.
22. Invatati (...si incercati sa-l urmati)viata profetului Muhammad .
23. Indemnati la bine si opriti de la rau.
24. Abandonati fapte deplorabile ca: minciuna, barfa, "pacatele limbii".
25. Cititi si intelegeti tafsir (explicatia Coranului).
26. Faceti totul in secret, este sufficient ca stie ALLAH, publicitatea faptei diminueaza rasplata ei.
27. Abandonati orice forma de pacat.
28. Memorati din Coran!
29. Folositi Sywak- betigas pentru dinti.
30. Invitati-va prietenii ca sa mancati impreuna la iftar.
31. Abandonati tranzactiile si afacerile interzise.
32. Incercati sa va rugati cat mai mult la moschee, mai ales rugaciunea Taraweeh.
33. Incercati sa faceti un program pentru Ramadan care sa vizeze toate aspectele vietii: familia, sanatatea, averea, comunitatea...
34. Renuntati la muzica si instrumente musicale.
35. Daca aveti posibilitatea, mergeti la Umrah.
36. Impartiti curmale la moschee, mancati impreuna cu ceilalti.
37. Petreceti putin timp facand acte voluntare la moschee, in folosul comunitatii.
38. Abandonati orice tip de distractie oferita de mass-media.
39. Impartiti curmale oamenilor pe strada, cand se apropie maghreb.
40. Incurajati-i pe musulmani sa se implice in dawah.
41. Renuntati la fumat.
42. Invatati si constientizati virtutile acestui timp din luna Ramadan si impartasiti-le celorlalti ceea ce cunosteti.
43. Antrenati-va pentru a va dezvata de obiceiurile rele.
44. Vizitati-i pe bolnavi.
45. Mergeti la rugaciunile funerare.
46. Invatati-i pe ceilalti sure din Coran.
47. Aminti-ti-le celorlati de ALLAH, rugati-va impreuna pentru Ummah.
48. Impartiti unostintele voastre despre islam celor care nu stiu despre el.
49. Incurajati-va copiii sa posteasca si sa faca fapte bune.
50. NU UITATI CA TIMPUL TRECE SI NU SE MAI INTOARCE NICIODATA!

Postat pe 30 August 2008 10:46
Uitati si niate hadisuri despre post. Sper sa fie de folos.


Abu Hurairah (Allah sã fie mulþumit de el!) a relatat cã profetul Muhammed (Pacea ºi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „A spus Allah: «Toate faptele fiului lui Adam sunt ale lui în afarã de post. El este al Meu ºi Eu îl rãsplãtesc.» Postul este ocrotire, aºa cã nu vorbiþi urât ºi nu vã certaþi, iar dacã cineva vã incitã la vorbe urâte sau la ceartã, sã spuneþi: «Eu postesc». Jur pe Cel în ale Cãrui mâini se aflã sufletul lui Muhammed cã mirosul gurii celui care posteºte ii este mai plãcut lui Allah decât mirosul de mosc! Cel care þine post are douã bucurii: când îºi deschide postul ºi când il întâlneºte pe Domnul sãu, bucurându-se de post.”

Abdullah ibn Omar ibn As (Allah sã fie mulþumit de el!) a relatat: „Mi-a spus Profetul: «O, Abdullah, nu mi s-a spus cã tu posteºti ziua ºi te rogi noaptea?» Am spus: «Ba da, o, Profetule!» A spus: «Sã nu mai faci. Posteºte ºi mãnâncã, roagã-te ºi dormi, cãci corpul tãu are drepturi asupra ta ºi ochii tãi au asupra drepturi ºi soþia ta are asupra ta drepturi ºi oaspeþii tãi au asupra ta drepturi. Iþi este de ajuns sã posteºti în fiecare lunã trei zile. Pentru fiecare faptã bunã primeºti rãsplata a zece fapte bune ºi ea echivaleazã cu postul întregului an.»

Abu Hurairah (Allah sã fie mulþumit de el!) a relatat cã Profetul (Pacea ºi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Dacã a uitat ºi a mâncat ºi a bãut, sã-ºi continue postul, cãci Allah l-a hrãnit ºi i-a dat de bãut.”

Enes, fiul lui Malik (Allah sã fie mulþumit de ei!), a spus cã profetul Muhammed (Pacea ºi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Mâncaþi înainte de ivirea zorilor, cãci în aceastã masã veþi gãsi binecuvântare.”









Postat pe 30 August 2008 10:51
AVERTISMENT PENTRU CEL CARE NU TINE POST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Din spusele lui Abu Huraira , Allah sa se bucure de el!, reiese ca Profetul fie-I numele Binecuvintat!, a urcat la tribuna moscheii si a spus: „Amin, Amin, Amin!”. Ei i-au spus: „Profet al lui Allah, ai urcat pe tribuna si ai spus: Amin, amin, amin...Profetul,( fie-I numele binecuvintat!) A raspuns: Gavril, fie slavit!, a venit si mi-a spus : Pe cel ce a prins luna Ramadan si nu a fost iertat si a intrat in iad, Allah sa-l indeparteze de noi. Amin”. „De aceea am spus: Amin”. (Hadisul a fost relatat de Ibn Huzaima si Ibn Hebban.)

Din spusele lui Abu Umamah al Bahilz, Allah sa se bucure de el!: „L-am auzit pe Profet, fie-i numele binecuvintat!”, spunind: “In timp ce dormeam , au venit doi barbati, m-au luat pe brate, m-au dus la un munte foarte abrupt si mi-au poruncit: Urca! Am spus: Nu pot! Mi-au spus: O sa facem urcusul mai usor pentru tine. Atunci am urcat, si cind am ajuns la jumatate, am auzit zgomote foarte puternice. Am intrebat: Ce se aude? Miau raspuns: Sunt zgomotele oamenilor din iad. Am continuat drumul si am gasit oameni agatati de ceafa, cu falcile crapate din care curgea singe. Am intrebat: Ce e cu acestia? Mi s-a raspuns: Ei sunt cei care maninca inainte de a se termina postul.”- )Hadisul a fost relatat de Huzaima si Ibn Habban in sahih-ul lui.)

Ziad ben Nayim Al Hadramyy, relateaza vorbele Profetului, fie-I numele binecuvintat!: “Patru lucruri au fost poruncite de Allah PreaInaltul in Islam. Cel care executa trei dintre ele le face degeaba, deci mai bine le face pe toate. Ele sunt: rugaciunea, tinerea postului in luna Ramadan si Pelerinajul la Mecca.”

Abu Huraira,relateaza spusele Profetului,(fie-I numele binecuvintat!): “Cine intrerupe postul in luna Ramadan fie si o zi fara a se afla intr-una din situatile permise, sau fara a fi bolnav, chiar daca tine post toata viata, tot nu poate recupera ceea ce a pierdut, chiar daca insista dupa aceea.” (–relatat Abu Daoud, Ibn Majeah si At Termezy.)

Postat pe 30 August 2008 10:54
Mashallah, gaby, sunt foarte frumoase hadith-urile!
Malak, eu nu stiu sa fac cafea, dar ma duc sa vad daca est facuta deja, si atunci ti-o ofer cu drag

Postat pe 30 August 2008 10:58
Gaby imi trebuie si mie hadis-urile in format online le ai? ti-as fi recunoscatoare daca mi le-ai putea da

Postat pe 30 August 2008 10:59
Merci muslim
Malak
Postat pe 30 August 2008 11:06
ranya, am eu hadth-uri in format electronic...ti le trimit

Postat pe 30 August 2008 11:11
malak..ia sa vedem de care vrei? cu lapte? decofeiniza ta? frisca? neagra? lunga? hmm..nu mai stiu alte soiuri...asa ca..alege din lista asta

Postat pe 30 August 2008 11:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
concurs super, puteti castiga si voi 1 De la: carmenis23 19 Iulie 2010 12:09
FEMEIA INDEPENDENTA 46 De la: gya29 13 Februarie 2012 19:29
buna fetelor 6 De la: gabidari 29 August 2010 20:04
Nu pot sa cred! Chiar a murit Michael Jackson? 13 De la: badkitty 18 Septembrie 2009 20:57
NU RATA , DEVINO PARTENER TRUST COMMUNITY SI VEI FI F BINE PLATIT + PREMIII MARI ...INSCRIERE GRATUITA !!! 1 De la: dana92 1 Februarie 2010 16:18