Setari Cookie-uri

Internet....relatii/iubire..........

eeu si sotul meu ne-am cunoscut pe net. am vb vreo 2 luni, ne-am vazut si ne-am confirmat ca intr-adevar ne iubim. ne-am mutat impreuna(si pe noi ne despartea distanta), nu la mult timp ne-am casatorit si suntem hapy happy....
CONCLUZIA: daca cineva vrea sa te prosteasca o va face in direct, pe net sau oriunde v-ati afla. depinde de tine sa-ti dai seama de persoanele din jurul tau.
r_caurea
Postat pe 10 Septembrie 2008 15:22
DRAGA AANCA...ITI INTELEG EXACT SENTIMENTELE PT CA LE TRAIESC SI EU IN MOEMENTUL DE FATA.
NU INTELEG INSA CUM POTI AFIRMA CA NU VA VETI INTALNI NICIODATA DIN CAUZA DISTANTEI DINTRE VOI?
EU AM CUNOSCUT UN TIP DIN TUNISIA,AM VB ORE INTREGI CU EL PE MESS SI TELEFON,NE INTELEGEM PERFECT SI NE IUBIM ENORM...ASA CA AM FACUT TOT POSIBILUL SA NE INTALNIM
IN IULIE AM FOST IMPREUNA IN CONCEDIU SI NE-AM INTELES MINUNAT.SIMTEAM CA ESTE SOTUL MEU...FAPT CE DUCE LA CASATORIA CARE O AM PROGRAMATA IN FEBRUARIE
ASA CA DRAGA MEA...ORICE ESTE POSIBIL.TREBUIE DOAR SA STI CE ITIDORESTI SI SA LUPTI PT ACEL CEVA.MERITA RISCAT:)
MULT SUCCES

Postat pe 12 Septembrie 2008 12:21
Da oanaboutaleb cred ca ai dreptate...Multzumesc pt raspuns.. cred ca va fi posibil pana la urma sa ne intalnim..pt ca el incepe facultatea la Bucuresti deci va fi ceva mai aproape...:)...voi vedea ce se va intampla pana la urma...

Postat pe 12 Septembrie 2008 15:48
acum am si eu o relatie cu un barbat super intalnit pe net
...e totul superb,mult mai bine decat cele destainuite pe net ...
wild_angel
Postat pe 24 Septembrie 2008 18:12
pt relatiile la distanta...care sunt frumoase apropos si e bine k au o finaliatate...ori se termina...ori incep pe bune
av recomand sa folositi skype in loc de messenger; Imaginile pe web se vad in timp real si pe tot ecranul.Chiar te simti foare aproape de persoana respectiva si e bine de tot
va pup si mult succes.....o sa va impartasesc din experiente alata data k acum e prea tarziu in noapte
laurita_bby
Postat pe 28 Septembrie 2008 05:55
sunt grele relatiile la distanta..si nu merita tot timpul
iar ....daca vbiti nu stiu cate ore asta nu ins nimic.
doar vbiti..va simtiti bine, va ocupati timpu, acuma nu trb sa va vedeti deja cuplati...
morticia_adams
Postat pe 3 Octombrie 2008 02:02
In primul rand salutare la toata lumea,apoi parerea mea.In marea majoritate persoanele care se indragostesc pe net, fie ca au 15 ani sau 50 de ani, toate cauta ceea ce le lipseste sau au pierdut in viata de zi cu zi, afectiune, o persoana cu care sa poate vorbi si eventual sa fie chiar intelese/i,compasiune si de ce nu dragoste.Marea majoritate isi refuleaza sentimentele si frustarile pe net, iar in momentul in care apare o persoana care ni se aseamana si ne intelege tindem sa ne indragostim.Sigura problema este sa stim sa facem diferenta intre persoanele care vor doar sa vada ce le poate capul si cele care "poate"cauta acelasi lucru ca si noi:dragoste sau intelegere sau doar un amic cu care sa poata vorbi orice.Repet e doar parerea mea,a unui barbat care sa zicem ca a trecut si prin asta...
BaxX99
Postat pe 25 Octombrie 2008 15:25
ai perfecta dreptate BaxX99
danny22
Postat pe 11 Noiembrie 2008 09:41
dragamea..relatiile astea de pe net..sunt cele ma dureroase..distanta e devina..e tare greu..mai ales dak te indragatesti..nu trebu..satipuimari sperante..in el..si nici iluzii..tine si u legatura cu el..iata..eu la fel..duceam o relcu un tip..mam atasat..sufletestemult de el...si acu are 2 sap decind nu mai intra pe mee..nu mai da nici un semb..cumpoti duce o astfel de rel..viata tre traita..si nu de tastat...penet zile si nopti..macar sa stii ca aipu ce..si ca nutipierzi timpul in zadar...
diacenco_cristin
Postat pe 21 Decembrie 2008 01:29
Buna!Ti-am vazut nedumerirea si daca ai nevoie de un sfat,eu cunoscand la randul meu inca doua cazuri si dandu-le sfaturi ,o persoana deja urmeaza sa se cunoasca in curand cu perechea ei. Daca doresti sa vb mai pe larg acest subiect,sunt aici ,daca ai gasit rezolvarea,ma bucur.Iti doresc sa fii fericita si implinita .
mihaelahermina
Postat pe 21 Decembrie 2008 07:23
De la: wild_angel, la data 2008-09-24 18:12:43acum am si eu o relatie cu un barbat super intalnit pe net
...e totul superb,mult mai bine decat cele destainuite pe net ...


Ma bucur f mult pentru tine, chiar ti-am urmarit povestea si asteptam sa vad ce postari mai faci...dar vad ca te-ai oprit, vreau noutati. Te pup dulce, Sarbatori Fericite alaturi de cine iubesti.
klenica
Postat pe 21 Decembrie 2008 11:22
eu sunt gabriela....mi-am cunoscut actualul iubit tot pe net...avem 1 an si 7 luni de relatie... in aceeasi situatie eram si noi...(distanta dintre noi era destul de mare...eu din ploiesti, el din bacau..) acum locuim impreuna cu ai mei de 11 luni...si avem planuri mari pt viitor..:) asa knu-ti pierde increderea...dar nici nu visa aiurea, dak vezi k nu e cazul , pt k u vei fi cea care vei fi in pierdere. sfatul mei e sa va intalniti, sa vedeti dak va placeti si sa hotarati dak veti ramane impreuna sau nu. pt k atlfel te vei indragosti de o iluzie si vei suferi(drept dovada ai zis k n-ai vb cu el 3 zile si deja incepusesi sa devii tensionata,..sa nu dormi , etc) nu-i misto asa...noi am vb 1 sapt pe net. dupa o sapt,. el a venit la mine si din ziua aceea am ramas impreuna. eu iti urez multa bafta , sa ai grija de tn si nu te indragostii de iluzii...indragosteste-te de ceva palpabil(de el, knd v-a fi lg tn si il vei putea atinge, il vei putea simti si vei stii sigur ce vei simti)
yo_buburuza
Postat pe 22 Decembrie 2008 12:08
sa spun si eu povestea mea cu un tip care l-am cunoscut pe net,am vb catvea luni de zile nu mi-a dat niciodata webu a zis ca nu are cand i-am zis sa cumpere a bagat el un motiv,mereu imi spune ca ma iubeste ma cerut si in casatorie isi facea planuri de viitor cu mine si etc cu timpul am inceput sa-l iubesc si eu cu toate ca ceva mi se parea ciudat,vb tot timpul si la telefon si pe net simteam ca nu mai pot sta fara el a stiut cum sa ma cucereasca,cand ne-am intalit surpriza am aflat ca ma mintit tot timpul nu mi-a trimis poze cu el si cu alta pers,de atunci chiar nu mai cred in relatiile pe net,poate ca sunt si pers serioase dar foarte rar si oricum sincer nu vad o relatie pe net de durata.eu sfatuiesc toate fetele sa aiba grija cu cine vb pe net
liliana_2007
Postat pe 22 Decembrie 2008 14:36
interesante povestile voastre desii unele triste..iar altele mai ferici..
sa va spun si eu povestea mea:in luna august am cunoscut pe hi5 un baiat (totul dintr-o intamplare eu i-am dat add si i-am scris comm iar el mi-a cerut id...desii dau id greu..lui i l-am dat fara sa stau pe ganduri:) )..am crezut ca vom fi doar amici...dar totul a evoluat uimitor...la inceput vb numai de scl(app el e de la mn din liceu )...dupa circa 2-3 saptamani mi-a cerut nr de telefo si mi-a propus sa ne intalnim(sa vada si el cu cn vb:)) am acceptat si de asta data imedit fara sa ma gandesc macar 1 secunda.A doua zi m-a sunat si mi-a spus ca pleca de la scl si a ramas pe ziua urmatoare..(zi s-a intamplat asa 2 zile la rand)a 3 ia zi tot a plecat dar s-a intors ...eu atunci eram la ore asa ca nu am putut iesi..deci nici atunci nu ne-am intalnit :))..(el e dimineatza eu dupa amiaza)..apoi a venit balul ..am stabilit sa ne vedem la bal...nu am reusit (culmea am stau unul lamga altul)..in fine ne-am intalnit dupa o saptamana de la bal ...fiind amandoi ffftimizi...am stat doar 5min pt k treb sa inceapa si orele:)..de la intalnirea asta totul a aveluat uimitor in 3 saptamani...treptat a inceput sa stea mai mult pe net...si mi-a zis ca ma place iar apoi ca ma iubeste...in final am descoperit si eu ca simt acelasi lucru pt el. dar prob noastra e ca sunt foarte timizi si din cauza asta ne-am intalnit foarte rar in rest totul e ok:)pe net ne deschidem sufletul unul altuia dar in realitate nu avem curaj..in rest el e super..e un baiat sincer desii subt rari astfel de tipi pe net ..si nu stiu cum sa fac sa-mi inving timiditatea..asta e singura problema
anya016
Postat pe 1 Ianuarie 2009 19:09
si app sa am uitat eu am 16 ani si el 16 si 3 luni:D
anya016
Postat pe 1 Ianuarie 2009 19:12
De abia acum am citit toate msg-le postate la acest subiect, in plus nu am incercat niciodata sa postez anunturi... Ciudat cum fiecare avem ceva de spus, de criticat sau de apreciat! Fiecare traim la un moment dat povesti de dragoste, in viata reala, adica cea fizica, si in viata virtuala, sunt ferm convinsa ca nu este nimeni in masura sa impuna clar barierele dintre cele doua lumi! In fond si la urma urmei cine ne poate garanta ca daca stam departe de internet, sau cunoasterea altor persoane prin acest mod de comunicare nu vom fi raniti? Cati dintre noi nu au fost mintiti in viata reala? Cati dintre noi nu cunosc povesti cu "a very bad ending" in viata fizica? Aproape toti! Cati nu au suferit si prin intermediul internet-ului ? Daca inca nu se poate spune aproape toti, se poate spune din ce in ce mai multe persoane... Am citit la un moment dat cum cineva spunea ca "daca privesti omul in fata iti poti da seama mai usor daca minte" sunt perfect de acord, dar mai sunt de acord ca exista persoane care fac gesturi radicale, multi au renuntat la ani buni de casnicie pt ca ceva s-a rupt, multi au pus capat relatiilor pt ca de abia dupa ce au permis altora sa se apropie de ei au realizat ca de fapt erau nefericit...cum de altfel exista cazuri in care totul era o mare minciuna, doar o escapada frumoasa, o iesire din anonimat si din banalul cotidian....toate acetse cazuri se petrec atat in viata reala cat si in viata virtuala! Traim in lumea vitezei, de ce ma rog sa nu acceptam la atata evolutie ca si timpul de a cunoaste si a lega relatii a suferit si el o limitare, astfel incat cunosc persoane care numai setea, foamea si somnul nu si le satisfac prin PC, in rest toate restul decurg intr-o viteza uimitoare din fata monitorului, acele persoane, isi fac timp cand pot de o conversatie, un flirt, o incercare de deschidere, si atunci nu ai de ce sa-i acuzi sau sa fii sigura ca nu sunt sinceri! La fel de bine un tip sau tipa care minte si isi exercita puterea de seductie doar din placerea de a simti controlul, si reuseste , o reuseste sigur la fel de bine si pe banca din parc, si la ghiseul de plata al bancilor, oriunde daca a vizat urmatoarea victima! Depinde de noi in mare parte, intr-o conversatie sunt doua persoane niciodata doar una, intr-un joc sunt intotdeauna 2 nu unul singur, cum la fel se petrece in relatiile de iubire, casnicie, afaceri si tot ce deriva din noi ca si fiinte umane! Fiecare simte nevoia de ceva, acel ceva e din punctul nostru de vedere corect, il cerem, dar cati realizam ca nu e bine sa fortam ca matricea sa se potriveasca orisicui! Psihologic vorbind, personal cred ca e mai usor sa-ti deschizi sufletul si sa-ti spui off-ul unei persoane straine decat unei cunostiinte, asa ai senzatia ca esti inteles, nu judecat, de abia in timp deschidem urechile si ochii ca si persoana caruia ii vorbim are viata si caracterului ei, care nu treptate iese la iveala, nu poti cunoaste o persoana doar in cateva ore de conversatie, cunosti din ea, dar "ajungi sa mananci un sac de paine si unul de sare" pana ajungi sa cunosti persoana de langa tine!...Iar asta se aplica in atat in cazul in care cunosti pe cineva "life" sau pe internet, prin telefon, sau scrisori! Asa ca, ar trebui sa ne bucuram de fiecare senzatie placuta ce ne-o ofera viata, de fiecare clipa care devine mai frumoasa alaturi de o persoana, sa dam pt ca ne face placere, si in mod sigur atunci si primim, lasand lucrurile sa decurga si bucurandu-ne de micile bucurii, viata capata culoare! Nu poti fi doar pragmatic, si nu e bine sa privesti mai mult partea rea, trebuie luata in calcul, dar nu trebuie sa facut din asta o regula de catalogare si acceptare a altora! Nici macar nu stiu daca cineva va citi ce am scris eu , sau daca are importanta, dar personal am realizat de ceva vreme incoace ca imi face mult mai mult bine sa accept ceea ce-mi face placere, si cand vine vremea de suportat consecintele sa o fac, face parte din contractul vietii! Sa aveti o zi buna in continuare!
taysha_deidre
Postat pe 21 Ianuarie 2009 17:05
draga mea. nu stiu exact ce sa iti spun, dar ai grija. stiu din experienta ca poate fi rau sau bine. nu eu am experimentat, dar fratele meu, care are 23 ani s-a insurat cu o tanti cunoscuta pe net. intai pe MIRC, apoi au evoluat pe messenger si telefon si intr-un final a luat-o de nevasta. cred ca am uitat sa iti spun ca e diferenta de 9 ani intre ei (evident ca ea e mai mare) si da, se vede diferenta in tot; in gandire, in infatisare, in tot. nu pot spune exact cat de bine se inteleg pt ca ea l-a indepartat de noi, dar daca ar fi dupa mine, mi-as fi dorit sa nu se fi inventat internetul niciodata.
ai grija.
claudette25
Postat pe 5 Februarie 2009 10:38
Nu ai precizat cati ani ai tu ....diferenta de 3 ani nu este mare ...nu stiu daca iti pot da un sfat decat prin prisma a ceea ce traiesc eu ...o relatie inceputa pe internet dar in care am pus mult suflet amandoi , ne-am placut din prima clipa , ne despart vreo 600 km si tebuie sa mentionez ca amandoi suntem casatoriti ....cat despre faptul ca nu va puteti intalni eu nu sunt deacod ...daca asta va doriti cu adevarat va ve-ti intalni in orcei conditii si cu orice risc ...atunci cand esxista iubire di dorinta din ambele parti tostul e posibil ....cel putin asa a fost in cazul nostru ,......dupa trei luni am fost unul in bratele celuilat si am trait clipe de vis .....in continuare e la fel ....nopti pe internet ....ore de vorbit la telefon si bineinteles ca atunci cand nu mai rezistam unul fara altul facem totul ca sa ne intalnim ....2-3 zile suntem doar noi doi si iubirea noastra ......deci eu cred ca din iubire , cand sentimentele sunt impartasite din ambele parti ...nimic nu e imposibil ....trebuie doar sa te asiguri ca te place si isi doreste acelasi lucru ca si tine .....incredere si rabdare .....pupici.
kudika003930
Postat pe 24 Martie 2009 10:36
Depinde foarte mult de ceea ce-ti doresti.Daca vrei aventuri,nu e foarte greu de gasit(tind sa cred ca cei mai multi asta vor).Daca vrei sa ai o relatie este foarte bine sa fii destul de precaut(a),pt. ca nu stii peste cine dai,dar timpul le rezolva pe toate,totul e sa nu te implici prea tare de la inceput fara sa cunosti prea bine persoana.Dupa cite am citit din diverse raspunsuri,unii si-au luat teapa ,altii au avut noroc.De fapt e ca in realitate:poti intilni persoana potrivita sau nu,tine de noroc si de ceea ce-ti doresti.
kudika033765
Postat pe 24 Septembrie 2009 18:37
De la: wild_angel, la data 2008-09-24 18:12:43acum am si eu o relatie cu un barbat super intalnit pe net
...e totul superb,mult mai bine decat cele destainuite pe net ...

idem
Valitza88
Postat pe 24 Septembrie 2009 18:45
De la: BaxX99, la data 2008-10-25 15:25:36In primul rand salutare la toata lumea,apoi parerea mea.In marea majoritate persoanele care se indragostesc pe net, fie ca au 15 ani sau 50 de ani, toate cauta ceea ce le lipseste sau au pierdut in viata de zi cu zi, afectiune, o persoana cu care sa poate vorbi si eventual sa fie chiar intelese/i,compasiune si de ce nu dragoste.Marea majoritate isi refuleaza sentimentele si frustarile pe net, iar in momentul in care apare o persoana care ni se aseamana si ne intelege tindem sa ne indragostim.Sigura problema este sa stim sa facem diferenta intre persoanele care vor doar sa vada ce le poate capul si cele care "poate"cauta acelasi lucru ca si noi:dragoste sau intelegere sau doar un amic cu care sa poata vorbi orice.Repet e doar parerea mea,a unui barbat care sa zicem ca a trecut si prin asta...

aqma 1 an l-am cun pr prietenul meu...sau mai bine zis el m-a abordat pe net...si suntem amandoi de aceeasi varsta...adica 21 de ani...care e prbl?e adevarat k poate sa mearga si poate sa nu mearga dar asta se poate intampla si daca ai cunoaste pe cineva la o petrecere sau daca te indragostesti de un coleg de facultate sau de servici...poate sa mearga sau nu.
asa ca fara generalizari k nu-si au rostul.
Valitza88
Postat pe 24 Septembrie 2009 18:48
De la: anya016, la data 2009-01-01 19:12:28si app sa am uitat eu am 16 ani si el 16 si 3 luni:D

poate un psiholog nu ar strik sau incerktzi sa discutati d p net si sa va propuneti sa va depasiti timiditatea amandoi...prin comunicare live.
Valitza88
Postat pe 24 Septembrie 2009 18:53
De la: Valitza88, la data 2009-09-24 18:53:17
De la: anya016, la data 2009-01-01 19:12:28si app sa am uitat eu am 16 ani si el 16 si 3 luni:D

poate un psiholog nu ar strik sau incerktzi sa discutati d p net si sa va propuneti sa va depasiti timiditatea amandoi...prin comunicare live.
da tu cn estii psihologul de servici
thadoog
Postat pe 24 Septembrie 2009 18:59
De la: , la data 2008-08-22 22:25:46Buna tuturor!Sunt noua aici....si as vrea sa pun si eu cateva intrebari...
De vreo doua saptamani am cunoscut un tip pe internet,cu care vorbesc zilnic si ma inteleg f bn cu el;ne-am cunoscut pe un hub,acum vb si pe mess(am facut schimb pe id).
El este mai mare decat mine cu 3 ani,suntem amandoi aceeasi zodie(de fapt suntem nascuti pe aceeasi data;difera anul);avem multe in comun;ne plac aceleasi lucruri/avem aceleasi obiceiuri.
Insa nu cred ca ne vom putea intalni vreodata :(( ;el este din fetesti,iar eu din craiova;este o distantza cam mare :(.
Eu il plac...,dar nu stiu daca si el;dar (mi-am facut o amica care il cunoaste,ea mi-a zis ca ma place;ea mi-a trimis poza cu el...si ea lui cu mine)...;dar nu stiu...ce sa cred ...si ce sa fac .
Va rog frumos,dati-mi si mie niste sfaturi...Ce sa fac?Ce sai zic?
Sincer,chiar il plac;...Am fost plecata cateva zile si nu am vorbit pe mess,si atunci imi era asa de dor de el de abia am dormit in acele 3 zile.
Intr-un fel cred ca ma place,pt k de cand a aflat cum arat, cum sunt(cat de cat);am vb zilnic.
Voi ce parere avezi?Ce credetzi?
Ce sa-i zic? Aaaa,sa precizez suntem amandoi sagetatori.Nu stiu ce sa fac Voi ce zicetzi?Va rog ...astept ale voastre pareri...
Rasarit_de_Soare
Postat pe 24 Septembrie 2009 19:32
Sunt foarte curioasa sa stiu ce s-a mai ales de relatia ta din 2008,daca ma poti contacta..ti-as putea povesti si eu ceva interesant. Pana atunci...pupici multi.
Rasarit_de_Soare
Postat pe 24 Septembrie 2009 19:35
De la: , la data 2008-08-29 19:27:14faptul ca nu i-ai rasp la un te iubesc s-a simtit ofensat , de acum incolo daca iti spune te iubesc te pup..etc ......poti spune si tu un simplu poop...asta il face sa isi dezvaluie sentimentele fata de tine...........si poate ca ,chiar simte asta pt tine ..........te iubesc fff greu il spui..........


Aici te contrazic... unele persoane spun ,,te iubesc" foarte usor...cumva in loc de ,,buna ziua" (zic in general, nu fac referire in mod special la cazul fetei care a deschis acest topic).
De cele mai multe ori sagetatorii sunt persoane foarte impulsive (si eu sunt tot sagetator) si intr`adevar este posibil sa se fi simtit putin ofensat ca nu i`ai raspuns in acelasi mod... Desi nu stiu in ce masura te iubeste, mi se pare un pic cam devreme sa`ti spuna asta... Dar poate gresesc eu si daca e asa, atunci mea culpa!
Tot ceea ce iti sugerez este sa lasi totul sa decurga de la sine, sa nu grabesti lucrurile si sa faci cumva sa te intalnesti cu el... Si mai zicea cineva pe aici: renunta la intermediari...
kudika000
Postat pe 24 Septembrie 2009 20:00
Acum am vazut ca topicul a fost deschis acum un an
kudika000
Postat pe 24 Septembrie 2009 20:02
sunt de parere ca net-ul e un mijloc de comunicare eficient, rapid si foarte fain. e adevarat ca sunt si ciudati pe net, dar poti cunoaste si persoane deosebite, pe care nu le-ai fi cunoscut daca ai fi apelat la mijloacele clasice.cat despre....iubiti......iubire....cred ca e un mijloc ca oricare altul, nu e nici o problema.
mkdisk
Postat pe 25 Septembrie 2009 08:03
De la: thadoog, la data 2009-09-24 18:59:12
De la: Valitza88, la data 2009-09-24 18:53:17
De la: anya016, la data 2009-01-01 19:12:28si app sa am uitat eu am 16 ani si el 16 si 3 luni:D

poate un psiholog nu ar strik sau incerktzi sa discutati d p net si sa va propuneti sa va depasiti timiditatea amandoi...prin comunicare live.
da tu cn estii psihologul de servici

da de ce care e prbl?crezi ca e ceva in neregula sa apelezi la un psiholog?eu una am apelat pt ca aveam prbl cu increderea in propria persoana si m-a ajutat asa ca nu vad care e treaba...nu cred ca am zis nimic ciudat.
Valitza88
Postat pe 25 Septembrie 2009 16:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna tuturor 5 De la: blue_domes 8 Septembrie 2010 20:05
iubire inposibila 20 De la: cristi_nne 4 Iunie 2009 14:01
cum sal fac sa se indragosteasca mai mult de mine 31 De la: franziska_eu 13 Februarie 2012 12:06
relatiile la distanta sunt iubiri imposibile?? 27 De la: iulia069834 25 Ianuarie 2010 17:28
Am nevoie de un sfat 1 De la: Bubulina_Adelina_1 11 Mai 2011 17:20