Setari Cookie-uri

cum sa fac sa imi intarzie menstruatia??

Buna fetelor!
Stiu ca nu e bine sa iau vreo pastila sa imi intarzie menstruatia dar de fiecare data in ultimii doi ani cand a trebuit sa plec undeva intr-o vacanta cu iubitul meu s-a intamplat sa fiu in aceste"frumoase"zile.Anul acesta nu am avut concediu de la Paste si in septembrie plec in Antalya si cade chiar in ziua cand trebuie sa....
Nu vreau neaparat pentru iubitul meu sa o dereglez dar si pentru anumite activitati pe care vreau sa le fac acolo,iubitul meu ar intelege asa cum a inteles si in ultimii ani cand am mai fost plecati si s-a intamplat(suntem impreuna de 6 ani).Anticonceptionale iau de 3 ani si imi vine regulat ,la data fixa.Va rog sa ma ajutati,dar nu ma speriati prea tare!!!!
Multumesc!
andreea_3
Postat pe 23 August 2008 17:59
Eu nu am incercat dar am auzit ca daca iei anticonceptionale si nu mai faci pauza aceea de 7 zile intre blistere nu o sa-ti vina ciclul luna respectiva.
deliadelia23
Postat pe 23 August 2008 18:38
De la: andrea_dea3, la data 2008-08-23 17:59:41Buna fetelor!
Stiu ca nu e bine sa iau vreo pastila sa imi intarzie menstruatia dar de fiecare data in ultimii doi ani cand a trebuit sa plec undeva intr-o vacanta cu iubitul meu s-a intamplat sa fiu in aceste"frumoase"zile.Anul acesta nu am avut concediu de la Paste si in septembrie plec in Antalya si cade chiar in ziua cand trebuie sa....
Nu vreau neaparat pentru iubitul meu sa o dereglez dar si pentru anumite activitati pe care vreau sa le fac acolo,iubitul meu ar intelege asa cum a inteles si in ultimii ani cand am mai fost plecati si s-a intamplat(suntem impreuna de 6 ani).Anticonceptionale iau de 3 ani si imi vine regulat ,la data fixa.Va rog sa ma ajutati,dar nu ma speriati prea tare!!!!
Multumesc!



cel mai bine e sa ramai gravida. iti intarzie cel putin 12 luni!

Postat pe 23 August 2008 18:40

Postat pe 23 August 2008 18:43
vorbeste cu mama natura......
ds82
Postat pe 23 August 2008 19:39
De la: geo32, la data 2008-08-23 18:40:06
De la: andrea_dea3, la data 2008-08-23 17:59:41Buna fetelor!
Stiu ca nu e bine sa iau vreo pastila sa imi intarzie menstruatia dar de fiecare data in ultimii doi ani cand a trebuit sa plec undeva intr-o vacanta cu iubitul meu s-a intamplat sa fiu in aceste"frumoase"zile.Anul acesta nu am avut concediu de la Paste si in septembrie plec in Antalya si cade chiar in ziua cand trebuie sa....
Nu vreau neaparat pentru iubitul meu sa o dereglez dar si pentru anumite activitati pe care vreau sa le fac acolo,iubitul meu ar intelege asa cum a inteles si in ultimii ani cand am mai fost plecati si s-a intamplat(suntem impreuna de 6 ani).Anticonceptionale iau de 3 ani si imi vine regulat ,la data fixa.Va rog sa ma ajutati,dar nu ma speriati prea tare!!!!
Multumesc!



cel mai bine e sa ramai gravida. iti intarzie cel putin 12 luni!

Pai ce mai geo ori este animal?Femeia e gravida doar 9 luni..
ramo77
Postat pe 23 August 2008 20:05
trebuie doar sa iei in continuare pastilele, sa nu mai faci pauza!
Florriss
Postat pe 23 August 2008 21:08
Scuze , dar vad ca tu vrei sa dereglezi normalitatea.Cred ca exista ceva pastile si la farmacie pt asta sau alte metode...mai bine consulti un farmacist sau medic ginecolog...desi nu cred ca o sa te sfatuiasca nimeni sa faci asa ceva.
Kittynelle
Postat pe 24 August 2008 15:58
nelamurirea asta am avut-o si eu, si am cerut sfatul pe un site de specialitate. uite ce mi s-a raspuns"Daca luaþi anticoncepþionale combinate monofazice trebuie sã nu rerupeþi pilulele active dupã 21 de zile, ci sã luaþi mai departe dintr-o folie nouã atⴡ timp cⴠdoriþi sã nu aveþi menstrã (dar nu mai mult de 3 luni). De exemplu, dacã doriþi doar o am⮡re de 2 zile luaþi din folie nouã 2 zile plus.
C⮤, dupã pauza de 7 zile aleasã de dv veþi relua tratamentul, epeþi cu o folie noua. Pãstraþi pilulele rãmase din folia veche pentru eventuale alte situaþii de acest gen.
Subliniez, ã o datã, cã acestã "inginerie" a datei venirii menstrei se poate face NUMAI cu pilule combinate monofazice.
Florriss
Postat pe 24 August 2008 18:52
consuma alcool nu mult ci putin ... si intarzie cateva zile...nu e gluma

Postat pe 24 August 2008 19:11
multumesc frumos pentru toate sfaturile...da ,stiu si eu metoda sa nu mai imi vina 9 luni dar deocamdata nu e o idee buna...nu stiam de aceasta metoda sa iau in coontinuare cele 7 zile anticonceptionalele,dar voi retine pe viitor,acum din pacate e prea tarziu,pauza deja am facut-o si mai am 2 zile si incep noua folie de anticonceptionale,dar poate incerc luna viitoare cine stie...dr nu e nimic de rau nu?adicadoar luna in care le iau se deregleaza si imi intarzie nu?sau se va deregla mai multe luni ...
multumesc...va pup
andreea_3
Postat pe 25 August 2008 10:15
De la: andrea_dea3, la data 2008-08-25 10:15:27multumesc frumos pentru toate sfaturile...da ,stiu si eu metoda sa nu mai imi vina 9 luni dar deocamdata nu e o idee buna...nu stiam de aceasta metoda sa iau in coontinuare cele 7 zile anticonceptionalele,dar voi retine pe viitor,acum din pacate e prea tarziu,pauza deja am facut-o si mai am 2 zile si incep noua folie de anticonceptionale,dar poate incerc luna viitoare cine stie...dr nu e nimic de rau nu?adicadoar luna in care le iau se deregleaza si imi intarzie nu?sau se va deregla mai multe luni ...
multumesc...va pup


Citeste si tu instructiunile anticonceptionalelor, stiu ca e un mic roman dar iti dau informati si despre asta acolo. Ma rog, eu una m-am ingrozit de ce am citit acolo.
Kathara
Postat pe 26 August 2008 21:07
Am fost in concediu si la fel trebuia sa vina musafirul ...am luat 2 zile la rand vitamina K(1 pe zi), sunt fiole si se gasesc in farmacii.La mine a functionat mi-a intarziat vreo 4 zile timp in care am mers la plaja.
Cypcip
Postat pe 9 Septembrie 2008 18:01
nu exista medicamente pt intarzierea menstrei...cel putin in minunata noastra romanie nu au aparut!...vit k(sau fitomenadiona) plus etamsilat fiole nu fac decat sa diminueze menstra,nu s-o intarzie...se elibereaza pe baza de reteta...anyway,dat fiindk iei contraceptive orale...solutia e simpla...cum a mai spus cineva mai sus,nu faci pauza de 7 zile ,incepi folia urmatoare imediat ce ai terminat-o pe prima...menstra va veni la sfarsitul celei de-a doua folii,garantat! in plus nu se va deregla!in cel mai rau caz va fi mai abundenta.
cam atat,sper ca ti-am fost de ajutor,pupici:)))

Postat pe 10 Septembrie 2008 23:30
mersi Karina!!!:)
andreea_3
Postat pe 11 Septembrie 2008 18:20
De la: Cypcip, la data 2008-09-09 18:01:58Am fost in concediu si la fel trebuia sa vina musafirul ...am luat 2 zile la rand vitamina K(1 pe zi), sunt fiole si se gasesc in farmacii.La mine a functionat mi-a intarziat vreo 4 zile timp in care am mers la plaja.


NU ESTE SANATOS FETILOR !!!!! Pe urma va mirati de ce aveti probleme cu menstruatia

Postat pe 11 Septembrie 2008 18:41
De la: Georgia99, la data 2008-09-11 18:41:23
De la: Cypcip, la data 2008-09-09 18:01:58Am fost in concediu si la fel trebuia sa vina musafirul ...am luat 2 zile la rand vitamina K(1 pe zi), sunt fiole si se gasesc in farmacii.La mine a functionat mi-a intarziat vreo 4 zile timp in care am mers la plaja.


NU ESTE SANATOS FETILOR !!!!! Pe urma va mirati de ce aveti probleme cu menstruatia



Hehe..daca mergem pe principiul asta avem voie doar sa stam in fund si sa bem apa care nici aia nu e sanatoasa...
Nimic nu mai e sanatos in ziua de azi..toate provoaca cancer si alte boli :)))
Sabrina_Nede
Postat pe 11 Septembrie 2008 18:49
Faza aia cu vit k chiar nu este buna, crede-ma. Menstruatia este un proces fiziologic ce trebuie lasat sa se desfasoare normal. Plus k dk iei o data vit k, sa zicem k esti la mare, mai iei o data si ink o data, gasind tot felul de pretexte.

Postat pe 11 Septembrie 2008 18:53
dupa parerea mea..nici anticonceptionalele nu sunt bune..eu am renuntat la ele pt ca nu suportam ideea de a avea un ciclu " fals " daca as putea spune asa..
Sabrina_Nede
Postat pe 11 Septembrie 2008 19:22
asa este poti sa abuzezi si sa iei de ficare data cand ai nevoie sa iti intarzie ...dar pana la urma asta este....daca e sa murim murim si din altele...cel putin asta e parerea mea...iar mie personal anticonceptionalele chiar mi-au reglat menstruatia...de 3 ani de cand le iau(bineinteles am facut si pauze)dar ma simt excelent inainte de a le lua imi venea foarte mult si in prima si ultima zi imi era foarte foarte rau dupa ce am inceput sa le iau am putut si eu merge linistita pe strada in prima zi de ciclu...deci...si sincer incercasem de toate inainte de a le lua,luasem tot felul de alte pastile si facusem multe altele dar degeaba...asa ca fiecare cu parerea lui pe mine nu m-au ingrasat anticonceptionalele si vorba unui ginecolog nu ele te ingrasa ci excesul de mancare:))...multumesc la toate ptr sfaturi:)
andreea_3
Postat pe 15 Septembrie 2008 10:36
Nu am zis ca iau vitamina k mereu am luat odata pe an...care sa fie problema oare??Nu merg in concediu in fiecare luna am mers o singura data anul acesta... anticonceptionale nu iau asa ca ...
Cypcip
Postat pe 23 Septembrie 2008 11:35
pe langa varianat cu anticonceptionalele care nu prea este sanatoasa ai putea sa incerci ceva mai simplu si mai bun pt organismul tau cum ar fi tampoanele OB. sunt ft bune si eu fost la mare cu iubitul si mi s-a intamplat sa-mi vina ciclul si tipa de la farmacie mi-a recomandat tampoanele pt k sunt introduse in interiorul vaginului si poti sa faci si baie(pt k nu ai cum sa te patezi 100%) si poti sa te imbraci cu orice vrei...crede-ma sunt foarte bune
sweet_like_chocolate
Postat pe 20 Octombrie 2008 20:39
cred ca ar fi mai bine sa calculezi cand iti va veni si sa te orientezi asa incat sa nu ai mens cand te duci in vacanta:)
arynak
Postat pe 20 Octombrie 2008 23:05
am fost deja plecata...cred ca atunci cand iti programezi din timp un concediu nu stai sa te gandesti daca vei fi pe sau nu sau acelasi lucru este valabil si cand prietenii te preseaza pe ultima suta d emetri ...nu stau sa imi programez vacantele in functie de asta...Am intrerupt folia de anticonceptionale in loc de 21 am luat 18 si mi-a venit mai repede astfel incat nu am prins decat o zi de concediu pe...A fost super,totul bine si frumos si acum s-a reglat ,nu s-a intamplat nimic grav!!!Va multumesc pentru sfaturi!;))
andreea_3
Postat pe 21 Octombrie 2008 16:12
Pentru intreruperea ciclului pentru cateva zile poti lua de la farmacie vitamina K, dar se da numai cu prescriptie medicala. Deci daca iti poti convinge medicul de familie sa-ti dea reteta... Insa nu e o chestie naturala si nici sanatoasa, adica cred ca e mai buna chestia cu anticonceptionalele, daca e sa alegem intre doua rele.
Adellelove
Postat pe 31 Octombrie 2008 13:00
ramai gravida :P
razz
Postat pe 25 Noiembrie 2008 18:45
Daca iei anticonceptionale poti sa-ti intarzi menstruatia luind anticonceptionalele fara a face pauza. Dar stiu ca nu este recomandat sa faci des aceasta chestie.
mireira
Postat pe 25 Noiembrie 2008 18:46
Sincer ,prefer sa imi vina mestruatia regulat,decat sa am probleme ulterior.
Sfatul meu e NU VA JUCATI ulterior o sa regretati.
andra_30_tm
Postat pe 29 Noiembrie 2008 01:47
buna NU INTERVENI CU NICI UN MEDICAMEN POATE MAI ARZIU I-TI VA CAUZA SI-TI VA PAREA RAU PT. AJUTOR SI SFATURI TE POT AJUTA CU CARTILE DE TAROT PA

Postat pe 7 Decembrie 2008 14:12
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 29 Decembrie 2008 18:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
anticonceptionalele 6 De la: sycorax 15 Iulie 2009 18:26
Alergie la...soare 17 De la: ralucapaun 27 Iulie 2011 14:48
alunite schimbatoare periculoase? 7 De la: kudika328918 7 Noiembrie 2010 09:12
ceaiuri pentru zona intima 8 De la: kudika109268 18 Februarie 2010 22:34
Herpes 7 De la: kudika328918 7 Noiembrie 2010 09:01