Setari Cookie-uri

cum sa fac sa imi intarzie menstruatia??

Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 29 Decembrie 2008 18:43
nu pot sa cred...cum sa iti opresti menstruatia?
poate nu stii cum e o dereglare hormonala.......nu o sa mai fii femeie normala pana la menopauza...lasa-l sa isi urmeze el ciclul anatomic si tu vezi de viata ta ..daca pica o intalnire amoroasa..contramandeaza...o sa te inteleaga,esti femeie!nu iti risca viata pt o partida de sex...ai auzit de cancer uterin?si cat se moare din asta?femei care nu au trecut de 35 ani,bolnave de cancer...
cat de copil poti fi sa intelegi ca natura isi face treaba?tu nu vrei copii,sa fii implinita ca femeie in lumea asta?nu crezi ca a aduce pe lume un copil iti da valoare?...ca un barbat te poate parasi ca nu ramai gravida..
stii cat de usor se deregleaza sistemul endocrin si ce inseamna asta?
de unde va vin fetitelor ideile astea stupide?
liliana_b2007
Postat pe 1 Ianuarie 2009 23:31
draga liliana...acea intrebare am pus-o prin vara si deja am facut acest lucru eu iau anticonceptionale si pur si simplu nu am mai luat ultimele 4 pentru a-mi veni mai repede...mi-a venit a trecut am luat in continuare anticonceptionale si totul e ca inainte...nu cred ca a fost nimic rau prea exagerezi...oricum mersi pentru parerea ta,tu ai principiile tale pe care le urmezi si e foarte bine sper sa te ajute in viata eu am cerut un sfat cum sa fac sa intarzie sau sa o dereglez putin nu sa mi se spuna ca nu e bine...sunt altele care fac lucruri mai grave ,cancerul este provocat si de tutun si bautura si sunt atatea femei,fete care fumeaza si beau...sunt femei,fete care fac avorturi etc etc astea sunt lucruri grave dar sa faci sa intarzie menstruatia catvea zile sau sa vina mai repede nu cred ca e ceva exagerat si mai ales daca s-a intamplat o data sau o data pe an nu cred ca e asa grav era grav daca faceam in fiecare luna asa sau nu stiu nici atunci daca era asa grav...acum exista pastile care le iei si poate sa nu mai vina un an de zile sau cat timp iei acele pastile..oricum mersi pentru parere..la multi ani si pupici!
andreea_3
Postat pe 2 Ianuarie 2009 18:33
exista la farmacie vitamina K injectabil,dar nu intarzie mai mult de 1-2 zile si nu prea e indicat!poate totusi o sa te ajute
vero_scumpa
Postat pe 1 Februarie 2009 13:14
sincer..eu iau pastile "DOSTINEX" sa imi vina menstruatia..nu am avut-o niciodata regulat..ceea ce a dus la o dereglare hormonala asa cu nu exagerez iti spun ca sunt si probleme de genul asta...
...o buna prietena a decedat la 33 ani ,din cauza unui cancer ovarian,nefiind fumatoare si nici nu consuma alcool..o fata simpla de la tara care nu a facut nici intreruperi de sarcina,ci a adus doi copii pe lume si din pacate au ramas singuri la varstele de 2 respectiv 7 ani....
foloseste ob-rile,vitaminele dar atentie la pastilele care slabesc sistemul imunitar...si nu face din asta o obisnuinta..
mie si baia fierbinte imi opreste ciclul dar depinde de organism..
fiecare face cum vrea pentru a avea o viata mai buna!
sanatatea nu inseamna medicamente.....
liliana_b2007
Postat pe 3 Februarie 2009 19:31
da, multe sugestii pt intarzierea menstruatiei, la mine se cam lasa asteptata. in 23 decembrie am avut ultimul ciclu menstrual...si suntem deja in februarie; dureri de burta n-am, greturi n-am, gravida nu sunt (mi-am facut test),... si totusi cred ca se simte bn acolo unde ii, de nu-si face aparitia
oricum mai astept vreo 2-3 zile daca nu, o sa fac un consult de specialitate...
cat despre intarzierea cilclului menstrual stiam si eu de paharelul cu tuica inainte cu 2-3 zile de menstruatie
adina_2007
Postat pe 3 Februarie 2009 20:41
Vine si el cand are chef nu e dupa voi
metal
Postat pe 3 Februarie 2009 20:45
da...asa se pare...
adina_2007
Postat pe 3 Februarie 2009 20:55
eu luam vitamina k ..sau alcol mai tare sati scada tensiunea
erikahd2008
Postat pe 15 Februarie 2009 15:04
eu iau anticonceptionale de 5 ani si daca nu am chef sa imi vina sau merg undeva,iau in contunuare urmatoarea folie de anticonceptionale iar luna urmatoare cand imi vine ma doare un pic mai tare burta dar sunt aceeasi femeie si nu am patit nimic metoda asta am facut-o de foarte multe ori si nu am patit nimic SCRIE SI IN PROSPECTUL PASTILELOR asa ca nu mai fa pauza respectiva de 7 zile si esti ca noua
Si la fel daca uiti sa iei pastilele 3 zile te trezesti cu bucurii
am luat si vitamina k dar nici un efect
asa ca fetelor daca luati anticonceptionale cititi tot prospectul
brunettalore_yahoo_com
Postat pe 4 Mai 2009 22:23
Buna fetelor,la mine nu a avut efect vitamina K...am luat timp de 3 zile la rand ,cate 1-2/ zi (trebuia sa merg la mare) si degeaba...m-a prins semaforul rosu...
adina_3
Postat pe 25 August 2009 11:26
ha-ha-ha fetelor, dar figuri mai sunteti... de ce sa luati pastile si alte tampenii (care poate nici nu au eferct la unele) ca sa va intarzie menstruatia 3-4 zile, iar restul zilelor de concediu tot o aveti?

Eu am descoperit o chestie din adolescenta care functioneaza fara doar si poate. Dar tre sa fiti putin sportive si sa aveti vointa. Eu daca stiu ca tre sa plec undeva si tre sa vina si menstruatia, o fac sa vina mai repede, ca sa scap de tot de ea in concediu.

Cum? Bag abdomene (dar multe si de multe feluri), mai si alerg in seara respectiva, iar noaptea aceea sau cel tarziu a doua zi imi vine!!!!

Nu stiu daca e general valabil, dar la mine a functionat de fiecare data. Asta o stiam si de la o profa de sport din generala.

Si inca dou precizari: eu in general sunt o persoana mai sportiva, deci tre sa trag ceva mai tare ca sa o provoc, si nu iau anticonceptionale.

Dar puteti incerca, oricum, niste exercitii de abdomen nu va pot face nici un rau!

Bafta1
pisicuta_trista
Postat pe 25 August 2009 12:01
daca iei anticonceptionale ar trebui sa sti....inainte sa iti vina fac pauza la pastie?....dak da cum ai terminat cu acelea incepi sa iei o folie noua ....ca si cum ai trecut de faza de menstra si incepi o noua luna cu pastilute...pastilele le iei pana knd te intorci k apoi sa le lasi sa iti vina....app am facut o data asa si dupa doare tare ,dar trece ...bafta! oricum intraba si la farmacie k cineva iti va raspunde
Ina_Ilie
Postat pe 25 August 2009 13:00
mananci putin si e mai putin abundent
matrioska
Postat pe 25 August 2009 21:24
si a venit al doilea an de cand am deschis acest subiect si s-ar putea sa trebuiasca din nou anul asta sa o opresc pentru o luna;))iar am concediu fix cand voi fi la ciclu;))
andreea_3
Postat pe 26 August 2009 09:55
eu iau orgametrilsau ceva de genu asta se cheama il ei incontinu chiar daca vezi ca iti vine il ei dimineata si seara ca el se opreste si cand numai vrei sa ei iti vine menstruatia normal si e bun ca si te regleaza mai scad durerile etc. daac nu vrei sa folositi pastile ea doua servetele umede sau unu depinde cat de mult iti curge si le bagi inauntru iar sotu sau iubitu nu va simti ca ai ceva si te vei simti si tu bine nu numai el dar il impingi inauntru nul lasi sa se simta alta idee nu am eau am folosit amandoua varianta si miau mers succes si tia sau voua
kudika075661
Postat pe 19 Octombrie 2009 14:20
buna...eu plec peste o sapt in concediu cu pr meu...si exact at imi va veni menstruatia...ce sa fac sami intarzie exculzand varianta cu anticonceptionale pt ca mi frica...am auzit ceva cum ca cu lamaie iti intarzie....e adevarat?:|
va rogg sami raspundeti
kudika314418
Postat pe 15 August 2010 18:53
cel mai bine ,e sa amani vacanta peste 5 zile/
denis_roxana
Postat pe 29 Decembrie 2010 07:50
De la: , la data 2008-09-11 18:53:03Faza aia cu vit k chiar nu este buna, crede-ma. Menstruatia este un proces fiziologic ce trebuie lasat sa se desfasoare normal. Plus k dk iei o data vit k, sa zicem k esti la mare, mai iei o data si ink o data, gasind tot felul de pretexte.

fetelor nu mai panicati lumea asa ca nu e ok.
pentru femei a existat mereu preconpetia cum ca daca sari peste o menstruatie patesti cine stie ce.
a patit cineva ceva pana acum? eu mi-am intrebat profesorul de endocrinologie si a zis ca nu e grav deloc. sunt femei carora nu le mai "vine" menstruatia de 4 ani, in urma implanturilor contraceptive de ex.
eu folosesc inelul contraceptiv si de cand il iau mi s-a reglat perfect menstruatia, ceea ce inainte nu era valabil. asa ca unde era "normalitatea" mea?
stiu ca daca sari peste pauza de 7 zile si iei in continuare contraceptivele menstruatia vine la urmatoarea pauza.
si vine fara sa se sfarseasca lumea.
OanaSun
Postat pe 16 Ianuarie 2011 20:33
De la: andreea_3, la data 2008-08-23 17:59:41Buna fetelor!
Stiu ca nu e bine sa iau vreo pastila sa imi intarzie menstruatia dar de fiecare data in ultimii doi ani cand a trebuit sa plec undeva intr-o vacanta cu iubitul meu s-a intamplat sa fiu in aceste"frumoase"zile.Anul acesta nu am avut concediu de la Paste si in septembrie plec in Antalya si cade chiar in ziua cand trebuie sa....
Nu vreau neaparat pentru iubitul meu sa o dereglez dar si pentru anumite activitati pe care vreau sa le fac acolo,iubitul meu ar intelege asa cum a inteles si in ultimii ani cand am mai fost plecati si s-a intamplat(suntem impreuna de 6 ani).Anticonceptionale iau de 3 ani si imi vine regulat ,la data fixa.Va rog sa ma ajutati,dar nu ma speriati prea tare!!!!
Multumesc!


la cate probleme aveti ar trebui sa va dea un set de instructiuni de marimea bibliei la nastere.

sau macar 2 forumuri kudika.
rockk
Postat pe 9 Februarie 2011 05:51
De la: rockk, la data 2011-02-09 05:51:26
De la: andreea_3, la data 2008-08-23 17:59:41Buna fetelor!
Stiu ca nu e bine sa iau vreo pastila sa imi intarzie menstruatia dar de fiecare data in ultimii doi ani cand a trebuit sa plec undeva intr-o vacanta cu iubitul meu s-a intamplat sa fiu in aceste"frumoase"zile.Anul acesta nu am avut concediu de la Paste si in septembrie plec in Antalya si cade chiar in ziua cand trebuie sa....
Nu vreau neaparat pentru iubitul meu sa o dereglez dar si pentru anumite activitati pe care vreau sa le fac acolo,iubitul meu ar intelege asa cum a inteles si in ultimii ani cand am mai fost plecati si s-a intamplat(suntem impreuna de 6 ani).Anticonceptionale iau de 3 ani si imi vine regulat ,la data fixa.Va rog sa ma ajutati,dar nu ma speriati prea tare!!!!
Multumesc!


la cate probleme aveti ar trebui sa va dea un set de instructiuni de marimea bibliei la nastere.

sau macar 2 forumuri kudika.


daca nu ai ce face...:)))))))
andreea_3
Postat pe 9 Februarie 2011 16:22
De la: adina_2007, la data 2009-02-03 20:41:49da, multe sugestii pt intarzierea menstruatiei, la mine se cam lasa asteptata. in 23 decembrie am avut ultimul ciclu menstrual...si suntem deja in februarie; dureri de burta n-am, greturi n-am, gravida nu sunt (mi-am facut test),... si totusi cred ca se simte bn acolo unde ii, de nu-si face aparitia
oricum mai astept vreo 2-3 zile daca nu, o sa fac un consult de specialitate...
cat despre intarzierea cilclului menstrual stiam si eu de paharelul cu tuica inainte cu 2-3 zile de menstruatie


sau fugi la un ecograf mai bine...
ad__83
Postat pe 9 Februarie 2011 16:27
Vitamina k , cum ai laut ? injectabil ?
Criss_Marinna_1
Postat pe 28 Iulie 2012 01:29
Buna. Fetelor am si eu o intrebare. Eu o sa incep in curand sa iau anticonceptionale insa peste o luna am nunta, trebuia sa imi vina ciclul cu o sapt mai devreme dar nu a venit inca, deci o sa fiu bolnava exact la nunta, stiu faza cu anticonceptionalele, ca daca nu fac pauza imi aman ciclul. Ce vreau sa stiu eu este ce riscuri sunt daca fac asta, as putea avea probleme mai tarziu? Sau am auzit ca se pot forma ceva cheaguri de sange? Voi ce stiti?
kudika_1008781
Postat pe 27 Aprilie 2016 21:44
De la: kudika_1008781, la data 2016-04-27 21:44:38Buna. Fetelor am si eu o intrebare. Eu o sa incep in curand sa iau anticonceptionale insa peste o luna am nunta, trebuia sa imi vina ciclul cu o sapt mai devreme dar nu a venit inca, deci o sa fiu bolnava exact la nunta, stiu faza cu anticonceptionalele, ca daca nu fac pauza imi aman ciclul. Ce vreau sa stiu eu este ce riscuri sunt daca fac asta, as putea avea probleme mai tarziu? Sau am auzit ca se pot forma ceva cheaguri de sange? Voi ce stiti?



Eu, una, stiu ca trebuie sa incetezi cu tampeniile acestea, lasa-ti corpul sa isi urmeze "viata", nu interveni asupra lui!!!!Crezi ca esti singura femeie, care a avut astfel de probleme??NU, si niciuna nu a murit cand, la data casatoriei, se afla la menstra!!!
kudika_15804
Postat pe 28 Aprilie 2016 07:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
lipsa menstruatie? 11 De la: plush 25 Iulie 2010 22:15
cursuri Tantralife, 28-30 noiembrie, Bucuresti 2 De la: _madalina_alexandra_ 17 Noiembrie 2008 17:12
Dureri de cap 29 De la: Milya 13 Noiembrie 2014 13:41
Anticoncepționalele belusha eficiențã 1 De la: kudika_1020588 20 Noiembrie 2016 18:07
romania versus strainatate 15 De la: iulia069834 13 Decembrie 2009 13:43