Setari Cookie-uri

Maturitatea...pt fiecare ins altceva!

m-am saturat sa aud ca sunt imatura.
si asta pt ca imi ascult sufletul...
ce ins maturitatea?
morticia_adams
Postat pe 25 August 2008 00:43
matur, cred ca inseamna intelepciune profunda matura in gandire , ai viata in propriile maini stii ce vri de la viata, de la tine, de la cei din jur, iei deciziile singura , ai principii de viata, sper ca te-am ajutat un pic!!!

Postat pe 25 August 2008 00:54
joana_rise , nu lua in tragic faptul ca ti se spune des ca esti imatura. Maturitata vine cu timpul , cu experienta de viata acumulata, astfel ca pe cat trec anii,fiecare dintre noi devenim mai maturi.Cred ca fiecare dintre noi isi asculta sufletul in anumite situatii , insa daca ai dat gres o data , e bine sa inveti din greseala aceea si la urmatoarea decizie sa gandesti un pic mai rational. :)
Kittynelle
Postat pe 25 August 2008 14:09
da, dar ma gandeam ca nu poti fi tot timpul matur, nu poti lua deciziile "bune" tot timpul...depinde uneori si de factori externi, sau, stii care ar fi decizia buna, dar princpiile sau ..altceva te impiedica sa o iei.
intelept....da, asta am vazut si eu in dex.
dar oare chiar putem spune dsp cineva ca e intelept? ...mi se pare un cuvant foarte mare..
morticia_adams
Postat pe 25 August 2008 23:20
normal ca intelept e un cuvant mare , si asa poate fi caracterizat eventual un om care a ajuns la o varsta venerabila si a trecut prin foarte multe la viata lui. Cred ca imaturitatea are si farmecul ei , nu poti sa faci chiar totul ca la carte. Stii vorba aia..."nu lua viata prea in serios"...daca nu am fi imaturi uneori atunci nu am mai avea ce sa invatam din propriile greseli.
Kittynelle
Postat pe 26 August 2008 22:55
a FI MATURA INSEAMNA ca sti sa asculti ca sti sa iei o decizie sti sa iti asumi o responsabilitate...etc

Postat pe 11 Septembrie 2008 16:03
De la: dulcik_ubita, la data 2008-09-11 16:03:05a FI MATURA INSEAMNA ca sti sa asculti ca sti sa iei o decizie sti sa iti asumi o responsabilitate...etc


subscriu
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 11 Septembrie 2008 16:21
Multi zic ca esti matur atunci cand esti major dar asta nu e un lucru adevarat!!esti matur atunci cand sti sa ieie o decizie cand te gandesti la ziua de maine iti asumi responsabilitati gandesti si cel mai bine zis sti la ce sa te astepti de la viata

Postat pe 12 Septembrie 2008 17:16
Dar am si eu o nedumerire: ce faci atunci cand stii ce decizie sa iei, esti intelept in conditiile de criza, stii ce vrei de la viata, dar refuzi sa te comporti ca un om matur doar pentru ca ai o varsta la care in mod normal toti te cred matur. Eu spre exemplu refuz sa cred ca nu pot avea incredere in oameni, refuz sa uit sa visez doar pentru ca am crescut si m-am lovit de multe probleme. Am avut responsabilitati de mica si stiu cum e sa fii matur. Dar ce e asa rau in a vrea sa continui sa fii un visator si cand " mai imbatranesti"? Ce e asa rau in a continua sa fii " naiv" chiar si atunci cand nu ar trebui, sau altii se asteapta sa nu mai fi?
serenity575
Postat pe 20 Octombrie 2008 16:59
parerea mea ....maturitatea provine din imaturitate ... dc nu treci prin toate etapele nu ai cum sa ajungi la maturitate ....tre sa te lovesti de multe ori ...sa treci prin unele greutati pentru a intelege viata ... sa faci cateva gresele pt a invatza sa gandesti alta data la rece sa iei decizile cele bune ...pentru k dc prima data te-ai aruncat cu capul inainte si apoi ai avut de suferit a doua oara ai sa te gandesti si la consecinte inainte de a te aruca ,.... dupa ce ai suferit o sa stii sa pui dinainte in balanta avantajele si dezavantajele unei decizii de a face ceva inainte ..... parerea mea e ca maturitatea tine si de faptrul k tre sa fi si putin citit si sa ai si scoala vietii ...pe care nu ai cum sa o faci fara a face greseli si a trece prin cat mai multe experiente .... iar dc esti mai rezervat din fire si nu treci prin ele .... nu ai cum in judecata ta sa tii cont si de parerile si sentimentele celorlalti ....si lumea o sa clasifice in categoria tiranilor sau a arogantilor . Dupa mine maturizarea inseamna calirea ta ca om prin acumularea de greseli ...experienta traita conteaza. viata e grea dar poate fi mult mai grea. Scietatea zilelor noastre, intelege prin maturizare acel proces de a-ti gasi un job bine platit si a munci 10h/zi pentru bani .... eu cred k maturizarea inseamna luarea deciziei de face ce iti place ....de a fi fericita ...atata timp cat deciziile tale nu ii afecteaza pe cei de langa tine ....
iancu
Postat pe 20 Octombrie 2008 17:17
maturitatea poate fi un avantaj mare,te fereste de multe potentiale greselii,esti un om intelept,cu principi dar si de f.multe ori un dejavanzai cad esti o persoana atat de matura incat ai uitat sa fi copil...sa razi cand citesti un banc,sa te maimuteresti cum o faceai la 10 ani,sa alergi dupa autobuz,sa te bucuri de lucrurile marunte cum o faceai odata,sa iubesti cu patima..sa te bucuri de viata...asa k parerea mea e k e bine sa fi matur si imatur....dupa situatie.
evelyn50
Postat pe 30 Octombrie 2008 17:39
De la: joana_rise, la data 2008-08-25 00:43:54m-am saturat sa aud ca sunt imatura.
si asta pt ca imi ascult sufletul...
ce ins maturitatea?


nu esti imatura pt ca iti asculti sufletul
esti imatura atita vreme cit te intrebi ce inseamna maturitatea
sandra33
Postat pe 16 Noiembrie 2008 04:45
fii cum vrei ... nu conteaza ce spun altii, oricum fiintele intelepte sunt putine in lumea asta, restul vorbesc sa nu adoarma! Esti libera sa faci ce vrei, fiecare e liber sa faca ce vrea. Frumusetea sufletului tau e tot ce conteaza, si oricum exista doar iubirea, orice altceva dispare intr-o buna zi: toti banii, toate 'realizarile', toate ambitiile, toate 'functiile' si toata 'importanta' pe care si-o aroga unii. Doar iubirea ramane pentru ca doar iubirea exista ... asadar faci ce vrei din iubire pentru tine si pentru altii ... Ha ha, nu conteaza ce spun 'maturii' oricum 99,99% habar nu au ce spun ! faci ce vrei tu ... si oricine face ce vrea el ...
roby1k
Postat pe 16 Noiembrie 2008 04:55
multumesc pt raspunsuri.
intr-adevar, vine cu timpul.
la varsta asta nu are de ce sa ma preocupe asta , in plus, cei care mi-au zis asa nu sunt maturitatea intruchipata si nu au nici un drept sa-mi spuna asta.
e o vba..."nu le poti avea pe toate" ... :) cel putin nu inca!
morticia_adams
Postat pe 13 Decembrie 2008 13:46
De la: joana_rise, la data 2008-08-25 00:43:54m-am saturat sa aud ca sunt imatura.
si asta pt ca imi ascult sufletul...
ce ins maturitatea?


Maturitatea nu cred ca are de a face intotdeauna cu deciziile (bune sau rele). dar cred ca fiecare actioneaza in functie de necesitatile lui. Si la urma urmei nu toti avem aceleasi necesitati. Fa cum crezi tu ca e bine, si cui nu-i convine, sa isi tina gura.
ursuletulmeu
Postat pe 15 Decembrie 2008 17:14
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 29 Decembrie 2008 23:11
Pentru unii oameni maturitatea inseamna ratiune,si nu suflet....aproape toti suntem ghidati de ratiune in viata,facem ceea ce trebuie mereu si nu ceea ce simtim.In adancul fiintei noastre suntem ghidati de suflet si numai de el,iar pt unii asta poate insemna dovada de imaturitate...gresit...sa facem deci,ceea ce simtim pt ca intuitia nu ne inseala aproape niciodata.
liza24_84
Postat pe 5 Februarie 2009 21:16
eu cred ca maturitatea tine mai mult de capacitatea de a-ti asuma deciziile pe care le iai, si de a suporta consecintele, fie bune, fie rele........
nu cred ca maturitatea reiese din a alege intre o decizie buna si una rea........ci mai degraba atunci cand ai de ales intre o decizie rea si una si mai rea.......si ai de cantarit multe consecinte.......
cred ca maturiatea tine de a nu te lasa doborat de nimic.....tine de a te ridica, a te sterge de praf si a privi inainte cu speranta........de a cauta mereu fereastra care se deschide cand usa se inchide in nas.......
.
_diana_
Postat pe 5 Februarie 2009 21:56
De la: joana_rise, la data 2008-08-25 00:43:54m-am saturat sa aud ca sunt imatura.
si asta pt ca imi ascult sufletul...
ce ins maturitatea?


Maturitate inseamna sa iti iei vreo citiva pumni sanatosi in cap de la viata , sa stii sa minti mai frumos ca oricine , sa fii inteleapta si iscusita , sa nu te legi sufleteste de nimeni si de nimic , adica sa fii ca un lup in padure . maturitatea pe care o vad unii este legata stict de ce am scris mai sus si asta pentru ca o impune societatea cu regulile ei . contopeste sufletul tau deschis (pentru ca asa afirmi tu ) sau am inteles eu , cu niste principii de viata bfizica solide care sa fie ale tale , tine calea asta si ai sa vezi intro zi ai sa fii nici mai mult nici mai putin decit " matura "

ia vezi glumesc sau nu ?

Postat pe 7 Februarie 2009 00:01
De la: Neostar, la data 2009-02-07 00:01:53
De la: joana_rise, la data 2008-08-25 00:43:54m-am saturat sa aud ca sunt imatura.
si asta pt ca imi ascult sufletul...
ce ins maturitatea?


Maturitate inseamna sa iti iei vreo citiva pumni sanatosi in cap de la viata , sa stii sa minti mai frumos ca oricine , sa fii inteleapta si iscusita , sa nu te legi sufleteste de nimeni si de nimic , adica sa fii ca un lup in padure . maturitatea pe care o vad unii este legata stict de ce am scris mai sus si asta pentru ca o impune societatea cu regulile ei . contopeste sufletul tau deschis (pentru ca asa afirmi tu ) sau am inteles eu , cu niste principii de viata fizica solide care sa fie ale tale , tine calea asta si ai sa vezi intro zi ai sa fii nici mai mult nici mai putin decit " matura "

ia vezi glumesc sau nu ?




ERATA :Rectificam ca am gresit cu un "b" in loc de "bfizica " " fizica"

Postat pe 7 Februarie 2009 00:04
De la: _diana_, la data 2009-02-05 21:56:22
cred ca maturiatea tine de a nu te lasa doborat de nimic.....tine de a te ridica, a te sterge de praf si a privi inainte cu speranta........de a cauta mereu fereastra care se deschide cand usa se inchide in nas.......
.



si eu cred asta cu tarie.. :)
morticia_adams
Postat pe 8 Februarie 2009 14:05
De la: Neostar, la data 2009-02-07 00:01:53
De la: joana_rise, la data 2008-08-25 00:43:54m-am saturat sa aud ca sunt imatura.
si asta pt ca imi ascult sufletul...
ce ins maturitatea?


Maturitate inseamna sa iti iei vreo citiva pumni sanatosi in cap de la viata , sa stii sa minti mai frumos ca oricine , sa fii inteleapta si iscusita , sa nu te legi sufleteste de nimeni si de nimic , adica sa fii ca un lup in padure . maturitatea pe care o vad unii este legata stict de ce am scris mai sus si asta pentru ca o impune societatea cu regulile ei . contopeste sufletul tau deschis (pentru ca asa afirmi tu ) sau am inteles eu , cu niste principii de viata bfizica solide care sa fie ale tale , tine calea asta si ai sa vezi intro zi ai sa fii nici mai mult nici mai putin decit " matura "

ia vezi glumesc sau nu ?




o sa vad, cu timpul
mercic
morticia_adams
Postat pe 8 Februarie 2009 14:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau sa ma regasesc 22 De la: MissRainbow 31 Ianuarie 2012 20:43
imi gasesc si eu jumatatea? 3 De la: Barbie30 17 Iulie 2010 21:52
imi este dor de mama!!!! 22 De la: adina_black 20 Octombrie 2009 23:03
de ce inca ne/imi plac happyend-urile 8 De la: adina_black 20 Octombrie 2009 23:00
durerea din suflet !!!!!!!!!!!! 25 De la: kudika410734 31 August 2011 13:15