Setari Cookie-uri

Epilare pe maini...

Buna!

Ce sa fac? Vreau sa ma epilez pe maini cu epilatorul sau cu ceara (exclus lama sau crema).
Dupa ce am avut 2 astfel de tentative (o data cu epilatorul, o data cu ceara) mi-au aparut niste bubite pe toata zona epilata de care nu am scapat toata vara. Deci degeaba m-am epilat ca mainile mele aratau iritate permanent. Am scapat de parul de pe maini, dar aveam bubitele astea.
Nu am eu cine stie cat par pe maini si nu e chiar inestetic, dar vreau totusi sa ma epilez. Stiti ceva care sa impiedice aparitia bubiteleor astea despre care vorbesc eu? Sunt asemanatoare cu cosulete si destul de multe.

Mersi anticipat.

Deluxe
Postat pe 27 August 2008 15:19
Bubitele pot sa-ti apara de la transpiratie sau expunerea la soare..incearca sa nu-ti expui bratele macar o zi dupa ce te-ai epilat...foloseste pudra cu talc imediat dupa sa nu transpiri..
deliadelia23
Postat pe 27 August 2008 15:23
Bubitele acelea apar cand incepe firul de par sa creasca si incearca sa iasa la suprafata, de obicei, dar mai apar si iritatii imediat dupa epilat care mie imi trec in cateva zile, da-te cu spirt dupa ce te epilezi, ca sa dezinfectezi locul, si sa nu le storici, ca se vor vindeca mai greu dupa.

Postat pe 27 August 2008 15:27
Exact. Bubitele apar atunci cand firul de par incepe sa creasca. Mi-am dat cu spirt imediat dupa ce mi-am epilat, dar tot au aparut.
Ma gandeam daca stiti vreun unguent ceva care sa previna aparitia bubitelor atunci can firul incepe sa creasca.

Deluxe
Postat pe 27 August 2008 15:43
Buna fetelor! Sunt noua pe-aici, am si eu o problema, in legatura cu epilarea. Acum vreo saptamana si ceva m-am facut cu ceara pe maini(la salon), nu era prima oara, dar nu ma mai facusem demult. Dupa epilare, am observat ca aveam mici suprafete cu arsuri. In naivitatea mea, m-am gandit ca mi se ia pielea de la bronz.... Asa ca nu m-am speriat prea tare, dar in saptamana urmatoare am fost la mare, m-am bronzat si acum am pete maronii in locurile respective. Mi-e foarte frica sa nu raman cu semne, de-asta nu stiu ce sa fac, daca exista vreo crema sau ceva de genul, am de gand sa merg la dermatolog cat mai repede posibil :(.
mariposa_mony
Postat pe 31 August 2008 17:06
De la: paradyse_dream, la data 2008-08-27 15:27:40Bubitele acelea apar cand incepe firul de par sa creasca si incearca sa iasa la suprafata, de obicei, dar mai apar si iritatii imediat dupa epilat care mie imi trec in cateva zile, da-te cu spirt dupa ce te epilezi, ca sa dezinfectezi locul, si sa nu le storici, ca se vor vindeca mai greu dupa.


Cu spirt se da obligatoriu INAINTE de epilare si, normal si dupa epilare.
emyia
Postat pe 6 Septembrie 2008 17:52
Da-te cu crema de arnica ti-o recomand...

Postat pe 6 Septembrie 2008 19:13
multa crema, exfoliere etc. firele de par de pe maini sunt foarte fine si de obicei nu reusesc sa iasa din piele. de-asta se fac bubitele alea. sunt fire de par ramase in piele. eu am scapt de ele avand grija ca pielea sa fie foarte hidratata cand incepea sa creasca parul. apoi, daca tot mai raman, ia o manusa de-aia aspra pt corp si la fiecare dush freaca zona afectata. in cateva zile dispar.
bafta
chibritzel
Postat pe 8 Septembrie 2008 17:20
Daca tot zici ca nu ai asa mult par pe maini dc nu incerci sa il decolorezi?

Postat pe 9 Septembrie 2008 17:43
Da cu crema hidratanta de corp

Postat pe 9 Septembrie 2008 17:43
Dupa parerea mea epilatul pe maini e cea mai mare tampenie pe care poate sa o faca o femeie....de se sa te epilezi pe maini???
ave_alexu
Postat pe 12 Septembrie 2008 20:55
Nu e adevarat ca este o tampenie asta e parerea ta si atat! Am vazut unele femei, fete tinere, care au un par pe maaini, ii pot spune chiar blanita, si nu se epileaza! arata foarte urat si da o dovada de neingrijit! Traim totusi in secolul 21! Eu pot sa spun ca m am epilat si cu aparatul si cu ceara. Cu aparatul ma faceam singura acasa, dar nu se merita deloc, imi apareau numai bubite eram iritata... urat ce sa mai! Am renuntat si la aparat si ma epilez cu ceara, nu ma irit, nu mi apar bubite sunt f multumita! La ora actuala nu am nici o zona in care sa nu ma fac cu ceara, la salon bineinteles, ca acasa nu se merita deloc!

Postat pe 2 Octombrie 2008 15:23
ok,daca asta e parerea ta,insa fetele care chiar nu au par pe maini,adica foarte putin care nici makr nu se vede nu cred k ar trebui sa se epileze
ave_alexu
Postat pe 3 Octombrie 2008 18:25
buna fetelor, si eu ma epilam pe brate cu ceara pana acum2luni cand m-am hotarat sa urmez tratamentul cu epilare definitiva si pe brate.
sweetgirll
Postat pe 7 Octombrie 2008 16:06
buna fetelor....ce bine ca ati deschis subiectul asta ...eu sincer nu m-am luat pe maini niciodata...si intr-adevar am n par mai maricel pe maini...dar mi se pare absurd a te iei si pe maini...m-a tentat o data...dar nu m-a lasat prietenul mi-a zis ca "tu iti dai seama cand ti-o creste cum o a fii pe maini?? o sa ma intepi.." si nu am mai vrut si ma gandesc si la asta toata ziua sa stau sa ma iau pe maini?? s plus de asta da e urat...dar sunt foarte multe femei care nu se iau pe maini....si nu stiu...m-as lua ca nu imi place ca am destul de mult par pe maini....dar mi-e teama dupa...sa nu raman cu brobonele cum au spus unele fete...sa stau la 2-3 zile sa ma iau.....eu nu am asa timp mereu sa stau sa ma iau pe maini....va rog sa-mi spuneti care ar fi parerea voastra in czul meu...multumesc
eu_mihaela20
Postat pe 25 Octombrie 2008 11:33
eu_mihaela20 prietenul tau e informat in legatura cu epilarea cu ceara?
Dupa parerea mea, la o femeie, e inestetic parul de pe maini, e "moartea pasiunii" Eu te-as sfatui sa incerci sa te epilezi cu ceara, la un salon, doar asa o sa observi diferenta. Si nu, nu iti va creste tepos, des, ci din contra, se va rari cu timpul (daca te epilezi 1 data la 2-3 saptamani). Cunosc si persoane care se fac pe maini cu aparate electrice si n-au nimic. Eu, cand nu merg la salon, folosesc cu incredere aparatul de epilat, ma declar multumita de ambele metode
In cazul in care te iriti prima data, da-ti cu crema de galbenele, are efect cicatrizant, calmant, antiiritant...
Darrisha
Postat pe 30 Octombrie 2008 05:53
De la: emyia, la data 2008-09-06 17:52:25
De la: paradyse_dream, la data 2008-08-27 15:27:40Bubitele acelea apar cand incepe firul de par sa creasca si incearca sa iasa la suprafata, de obicei, dar mai apar si iritatii imediat dupa epilat care mie imi trec in cateva zile, da-te cu spirt dupa ce te epilezi, ca sa dezinfectezi locul, si sa nu le storici, ca se vor vindeca mai greu dupa.


Cu spirt se da obligatoriu INAINTE de epilare si, normal si dupa epilare.

daca nu vrei spirt, poti folosi o crema de galbenele sau crema cu vitamina A.sunt la magazinele naturiste si cred ca si la farmacii.si sa te speli cand faci dus cu ceva cu ph neutru, care nu irita pielea.
mkdisk
Postat pe 18 Noiembrie 2008 11:02
De la: Deluxe, la data 2008-08-27 15:19:37Buna!

Ce sa fac? Vreau sa ma epilez pe maini cu epilatorul sau cu ceara (exclus lama sau crema).
Dupa ce am avut 2 astfel de tentative (o data cu epilatorul, o data cu ceara) mi-au aparut niste bubite pe toata zona epilata de care nu am scapat toata vara. Deci degeaba m-am epilat ca mainile mele aratau iritate permanent. Am scapat de parul de pe maini, dar aveam bubitele astea.
Nu am eu cine stie cat par pe maini si nu e chiar inestetic, dar vreau totusi sa ma epilez. Stiti ceva care sa impiedice aparitia bubiteleor astea despre care vorbesc eu? Sunt asemanatoare cu cosulete si destul de multe.

Mersi anticipat.


eu personal sunt impotriva epilatului pe maini...creste prea mult par....o decolorare ar fi mai buna....dar fiecare persoana face asa cum crede.oricum, crema cu vit. A este ff buna.asa cred eu.
mkdisk
Postat pe 18 Noiembrie 2008 11:04
De la: ave_alexu, la data 2008-10-03 18:25:32ok,daca asta e parerea ta,insa fetele care chiar nu au par pe maini,adica foarte putin care nici makr nu se vede nu cred k ar trebui sa se epileze


Dupa parerea mea, cele care nu trebuie sa se epileze pe maini sunt doar fetele si femeile care au extrem de putin par in acea zona(si ca numar de fire, dar si ca lungime a firelor), iar parul sa fie blond sau cat mai aproape de blond...un par saten inchis(ca sa nu mai zic de brunet) pe maini nu da bine, oricat ar fi de rar sau de scurt...o mana epilata este mult mai feminina si da aspect ingrijit mainii in comparatie cu o mana paroasa(chiar daca e de femeie)...si chiar iti da incredere sa-ti vezi mainile lipsite de blana...curaj!
tematoare
Postat pe 25 Noiembrie 2008 22:35
Eu nu m-as da niciodata pe maine cu spirt inainte, totusi e o substanta inflamabila!

De epilat ma epilez pentru ca asa vreau eu, as face urat daca mi-ar cere prietenul meu asta!
Kathara
Postat pe 25 Noiembrie 2008 22:46
spirtul se foloseste ca dezinfectant nu ca inflamabil ...mai bine tu te ai vopsi pe maini la mintea ta creatza

Postat pe 26 Noiembrie 2008 17:12
eu in urma cu vreo 2 ani(mai mica shi mai prostutza) m am dat cu crema....pot zice k nu mi a crescut nici repede nici mai des...oricum acuma ma iau numai cu aparatul de epilat shi sunt multumita...dar mai ales la fetele brunete e mai mult decat inestetic...!!!
HannaH_RaluK
Postat pe 3 Decembrie 2008 11:34
Eu ma epilez pe maini de 7 ani sau cam asa ceva. Aparitia acelor bubite mi-a explicat dermatologul ca este un fel de funiculita. Dupa fiecare epliare apar (mai ales in zona de sus a bratelor). Eu ma dau cu baneocin sau cu betadina (crema/pudra), nu conteaza,deoarece au antibiotic si bubitele dispar dupa 2-3 zile maxim. In schimb, am mereu o piele de bebelush pe maini, este foarte estetic si iti da un alt feeling vis-a-vis de propria-ti persoana. Incearca asa, draguta. Sper sa iti fie de folos sfatul meu!
alice08
Postat pe 8 Decembrie 2008 15:22
De la: Deluxe, la data 2008-08-27 15:19:37Buna!

Ce sa fac? Vreau sa ma epilez pe maini cu epilatorul sau cu ceara (exclus lama sau crema).
Dupa ce am avut 2 astfel de tentative (o data cu epilatorul, o data cu ceara) mi-au aparut niste bubite pe toata zona epilata de care nu am scapat toata vara. Deci degeaba m-am epilat ca mainile mele aratau iritate permanent. Am scapat de parul de pe maini, dar aveam bubitele astea.
Nu am eu cine stie cat par pe maini si nu e chiar inestetic, dar vreau totusi sa ma epilez. Stiti ceva care sa impiedice aparitia bubiteleor astea despre care vorbesc eu? Sunt asemanatoare cu cosulete si destul de multe.

Mersi anticipat.





dupa ce te epilezi da-ti cu cutaden sau reviken si incearca sa nu te epilezi pana sus pe umar ,iti vor iesi bubite o data dar daca dupa o luna te faci din nou nu vei mai avea aceasta problema ,dar nu uita de cutaden
eleonora_ro
Postat pe 10 Decembrie 2008 22:56
De la: Deluxe, la data 2008-08-27 15:43:23Exact. Bubitele apar atunci cand firul de par incepe sa creasca. Mi-am dat cu spirt imediat dupa ce mi-am epilat, dar tot au aparut.
Ma gandeam daca stiti vreun unguent ceva care sa previna aparitia bubitelor atunci can firul incepe sa creasca.


bubitele se formeaza chiar in ziua in care te epilezi,dar devin vizibile putin mai tarziu
daca te epilezi cu ceara de unica da-te cu cutaden sau reviken,daca te epi cu ceara traditionala da-te cu spirt imediat dupa ce te epi,si nu evita expunerea la soare,soarele usuca in nici un caz nu iti face bubite
eleonora_ro
Postat pe 10 Decembrie 2008 23:00
Buna fetelor,
Incearca la un salon in domeniu, eu ma epilez pe maini de minin 5 ani dar nu am nici o problema.
iulyaaa
Postat pe 6 Ianuarie 2009 23:09
Cu epilatorul pe maini e cam brutal....dureros si pielea se irita,de aceea au aparut bubitele...incearca lama sau crema epilatoare si nu te vei mai irita....
liza24_84
Postat pe 21 Ianuarie 2009 23:31
eu imi decolorez parul dp maini k sunt foarte paroasa de fel .dureaza cam 2 luni,apoi il fac iar!

Postat pe 7 Februarie 2009 02:15
cea mai igienica si estetica ...parerea mea e epilarea. Insa epilarea se va face la salon cu ceara de unica folosinta.
nelyago
Postat pe 26 Februarie 2009 17:03
Buna!
A doua zi dupa epilare am facut foliculita dar m-am tratat cu Baneocin.Este un unguent foarte bun, se gaseste in farmacii si este destul de ieftin.
andreea_andreea872000
Postat pe 10 Martie 2009 11:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cel mai bun epilator? 1 De la: Artemis25 23 Noiembrie 2010 00:51
Salon cosmetica - epilare inghinala 5 De la: Eloah 22 Octombrie 2013 12:46
epilator philips lumea 1 De la: kudika_33350 9 Aprilie 2013 15:58
wizzit 36 De la: Alyssax 12 Mai 2011 01:57
Chiar trebuie??? 46 De la: ronna20 1 Iunie 2010 22:22