Setari Cookie-uri

ramadan

salam aleylom......
da...sunt musulmanca si sunt foarte mandra de asta...
spre surprinderea unora sunt f multi musulmani in romania
eu sunt musulmanca tipica,cu hijab_adica imi acopar parul;gatul si intregul meu corp...
pt cei care sunt interesati incepe ramadanul
sper ca va fi pt toti musulmanii o luna plina de bucurii,de impliniri si de piosenie
ramadan karim!ALLAH MAAK
hajar
Postat pe 27 August 2008 15:22
ramadan kareem!
Mihaela_Eid
Postat pe 6 Septembrie 2008 19:26
am niste cunostinte care sunt arabi si tot timpul ma iau de ei ca prea asupresc femeile ma gandesc ca pt voi e ceva normal si nu sunteti de acord cu mine dar totusi cum puteti suporta ?

Postat pe 6 Septembrie 2008 19:29
despre ce vorbesti? :) adica cum ne asupresc :)
ca nu inteleg ceea ce vrei sa spui. asta e propaganda cu asuprirea, daca ai avea sansa sa intri la o familie de musulmani corecti si practicanti atunci ai sa vezi cum e.
eu am fost muslim inainte sa=l cunosc pe sotul meu, am practicat islamul cu 2 ani inainte sa-l stiu pe el. acum traim in anglia, ma duc singura unde vreau, au masina mea, am cartile mele de credit pot sa fac ce vreau, am pana si compania mea, asa ca sa se risipeasca gandul ca femeile stau numai la cratita :)
stau la cratita pentru ca ador gatitul dar dupa ce termin ce cratita ma duc sa iau dosarele si vad ce s-a intamplat luna asta :)
si da, suntem practicanti. nu vorbesc si nu flirtez cu alti barbati nu pentru ca ma asupreste sotul meu ci pentru ca asa mi-a comandat allah. il respect pe sotul meu pentru ca si el ma respecta pe mine.
asa ar trebui sa fie, daca e altfel atunci nu isi respecta religia si nu le e frica de allah. dar ce sa ii faci, asa cum intre evrei si crestini sunt exemple rele, assa sunt si intre musulmani. cum e vorba aia? nu exista padure fara uscaciuni?
te pup draga mea si admir oamenii care ma intreaba despre modul meu de viata sau religia mea. ar trebui sa intrebam si sa vedem inainte sa gandim.
Mihaela_Eid
Postat pe 7 Septembrie 2008 18:43
Asalam aleikom



eu sunt romanca,studiez islamul de cateva luni am inceput sa o fac din dorinta de a-i respecta credinta viitorului meu sot si a nu ma interpune in vreun fel in fata religiei lui si asa am ajuns sa descopar ca islamul se pliaza 75% pe nevoile mele spirituale....desi nu sunt muslim inca port hijab si imi acopar trupul si nu pt ca logodnicul meu mi-ar fi cerut-o din contra m-a intrebat de 10 ori daca sunt sigura ca vreau sa fac asta si am spus DA pe langa siguranta pe care hijab-ul mi-o ofera nu consider ca am nevoie ca alti barbati sa imi adreseze tot felul de remarci deci uite ca nu suntem atat de asuprite...si eu ies singura pe strada,si eu am voie si voi avea si dupa casatorie sa am o cariera chiar mai stralucita decat a sotului meu sau sa ies cu prietenii mei in oras...sunt la fel de libera si toate femeile musulmane sunt la fel de libere ca si celelalte poate chiar mai libere avend in vedere ca hijab-ul ne ajuta sa fim judecate dupa cum gandim si vorbim nu dupa felul in care aratam ....in rest numai bine si Ramadan kareem
rannya
Postat pe 7 Septembrie 2008 23:07
eu nu ma refeream strict la voi :)) eu vb in general... am auzit de la multi arabi urmatorul lucru:femeia nu are ce iesi cu noi in oras,in baruri,in discoteci etc... ea sta acasa cu copii si atat! noi suntem barbati si aducem banii acasa,ele nu au voie sa lucreze,sa aiba functie mai mare decat sotul,sau sa aduca mai multi bani acasa,este o rusine! exact astea au fost raspunsurile lor.eu iti spun ce am auzit din gura lor...nu am visat urat azi noapte si iti scriu aici.tocmai de aceea am intrebat pentru ca mi s-a parut aiurea sa fie asa cum mi-au zis ei.

Postat pe 8 Septembrie 2008 01:14
ma bucur ca mi-ati raspuns exact cum e cu religia voasta :)) din pacate sunt si arabi sau turci care procedeaza exact cum vi-am scris in primul mesaj,majoritatea vad femeia de langa ei ca pe o sclava care trebuie sa fie la picioarele lui,el are voie sa faca orice,sa o insele daca vrea si femeia daca comenteaza isi ia o bataie de nu mai stie de ea,de aceea multe nici nu comenteaza indiferent ce ar face sotul....si tot de la ei am auzit ca isi inseala nevestele la greu pentru ca romancele,sau in orice caz nu cele musulmane sunt mult mai bune la pat si mai deschise....astea sunt lucrurile pe care le-am auzit eu,daca ma insel sorry!

Postat pe 8 Septembrie 2008 01:19
Ramadan Kareem!!!!


Postat pe 8 Septembrie 2008 02:26
mi-ar placea sa aflu de la voi fetelor care nu sunteti nascute si crescute in religia musulmana cum a-ti reusit sa va adaptati?
TR071980
Postat pe 8 Septembrie 2008 04:39
TR071980 nu este greu sa te adaptezi daca o faci din suflet...doar ca intr-adevar sunt ff multe schimbari care trebuie sa apara in momentul in care intalnesti un musulman care iti este partener sau devii musulmanca...dar depinde si de fiecare persoana in parte pentru ca nu toti reusesc sa treaca de la un stil de viata european la un stil de viata ordonat si riguros din lumea musulmana sau araba uite eu zic ca o tara araba este mult mai buna pentru o femeie...dar altii zic ca acolo este teroarea de pe pamant deci depinde de fiecare

your dream stiu exista intr-adevar musulmani care gandesc asa dar nu toti,doar o mica parte mai ales cei care nu au avut niciodata contact cu alte lumi...iti voi da un exemplu una din cumnatele mele lucreaza la Microsoft in Arabia Saudita(culmea sa nu se mai spuna ca acele femei nu au voie sa lucreze) si castiga muuult mai bine decat sotul ei numai ca tot sotul ei intretine familia...de ce? pentru ca pentru ei asa este moral obligatia sotului este sa intretina familia...si crede-ma daca ai vedea o sotie musulmanca ti-a schimba total parerea ca nu au niciun cuvant de zis in fata sotului ei din coooontra unora din barbati le-ai plange de mila ce instructie fac nevestele cu ei


sper ca v-am lamurit numai bine si Ramadan kareem
rannya
Postat pe 8 Septembrie 2008 10:54
Mai,eu locuiesc in Suedia si aici 80% dintre imigranti sunt muslimi (nu stiu daca exista plural pt ''muslim'',deci ma puteti corecta). Mi se pare tare ciudat sa nu ai voie sa bei apa in timpul zilei. Si noi postim, dar avem voie sa bem apa si ma intreb si nu pricep cum naiba nu lesinati pe strada....Ferice de musulmanele insarcinate!
Adevarul e ca si eu aveam impresia ca femeile musulmane sunt asuprite de sotii lor si pt ei, ele nu au prea mare importanta. Nu stiu daca ma va convinge cineva de contrariul, dar intr-adevar am vazut si eu femei din Irak,Iran,Siria,Palestina etc. care nu poarta heijab (asa se scrie?) si par sa aiba o relatie normala si sa se iubeasca foarte mult cu sotii lor.
Personal n-am nimic cu religia voastra, e pur si simplu ca celelalte religii, insa eu, crestin-ortodoxa, cam greu pricep felul vostru de a va arata credinta.
La scoala este loc special pt rugaciune si - acuma spuneti-mi voi daca e ceva in neregula cu ce va zic in continuare - foarte ciudat mi se pare ca sunt persoane care se roaga mereu in acel loc special amenajat si altii pe care i-am vazut rugandu-se doar cu ocazia Ramadan-ului. Asta inseamna ca ar fi mai putin credinciosi sau cum?
emyia
Postat pe 8 Septembrie 2008 11:57
Emyia femeile insarcinate pot sa nu tina postul Ramadanului tocmai datorita faptului ca sunt insarcinate...si da daca un musulman nu se roaga decat cu ocazia postului si nu-si face zilnic cele 5 rugaciuni nu este un musulman fff bun....numai bine
rannya
Postat pe 8 Septembrie 2008 14:04
Prietena mea din copilarie s-a maritat cu un musulman din Egipt, acum zece ani. Ultima data am vazut-o la doi ani dupa nunta cand au terminat amandoi facultatea de medicina si au hotarat sa plece in Egipt. Erau foarte fericiti, isi faceau planuri sa isi deschida un cabinet in Cairo cu ajutorul rudelor lui. De atunci mai aflu cate ceva de ea prin intermediul surorii ei. Spunea ca Mimi s-a schimbat foarte mult, nu mai rade, nu mai are pofta de viata. Cand au ajuns in Egipt, el s-a schimbat foarte mult;mai bine zis era alt barbat acolo:dominator, nu o lasa sa iasa din casa decat cu acordul lui, nu poate nici macar sa foloseasca scuza ca se duce la cumparaturi pt ca el este foarte bogat si are oameni angajati pt. asa ceva. Trebuie sa gandeasca fiecare cuvant pe care il pronunta de fata cu alte persoane pt. ca daca el considera ca nu trebuia sa spuna nu stiu ce in fata nu stiu cui, atunci se poarta foarte urat cu ea. Nu o baga in seama decat atunci cand trebuie sa faca sex si atunci numai pt a ramane ea gravida. Deja au doi copii si el mai vrea in ca doi.A vrut sa dea divort de el si da poate sa primeasca divortul dar automat trebuie sa renunte la copii.Ce sa mai zic, a fost pacalita de un om in care credea orbeste.Si nu numai ea si noi toti. Mama ei s-a imbolnavit de inima din cauza asta.Asa ca nu stiu ce sa spun, eu nu asi prea avea incredere in barbatii musulmani pt. ca ei au alta mentalitate. Sigur, aici in Romania sunt barbatii perfecti dar cand se intorc printre ai lor, revin la stilul de viata in care au fost educati.
topi
Postat pe 8 Septembrie 2008 15:54
De la: rannya, la data 2008-09-08 14:04:19Emyia femeile insarcinate pot sa nu tina postul Ramadanului tocmai datorita faptului ca sunt insarcinate...si da daca un musulman nu se roaga decat cu ocazia postului si nu-si face zilnic cele 5 rugaciuni nu este un musulman fff bun....numai bine



Exact,Rannya, asta zic si eu, ferice de cele insarcinate, ca nu trebuie sa tina postul Ramadan-ului. Si copiii intra in aceeasi categorie cu cele insarcinate, nu? Presupun ca da.
Bine, eu am intrebat doar asa de rugaciuni (bine ca mi-ai zis ca sunt 5 zilnice), dar ma gandesc ca tipii despre care ti-am zis si le pot face (cele 5 rugaciuni zilnice) oricand, chiar si toate odata? sau sunt momente precise ale zilei in care se fac? ...pt ca avem cursuri la scoala de la 12.30 la 16.00 in zilele lucratoare.... si in afara Ramadan-ului , sincer, nu i-am vazut sa se roage.
P.S.: E fain amenajat locul, au pus suedezii covor, iar la baie este chiuveta special instalata sa-si spele picioarele cei care doresc.
emyia
Postat pe 8 Septembrie 2008 18:37
copiii pana la 7 ani bolnavii batranii si femeile in timpul menstruatiei(dar acestea recupereaza zilele de post dupa menstruatie)nu trebuie sa tina post.rugaciunile se fac intre anumite ore ale zilei si se poate sa nu faci rugaciunea la ora stabilita dar nu trebuie sa se ajunga la ora rugaciunii urmatoare fara sa o fi facut pe cealalta...numai bine
rannya
Postat pe 8 Septembrie 2008 18:47
Spuneti-mi va rog ce este RAMADANUL si cum se traduce Ramadan Careem?

Postat pe 9 Septembrie 2008 10:29
De la: topi, la data 2008-09-08 15:54:52 Prietena mea din copilarie s-a maritat cu un musulman din Egipt, acum zece ani. Ultima data am vazut-o la doi ani dupa nunta cand au terminat amandoi facultatea de medicina si au hotarat sa plece in Egipt. Erau foarte fericiti, isi faceau planuri sa isi deschida un cabinet in Cairo cu ajutorul rudelor lui. De atunci mai aflu cate ceva de ea prin intermediul surorii ei. Spunea ca Mimi s-a schimbat foarte mult, nu mai rade, nu mai are pofta de viata. Cand au ajuns in Egipt, el s-a schimbat foarte mult;mai bine zis era alt barbat acolo:dominator, nu o lasa sa iasa din casa decat cu acordul lui, nu poate nici macar sa foloseasca scuza ca se duce la cumparaturi pt ca el este foarte bogat si are oameni angajati pt. asa ceva. Trebuie sa gandeasca fiecare cuvant pe care il pronunta de fata cu alte persoane pt. ca daca el considera ca nu trebuia sa spuna nu stiu ce in fata nu stiu cui, atunci se poarta foarte urat cu ea. Nu o baga in seama decat atunci cand trebuie sa faca sex si atunci numai pt a ramane ea gravida. Deja au doi copii si el mai vrea in ca doi.A vrut sa dea divort de el si da poate sa primeasca divortul dar automat trebuie sa renunte la copii.Ce sa mai zic, a fost pacalita de un om in care credea orbeste.Si nu numai ea si noi toti. Mama ei s-a imbolnavit de inima din cauza asta.Asa ca nu stiu ce sa spun, eu nu asi prea avea incredere in barbatii musulmani pt. ca ei au alta mentalitate. Sigur, aici in Romania sunt barbatii perfecti dar cand se intorc printre ai lor, revin la stilul de viata in care au fost educati.




exact acelasi lucru il stiu si eu referitor la COMPORTAMENTUL barbatilor musulmani odata ajunsi in tara lor, odata ce el + sotia (event,. copii) se intorc in sinul familiei respectivului. Si DA, asa e, ele se pot intoarce (si inca asta tine de noroc / daca li se da voie) inapoi in tara, DAR FARA copii.
Felul in care se comporta oricare dintre ei in Europa: Romania, Anglia, Suedia samd nu are nimic a face cu modul de a fi / actiona din tara natala. Deci cazul expus mai sus (dna care sta in Anglia), da, e posibil TOCMAI pt ca nu se intimpla in Arabia Saudita (sau de unde e barbatul)...

Ne pare rau, fetelor, n-o spunem cu rautate - nici n-am avea de ce, sintem si noi femei, ca si voi, si n-avem niciun motiv sa va urim / dispretuim etc, dimpotriva -, dar cazuri fericite n-am prea auzit / vazut...

toate bune si aveti grija!
cartheo
Postat pe 10 Septembrie 2008 18:06
Luna Ramadan, scumpa, este o luna sfanta pentru religia islamica. In aceasca luna se posteste, de la rasarit pana la apus nu se mananca si nu se bea nimic. este intr-adevar o provocare serioasa intr-adevar. de ce se posteste? pentru ca Allah a poruncit sclavilor sai sa isi purifice corpul, exista intr-adevar o explicatie medicala foarte precisa care spune ca este sanatos ca din cand in cand sa tinem post negru pentru ca toate impuritatile sa iasa din corpul nostru.
dar postul nu este numai fizic, in ramadan de asemenea nu trebuie sa injuri sa furi sau sa minti, trebuie sa incerci sa fii cat mai bun cu tine si cu ceilalti din jur. daca nu poti sa dai de pomana macar o vorba buna sa le spui. de asemenea in ramadan se da foarte mult de pomana, allah a scris in coran ca trebuie sa dea de pomana un procentaj din avutul fiecaruia.
cand incepe ramadanul? de obicei in jurul lunii septembrie, marii invatati calculeaza ciclurile lunii.
trebuie precizat ca luna ramadan este una dintre cele 4 luni sfinte in islam dar ramadanul este special pentru ca in luna ramadan a fost revelat coranul, cartea sfanta a musulmanilor.
in ramadan, allah a inlantuit satana asa ca nu exista fapte rele, tot ceea ce este negativ vine numai de la noi si ramadanul este o sansa de a deveni mai buni. pentru ca in restul lunilor, satana ne soptese in ureche sa facem rau si ne atrage spre rau. dar in ramadan sta in lanturi.
in ramadan citesti cat poti de mult din coran, si te rogi cat mai mult pentru ca rasplata pentru orice fapta este mult mai mare in ramadan.
cat dureaza ramadanul? o luna :)
ramadan kareem/careem/karim s-ar traduce mot-a-mot ramadan fericit, dar prefer sa spun un ramadan implinit sau plin de fapte bune!
Mihaela_Eid
Postat pe 11 Septembrie 2008 19:03
De la: cartheo, la data 2008-09-10 18:06:32
De la: topi, la data 2008-09-08 15:54:52
Felul in care se comporta oricare dintre ei in Europa: Romania, Anglia, Suedia samd nu are nimic a face cu modul de a fi / actiona din tara natala. Deci cazul expus mai sus (dna care sta in Anglia), da, e posibil TOCMAI pt ca nu se intimpla in Arabia Saudita (sau de unde e barbatul)...

Ne pare rau, fetelor, n-o spunem cu rautate - nici n-am avea de ce, sintem si noi femei, ca si voi, si n-avem niciun motiv sa va urim / dispretuim etc, dimpotriva -, dar cazuri fericite n-am prea auzit / vazut...

toate bune si aveti grija!




draga cartheo, fiecare are samburele lui de dreptate. oricum eu te invit sa ma intrebi cat mai multe.
cat in ceea ce priveste situatia mea, eu am trait 2 ani in egipt, inainte sa ne mutam recent in anglia. si aveam aceeasi libertate. adevarul pe care trebuie sa-l pronunt este ca intr-o tara unde barbatii sunt opresati, adica nu au acces la femei in sensul de intalniri in oras, conversatii detaliate, flirt, saruturi si chestii de genul asta, cand apari tu (alba-europeanca, vorbind alta limba decat ei) normal ca se zgaiesc. asta ma enerva la culme faptul ca se bagau in seama foarte repede. si mie nu-mi place asa ceva. orice este nou sau strain le atrage atentia. puteti compara cu explozie de modernizare si setea de viitor, gadgeturi, libertate care s-a intamplat in romania dupa ce a cazut comunismul. cam asa se intampla si cu ei acum. am vazut cu ochii mei si am trait printre ei 2 ani. si ma intorc printre ei de fiecare data cand am ocazia pentru am pastrat un apartament acolo si intotdeauna va fi tara natala a sotului meu.
este intr-adevar viata complicata si daca nu vezi cu ochii tai este greu de imaginat.

Mihaela_Eid
Postat pe 11 Septembrie 2008 19:11
De la: Denyska, la data 2008-09-09 10:29:02Spuneti-mi va rog ce este RAMADANUL si cum se traduce Ramadan Careem?


draga mea ti-am raspuns la intrebare dar am uitat sa te citez ca sa-ti atrag atentia ca ti-am raspuns, ca am vorbit cam mult azi :)
Mihaela_Eid
Postat pe 11 Septembrie 2008 19:12
De la: cartheo, la data 2008-09-10 18:06:32
De la: topi, la data 2008-09-08 15:54:52 Deci cazul expus mai sus (dna care sta in Anglia), da, e posibil TOCMAI pt ca nu se intimpla in Arabia Saudita (sau de unde e barbatul)...


sotul meu este din egipt, nu arabia saudita :)

si vreau sa zic ca ma simt flatata ca sunt numita doamna :) am doar 23 de ani fac 24 in decembrie si inca ma consider copil :)
Mihaela_Eid
Postat pe 11 Septembrie 2008 19:15
De la: Mihaela_Eid, la data 2008-09-11 19:15:06
De la: cartheo, la data 2008-09-10 18:06:32
De la: topi, la data 2008-09-08 15:54:52 Deci cazul expus mai sus (dna care sta in Anglia), da, e posibil TOCMAI pt ca nu se intimpla in Arabia Saudita (sau de unde e barbatul)...


sotul meu este din egipt, nu arabia saudita :)

si vreau sa zic ca ma simt flatata ca sunt numita doamna :) am doar 23 de ani fac 24 in decembrie si inca ma consider copil :)




Draga Mihaela Eid,

(cit p-aci sa-ti spun draga mea, caci mi-a placut mult raspunsul tau)
Multumesc pt lamuriri! Iar ultimul comentariu e f dragalas!. Dar asta esti, o femeie casatorita asa se numeste! (Sau acuma nu mai e asa?)
La multi ani fericiti alaturi de sotul tau!

Stiu ce inseamna socul cultural despre care vorbesti.
Si, fiindca tot ai precizat ca sotul tau este din Egipt, da-mi voie sa-ti expun cazul unei prietene, poate ma ajuti sa inteleg. (Ai spus, tu sau altcineva, acum n-am in fata post-urile, ceva f interesant: daca am inteles bine, s-a facut referire la MODUL in care ea = europeanca il intelege sau nu pe sot, ii intelege sau nu cultura. Corecteaza-ma / corectati-ma daca gresesc. Este un lucru esential acesta, la care merita sa meditezi / sa mediteze orice femeie care se casatoreste cu un barbat dintr-o alta cultura).
Sa revin insa la cazul despre care vorbeam; il voi expune f pe scurt (caci n-am cerut permisiunea prietenei de a vorbi despre). S-a casatorit cu un egiptean (care traia/ lucra in Anglia in vremea cind ei s-au cunoscut). Au fost plecati si in alte tari, apoi s-au intors in Egipt. Au facut si un copil, dar el statea mai mult prin Anglia / alte tari decit Egipt, spre deosebire de ea si copil, cantonati in Egipt, alaturi de familia lui. El i-a dat termen 5 ani ca ea sa se hotarasca sa treaca la religia musulmana. Lucru pe care ea l-a refuzat. A venit in tara, cu copilul, si se simte amenintata (urmarita), ii este chiar frica sa nu piarda copilul (am inteles ca el ar vrea sa-l recupereze). Cum se explica acest comportament? (Precizez ca ambii sint intelectuali si s-au casatorit din dragoste). Imi permit sa mai fac o observatie: nu cred ca dragostea are un rol determinant in sincopa aparuta (dragostea poate diminua in timp, iar relatia poate supravietui foarte bine). Mai degraba cred ca are legatura cu acel MOD de a intelege / sau mai degraba de a NU intelege, accepta...
Astept lamuririle voastre, dar si alte detalii despre subiect!
Toate cele bune!
cartheo
Postat pe 13 Septembrie 2008 00:34
Intr-adevar nu are nici o scuza, mai ales daca au decis de la inceput fiecare cu religia lui. multi se schimba dupa casatorie sau dupa primul copil, vor sa fie sau cel putin sa para religiosi si familisti. faptul ca a obligat-o practic sa treaca la islam poate fi rezultatul presiunii familiei lui, sau gandul ca acel copil va fi crescut de o crestina (sau ce religie e prietena ta). copii intotdeauna sunt musulmani, nu conteaza religia mamei.
sincer, am realizat ceva ce poate stiam deja dar acum am s-o spun cu voce tare. barbatii musulmani sunt foarte gelosi. si nu numai pe alti barbati ca se uita sau vorbesc cu sotia lor. sunt gelosi cand vad o familie foarte religioasa si o femeie supusa.
trebuie insa sa precizez un lucru: islamul nu obliga pe nimeni sa fie musulman.
el nu are absolut nici un drept sa ii impuna ei sa fie sau nu musulmanca.
ceea ce ma gandesc totusi este un caz general, omu s-a gandit in felul urmator. o iubesc tare mult, daca o iau sa traiasca pe langa mine, o devina usor usor musulmanca si am rezolvat problema. dar nu a fost asa.
nu este acelasi lucru cand te intreaba vreun prieten de sotia ta si tu ii spui ca e crestina cu cand ii spui ca e musulmanca. am vazut multi cu prejudecati, gen eu nu vreau sa ma duc la ei la masa ca nu vreau sa mananc mancarea facuta de ea (i.e. ea e crestina, mananca porc si bea-lucruri interzise in islam). normal ca sunt prostii dar totusi sunt oameni care sunt asa.
ca final, cred ca ceva s-a rupt in relatia lor cand el a realizat ca femeia nu o sa devina musulmanca asa usor si in acelasi timp copilul creste si timpul trece.
daca ar fi fost un foarte bun musulman ar fi stat sa ii explice si prezinte musulmanul pentru ca in islam cel mai mare pacat este sa asociezi pe alcineva cu dumnezeu in credinta ta (maria, duhul sfant, isus, etc) iar cine face asta se duce direct in iad. in cazurile de maxima dragoste si piosenie, el ar fi fost ingrijorat de faptul ca femeia pe care o iubeste se duce in iad dupa ce moare. dar sincer ma indoiesc ca este cazul asta.

sincer, mi se rupe inima cand aud cazuri de genul pentru ca astfel de oameni ne fac imaginea in lume si alimenteaza prejudecatile.
draga mea, sper sa iti fi dat un raspuns generos si multumitor.

Mihaela_Eid
Postat pe 13 Septembrie 2008 18:26
In legatura cu ce spunea cineva mai sus,despre asuprirea femeilor...Haide ti sa fim sinceri acum,cati barbati europeni,sau din alte tari,nu isi asupresc sotiile?Cate femeie din lume mananca bataie,si nu au voie sa iasa din casa singura,nu au voie sa aiba un job,sau nu au voie sa se machieze,din cauza barbatilor alaturi decare traiesc?Nu este o regula generala.....nu doar musulmanii se poarta asa.Sunt f multi barbati de alte religii care trateaza femeia ca si pe o sclava.Parerea nea este ca europeanca fiind,trebuie sa fii nascuta sa poti trece la religia musulmana,trebuie pur si simplu sa...ai chemare,pt ca intradevar sunt niste reguli mai rigide pe care nu oricine le poate respecta,si nu cred ca sunt niste reguli impuse de barbatii musulmani,cred ca sunt niste reguli impuse de religie.Orice religie are regulile ei(asa cum la ortodocsi sunt cele 10 porunci),numai ca musulmani le respecta cu sfintenie fata de restul.Uite mihaela eid eu chiar sunt curioasa despre ceea ce ai spus tu:ce mananca musulmanii in Ramadan(si in general),care sunt bauturile interzise,asculta muzica(in general),de ce trebuie femeiele se fie acoperite tot timpul,ca si fata cand incepi sa ti acoperi capul si intreg corpul.Scuze daca sunt niste intrebari ..prostesti ,sa le psun asa,dar eu sunt mai curioasa de felul meu,mai ales in ceea ce tine de cultura si traditia altot popoare.:)
bebestrumph
Postat pe 14 Septembrie 2008 15:31
foarte interesant subiectul,tinete o tot asa!

Postat pe 14 Septembrie 2008 18:31
scuzee,vroiam sa zic,tineti-o tot asa

Postat pe 14 Septembrie 2008 18:32
acuma sincer,sunt de acord cu bebestrumph,trebuie sa te acomodezi in primul rand si cu sotul tau,pt ca fiecare e diferit..unu e gelos,altu poate nu e..eu personal la inceput nu ma adaptasem cu "noile reguli"ca sa zic asa,dar pe parcurs m am abijnuit.nici eu nu vb cu barbatii,nu mai zic de flirt..si eu nu sunt muslim.fetelor mai povetiti fiecare,cred ca e interesanta dezbaterea.va pup,ramadan kareem!

Postat pe 14 Septembrie 2008 18:38
..si inca ceva as mai vrea sa adaug..spunea cineva aici,ca sotia ajunsa acolo,trebuie sa aibe grija la ce vorbeste in prezenta altor persoane..pai,si noi avem grija la ce vb,pt ca la ei asa se obijnuieste sa fi politicos,si in al doilea rand(acuma ,nu toti or fi la fel)...se barfeste mult...poate iese o vorba altfel,culmea din nimic.poate pt asta trebuie sa ai grija la ce vb.bine aici nimeni nu impune,tine totul de intelegere dintre soti.si asa e mihaela,sunt f gelosi,cum ai zis tu.si eu realizasem de mult,dar n am zis o cu voce tare..

Postat pe 14 Septembrie 2008 18:45
De la: bebestrumph, la data 2008-09-14 15:31:56Uite mihaela eid eu chiar sunt curioasa despre ceea ce ai spus tu:ce mananca musulmanii in Ramadan(si in general),care sunt bauturile interzise,asculta muzica(in general),de ce trebuie femeiele se fie acoperite tot timpul,ca si fata cand incepi sa ti acoperi capul si intreg corpul.Scuze daca sunt niste intrebari ..prostesti ,sa le psun asa,dar eu sunt mai curioasa de felul meu,mai ales in ceea ce tine de cultura si traditia altot popoare.:)


Pentru orice om care isi practica religia, consider ca sunt grade de respectare a regulilor. De exemplu evreii, daca i-ati vazut vreodata barbatii au barba lunga si perciunii aceia creti iar femeile de asemenea se acopera si isi acopera parul, dar sunt de asemenea exemple care nu respecta deloc. De asemenea intre crestini, musulmani, budhisti si asa mai departe, exista grade de practicare si respectare a religiei.
Un bun credincios spera sa urce pe scarile, cat mai sus, aproape de Cel pe care il veneram, aparent sub diferite forme de religie.
Musumanii sunt :
-cei care nu practica si se duc plin de bani in diferite tari si fac ravagii sentimentale si nu numai si duc reputatia de care toata lumea vorbeste mai departe.
-cei care sunt musulmani dar practica numai ce le convine (de exemplu: beau alcool dar nu mananca porc)
-cei care practica islamul si isi traiesc viata de zi cu zi dupa regulile islamice
- cei care duc islamul si nu numai la extreme

de ce am facut aceasta scurta introducere? ca sa ne fie mai usor sa vedem diferentele intre cei care obliga si forteaza sa se induca islamul, cei care raspandesc islamul celor care sunt interesati si cei care fac reclama neagra musulmanilor. de asemenea sa se inteleaga gradele de practicabilitate a acestui islamic fel de a trai.

acum ca sa revin la intrebarea lui bebeshtrumf (apropo nick-ul e bestial :))

basic, sunt 3 intrebari, dupa cate am inteles :
-de ce este interzisa muzica
-de ce te acoperi
-de la ce varsta incepi sa te acoperi

bunnnnn :)
inainte sa a raspunde la intrebari vreau sa clarific un singur lucru: aceasta religie nu a fost instituita de muhamad, el a fost doar un profet, prin care dumnezeu si-a trimis mesajul pe pamant. musulmanii nu se inchina la muhamad si nici nu venereaza nici un fel de statuie sau portret sau altceva de genul.
muhamad a fost un profet al credintei cum a fost si avraam isus si multi altii.

muzica este interzisa in islam draga mea shtrumfitza pentru ca imbiba inima cu diferite sentimente care sunt induse prin mesajul inimii. cea mai buna muzica pentru inima este cuvantul lui dumnezeu.

hijab-ul (baticul) este comandat de catre dumnezeu femeilor pentru a nu ademeni barbatii. de asemenea acoperindu-te practic ii obligi pe cei din jur sa te asculte si sa te aprecieze pentru ceea ce gandesti si simti nu pentru ca arati bine si ai ce arata. multe oripilari de pe pamant se intampla din cauza rautatiilor si luptelor pentru femei. pentru ca daca stai bine sa te gandesti pentru ce s-a luptat omenirea de cand e? pentru pamant, bogatie si femei!
asa ca daca femeia se acopera cei care interactioneaza cu ea sunt obligati sa o respecte pentru actele si gandirea sa. de asemenea ca femeie maritata, nu prea o sa fie nimeni tentat sa flirteze cu tine si in felul asta nu esti nici tu, ca femeie, tentata in alt barbat.
pentru multe dintre noi este sentimentul de siguranta, ca ceea ce ascund sub haine este numai pentru barbatul meu, este ceva de genul : eu stiu ce nimeni altcineva nu stie! :)
baticul exista pentru protectia femeii.


de la ce varsta trebuie sa te acoperi? de cand incepi sa fii domnisoara ;;) adica de cand ai prima menstruatie, pentru ca teoretic incepi sa fii femeie si ai posibilitatea ca prin act sexual sa produci copii.
de asemenea ca femeie acoperita nu are voie sa fie vazuta fara hijab (batic) de catre alti barbati exceptie facand: sotul, tatal sotului, tatal ei si fratele ei, bunicul ei, unchii ei (din partea tatalui si a mamei), si bineinteles, toate femeile.
femeia nu se acopera decat cand este in prezenta altor barbati sau cand iese pe strada sau alte locuri publice.

scuze era si o intrebare despre alcool. alcoolul este interzis in islam, pentru ca alcoolul este sursa majoritatii relelor si decizilor gresite. nu are rost sa dau exemple. otraveste modul de gandire limped.

shtrumfitza scumpa, am postat niste retete despre ramadan in topicul "cafeanea pentru fetele musulmane", dar daca esti interesata mai mult, spune-mi si ti le trimit pe mail sau cum vrei tu.

am uitat ceva? mai era vreo intrebare ? :D

hai ca iar am scris mult :)


Mihaela_Eid
Postat pe 15 Septembrie 2008 00:24
De la: Mihaela_Eid, la data 2008-09-13 18:26:44Intr-adevar nu are nici o scuza, mai ales daca au decis de la inceput fiecare cu religia lui. multi se schimba dupa casatorie sau dupa primul copil, vor sa fie sau cel putin sa para religiosi si familisti. faptul ca a obligat-o practic sa treaca la islam poate fi rezultatul presiunii familiei lui, sau gandul ca acel copil va fi crescut de o crestina (sau ce religie e prietena ta). copii intotdeauna sunt musulmani, nu conteaza religia mamei.
sincer, am realizat ceva ce poate stiam deja dar acum am s-o spun cu voce tare. barbatii musulmani sunt foarte gelosi. si nu numai pe alti barbati ca se uita sau vorbesc cu sotia lor. sunt gelosi cand vad o familie foarte religioasa si o femeie supusa.
trebuie insa sa precizez un lucru: islamul nu obliga pe nimeni sa fie musulman.
el nu are absolut nici un drept sa ii impuna ei sa fie sau nu musulmanca.
ceea ce ma gandesc totusi este un caz general, omu s-a gandit in felul urmator. o iubesc tare mult, daca o iau sa traiasca pe langa mine, o devina usor usor musulmanca si am rezolvat problema. dar nu a fost asa.
nu este acelasi lucru cand te intreaba vreun prieten de sotia ta si tu ii spui ca e crestina cu cand ii spui ca e musulmanca. am vazut multi cu prejudecati, gen eu nu vreau sa ma duc la ei la masa ca nu vreau sa mananc mancarea facuta de ea (i.e. ea e crestina, mananca porc si bea-lucruri interzise in islam). normal ca sunt prostii dar totusi sunt oameni care sunt asa.
ca final, cred ca ceva s-a rupt in relatia lor cand el a realizat ca femeia nu o sa devina musulmanca asa usor si in acelasi timp copilul creste si timpul trece.
daca ar fi fost un foarte bun musulman ar fi stat sa ii explice si prezinte musulmanul pentru ca in islam cel mai mare pacat este sa asociezi pe alcineva cu dumnezeu in credinta ta (maria, duhul sfant, isus, etc) iar cine face asta se duce direct in iad. in cazurile de maxima dragoste si piosenie, el ar fi fost ingrijorat de faptul ca femeia pe care o iubeste se duce in iad dupa ce moare. dar sincer ma indoiesc ca este cazul asta.

sincer, mi se rupe inima cand aud cazuri de genul pentru ca astfel de oameni ne fac imaginea in lume si alimenteaza prejudecatile.
draga mea, sper sa iti fi dat un raspuns generos si multumitor.




Multumesc, Mihaela!
Da, cred ca nici relatia lor nu functiona f bine si, de asemenea, presiunea familiei si-a spus cuvintul. Cunosti cazuri = familii in care el sa fie musulman, ea sa-si pastreze religia (sa zicem crestina, e mai aproape de ceea ce ne intereseaza) si, cu toate astea, ei sa traiasca bine / intelegere/ in tara sotului?
cartheo
Postat pe 15 Septembrie 2008 11:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
---Voi ce cadouri ati primit de ziua indragostitilor ?--- 91 De la: kudika_nikole 16 Februarie 2012 16:08
Ce v-a adus Mosul? 6 De la: erikahd2008 24 Februarie 2009 20:47
Echipa Kudika iti ureaza La Multi Ani! 148 De la: babacu54 23 Ianuarie 2011 10:40
Echipa Kudika iti ureaza La multi ani! 122 De la: kudika476787 9 Ianuarie 2012 23:19
neatza va pup pe toit 1 De la: dragutza3710 8 Iulie 2009 09:42