Setari Cookie-uri

pt ce sunt buni banii - de Warren Buffett

Pt ce sunt buni banii?
Warren Buffett
Interviu CNBC cu Warren Buffett, al doilea dintre cei mai bogati din lume,care a donat 31 milioane $ pt caritate.
Cateva aspecte f intereante ale vietii lui:
1.- A cumparat prima actiune la 11 ani si regreta ca a inceput prea tarziu!
2.- A cumparat o mica ferma la 14 ani cu economiile din vanzari de ziare.
3.- Si astazi mai locuieste in mica lui casa in Omaha ,cu 3 camere,pe care a cumparat=o dupa ce s-a casatorit, acum 50 de ani. Él spune ca in acea casa are totul.In casa sa nu are nici un tablou sau decoratiuni interioare, statui..
4.- Isi conduce singur masina , nu are sofer si nu are bodyguard.
5.- Niciodata nu a calatorit in avion particular,chiar fiind proprietarul celei mai mari companii de avioane private din lume.
6.-Compania lui, Berkshire Hathaway, are in subordonare inca 63 de firme. Odata pe an, el trimite scrisori directorilor firmelor sale, cu targeturile pt noul an.Niciodata nu convoca reuniuni sau da telefoane zilnice directorilor.
Directorilor lui le-a impus urmatoarele 2 reguli:

- Regula 1 :nu pierdeti niciiodata investitile actionarilor.
Regula 2: Nu uitati regula 1.

7.- Él nu socializeaza cu lumea in inalta societate. Isi petrece timpul liber cu o farfurie de popcorn la TV.
8.- Bill Gates, cel mai bogat din lume, l-a cunoscut recent, acum 5 ani.Bill Gates credea ca nu are nimic in comun cu Warren Buffett. Pentru asta, a stabilit o intalnire cu el,programata sa dureze o jumatate de ora .Dar cand l-a cunoscut , intalnirea a durat 10 ore si Bill Gates s-a transformat intr-un fan al lui Warren Buffet.
9.- Warren Buffet nu are telefon mobil si nici laptop pe birou.
10.- Sfatul lui pt tineri: Indepartati-va de cartile de credit si investiti in voi.
AMINTITI-VA:
A. Nu banul face pe om, ci omul face banul.
B. Viata este atat de simpla pe cat v-o faceti voi.
C. Nu faceti ce spun altii, ascultati-i, dar faceti cum simtiti.
D. Nu va imbracati doar cu haine de firma, ci cu cele in care va simtiti confortabil.
E. Nu cheltuiti banii pe lucruri care nu sunt necesare, ci doar pe cele cu adevarat necesare.
F. Pana la urma, viata voastra e a voastra. De ce sa le dati altora sansa sa v-o conduca?
G. Daca banii nu ajuta ca sa-i imparti cu ceilalti, atunci pt ce mai sunt buni?AJUTATI CHIAR DACA NU PUTETI, MEREU CEI CARE STIU SA IMPARTA VOR FI BINECUVANTATI.
H. NU cheltuiti banii pe care nu ii aveti.Cartile de credit, imprumuturile, etc au fost inventate de societatea de consum.
I. Inainte de a cumpara ceva,ganditi-va: Ce mi se intampla daca nu cumpar asta? Daca raspunsul este "nimic", atunci nu cumparati, pt ca inseamna ca nu aveti nevoie.

"Nimic nu am adus pe lume, nimic nu vom lua cand plecam.."

visan_georgiana
Postat pe 21 Ianuarie 2011 12:09
genial
visan_georgiana
Postat pe 21 Ianuarie 2011 12:10
Tigruto,stii ca imi esti draga,ti-as raspunde da yo chiar nu "poci" sa citesc atata
Barbie30_
Postat pe 21 Ianuarie 2011 12:15
De la: Barbie30_, la data 2011-01-21 12:15:56Tigruto,stii ca imi esti draga,ti-as raspunde da yo chiar nu "poci" sa citesc atata


e foarte interesant, ar putea sa ia lectii milionarilor de carton de la noi si politicienii care merg la inundatii cu pantofi Vuitton
visan_georgiana
Postat pe 21 Ianuarie 2011 12:17
Interesant interviu, intr-adevar. De fapt : interesante idei.
Totusi (ca orice carcotas ce ma aflu) : e usor sa fii altruist, sa dai sfaturi, sa fii linistit, sa fii placut... atunci cand esti bogat. Regele animalelor are intotdeauna partea leului, dar sacalul vaneaza... de foame. Insa fac pariu ca in viziunea lu' Warren Buffet asta : lumea nu e o jungla.
alegro6543
Postat pe 21 Ianuarie 2011 12:37
Asta cine e ?
Apropo se referea la cei cu bani ,noi suntem " cei cu bani " ?

Si daca as fii avut bani gen Gates nu ar fii normal sa ma imbrac dupa bunul plac indiferent ca ar fii scump sau nu ?
Voi nu a-ti face la fel ? Nu v-ati plimba cu Rolls royce ?
Asta e genul de om care sta in casa atat. El nu stie ce inseamna sa iesi ,sa te distrezi ,sa ai ceva al tau frumos ( chiar daca e scump sau nu ) .
Intr-un cuvant ceea ce a spus el ar fii : Renuntati la banii pe care a-ti muncit din greu sa ii faceti .

Si nu stiu ce ai vazut tu asa genial in ceea ce a spus el acolo,caci cu totii stim ca nu ne putem face rata la banca pentru o pereche de ghete.Ar insemna sa gandesti cu sexu si nu cu capul.
Si il citez : " Nimic nu am adus pe lume,nimic nu vom lua cand plecam .." = Corect,dar cat timp esti in viata traieste-o la MAXIM , si nu ma refer la sex ,ci sa incerci si sa iei numa partea buna si frumoasa din viata,avand bani ai viata frumoasa si cu femeia alaturi de tine.Nu atunci cand muncesti pe 10 mil si nu iti permiti nici la ...patinoar sa te duci in mall sau in cismigiu.Caci atunci ...iti va pare rau ca o viata ai avut dar nu te-ai distrat cat trebuie . De exemplu eu as vrea sa vad lei tigrii in salbaticie = ( aproximativ ) 2000 $ cred ca ar costa doar drumul, sau sa te duci prin amazon sa vezi tot felul de creaturi ( pasari fel si fel de culori animale care mai de care ... s.a.m.d si lista tot continua) pentru asa ceva iti trebuie $ ...multi bani .
Parerea mea ...

Pentru ce sunt buni banii ...? II ai ? Sunt buni atunci cand ii ai si sa stii cum sa ii folosesti,stau si ma intreb CATI a ajutat Domnu bufet asta . Si ma mai intreb oare el nu a fost pe nicaieri ,fiind asa bogat de da el sfaturi ? Crezi ca el nu si-a trait " viata bogata " EL da altora sfaturi ? S-a nimerit.
alexo88
Postat pe 21 Ianuarie 2011 12:43
De la: alexo88, la data 2011-01-21 12:43:33 Asta cine e ?
Apropo se referea la cei cu bani ,noi suntem " cei cu bani " ?

Si daca as fii avut bani gen Gates nu ar fii normal sa ma imbrac dupa bunul plac indiferent ca ar fii scump sau nu ?
Voi nu a-ti face la fel ? Nu v-ati plimba cu Rolls royce ?
Asta e genul de om care sta in casa atat. El nu stie ce inseamna sa iesi ,sa te distrezi ,sa ai ceva al tau frumos ( chiar daca e scump sau nu ) .
Intr-un cuvant ceea ce a spus el ar fii : Renuntati la banii pe care a-ti muncit din greu sa ii faceti .

Si nu stiu ce ai vazut tu asa genial in ceea ce a spus el acolo,caci cu totii stim ca nu ne putem face rata la banca pentru o pereche de ghete.Ar insemna sa gandesti cu sexu si nu cu capul.
Si il citez : " Nimic nu am adus pe lume,nimic nu vom lua cand plecam .." = Corect,dar cat timp esti in viata traieste-o la MAXIM , si nu ma refer la sex ,ci sa incerci si sa iei numa partea buna si frumoasa din viata,avand bani ai viata frumoasa si cu femeia alaturi de tine.Nu atunci cand muncesti pe 10 mil si nu iti permiti nici la ...patinoar sa te duci in mall sau in cismigiu.Caci atunci ...iti va pare rau ca o viata ai avut dar nu te-ai distrat cat trebuie . De exemplu eu as vrea sa vad lei tigrii in salbaticie = ( aproximativ ) 2000 $ cred ca ar costa doar drumul, sau sa te duci prin amazon sa vezi tot felul de creaturi ( pasari fel si fel de culori animale care mai de care ... s.a.m.d si lista tot continua) pentru asa ceva iti trebuie $ ...multi bani .
Parerea mea ...

Pentru ce sunt buni banii ...? II ai ? Sunt buni atunci cand ii ai si sa stii cum sa ii folosesti,stau si ma intreb CATI a ajutat Domnu bufet asta . Si ma mai intreb oare el nu a fost pe nicaieri ,fiind asa bogat de da el sfaturi ? Crezi ca el nu si-a trait " viata bogata " EL da altora sfaturi ? S-a nimerit.


ideea era ca banii nu se fac cu fite, dar deh el este unul dintre cei mai bogati oameni de pe planeta, care va ramane in istorie, pe cand IOan Neculae sau Gigi Becali cand nu o sa mai fie nu va mai sti nimeni de ei nimic, ah si apropos tocmai a donat 31 mil USD in scopuri caritabile; din pacate tu ai exact mentalitatea celor care s-au imbogatit odata cu boom-ul imobiliar si acum cer insolventa sau intra in faliment, companiile de leasing le iau Rolls Royce-urile si se chinuie sa treaca averea pe numele rudelor ca sa scape de politia fiscala- intr-un cuvant milionari de carton, azi sunt pe val maine in faliment
visan_georgiana
Postat pe 21 Ianuarie 2011 12:48
De la: alexo88, la data 2011-01-21 12:43:33 Asta cine e ?
Apropo se referea la cei cu bani ,noi suntem " cei cu bani " ?

la 22 ani nu ma mira ca nu stii, incearca sa mai citesti un Capital , Saptamana Financiara, Forbes, The economist, mai lasati fratilor Libertatea si Click si alte mizerii de acest gen
visan_georgiana
Postat pe 21 Ianuarie 2011 12:50
Asta e un om care il doare-n fleasca ,si faza cu donatul ,sincer sa o luam altfel ,cand te stii ca ai milioanele de dolari ( euro ) ce o avea bufetu lui acolo ,si ca stii ca de acum in 1000 de ani tu si familia ta o veti duce bine chiar daca donezi si sute de milioane de dolari (euro),de ce sa nu dai ? Stau si ma intreb ,pe langa cat a dat ...cat mai are ? Vreau sa il vad s-ar descurca cu 1000 de euro pe luna sunt tare curios .
Concluzia : Nu inseamna ca ,daca ai si dai bani poti da si sfaturi " inteligente " .
Pe final nu stiu ce ai gasit asa genial la el ,a avut un noroc pac ,i-a venit atunci cand a trebuit l-a dus si capul in momentul ala respectele mele,dar pentru ce a zis el aici ,mi se pare ....pffff . Ma intelegi ?
S-a gasit cine sa dea sfaturi .... Bufet ala .
alexo88
Postat pe 21 Ianuarie 2011 12:56
De la: TIGRA, la data 2011-01-21 12:50:06
De la: alexo88, la data 2011-01-21 12:43:33 Asta cine e ?
Apropo se referea la cei cu bani ,noi suntem " cei cu bani " ?

la 22 ani nu ma mira ca nu stii, incearca sa mai citesti un Capital , Saptamana Financiara, Forbes, The economist, mai lasati fratilor Libertatea si Click si alte mizerii de acest gen


Mah sa nu ma intelegi gresit ,eu nu am nimic cu tine pentru ca ai pus aia acolo ,doar ca nu stiu ce ai gasit asa genial la spusele lui , iar chestia asta cu forbes capital,saptamana financiara ...nu-s de mine ,si nici libertatea unde scrie prostii ,mai bine stau aici la o gluma ceva cu voi decat sa imi "stric" ochii prin nu stiu ce ziare si reviste.
alexo88
Postat pe 21 Ianuarie 2011 12:59
De la: TIGRA, la data 2011-01-21 12:09:57Pt ce sunt buni banii?
Warren Buffett
Interviu CNBC cu Warren Buffett, al doilea dintre cei mai bogati din lume,care a donat 31 milioane $ pt caritate.
Cateva aspecte f intereante ale vietii lui:
1.- A cumparat prima actiune la 11 ani si regreta ca a inceput prea tarziu!
2.- A cumparat o mica ferma la 14 ani cu economiile din vanzari de ziare.
3.- Si astazi mai locuieste in mica lui casa in Omaha ,cu 3 camere,pe care a cumparat=o dupa ce s-a casatorit, acum 50 de ani. Él spune ca in acea casa are totul.In casa sa nu are nici un tablou sau decoratiuni interioare, statui..
4.- Isi conduce singur masina , nu are sofer si nu are bodyguard.
5.- Niciodata nu a calatorit in avion particular,chiar fiind proprietarul celei mai mari companii de avioane private din lume.
6.-Compania lui, Berkshire Hathaway, are in subordonare inca 63 de firme. Odata pe an, el trimite scrisori directorilor firmelor sale, cu targeturile pt noul an.Niciodata nu convoca reuniuni sau da telefoane zilnice directorilor.
Directorilor lui le-a impus urmatoarele 2 reguli:

- Regula 1 :nu pierdeti niciiodata investitile actionarilor.
Regula 2: Nu uitati regula 1.

7.- Él nu socializeaza cu lumea in inalta societate. Isi petrece timpul liber cu o farfurie de popcorn la TV.
8.- Bill Gates, cel mai bogat din lume, l-a cunoscut recent, acum 5 ani.Bill Gates credea ca nu are nimic in comun cu Warren Buffett. Pentru asta, a stabilit o intalnire cu el,programata sa dureze o jumatate de ora .Dar cand l-a cunoscut , intalnirea a durat 10 ore si Bill Gates s-a transformat intr-un fan al lui Warren Buffet.
9.- Warren Buffet nu are telefon mobil si nici laptop pe birou.
10.- Sfatul lui pt tineri: Indepartati-va de cartile de credit si investiti in voi.
AMINTITI-VA:
A. Nu banul face pe om, ci omul face banul.
B. Viata este atat de simpla pe cat v-o faceti voi.
C. Nu faceti ce spun altii, ascultati-i, dar faceti cum simtiti.
D. Nu va imbracati doar cu haine de firma, ci cu cele in care va simtiti confortabil.
E. Nu cheltuiti banii pe lucruri care nu sunt necesare, ci doar pe cele cu adevarat necesare.
F. Pana la urma, viata voastra e a voastra. De ce sa le dati altora sansa sa v-o conduca?
G. Daca banii nu ajuta ca sa-i imparti cu ceilalti, atunci pt ce mai sunt buni?AJUTATI CHIAR DACA NU PUTETI, MEREU CEI CARE STIU SA IMPARTA VOR FI BINECUVANTATI.
H. NU cheltuiti banii pe care nu ii aveti.Cartile de credit, imprumuturile, etc au fost inventate de societatea de consum.
I. Inainte de a cumpara ceva,ganditi-va: Ce mi se intampla daca nu cumpar asta? Daca raspunsul este "nimic", atunci nu cumparati, pt ca inseamna ca nu aveti nevoie.

"Nimic nu am adus pe lume, nimic nu vom lua cand plecam.."




tocmai am citit biografia lui pe wiki . intr-adevar un model bine de cunoscut. daca toti am putea sa facem lucrurile cu tot atata pasiunea ar fi mai putine probleme. merci de partaj
Histria
Postat pe 21 Ianuarie 2011 13:01
De la: alexo88, la data 2011-01-21 12:56:33 Asta e un om care il doare-n fleasca ,si faza cu donatul ,sincer sa o luam altfel ,cand te stii ca ai milioanele de dolari ( euro ) ce o avea bufetu lui acolo ,si ca stii ca de acum in 1000 de ani tu si familia ta o veti duce bine chiar daca donezi si sute de milioane de dolari (euro),de ce sa nu dai ? Stau si ma intreb ,pe langa cat a dat ...cat mai are ? Vreau sa il vad s-ar descurca cu 1000 de euro pe luna sunt tare curios .
Concluzia : Nu inseamna ca ,daca ai si dai bani poti da si sfaturi " inteligente " .
Pe final nu stiu ce ai gasit asa genial la el ,a avut un noroc pac ,i-a venit atunci cand a trebuit l-a dus si capul in momentul ala respectele mele,dar pentru ce a zis el aici ,mi se pare ....pffff . Ma intelegi ?
S-a gasit cine sa dea sfaturi .... Bufet ala .


a stiut sa faca bani si sa ii inmulteasca, de ce nu esti tu in locul lui daca esti atat de capabil, asta este mie mi se pare genial, este parerea mea, iar a ta sincer pt mine nu conteaza
visan_georgiana
Postat pe 21 Ianuarie 2011 13:07

tocmai am citit biografia lui pe wiki . intr-adevar un model bine de cunoscut. daca toti am putea sa facem lucrurile cu tot atata pasiunea ar fi mai putine probleme. merci de partaj [/quote]

helau, mie imi plac oamenii modesti in primul rand, si detest parvenitii care au plecat de la coada vacii si acum sunt mari domni, genul celor care au vandut un teren cu un milion de EUR au tocat banii pe masini si acum traiesc din salarii, modestie pe care la noi nu o gasesti si sa iti dau un ex Vasile Turcu i-a zis reporteritei ca ceasul lui costa cat salariul ei pe 2 ani, Becali si-a scurtat manecile la costum ca sa i se vada ceasul, penibil. Si sa reusesti sa te mentii la un nivel este extrem de greu, cati oameni putred de bogati nu au ajunssaraci lipiti de cand cu criza economica
visan_georgiana
Postat pe 21 Ianuarie 2011 13:12
De la: TIGRA, la data 2011-01-21 13:07:34
De la: alexo88, la data 2011-01-21 12:56:33 Asta e un om care il doare-n fleasca ,si faza cu donatul ,sincer sa o luam altfel ,cand te stii ca ai milioanele de dolari ( euro ) ce o avea bufetu lui acolo ,si ca stii ca de acum in 1000 de ani tu si familia ta o veti duce bine chiar daca donezi si sute de milioane de dolari (euro),de ce sa nu dai ? Stau si ma intreb ,pe langa cat a dat ...cat mai are ? Vreau sa il vad s-ar descurca cu 1000 de euro pe luna sunt tare curios .
Concluzia : Nu inseamna ca ,daca ai si dai bani poti da si sfaturi " inteligente " .
Pe final nu stiu ce ai gasit asa genial la el ,a avut un noroc pac ,i-a venit atunci cand a trebuit l-a dus si capul in momentul ala respectele mele,dar pentru ce a zis el aici ,mi se pare ....pffff . Ma intelegi ?
S-a gasit cine sa dea sfaturi .... Bufet ala .


a stiut sa faca bani si sa ii inmulteasca, de ce nu esti tu in locul lui daca esti atat de capabil, asta este mie mi se pare genial, este parerea mea, iar a ta sincer pt mine nu conteaza


Ce rea poti sa devii off ... De ce nu sunt eu in locul lui ? A fost la locul si momentul potrivit,si si-a miscat rotitele la creierash atunci cand a trebuit ,eu ce am spus respectele mele pentru asta,dar sfaturile m-i sau parut ....el nu e in stare sa dea sfaturi.
Era o parere si atat ca,conteaza sau nu ... am spus-o ,nu de aia lai pus aici pe forum ?
alexo88
Postat pe 21 Ianuarie 2011 13:13
Mai sincer nici pe mine nu ma "ajuta ideile" Warren Buffett iar Alexo avea dreptate el avea bani asa a investit putin in toate...Noi de unde??? Si eu lucrez si am un serviciu bun, si un salariu OK dar ast a nu inseamna ca pot face foarte multe...
ad__83
Postat pe 21 Ianuarie 2011 13:15

Ce rea poti sa devii off ... De ce nu sunt eu in locul lui ? A fost la locul si momentul potrivit,si si-a miscat rotitele la creierash atunci cand a trebuit ,eu ce am spus respectele mele pentru asta,dar sfaturile m-i sau parut ....el nu e in stare sa dea sfaturi.
Era o parere si atat ca,conteaza sau nu ... am spus-o ,nu de aia lai pus aici pe forum ?[/quote]

mai nu am ce pretentii sa am de la un pusti care habar nu are ce este viata si ce inseamna sa te intretii singur macar, tu continua sa traiesti in lumea ta, si sa nu te mai bagi in seama cu mine, ti-am citit si celelalte postari si visezi cai verzi pe pereti. Succesuri
visan_georgiana
Postat pe 21 Ianuarie 2011 13:16
De la: ad_83, la data 2011-01-21 13:15:08Mai sincer nici pe mine nu ma "ajuta ideile" Warren Buffett iar Alexo avea dreptate el avea bani asa a investit putin in toate...Noi de unde??? Si eu lucrez si am un serviciu bun, si un salariu OK dar ast a nu inseamna ca pot face foarte multe...


ei vindea ziare, nu provine dintr-o familie cu bani, sunt oameni care au stiut in ce sa investeasca la mom potrivit, de ex un prieten al tatalui meu , pe vremuri era sofer pe tir, acum are 110 tiruri si o piata, si numai din chiria de la piata ia pe luna 35000 EUR, dar omul ca sa dezvolte asa o afacere a riscat, a luat credite mari , dar afacerea s-a dezvoltat. Cei ce au stiut ce sa faca la mom potrivit au facut bani, ca si cu imobiliarele cine a cumparat in '95 teren in pipera cu 5 euro mp, a vandut in 2008 si cu 500 mp
visan_georgiana
Postat pe 21 Ianuarie 2011 13:19
De la: TIGRA, la data 2011-01-21 13:16:11
Ce rea poti sa devii off ... De ce nu sunt eu in locul lui ? A fost la locul si momentul potrivit,si si-a miscat rotitele la creierash atunci cand a trebuit ,eu ce am spus respectele mele pentru asta,dar sfaturile m-i sau parut ....el nu e in stare sa dea sfaturi.
Era o parere si atat ca,conteaza sau nu ... am spus-o ,nu de aia lai pus aici pe forum ?


mai nu am ce pretentii sa am de la un pusti care habar nu are ce este viata si ce inseamna sa te intretii singur macar, tu continua sa traiesti in lumea ta, si sa nu te mai bagi in seama cu mine, ti-am citit si celelalte postari si visezi cai verzi pe pereti. Succesuri[/quote]

Ha ? Mah mam legat de tine ? ti-am spus doar ca ala nu e in masura sa dea sfaturi si atata tot ,si tot nu inteleg genialitatea din cuvintele lui ca noi tot amarati suntem.
Si daca-s pusti nu inteleg care e problema ? Iar faza cu Ce inseamna sa te intretii singur o stiu Sa continui sa traiesc in lumea mea ? Adica la ce te-ai referit cand ai spus asta ? Ca-s trilulilu de felul meu ? Pai daca nu esti sa stii si tu , esti luat la misto,batjocorit,injurat,flegmat,si uite as putea sa ma iau si cu tine in gura dar pentru ce ? Ce rezolv ? Si de ce ai luato asa personal era vorba de cap de porc ala Bufet . Nu mam legat de Dumnezeu nu as putea sa scot ceva legat de Dumnezeu ca El ne-a creat ,dar de Bufet ala .... ? E ca si cum tu il injuri pe becali , si eu ma leg de tine ca de ce domne ca el ne da noua paine sa mancam ,el ne-a cumparat casa etc .
Eu n-am vrut sa te superi pe mine si nu o lua personal.

O zi buna tuturor
alexo88
Postat pe 21 Ianuarie 2011 13:24
De la: alexo88, la data 2011-01-21 12:56:33 Asta e un om care il doare-n fleasca ,si faza cu donatul ,sincer sa o luam altfel ,cand te stii ca ai milioanele de dolari ( euro ) ce o avea bufetu lui acolo ,si ca stii ca de acum in 1000 de ani tu si familia ta o veti duce bine chiar daca donezi si sute de milioane de dolari (euro),de ce sa nu dai ? Stau si ma intreb ,pe langa cat a dat ...cat mai are ? Vreau sa il vad s-ar descurca cu 1000 de euro pe luna sunt tare curios .
Concluzia : Nu inseamna ca ,daca ai si dai bani poti da si sfaturi " inteligente " .
Pe final nu stiu ce ai gasit asa genial la el ,a avut un noroc pac ,i-a venit atunci cand a trebuit l-a dus si capul in momentul ala respectele mele,dar pentru ce a zis el aici ,mi se pare ....pffff . Ma intelegi ?
S-a gasit cine sa dea sfaturi .... Bufet ala .



in Romania exista o anumita mentalitate, in alte parti alte mentalitati. Unele sint mai bune altele mai putin bune. Cred ca istoria cu Buffet ilustreaza o mentalitate foarte sanatoasa de la care in orice parte ai ceva de invatat daca nu macar ca motivatie. La romani, din cauza inchiderii din timpul comunismului, s-a ramas in urma cu multe lucruri, deci e numai bine cand poti sa inveti ceva nou. Dar chiar si in romania, cum spune Tigra, cei care au stiut au facut si azi au reusit - vorbesc de cei pe cai relativ cinstite. Uite numai un detaliu, cand gandesti ca mare lucru a donat X milioane de dolari dar pe el il doare la basca ca are X miliarde in buzunar. Ei bine, nu asa se judeca. Banul este ban si afacerea afacere. Sigur el are n-spe miliarde dar nu sint banii lui din buzunar ci sint investitii si actiuni. Deci ca un capital. Si el stie bine care e valoarea donatiei de 30 de milioane, ce se poate face cu banii astia si cat a muncit ca sa-i castige. Deci banul e ban, o donatie de cateva milioane nu pierde din valoare nici pentru donator nici pentru cine o primeste pentru ca donatorul e miliardar.
Histria
Postat pe 21 Ianuarie 2011 14:36
De la: TIGRA, la data 2011-01-21 13:19:26
De la: ad_83, la data 2011-01-21 13:15:08Mai sincer nici pe mine nu ma "ajuta ideile" Warren Buffett iar Alexo avea dreptate el avea bani asa a investit putin in toate...Noi de unde??? Si eu lucrez si am un serviciu bun, si un salariu OK dar ast a nu inseamna ca pot face foarte multe...


ei vindea ziare, nu provine dintr-o familie cu bani, sunt oameni care au stiut in ce sa investeasca la mom potrivit, de ex un prieten al tatalui meu , pe vremuri era sofer pe tir, acum are 110 tiruri si o piata, si numai din chiria de la piata ia pe luna 35000 EUR, dar omul ca sa dezvolte asa o afacere a riscat, a luat credite mari , dar afacerea s-a dezvoltat. Cei ce au stiut ce sa faca la mom potrivit au facut bani, ca si cu imobiliarele cine a cumparat in '95 teren in pipera cu 5 euro mp, a vandut in 2008 si cu 500 mp


Corect ai mare dreptate ...dar e vorba si de noroc si de ajutorul din partea cuiva....si credema chiar si de bani....Zi mi tu ai vre-o afacere proprie?? ai putut sa faci singura ceva de viitor...? Eu nu am reusit am vandut si eu teren si am luat ogramada de bani dar mi am facut o casa si i am luat fratelui un apartament ..de unde sa mai ai de afeceri sau investitii...e foarte greu pe cont propriu...
ad__83
Postat pe 21 Ianuarie 2011 14:43
De la: ad_83, la data 2011-01-21 14:43:06
De la: TIGRA, la data 2011-01-21 13:19:26
De la: ad_83, la data 2011-01-21 13:15:08Mai sincer nici pe mine nu ma "ajuta ideile" Warren Buffett iar Alexo avea dreptate el avea bani asa a investit putin in toate...Noi de unde??? Si eu lucrez si am un serviciu bun, si un salariu OK dar ast a nu inseamna ca pot face foarte multe...


ei vindea ziare, nu provine dintr-o familie cu bani, sunt oameni care au stiut in ce sa investeasca la mom potrivit, de ex un prieten al tatalui meu , pe vremuri era sofer pe tir, acum are 110 tiruri si o piata, si numai din chiria de la piata ia pe luna 35000 EUR, dar omul ca sa dezvolte asa o afacere a riscat, a luat credite mari , dar afacerea s-a dezvoltat. Cei ce au stiut ce sa faca la mom potrivit au facut bani, ca si cu imobiliarele cine a cumparat in '95 teren in pipera cu 5 euro mp, a vandut in 2008 si cu 500 mp


Corect ai mare dreptate ...dar e vorba si de noroc si de ajutorul din partea cuiva....si credema chiar si de bani....Zi mi tu ai vre-o afacere proprie?? ai putut sa faci singura ceva de viitor...? Eu nu am reusit am vandut si eu teren si am luat ogramada de bani dar mi am facut o casa si i am luat fratelui un apartament ..de unde sa mai ai de afeceri sau investitii...e foarte greu pe cont propriu...


eu personal nu, parintii mei da asa ca stiu cam cum merge treaba, dar nu ca nu as avea bani, mama masii iau un credit si o rezolv, am ce vinde daca nu merge treaba si nu am cum sa il platesc, dar in ce sa investesti, acum ca sa iti faci o afacere profitabila iti trebuiesc bani multi, si daca nu merge ce faci si nu te bagi intr-un domeniu de care nu ai habar. Eu am asteptat sa termin Fac de Drept, am terminat in vara trecuta, si voi da la barou, prima faza, apoi la Uniunea Nationala e Executorilor Judecatoresti, asa ca in max 4 ani nu voi mai fi angajat.
visan_georgiana
Postat pe 21 Ianuarie 2011 14:51
De la: TIGRA, la data 2011-01-21 13:12:59
tocmai am citit biografia lui pe wiki . intr-adevar un model bine de cunoscut. daca toti am putea sa facem lucrurile cu tot atata pasiunea ar fi mai putine probleme. merci de partaj


helau, mie imi plac oamenii modesti in primul rand, si detest parvenitii care au plecat de la coada vacii si acum sunt mari domni, genul celor care au vandut un teren cu un milion de EUR au tocat banii pe masini si acum traiesc din salarii, modestie pe care la noi nu o gasesti si sa iti dau un ex Vasile Turcu i-a zis reporteritei ca ceasul lui costa cat salariul ei pe 2 ani, Becali si-a scurtat manecile la costum ca sa i se vada ceasul, penibil. Si sa reusesti sa te mentii la un nivel este extrem de greu, cati oameni putred de bogati nu au ajunssaraci lipiti de cand cu criza economica[/quote]


Tigra, sincer sa fiu, eu admir si la parveniti spiritul lor de a se descurca si a reusi ceva. Nu e genul meu sa iau ce nu-i al meu, chiar daca as gasi un portofel cu bani pe strada nu m-as baga. dar tot respectul pentru cei care au pornit de la zero fara nici un background si au reusit totul de unul singur - si istorii ca acestea sint surprinzator de multe chiar in Forbes. Doar ca multi sint extrem de modesti ca atitudine, comparat la averile pe care le au. Asta e si mai de laudat.
Histria
Postat pe 21 Ianuarie 2011 14:52
De la: ad_83, la data 2011-01-21 13:15:08Mai sincer nici pe mine nu ma "ajuta ideile" Warren Buffett iar Alexo avea dreptate el avea bani asa a investit putin in toate...Noi de unde??? Si eu lucrez si am un serviciu bun, si un salariu OK dar ast a nu inseamna ca pot face foarte multe...
...sunt, de aceasi parere cu tine...in urmatori doi ani nu vom mai putea face absolut...nimic...ajungem la fundul ,sacului...oricat de inventivi vom fi...
Sibel_16
Postat pe 21 Ianuarie 2011 18:46
si eu am term Dreptul...poate ma ajuti si pe mine cu tematica de examen si de pe ce inveti...si vreau sa dau la Barou in toamna asta...am inteles k nu se mai da in februarie...asa k mult spor si mult succes...
kudika226541
Postat pe 21 Ianuarie 2011 18:57
De la: Barbie30_, la data 2011-01-21 12:15:56Tigruto,stii ca imi esti draga,ti-as raspunde da yo chiar nu "poci" sa citesc atata

am citit eu si mi se pare corect!si eu imi conduc propriul tractor si incerc sa-mi conduc propria viata
pickard
Postat pe 22 Ianuarie 2011 22:34
Si eu asi fi darnic daca asi avea banii lui Warren Buffet E adevarat ca atunci cind mori nu iei nimic cu tine dar cit traiesti ai nevoie de bani.
bodyro
Postat pe 23 Ianuarie 2011 06:59
Vezi Tigra ? Aici din cate am citit mi s-a dat mie dreptate ,pe multi sau chiar toti nu ne ajuta acest Buffet ... . Sa avem si noi UNII ocazia care a avut-o el sa vedem noi am fii ajuns la fel dupa ani si ani ? Ar trebui sa fii fernando de la caransebes ca sa nu faci nimic atunci cand ai 'ocazia' pe 'tava'.
Si cei care au ajuns un CINEVA IN VIATA gen buffet asta ,iti spun eu ,ca nu i-a urmat lui sfatul ,ci au facut ce cum iau dus pe ei capul la momentul potrivit si cu " sansa " in fata ochilor .Si da au muncit din greu unii pentru a avea o avere gen ca buffet asta si bravo lor descurcareti ,dar nu toti avem sansele alea .
Concluzia :

Buffet e genial in ceea ce a facut ,dar nu inseamna ca trebuie sa fie si in ceea ce spune el si-anume aceste asa zise " sfaturi"

Si pana la urma vad ca ,chiar el se contrazice si zice ceva de genul din ce am inteles eu din "sfatul " lui ca Domne INVESTITI IN VOI ,dar nu va luati ce va place sa imbracati si nu va traiti viata ,de ce sa va luati un iaht si sa vedeti si voi cu ochii vostrii lumea TOATA sau propriul vostru avion sa zburati oriunde si oricand a-ti dorii si sa vedeti TOTUL cat si ce se poate,asa o experienta intrece orice frumusete din lume (dupa FEMEIE) . Adica intr-un cuvant a-ti muncit v-ati facut avere,dar nu profitati de rodul muncii voastre ca a-ti fii prosti,cam asa zice acest BUFFET ,si bineinteles,daca si vrei sa dai si la altii care chiar nu au deloc dar asta e partea a 2-a,si nu are rost sa dezbat.
SFatul lui e nul pentru noi toti mai mult ca sigur,de ce ? Pentru ca si noi stim ca nu poti face o rata la banca pentru un telefon de 30 de milioane atunci cand tu nu ai ce sa iti pui pe masa,vorba vine.Nu era vorba de tine Tigra,mam referit la general,sa nu te legi de mine ,ma refeream la general.

alexo88
Postat pe 23 Ianuarie 2011 07:58
Este un subiect, si o tema foarte interesanta, si ar fi o lectie buna pentru copiii, pentru parintii copiilor, pentru ca ei le ingradesc libertatea de A ALEGE-in unele cazuri. Si nu cred ca are vre-o legatura cu miliardarii de carton. http://ady-dordenaivitate.blogspot.com ! Felicitari pentru acest mesaj!
bellami
Postat pe 23 Ianuarie 2011 08:17
Mai Alexo, inainte de a vrea bani , invata sa pui virgula.... si unde trebuie. Si .."a-ti " asta al tau, pe care il scrii peste tot, se scrie "ati" . Este cuvantul care desemneaza actiunea pentru verb la persoana a doua plural : VOI ati mers, ati facut, ati luat, ati cantat....Se scrie "a-ti" doar in cazurile: " a-ti lua azi o masina este foarte greu", "cateodata iti vine a-ti trage o palma...", etc... Este un fel de infinitiv al persoanei a 2-a singular (tie, tu) din ce imi amintesc... "A-ti trage o palma" e echivalent cu "a trage tie o palma" . Deci acest "ti" este de la "tie", "a" si "tie" fiind doua cuvinte, se scriu intr-unul singur cu liniuta, adica "a-ti" .Poti sa ma injuri, dar mor cand vad atatia romani pe aici care nu stiu sa scrie. Si inca tu esti la un nivel bun. Dar sa vezi "sti" in loc de "stii" si multe alte cuvinte scrise despartit, cand ele nu se scriu NICIODATA despartit.. te apuca plansul! Tu macar le-ai incurcat.. si eu ti-am explicat. Multa sanatate!
Liliana_41
Postat pe 23 Ianuarie 2011 08:55
Eu am priceput altceva din interviu.Valoarea adevarat a vietii nu sta in bani .Societatea asta actuala consumerista a determinat din pacate ca evaluarea oricarei fiinte si a oricarui lucru sa se faca in bani.
Suntem mai mult de atat si viata are multe parti frumoase nu numai aceea de a cheltui stand cu fundul pe un sac de bani.Imi veti spune ca fara bani nu faci numic .Eu nu cred .Poti ajunge un om adevarat , poti evolua si fara sa ai saci de bani.Si mai era si ideea de a imparti cu altii , nu numai bani ci si altele.

Postat pe 23 Ianuarie 2011 08:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Relatie extra-life 198 De la: CESSY_C 19 Aprilie 2011 02:00
despre prieteniile adevarate 51 De la: negrul_de_serviciu 14 August 2010 15:27
cum vi se pare asta? 24 De la: sil_mary 2 Septembrie 2009 12:31
Motive pentru care il/o iubesti? 61 De la: Max2 3 Decembrie 2011 15:42
Eu balanta, iar el rac...Sunt sanse de reusita pt viitor? 5 De la: luluby 10 Iunie 2010 19:33