Setari Cookie-uri

Singuratatea cum o tratati?

Buna tuturor,

Ma gandeam astazi ca nu am mai simtit fiorii iubiri de aproximativ 4 anisori. O singura intrebare am:
Voi cum procedati astfel incat sa aveti o relatie? Exista vreo formula magica? Stiu ca nu aveti ce raspuns sa mi dati astfel incat sa ma elucidati dar simteam nevoia sa scriu aceste cestiuni.

Tin sa mentionez ca eram kinder cand am iubit prima si ultima oara asa ca, banuiesc ca nu se pune!

Zile frumoase,
Oana
karella
Postat pe 5 Septembrie 2008 17:42
mai era un topic pe undeva pe aici cu titlul ''iubirea nu are varsta'' sau ceva de genul....deci clar ''se pune''.......nu exista nici o formula magica.....parerea mea este ca daca alergi cu disperare dupa iubire nu o vei gasi.....pastreaza-ti echilibrul interior( daca ai unul, daca nu ''lucreaza'' pe branci si creeaza-ti acel echilibru) si traieste-ti viatza.....va veni ea si iubirea...
LuckyMe
Postat pe 5 Septembrie 2008 18:14
Eu cred in destin.Si atunci, cand ti-e scris sa ti se intample ceva,se intampla,chiar daca te impotrivesti.Nu o sa te indragostesti atunci cand vrei tu,asta e sigur.Asa ca focalizeaza-ti atentia pe alte lucruri,planuri pt tine...si va aparea si The One.
DeeaCatalina
Postat pe 5 Septembrie 2008 22:14
Eu habar n`am
Dar cred ca e trist sa fii singur...
Noi femeile oricum nu suntem prea normale la cap ..si ne place si cu si fara..
Cand suntem cu barbatii..parca am avea nevoie de libertate ..iar cand suntem fara...ne lipseste ceva
Asa ca mai bine simti nevoia de libertate :D
Sabrina_Nede
Postat pe 5 Septembrie 2008 22:26
De la: Sabrina_Nede, la data 2008-09-05 22:26:31Eu habar n`am
Dar cred ca e trist sa fii singur...
Noi femeile oricum nu suntem prea normale la cap ..si ne place si cu si fara..
Cand suntem cu barbatii..parca am avea nevoie de libertate ..iar cand suntem fara...ne lipseste ceva
Asa ca mai bine simti nevoia de libertate :D





exact asa is eu......chiar vreau libertate....muuuulta.....:D:D.....mi-e bine singura...mai greu e cu viatza in doi......uhhh.....cred ca inca nu e vremea mea....
LuckyMe
Postat pe 6 Septembrie 2008 00:53
eu st singurika de cateva saptamani, dar imi fac de cap, ies, nu ma intreaba nimeni nimic! e kam greu sa ma obishnuiesc cu ideea k nu mai e nimeni pe care sa-l intereseze ce fac...kam trist...
ankutzikaa
Postat pe 6 Septembrie 2008 14:46
Da, nu e prea placut sa fi singur/a, dar nu exista nici un antidot ,reteta ,plan , potiune magica sau cum vreti voi sa ii spuneti pt o realtie perfecta , cum spunea cineva mai sus nu rezolvi nimic daca alergi dupa iubire , cand o vei gasi vei sti cu siguranta, pana atunci fi tu ,traieste ziua in curs ,lasa trecutul si grijile si fa ce iti place
G_Bogdan
Postat pe 8 Septembrie 2008 22:53
exista un antidot....iesi cu prietenii si colegii...numai asa poti cunoaste noi persoane si nu stii cum cupidon te poate lovi cu sageata lui...mult succes
cris_bv_2007
Postat pe 11 Septembrie 2008 16:39
singuratatea se poate trata...distreaza-te alaturi de prietenii tai...simte-te bine alaturi de ei si ai sa vezi ca nu vei mai simti lipsa unui barbat...

Postat pe 12 Septembrie 2008 13:53
Da ar trebuii sa iesi cat mai des din casa, pentru k nu se stie niciodata ce se poate intampla, poate-l vei intalnii pe "el" iar cat despre iubire eu o pateam mereu...ziceam k sunt indragostita lulea..cand d fapt eram deja plictisita d respectivul...si imi doream atat de mult sa pot iubii si eu...nu doar sa fiu iubita...si a venit si ziua aceea...la mine pe "el" il stiam de ani de zile...d fapt nu ai stiam nici numele...dar era coleg de liceu...si cine ar fi crezut k asa aproape era "mult asteptata iubire"...deci nu iti pierde niciodata speranta..
iubi7a_lui
Postat pe 13 Septembrie 2008 23:00
pai si pt aia care nu mai sunt la liceu, ci la muzeu, care ar fi solutia?
googoodoll
Postat pe 13 Septembrie 2008 23:07
Eu am dat exemplul meu...dar pe cineva poti sa cunosti fie la o petrecere data d prieteni, la un club, pe strada sau cine stie poate chiar langa casa.....
iubi7a_lui
Postat pe 13 Septembrie 2008 23:24
ar mai fi o explicatie : in general cam toate relatiile de iubire se stabilesc in liceu, in facultate sau daca intalnesti pe prietenii prietenilor tai. sa fim seriosi, dupa ce epuizezi liceul, facultatea si nu ai ramas cu nimic, si daca toti prietenii prietenilor tai deja i-ai cunoscut si nici de aici nu a iesit ceva, cam greu mai poti remedia situatia. de exemplu cazul meu : daca e sa ma gandesc la toate fetele cu care am reusit sa stau de vorba pana azi, cunostinte din liceu, facultate, prietene de ale cunoscutilor mei, cu cateva am reusit sa fiu impreuna, dar acum la 25 de ani, am ajuns ca frecventez barurile ca sa intalnesc si eu pe cineva nou fiindca mi-am cam epuizat aria de cunostinte, insa si asa nu imi este usor, cam toate au deja pe cineva, sau nu ne potrivim, sau nu e posibil din cauza distantei, etc. motive am o lista intreaga ca sa demonstrez de ce de cativa ani incoace am parte doar de aventuri desi nu asta caut.

tind sa cred ca cu cat inaintezi in varsta cu atat soarta te expune la singuratate.
zorba
Postat pe 19 Septembrie 2008 14:22
Eu am o intrebare : de ce toata lumea fuge de singuratate ?
Este chiar asa de rau sa fii singur ?

In general persoanele care tocmai au iesit dintr-o relatie sifonate au tentinta de a se simti singure ,asta deoarece relatia de cuplu le-a dat senzatia ca ar avea pe cineva langa ei si cand s-au despartit ajung sa se teama de singuratate.

Problema consta in modul in care privesti lucrurile .
Daca nu esti implicat intr-o relatie nu inseamna ca esti singur , ai prieteni , ai familie , ai optiunea de ati alege un partener ....ca nu stii cum si de unde asta e alta discutie dar nu mai incurcati singuratatea cu nevoia voastra de a avea pe cineva......

Esti singur atunci cand tu doresti acest lucru , singura persoana responsabila de singuratatea ta esti tu si nimeni altcineva.

iris_4_ever
Postat pe 19 Septembrie 2008 14:40
DECAT ,,SINGUR IN 2", MAI BINE SINGUR- SINGUR. MACAR STII PE CINE
TE BAZEZI.

Postat pe 19 Septembrie 2008 20:11
eu sunt fericita ca nu sunt intr-o relatie,si sincer nici nu imi mai doresc sa intru, poate din cauza fricii de esec.
DeeaCatalina
Postat pe 20 Septembrie 2008 16:29
Singuratatea se poate trata si cum zicea veta13 decat sa fii singur in 2 mai bine singura singura!!Si chiar nu e asa rau sa fi singur pt ca nu mai ai cu cine sa te certi,poti sa te distrezi sa iesi cu prietenii tai atunci cand ai o relatie serioasa cateodata mai trebuie sa renunti la timpul tau pt a fi cu persoana de langa tine

Postat pe 21 Septembrie 2008 11:30
sa-ti spun un banc: intrebare la radio erevan/cum este mai bine - sa ai nevasta sau amanta? raspuns/ cel mai bine este sa ai si nevasta si amanta - nevasta crede ca esti la amanta, amanta crede ca esti la nevasta/ si tu stai la biblioteca si citesti, citesti, citesti...

Postat pe 15 Octombrie 2008 04:11
de accord ca depinde foarte mult de cum privesti singuratatea, dar, eu deja incep sa ma satur, stau singura , nu gasesc o persoana potrivita, aventurile nu s-au invetat pentru mine, si e dureros cand seara dupa seara adormi singur, cand zi dupa zi mananci la restaurante cu x si y ca sa nu iti dai seama acasa cat de singur esti,oricum azi e foarte greu sa gasesti pe cineva, majoritatea dintre noi ne dorim pe cineva langa noi dar suntem dispusi sa sacrificam atat de putin pentru o relatie, si in momentul in care nu mai merge suntem atat de transanti(in general). E greu sa iti gasesesti un echilibru interior intr-o lume fara echilibru.
ctwmn
Postat pe 18 Octombrie 2008 20:23
De la: LuckyMe, la data 2008-09-05 18:14:10mai era un topic pe undeva pe aici cu titlul ''iubirea nu are varsta'' sau ceva de genul....deci clar ''se pune''.......nu exista nici o formula magica.....parerea mea este ca daca alergi cu disperare dupa iubire nu o vei gasi.....pastreaza-ti echilibrul interior( daca ai unul, daca nu ''lucreaza'' pe branci si creeaza-ti acel echilibru) si traieste-ti viatza.....va veni ea si iubirea...


TOTAL DE ACORD CU TINE
Greenie
Postat pe 20 Octombrie 2008 11:04
De la: zorba, la data 2008-09-19 14:22:05ar mai fi o explicatie : in general cam toate relatiile de iubire se stabilesc in liceu, in facultate sau daca intalnesti pe prietenii prietenilor tai. sa fim seriosi, dupa ce epuizezi liceul, facultatea si nu ai ramas cu nimic, si daca toti prietenii prietenilor tai deja i-ai cunoscut si nici de aici nu a iesit ceva, cam greu mai poti remedia situatia. de exemplu cazul meu : daca e sa ma gandesc la toate fetele cu care am reusit sa stau de vorba pana azi, cunostinte din liceu, facultate, prietene de ale cunoscutilor mei, cu cateva am reusit sa fiu impreuna, dar acum la 25 de ani, am ajuns ca frecventez barurile ca sa intalnesc si eu pe cineva nou fiindca mi-am cam epuizat aria de cunostinte, insa si asa nu imi este usor, cam toate au deja pe cineva, sau nu ne potrivim, sau nu e posibil din cauza distantei, etc. motive am o lista intreaga ca sa demonstrez de ce de cativa ani incoace am parte doar de aventuri desi nu asta caut.

tind sa cred ca cu cat inaintezi in varsta cu atat soarta te expune la singuratate.


zorba, referitor la ce spui tu, inteleg perfect.. si nu cred ca sunt singura care e de parere cu tine.
daca stau si ma uit si eu prin jurul meu, vad intr-adevar, relatiile care rezista in continuare, sunt cele din liceu, facultate... pt ca au foarte multe lucruri in comun si e f greu sa te rupi pur si simplu de un astfel de om, care a fost prezent in viata ta clipa de clipa. mai degraba cauti remedii pt a imbunati relatia, decat sa o rupi doar pt ca nu mai simti fluturasii ca la inceput (intr-o rel de ani de zile ma refer)..flutrasii aia pot sa revina inapoi.......... depinde de anotimp

si la urma urmei, hai sa iti spun si eu...
prin baruri nu o sa gasesti fata pe care ti-o doresti, si nici prin cluburi si foarte rar pe la petreceri... pt ca fetele de obicei frecventeaza locurile astea doar pt distractii... sub nici o forma..pt un agatat de durata.
suntem acum independente, si daca vrem sa ne distram doar intr-o seara, nu mai avem remuscari, si trecem peste, si mergem inainte.. doar pt ca ne-am gasit intr-un fel sau altul, propriul echilibru..
evident, ne dorim sa gasim stabilitatea..
dar prin locuri de genul asta, slabe sunt sansele..sunt la fel de slabe ca si relatia cu prietena din liceu..sa reziste

mai degraba nu cauta locuri, ci cauta modalitati pt a cunoaste o fata (respectiv un baiat), daca intr-adevar iti doresti sa faci parte din oamenii aia stabili sentimental pt o/un singur(a) partenera.
si apoi totul va veni de la sine, in timp, cu rabdare si prin circumstantele unei frumoase prietenii la inceput de drum..

thats all im saying
Greenie
Postat pe 20 Octombrie 2008 11:12
fugim de singuratate pt ca omul este o creatura sociabila.mai sunt si momente cand simti nevoia sa fi singur,dar pana la urma iti doresti sa ai pe cineva alaturi,e firesc.
singuratatea(privita pe termen lung)este cea mai grea boala...pt ca afecteaza ce avem noi mai de pretz...sufletul
@ zorba - nu e chiar asa,cand nici nu te astepti poti gasi pe cineva,indiferent ce varsta ai...asa ca nu dispera omule! ,si ascult-o pe greenie ca zice bine ce zice...cum Doamne iarta-ma cauti tu femei pt o relatie stabila in baruri..asta a fost chiar buna...
hai pace si sanatate!
a,da...si sa nu fiti singuri!

razz
Postat pe 23 Octombrie 2008 23:54
singuratatea.....o tratez cu INDIFERENTA..
simplu, eu una nu ma simt singura in propria mea companie.
cat despre perechea mea..... nici atat. independenta nu inseamna neaparat singuratate....
dandanaua_reloaded
Postat pe 24 Octombrie 2008 00:20
prietena voasta puffilici,pe care o ridicati in slavi pozeaza sexi pe net si racoleaza barbati,din cate stiu tariful e de 100 de euro face cam 1500 euro pe zi de unde credeati ca are bani?

Postat pe 24 Octombrie 2008 02:21
BANUIAM NOI ! :))))
Greenie
Postat pe 24 Octombrie 2008 17:03
Singuratatea cel mai urat sentiment, dar atat timp cat ai prieteni, familie si ai cu cine esi macar sambata in oras..e OK, deci sa apreciem ce avem. Da e trist sa nu fii iubit(in sensul de a avea un iubit), ca asa ne iubesc cei dragi, cel putin; kand vezi ca cei din jur se tin de mana, ca trece primavara fara sa mirositi florile impreuna, ca trece vara fara sa ascultati cantecul broastelor pe malul apei sau sa prinzi apusul cu EL cand trece toamna fara sa dati cu piciorul prin frunze.....e asa trist....dar trebuie sa gasim forta sa mergem mai departe....si eu zic....ca daca nu e azi nu e maine.....poimane va veni....
maiamia
Postat pe 22 Noiembrie 2008 00:47
Singuratatea o tratez cu o carte ,cu un gand bun, atunci cand gandurile negre imi dau tarcoale, imi gasesc ceva de facut frumos, fac o plimbare in parc atunci cand vremea imi permite.....si nu NU SUNT DE ACORD CA EU SUNT DE VINA PENTRU CA SUNT SINGURA
speranta1
Postat pe 16 Decembrie 2008 11:22
FUGITI DE SINGURATATE ! CHIAR DACA TI-O DORESTI UNEORI, E O CAPCANA IN CARE POTI USOR SA CAZI . PLECATI IN EXCURSII FACETI CEVA DAR NU SINGURATATE.
nocturnalia
Postat pe 19 Ianuarie 2009 15:36
Singuratatea se poate trata.
Depinde de varsta pe care o ai si de atitudinea ta fata de cei din jur.
Cred totusi ca cu cat inaintam in varsta suntem din ce in ce mai selectivi la capitolul prieteni.
orfelia
Postat pe 19 Ianuarie 2009 15:50
ESTOY INVIDIOJAA cum poti sa ai o relatie stabila cu o domnisoara "agatata" prin baruri??

se poate ...eu de cand caut un baiat sa fie pe gustul meu exact asa cum imi place mie in fiecare sambata la cluburi cu fetele mele il astept sperand ca va veni si se va aseza langa mine la bar savurand un pahar de ceva "licoros" cu mine .
dar asteptandu-l mereu si savurand toata licoara care am imbata am plecat acasa si am renuntat.m-am si plictisit sa il tot astept.

unde sa il intalnesc la facultate???cand nu imi vad capu` de lucrari proiecte si alte lucruri...of.of
iubiti-va voi astiaa care v-ati gasit.Ciuda mie :D
MagnifiQue_GiRL
Postat pe 19 Ianuarie 2009 15:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Teama... 42 De la: aleksautza 27 Ianuarie 2011 00:51
Help? Dilema! 42 De la: Cosmin_Matei_1 5 Septembrie 2015 04:27
dragostea i-a spalat creierul...need help 27 De la: Anca_22 10 Februarie 2009 19:37
Un sfat, o parere ,va rog mult... 8 De la: 2 Ianuarie 2013 16:24
EU.EL.PARINTII!!!!!! 7 De la: kudika_pudika 21 Noiembrie 2011 19:09