Setari Cookie-uri

despre verighete

Eu si prietenul meu ne casatorim civil peste putin timp. As vrea sa stiu daca verighetele pot fi purtate chiar daca o sa fim casatoriti numai civil ... Din cate stiu eu nu se poate, doar ca el insista pe tema asta. Vrea sa purtam verighetele desi casatoria religioasa o sa fie abia peste un an ...
Daca poate cineva sa-mi raspunda as fi bucuroasa. Multumesc.
diana2324
Postat pe 8 Septembrie 2008 12:55
cum sa nu se poata?
verigheta o poti purta si daca nu esti maritata.. cine iti poate interzice asta? Daca intre casnicia civila si cea religioasa este un an diferenta, e logic sa purtati verighetele. Sunt oameni care se casatoresc numai civil.. si poarta verighete toata viata.

Postat pe 8 Septembrie 2008 17:53
Multumesc de raspuns ...
Intrebam, referitor la verighete fiindca am auzit si cazuri care nu au purtat fiind casatoriti doar civil ... Viitorul meu sot isi doreste foarte mult sa poarte verigheta ...
diana2324
Postat pe 9 Septembrie 2008 09:58
sa stii ca verigheta, cat o fi ea de simbolica, iti transmite o senzatie super..

Postat pe 9 Septembrie 2008 10:04
Si noi suntem casatoriti doar civil si purtam verighetele.Preotul spune ca pana la casatoria religioasa sa purtam verigheta pe dreapta...dar mie nu mi-e buna pe dreapta.Eu chiar am intrebat preotul si daca exista vreo rugaciune sau sa le sfinteasca innainte sa le purtam dar a zis ca nu exista special pt. verighete.Poti vorbi eventual si tu cu preotul la care aparti.Purtati-le numa linistiti!
butterflylili
Postat pe 9 Septembrie 2008 16:53
Din cate stiu eu ...e mai bine sa mergi la un preot si sa intrebi ...sincer sunt preoti care nu accepta sa fie purtate verighetele fara a fi sfintite.Faci cum crezi tu ca e mai bine , simbolul verighetei e ceva special si de aceea se pune la cununia religioasa si nu la cea civila, ma rog ...
Cypcip
Postat pe 9 Septembrie 2008 18:17
Multumesc celor care au raspuns ...
diana2324
Postat pe 10 Septembrie 2008 11:30
Hei, e o verigheta doar, ce treaba are preotul? Ca daca preotul iti va spune sa te casatoresti virgina tu ce faci? Verigheta o porti in semn de respect pentru sotul tau, pentru tine si pentru ceea ce inseamna casatoria pentru tine.De fapt si de drept cita vreme nu esti casatorita la biserica in fata lui Dumnezeu oricum esti o pacatoasa ca traiesti cu sotul tau, nu? Ca nu a spus Dumnezeu casatariti-va civil si apoi religios.Chestia asta e o inventie comunista cind a merge la biserica era interzis (ma rog, un fel de a spune).De fapt in religia catolica si nu numai din alte tari nici nu exista asa o aberatie de casatorie civila.Cind te casatoresti la biserica preotul iti elibereaza certificatul de casatorie si gata!
Draga mea, orice inel purtat pe degetul inelar al miinii stingi este semn ca esti casatorita la urma urmei.
Si dupa cum a mai spus cineva sa porti verigheta iti da asa o senzatie super!!!!
Felicitari si poart-o ca nu are de ce sa-ti fie nici rusine, nici frica.
micabis
Postat pe 15 Septembrie 2008 07:03
eu sunt casatorita de 2 ani. inainte de casatorie am vorbit cu un preot care mi-a spus ca pana ce verighetele nu vor intra in biserica si nu vor fi sfintite, nu se pot purta
oana1801
Postat pe 18 Septembrie 2008 16:48
pai si cum ar fi sa fii casatorita cu el si sa nu porti verighete? N-ar fi putin cam ... aiurea?? In momentul in care te-a casatorit, porti verigheta, de fapt, oficial si legal sunteti casatoriti odata ce ati facut cununia civila, sunt oameni care nici nu se cununa vreodata religios...

Postat pe 21 Septembrie 2008 11:47
Nu va dnimic rau in a purta verighete inaintea cununiei religioase.
In cercul meu de prieteni sunt foart eputini cununati religios si majoritatea poart averighete, chiar si-asa. Sunt fericiti si le merge si binein ciuda superstitiilor.
Fa ceea ce-ti place, lasa superstitiile in cui si nu lasa vorbele babesti sa-ti conduca podoabele de pe degete.
gio_georgiana
Postat pe 24 Septembrie 2008 18:24
Verigheta e un simbol pagan, se purta la greu in Roma antica. Si se pune pe degetul respectiv deoarece romanii credeau ca exista o vena acolo care duce direct la inima. A, si verighetele erau facute din fier, ca simbol al rezitentei. Dupa cum vezi, crestinismul doar a adaptat, asa ca poarta-ti linistita verigheta!
Kathara
Postat pe 9 Octombrie 2008 17:23
De la: dana_lacatusu, la data 2008-09-21 11:47:32pai si cum ar fi sa fii casatorita cu el si sa nu porti verighete? N-ar fi putin cam ... aiurea?? In momentul in care te-a casatorit, porti verigheta, de fapt, oficial si legal sunteti casatoriti odata ce ati facut cununia civila, sunt oameni care nici nu se cununa vreodata religios...


intamplator sau nu, chiar astazi ne uitam intr-un magazin dupa verighete. noi suntem casatoriti doar civil deocamdata si chiar astazi ne-am decis si pt data cununiei, la anu'. iubitu' nu vroia verigheta decat dupa nunta religioasa si de aceea a si amanat, in scopul de a fi noi si frumoase atunci. de regula, au sens sfintite, in rest, dupa placerea fiecaruia. simbolul este unul religios pana la urma........

Postat pe 9 Octombrie 2008 21:19
de ce se grabesta asa rpd sa le purtati?!
interesant...

Postat pe 19 Octombrie 2008 21:39
UITE EU ITI VOI ZICE ASA CUM MIA ZIS SI MIE PREOTUL....ACUM O LUNA EU SI IUBITUL MEU NE-AM LOGODIT IN ADEVARATUL SENS AL CUVANTULUI....STI CE INSEAMNA?...NICI EU NU AM STIUT....VERIGHETA INSEAMNA LEGAMANTUL IN FATA LUI DUMNEZEU...DECI O PORTI DUPA CUNUNIA RELIGIOASA....INSA MAI PUTETI FACE CEVA .....ASA CUM AM FACUT NOI ....AM FOST LA BISERICA ..NE-A CITIT JUMATATE DE CUNUNIE SI NE-A PUS VERIGHETELE PE MANA DREATPA SI NEA ZIS SA LE PURTAM PANA LA NUNTA PROPRIUZISA CAND ITI CITESTE PREOTUL CEALALTA JUMAMATATE A CUNUNIEI SI LE SCHIMBA PE STANGA IMPREUNA CU NASII...TU FACI CE VREI . E ALEGEREA TA , INSA ASA AR FI CORECT....E SIMPLU ..NOI NE-AM DUS SI IN 20 MINUTE AM IESIT CU VERIGHETE FARA SA AI NEVOIE DE ALTCEVA
VOI 2 SI VERIGHETELE.....O VIATA FRUMOASA.
ferero
Postat pe 2 Decembrie 2008 23:36
SAU CA SA FI IMPACATA CU TINE CEL MAI BINE DUTE LA BISERICA SI INTREABA UN PREOT .... POATE CA ITI VA DA ACELASI SFAT PE CARE LAM PRIMIT SI EU. E O DEZLEGARE . MULTA BAFTA ..O POTI FACE ORICAND VREI SI CU ACTE SI FARA ACTE....INTENTIA CONTEAZA SI FAPTUL CA VETI AVEA O VIATA IMPREUNA...NOI DE EXEMPLU AM FOST LA PREOT PENTRU CA VROIAM SA NE MUTAM IMPREUNA SI NE GANDEAM SA NU FIE CHIAR ATAT DE MARE PACATU ...CU VOIA LUI DUMNEZEU ASA AM AJUNS SA PURTAM VERIGHETE ,NU CA NU NE-AM FI DORIT ..AM MERS A 2 ZI LA BISERICA CU VERIGHETE SI SA REZOLVAT TOTUL.
ferero
Postat pe 2 Decembrie 2008 23:43
nasul meu este popa. verigheta nu se poarta pe mana stanga pana nu te casatoresti religios. nu este bine ca nu sunt cununate. eu am avut o relatie de 3 ani si urma sa ma casatoresc. am luat verighetele si le-am purtat pana sa ma casatoresc pe mana stanga. cand m-a vazut nasul a zis sa o dau jos ca nu este bine pana nu ma casatoresc. in sase luni nu s-a mai facut nici o nunta si ne-am despartit. nu spun asta ca mi s-a intamplat mie. intraba un popa si ai sa afli raspunsul. nu este bine.
mihaela26
Postat pe 18 Decembrie 2008 13:05
Eu am purtat verigheta din ziua in care am scos-o de la bijutier asta cu mult inainte de cununia civila oricum nu am avut cununia civila in aceeasi zi cu cea religioasa si oricum nu cred in chestia ca nu iti merge bine in casnicie si ca te poti desparti sunt si alte motive pt a te desparti de partenerul de viata si in interiorul verighetei se trece data cununiei civile nu a celei religioase pt ca nu toata lumea face cununia civila in aceeasi zi cu nunta
NICOLETA69
Postat pe 19 Decembrie 2008 12:34
si eu am purtat verigheta inainte de nunta si nu ne-am despartit si nici nu ne merge rau... dar daca tu crezi in superstitii mai bine nu o purta ( de obicei de ce te temi de aia nu scapi)
ariana25
Postat pe 19 Decembrie 2008 12:46
Parerea mea este ca nu e nici o problema daca vei purta veregheta acum...pt mult mai multe detalii mergi la un preot si el iti va spune mai multe detalii...poate ca ar fi bine sa le sfintesti inainte de a le purta
_dulcik_
Postat pe 8 Februarie 2009 19:30
din cate stiu nu se poate pt ca verighetele va sunt puse de catre preot atunci cand faceti cununia religioasa
Anonima_007
Postat pe 27 Mai 2009 17:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Barbatul care vrea sa te insele cu... tine. 125 De la: lisaU 3 Noiembrie 2011 09:01
vreau un sfat urgent!!! 30 De la: erikahd2008 27 Februarie 2009 21:11
Reprezinta casatoria dovada de iubire absoluta? 20 De la: sadora 25 August 2009 15:56
soacra,soacra ......poama acra 79 De la: ravenik_swwet 29 Iunie 2009 16:27
Ce isi doresc barbatii>>?? 48 De la: kudika20225 6 Martie 2016 00:40