Setari Cookie-uri

Cum e de preferat....sa mergi in vacanta in Grecia sau sa ramai sa locuiesti acolo?

Am fost in Grecia,in Paralia Katerini,apoi la Meteora,pe muntele Olimp,in Atena,Salonic...Oamenii aia chiar stiu sa faca turism.Conditii de cazare grozave,amabilitate,bunavointa,curatenie,civilizatie...mai avem multe de invatat ca popor...Daca vrei sa-ti petreci acolo vacanta,mergi cu incredere,iar daca vrei sa te stabilesti acolo,felicitarile mele,eu spun ca nu ai ce pierde
lumimari
Postat pe 8 Iunie 2009 07:14
buna....
Eu am locuit o perioada buna in Grecia ...dar m-am intors in tara :) Pt vacanta as merge in Grecia in fiecare zi a anului pentru ca ai ce vizita si unde te poti relaxa....insa nu m-as muta definitiv...oanenii iti par calzi si prietenosi insa totul este un "comert" ...
De ce te-ai muta in Grecia in conditiile in care pana si ei pleaca din tara lor spre destinatii cum ar fii Anglia, Germania sau Franta..ar trebui sa te gandesti mai bine...
Apreciez la ei ca stiu sa-si respecte sarbatorile, ca isi fac timp pentru ei, saptamanal ies la plimbare,in club sau la gratar( vb despre toate categoriile de varsta); dar ca strain esti primit mai greu
si te privesc uneori cu reticenta....Succes!!!
giulia21
Postat pe 8 Iunie 2009 09:43
De la: giulia21, la data 2009-06-08 09:43:31buna....
Eu am locuit o perioada buna in Grecia ...dar m-am intors in tara :) Pt vacanta as merge in Grecia in fiecare zi a anului pentru ca ai ce vizita si unde te poti relaxa....insa nu m-as muta definitiv...oanenii iti par calzi si prietenosi insa totul este un "comert" ...
De ce te-ai muta in Grecia in conditiile in care pana si ei pleaca din tara lor spre destinatii cum ar fii Anglia, Germania sau Franta..ar trebui sa te gandesti mai bine...
Apreciez la ei ca stiu sa-si respecte sarbatorile, ca isi fac timp pentru ei, saptamanal ies la plimbare,in club sau la gratar( vb despre toate categoriile de varsta); dar ca strain esti primit mai greu
si te privesc uneori cu reticenta....Succes!!!

sunt de aceeasi parere, ca la ei totul este comert. nu mai cred ca mai au ceva cu adevarat vechi. toate monumentele lor sunt reconstruite, totul la Meteora, de exemplu, este comert, pur comert. tot la noi in tara inca mai gasesti ceva cu adevarat autentic, nu comercializat.pacat de drumurile astea ale noastre.sunt de parere ca, fata de Grecia, in privinta peisajelor, a locurilor, a traditiilor, Romania este net superioara. pacat de servicii.....grecii stiu, intr-adevar, sa se poarte cu turistii.
mkdisk
Postat pe 9 Iunie 2009 16:01
parerea mea:nu e mare lucru de vazut la ei, insa au un talent special din a face sa se creada ca un pietroi banal e o piatra despre care se crede ca e dintr-o veche sculptura a lui nu stiu care sculptor antic.......stiu sa faca turism si sa se promoveze, asta e clar.
mkdisk
Postat pe 9 Iunie 2009 16:06
imi place mancarea lor si muzica lor....dansurile sunt frumoase. petrecerile sunt super, stiu sa se distreze.si marea......
mkdisk
Postat pe 9 Iunie 2009 16:09
eu locuiesc in grecia de 2 ani. Sunt casatorita de 2 luni si astept un moro( bebe) sunt fericita. E mai bine sa calatoresti in grecia decat sa locuiesti. Locurile sunt frumoase, exotice apa curata, f curata, dar oamenii, in ciuda aparentelor, sunt mai putin prietenosi daca te situezi putin mai bine decat ei financiar. Iti zambesc, dar nu pot sa iti fie prieteni cu adevarat.
Plajele sunt unice, exotice, poti gasi muntele si marea la un loc. E magic. Dar in caraibe esti mai liber, fara inhibitii, muzica si voia buna este cheia fericirii . Sangele latin isi spune cuvantul. Oamenii sunt cat se poate de prietenosi si simpli. Dar cum pe tine te intereseaza viata in grecia, ....e bine, pana la urma.
carmenserban33
Postat pe 14 Iunie 2009 20:11
e de preferat sa faci cum vrei
no_more
Postat pe 14 Iunie 2009 20:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
TURCIA - ISTANBUL 1 De la: realturism 6 Ianuarie 2010 13:10
SITHONIA Vila METAMORFOSSIS 1 De la: cristinik21 22 Aprilie 2010 11:54
Pareri...si pareri, despre litoralul Marii Negre 25 De la: Cassey 13 Mai 2009 18:20
super ocazie 1 De la: mirunanastase 9 Noiembrie 2009 17:30
Portugalia in februarie 2 De la: gand-calator 3 Februarie 2021 15:54