Setari Cookie-uri

COMUNICARE CU 2 TAISURI

Buna tuturor. As vrea sa vb putin despre riscurile comunicarii intr-o relatie,oare e bine sa fim asa deschisi fata de partener si sa spunem tot ce ne deranjeaza? Vi s-a intamplat sa fiti sinceri iar iubitul pe moment sa va linisteasca insa apoi sa foloseasca slabiciunile impotriva voastra intr-un fel sau altul?
CORINA_
Postat pe 23 Septembrie 2008 11:32
Se poate intampla,insa,parerea mea este ca daca cel in fata caruia ti-ai deschis sufletul va recurge la astfel de tertipuri, e cam sarac cu duhul,limitat,caci numai un astfel de om poate profita de slabiciunea celui drag pentru a-si atinge scopuri nu tocmai nobile....
elenavaja
Postat pe 23 Septembrie 2008 22:10
daca tie ti s-a intamplat asa ceva atunci ai ales gresit,asta e clar.
CEL mai important aspect intr-o relatie este...ghici....comunicarea.exact.
lipsa ei genereaza probleme.
razz
Postat pe 27 Septembrie 2008 02:09
Trebuie sa fi atenta ce spui si in ce moment spui. Comunicarea este f importanta. Dar modalitatile de a folosii informatiile de pe urma acesteia sunt diferite. Unii tin cont de ele si se ghideaza dupa ele altii le folosesc impotriva ta. Oricum fraza : "Mie poti sa-mi spui absolut orice ! " intr-o relatie de orice tip nu prea e valabila..
dafffne
Postat pe 27 Septembrie 2008 02:31
sinceritatea este de preferat, pt a vedea exact la ce te poti astepta si care este viitorul relatiei

Postat pe 15 Octombrie 2008 00:54
De la: CORINA_, la data 2008-09-23 11:32:17 Buna tuturor. As vrea sa vb putin despre riscurile comunicarii intr-o relatie,oare e bine sa fim asa deschisi fata de partener si sa spunem tot ce ne deranjeaza? Vi s-a intamplat sa fiti sinceri iar iubitul pe moment sa va linisteasca insa apoi sa foloseasca slabiciunile impotriva voastra intr-un fel sau altul?

depinde de context.nu trebuie sa abuzam de bunatatea celuilalt si sa il plictisim cu tot felul de chestii, ca devenim pisaloage.iar cand spui ce te deranjeaza, trebuie sa procedezi cu tact si prudenta, sa stii ce sa vorbesti si cum, ca nimanui nu ii place sa fie criticat.trebuie sa ne alegem cu grija cuvintele, sa nu ranim pe celalalt, sa nu il jignim si astfel sa il indepartam pentru niste chestii fara prea multa importanta.....e greu sa realizezi lucrul asta.nu spun ca e bine sa minti, dar un pic de diplomatie nu strica...toti avem orgoliile noastre.
mkdisk
Postat pe 5 Noiembrie 2008 14:40
De aceea se numeste comunicare, sa spui tot ceea ce te deranjeaza, ce-ti place si ce nu-ti place! Trebuie sa vb orice cu partenerul, asa va cunoasteti mai bine si comunicarea rezolva 90% din problemele dintr-un cuplu!
Krengutza_Elena
Postat pe 3 Decembrie 2008 13:53
De la: Krengutza_Elena, la data 2008-12-03 13:53:37De aceea se numeste comunicare, sa spui tot ceea ce te deranjeaza, ce-ti place si ce nu-ti place! Trebuie sa vb orice cu partenerul, asa va cunoasteti mai bine si comunicarea rezolva 90% din problemele dintr-un cuplu!

da, dar depinde enorm CUM spui ce te deranjeaza.In numele sinceritatii, sa nu devenim brutali sau agresivi.Asa am fost eu:brutal de sincera!!!!Ma mir cum de a avut atata rabdare Acum sunt mai temperata, pt ca imi dau seama ca pot rani cealalta persoana si sa provoc suferinta prin niste cuvinte amarate alese nepotrivit.
mkdisk
Postat pe 5 Decembrie 2008 17:16
intr-o relatie trebuie sa stii cum sa discutii cu partenerul... de aceea comunicarea are un rol important intr-o relatie..
_dulcik_
Postat pe 10 Martie 2009 21:51
fara comunicare nu ai nimic,pierzi si ceea ce mai aveai.comunicarea este liantul unei relatii.
dana_mv
Postat pe 10 Martie 2009 22:03
Comunicarea este cea mai importanta intr-o relatie

Inainte de casatorie, trebuie sa te gandesti foarte bine, daca pasul pe care il faci este cel bun, daca poti comunica cu partenerul, pentru ca o sa traiesti alaturi de el multi ani. In aceasta vreme in care cele mai multe casnicii stau sub semnul divortului, pregatirile de dinainte de nunta sunt mai importante ca niciodata. In timp ce esti preocupata de ce juraminte sa mai faci, nu uita importanta pregatirii tale pentru a face ca aceasta casnicie sa mearga. Petreceti cat mai mult timp impreuna si analizati problemele prezentate in continuare. Expuneti-va punctele de vedere si discutati-le. Timpul petrecut astfel se afla in directa legatura cu ceea ce se va intampla cu casnicia voastra pe viitor.

Daca veti intreba orice cuplu despre cel mai important lucru in relatia lor, toti vor raspunde ca este comunicarea. Se pare ca, de cele mai multe ori, se tine seama de ceea ce discutam; este singurul lucru care are puterea de a distruge sau de a construi o relatie. Daca iti doresti sa aduci unele imbunatatiri iata cateva sfaturi si idei pentru o mai buna comunicare intre parteneri.

Cea mai rapida cale de a pierde increderea este sa abuzezi de ea. Vorbele pe care le spunem au efecte de lunga durata, si de cele mai multe ori uitam acest lucru. De multe ori este mai bine sa tacem, decat sa spunem cuvinte jignitoare. Ar trebui sa ne gandim de doua ori inainte de a vorbi o data, mai ales cand suntem suparati.

Daca nu iti vei face timp pentru a-i spune partenerului cand il apreciezi, vei irosi un instrument important de care te poti folosi pentru o relatie mai buna.

Foloseste si alte simturi, alte metode de a-i spune ceea ce simti, metode de comunicare nonverbala. Vei fi surprinsa de rezultatele pe care le dau aceste metode de comunicare.

Petreceti cat mai mult timp impreuna, faceti cat mai multe activitati impreuna, ca doar asa o sa reusiti sa va cunoasteti mai bine, sa aveti mai multa incredere unul in altul, sa comunicati mai bine.
_dulcik_
Postat pe 11 Martie 2009 21:55
De la: _dulcik_, la data 2009-03-11 21:55:19Comunicarea este cea mai importanta intr-o relatie

Inainte de casatorie, trebuie sa te gandesti foarte bine, daca pasul pe care il faci este cel bun, daca poti comunica cu partenerul, pentru ca o sa traiesti alaturi de el multi ani. In aceasta vreme in care cele mai multe casnicii stau sub semnul divortului, pregatirile de dinainte de nunta sunt mai importante ca niciodata. In timp ce esti preocupata de ce juraminte sa mai faci, nu uita importanta pregatirii tale pentru a face ca aceasta casnicie sa mearga. Petreceti cat mai mult timp impreuna si analizati problemele prezentate in continuare. Expuneti-va punctele de vedere si discutati-le. Timpul petrecut astfel se afla in directa legatura cu ceea ce se va intampla cu casnicia voastra pe viitor.

Daca veti intreba orice cuplu despre cel mai important lucru in relatia lor, toti vor raspunde ca este comunicarea. Se pare ca, de cele mai multe ori, se tine seama de ceea ce discutam; este singurul lucru care are puterea de a distruge sau de a construi o relatie. Daca iti doresti sa aduci unele imbunatatiri iata cateva sfaturi si idei pentru o mai buna comunicare intre parteneri.

Cea mai rapida cale de a pierde increderea este sa abuzezi de ea. Vorbele pe care le spunem au efecte de lunga durata, si de cele mai multe ori uitam acest lucru. De multe ori este mai bine sa tacem, decat sa spunem cuvinte jignitoare. Ar trebui sa ne gandim de doua ori inainte de a vorbi o data, mai ales cand suntem suparati.

Daca nu iti vei face timp pentru a-i spune partenerului cand il apreciezi, vei irosi un instrument important de care te poti folosi pentru o relatie mai buna.

Foloseste si alte simturi, alte metode de a-i spune ceea ce simti, metode de comunicare nonverbala. Vei fi surprinsa de rezultatele pe care le dau aceste metode de comunicare.

Petreceti cat mai mult timp impreuna, faceti cat mai multe activitati impreuna, ca doar asa o sa reusiti sa va cunoasteti mai bine, sa aveti mai multa incredere unul in altul, sa comunicati mai bine.
dana_mv
Postat pe 11 Martie 2009 22:10
comunicarea este foarte importanta intr-o relatie,dar trebuie sa fim atenti ce spunem si cum spunem pt a nu fi intelesi gresit.iar despre ce spunea Corina cum ca cel de langa tine s-ar folosi de slabiciunile tale denota faptul ca ori nu te iubeste ori este o persoana prea josnica care ti-ar putea face rau oricand si din orice motiv.eu m-as pazi de astfel de oameni....
cineva_de_undeva
Postat pe 23 Martie 2009 11:31
Recunosc, mi s-a intamplat o data sa las garda jos si sa permit cuiva sa-mi cunoasca pana si cele mai intime ganduri, dar am realizat, ulterior, ca a fost o prostie din partea mea. Mi-am auzit propriile-mi cuvinte de la o terta persoana si nu mi-a picat deloc bine. Ce-i drept, am reactionat destul de urat, platind cu aceeasi moneda, insa asta nu a facut decat sa-mi aduca si mai multa insatisfactie... am simtit ca ma coborasem prea jos.
Nu regret decat modul in care am reactionat eu, pentru ca nu pretind verticalitate de la altii, insa de la mine da.
Cat despre comunicare, ea este indispensabila intro relatie, insa nivelul la care se realizeaza este dictat de increderea castigata de partener. Este o vorba care spune: „increderea se castiga, respectul se merita”.
misstiqque
Postat pe 23 Martie 2009 12:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Femeia moderna 114 De la: stardancer 9 Noiembrie 2009 16:12
singuratatea 89 De la: mari_ela 19 Septembrie 2009 12:41
durere in suflet 19 De la: bemm 5 Iulie 2011 10:46
dati-mi un sfat 4 De la: Max2 20 Noiembrie 2011 10:44
eu RAC el GEAMAN 3 De la: piper 19 August 2009 15:12