Setari Cookie-uri

Cum este sa fii mireasa?

sa fii mireasa e frumos, eu am fost de 2ori, sa fii casatorit?!depinde cu cine?!ca nu poti cunoaste omul(e schimbator)nici inainte nici in timpul unei casatorii...
cum iti e norocul !!traiesti o viata cu el si la un moment dat poate sa ti-o traga fara ca tu sa il stii in stare de asa ceva apropo, zici ca il cunosti bined
Cand te casatoresti esti plina de speranta si iti doresti sa fie pt totdeauna dar pe parcurs ti se schimba parerea sau ma rog sunt si persoane care se complac asa cu o casatorie esuata si se amgesc ca totul e ok si pacalesc si pe cei din jur dar asta nu iti aduce decat nefericire, neimplinire si pierdere din anii tineretii.Ultima dupa mine valoreaza mai mult decat salcvarea unei casnicii ratate.
Apoi mutatul impreuna inainte de casatorie e cel mai indicat pt a te ajuta sa iei decizia: te casatoresti ori nu...dar sfatul meu:
nu iti foloseste la nimic o hartie si un buletin nou...
distrati-va si cunosteti-va bine partenerul si vedeti daca merita sa va faceti iluzii cu privire la casatoorie.
cristal253
Postat pe 1 Octombrie 2008 14:04
multumesc la fel...
alexutzab
Postat pe 1 Octombrie 2008 19:09
e clar ca dupa casatorie ceva se schimba, eu am avut norocul ca schimbarea a fost in mai bine... ne intelegem mult mai bine acum, momentele de fericire sunt foarte dese si parca ne iubim pe zi ce trece din ce in ce mai mult. cat despre ziua cea mare... cand am fost mireasa... a trecut extrem de repede... dar a fost unica.. a fost speciala si incarcata de emotii. si eu ca si oana, m`am mutat dupa 3 luni cu altualul meu sot si ne`am casatorit dupa un an. nu conteaza datele neaparat, ideea e sa simti ca a venim momentul sa faci pasul asta, sa vreti amandoi sa va impliniti visul de iubire...
Sa fii iubita!
PiuPiu
Postat pe 2 Octombrie 2008 16:03
multumesc frumos piupiu:) multa fericire si tie
alexutzab
Postat pe 2 Octombrie 2008 16:16
hmmm
imi aduc aminte de mine,cand credeam ca o sa ma casatoresc in cativa ani...
si-s casataroita de 2,si am 24,
am facut-o pentru ca urma sa vina un copil pe lume,si...am vrut ce-i mai bine pentru el...
e frumos sa fii mireasa,doar ca eu eram intai mama,si nu m-am prea bucurat de statutul meu de mireasa,
ba chiar cred ca am fost si rusinata,
deh...educatia...
DeliaD
Postat pe 5 Octombrie 2008 01:56
Ca unul ce nu are pretentia sa priceapa toate manifestarile lumii asteia, nu am priceput totusi o chestie...
Pricep ca exista o mare placerea unei femei sa fie mireasa, dar nu-mi dau seama ce e mai incintat in ea: sentimentul social ca o vede lumea in acea pozitie unica ori cel biologic, ca va avea prte din plin de acum...
Intrebarea fiind pusa se pare clar, imi dau si arspuns... Am impresia ca e vorba de minunata senzatie de a fi in reflectoare, de a fi personaj principal (la bani marunti, nu dai tu insuti banii necesari fastului, nu shmotruiesti tu, doar asculti aiurelile maturelor si babelor cica pricepute). Mda, cred ca aici e chestia... O situatie unica in viata prin stralucirea ei aproape la propriu, dupa ani buni in care (nu se prea spune) erai aia mica ce facea pe ea, ce lua bobirnace, de care rideau fetele mai mari, ce era nevoita sa asculte excesiv de mama. Iar acum, in rochie lunga si alba, ai dat parca la tot cu copita.
Oare acolo, sub reflectoare, realizeaza mireasa ca totul este trecator? Ratiunea imi spune ca nu.
Mircea_O
Postat pe 5 Octombrie 2008 09:09
Asta este o politza sigura de esec, sa vorbesti din auzite si despre un lucru ce crezi ca vizeaza numai una din partile casatoriei. Eu personal indraznesc sa afirm ca schimbarea este mai mare la femeie. Ia dati o privire prin metrou, in jur! Cum, barbatii le-au facut posace, acre, cenusii? Nu stiam, deci sint un ticalos. Dincolo de asta, schimbarile in femeie sint foarte mari, odata cu sarcina si copiii. Barbatul ramine in mare la fel, si de aici vin reprosurile consoartei, ca nu s-a schimbat (in sensul dorit de ea, bineinteles)...
Mircea_O
Postat pe 5 Octombrie 2008 09:13
Pasajul la care am raspuns mai sus era: "in afara de asta.am inteles k cica barbatii isi schimba atitudinea, relatia nu mai este asa cum era inainte.".
Programul nu l-a preluat automat.
Mircea_O
Postat pe 5 Octombrie 2008 09:14
tu habar n-ai ce simte o femeie cand e imbracata in rochie de mireasa ca nu poti trai asa ceva sau cine stie?daca esti ''fetita''imi retrag cuvintele...
Nu ai timp sa te simti bine, e totul asa de confuz si emotiile si trairile interioare sunt amestecate, pe de-o parte te gandesti daca ai facut bine,,,pe de alta sa se simta bine lumea in jurul tau.........si treb sa faci loc si la teatru, pe care obligat trebuie sa il joci:CA ESTI CEA MAI FERICITA FEMEIE DE PE TERRA.ca altfel ceilalti vocifereaza dar insumate toate e ok..e frumos ptca stii ca se termina si ramai toata viata cu iubitul tau
cristal253
Postat pe 5 Octombrie 2008 10:30
Mircea_O , imi pare rau sa iti spun , dar esti un ticalos.
incearca tu sa porti in pantece un copil timp de noua luni si sa te mai vad dk mai esti chiar asa de calm. o femeie insarcinata , neinsarcinata are nevoie de sotul ei sa ii fie alaturi , nu are nevoie de plangaciosi care se plang de anumite momente pe care si voi le aveti numai k niciodata nu stiti sa le vedeti , si le vedeti mai degraba pe cele ale sotiei si nu si pe ale voastre.
in casnicie cum au sustinut fetele pana acum totul tine de comunicare si knd simt cei doi parteneri k sunt pregatiti pentru asa ceva.
nu este vorba de nici o schimbare efectiva, din parte nici unuia dintre ei , daca ai fi stat sa cistesti toate raspunsurile ai fi vazut k am dreptate , ci pur si simplu unii dintre parteneri sau ambii se asteapta k sa se schimbe ceva si in momentul in care nu se intamplasta , devin stresanti si de aici certuri si alte chestii.
probabil k tu te-ai astepta k dupa casatorie sotia sa fie mai mult o sclava pentru tine decat in continuare o iubita cum era si pana atunci.
atunci ar tr sa te lasi de sporturi extreme pentru k sunt slabe sanse sa gasesti, desi niciodata nu se stie. spor Mircea_O la cautat de sclave.
blablabla
Postat pe 5 Octombrie 2008 11:04
Mircea_O , imi pare rau sa iti spun , dar esti un ticalos.
incearca tu sa porti in pantece un copil timp de noua luni si sa te mai vad dk mai esti chiar asa de calm. o femeie insarcinata , neinsarcinata are nevoie de sotul ei sa ii fie alaturi , nu are nevoie de plangaciosi care se plang de anumite momente pe care si voi le aveti numai k niciodata nu stiti sa le vedeti , si le vedeti mai degraba pe cele ale sotiei si nu si pe ale voastre.
in casnicie cum au sustinut fetele pana acum totul tine de comunicare si knd simt cei doi parteneri k sunt pregatiti pentru asa ceva.
nu este vorba de nici o schimbare efectiva, din parte nici unuia dintre ei , daca ai fi stat sa cistesti toate raspunsurile ai fi vazut k am dreptate , ci pur si simplu unii dintre parteneri sau ambii se asteapta k sa se schimbe ceva si in momentul in care nu se intamplasta , devin stresanti si de aici certuri si alte chestii.
probabil k tu te-ai astepta k dupa casatorie sotia sa fie mai mult o sclava pentru tine decat in continuare o iubita cum era si pana atunci.
atunci ar tr sa te lasi de sporturi extreme pentru k sunt slabe sanse sa gasesti, desi niciodata nu se stie. spor Mircea_O la cautat de sclave.

blablabla... is completely right...subscriu, girly si, of course, spor la cautat de sclave, man...Mircea_O (sunt destule, stai linistit)
D4rra
Postat pe 5 Octombrie 2008 12:28
cred k e un sentiment minunat plin de emotii si de farmec , imi doresc sa fiu mireasa nu stiu cand se va intampla dar se va intampla odata.
georgiank
Postat pe 5 Octombrie 2008 14:53
Mi-as fi dorit atat de mult sa pot sa-ti spun cum e sa fii mireasa.......asta imi doresc si eu cel mai mult atat de mult si...stiu ca nu se va intampla...prietenul meu mi-a spus clar si raspicat ca el nu-si doreste sa se casatoreasca vreodata:(((((((((

Postat pe 5 Octombrie 2008 18:42
ioana yoyo...dar care e motivul pt care el nu vrea sa se casatoreasca?nu crede pur si simplu in casatorie sau a avut vreo experienta neplacuta inainte sa te cunoasca ?indiferent care ar5 fi nu este corect din partea lui sa te priveze pe tine de ceva ce tu iti doresti atat de mult..incearca sa vb cu el despre asta si sa ajungeti cumva la un numitor comun..daca nu ajungeti nicicum la vreun consens parerea mea e ca poate ar trebui sa te gandesti bine daca el e intr-adevar cel pe care il vrei langa u pt restul vietii si daca intr-adevar va completati reciproc..daca nu...it's time to move on..si sa te uiti eventual si in alta directie..pt ca nu cred ca o sa vrei sa traiesti toata viata cu regretul ca nu ai putut sa iti implinesti visul..si scuza ma nici mie nu mi ar placea sa nu ma casatoresc intr-un final ..da e ok sa stai cu iubitul inainte un an doi ani cat vrei dar la un moment dat e timpul sa faci si marele pas..mai ales daca vrei si un copil..
anculetz21
Postat pe 5 Octombrie 2008 20:44
De la: inocica, la data 2008-09-24 18:40:59da.. mai ai o hartie in plus in casa...si se mai schimba uneori si numele in buletin..
da da ai scris bn cu buletinul ceea ce vreau sa zic creca ai un sentiment super tare atunci cand vei fi mireasa
vrngabriela
Postat pe 5 Octombrie 2008 23:58
De la: blablabla, la data 2008-10-05 11:04:16Mircea_O , imi pare rau sa iti spun , dar esti un ticalos.
incearca tu sa porti in pantece un copil timp de noua luni si sa te mai vad dk mai esti chiar asa de calm. o femeie insarcinata , neinsarcinata are nevoie de sotul ei sa ii fie alaturi , nu are nevoie de plangaciosi care se plang de anumite momente pe care si voi le aveti numai k niciodata nu stiti sa le vedeti , si le vedeti mai degraba pe cele ale sotiei si nu si pe ale voastre.
in casnicie cum au sustinut fetele pana acum totul tine de comunicare si knd simt cei doi parteneri k sunt pregatiti pentru asa ceva.
nu este vorba de nici o schimbare efectiva, din parte nici unuia dintre ei , daca ai fi stat sa cistesti toate raspunsurile ai fi vazut k am dreptate , ci pur si simplu unii dintre parteneri sau ambii se asteapta k sa se schimbe ceva si in momentul in care nu se intamplasta , devin stresanti si de aici certuri si alte chestii.
probabil k tu te-ai astepta k dupa casatorie sotia sa fie mai mult o sclava pentru tine decat in continuare o iubita cum era si pana atunci.
atunci ar tr sa te lasi de sporturi extreme pentru k sunt slabe sanse sa gasesti, desi niciodata nu se stie. spor Mircea_O la cautat de sclave.
scz dar eu te contrazic ...cum adik trebuie sa joci teatru ca esti ca si cum ai fi cea mai fericita femeie de pe terra sau ca te gandesti dc ai facut bn sau nu .....daca nu vrei sa te mariti e logic nu te mariti iar daca nu esti ink convinsa de sentiomentele tale noemal ca nu mai faci pasul cel mare ...plus de asta este ceva noemal sa fii cea mai fericita si sa te simti bn daca aia este tot ce ti-ai dorit
vrngabriela
Postat pe 6 Octombrie 2008 00:01
De la: D4rra, la data 2008-10-05 12:28:44Mircea_O , imi pare rau sa iti spun , dar esti un ticalos.
incearca tu sa porti in pantece un copil timp de noua luni si sa te mai vad dk mai esti chiar asa de calm. o femeie insarcinata , neinsarcinata are nevoie de sotul ei sa ii fie alaturi , nu are nevoie de plangaciosi care se plang de anumite momente pe care si voi le aveti numai k niciodata nu stiti sa le vedeti , si le vedeti mai degraba pe cele ale sotiei si nu si pe ale voastre.
in casnicie cum au sustinut fetele pana acum totul tine de comunicare si knd simt cei doi parteneri k sunt pregatiti pentru asa ceva.
nu este vorba de nici o schimbare efectiva, din parte nici unuia dintre ei , daca ai fi stat sa cistesti toate raspunsurile ai fi vazut k am dreptate , ci pur si simplu unii dintre parteneri sau ambii se asteapta k sa se schimbe ceva si in momentul in care nu se intamplasta , devin stresanti si de aici certuri si alte chestii.
probabil k tu te-ai astepta k dupa casatorie sotia sa fie mai mult o sclava pentru tine decat in continuare o iubita cum era si pana atunci.
atunci ar tr sa te lasi de sporturi extreme pentru k sunt slabe sanse sa gasesti, desi niciodata nu se stie. spor Mircea_O la cautat de sclave.

blablabla... is completely right...subscriu, girly si, of course, spor la cautat de sclave, man...Mircea_O (sunt destule, stai linistit)
scz bla bla bla am gresit scriindu-ti tie ..imi cer scz ink o data
vrngabriela
Postat pe 6 Octombrie 2008 00:03
De la: cristal253, la data 2008-10-05 10:30:47 tu habar n-ai ce simte o femeie cand e imbracata in rochie de mireasa ca nu poti trai asa ceva sau cine stie?daca esti ''fetita''imi retrag cuvintele...
Nu ai timp sa te simti bine, e totul asa de confuz si emotiile si trairile interioare sunt amestecate, pe de-o parte te gandesti daca ai facut bine,,,pe de alta sa se simta bine lumea in jurul tau.........si treb sa faci loc si la teatru, pe care obligat trebuie sa il joci:CA ESTI CEA MAI FERICITA FEMEIE DE PE TERRA.ca altfel ceilalti vocifereaza dar insumate toate e ok..e frumos ptca stii ca se termina si ramai toata viata cu iubitul tau
citeste ce am scris mai jos ca sa nu ma mai repet...dar in concluzie nu te supara te rog dar nu ai dreptate deloc absolut deloc ..Daca vrei sa te mariti te mariti pt ca asta iti doresti nu este cum ai zis u
vrngabriela
Postat pe 6 Octombrie 2008 00:04
Buna. As vrea sa-ti impartasesc si experienta mea...
Eu nu mi-am dorit vreodata in mod special sa ma casatoresc, dimpotriva...din experienta prietenelor si spusele barbatilor din viata mea...nu parea nimic romantic, ci dimpotriva...poate sfarsitul romantismului si pasiunii. De aceea m-am ferit cu grija....de cate ori un prieten imi batea apropo-uri ma retrageam delicat... Am avut o relatie inceputa in adolescenta, la 15 ani...si terminata 10 ani mai tarziu..la 25 de ani. Nu ne-am casatorit...nu ni s-a parut o necesitate si am asteptat mereu sa avem ceva...mai intai sa terminam liceul, apoi facultatea, apoi a doua facultate, apoi el master-ul, apoi sa avem o masina, apoi sa avem o casa... Nu pot spune ca a fost o greseala, dimpotriva, ingerasii m-au ferit de nenorocirea de a ma fi casatorit cu el. Mi-a fost teama pana si sa ma mut cu el...si bine am facut. M-a mintit f urat si mai multe nu are rost sa spun, nu-mi plac barfele. Am iesit din asta afectata si cu mari temeri in privinta posibilelor relatii viitoare. Dar nu mi-am pierdut speranta si m-am combinat cu multi, pana cand, la un an de la despartirea de fostul, am cunoscut un baiat...cand nu mai speram si nu mai vroiam nimic, dupa alte dezamagiri... Si timid, mai cu incredere mai cu neincredere, am intrat in relatie, nu m-am putut abtine, atractia era prea mare. Si mi-a castigat incredrea pas cu pas si m-a iubit si m-a rasfatat si a avut grija de mine cum nu stiam ca e posibil...La 2 luni de cand ne-am cunoscut m-a cerut de sotie, pe plaja, langa valurile marii...si am spus da...din inima. Eu, care eram atat de reticenta si tematoare....Am ales sa cred in iubire si sa-mi traiesc viata la maxim, zi de zi, sa-mi accept lectiile si sa invat din ele. A trecut un an jumatate din acea zi...si acum suntem casatoriti. Pot sa-ti dau cateva impresii proaspete de mireasa si sotie. Desi am muncit singuri si am facut nunta cum am putut, a iesit foarte frumoasa. Nu a contat localul, nu a contat muzica, nu a contat absolut nimic in afara de noi doi si felul in care ne-am simtit noi. Localul nu a fost chiar sala de bal visata, dar a fost o discoteca draguta, rochia a fost croita dupa modelul desenat de mine dar nu a iesit chiar cum visasem, decorul nu a iesit chiar asa cum programasem, mancarea nu a fost chiar stralucita, dj-ul a pus muzica de capul lui in loc sa puna play-list-ul nostru, nu au putut toti prietenii dragi sa vina la nunta...dar stii ceva? Putin mi-a pasat la final de toate astea. Am ramas cu amntirea fetei puiului meu....frumos ca un print, cu amintirea faptului ca am stat toata ziua si noaptea unul langa altul, imbratisati, sarutandu-ne la nesfarsit, tinandu-ne atat de strans de mana, ca doi copii emotionati in prima lor zi de scoala. A fost o nunta dulce dulce, ca noi doi, au spus oamenii. Toata lumea a ramas impresionata de cat de mult ne iubim, de nebunia si copilaria noastra...A fost o nunta plina de iubire si copilarie, asa ca noi. Nu o sa uit niciodata cununia religioasa si nici macar pe cea civila....nu o sa uit cum dupa cununie ne-am plimbat cu barca la Bucov, cum am mancat mici si am baut bere, in rochie de mireasa...cum ne-am plimbat pe alei si am facut poze...nu o sa uit nimic. Ne-am simtit rege si regina...si de atunci tot asa ne simtim. Ne-am simtit inconjurati de iubire....o caldura mare izvora din sufletele noastre si in acelasi timp ne invaluia din exterior..La religioasa am simtit cum parca toata firea se ruga pentru noi, pentru iubirea noastra, cum parca ruga se ridica la cer si ajunge acolo unde trebuie...am simtit o minune...atunci ceva s-a intamplat, ne-am simtit minunat iesind din biserica....am simtit ca toata lumea e a noastra si de atunci tot asa este. Ne-am pupat si ne-am imbratisat cu toata lumea..ni s-au urat numai lucruri minunate...si cu fiecare urare ne simteam mai bogati, mai iubiti, mai rasfatati. Am fost centrul universului...si ti-am zis, inca ne simtim asa, am ramas acolo, in al noualea cer si nu o sa mai coboram...pt ca taina sfintei cununii ne-a atins intr-un fel ...de nedescris. Valsul nostru...am plutit...am uitat ce ne invatasera prietenii, pasi, tot...ne-am lasat purtati, ne-am uitat unul in ochii altuia si am plutit invaluiti de iubire...a fost un vis...un vis. Timpul s-a oprit in loc pentru noi si retraim clipele alea la infinit de atunci. Si cand ma gandesc cum le spuneam altora ca o hartie nu schimba nimic...poate hartia nu, dar slujba da. Si nu sunt extrem de religioasa, pot spune ca nu merg la biserica decat de Paste. Si totusi casatoria...chiar si doar civila...e dovada suprema a iubirii, e cea mai sublima declaratie de dragoste...ne-am incredintat vietile unul altuia, ne-am declarat increderea si iubirea. Sa fii mireasa e minunat, chiar daca te dor picioarele de mori din cauza pantofilor, chiar daca balenele de la corset ies si te zgarie pana iti da sangele, chiar daca parul nu ti-a stat decat cateva ore. La final, raman alte amintiri...si ideea e ca nu trebuie sa te mai gandesti la nimeni si nimic, in afara de tine si iubitul tau...sot ! Noi asa am facut. Nu pot sa sufar nuntile alea rigide in care totul e perfect...insa lipseste neprevazutul si iubirea. Mirii unul intr-o parte unul intr-o parte, incercand sa-si intretina invitatii, sa organizeze cat mai bine totul si sa supravegheze totul, sarutandu-se odata si atat...dansand cuminte si aproape deloc impreuna... Noi am dansat aproape numai unul cu altul, ne-am zbantuit cat mai nebuneste posibil si absolut toata noaptea non-stop(in conditiile in care noi am organizat nunta singuri singurei, noi am alergat si dupa lumanari si tort, absolut tot, noi am facut cumparaturile, noi am carat bauturile si fructele vineri in restaurant, neajutati de nimeni), ne-am sarutat non-stop, am stat strans imbratisati si ne-am tinut strans de mana tot timpul. Nu m-am lasat furata, asa ca au fost nevoiti sa ne fure pe amandoi si a iesit cea mai mare distractie posibila.... Si casatoria a schimbat tot. Ne iubim mai mult ca niciodata, suntem mai uniti, suntem mai linistiti, noul statut ne-a adus numai bucurii, familia noastra e mai unita ca niciodata, toata lumea ne priveste altfel, acum ca suntem casatoriti, am facut vizite in familie si am reinnodat relatiie cu rude indepartate, ne simtim iubiti si rasfatati de toti. Am primit cadouri multe si felicitari...am umplut camera cu ele...Luna de miere a fost o nebunie...Suntem fericiti..cum nu am crezut vreodata sa existe asa o fericire. Imi simt inima plina, mai sa dea pe afara, simt atata fericire incat parca radiez in jur, parca as vrea sa dau si altora si sa-i vad pe toti asa fericiti. Vrem un bebe...nu vrem sa mai asteptam nimic, asa ca nu ne protejam si lasam totul in mana ingerasilor buni care ne-au adus impreuna. Am facut un credit ipotecar si avem casutza noastra...e intr-un sat de langa oras si nu e o vila, dar cu banii de la nunta o renovam cum putem, avem gradina mare si deja un catel. E casutza noastra iubita si o s-o incalzim cu iubirea noastra...dupa ce am cumparat-o, intr-o zi am mers acolo si...am avut o senzatie ciudata...am ramas cu privirea fixata pe un scaunel mic...ma uitam in casa si parca am vazut ca prin vis un bebe dulce tinandu-se de mobila ca sa paseasca pt prima oara...Ce sa mai spun....sa fii mireasa e minunat, esti centrul universului si sa fii sotie e minunat de dulce si linistitor. Iti doresc multa iubire. Si...fiecare poveste de iubire si de nunta e diferita, nu incerca sa iti creezi un model, fii tu insuti, fa exact ce simti nevoia pt a fi fericita. Secretul e ca in iubire nu exista reguli, retete perfecte, pur si simplu toti speram sa fie bine.
puyut
Postat pe 6 Octombrie 2008 12:08
super stii m-am emotionat cand am citit ce ai scris, ai perfecta dreptate in tot.Mi-am reamintit de toate aceste trairi ale tale, le-am simtit si eu si cu primul sot si cu al doilea inainte de a face nunta.Ati fost norocosi ca ati facut nunta in acel momentele, cele mai frumoase din viata voastra....atunci cand erati indragostiti
Nu vreau sa te descurajez, Doamne fereste, dar din experienta iti zic, saruturile si dragostea si tot ceea ce traìti voi din plin acuma scad in intensitate, in timp, totul se transforma poate fi in bine, poate fi in rau dar mereu traim cui speranta ca totul va fi ok...ideea e ca, daca lasi sa treaca timpul toate acele trairi si vise si saruturi incet , incet dispar, sau se transforma in prietenie, respect fata de celalalt, si in familie perfecta.
Dupa parerea mea, greseala noastra e aici....toti te sfatuiesc si tu insuti esti convins ca trebuie sa convietuiesti cu viitorul sot mai mult timp ca sa il cunosti bine, sa nu iei teapa.... si atunci tot acest tablou plin de farmec dispare in maxim 5 ani nu mai ramane nimik din tot ce ai trait la inceput, si atunci nici nunta pe care o faci nu o sa mai fie plina de farmec, toate acele trairi de basm raman in mintea ta...undeva, si e normal ca nuntile se fac doar pt ca trebuiesc facute. si ar mai fi multe de spus.... dar treb sa stau pana maine si n-am timp.te puup dulce PUYUT si iti doresc toata fericire din lume si sper ca la tine sa tina dragostea mmmuuuuuuuuulllllllllltttttttttt
cristal253
Postat pe 6 Octombrie 2008 17:25
superb.........si eu sunt din ploiesti, poate ar trebui sa ne intalnim...poate imi convingi prietenul ca a fi casatorit nu-i chiar asa de infricosator

Postat pe 6 Octombrie 2008 20:32
mesajul era pentru puyut...daca nu v-ati dat seama deja

Postat pe 6 Octombrie 2008 20:52
multumesc pentru sfaturi anculetz21..........
situatia mea e cam asa: am 22 de ani, sunt cu prietenul meu de cand aveam 17. avem aceeasi varsta, am invatat in aceeasi clasa in liceu, am stat in aceeasi banca, am facut aceleasi lucru de 4ani jumate, ne-am plimbat, ne-am sarutat, ne-am imbratisat, am fost impreuna asa cum numai in adolescenta poti sa fi........el este singurul baiat cu care am facut DRAGOSTE si absolut singura persoana care ma tine in viata pe lumea asta.......dar la un moment dat a simtit el asa k ar trebui sa luam o pauza, am fost despartiti timp de 2saptamani in urma cu 1 an......si au fost cele mai groaznice zile din viata mea...iar dupa ce ne-am impacat simt eu ca ceva s-a schimbat......el, cu totul si tot ceea ce imi promisese pana atunci..........inclusiv casatoria.....inainte era tot ce isi dorea, chiar in clasa a12a a vrut sa ne casatorim civil fara ca altcineva sa stie.....o sa spuneti nebuneala de licean, dar venea din suflet pentru ca atunci chiar simteam ca ma iubeste.......
acum nu vrea sa auda de casatorie, nu recunoaste ca am vorbit noi vreodata de asta, nu recunoaste ce a zis si a promis..........doar cuvantul sa-l auda(si nu de la mine) si deja il vad cum se sperie la propriu........sincer cand aud de casatorie, incerc sa schimb subiectul cat mai repede.....atat de speriat de casatorie imi pare

Postat pe 6 Octombrie 2008 21:02
De la: blablabla, la data 2008-10-05 11:04:16Mircea_O , imi pare rau sa iti spun , dar esti un ticalos.
incearca tu sa porti in pantece un copil timp de noua luni si sa te mai vad dk mai esti chiar asa de calm. o femeie insarcinata , neinsarcinata are nevoie de sotul ei sa ii fie alaturi , nu are nevoie de plangaciosi care se plang de anumite momente pe care si voi le aveti numai k niciodata nu stiti sa le vedeti , si le vedeti mai degraba pe cele ale sotiei si nu si pe ale voastre.
in casnicie cum au sustinut fetele pana acum totul tine de comunicare si knd simt cei doi parteneri k sunt pregatiti pentru asa ceva.
nu este vorba de nici o schimbare efectiva, din parte nici unuia dintre ei , daca ai fi stat sa cistesti toate raspunsurile ai fi vazut k am dreptate , ci pur si simplu unii dintre parteneri sau ambii se asteapta k sa se schimbe ceva si in momentul in care nu se intamplasta , devin stresanti si de aici certuri si alte chestii.
probabil k tu te-ai astepta k dupa casatorie sotia sa fie mai mult o sclava pentru tine decat in continuare o iubita cum era si pana atunci.
atunci ar tr sa te lasi de sporturi extreme pentru k sunt slabe sanse sa gasesti, desi niciodata nu se stie. spor Mircea_O la cautat de sclave.

Bine i-ai scris! In fond nu stiu din ce motiv s-a bagat el sa scrie aici, mai ales ca mie mi se pare ca e un subiect strict referitor la ce simte o femeie cand e mireasa. O femeie, repet!
marisilvia
Postat pe 8 Octombrie 2008 12:34
Cat de frumos ai povestit Puyut! M-ai emotionat si pe mine si am retrait momentele nuntii noastre, desi eu am fost mireasa doar de aproape 2 luni. Cat as vrea sa tina cat mai mult sentimentul asta de fericire...
marisilvia
Postat pe 8 Octombrie 2008 12:44
pt yoyo ioana..din cate ai relatat problema asta a aparut de cand a vrut el o pauza...putin ciudat..in saptamana aia in care ati fost despartiti esti sigura ca nu te-a inselat si ca asta sa il fi facut pe el brusc sa isi schimbe atitudindea?si nu ma refer neaparat la inselat fizic..s-ar putea si numai cu gandul sa i se fi pus pata pe alta fata..si din acel moment sa isi puna la indoiala sentimentele pe care le are pt tine?...sau sa se simta vinovat si sa nu mai indrazneasca sa se gandeasca la un viitor cu tine..desi e paradoxal ca totusi a revenit si v-0ati impacat..nush ce sa zic poate bat eu campii..dar asa din punct de vedere obiectiv privind asa din afara cam asta mi-a trecut mie prin capusor ca o prima impresie..poate ar fi bine sa aveti o disccutie pe tema asta chiar daca asta ins sa inviati mortii..:D repet s-ar putea sa fie o prostie si sa nu fie asta mptivul..tu din interior ar trebui sa iti dai seama mai bine pt ca tu traiesti cu el..si o femeie.. cum se zice are un simt aparte cand este inselata si isi cam da seama..si totusi daca ar fi fost asta daca s-a intors la u ins ca intr-adevar el tine la tine..si cred ca intr-un final o sa vina de la el decizia..orikm gandeste te ca si sunteti tineri poate considera ca e prea devreme..eu am 23 ani prietenul meu 24 si suntem de 3 ani si impreuna si ne gandim ca abia peste 2 ani sa facem si nunta..de ce sa ne grabim...sg diferenta e ca de comun acord am decis acest lucru,ca suntem inca prea tineri..sa terminam facultatea sa avem job-uri stabile ..etc..sper sa ti se rezolve problema..toate cele bune;)
anculetz21
Postat pe 10 Octombrie 2008 22:44
Ma gandesc ca totul tine de felul in care priveste fiecare lucrurile. E important sa fii relaxata, sa pretuiesti momentul tainic de unire cu Dumnezeu si sa traiesti la maxim cu sufletul acele clipe.

Eu am insa o rugaminte la voi: inchiriaza cineva o rochie de mireasa deosebita, marimea 42 -44, alba?
dudasdianacluj
Postat pe 28 Noiembrie 2008 21:15
Va rog mult sa ma anuntati daca aveti de inchiriat o rochie de mireasa frumoasa sau daca stiti saloane de unde se pot inchiria, in special din orase apropiate de Alba Iulia.

Multumesc anticipat!
dudasdianacluj
Postat pe 28 Noiembrie 2008 21:18
pentru mine nu a fost extrem de placut. am avut o stare putin ciudata, un amestec de grijile organizarii, stres, emotii, teama de a nu se intampla ceva aiurea, poate pe undeva si teama pentru ce va fi.
sunt constienta ca nu va fi totul roz, ca treptat intensitatea sentimentelor scade, ca putem trece prin clipe grele care fie ne vor uni mai mult, fie ne vor indeparta sau chiar desparti. nimic nu ne poate garanta ca alegerea facuta e cea mai buna si ca vom trai fericiti pana la adanci batraneti. ramane doar speranta.





Postat pe 1 Decembrie 2008 00:19
puyut ...din ploiesti ....ai o poveste super frumoasa ..parca citeam un basm......ma impresionat tare ...mi-au dat si lacrimile..cat de frmos a fost la tine si..... aducandu-mi aminte de..mine cand .... acum 2 ani ma pregateam de nunta ...toata lumea fericita, bucuroasa,arvune date peste tot, verighete cuparate , vineri merg si cumpar cea mai frumoasa rochie pentru mine si luni imi zice ca nu se poate insura....am crezut ca imi sta inima in loc....nu-ti pot zice in cuvinte ce am simtit....si acum am un gol in stomac cand scriu..... si sambata in aceiasi saptamana mam mutat acasa inapoi chiar de ziua mea de nastere....o saptamana, exact 7 nopti la rand m-am visat MIREASA , nici nu mai vroiam sa dorm...imi era groaza ..nu pentru ce visam ..ci pentru ca ma trezeam si nu era avdevarat. toate visele mele se naruisera , rochia mea cea mai frumoasa nu mai puteam sa o port , nunta la care visam in fiecare zi si noapte nu mai avea sa fie,verghetele......o parta alta acum ,da nu mai conteaza ......am trecut si peste asta. si cum e viata am cuoscut pe cineva care a vb cu mine 3 luni doar pe net si cand ne-am intalnit , dupa 2 zile , am cumparat verighete si am fost la biserica si ne-a citit jumatate de cununie ..in blugi si in bluzon cu parul batut de vant si foarte emotionati....si cred ca a insemnat mai mult decat .... si in seara asta isi aduse-se aminte cum ne-am dus la biserica si cum zicea preotul...{ROBUL LUI DUMNEZEU ....SE CUNUNA CU ROABA LUI DUMNEZEU..} SI SUNTEM FOARTE FERICITI CA AM FACUT ASTA SI CA VREM SA FACEM SI RESTUL....PENTRU CA NE IUBIM ENORM SI SUNTEM FERICITI CU ADEVARAT ,,,ASTA SIMTIM ,,,, CE NU AM MAI SIMTIT PANA ACUM, NUMAI FERICIRE TUTUROR SI PUPICI.
ferero
Postat pe 11 Decembrie 2008 05:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ne dorim sa ne casatorim dar.. nu se poate 6 De la: kudika_595 18 Iulie 2016 03:14
o mare dilema 20 De la: kudika108415 5 August 2013 02:05
Tu ce faci pentru viitorul copilului tau ? 1 De la: Gabryellla 28 Mai 2009 13:54
diferenteee de varsta 3 De la: yumalai 28 Decembrie 2009 10:12
PORUMBEI PENTRU NUNTA 3 De la: POrumbei_Nunta 10 Februarie 2011 08:42