Setari Cookie-uri

soacra,soacra ......poama acra

Am o curiozitate,as vrea sa stiu daca exista un singur caz in care soacra a avut vreo inluenta pozitiva asupra relatiilor voastre.Si ce recomandari aveti pentru.................... anihilarea ei.
ana_lili36
Postat pe 9 Octombrie 2008 14:43
Deja am vazut cam tarziu ca mai sunt deschise si alte topicuri cu acelas subiect.Inseamna ca sunt multi care sufera de aceasta boala si "soacra" are deja prea multa importanta.
ana_lili36
Postat pe 9 Octombrie 2008 14:45
Soacra....tot ce pot spune...Brrrrr si Yacks.....nu cred sa fie cazuri in care soacra sa aiba o influenta pozitiva asupra relatiei respective sau macar sa nu se fi bagat....sau poate sunt dar extrem de rare,numarate pe degetele de la o mana....sincer,nu cred sa existe asa ceva...in cel mai bun caz ar fi sa nu se fi amestecat in relatie chiar daca ei nu-i convenea....dar la un moment dat tot intervine...
onuta81
Postat pe 12 Octombrie 2008 18:46
nu stiu voi,dar eu am o soacra EXTRAORDINARA,ma inteleg foarte bine cu ea,si o iubesc ca pe propria mea mama.poate eu sunt norocoasa fata de altele...
anisa_nisa
Postat pe 14 Octombrie 2008 08:09
De la: anisa_nisa, la data 2008-10-14 08:09:13nu stiu voi,dar eu am o soacra EXTRAORDINARA,ma inteleg foarte bine cu ea,si o iubesc ca pe propria mea mama.poate eu sunt norocoasa fata de altele...

Bravo tie!Este intr-adevar un exemplar foarte rar ,ar trebui sa o impaiezi! Sa vada si nurorile tuturor timpurilor asa "bunaciune de soacra".Nu vreau sa fiu rea,dar parca nu pot sa te cred.Poate e exceptia care intareste regula.A mea e numai lapte si miere in fata ,dar ma lucreaza pe la spate. Asa ca ai grija:pazeste-ti spatele!
ana_lili36
Postat pe 16 Octombrie 2008 17:01
ai dreptate, ana lili...si a mea "lucreaza pe la spate". Deci tin ochii "lagni deschisi". Am convins pe sotul meu sa plecam in alta tara, acum suntem de 3 ani plecati din Romania, pentru ca nu mai puteam sa mai support "controlul". Nu sunt rominca, sunt casatorita cu un romin, si am facut tot ce am putut, am invatat limba, am gasit un loc de munca in Ro, am chinuit cum am putut, dar degeaba...
"Nu sunt destul de buna" pentru puiul mamei...

Postat pe 18 Octombrie 2008 01:25
multumesc pt sfaturi,dar nu cred ca se va schimba.a trecut prin multe cu soacra ei si nu vrea sa fie la fel!sau poate eu sunt exceptia care intareste regula,cine stie?!
anisa_nisa
Postat pe 19 Octombrie 2008 10:51
nu trebuie sa generalizam ,mai sunt si femei cu capul pe umeri asa ca soacra anisiei,restul cele cu limba ascutita care nu realizeaza ca prin inconstienta lor le fac mai mult rau puisorilor decat bine.
Eu am doua fete dar cred ca dobitocul sau dobitoaca care-mi va necaji fetele va avea de suferit aluzie la soacrele gen soacramea merita premiul nobel pentru teatru, in fata te linge iar in spate te frige.
adistefi1970
Postat pe 20 Octombrie 2008 08:14
De la: anisa_nisa, la data 2008-10-14 08:09:13nu stiu voi,dar eu am o soacra EXTRAORDINARA,ma inteleg foarte bine cu ea,si o iubesc ca pe propria mea mama.poate eu sunt norocoasa fata de altele...


si eu am avut o soacra extraordinara, a fost chiar mai aproape de mine decat mama, o pomenesc cu drag si dupa 20 de ani
ada_t
Postat pe 20 Octombrie 2008 12:42
De la: Ira28, la data 2008-10-18 01:25:28ai dreptate, ana lili...si a mea "lucreaza pe la spate". Deci tin ochii "lagni deschisi". Am convins pe sotul meu sa plecam in alta tara, acum suntem de 3 ani plecati din Romania, pentru ca nu mai puteam sa mai support "controlul". Nu sunt rominca, sunt casatorita cu un romin, si am facut tot ce am putut, am invatat limba, am gasit un loc de munca in Ro, am chinuit cum am putut, dar degeaba...
"Nu sunt destul de buna" pentru puiul mamei...

draga mea, invata mai intai sa scrii si apoi judeca soacrele...cel putin macar nu ai invatat ca român si România se scrie cu â nu cu î! macar atata...nu mai spun de exprimare
Lulli
Postat pe 21 Octombrie 2008 16:45
De la: Luli2, la data 2008-10-21 16:45:48
De la: Ira28, la data 2008-10-18 01:25:28ai dreptate, ana lili...si a mea "lucreaza pe la spate". Deci tin ochii "lagni deschisi". Am convins pe sotul meu sa plecam in alta tara, acum suntem de 3 ani plecati din Romania, pentru ca nu mai puteam sa mai support "controlul". Nu sunt rominca, sunt casatorita cu un romin, si am facut tot ce am putut, am invatat limba, am gasit un loc de munca in Ro, am chinuit cum am putut, dar degeaba...
"Nu sunt destul de buna" pentru puiul mamei...

draga mea, invata mai intai sa scrii si apoi judeca soacrele...cel putin macar nu ai invatat ca român si România se scrie cu â nu cu î! macar atata...nu mai spun de exprimare
chiar tot forumul asta e cuprins de rautate?asa sintem noi romanii? intodeauna exista cineva care sa corecteze greselile noastre.fata asta a afirmat ca nu este romanca ..dar ne aruncam repede in jigniri fara sa avem timp sa citim!cred ca pentru unii forumul este o refulare a problemelor altfel nu gasesc explicatia.sper sa nu supere comentariul meu si as dori sa va reamintesc ca toti sintem oameni iar unii sint sensibili si pentru un cuvint aiurea sufera cumplit!........................abordind subiectul initial am o soacra dupa suflet care ma iubeste ca pe fata ei!
kudika1993
Postat pe 21 Octombrie 2008 17:44
aºa suntem noi oamenii.
nu putem ajuta un alt om cu un sfat atunci cînd are o problema,ci sãrim de gîtul lui sã-l facem sã nu mai poatã avea încredere în oameni.
cred cã va sta mai mult pe gînduri înainte de a îndrãzni sã spunã pe un forum ce-l doare.

Postat pe 21 Octombrie 2008 17:51
Exista si soacre care nu se implica in relatii. Femei de treaba care inteleg noua generatie. Evident ca sunt si exceptii, multe, femei ale dracu, ranchiunioase, care comenteaza ca nu calci bine, ca nu gatesti bine, ca nuaigrija de baiatul ei. Am intalnit si soacre de treaba si soacre ale dracu. M-am speriat de cele ale dracu, chiar am o ruda de acest gen si m-am cam plictisti sa o tot barfeasca pe noru-sa

Postat pe 21 Octombrie 2008 17:59
De la: bonheur, la data 2008-10-21 17:44:21
De la: Luli2, la data 2008-10-21 16:45:48
De la: Ira28, la data 2008-10-18 01:25:28ai dreptate, ana lili...si a mea "lucreaza pe la spate". Deci tin ochii "lagni deschisi". Am convins pe sotul meu sa plecam in alta tara, acum suntem de 3 ani plecati din Romania, pentru ca nu mai puteam sa mai support "controlul". Nu sunt rominca, sunt casatorita cu un romin, si am facut tot ce am putut, am invatat limba, am gasit un loc de munca in Ro, am chinuit cum am putut, dar degeaba...
"Nu sunt destul de buna" pentru puiul mamei...

draga mea, invata mai intai sa scrii si apoi judeca soacrele...cel putin macar nu ai invatat ca român si România se scrie cu â nu cu î! macar atata...nu mai spun de exprimare
chiar tot forumul asta e cuprins de rautate?asa sintem noi romanii? intodeauna exista cineva care sa corecteze greselile noastre.fata asta a afirmat ca nu este romanca ..dar ne aruncam repede in jigniri fara sa avem timp sa citim!cred ca pentru unii forumul este o refulare a problemelor altfel nu gasesc explicatia.sper sa nu supere comentariul meu si as dori sa va reamintesc ca toti sintem oameni iar unii sint sensibili si pentru un cuvint aiurea sufera cumplit!........................abordind subiectul initial am o soacra dupa suflet care ma iubeste ca pe fata ei!

bonheur, nu ma supara comentariul tau, dar chiar sa nu stii sa scrii cuvantul roman? in fine...poate e o fobie a mea greselile gramaticale...fobie profesionala...
Lulli
Postat pe 22 Octombrie 2008 12:40
Buna!
Eu din cauza viitoarei soacre, m-am despartit de prietenul meu dupa o relatie de 8 ani si cu un an inainte de nunta.
mihaela_simo
Postat pe 25 Octombrie 2008 19:40
Mihaela cred ca o urasti de femeia aceea....totusi si dupa 8 ani de relatie a reusit asta?El ce a facut in aceasta privinta?A ascultat de mami?
onuta81
Postat pe 25 Octombrie 2008 20:53
De la: mihaela_, la data 2008-10-25 19:40:06Buna!
Eu din cauza viitoarei soacre, m-am despartit de prietenul meu dupa o relatie de 8 ani si cu un an inainte de nunta.



aualeuuu....mai a dracului sa fie de soacra ....o strangeam in usa fu|t pe masa de nu ......dar stii ce cred ca el a fo un papa lapte si cred ca masa ia dat pizzzda mai mult ca tine de a ales pe ea (mai sunt cazuri)off sa moara ala mic daca barbati de genu asta au cap...ma si eu cand am fo copil am ascultata de mama dar acu ce pu|a mea .....pana cand?
mickyyo_parintele
Postat pe 26 Octombrie 2008 03:57
sall fetelor.....si eu am o soacra....de-mi vine sa-i fac branci pe scari...se baga ea in toate...nu pot sa fac nimk de ea ca trebuie sa le stie ea pe toate....am si o fetita de aproape 1 anisor si se baga si peste ce fac pt copil....citez soacra: "ce atata dependenta mama..pana cand... hai bb stai si cu buni las-o si pe mami sa respire.."si in acest timp copilul plange de zici ca-l taie la gat...nu o suporta cand o vede intrand pe usa se pune pe plans....si nu mai zic ca incepe vai dar cum dai draga atatia bani pe nu stiu ce lucru..asta este risipa....si se duce la sotul meu si incepe sa ii spuna ca prea cheltui si ca ce inseamna asta..... ca prea rasfat copilul si altii nu au ce manca si eu dau 1 milion pe o jucarie si faze dastea.....nu o mai suport...cred ca daca stateam in aceeasi casa cu ea innebuneam...este suficient ca vine zilnic sa ne vada.....si ma streseaza cu prezenta ei..si sa nu va inchipuiti ca daca vine zilnic face ceva ..mancare curatenie....as de unde sta si butoneaza telecomanda.....pupici si nu doresc nici celui mai mare dusman al meu asa pedeapsa cum a cazut pe capul meu....
mishamisha
Postat pe 26 Octombrie 2008 04:47
eu nu am nimic sa-i reprosez soacrei mele-este o femeie extraordinara si m-a acceptat de la un bun inceput ca pe propria ei fata!o iubesc foarte mult. ne ajuta mult, fara sa faca vreo diferenta , iar cand ma duc la ea nu ma lasa sa fac nimic-doar sa ma simt bine.in ceea ce priveste influenta-ea pur si simplu nu se baga-ne lasa pe noi sa alegem ce vrem sa facem. e drept ca nu stam cu ea, dar mereu a fost asa.sunt, deci una dintre exceptii?
andreeastancila
Postat pe 26 Octombrie 2008 07:36
[bonheur, nu ma supara comentariul tau, dar chiar sa nu stii sa scrii cuvantul roman? in fine...poate e o fobie a mea greselile gramaticale...fobie profesionala...]
draga mea, nu vreau sa fiu rea, mai ales ca predau matematica, nu limba si literatura romana dar ... greselile e o fobie cand sunt sub 50 si sunt o fobie cand depasesc pragul critic???
din amintiri, subiectul si predicatul se acorda!!!

Postat pe 26 Octombrie 2008 07:55
Daca taceai filozo(a)f(a) ramaneai.Nu se poate sa nu dea rautatea pe dinafara la cate o desteapta cu "fobie profesionala" care nici nu are habar cu ce se mananca gramatica limbii romane, se pare (nu ca m-ar interesa pe mine acest lucru foarte tare:D ) Auzi la ea:"poate e o fobie a mea greselile gramaticale , fobie profesionaaaalaaa"...lasatzi doamna....
De la: Luli2, la data 2008-10-22 12:40:42
De la: bonheur, la data 2008-10-21 17:44:21
De la: Luli2, la data 2008-10-21 16:45:48
De la: Ira28, la data 2008-10-18 01:25:28ai dreptate, ana lili...si a mea "lucreaza pe la spate". Deci tin ochii "lagni deschisi". Am convins pe sotul meu sa plecam in alta tara, acum suntem de 3 ani plecati din Romania, pentru ca nu mai puteam sa mai support "controlul". Nu sunt rominca, sunt casatorita cu un romin, si am facut tot ce am putut, am invatat limba, am gasit un loc de munca in Ro, am chinuit cum am putut, dar degeaba...
"Nu sunt destul de buna" pentru puiul mamei...

draga mea, invata mai intai sa scrii si apoi judeca soacrele...cel putin macar nu ai invatat ca român si România se scrie cu â nu cu î! macar atata...nu mai spun de exprimare
chiar tot forumul asta e cuprins de rautate?asa sintem noi romanii? intodeauna exista cineva care sa corecteze greselile noastre.fata asta a afirmat ca nu este romanca ..dar ne aruncam repede in jigniri fara sa avem timp sa citim!cred ca pentru unii forumul este o refulare a problemelor altfel nu gasesc explicatia.sper sa nu supere comentariul meu si as dori sa va reamintesc ca toti sintem oameni iar unii sint sensibili si pentru un cuvint aiurea sufera cumplit!........................abordind subiectul initial am o soacra dupa suflet care ma iubeste ca pe fata ei!

bonheur, nu ma supara comentariul tau, dar chiar sa nu stii sa scrii cuvantul roman? in fine...poate e o fobie a mea greselile gramaticale...fobie profesionala...
laurie32
Postat pe 26 Octombrie 2008 08:22
Draga Mihaela, te inteleg foarte bine si imi permit sa spun ca poate e mai bine asa, chiar dupa 8 ani. Imagineaza-ti cum ar fi fost daca ajungeai casatorita in toata regula si poate sa ai si copii (la care se baga in forta sa ii educe EA pt ca tu nu esti in stare si buna de nimic, aia langa care odorul ei s-a nenorocit......). De ce spun asta, pt ca si eu am petrecut ultimii 9 ani cu iubirea vietii mele si am ajuns sa plec urland, intre timp facand si niste depresii foarte urate din cauza celor intamplate ...viata mea devenise un calvar ...iar el a ramas tot rasfatatul ei iar eu personajul negativ, pentru ca a fost destul de sireata incat sa para ca este o victima neajutorata si etc... si nunta mea mea s-a anulat pt ca ea nu sta la masa cu niste "tarani"...acestia fiind parintii mei .. care au doar scoala profesionala...iar eu o sarantoaca , ce abia a terminat un doctorat (ma intreb daca stie ce )...
maralupu
Postat pe 26 Octombrie 2008 09:17
de ce blamezi omul? in primul rand nu e de al nostru sa zic asa, dar poate fi unul mai de soi. ii spui ei sa invete bine si sa aiba grija la exprimare, dar cand te duci la vot sau la mitinguri electorale iti ploua in gura dupa de-al de Becali sau Marean Vanghelie primarul care este si cel care numara almanahele, mai nou hotelele. deosebiti aici in curte la voi, uitati-va in gradina voastra si apoi huliti-i pe altii
mitzura
Postat pe 26 Octombrie 2008 09:28
arunc-o pe mama din tren. cand au pretentii sa le spunem mame ar trebui sa se gandeasca la ce fac ele pentru a fi mame... soacra e buna doar intr-un singur fel ca berea rece si pe masa. sa ma fereasca Dumnezeu sa mai am o soacra, dar mai bine fara, iar mama nu am decat una. daca ii convine celeilalte acest fapt bine, daca nu sa isi ia odorul sa se duca unde vrea cu el de gat cu tot si sa se spele cu el pe cap. daca nu e educata sa stea in banca ei departe de casa mea. dar sper din tot sufletul sa nu o am.
mitzura
Postat pe 26 Octombrie 2008 09:31
Buna! Intr-adevar nu cred ca exista soacra care sa nu se bage in relatia fiului ei, sau care sa faca vreun bine relatiei... Si daca exista probabil este vorba de o exceptie.
Am avut si eu o soacra, sau ma rog urma sa fie soacra in toata regula, din cauza careia m-am despartit dupa 5 ani, ea avea o influenta foarte mare asupra fiului ei, l-a comvins ca trebuie sa faca ce vrea, fara sa tina cont de mine, spunea ca daca il iubesc ii voi accepta orice, dar din pacate s-a inselat... Isi invata fiul sa intemeieze o familie pe minciuni, pe inselatorii, si pe lucruri facute pe ascuns, care incetul cu incetul au distrus ce a fost frumos, si pana la ura au distrus relatie.
Nu imi pare rau, chiar ma bucur, un barbat care nu e in stare sa ia decizii singur in ceea ce priveste familia lui, nu e barbat, decat cu numele... Acum probabil o sa se sature stand cu mama lui
my_melody
Postat pe 26 Octombrie 2008 10:21
Dragele mele eu am probleme si cu cumnatica...ce sa va m-ai spun de soacra...dar i-i multumesc bunului D-zeu ca sunt o persoana optimista si nu au putut influenta sau afecta relatia noastra in nici un fel...am suferit destul de mult dar am reusit pupicei multi....
nastypisoi
Postat pe 26 Octombrie 2008 10:22

Nu perita decat ceea ce dau!
Dupa 3 ani de suportat , am tras o cearta periculoasa cu ea si de atunci nu ne mai intalnim decat de Craciun sau Paste! Dati-va la ele fetelor ,cu cat suportati mai multe cu atat veti fi tratate mai rau!
lavi81
Postat pe 26 Octombrie 2008 10:24
of, of...am si eu una de genu:"poate vo fi foame, poate vo fi sete" (era o reclama la un credit pt locuinte), dar mai grav e ca puiului ei i se pare foarte ok asa cum procedeaza. Am zis hai sa ne mutam, dar dee... fusta mamei e tot mai buna
icrenguta
Postat pe 26 Octombrie 2008 10:42
fetelor,am soacra de 17 ani de zile...pffff
ca sa capat respectul si aprecierea ei (atunci m-as fi bucurat sa stiu ca insemn ceva...),ei bine,a trebuit sa ma schimb din fata blanda si rusinoasa in femeia taioasa si tupeista.Acum nu are decat cuvinte de lauda la adresa mea insa ma lasa indiferenta,acum nu mai am nevoie de asa ceva.
in rest,sa le dea D-zeu sanatate,da-le in biata lor ca om ajunge si noi hoaste batrane cu nurori.....(pt cele care au baietzi....)
matracucu
Postat pe 26 Octombrie 2008 11:45
buna, din pacate si eu sunt cam asa si asa in privinta soacrei mele,inainte sa ne casatorim cu toate ca nu ia placut ca vom face nunta in orasul meu(el fiind din alt oras si ortodox)si ca ne vom cununa la biserica catolica)ma tratat destul de bine si spunea tuturor ca sunt ca si fiica ei,acuma nu stiu sa spun sigur dc a fost p bune(ceea ce ma cam indoiesc) sau numai asa de fatada.toate bune pana la nunta cand a venit partea cu inchinatul.socrii dand mai mult decat nasi si decat parintii mei(ceea ce se discutase dinainte ca socrii trebuie sa dea la fel).eu si sotul meu am crezut ca au facut la ambitie pt ca nu am vrut sa facem la el in oras.si de atunci din pacate eu nu o mai am la suflet.o respect doar pt ca e mama sotului mei.si imi pare rau ca tot ea spune ca nu a gresit cu nimik si ca noi ne am suparat degeaba.Ea nu a inteles ca a fost nunta noastra si trebuia sa fie cum vroiam noi.
madalina21
Postat pe 26 Octombrie 2008 13:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
50 de ani 2 De la: stem_29 1 Septembrie 2010 14:05
Iubitul meu...divortat...nu crede in casnicie! 13 De la: kudika_995213 6 Martie 2016 00:02
Unde v-ar placea sa va casatoriti? 10 De la: morticia_adams 20 August 2009 22:47
casatoria din interes 17 De la: XOXO_GG_ 24 Mai 2009 21:51
cu copilasul 9 De la: HABIBA_CHANDRAMUCKI 19 Iulie 2014 13:14