Setari Cookie-uri

exfoliera unghiilor

Salutari!
Eu am o problema cu unghiile. Nu reusesc sa mi le cresc prea tare, ca se exfoliaza. Stie cineva vre-un remediu, sau produs care ajuta?

Postat pe 28 Septembrie 2008 15:53
ulei de masline
alexutzab
Postat pe 1 Octombrie 2008 21:57
da ulei de masline si mai stiu ceva..sa iti inmoi unghiile in zeama de lamaie...bineinteles asta pe langa atatea produse care se gasesc in magazine..
PISI_OANA
Postat pe 1 Octombrie 2008 22:53
intaritor de la FARMEC, mi-e una chiar mi-a facut farmece
mmodellino
Postat pe 2 Octombrie 2008 14:37
De la: klubnika, la data 2008-09-28 15:53:03Salutari!
Eu am o problema cu unghiile. Nu reusesc sa mi le cresc prea tare, ca se exfoliaza. Stie cineva vre-un remediu, sau produs care ajuta?


Nici un ulei sau lac întaritor nu te va ajuta, daca nu tii cont de unele reguli ;-)
Cumparati pila de sticla sau ceramica, deoarece sunt mai bune ca pilele din metal.
Nu taia unghiile cu foarfeca, scurteazale numai cu pila.
Poarta mânusi cînd faci curatenie si când speli vase [ sau alte lucruri] sau cînd lucrezi în gradina.
Foloseste dizolvant [? ala de dat lacul jos] fara acetona.
Produse bune cunosc de la ArtDeco: Magic nail fluid sau oja intaritoare incolora de la Alessandro sau China Glaze.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 4 Octombrie 2008 11:51
zeama de lamaie pentur intarire si albire si eu am un set de la deborah... ulei pentru cuticule si lac intaritor, is bune
Laurelin
Postat pe 6 Octombrie 2008 22:18
Merci mult pentru sfaturi

Postat pe 8 Octombrie 2008 00:32
eu mi-am refacut unghiile cu keratina. in suceava nu am gasit dar mi-am luat cand am fost in concediu din italia. am dat cam 16 euro pe sticluta cam de 8 ml.
sanatate!.

Postat pe 8 Octombrie 2008 08:19
PALM Saloon&SPA - O oaza de liniste in centrul frumusetii tale! Manichiura, Pedichiura, Cosmetica, Masaj, Impachetari, Ritualuri SPA, Aerobic, Tae Bo, Pilates, Body Dance, Sauna. PROMOTIE!! 15% REDUCERE LA ORICE SERVICIU!!! Va asteptam!!!www.palmsaloon.ro
palmspa
Postat pe 14 Octombrie 2008 17:59
Pana anul trecut si eu am avut aceeasi problema, mi se exfoliau imediat cum incepeau sa creasca putin. Am citit mai multe discutii de pe forumuri, asa ca am incercat solutiile propuse acolo (pe care le regasesc si aici), dar in cazul meu nu au avut rezultat. Ma refer la uleiul de masline incalzit. Ba - dimpotriva - dupa acest tratament unghiile imi pareau chiar mai fragile decat inainte.

Acum sa-ti zic ce a functionat in cazul meu. Tot pe forumuri am citit despre solutia de la Farmec, de asemenea mentionata aici. Mai exact, se numeste 'Lotiune pentru tratarea unghiilor cu vitamina B5' de la Farmec. Era foarte laudata, asa ca m-am hotarat sa o caut. Am gasit destul de greu (am incercat fara succes in magazinele de cosmetice, in farmacii, ca intr-un final sa o gasesc la Plafar). Pot sa-ti spun ca da rezultate chiar de la primele aplicari. Am dat pe ea doar 4,5 lei anul trecut pe vremea asta si inca mai am jumatate de sticluta. E o solutie transparenta, care se absoarbe in unghie si se usuca la cateva secunde dupa aplicare.

Am urmat sfaturile de pe eticheta si in prima saptamana am folosit-o zilnic (am aplicat cate 2 straturi la ambele maini), dupa care am inceput sa aplic oja si sa folosesc solutia numai 1-2 zile pe saptamana. Unghiile au inceput sa nu se mai rupa, s-au intarit foarte mult si au crescut lungi, astfel incat am ajuns sa mai aplic solutia doar o data la mai mult de 10 zile (atunci cand imi stergeam manichiura veche, inainte sa imi fac unghiile din nou). De asemenea, vad ca s-a mentionat si despre dizolvantul de unghii fara acetona, care mai mult ca sigur are si el un rol foarte important in pastrarea unghiilor sanatoase si tari. Eu folosesc Killys, se gaseste in Carrefour si costa 10 lei, e cam singurul pe care l-am gasit in comert care nu contine acetona. Singurul dezavantaj ar fi faptul ca mi se pare foarte lipicios si nu e foarte eficient atunci cand trebuie sa stergi oja de culori inchise, trebuie insistat destul de mult.

De cand am inceput sa folosesc lotiunea de la Farmec, am recomandat-o peste tot pe unde am avut ocazia, chiar glumeam ca ar trebui sa ma plateasca cei de la Farmec sau sa devin imaginea lor :))
gani
Postat pe 17 Octombrie 2008 20:54
uleiul de ricin,lamaia si uleiul de floarea soarelui intareste unghiile dar trebuie sa fie cald,incearca-le pe toate,o sa dea randament.succes!
angel_05
Postat pe 5 Noiembrie 2008 16:19
si eu am folosit o perioada tratamentul de la Farmec, si am scapat de exfoliere, dar a avut si un efect secundar: mi-a intarit si cuticulele; cresteau mult mai repede ca inainte de inceperea tratamentului, si mai viguroase... Si, in plus, au devenit casante; cand cresteau un pic mai lungi se spargeau, pur si simplu... Nu stiu ce sa zic...

Postat pe 6 Noiembrie 2008 14:33
esti din bucuresti? unde ai gasit produsele de la deborah? ca eu le caut de m-am saturat!!!
alxaa
Postat pe 27 Ianuarie 2009 09:52
Aplicare UNGHII FALSE Bucuresti/Militari/Colentina :

-> unghii false gel , pret incepand de la 80 ron+model

-> protectie pentru unghia naturala ( aplicare gel ) , pret 60 ron+model

-> model french cu tips french , pret 100 ron

-> model french ,constructie de gel 90 ron

-> intretinere (2-3 sapt) -60ron+model;
retus unghie (o bucata)

-> aplicare strass 1-2ron/buc ,sclipici, flori uscate 5 ron/buc

-> inlaturare gel 40 ron

GEL-URILE FOLOSITE SUNT IMPORTATE DIN S.U.A , GARANTEZ CALITATE 100%
Te astept acum, vino sa oferi mainilor tale un look de invidiat odata cu venirea primaverii !!! TE ASTEPT!! 0726.467.402 ; id yah: nasty_kat2004. http://fashion-nails.hi5.com BUCURESTI-MILITARI-COLENTINA
nasty_kat2004
Postat pe 3 Martie 2009 00:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Solingen! 2 De la: ankutza20 26 Februarie 2009 21:48
Nu mai reusesc sa las unghiile sa creasca...Ajutor!!! 45 De la: sweety_ana 2 Martie 2014 22:35
informatii set manichiura/pedichiura 4 De la: alinaposchina 27 Ianuarie 2013 11:37
Cursuri Manichiura/Pedichiura Acreditate Bucuresti 1 De la: ferdystyleactive 2 Februarie 2012 18:28
Unghii cu gel, Timisoara 8 De la: kudika481892 6 Decembrie 2011 12:35