Setari Cookie-uri

Ce sa fac?

Sunt casatorita de aproape 10 ani, de un an jumatate nu am mai avut relatii intime cu sotul meu, acum un an am cunoscut [e altcineva pe internet, ne-am orbit, ne-am indragostit, dupa 3 saptamani ne-am vazut...am fost impreuna si a fost superb, ne potrivim perfect.
Lucrurile au evoluat, a devenit iubitul meu...mi-am anuntat sotul...familia, prietenii ca osa ne despartim, am si facut-o din iunie, acum locuim separat dar in acelasi oras, m-am mutat impreuna cu iubitul intr-un nou apartament...
A fost bine si frumos impreuna...intre timp sotul a aflat ca nu poate face copii, iar eu imi doresc foarte mult, a avut cateva relatii in situatia in care hotaraseram sa ne despartim...si chiar inainte sa hotaram dupa ce a aflat de iubit...acum am luat o pauza cu iubitul pentru ca sentimentele si gandurile mele se imparteau intre ei...

Sotul imi ofera stabilitate, suntem intr-o alta tara, o alta limba pe care iubitul nu o stapaneste si nu poate avea deocamdata un job stabil, care sa imi de-a siguranta...eu castig suficient de mult incat sa putem sta impreuna...acum nu stiu ce sa fac...sa ma intorc la sot dupa tot ce s-a intamplat... sa merg inainte cu iubitul ce ma satisface cel putin fizic si emotional si incearca sa faca totul ca sa imi ofere si stabilitate, invata limba..isi cauta job aici, sau sa ii las pe amandoi...sa sufar panm imi trece si poate va aparea altceva?

Nu m-am simtit cu niciunul din barbatii din viata mea asa cum m-a facut iubitul sa ma simt, incearca sa imi implineasca orice dorinta, e dulce, foarte de casa...foarte bun in pat faceam aproape toate lucrurile impreuna...in timp ce sotul meu era foarte comod in camin...in sensul ca eu faceam aproape totul.

ce sa fac? sa aleg iubitul care deocamdata imi poate oferi doar satisfactie sexuala si emotionala si promisiunea unui viitor frumoas impreuna...sau intoarcerea la trecut alaturi de sotul ce imi ofera sentimentul de stabilitate?

Postat pe 30 Septembrie 2008 05:33
Tu stii cel mai bine ce simti. Noi putem doar sa ne dam cu parerea. Ce vad eu grav e ca ati stat un an si jumatate fara relatii intime....Adik se poate asa ceva? In ceea ce priveste decizia....nu stiu ..pune in balanta..incearac sa te detasezi.....si vezi cum stau lucrurile...Si eu am avut un prieten ffff bun la pat ....insa nu am vr sa ma culc cu el.....nu inseamna totul...faptul ca ma termina acolo nu m-a facut sa ma pierd cu firea....Viata inseamna mult mai mult ...a te intelege doar in pat nu e totul....desi e esential :)...
albertafrid
Postat pe 30 Septembrie 2008 10:37
aoleu..........si sotul te-ar primi inapoi dupa ce te-ai mutat cu amantul?.......halal barbat
dienuta_nou
Postat pe 30 Septembrie 2008 10:44
Dienuta, tu esti o pura si o nevinovata! Da' tot n-am inteles care ar putea fi motivul pentru care sa se intoarca la sot. De mila lui pentru ca nu poate face copii? Lamuriti-ma si pe mine careva.
Lucia1971
Postat pe 30 Septembrie 2008 10:51
Nici eu nu inteleg un lucru... Spui ca vrei un copil, iar sotul tau nu ti-l va putea oferi... ce vei face mai departe?
Ai plecat.. de ce? De ce vrei sa te intorci? Te mai primeste sotul?
Pentru mine sunt prea multe intrebari si m-am cam blocat
sheeva
Postat pe 30 Septembrie 2008 12:02
deci revin........sper ca de data asta sa-mi apra postul.......


de fapt ii raspundeam luciei..........sa inteleaga.......

motivul ca sa se intoarca la sot este ca sotul are un job
jobul sotului ii ofera stabilitate (nu mai conteaza cum e sotul, de a ajuns sa aiba amant, important e jobul)



eu prevad cam asa ceva.........
-se impaca cu sotul (ca deh, are job)
-peste 3 luni (cand o sa aiba si amantul job) o sa-l lase din nou ca sa faca bebe cu amantul (ca deh, sotul nu poate)
-si daca cumva dupa ce face bebeamamntul nu castiga suficient (ca deh, tara noua, limba noua. salarii mici pt straini) poate sa fie cu amandoi, sau cu sotul si alt amant:P



ce sa facem...la toti ni-i greu
dienuta_nou
Postat pe 30 Septembrie 2008 12:11
... da' nu la toti la fel...
Lucia1971
Postat pe 30 Septembrie 2008 12:19
De la: cammyde, la data 2008-09-30 05:33:08Sunt casatorita de aproape 10 ani, de un an jumatate nu am mai avut relatii intime cu sotul meu, acum un an am cunoscut [e altcineva pe internet, ne-am orbit, ne-am indragostit, dupa 3 saptamani ne-am vazut...am fost impreuna si a fost superb, ne potrivim perfect.
Lucrurile au evoluat, a devenit iubitul meu...mi-am anuntat sotul...familia, prietenii ca osa ne despartim, am si facut-o din iunie, acum locuim separat dar in acelasi oras, m-am mutat impreuna cu iubitul intr-un nou apartament...
A fost bine si frumos impreuna...intre timp sotul a aflat ca nu poate face copii, iar eu imi doresc foarte mult, a avut cateva relatii in situatia in care hotaraseram sa ne despartim...si chiar inainte sa hotaram dupa ce a aflat de iubit...acum am luat o pauza cu iubitul pentru ca sentimentele si gandurile mele se imparteau intre ei...

Sotul imi ofera stabilitate, suntem intr-o alta tara, o alta limba pe care iubitul nu o stapaneste si nu poate avea deocamdata un job stabil, care sa imi de-a siguranta...eu castig suficient de mult incat sa putem sta impreuna...acum nu stiu ce sa fac...sa ma intorc la sot dupa tot ce s-a intamplat... sa merg inainte cu iubitul ce ma satisface cel putin fizic si emotional si incearca sa faca totul ca sa imi ofere si stabilitate, invata limba..isi cauta job aici, sau sa ii las pe amandoi...sa sufar panm imi trece si poate va aparea altceva?

Nu m-am simtit cu niciunul din barbatii din viata mea asa cum m-a facut iubitul sa ma simt, incearca sa imi implineasca orice dorinta, e dulce, foarte de casa...foarte bun in pat faceam aproape toate lucrurile impreuna...in timp ce sotul meu era foarte comod in camin...in sensul ca eu faceam aproape totul.

ce sa fac? sa aleg iubitul care deocamdata imi poate oferi doar satisfactie sexuala si emotionala si promisiunea unui viitor frumoas impreuna...sau intoarcerea la trecut alaturi de sotul ce imi ofera sentimentul de stabilitate?


mi-am prins de tot urechile, te-ai mutat cu iubitul, intre timp ai aflat ca sotul nu poate face copii.. ......de unde?, ce te mai intereseaza de sot daca locuiesti cu iubitul.
mmodellino
Postat pe 30 Septembrie 2008 12:31
pana la urma ce vrei sa afli?.....
tu nu vezi ca nici tu nu sti ce vrei ?

vad ca ii iei pe amandoi ca niste jucarii ......

Sunt fiintze omenesti .....

azi ala ....maine ala .....

Vezi sa nu plece amandoi ....ar fi cel mai indicat ptr tine sincer


Postat pe 30 Septembrie 2008 12:36
De la: dienuta_nou, la data 2008-09-30 10:44:39aoleu..........si sotul te-ar primi inapoi dupa ce te-ai mutat cu amantul?.......halal barbat


Nu este/a fost amantul...a fost iubitul meu...amant a fost dor daca consideram ca respectiva persoana alta decat sotul legitim este Amant, ceea ce cred eu implica doar sex fara sentimente.

Postat pe 30 Septembrie 2008 14:12
De la: sheeva, la data 2008-09-30 12:02:24Nici eu nu inteleg un lucru... Spui ca vrei un copil, iar sotul tau nu ti-l va putea oferi... ce vei face mai departe?
Ai plecat.. de ce? De ce vrei sa te intorci? Te mai primeste sotul?
Pentru mine sunt prea multe intrebari si m-am cam blocat


Am plecat pentru ca intradevar sotul nu imi mai oferea mai mult decat prezenta lui...am ajuns in faza in care eram doar "colegi de apartament"

Nu stiu daca vreau sa ma intorc...sotul m-ar primi...probabil ar considera o situatie de egalitate,avand in vedere ca si el a avut alte relatii dupa ce a aflat de iubit.

Postat pe 30 Septembrie 2008 14:15
De la: dienuta_nou, la data 2008-09-30 12:11:55deci
motivul ca sa se intoarca la sot este ca sotul are un job
jobul sotului ii ofera stabilitate (nu mai conteaza cum e sotul, de a ajuns sa aiba amant, important e jobul)



eu prevad cam asa ceva.........
-se impaca cu sotul (ca deh, are job)
-peste 3 luni (cand o sa aiba si amantul job) o sa-l lase din nou ca sa faca bebe cu amantul (ca deh, sotul nu poate)
-si daca cumva dupa ce face bebe, amantul nu castiga suficient (ca deh, tara noua, limba noua. salarii mici pt straini) poate sa fie cu amandoi, sau cu sotul si alt amant:P



ce sa facem...la toti ni-i greu


Eu castig oricum mai mult decat sotul meu, 3000 fata de 1900...ma refer la stabilitatea cuplului...sau poate sa ii spunem obisnuinta???

Iubitul(amantul) invata acum limba, intensiv...stie oricum inca 2-3 de circulatie internationala...are studii...si ar putea avea lejer un job care sa ii aduca minim 1000-1500 euro cu cat de multe stie.

Nu vreau sa fiu cu amandoi...de aceea si am luat hotararea de a ma desparti de sot...de aceea m-am mutat cu iubitul...dar dupa cateva luni...am realizat ca sentimentele mele inca se impart intre ei doi...si nu este corect fata de niciunul din ei astfel.

Postat pe 30 Septembrie 2008 14:21
De la: Amar3to, la data 2008-09-30 12:36:28pana la urma ce vrei sa afli?.....
tu nu vezi ca nici tu nu sti ce vrei ?

vad ca ii iei pe amandoi ca niste jucarii ......

Sunt fiintze omenesti .....

azi ala ....maine ala .....

Vezi sa nu plece amandoi ....ar fi cel mai indicat ptr tine sincer



Asa este...nu stiu...daca as fi stiut nu ar mai fi existat situatia asta.

Revin mai pe seara,acum...jobul!

Postat pe 30 Septembrie 2008 14:22
cammyde.............imi cer scuze ca am fost rea la adresa ta............
dar.............citeste si tu ce ai postat si da-ti cu parerea ca si cum ar fi scris altcineva, nu tu.
acum......ce s iti zic eu?
banuiesc ca ati avut motivele voastre de ati ajuns mai mult colegi de partament cu sotul nu?in ideea in care vrei sa te impaci cu el, ai descoperit acele motive, se pot remedia, ca sa aveti si voi o viata de cuplu impreuna..............
ai scris ca el a avut alte relatii dupa ce a aflat de 'iubitul' tau....deci banuiesc ca nu e impotent..........atunci totusi nu e cam mult un an jumate fara sa te atinga?
inteleg o luna, doua tri...dar un an jumate?
oare stabilitatea emotionala de care zici chiar merit sa iti sacrifici restul vietii langa un om cu care nu mai ai mare lucru de impartit?
si inca o intrebare..........in ce sens ai nevoie de stabilitte emotionala? faptul ca iubitul tau inca nu re un job nu are legatura cu partea emotionala.........nu inteleg




parerea mea e ca mai bine stai singura o vreme pana te hotarasti pe care il vrei..........
pur si simplu te poti muta singura, s vezi de care ti se face dor, sa te hoatarasti ce iti doresti.
parerea mea, evident........
dienuta_nou
Postat pe 30 Septembrie 2008 14:32
De la: cammyde, la data 2008-09-30 14:22:46
De la: Amar3to, la data 2008-09-30 12:36:28pana la urma ce vrei sa afli?.....
tu nu vezi ca nici tu nu sti ce vrei ?

vad ca ii iei pe amandoi ca niste jucarii ......

Sunt fiintze omenesti .....

azi ala ....maine ala .....

Vezi sa nu plece amandoi ....ar fi cel mai indicat ptr tine sincer



Asa este...nu stiu...daca as fi stiut nu ar mai fi existat situatia asta.

Revin mai pe seara,acum...jobul!


pai si la care revi ?......

Postat pe 30 Septembrie 2008 16:57
De la: dienuta_nou, la data 2008-09-30 14:32:52cammyde.............imi cer scuze ca am fost rea la adresa ta............
dar.............citeste si tu ce ai postat si da-ti cu parerea ca si cum ar fi scris altcineva, nu tu.
acum......ce s iti zic eu?
banuiesc ca ati avut motivele voastre de ati ajuns mai mult colegi de partament cu sotul nu?in ideea in care vrei sa te impaci cu el, ai descoperit acele motive, se pot remedia, ca sa aveti si voi o viata de cuplu impreuna..............
ai scris ca el a avut alte relatii dupa ce a aflat de 'iubitul' tau....deci banuiesc ca nu e impotent..........atunci totusi nu e cam mult un an jumate fara sa te atinga?
inteleg o luna, doua tri...dar un an jumate?
oare stabilitatea emotionala de care zici chiar merit sa iti sacrifici restul vietii langa un om cu care nu mai ai mare lucru de impartit?
si inca o intrebare..........in ce sens ai nevoie de stabilitte emotionala? faptul ca iubitul tau inca nu re un job nu are legatura cu partea emotionala.........nu inteleg




parerea mea e ca mai bine stai singura o vreme pana te hotarasti pe care il vrei..........
pur si simplu te poti muta singura, s vezi de care ti se face dor, sa te hoatarasti ce iti doresti.
parerea mea, evident........


Nu este nici o problema in privinta "rautatii tale"

Hai sa o luam faptic si cronologic ca sa fie mai de inteles

In urma cu doi ani si jumatate a murit bunica sotului...el a fost foarte afectat de asta si a aparut o raceala in cuplu, ultima data cand am facut sex impreuna a fost acum doi ani inainte de paste...
Anul trecut in septembrie l-am cunoscut pe iubitul meu, am vorbit ceva timp pana am realizat amandoi ca simtim ceva unul pentru celalalt
Ne-am cunoscut fizic dupa 3 saptamani cand am avut o vacanta scurta in tara...am facut dragoste 2 zile non stop...cu pauza de tigara, dar repede
Dupa momentul acesta i-am spus sotului meu ca am pe altcineva, dar nu hotarasem sa ne despartim.
Ne-am revazut in noiembrie, dupa fix o luna...a venit el la mine o saptamana impreuna cu sora mea, apoi am fost impreuna de revelion cu prietenii lui undeva la munte...vorba vine cu prietenii lui pentru ca ca deabia ieseam din camera

In decembrie sotul meu a aflat ca nu poate face copii, dar nu este impotent!

Urmatoarea intalnire a fost prin februarie, am ratat 14 dar am recuperat cateva zile impreuna.

Din Februarie am discutat cu sotul meu si am hotarat sa ne despartim...am mai locuit impreuna pana in iunie, cand fiecare ne-am mutat in apartamente separate, dupa o saptamana venind si iubitul sa locuim impreuna.

Tot acum am aflat ca sotul meu a avut cateva relatii prin decembrie, una din ele prelungindu-se pana in iulie.

Am locuit impreuna cu iubitul pana in august, era totul frumos...imi facea toate poftele...dar aveam si momente cand ma gandeam la sotul meu, iubitul simtea asta si incerca sa ma lase in pace pana imi trece, numai ca intr-o zi nu am mai putut si i-am cerut sa luam o pauza pentru ca vriam sa imi pun ordine in ceea ce simt.

Saptamana trecuta nu prea ne-am vorbit ca de obicei...cam in fiecare zi eram pe mess inainte, pentru ca am avut musafiri sora si cumnatul meu...si in cateva seri am iesit in oras si impreuna cu sotul...ceea ce l-a determinat pe iubit sa fie foarte gelos, desi are incredere in mine.

Acum suntem putin certati din cauza geloziei lui...eu sunt singura...nu i-am raspuns de 2 zile la mesaje sau telefoane...si nu stiu ce sa fac in continuare.

Postat pe 30 Septembrie 2008 19:55
http://nupotfieudacatunufacipartedinnoi.blogspot.com/

Blackmoonrider
Postat pe 30 Septembrie 2008 21:12
Poate ca cei ce au citi printre randuri si-au dat seama ca eu sunt "iubitul", intre timp am aflat si care este diferenta intre mine si el, sotul...si deasemenea la ce ma pot astepta pe viitor.

Pe scurt, el sotul este un foarte bun prieten, are un job stabil si tot ce tine de un job(asigurari, credite, posibilitatea pensiei, etc), chiar daca nu l-ar mai avea ar putea oricand sa isi gaseasca altul avand avantajul limbii cunoscute, iar eu,"iubitul" sunt cel care o face sa se simta minunat, dar care fenteaza statul cat de mult poate...adica pauza taxe, bani la negru, asigurare doar privata...pensie-nici nu ma gandesc ca as ajunge la primesc ceva de la stat vreodata.

Asa ca, dilema este:sotul-stabilitate, comoditate, obisnuinta,o relatie care oricum nu mai mergea bine...si poate eventual un amant, eu sau altul pe de o parte si eu, iubitul ce o rasfata, o ingrijeste ca pe ceva nepretuit, o adora, dar care momentan nu poate decat sa ii promita un viitor mai bun cand va avea deasemenea un job stabil de cealalta parte.


Acum...din punctul meu de vedere, al celui care nu poate sa vorbeasca cu ea pentru ca este el acolo si se simte aiurea, oare eu nu ma simt???...decizia ar fi clara tinand cint si de decizia despartirii anterioare...trecutul, la trecut...viitorul, il facem impreuna?

Sau, si unul si celalalt, situatie care mie imi este din oficiu de neacceptat, pentru ca daca eu aleg constient sa ii fiu fidel atat fizic cat si sentimental unei singure femei...pretind si din partea ei acelasi lucru.

Blackmoonrider
Postat pe 3 Octombrie 2008 20:06
dar tu de ce nu ai mai facut sex de un an jumate cu sotul tau???asta ti se pare o relatie normala intre doi oameni casatoriti???chiar nu stiu de ce te mai gandesti sa revii la sotul tau...

Postat pe 3 Octombrie 2008 20:25
« Sunt casatorita de aproape 10 ani, de un an jumatate nu am mai avut relatii intime cu sotul meu »

« ...intre timp sotul a aflat ca nu poate face copii, iar eu imi doresc foarte mult, a avut cateva relatii in situatia in care hotaraseram sa ne despartim.. »

***=In toti acesti 10 ani......nu aveti deja un copil, nu ai stiut ca el nu poate face copii!?! =***

”Sotul imi ofera stabilitate, suntem intr-o alta tara”

***=Ce fel de stabilitate simti tu ca iti ofera el? Cred ca e vorba numai de faptul, ca el are nationalitatea acelei tari. Ti-ai luat cetatenia acelei tari? Dupa 10 ani, banuiesc ca deja ar trebui sa-ti fi luat cetatenia acelei tari.***=

”Am plecat pentru ca intradevar sotul nu imi mai oferea mai mult decat prezenta lui...am ajuns in faza in care eram doar "colegi de apartament"

***=........sincer, nu inteleg de ce. pentru ca spui ca nu e impotent si ca el a avut relatii extraconjugale. Asa o fi modul lor de viata?***=

"Nu stiu daca vreau sa ma intorc...sotul m-ar primi...probabil ar considera o situatie de egalitate, avand in vedere ca si el a avut alte relatii dupa ce a aflat de iubit. ”

***=aici, tu pune in balanta toate avantajele si dezavantajele pe care le ai, daca te intorci sau nu la sotul tau. tu stii mai bine, regulile, legile care sunt in tara respectiva privind casatoriile mixte (diferite nationalitati). alege exact ce te avantajeaza pe tine.***=

« Eu castig oricum mai mult decat sotul meu, 3000 fata de 1900...ma refer la stabilitatea cuplului...sau poate sa ii spunem obisnuinta???

***=tu castigi mai mult decat sotul tau?! e curios lucru si totusi foarte bine pentru tine. tu ai putea sa traiesti foarte bine si singurica, fara batai de cap, daca ai si cetatenia tarii respective. stiu ca iti doresti o familie adevarata. dar, poate ca nu a venit inca momentul - (stii tu! cand Dumnezeu,....cum le aseaza el pe hartie, acolo sus) -

"Iubitul(amantul) invata acum limba, intensiv...stie oricum inca 2-3 de circulatie internationala...are studii...si ar putea avea lejer un job care sa ii aduca minim 1000-1500 euro cu cat de multe stie".

***=ai grija cu amantul! fiecare incearca sa-si cladeasca propria lor viata, profitand de altii. nu stiu cat de sincer este acel amant. tu stii, mai bine cat de greu sau usor a fost pentru tine la inceput si cine ti-a fost un real suport.=***

"Nu vreau sa fiu cu amandoi...de aceea si am luat hotararea de a ma desparti de sot...de aceea m-am mutat cu iubitul...dar dupa cateva luni...am realizat ca sentimentele mele inca se impart intre ei doi...si nu este corect fata de niciunul din ei astfel. "

***=e bine. acum clarifica-ti gandurile, pune-le in balanta. gandeste rational. nu lasa inima sa decida.=***

« Tot acum am aflat ca sotul meu a avut cateva relatii prin decembrie, una din ele prelungindu-se pana in iulie. »


***=eu cred, - asta e parerea mea; ce as face eu, daca as fi in locul tau - m-as impaca cu sotul si as incerca sa-mi repun casatoria pe picioare. zici ca amantul, deja da semne de gelozie. cred ca a scapat "pasarea" (deschizatorul dwe drumuri) din mana. sa tii cont de orice, nu trece cu vederea. daca acum da semne de gelozie (falsa, dupa parerea mea), inchipuie-ti pe mai tarziu, cladindu-ti o viata impreuna cu el, cum o sa fie.=***

Sfatul meu: impaca-te cu sotul.
indiferent ca el o sa continue sa fie un coleg de camera,
tu mai poti avea cate o escapada, dar nu te mai implica sufleteste.
cand consideri tu, ca esti stabila pe picioarele tale din toate punctele de vedere, cauta-ti unul cu care sa-ti intemeiezi o familie adevarata, dar acela sa fie tot de nationalitatea acelei tari in care traiesti tu acum.

Fii tare! Curaj! Ai incredere in tine!



madame044
Postat pe 7 Octombrie 2008 08:52
De la: madame044, la data 2008-10-07 08:52:43« Sunt casatorita de aproape 10 ani, de un an jumatate nu am mai avut relatii intime cu sotul meu »

« ...intre timp sotul a aflat ca nu poate face copii, iar eu imi doresc foarte mult, a avut cateva relatii in situatia in care hotaraseram sa ne despartim.. »

***=In toti acesti 10 ani......nu aveti deja un copil, nu ai stiut ca el nu poate face copii!?! =***

”Sotul imi ofera stabilitate, suntem intr-o alta tara”

***=Ce fel de stabilitate simti tu ca iti ofera el? Cred ca e vorba numai de faptul, ca el are nationalitatea acelei tari. Ti-ai luat cetatenia acelei tari? Dupa 10 ani, banuiesc ca deja ar trebui sa-ti fi luat cetatenia acelei tari.***=

”Am plecat pentru ca intradevar sotul nu imi mai oferea mai mult decat prezenta lui...am ajuns in faza in care eram doar "colegi de apartament"

***=........sincer, nu inteleg de ce. pentru ca spui ca nu e impotent si ca el a avut relatii extraconjugale. Asa o fi modul lor de viata?***=

"Nu stiu daca vreau sa ma intorc...sotul m-ar primi...probabil ar considera o situatie de egalitate, avand in vedere ca si el a avut alte relatii dupa ce a aflat de iubit. ”

***=aici, tu pune in balanta toate avantajele si dezavantajele pe care le ai, daca te intorci sau nu la sotul tau. tu stii mai bine, regulile, legile care sunt in tara respectiva privind casatoriile mixte (diferite nationalitati). alege exact ce te avantajeaza pe tine.***=

« Eu castig oricum mai mult decat sotul meu, 3000 fata de 1900...ma refer la stabilitatea cuplului...sau poate sa ii spunem obisnuinta???

***=tu castigi mai mult decat sotul tau?! e curios lucru si totusi foarte bine pentru tine. tu ai putea sa traiesti foarte bine si singurica, fara batai de cap, daca ai si cetatenia tarii respective. stiu ca iti doresti o familie adevarata. dar, poate ca nu a venit inca momentul - (stii tu! cand Dumnezeu,....cum le aseaza el pe hartie, acolo sus) -

"Iubitul(amantul) invata acum limba, intensiv...stie oricum inca 2-3 de circulatie internationala...are studii...si ar putea avea lejer un job care sa ii aduca minim 1000-1500 euro cu cat de multe stie".

***=ai grija cu amantul! fiecare incearca sa-si cladeasca propria lor viata, profitand de altii. nu stiu cat de sincer este acel amant. tu stii, mai bine cat de greu sau usor a fost pentru tine la inceput si cine ti-a fost un real suport.=***

"Nu vreau sa fiu cu amandoi...de aceea si am luat hotararea de a ma desparti de sot...de aceea m-am mutat cu iubitul...dar dupa cateva luni...am realizat ca sentimentele mele inca se impart intre ei doi...si nu este corect fata de niciunul din ei astfel. "

***=e bine. acum clarifica-ti gandurile, pune-le in balanta. gandeste rational. nu lasa inima sa decida.=***

« Tot acum am aflat ca sotul meu a avut cateva relatii prin decembrie, una din ele prelungindu-se pana in iulie. »


***=eu cred, - asta e parerea mea; ce as face eu, daca as fi in locul tau - m-as impaca cu sotul si as incerca sa-mi repun casatoria pe picioare. zici ca amantul, deja da semne de gelozie. cred ca a scapat "pasarea" (deschizatorul dwe drumuri) din mana. sa tii cont de orice, nu trece cu vederea. daca acum da semne de gelozie (falsa, dupa parerea mea), inchipuie-ti pe mai tarziu, cladindu-ti o viata impreuna cu el, cum o sa fie.=***

Sfatul meu: impaca-te cu sotul.
indiferent ca el o sa continue sa fie un coleg de camera,
tu mai poti avea cate o escapada, dar nu te mai implica sufleteste.
cand consideri tu, ca esti stabila pe picioarele tale din toate punctele de vedere, cauta-ti unul cu care sa-ti intemeiezi o familie adevarata, dar acela sa fie tot de nationalitatea acelei tari in care traiesti tu acum.

Fii tare! Curaj! Ai incredere in tine!





De unde ai scos toate ideile astea?
1.Nu. nu a stiut ca sotul nu poate avea copii, a aflat deabia anul trecut in decembrie, dar nu cred ca a spus ca ar fi impotent.
2.Au amandoi cetatenie romana.
3.Cred ca a specificat si din ce cauza sotul nu s-a mai simtit atras de ea.
4.La punctul doi cred ca am clarificat si faptul ca nu este o casatorie mixta.
5. Ce draq este atat de greu de imaginat ca o femeie inteligenta poate castiga mai mult decat un barbat? E cumva impotriva vreunei legi a firii?
6.Cred ca a specificat clar ca nu se poate folosi termenul de "amant"
decat daca se considera ca orice relatie aparuta in timpul casatoriei este neaparat cu un amant si nu cu un iubit care te completeaza mult mai bine!Citeste si blogul...si o sa vezi cat de sincer sunt!Sau crezi ca sunt tipul care profita, cel care nu a avut retineri atunci cand am inceput aceasta reletie minunata?
7.Daca tu esti o persoana care gandeste cerebral si nu emotional...sincer, mi-e mila de tine!
8. Tu gandesti ce spui cu "pasarea din mana/deschizatorul de drumuri"?
Nu sunt o persoana dependenta, castig si aici lejer 1500 de euro dar problema se pune astfel, ne dorim un viitor ACOLO, pentru ca jobul ei este unul important si la care nu vreau sa renunte pentru a putea fi impreuna aici in Ro, pentru ca a muncit foarte mult sa ajunga acolo si o respect enorm de mult pentru asta!
Asa ca, imi este mai usor mie sa imi caut ceva mai bun acolo, nu este prima data cand sunt in respectiva tara si nu prima data cand muncesc acolo, daca am ales sa invat limba bine si sa acced la o pozitie diferita este pentru ca imi doresc sa ii ofer totul, pentru ca merita.


In concluzie, nu mai citi printre randuri daca nu stii sa citesti randurile!
Iar partea cu...mai poti avea cate o escapada fara implicare sentimentala, ca doar sotul este coleg de apartament mi se pare de o imbecilitate crasa!
Blackmoonrider
Postat pe 7 Octombrie 2008 11:52
Chiar nu vad care e problema? Din ce spui tu, mi se pare ca "iubitul" este cel pe care il doresti...de iubire, nu ai vb, deci fericirea ta se rezuma doar la facut dragoste cu iubitul...asta se intelege...compatibilitatea in pat, nu este totul in viata....din cate am inteles, castigi foarte bine, ai o cariera de succes, te poti intretine atat pe tine, cat si pe el( iubitul)pana isi va gasi ceva ok de lucru...daca el este cel care te face fericita, de ce te mai gandesti la stabilitatea pe care o ofera sotul? Ai o sg viata, si vrei s-o sacrifici alaturi de un om care evident nu te va face fericita( sotul) niciodata. De ce?
yunita
Postat pe 22 Octombrie 2008 20:09
De la: tchiby, la data 2008-10-22 20:09:57Chiar nu vad care e problema? Din ce spui tu, mi se pare ca "iubitul" este cel pe care il doresti...de iubire, nu ai vb, deci fericirea ta se rezuma doar la facut dragoste cu iubitul...asta se intelege...compatibilitatea in pat, nu este totul in viata....din cate am inteles, castigi foarte bine, ai o cariera de succes, te poti intretine atat pe tine, cat si pe el( iubitul)pana isi va gasi ceva ok de lucru...daca el este cel care te face fericita, de ce te mai gandesti la stabilitatea pe care o ofera sotul? Ai o sg viata, si vrei s-o sacrifici alaturi de un om care evident nu te va face fericita( sotul) niciodata. De ce?


Nu mai este nevoie...l-a ales pe sot, asta dupa ce chiar de ziua lui am mers la ea, el era acolo ca sa nu fie singur de ziua lui, l-a trimis acasa sau a plecat singur...am fost iarasi impreuna si am facut dragoste ca de fiecare data, totul s-a repetat peste cateva zile...si nimic....a ales sa ii mai dea lui inca o sansa de a salva ceva ce nu mai mergea de 2 ani si jumatate.

O iubesc...enorm de mult...si i-am promis ca o voi astepta, oricat va fi nevoie..si ca voi fi intotdeauna numai al ei, trup si suflet...al niciunei alte femei.

Imi e greu, tare greu...si cel mai greu este cand simt ca el este acolo, aproape de ea...si nu eu! Mi-a spus ca o vor lua usor...de la inceput...fara ca intre ei sa existe inca o relatie fizica...dar candva se va intampla si asta poate....si atunci nu imi va fi oare si mai greu?
Blackmoonrider
Postat pe 2 Noiembrie 2008 16:34
Imi pare rau ca-ti spun asta, dar nu cred ca iubita ta te iubeste. A spus in felul urmator: "ce sa fac? sa aleg iubitul care deocamdata imi poate oferi doar satisfactie sexuala si emotionala si promisiunea unui viitor frumoas impreuna...sau intoarcerea la trecut alaturi de sotul ce imi ofera sentimentul de stabilitate?"
Nu a scris nicaieri ca te iubeste, ca nu poate trai fara tine, ci priveste relatia cu tine si cu sotul ei numai din punctul de vedere al avantajelor pe care i le poate oferi. Evident raporteaza totul la nevoile ei emotionale, sexuale ori cele legate de stabilitatea pe care crede ca i-o da acel certificat de stare civila.
Nu cred ca va iubeste pe niciunul dintre voi doi, mai ales ca a luat in calcul si optiunea de a va parasi pe amandoi si de a gasi un al treilea barbat. Or, cand iubesti cu adevarat, exista o singura optiune posibila: omul iubit, nu un al doilea, nu un al treilea si mai ales nu-ti pui problema la modul: ce-mi ofera si ce castig eu din relatia asta.
Cred ca e timpul sa te trezesti la realitate, sa nu te mai amagesti si sa iti mai pierzi timpul asteptand o femeie care nu iubeste, nu stie ce vrea si e extrem de egoista.
ioana_cristina
Postat pe 12 Februarie 2009 13:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Despre anticonceptionale--i need help! 50 De la: dienuscha 30 Noiembrie 2009 17:16
sa il iert din nou? 44 De la: Cassey_ 24 Mai 2009 14:11
buna 6 De la: sofia_maria 21 Iunie 2010 21:02
Desparitre stupida 6 De la: kudika_948820 13 Ianuarie 2014 19:10
De ce? 12 De la: Ladywind 22 Februarie 2009 16:45