Setari Cookie-uri

Nu suntem toti puternici, nu toti avem stofa de invingatori

Ce minunat ar fi, daca , am fii cu totii ,intelepti si lucizi, atunci cand e vorba de viata noastra, de deciziile pe care trebuie sa le luam,sa lasam in urma , poveri trecute si inutile, si sa ne continuam drumul fara frustrari .Dar, nu este asa,situatia , in majoritatea cazurilor, sta pe dos., esti pus la colt, de cei puternici si care stiu intr-adevar , stiu ce vor de la viata, asta, si te cred un las si un nevolnic, demn de dispret.Ei, chipurile, te incurajeaza, cand te bruftuluiesc, si , nu ca uita, dar , nu iau in seama, ca si tu simti, si ca tot ce-ti spune, nu face decat sa te tranteasca si mai rau,caci nu toti simtim lafel, si reactionam la fel , la astfel de replici dure, si incurajatoare, cred ei.Si nu ca ai avea nevoie de mila cuiva, dar sunt situatii, cand simti nevoia sa , auzi un cuvant frumos spus din suflet,ceva care , macar de moment sa te aline putin., sa te faca sa zambesti.E adevarat, ca invatam de la cei puternici, dar , au ei oare rabdare sa te inteleaga, sa te asculte, cand ei sunt atat de grabiti mereu sa isi continue mersul , cu pasi usori, pe drumul lor.Mi-ar placea, sa stiu parerile lor, ai celor tari si puternici, daca au un moment de respiro sa poposeasca, aici.Dar , si a celor care , se regasesc , intr-u-catva, aici.O fi, un topic , plictisitor, fumat de multe ori,poate starnesc ironia sau zeflemeaua, dar, accept.....sunt la ora de incasari...
kudika022141
Postat pe 21 Septembrie 2009 12:51
puterea consta in a invata sa fii singur un invingator sa furi de la cei puternici puterea si intelepciunea, sa fii tu mereu acelasi dar diferit, sa nu te uiti niciodata inapoi, sa vezi doar partea plina a paharului, sa razi si sa zambesti chiar daca iti vine sa plangi
yumy
Postat pe 21 Septembrie 2009 12:57
De la: kudika022141, la data 2009-09-21 12:51:56Ce minunat ar fi, daca , am fii cu totii ,intelepti si lucizi, atunci cand e vorba de viata noastra, de deciziile pe care trebuie sa le luam,sa lasam in urma , poveri trecute si inutile, si sa ne continuam drumul fara frustrari .Dar, nu este asa,situatia , in majoritatea cazurilor, sta pe dos., esti pus la colt, de cei puternici si care stiu intr-adevar , stiu ce vor de la viata, asta, si te cred un las si un nevolnic, demn de dispret.Ei, chipurile, te incurajeaza, cand te bruftuluiesc, si , nu ca uita, dar , nu iau in seama, ca si tu simti, si ca tot ce-ti spune, nu face decat sa te tranteasca si mai rau,caci nu toti simtim lafel, si reactionam la fel , la astfel de replici dure, si incurajatoare, cred ei.Si nu ca ai avea nevoie de mila cuiva, dar sunt situatii, cand simti nevoia sa , auzi un cuvant frumos spus din suflet,ceva care , macar de moment sa te aline putin., sa te faca sa zambesti.E adevarat, ca invatam de la cei puternici, dar , au ei oare rabdare sa te inteleaga, sa te asculte, cand ei sunt atat de grabiti mereu sa isi continue mersul , cu pasi usori, pe drumul lor.Mi-ar placea, sa stiu parerile lor, ai celor tari si puternici, daca au un moment de respiro sa poposeasca, aici.Dar , si a celor care , se regasesc , intr-u-catva, aici.O fi, un topic , plictisitor, fumat de multe ori,poate starnesc ironia sau zeflemeaua, dar, accept.....sunt la ora de incasari...


incearca sa nu-i mai vezi pe ceilalti deasupra ta, trateaza-i pe cei din jur ca pe egalii tai, si nu vei mai suferi.
un pic de incredere in tine nu ti-ar strica.
oana_bomboana
Postat pe 6 Octombrie 2009 23:07
De la: kudika022141, la data 2009-09-21 12:51:56Ce minunat ar fi, daca , am fii cu totii ,intelepti si lucizi, atunci cand e vorba de viata noastra, de deciziile pe care trebuie sa le luam,sa lasam in urma , poveri trecute si inutile, si sa ne continuam drumul fara frustrari .Dar, nu este asa,situatia , in majoritatea cazurilor, sta pe dos., esti pus la colt, de cei puternici si care stiu intr-adevar , stiu ce vor de la viata, asta, si te cred un las si un nevolnic, demn de dispret.Ei, chipurile, te incurajeaza, cand te bruftuluiesc, si , nu ca uita, dar , nu iau in seama, ca si tu simti, si ca tot ce-ti spune, nu face decat sa te tranteasca si mai rau,caci nu toti simtim lafel, si reactionam la fel , la astfel de replici dure, si incurajatoare, cred ei.Si nu ca ai avea nevoie de mila cuiva, dar sunt situatii, cand simti nevoia sa , auzi un cuvant frumos spus din suflet,ceva care , macar de moment sa te aline putin., sa te faca sa zambesti.E adevarat, ca invatam de la cei puternici, dar , au ei oare rabdare sa te inteleaga, sa te asculte, cand ei sunt atat de grabiti mereu sa isi continue mersul , cu pasi usori, pe drumul lor.Mi-ar placea, sa stiu parerile lor, ai celor tari si puternici, daca au un moment de respiro sa poposeasca, aici.Dar , si a celor care , se regasesc , intr-u-catva, aici.O fi, un topic , plictisitor, fumat de multe ori,poate starnesc ironia sau zeflemeaua, dar, accept.....sunt la ora de incasari...


era un pasaj in matrix, in care ajentu' shmith ii explica alesului(neo) ca, tocmai imperfectiunea face societatea noastra sa mearga!
geo_x
Postat pe 6 Octombrie 2009 23:17
De la: kudika022141, la data 2009-09-21 12:51:56Ce minunat ar fi, daca , am fii cu totii ,intelepti si lucizi, atunci cand e vorba de viata noastra, de deciziile pe care trebuie sa le luam,sa lasam in urma , poveri trecute si inutile, si sa ne continuam drumul fara frustrari .Dar, nu este asa,situatia , in majoritatea cazurilor, sta pe dos., esti pus la colt, de cei puternici si care stiu intr-adevar , stiu ce vor de la viata, asta, si te cred un las si un nevolnic, demn de dispret.Ei, chipurile, te incurajeaza, cand te bruftuluiesc, si , nu ca uita, dar , nu iau in seama, ca si tu simti, si ca tot ce-ti spune, nu face decat sa te tranteasca si mai rau,caci nu toti simtim lafel, si reactionam la fel , la astfel de replici dure, si incurajatoare, cred ei.Si nu ca ai avea nevoie de mila cuiva, dar sunt situatii, cand simti nevoia sa , auzi un cuvant frumos spus din suflet,ceva care , macar de moment sa te aline putin., sa te faca sa zambesti.E adevarat, ca invatam de la cei puternici, dar , au ei oare rabdare sa te inteleaga, sa te asculte, cand ei sunt atat de grabiti mereu sa isi continue mersul , cu pasi usori, pe drumul lor.Mi-ar placea, sa stiu parerile lor, ai celor tari si puternici, daca au un moment de respiro sa poposeasca, aici.Dar , si a celor care , se regasesc , intr-u-catva, aici.O fi, un topic , plictisitor, fumat de multe ori,poate starnesc ironia sau zeflemeaua, dar, accept.....sunt la ora de incasari...


Ai dreptate. Bruftuiala nu ajuta niciodata, ba din contra, aduce doar doua tipuri de reactii:

*cea defensiva - in care reactia "subiectului" e: "E, si daca nu pot sau nu stiu, ce? O sa supravietuiesc! Ia mai lasa-ma-n durerea mea!"

*si cea in care se blocheaza. E atat de intimidat, de calca in strachini mai abitir, desi intentia lui e cu totul alta...

Ei, si desi teoretic stiu asta... Ghici cum procedez acum, cand incerc sa ajut?
Ei bine, cred ca ghicesti: la fel! Evident, nu de la inceput, dar cand cineva pare sa continue facand aceeasi greseala, mai devreme sau mai tarziu... imi "scapa".
Avem toate intentiile bune, dar nu si rabdarea.
De ce?
Hm... Explicatia e simpla: fiinta umana are tendinta de a raporta totul la sine. In capul tuturor e acelasi gand: "Nici mie nu mi-a fost usor, dar am luptat, m-am straduit si mi-a iesit. Nu inteleg de ce ceilalti au atat de putina pasiune si interes" (pentru ca asta e realitatea, pana la urma: unii pot sa se concentreze mai mult, in timp ce altii au tendinta sa-si piarda din vedere prioritatile)

O sa-ti dau un exemplu: o persoana care a adorat sa citeasca de mica si are ca hobby limbile straine, nu va intelege niciodata lipsa de interes in materie si va termina sugerandu-i partenerului (mai subtil sau mai direct), care repeta aceeasi greseala de gramatica intr-o limba straina, ca nu e vreun inteligent sau ca nu e in stare sa se concentreze (chiar daca limba respectiva nu are nimic in comun cu limba materna a aceluia, chiar daca se straduieste din greu).

Mde! Cica Infernul e pavat cu intentii bune.

Totusi... ma gandesc ca... Oamenii risipesc prea multa energie in a-si plange de mila. Nu e mai simplu sa folosesti energia aia in a gasi solutia, intai?
Dupa, daca mai ai timp si chef, poti sa-ti plangi si de mila.
Dor_a
Postat pe 7 Octombrie 2009 09:28
Draguta tema de discutii. Vreau sa cred ca eu sunt o invingatoare! De-a lungul vietii, si au trecut ceva ani am fost de 3-4 ori daramata de tot, trantita la pamant, tavalita, dar dupa perioada, scurta in cazul meu, de plans de mila mea, m-am ridicat, m-am scuturat si am luat-o de la capat, chiar si atunci cand nimeni nu-mi mai dadea nici o sansa. Si-am reusit! Nu speciile puternice supravietuiesc, ci doar cele adaptabile! Mare adevar! Trebuie sa va stabiliti obiective SMART: inteligente, masurabile, realizabile. Si mai presus de toate trebuie sa aveti RABDARE, multa rabdare! Toate problemele au rezolvare, mai devreme sau mai tarziu! Ganditi pozitiv, gasiti in fiecare lucru rau ce vi se intampla grauntele de parte buna si agatati-va de asta: VETI REUSI! Toate au un rost! Ceea ce-ti doresti.....nu este intotdeauna la fel cu ceea ce ai nevoie!
Si daca ai in preajma un prieten bun care-ti mai trage cate o palma, esti norocos! Din cand in cand este nevoie de cineva care sa te trezeasca la realitate! Chiar daca la inceput te opui, este o terapie buna! Parerea mea!
gina37
Postat pe 7 Octombrie 2009 09:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 89 De la: kudika_29246 13 Mai 2013 14:09
m-am desp de el 43 De la: Cassey 13 Mai 2009 16:01
atat de greu... 13 De la: forioana 26 Februarie 2013 22:16
Oare se mai poate schimba ceva? 13 De la: blindgirl 18 August 2008 22:41
Oare merita o sansa? 11 De la: luyyzz 26 Iulie 2009 15:52