Setari Cookie-uri

despartirea imi pare ca e ca o moarte

si probabil ca nu imi pare doar, e chiar o comparatie valabila;am fost casatorita aproape 4 ani cu un barbat care a facut atat de multe lucruri pentru mine, incat, in momentul de fata, imi pare ireal, dureros pana in maduva oaselor, pana in cel mai ascuns colt al sufletului meu, o durere care- precum au mai spus-o si altii- pare de inlocuit doar prin moarte. Mereu am crezut ca, daca dai totul si va iesi prost, macar nu ai remuscari, ci doar un soc imens care dupa ani de zile poate trece cat de cat; dar cand l-am cunoscut eram ranita de trecut si l-am tratat ciudat, oarecum cu rautate. Voiam sa vad si eu cum este sa fii iubit(a) si sa nu arati si tu ca iubesti. Si- in ciudatenia asta a mea, ciudatenie care a distrus o relatie ce avea multe sanse( amandoi zodii de ape, introvertiti, sensibili, emotivi, romanitici, usor traditionalisti etc), nu i-am dat niciodata un cadou in 4 ani; poate cineva sa creada?!
Dar l-am iubit mereu, enorm, cu patima si disperare(probabil sa nu pierd din nou) si - cand a simtit retinere din partea mea( era doar o usoara forma de preventie, ca un fel de a doua fata), a inceput sa fie usor violent, adica poruncitor si deloc flexibil. Acest lucru a actionat cu si mai mare virulenta, indepartandu-ma total de el. Si cat regrete acum...cat de tarziu este. De ce l-am ranit? De ce atata risipa de sentimente, eforturi? Mi-e oarecum jena sa marturisesc ca aproape nu mai aveam ochi pentru altii decat pentru noi doi, ne-am neglijat prietenii. Dar, pentru ca prietenia este , in opinia mea, o iubire mai generoasa, toti prietenii nostri ne-au primit..cu bratele deeschise cand au aflat ca ne despartim...
Astept o parere....sa ma judece cineva..

"Bomboana" de pe tort:
fostul meu sot este arab, musulman si principalul motiv alk despartirii este religia

de fapt singurul

....
astept sa fiu ..judecata/ sfatuita fara sa fiu certata prea tare
bunafetelor
Postat pe 17 Decembrie 2008 21:00
Ca sa fiu sincera nu am inteles prea bine...motivul despartirii este religia sau faptul ca l-ai neglijat si ca ai fost reticenta emotional[daca exista :))] in relatia voastra?Daca exista sentimente si din partea lui poate nu este prea tarziu. Poate ca ar trebui sa faci tu primul pas avand in vedere ca in relatia pe care ati avut-o nu i-ai aratat prea mult din ce ai simtit.Iti tin pumnii,poate se rezolva ceva!
andreees
Postat pe 19 Decembrie 2008 08:57
Niciodata nu am inteles femeile care aleg barbati din tarile arabe/musulmani... se stie ca ei intotdeauna vor pune religia pe primul plan! Plus ca daca esti femeie si te muti in tarile arabe barbatul este primul care are dreptul la copii vostri (in caz de despartire/divort)!
metal
Postat pe 19 Decembrie 2008 14:50
multumesc amandurora pentru mesaje;
pai...motivul e dat de raceala care a intervenit in urma faptului ca i-am neglijat fara sa vreau sarbatorile religioase si familia
"fara sa vreau" insemanand ca am fost putin prea normala intr-o peridoada de adanca introspectie spirituala a lui; se astepta probabil la a ma uita pe sine in spiritul Ramaadanului. Desigur ca respect acest simbol al lor, insa nu am cedat, intelegeti? NU mi-a cerut asa ceva, dar se asttepta , nu stiu, la alta atitudine. Pacat, mare pacat, este extrem de cinstit si modest, inimos, curat.
mi-a fost extrem, extrem de greu- poate sunt si o fire slaba, mi-a fost greu sa mi-l ..chem iar
iar acum ma tanguiesc
...
bunafetelor
Postat pe 19 Decembrie 2008 15:49
atunci cind pui suflet..desapartirea e ca o moarte da...
mai ales cind nu te astepti..
lumea ta nu mai exista..simti ca nu mai poti trai..
dar totul trece draga mea!
uita te in jurul tau!
sunt atit de multi cei care ar vrea sa fie cu tine...si care te apreciaza!
sunt sigura!
dar..tine minte!
daca nu esti pregatita..nu incepe o relatie!
iesi la un suc...simte te bine!
dar nu face pe nimeni sa si faca iluzii!
oricum o sa fii mult mai fercita asa...
o sa vezi ca esti apreciata de foarta multa lume!
deschide te si..incearca sa rizi...
cauta motive sa rizi!
e singura ta sansa!
trust me!
bafta!
alinadanielalazar
Postat pe 19 Decembrie 2008 16:36
Draga mea,

:)

multumesc din toata inima pentru cuvinte; m-au surprins placut, nu mai intrasem pe net de cateva zile

multumesc mult
Sa Dea Dumnezeu sa fie asa!

CRACIUN FERICIT!
bunafetelor
Postat pe 24 Decembrie 2008 18:39
De la: bunafetelor, la data 2008-12-17 21:00:08si probabil ca nu imi pare doar, e chiar o comparatie valabila;am fost casatorita aproape 4 ani cu un barbat care a facut atat de multe lucruri pentru mine, incat, in momentul de fata, imi pare ireal, dureros pana in maduva oaselor, pana in cel mai ascuns colt al sufletului meu, o durere care- precum au mai spus-o si altii- pare de inlocuit doar prin moarte. Mereu am crezut ca, daca dai totul si va iesi prost, macar nu ai remuscari, ci doar un soc imens care dupa ani de zile poate trece cat de cat; dar cand l-am cunoscut eram ranita de trecut si l-am tratat ciudat, oarecum cu rautate. Voiam sa vad si eu cum este sa fii iubit(a) si sa nu arati si tu ca iubesti. Si- in ciudatenia asta a mea, ciudatenie care a distrus o relatie ce avea multe sanse( amandoi zodii de ape, introvertiti, sensibili, emotivi, romanitici, usor traditionalisti etc), nu i-am dat niciodata un cadou in 4 ani; poate cineva sa creada?!
Dar l-am iubit mereu, enorm, cu patima si disperare(probabil sa nu pierd din nou) si - cand a simtit retinere din partea mea( era doar o usoara forma de preventie, ca un fel de a doua fata), a inceput sa fie usor violent, adica poruncitor si deloc flexibil. Acest lucru a actionat cu si mai mare virulenta, indepartandu-ma total de el. Si cat regrete acum...cat de tarziu este. De ce l-am ranit? De ce atata risipa de sentimente, eforturi? Mi-e oarecum jena sa marturisesc ca aproape nu mai aveam ochi pentru altii decat pentru noi doi, ne-am neglijat prietenii. Dar, pentru ca prietenia este , in opinia mea, o iubire mai generoasa, toti prietenii nostri ne-au primit..cu bratele deeschise cand au aflat ca ne despartim...
Astept o parere....sa ma judece cineva..

"Bomboana" de pe tort:
fostul meu sot este arab, musulman si principalul motiv alk despartirii este religia

de fapt singurul

....
astept sa fiu ..judecata/ sfatuita fara sa fiu certata prea tare


Eu nu am fost casatorita dar am avut o relatie de apoximativ 3 ani cu un arab si mi se parea ca mi-am gasit sufletul pereche.Dar in acest an am aflat cu mare surprindere ca el urmeaza sa se casatoreasca cu o femeie aleasa de familia lui,lucru pe care el nu a considerat ca ar trebui sa il stiu. Deci in ceea ce ii priveste pe arabi nu prea am multe lucruri bune de spus.Oricum ceva nu se lega.La inceput spui ca tu ai cauzat ruptura dintre voi ca dupa aceea sa spui ca motivul despartirii este religia.Ceva este ciudat



iulia75
Postat pe 26 Decembrie 2008 15:30
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 27 Decembrie 2008 14:06
"Despartirea imi pare ca e ca o moarte"
Gresit!
"Iti pare" nu "Este".
NIMENI nu a murit ca s-a despartit de cineva...pare un capat de lume pe moment...dar cu timpul,pe parcurs ce viata trece..ea se schimba...sentimentul,parerea "mortii" se diminueaza...pana dispare..iar atunci cand te gandesti la tot ce a fost nu te mai doare ca la inceput,cicatricile se inchid,chiar daca nu 100%...dar 80% da...Viata incepe mereu...cum spunea cineva...apar mereu noi sperante care iti lumineaza intreaga existenta atunci cand te astepti mai putin :) si poti zambi din nou..
Nu comparati moartea reala cu o simpla despartire...daca apare o despartire inseamna ca nu era calea corecta,ca nu a fost sa fie...inseamna ca va aparea mai tarziu ceva real,adevarat,ceva care sa fie centrul vietii tale.
liza24_84
Postat pe 7 Februarie 2009 18:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am gresit si nu ma iarta 131 De la: kudika_17016 3 Noiembrie 2012 14:53
Intre a ierta si a nu ierta! 7 De la: rahela11 20 Noiembrie 2009 14:19
In cat timp se uita o iubire? 41 De la: porumbitza25 30 Septembrie 2009 14:47
Minciuna si Nesiguranya pot ucide o relatie??? 37 De la: sadora 27 August 2009 21:00
cum sa fac sal uit??? al iubesc nespus de mul insa el isi bate jok 14 De la: geo_refinantat 17 Mai 2011 13:47