Setari Cookie-uri

In care din cele 2 cazuri preferati casnicia?

Sunt 2 cupluri : unu in care partenerii se inteleg foarte bine dar stau impreuna din obsnuinta si nu se mai iubesc si doi : in care partenerii se iubesc dar nu au prea multe in comun putem zice au asa zisa nepotrivire de caracter... Ce alegeti intelegerea sau iubirea ?
yogeolove
Postat pe 2 Octombrie 2008 11:16
As incerca sa le imbin pe amandoua. Este greu sa ai una fara cealalta - greu in sensul ca viata de zi cu zi va fi mai dificila, mai anevoioasa.
Cred ca daca iubesti cu adevarat pe cineva, si acel cineva te iubeste cu adevarat, restul ar trebui sa vina de la sine(dar depinde si de caracter)
miniblu
Postat pe 4 Octombrie 2008 10:47
Ideal este sa fie ambele ... dar, dupa cum a mai spus cineva aici, unde exista iubire reciproca, apare si intelegerea pentru pana la urma unul cedeaza si incepe a juca rolul de mediator ... unde nu mai pui si faptul ca "cel destept cedeaza primul"? Dar asta nu in toata cazurile, logic ...

Deci, ideal e sa le ai pe ambele, daca le ai pe ambele ai o relatie/ casnicie ideala ...

Postat pe 9 Octombrie 2008 16:25
intelegerea, evident....
dandanaua_reloaded
Postat pe 9 Octombrie 2008 17:55
pai asta-i simplu: intelegerea. prefer sa stau cu cineva din obisnuinta - dc dragostea cu nabadai s-a dus, decat sa stau cu cineva pe care-l iubesc, dar cu care sa ma cert non-stop din cele mai diverse motive... dar stiu k de obicei dupa iubire apare shi obisnuintza... asha k e cam imposibil una fara alta, indiferent ce s-a spus, ce se spune shi ce se va spune!
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 10 Octombrie 2008 11:02
PRIMA PT CA DACA E EA CU SIGURANTA VA VENI SI IUBIREA NU SA POATE ALTFEL
gratuit89
Postat pe 12 Octombrie 2008 17:26
nu are cum sa fie ambele cazuri
shea
Postat pe 13 Octombrie 2008 17:29
nu se poate una fara alta......daca nu le avem pe amindoua ce rost mai are casatoria?asa sa ne aflam in treaba si noi? sa intram in rindul lumii?
kudika1993
Postat pe 13 Octombrie 2008 17:50
inutil sa dai sanse unei relatii din care a disparut iubirea, cel putin in cealalta exista sanse sa se diminueze asperitatile, bineinteles daca ambii au bunavointa sa faca ceva compromisuri...
googoodoll
Postat pe 13 Octombrie 2008 17:53
De la: bonheur, la data 2008-10-13 17:50:28nu se poate una fara alta......daca nu le avem pe amindoua ce rost mai are casatoria?asa sa ne aflam in treaba si noi? sa intram in rindul lumii?



corect

Postat pe 13 Octombrie 2008 21:39
pe cat esti de frumoasa, pe atat de urat vorbesti.
googoodoll
Postat pe 13 Octombrie 2008 22:28
Oana, sau orice alta persoana, este libera de a trai viata intr-un mod in care doreste. Si nu este treaba ta (si a nimenui) viata ei personala. Si, niste cuvinte pentru tine: Orice persoana va fi fericita daca va afla un mod de a scapa de invidie si nemultumire.
Fi fericita, draga mia_bela!
Make peace no war!

Postat pe 13 Octombrie 2008 22:50
De la: Ira28, la data 2008-10-13 22:50:15 Oana, sau orice alta persoana, este libera de a trai viata intr-un mod in care doreste. Si nu este treaba ta (si a nimenui) viata ei personala. Si, niste cuvinte pentru tine: Orice persoana va fi fericita daca va afla un mod de a scapa de invidie si nemultumire.
Fi fericita, draga mia_bela!
Make peace no war!


subscriu...dar stiu ca o fac degeaba ...ca deh... apele sunt tulburi inca si pe mine ma freaca ridichea sa ma bag la un film decat sa privesc pe forum o "tembelovela".....
dandanaua_reloaded
Postat pe 13 Octombrie 2008 22:56
PRIMA PT CA DACA E EA CU SIGURANTA VA VENI SI IUBIREA NU SA POATE ALTFEL
cum am mai spus daca este prima sunt foarte multe sanse ca cea de a2 a sa apara
DAR DACA NICI PRIMA NE E CE ROST MAI ARE O RELATIE IN CARE NIMIC NU MERGE BINE. AVEM NEVOIE DE COMPTOMISURI DAR MAI ALES DE TOLERANTA MAXIMA ATATA TIMP CAT ACEASTA NU I FACE RAU CELUILALT.MERITA INCE RCAT TRAIESTE CUM ITI DORESTI DAR FAO BINE
gratuit89
Postat pe 14 Octombrie 2008 18:21
Iubirea. Aleg iubirea. Daca se iubesc trebuie sa existe PUNTI DE COMUNICARE. Acum, depinde ce a inteles autoarea intrebarii prin IUBIRE. A inteles pura atractie fizica, care, de regula, nu dureaza prea mult daca nu exista COMUNICARE REALA, verbala si non-verbala sau acel sentiment care te face sa simti ca nici un sacrificiu nu ar fi prea mare pentru a indeplini o dorinta persoanei iubite, care te face sa actionezi pentru asta. Acum, eu, OPTIMISTA, ca sa nu spun ALTRUISTA, cu mari abilitati de comunicare, NU AS PUTEA LOCUI IN ACEEASI CASA CU UN OM URSUZ SI TACITURN, ci AS CAUTA IUBIREA IN ALTA PARTE. Daca insa autoarea intrebarii a inteles ce inteleg si eu prin iubire, iar cei doi AU GUSTURI DIFERITE, atunci cred ca AMANDOI AR TREBUI SA FACA PASI in directia ADAPTARII UNUL LA GUSTURILE CELUILALT. De exemplu, mie nu-mi place fotbalul, dar daca CELUI PE CARE MI L-A HARAZIT DIVINITATEA, iar place sa joace fotbal sau sa mearga la meciurile de fotbal, cred ca ... MI-AS LUA INIMA IN DINTI SI L-AS INSOTI LA UN MECI DE FOTBAL sau l-as ruga sa-mi arate si mie exercitiile pe care le face el la antrenament sa incerc sa le fac si eu. Sau daca lui nu i-ar place muzica de opera pe mine nu m-ar deranja atata timp cat lui i-ar face placere sa ma vada ascultand fericita o arie dintr-o opera. Sunt "mici compromisuri", care se fac in viata de zi cu zi, unul fata de celalalt, fara sa insemne ca aceasta schimba gusturile sau personalitatea unuia, fara ca unul - ma exprim plastic aici - "sa-l inghita pe celalalt". La personalitate ma refer. Oamenii se schimba si iubirea dintre doi oameni evolueaza in timp, poate deveni profunda, pe toata durata vietii ambilor sau poate sa se stinga, iar cand se stinge inseamna ca nu a fost iubire, ci pasiune trecatoare, dar prin care si unul si celalalt au trebuit sa treaca. RIAAAA

Postat pe 16 Octombrie 2008 10:31
cel mai bine e ca dupa ce trece iubirea sa ramana intelegerea si respectul reciproc, daca nu le ai pe acestea doua, in cuplu, mai bine fara el sau fara ea. prietenia, intelegerea reaspectul si apoi dragostea fac casa buna.
mitzura
Postat pe 16 Octombrie 2008 19:50
unii spun ca iubirea trece prin stoamc si asa e, dar intre o iubire care sa te ravaseasca, sa iti ia tot si sa nu iti dea nimic in schimb si un cuplu in care primeaza sinceritatea, comunicarea, respectul si prietenia sigur va veni si dragostea, chiar daca ea nu exista de la inceput. schopenhauer spunea ca "dragostea se naste din prietenie si nu prietenia din dragoste" eu as spune ca prietenia trebuie sa ramana dupa ce dragostea trece si sa fie vesnica, cei doi sa aiba curajul sa isi spuna unul in fata c3luilat totul fara a exista riscul sa primeszti un topor in cap sau o palma dupa ceafa, iar daca cei doi nu se mai pot impaca sa aiba bunul simt in final sa se desparta.
mitzura
Postat pe 16 Octombrie 2008 19:53
Asa este mitzura,dar trebuie sa fie de la inceput iubire , parerea mea, si apoi sa ramana ce trebuie sa ramana:respect, prietenie etc...Intelegerea pt mine nu este de ajuns...si am avut o relatie exact cum a zis cineva.....potrivire de caractere, prietenie si apoi a venit iubirea, era si intelegerea..dar cand iubirea a trecut, n-am putut sa raman in acea relatie doar pt intelegere..si era..si una exdraordinara...dar fericita nu eram...asa ca...depinde de ce necesitati are fiecare om...pt mine prioritara este iubirea....dar nu este de ajuns...mai trebuie si celelalte lucruri....dar DA, iubirea este cea mai importanta si apoi, in numele ei, tot ar trebui sa vina si intelegerea si respectul...daca vin, daca nu si lucrurile merg prost mult timp, o dai dracu si cauti alta :))dar tot dupa iubire as merge in cautari ;)
iulia12
Postat pe 17 Octombrie 2008 11:04
foarte bine zis mitzura!..in goana prin care trece societatea de azi nimeni nu are rabdare,toti vor dragoste la prima vedere,sex,si putine pers stau sa se uite si la alte aspecte:sinceritatea, comunicarea, respectul si prietenia;multi se rezuma la cum spunea cineva "simpatia de epiderma".relatiile cu adevarat durabile sunt cele care incep ca o prietenie,in care cei doi se simt f bn in compania celuilalt,se potrivesc la caracter,preferinte,ocupatii,comunicarea este una foarte buna si constructiva.pur si simplu amandoi se distreaza impreuna,se simt bine,calatoresc impreuna,fac orice ca doi prieteni(excluzand intimitatea).apoi va veni si dragostea si vor incepe si sentimentele mai profunde sa se infiripe,momentele de intimitate ulterioare fiind sigiliul pus unei relatii greu de destramat.aceasta este cu adevarat o relatie durabila care se va transforma intr-o casnicie pt tot restul vietii.garantat.
razz
Postat pe 27 Octombrie 2008 23:56
daca nu e nici una dintre ele sau doar una preferinta mea e mai bine singura decat in doi unde oricum stai cu celalt degeaba...
mitzura
Postat pe 30 Octombrie 2008 15:50
sunt total de acord cu mitzura...
eu_mihaela20
Postat pe 6 Noiembrie 2008 13:18
De la: yogeolove, la data 2008-10-02 11:16:52Sunt 2 cupluri : unu in care partenerii se inteleg foarte bine dar stau impreuna din obsnuinta si nu se mai iubesc si doi : in care partenerii se iubesc dar nu au prea multe in comun putem zice au asa zisa nepotrivire de caracter... Ce alegeti intelegerea sau iubirea ?
intelegerea
nor_pufos
Postat pe 16 Decembrie 2008 02:01
Intelegerea, pentru ca fluturasii din stomac dispar, si atunci realizezi ca nu ai nimic in comun cu omul de langa tine, si dintr-o relatie bazata pe intelegere se poate ajunge la una de iubire profunda foarte usor, pentru ca ambii parteneri simt ca sunt facuti unul pentru celalalt, se sprijina reciproc, ceea ce in cazul in care nu ar exista decat iubire nu s-ar intampla.
my_melody
Postat pe 18 Decembrie 2008 10:15
Corect.Ai dreptate.Si totusi sa nu uitam ca..."Daca dragoste nu e,nimic nu e"
magda_65
Postat pe 18 Decembrie 2008 14:50
Ai dreptate.Asa-i.
magda_65
Postat pe 18 Decembrie 2008 14:51
De la: yogeolove, la data 2008-10-02 11:16:52Sunt 2 cupluri : unu in care partenerii se inteleg foarte bine dar stau impreuna din obsnuinta si nu se mai iubesc si doi : in care partenerii se iubesc dar nu au prea multe in comun putem zice au asa zisa nepotrivire de caracter... Ce alegeti intelegerea sau iubirea ?

da dc nu se poate sa se si iubeasca daca se inteleg bine?
mkdisk
Postat pe 19 Decembrie 2008 12:30
referitor la intrebarea topicului:nu aleg in niciunul din cazuri un partener, ci imi caut unul pe care sa il si iubesc si sa ne intelegem bine.va spun cu toata certitudinea ca daca nu iubesti persoana, degeaba stai cu ea.la un moment dat el sau tu o sa va indragostiti de altcineva.dar iubirea poate aparea si pe parcurs....dupa ceva timp de stat impreuna...nu exista relatie fara iubire.daca nu iubesc si nu sunt iubita, oricat de bine ne-am intelege, nu e destul....
mkdisk
Postat pe 19 Decembrie 2008 12:38
..prefer o casnicie in care sa primeze dragostea..toate celelalte..vin de la sine apoi..cu dragoste totul este posibil( prietenul meu de suflet..care e casatorit de cca 12 ani..imi spune ca la el..n0a mai rams iubire..nu una fizica..de ani..de multi ani nu simte nimik pentru sotia lui..nu il mai atrage..nu o mai vrea.insa o respecta..ea il suspecteaza ca o insala(si nu greseste deloc)..el e mereu cu explicatiile pe tava ca nu ar fi asa..ea e mereu suspicioasa ..e normal asa??cit de muult trebuie sa te epuizeze o astfel de viata????si pe ea..si pe el..un raspuns de la o doamna aflata in aceasta situatie mi-ar palce sa ascult..multumesc!
Merido
Postat pe 19 Decembrie 2008 16:56
Cineva cita mai sus "daca dragoste nu e,nimic nu e " ; eu as spune ca intr-o casnicie ,de minim 10 ani e mai important sa fie respect ,pt. ca acestta aduce dupa sine incredere ,devotament ,care aduc dupa sine intelegerea,armonia ,si de aici,o relatie puternica ,sudata ,placuta. Poate ca nu mai exista pasiune,vartejuri ametitoare ,culmi in inaltul cerului sau plonjari in ape cristaline , dar cu siguranta e tandrete ,o liniste si seninatate care-ti umplu sufletul de multumire.....Si aceasta poate fi o iubire ,mai calma,mai matura.Relatia intre un barbat si o femeie e frumoasa la orice varsta,in conditiile in care acestia au ,cu adevarat o relatie......
libra66
Postat pe 19 Decembrie 2008 22:01
..este sau ar fi frumoasa aceasta relatie..chiar daca sex nu mai exista deloc..desi..abia au ajuns [ragul de 40 de ani..insa el..desi o iubeste..nu o mai doreste..si desi o iubeste..o insala..insa, pe de alta parte ea..de mai bine de 4 ani..ii cere sa faca dragoste cu ea..il suspecteaza ca nefacind impreuna...el face cu alta..el..chiar face cu alta..pe care o si iubeste...dar o vrea si pe sotie..si pe ..cealalta..spuneti-mi voi..unde e linistea acolo..si daca e..ce fel de liniste poate fi asta..(mentionez ca ea a avut o relatie cu un barbat gasit pe internet..batbat la care a fost plecata pentru o saptamina..spunind sotului ca merge la ..manastire..iar acesta..sotul..a aflat tot ce ea a facut..ascultindu-i o intregistrare de la psiholog..Pe el..nu l-a durut..nu l-a miscat in nici un fel..spunea chiar ca..i se pare hilar cum ea tot incerca sa isi ceara scuze pentru ce a facut..(cum sa afli ca sotia te minte si te insala ina cest fel si tu..sa nu simti nimik in zona inimii??..asta se cheama ca s-a terminat tot ce a fost iubire..si a intrat pe rol..respectul??sau..cum se cheama..????
Merido
Postat pe 20 Decembrie 2008 15:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cele mai faimoase si ingenioase scuze cand refuzam o ....."noapte fierbinte" 15 De la: roz5bule6lila7 23 Mai 2009 14:10
Help! 4 De la: scump 29 Septembrie 2014 07:59
Doresc femeile din ziua de azi si relatii serioase si o familie?sau doar sint interesate de starea materiala si financiara 3 De la: Marius_Gavril_1 21 August 2016 11:43
chiar daca... 11 De la: fante_de_dorobanti 24 Septembrie 2010 12:01
Realitate cruda!31 mai,cea mai nefericita zi din viata mea! 44 De la: ela_ella 23 Februarie 2012 11:43