Setari Cookie-uri

iubesc,dar cei din jur sunt impotriva relatie noatre

ne cunoastem de 8 ani,parintii nostri sunt prieteni.la inceput am fost doar foarte buni prieteni,insa in timp am devenit iubiti.am avut o relatie frumoasa in urma cu 3 ani,cu care mama lui insa nu era de acord.ne-am despartit la un moment dat,dar fara a ne dori cu adevarat asta.la scurt timp,el a plecat din tara.s-a intors in aceasta vara.ne-am revazut,cu toate k ai mei au incercat sa tina ascunsa sosirea lui(le-a reusit pt 2 saptamani pt k eu nu mai locuiesc in orasul natal)la scurt timp dupa revedere,m-a cautat si am decis sa ne reluam relatia.dar am intampinat iar probleme.eu,mai ales,deoarece eram implicata intr-o alta rel.am vrut sa termin rel respectiva,dar ai mei s-au opus.am avut nenumarate certuri p tema asta,mi-au si interzis sa nu am o rel cu cel pe care il iubesc.dar am trecut peste ei,ne-am vazut pe ascuns,practic am inselat.dar il iubesc si mi-a demonstrat ca ma iubeste...ne dorim sa avem o relatie adevarata,dar eu nu stiu cum sa termin cealalta rel,fara a avea conflicte cu parintii mei.in plus,prieteniii mei ma condamna,nici ei nu sunt de acord cu relatia noastra,imi spun k e prea mic pt mn(e o diferenta de 2ani jumate intre noi).

Postat pe 6 Octombrie 2008 22:33
mie nu imi vine sa cred cand aud chestii de genul "nu ma lasa parintii"
cum e posibil ca parintii sa-ti comande pe cine sa iubesti sau nu?
nu spune nimeni sa nu iti asculti parintii dar mi se pare absurd cand se amesteca in viata sentimentala a copiilor...pacat...

Postat pe 6 Octombrie 2008 22:39
Auzi fata, ce conteaza mai mult: ce vor parintii sau prietenii sau ceea ce vrei tu?! Parintii si-au trait viata lor, ce le pasa, dar tu trebuie s-o traiesti pe a ta! Punct!
darksukkubus69
Postat pe 6 Octombrie 2008 22:57
am renuntat o data la relatia noastra,nu m am de gand s-o fac si a doua oara.as vrea sa gasesco modalitete de a castiga-o pe mama de partea mea...ma deranjeaza k nu ma sustine...asta nu inseamna k fac ce vrea ea

Postat pe 7 Octombrie 2008 21:36
scuza-ma ca sunt mai dura.... ce are scula cu prefectura???
la 20 de ani m-am mutat singura si le-am spus alor ai mei ca... vreau sa incep sa traiesc simplu si la obiect.....

gaseste-ti un job, invata sa te intretii singurica si ... nimeni nu o sa mai aiba absolut nimic cu tine si cu viata ta sentimentala...

dandanaua_reloaded
Postat pe 7 Octombrie 2008 21:39
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-10-07 21:39:14scuza-ma ca sunt mai dura.... ce are scula cu prefectura???
la 20 de ani m-am mutat singura si le-am spus alor ai mei ca... vreau sa incep sa traiesc simplu si la obiect.....

gaseste-ti un job, invata sa te intretii singurica si ... nimeni nu o sa mai aiba absolut nimic cu tine si cu viata ta sentimentala...


Dandanico, nu toata lumea e la fel ca tine (un tip de personalitate pe care eu il admir mult!) Uite, eu am devenit o femeie puternica abia dupa ce m-am maritat. Aaaaaaaaaa, ca m-am maritat cu cine am vrut eu...
Dar ce palaria mea de prieteni sunt aia care condamna relatia doar pentru diferenta aia de ani? Din care generatie fac parte?
Lucia1971
Postat pe 7 Octombrie 2008 22:15
eeee lucia ... eu asteptam ziua majoratului ca painea calda.....

cand puteam sa hotarasc eu pt mine ceea ce eu consideram bine si rau....
si am ales.... am zburat de acasa cand am avut ocazia.... mi-am gasit un job mai intai.... si de acolo am invatat valoarea banilor... cum sa cheltui si cum sa ii imparti sa ajunga pt toate....
nu m-am bizuit pe ai mei deloc de cand lucrez pt ca asa sunt mai bine rabd decat sa cer ceva la cineva....

si apoi ... am si eu o gramada de defecte...
si mie mi-a placut caracterul tau asa ca am eu impresia ca suntem facute pe acelasi calapod....
richelieu in buna regula.....

dandanaua_reloaded
Postat pe 7 Octombrie 2008 22:24
Daca esti o persoana majora si vaccinata, care a învatat sa se intretina singura, sa fie pe piciorele ei, indepententa financiar de parinti atunci nu vad de ce trebuie sa ai relatia pe care o doresc ei si nu relatia pe care o doresti tu.


Te dezmostenesc sau cu ce fel de santage te tin parintii la cheremul lor?

Iti rationalizeaza banii sau tie teama ca nu o sa mai vorbeasca cu tine?

Iar tu discuti de sfârsirea relatie întai cu parintii apoi cu persoana respectiva? Interzicânduti despartirea de actualul, te-ai gândit mai bine tii si vrabia în mâna si te dai si cu porumbelul din par...



Full_Metal_Jacket
Postat pe 8 Octombrie 2008 09:03
nu,ai mei nu ma dezmostenesc,oricum sunt singurul copil...mama e fiinta pe care o iubesc cel mai mult.e foarte important sa o am langa mn,asa ca in loc sa ma criticati,mai bine mi-ati da niste sfaturi cum s-o castig de partea mea.asta in primul rand.in al doilea rand,sunt o studenta model,anul doi la o fac de profil real,fara taxa si iau si bursa de merit.asa k eu vreau sa-mi continui studiile,nu sa ma marit.

Postat pe 8 Octombrie 2008 18:31
felicitarile mele pentru bursa de merit......




..insa problema cu notele mari e delicata........e bine sa le ai, insa ele nu iti aduc nici siguranta nici independenta.


parerea mea.....si probabil si a altora care muncesc de ceva vreme este ca o linie de 10 nu prea are valoare in fata experientei, ca face mai mult o medie de 8 si vreun an doi de experienta in domeniu. plus ca aduce bani. care bani dau independenta financiara. deci nu mai depinzi total de parinti daca lucrezi=iti poti lua singura deciziile, iar ei n-au decat sa le accepte.


in legatura cu faptul ca mama ta nu te sprijina........parerea mea personala este ca inca te vede un copil care nu prea stie pe ce lume traieste.......care nu prea stie cu ce se mananca viata asta.......deci de unde ar putea sa ia o decizie buna.........poveste lunga asta cu parintii......am avut si problema asta cu mama.......




dar mi se pare culmea sa iti spuna mama ta ce relatie sa termini si ce relatie sa continui......


adica pot sa fiu de acord ca nu ii place ei personal o persoana pentru tine.........este parerea ei...si-o poate exprima....tu iti iei deciziile


de acolo pana la a nu termina o relatie cu un barbat pentru ca nu vrea mama.........e o cale lunga....eu ii spuneam ca daca respectivul ii place atat de mult ca nu poate trai fara prezenta lui sa-l ia de barbat, si cu asta as termina balciul....asta binenteles dupa ce prima si prima data i-as comunica espectivului ca nu mai vreau sa continui relatia.



cat despre cel pe care spui ca-l iubesti.......tu vrei sa fi cu el, nu mama, nu tata, nu prietenii....important e sa te faca pe tine fericita......pana la urma mama te trebuie sa accepte ca tu ramai copilul ei, indiferent cine te face fericita, ba chiar sa-si doresca sa te vada fericita indiferent pe cine alegi sa fie langa tine.
dienuta_nou
Postat pe 8 Octombrie 2008 19:35
Claudia 3187, mama ta ar trebui sa te sprijine neconditionat, nu sa trebuiasca s-o castigi de partea ta! Nu mi se pare normal sa fie impotriva ta...
darksukkubus69
Postat pe 9 Octombrie 2008 19:30
Parerea mea e ca trebuie sa discuti cu mama ta mai serios...spune-i exact ce simti, spune-i ca ti-ai dori sa te sprijine in ceea ce simti...sunt sigura ca te iubeste foarte mult, si mamele cedeaza intotdeauna cand e vorba de fericirea copiilor.
yunita
Postat pe 18 Octombrie 2008 10:21
ms de incurajari.in primul rand,mi-am terminat relatia cu prietenul meu si mi-am pus parintii in fata faptului implinit,fara sa le dau drept la comentarii.mama insa a insistat sa discute cu mn.am profitat de ocazie si i-am povestit m multe.motivele pt care nu-l accepta pe omul pe care il iubesc nu sunt intemeiate si am inceput deja sa-i demonstrez asta.sper sa reusesc

Postat pe 18 Octombrie 2008 17:44
Fato, nu trebuie sa demonstrezi nimanui nimic! Tu trebuie sa faci cum ti-este tie bine! Daca parintilor tai le convine, bine, daca nu, este problema lor! Tu sa traiesti asa cum vrei . Succes!
darksukkubus69
Postat pe 18 Octombrie 2008 20:06
claudia te inteleg perfect, si eu am fost si sunt in situatia ta, adik sutenta cu bursa de merit si intr-o relatie pe care parintii nu o agreeaza pentru simplul fapt ca iubitul meu nu are acelasi nivel de educatie; insa de cand mi-am gasit un loc de munca intr-o institutie financiara disputele s-au accentuat. spre surprinderea mea disputele au incetat in momentul in care iubitul meu a decis sa-si continue studiile. asa ca gaseste motivul pe care ei il invoca pentru a pune capat relatiei si incearca sa-l "remediezi". bafta...o sa ai nevoie.
alyce_nataly
Postat pe 25 Octombrie 2008 12:31
iti doresc multa bafta sa reusesti sa oficializezi relatia. conteaza f mult sa fie parintii alaturi. eu zic sa i explici si lui situatia cu ai tai mai bine, si sa incerci sa l introduci in familia ta usor usor, si sa vada motivele pt care l iubesti asa mult, sa l vada la fatza, sa nu mai stati ascunsi, daca kiar nu au motive intemeiate or sa inteleaga si or sa l accepte, dar si el tre sa se faca placut.
ania2k3
Postat pe 16 Noiembrie 2008 10:22
chiar nu inteleg de ce nu ar fi ai tai de accord! doar pt ca e mai mic cu 2 ani jumate?! sa fim seriosi nu e o diferentza mare. fi cu omul pe care il iubesti si demonstreaza-le alor tai cat ti-e de bine alturi de el.
fluturasalb85
Postat pe 17 Noiembrie 2008 08:17
Ma bucur ca ai facut un pas sa o mai castigi de partea ta. Poate ca tatal tau a influentat-o, sau chiar parintii baiatului (ca spuneai ca sunt prieteni). Si eu ma inteleg foarte bine cu mama mea si nu e faza ca fac ce spune ea (ca nu e asa), dar imi place la fel ca si tie sa ma sustina in ceea ce fac si ce-mi place. Ar trebui de cate ori o prinzi singura sa vorbesti cu ea, sa-i explici ce simti, sa-i amintesti ca si ea a fost tanara si era la fel ca tine. In plus e varsta la care trebuie sa fii independent, sa te descurci singur, e normal sa faci anumite kestii pt tine pt ca asa vrei tu si asa simti ca e bine. Si poti sa-i mai zici si ca (prin absurd) ar fi o greseala...sa te lase p tine sa-ti dai seama singura de asta. Sa ne anunti cum ai rezolvat problema..ca sigur o scoti la capat
kris07
Postat pe 17 Noiembrie 2008 10:53
daca iubesti cu adevarat o diferenta de 2 ani nu e mare....diferenta e mare de la 10 ani in sus nu 2...prietenul meu e mai mic cu 2 ani si o luna dar in gandire e matur...la anul ne casatorim....eu zic sa incercati iar parintii vostrii trebuie sa accepte iubirea voastra....
micki23
Postat pe 2 Decembrie 2008 18:25
ce conteaza ce cred cei din jur parerea mea este ca mai importante sunt sentimentele si dupa spusele tale tu il iubesti el te iubeste de ce oare trebuie sa conteze restul? si in cazul meu este cam aiurea mama zice ca isi bate joc de mine si etc dar deaia nu mai pot mama lui nu ma place dar totusi el ia zis clar ma iubeste si degeaba sa r opune si ma acceptat acum ne intelegem bine
iate dupa sentimente nu dupa ce cred cei din jur
ochelari
Postat pe 4 Ianuarie 2009 16:16
iubesc, dar ceilalti sunt impotriva relatie noastre> da ! e adevarat ce sa faca , problema e ca eu nu traiesc cu lumea din jurul meu, si nu lumea de lana mine este cea care imi da sa manacsi imi spune o vorba buna atunci cand sunt suparata obosit sau bolnav.

Nu cred ca conteaza ceea ce crede lumea.
NicoletaCristea
Postat pe 11 Martie 2009 17:14
offf......si eu traiesc o astfel de drama....sunt cu un baiat de 2 ani am facut trei cel putin de atat timp ne stim pt ca am mai fost despatitti dar am realizat ca ne iubim...si neamimpacat el in timpu asat a avt o relatie si eu la fel la randu meu....el a stat cu o femeie de 41 de ani mult mai mare ca el...parintii mei cand au auzit nu au fost de acord sa mai continui cu el...asat e doar un motiv pt care ei nu sunt de acord sunt mult mai multe altu ar mai fii ca mamei mele si nu numai ei nu ii place cum arata prietenul meu spune ca este prea mare fata de mine ca e vagabont ca e urat...insa pt mine lucrurile asate nu conteaza eu il iubesc asa cum e si styu ca si el ma iubeste ma confrunt cu tot felu de situaitii in fiecare zii nui mai suport...si nujtyu ce sa fac eu am 16 ani iar el 24 diferenta nu e mare zik eu...insa parintii mei sunt total impotriva acestei relatii...din simple fleacuri vrea sa ne vada despartiti..si asat nu numai ca ar fii de ajuns mai e si fratele meu mai mare care le umple capu mereu si spune ca ma aude certanduma cu el...na ca orce relatie ne mai certam insa el se duce si da cu ciocu..si iara imi interzike si ma certa ...nujtyu ce sa .mai..fac...plus de asat ne desparte si distanta eu iasi el bucuresti..care este foarte mare...dar nu e mai mare decat iubirea ce neo purtam si totusi nimeni nu ne crede si toti sunt impotriva noastra....datimi si mie un sfat ce sa fac...
kudika098462
Postat pe 1 Ianuarie 2010 20:49
offf......si eu traiesc o astfel de drama....sunt cu un baiat de 2 ani am facut trei cel putin de atat timp ne stim pt ca am mai fost despatitti dar am realizat ca ne iubim...si neamimpacat el in timpu asat a avt o relatie si eu la fel la randu meu....el a stat cu o femeie de 41 de ani mult mai mare ca el...parintii mei cand au auzit nu au fost de acord sa mai continui cu el...asat e doar un motiv pt care ei nu sunt de acord sunt mult mai multe altu ar mai fii ca mamei mele si nu numai ei nu ii place cum arata prietenul meu spune ca este prea mare fata de mine ca e vagabont ca e urat...insa pt mine lucrurile asate nu conteaza eu il iubesc asa cum e si styu ca si el ma iubeste ma confrunt cu tot felu de situaitii in fiecare zii nui mai suport...si nujtyu ce sa fac eu am 16 ani iar el 24 diferenta nu e mare zik eu...insa parintii mei sunt total impotriva acestei relatii...din simple fleacuri vrea sa ne vada despartiti..si asat nu numai ca ar fii de ajuns mai e si fratele meu mai mare care le umple capu mereu si spune ca ma aude certanduma cu el...na ca orce relatie ne mai certam insa el se duce si da cu ciocu..si iara imi interzike si ma certa ...nujtyu ce sa .mai..fac...plus de asat ne desparte si distanta eu iasi el bucuresti..care este foarte mare...dar nu e mai mare decat iubirea ce neo purtam si totusi nimeni nu ne crede si toti sunt impotriva noastra....datimi si mie un sfat ce sa fac...
kudika098462
Postat pe 1 Ianuarie 2010 20:49
De la: , la data 2008-10-06 22:33:49ne cunoastem de 8 ani,parintii nostri sunt prieteni.la inceput am fost doar foarte buni prieteni,insa in timp am devenit iubiti.am avut o relatie frumoasa in urma cu 3 ani,cu care mama lui insa nu era de acord.ne-am despartit la un moment dat,dar fara a ne dori cu adevarat asta.la scurt timp,el a plecat din tara.s-a intors in aceasta vara.ne-am revazut,cu toate k ai mei au incercat sa tina ascunsa sosirea lui(le-a reusit pt 2 saptamani pt k eu nu mai locuiesc in orasul natal)la scurt timp dupa revedere,m-a cautat si am decis sa ne reluam relatia.dar am intampinat iar probleme.eu,mai ales,deoarece eram implicata intr-o alta rel.am vrut sa termin rel respectiva,dar ai mei s-au opus.am avut nenumarate certuri p tema asta,mi-au si interzis sa nu am o rel cu cel pe care il iubesc.dar am trecut peste ei,ne-am vazut pe ascuns,practic am inselat.dar il iubesc si mi-a demonstrat ca ma iubeste...ne dorim sa avem o relatie adevarata,dar eu nu stiu cum sa termin cealalta rel,fara a avea conflicte cu parintii mei.in plus,prieteniii mei ma condamna,nici ei nu sunt de acord cu relatia noastra,imi spun k e prea mic pt mn(e o diferenta de 2ani jumate intre noi).

nu sunt in masura sa iti dau sun sfat dar totusi eu cred ca pana la urma este vb de fericirea ta...fa ce iti disteaza inima ...daca el te iubeste si esti fericita cu el numai sta pe ganduri...nu are rost...si treaba ca este mai mic decat tine e ceva relativ...sunt doar niste numere fara importanta....iubeste si fi iubita nu lasa pe alti sa te conduca
florica_k
Postat pe 2 Ianuarie 2010 22:20
Lupta, orice-ar fi. Merita sa lupti. daca esti sigura ca il iubesti si te iubeste, lupta. Mai tarziu e mai bine sa-ti para rau pentru ce ai facut tu ca ai vrut, decat pentru ce n-ai facut, ca n-au vrut altii... Altii au viata lor... Eu trec printr-o iubire imposibila pe care am tinut-o ascunsa...Sunt alaturi de tine.
Microcentaurina
Postat pe 3 Ianuarie 2010 18:45
ajutooooooooooor , va rog mult de tot ajutooor :(( :(( of, va rog mult ajutati-ma !! :(( firar sa fie of..
am si eu o poveste.... suntem impreuna de 2 ani si 5 luni , totul frumos..ca in vise eu 18 /19 ani , ea 17/18 ani suntem o relatie ascunsa, dar ne iubim cu adevarat e dragostea vietii mele , o ador, e printesa mea si va fi pentru totdeauna , dar ca in mare parte in viata cuplurilor intervine o forta malefica ... Parintii !!!!
au aflat de curand ca suntem impreuna , dar lor le-am zis ca de cateva saptamani.. o aflat maica-sa , de la dusmani..altcumva nu le pot zice , si parintii ei sunt asa de rai , vai de mine..cand or aflat ne-or adus fata-n fata ,si neo-r zis , sa terminam sa punem punct , sa asa vor ei ca ei nu sunt de acord . pai stai putin, o dragoste adevarata de 2 ani si 5 luni nu se uita la comanda ca vor ei , problema e ca ei sunt ff cunoscuti , adik au prieteni dinastia mai ..nah cu lupte , chestii , si o ameninta pe ea ca ii pune sa ma omoare , si ma jicnesc in tot felu , ii baga la saraca mea dragoste , ii baga tampenii in cap despre mine , si nu sunt de acord ca ea sa fie cu mine nici in ruptu capului .
ne-or interzis sa ne mai vedem ..si noi 2 locuim usa-n usa ...
ne zice ca suntem copii , si ca o sa-i multumim mai tarziu , si chestii dinastea, ca ei se gandesc ca eu o sa ma **** cu ea , si gata o sa o las .. dar se inseala , am facut asta acum 2 ani , si o iubesc mai mult ca niciodata.. :( nu pot sa va explic , n-am cuvinte, dar o iubesc enorm si ea la fel pe mine .
si acuma noi 2 am zis ca ...sa le dam impresia ca am terminat , si sa se linisteasca apele .. parintii mei nu au nici o treaba cu ea, si chiar tin la ea , dar parintii ei sunt materialisti , dar sunt saraci , si ei , ca si mine , si sincer nush dc nu accepta situatia ca eu o iubesc, si sincer sa fiu si ea ar fi mai linistita dak ne-ar lasa parintii , ar invata mai bine , as merge dupa ea la scl , as aduce-o acas , as veni la ea , ea la mine , am merge in excursii , stiti voi lucruri frumoase , dar ...oamenii astia rai , ca altcumva nu le pot zice , nu o lasa , zice ca abia cand va termina facultatea si va alege ea atunci , ca acuma nu e '' coapta '' la minte si alte tampenii ..pai doamne is de 2 ani jumate cu ea, facem dragoste , o iubesc mai mult ca niciodata ...care e problema lor ?? in viata lor fac pariu ca so'r opus parintii ca la orice relatie pamaneasca .. si tot or facut cum or vrut..asa si eu cu dragostea mea :( ei ni se opun , si ma enerveaza faptul ca ei pun persoane din jur sa odescurajeze pe prietena mea, ii zic ca nu ne potrivim , si alte tampenii dinastea, pai mie imi vine sa mor sincer..sunt distrus of..sunt asa neputincios..dc da dumnezeu lucruri frumoase si pe urma ne da si lucruri rele...asa este oameni buni , nu putem fi fericiti de la bun inceput trebuie sa luptam pentru noi 2 ..dar mi asa greu , ca nu ma lasa sa ma vad cu ea ..decat la scoala cand merge mai vorbesc cu ea si mai chiuleste si stam impreuna , pe unde apucam ..
va rog mult da-ti sfaturi , sunt distrus, ii spun si ei , si ea mie , te iubesc si vom ramane impreuna , vom lupta contra parintilor tai , pana ne vor accepta ...
va rog mult dati-mi sfaturi ..:((
Nyckz91
Postat pe 23 Ianuarie 2010 23:03
Atata timp cat e adevarat ce spui, nu trebuie sa tineti cont de ce vor parintii ei, ci de ce vreti voi. Adica ei si-au trait viatza, dar voi sa nu va bucurati de ce aveti, nu-i asa? Nici vorba sa renuntati... sunteti fraieri daca renuntati...
darksukkubus69
Postat pe 25 Ianuarie 2010 00:52
Daca va iubiti luptati pt dragostea asta!Lasa'tii sa creada ca faceti cum vor ei sau punetii in fata faptului implinit!Baftaa...
pushyk
Postat pe 26 Ianuarie 2010 22:23
Nah` seara:X:X:X:
bumulez
Postat pe 26 Ianuarie 2010 22:26
De la: bumulez, la data 2010-01-26 22:26:00Nah` seara:X:X:X:


gata ne-ai parasit cafeneaua???
Kitty_the_cat
Postat pe 26 Ianuarie 2010 22:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Serul anticelulitic Adonia LegTone 2 De la: Rock_this 29 Iulie 2009 21:29
Casatorita si indragostita de inca un barbat?? 52 De la: healthy006056 10 Decembrie 2013 12:56
dr eugen anghelescu 6 De la: dienuscha 10 Mai 2010 19:31
De ce iubesc femeile si fac sacrificii indeobste pentru cei care nu merita aceasta? 76 De la: pamela_1 10 Aprilie 2009 13:14
iubesc un barbat care s-a insurat intre timp din ambitie si nu fac si nici nu am facut nimic... 21 De la: denyse15 6 Septembrie 2009 20:36