Setari Cookie-uri

oare?

Oamenii sunt ce-i care dirijeaza pe pamint ei reprezinta creatia sacra a atotputernicului.Pico de la Mirandolla afirma-Nimic nu e mai presus decit omul,nimic nu e mai presus in om decit mintea.cum a-ti comenta aceasta afirmatie ?
aleera
Postat pe 7 Octombrie 2008 00:52
Am sa comentez scurt acest topic.. scurt si la obiect.. :)
Eu as spune ca sunt de acord cu fraza scrisa de tine, aducandu-i insa niste mici modificari esentiale. Da, cred ca omul este creatia suprema a atotputernicului.. cred, sunt convinsa ca FIECARE om are in el o particula divina care il leaga de la inceput si pe vecie de atotputernic ( dumnezeu) Astfel.. da, cred ca oamenii dirijeaza in mare masura (nu totala) ceea ce se intampla pe pamant.
Nu sunt de acord insa cu ,, nimic nu e mai presus in om decat mintea,,.. nu am sa argumentez DE CE, faptul ca mintea e o ,,consecinta,, sociala, pt mine spune tot.. dar imi permit sa afirm ca ,, nimic nu e mai presus in om decat sufletul,,.

Postat pe 7 Octombrie 2008 02:38
multumesc oanna pentru parere
aleera
Postat pe 7 Octombrie 2008 02:50
Cred in Dumnezeu si sunt convinsa ca nimic nu este intamplator in lumea asta!Omul are puterea de a alege dar nu de a-si construi propria viata,ci doar de a o primi.Nu sunt de acord cu afirmatia ca mintea il conduce pe acesta,caci cred in existenta sufletului.Multi sceptici sustin ca nu avem suflet,ci doar trairi provocate de anumiti stimuli:vizuali,auditivi,fde anumite amintiti,evenimente.Si totusi nu isi pot explica faptul ca pentru persoana X ciocolata cu alune are un gust anume,in timp ce pentru persoana Y,aceeasi ciocolata are un cu totul alt gust si poate chiar sa nu ii placa deloc.Suntem diferiti,simtim si gandim diferit,avem senzatii deosebite care uneori se pot explica logic,alteori doar se pot observa insa nu si intelege...Dumnezeu este cel care ne controleaza,cel care ne ghideaza iar noi nu putem decat sa alegem sa facem intr-un fel sau altul atunci cand ne aflam intr-un impas.Drumul este deja croit insa avem posibilitatea de a merge pe o cale sau alta cand ne aflam la o rascruce la un moment dat si de acolo in functie de alegere viata va fi intr-un fel sau altul,oricum orice decizie am lua,destinul nostru este deja prestabilit!
despinarose
Postat pe 7 Octombrie 2008 02:58
mersi despi!
aleera
Postat pe 7 Octombrie 2008 02:59
Mai...eu sunt cam de-acord cu fetele...adica omul e creatia supreama a lui D-zeu,cu mentiunea-pe Pamant.Iar in viziunea mea,D-zeu e si in mine si in tine....peste tot.Ca suntem diferiti intre noi,asta e clar,dar nu sunt la fel de fatalista ca si Despi...imi place sa cred ca exista liber arbitru nu doar aparent...dar pana la urma sa fim seriosi suntem ...cum spunea cineva ... "muste de-o zi"..Iar ca nimic nu e mai presus in om decit mintea,cred ca aici Pico de la Mirandolla se referea de fapt la faptul ca avem capacitatea sa gandim,deci si sa simtim si sa iubim si nu la mentalitate cum a interpretat Oana,in sensul ca prin asta ne diferentiem noi de toate celelalte vietati si luat asa...da avea dreptate Pico de la Mirandolla.
sweetpink
Postat pe 7 Octombrie 2008 03:30
Daca m-as intoarce putin in trecut, in primii ani de facultate mi-as aminti ca Pico Della Mirandola este un mare umanist al Renasterii si ca ceea ce spune el are legatura cu pretuirea fara de egal din Renastere fata de Om. cat despre partea cu mintea, e vorba despre " le bon sens " despre care vorbeste putin mai tarziu Descartes. si nu este bunul simt in sensul cunoscut de noi astazi, se refera la ratiune.pe scurt, e un citat al epocii si al pretuirii extraordinare fata de om si ratiune. se poate discuta mult pe marginea vorbelor lui, dar in esenta asta e treaba

Postat pe 7 Octombrie 2008 09:19
Omul este un fir de praf pierdut în nemãrginire, înzestrat însã cu scânteia divinã. De aceea adesea îºi depãºeºte condiþia, cautã neobosit, riscã, descifreazã tainele universului, iar în cele din urmã îºi fixeazã privirea spre cer ºi nu se sperie de sfidãrile sale.
Desi se spune k nimic in viata nu este intamplator eu cred k tot ce se intampla in jurul nostru e datorita noua ,suntem exact ceia ce gandim.Viata este asa cum stii tu sa ti-o planifici.Este foarte usor sa dam vina pe destin atunci cand ceva nu merge dam vina pe orice mai putin pe noi pe mintea noastra pe care nu o folosim suficient.
Diferenta dintre animal si om este k omul are ratiune.
Mircea Eliade spunea k ''omul e singurul animal care-ºi poate rata viaþa.''

s26
Postat pe 7 Octombrie 2008 09:33
Probabil ( sa zicem ca din cauza orei tarzii ) am interpretat prea rapid citatul din primul mesaj.. legat de minte..

sunt si eu de acord cu sweetpink.. d-zeu e in mine, in tine, in tot.. Exact cum scriam pe blog.. e tot ceea ce se vede si tot ceea ce nu se vede..
Nu cred intr-un destin prestabilit (consider ca aceasta teorie e o scuza ieftina).. CRED in liberul arbitru si in faptul ca fiecare ne construim viata.

Cam atat am vrut sa completez

Postat pe 7 Octombrie 2008 10:10
sunt de acord cu oana. sufletul e mai presus decat mintea.
"nimic nu e mai presus decat omul" ? ...nu sunt de acord!
si animalele...au si ele un sufletel
cred intr-o oarecare egalitate sa spunem:)
si inca ceva...nu cred in destin, noi alegem ce vrem sa facem , chiar daca uneori poate avea consecinte oribile. nu trb sa dam vina pe destin cand ceva iese prost/bine
morticia_adams
Postat pe 7 Octombrie 2008 15:47
nimic nu-i mai presus decat sufletul..
destinul ..,este creatia mintii,a vointei si a norocului uneori !!
iar Dumnezeu.. ,ne da, dar nu ne baga in sac ..

Postat pe 7 Octombrie 2008 21:40
Ce este omul? De fapt cine suntem noi? O bucatica din natura mai mult sau mai putin reusita care are in reteta sa doua componente ciudate: ratiune si sentimente.
Tocmai posibilitatea de a dezvolta o infinitate de combinatii dintre aceste doua componente,da o multitudine de personaje uneori extrem de diferite.
Fiecare dozeaza si redozeaza, creaza si recreaza retete din aceste doua componente sperand inconstient ca va gasi echilibrul intre cele doua.
Acest etern experiment se desfasoara in beneficiul sau detrimentul sau si al celorlalte parti din natura . Tot ceea ce i se intampla omului din afara este nul si fara efect. Esenta lui nu depinde de circumstante exterioare, ea depinde exclusiv de valoarea pe care el si-o atribuie lui insusi. Contradictia este adevaratul element al existenþei umane. Omul nu are nici o "naturã" - nici o existenta simpla sau omogenã, ci este un amestec straniu de existentã si non-existenta. Omul este inclinat mereu sa priveasca micul cerc în care traieste ca pe centrul lumii iar viata sa particulara, privata, sa o vada ca fiind modelul universului.
"Ceea ce il tulburã si il nelinisteste pe om", spunea Epictet, "nu sunt lucrurile, ci opiniile si inchipuirile despre lucruri."
Suntem doar un pumn de tarana. Dar ce avem pretios este sufletul. Invelisul acesta se degradeaza cu timpul,nu mai este atat de frumos dar sufletul are o frumusete aparte . Si aceasta frumusete a sufletului dainuie si dupa moarte.Ce este mai trist e faptul ca la unii a inceput sa se degradeze si sufletul.






claudia_ellena
Postat pe 7 Octombrie 2008 22:54
L`am admirat pe acest filosof italian intotdeauna si in general filosofia platoniciana pe care a promovat`o si care mi`a transmis unele idei in care m`am regasit ca mod de gandire.
Cred foarte mult in Dumnezeu si El crede in noi , fapt pentru care suntem liberi sa ne conducem si sa conducem aceasta lume in care traim , bineinteles la nivelul pe care abilitatile fiintei umane ne`o permite.Si mintea si sufletul au rolul lor bine definit. Cred ca Pico della Mirandola se referea la faptul ca mintea este cea care te poate ghida sprea a obtine absolut orice ...si ii dau dreptate..unde exista minte exista succes, nu exista bariere , poti obtine orice! Bineinteles ca si sufletul e important...dar in alte chestiuni.In cazul destinului eu cred in el , cred ca fiecare din noi avem un drum trasat in viata in linii mari bineinteles ...la care contribuim enorm si noi...avem dreptul la alegeri, la a ni`l influenta.Sntem inzestrati prin nastere cu anumite calitati care ne duc destinul intr`o directie , insa aici intervenim fiecare si ne modelam , ne perfectionam si progresam , in functie de multi alti factori.
Kittynelle
Postat pe 7 Octombrie 2008 23:17
cred totusi ca Dumnezeu este cel care ne hotaraste viata..cu ma mai spune a cineva,pe aici...nik nu e intamplator....nici eu nu cred in intamplare..noroc....sansa..nesansa..samd.....ca nu cred...nu am fost educata sa cred in ele...sau autoeducatia mea nu implica aceste lucruri......insa imi place sa cred si ca Dumnezeu ne hotaraste soarta...mai exact spus si mai bn scopul....ca destinul..linia vietii...modul cum vrem sa ne petrecem viata e proprie fiecaruia....................in lumea vazuta..pamanteasca..da..nik nu e mai presus de om....el detine intelepciunea maxima..pe pamant.....(sau in unele cazuri..prostia.. )..dar in corpul asta mai exista si sufletul.....nici mintea si nici sufletul nu sunt infailibili......daca gandesti cu minte poti gresi..la fel ca si cu inima..deaia e bn sa stii in ce masura sa-ti asculti mintea si sufletul..sa proportionezi.......daca va uitati pe profilul meu..da..am 15 ani..poate nu veti lua in considerare ceea ce am spus...dar am fost invitata sa-mi spun parerea..si nu am refuzat...........mesajul reprezinta punctul meu de vedere.....sper ca nu s-a simtit nimeni jignit..nu era intentia mea asta.......ok..in concluzie....da...in om sunt mintea si sufletul mai presus...in lume omul.....in univers Dumnezeu........suntem cele mai dezvoltate fiinte nu?..deci suntem mai presus de orice in lume....si totusi mai presus de nik......caci toti murim spre a ne naste.....si toti se nasc spre a muri(cv de genu zicea eminescu..scz daca nu e corect citatul..e din amintiri).....destinatia finala a vietii noatre este moartea...vream nu vream aceasta este conditia tragica a omului....si nu numai..caci ciclul asta viata-moarte in regasim si in plan zoomorf si in plan vegetal(asta este o paranteza la afirmatia ca nimic nu e mai presus de om)..si deja m-am intins..nu ma certati....simteam nevoia sa spun asta.....
butterly
Postat pe 9 Octombrie 2008 18:04
De la: Puffilici, la data 2008-10-07 23:17:12L`am admirat pe acest filosof italian intotdeauna si in general filosofia platoniciana pe care a promovat`o si care mi`a transmis unele idei in care m`am regasit ca mod de gandire.
Cred foarte mult in Dumnezeu si El crede in noi , fapt pentru care suntem liberi sa ne conducem si sa conducem aceasta lume in care traim , bineinteles la nivelul pe care abilitatile fiintei umane ne`o permite.Si mintea si sufletul au rolul lor bine definit. Cred ca Pico della Mirandola se referea la faptul ca mintea este cea care te poate ghida sprea a obtine absolut orice ...si ii dau dreptate..unde exista minte exista succes, nu exista bariere , poti obtine orice! Bineinteles ca si sufletul e important...dar in alte chestiuni.In cazul destinului eu cred in el , cred ca fiecare din noi avem un drum trasat in viata in linii mari bineinteles ...la care contribuim enorm si noi...avem dreptul la alegeri, la a ni`l influenta.Sntem inzestrati prin nastere cu anumite calitati care ne duc destinul intr`o directie , insa aici intervenim fiecare si ne modelam , ne perfectionam si progresam , in functie de multi alti factori.




Eu o citez pe Puffilici. La care mai adaug.
1. Nu cred ca totul este intamplator. Mie de exemplu, tot ce mi s-a intamplat mereu a avut legatura una cu alta, au fost lucruri care mi s-au intamplat iar la momentul respectiv nu gaseam deloc sens, insa ulterior mi-am dat seama ca aceea intamplare m-a ajutat ulterior.
2. Nu cred ca mai presus este sufletul sau mintea. Mai presus e Dumnzeu. EL hotaraste pana unde vom merge cu descoperirile, tehnologia etc.


Postat pe 9 Octombrie 2008 18:54
De la: aleera, la data 2008-10-07 00:52:54Oamenii sunt ce-i care dirijeaza pe pamint ei reprezinta creatia sacra a atotputernicului.Pico de la Mirandolla afirma-Nimic nu e mai presus decit omul,nimic nu e mai presus in om decit mintea.cum a-ti comenta aceasta afirmatie ?

GRAMATICAL.

Postat pe 14 Octombrie 2008 16:04
Pai...ce pot sa spun?:-??

Omul este intr-adevar creatia suprema .Oamenii sunt cei mai inteligenti de pe Pamant , dar si cei mai rai.

Cred ca orice om care traieste- iubeste : pt ca nu poti trai fara sa iubesti-n uneaparat o persoana anume , ci viata in sine , frumusetile vietii , bucuriile si chiar si tristetile ( chiar si tristetile si necvazurile inseamna mult pt ca daca ele nu ar fi , nu ar mai sti nimeni ce insewmana fericirea dak mereu totul ar fi roz.)

Omul este creatia suprema dupa cum am spus eu si unele dintre celelalte fete , si asta cred cu adevarat , dar oare nu ar fi totul mai frumos daca fiecare persoana ar icnerca sa nu mai faca rau celorlalti?

Ce parere aveti despre ceea ce se intampla in lume in general?De la crime si violuri pana la razboaie , etc...

Pupici
Alinusha1
Postat pe 24 Octombrie 2008 21:23
Cred ca am iesit putin din subiect , scuzati-ma ..
Si eu cred in Dumnezeu si cred ca fara El nimic nu este posibil , dar uneori chiar si El este crud.... Unii fac mult rau si altii sufera prea mult .

Sunt fel de fel de persoane care nu cred in Dumnezeu din cauza ca au avut anumite probleme in viata sau poate ceva mai mult decat probleme -si dau vina pe El ca nu i-a ajutat.Dar oare....ar fi meritat un ajutor?

De exemplu , mama mea a murit cand eu aveam 3 ani si 9 luni aproape . Acum cateva luni , a plecat si fratele meu mai mare care avea 2 fetite in varsta de 3 respectiv 5 ani.Si m-a durut mult asta , mai ales ca au fost multe lucruri legate intre ele...Si la urma urmei platesc doua fetite nevinovate care au ramas fara tata.Doi copii atat de inocenti nu stiu de ce platesc greselile celor maturi.Astea este firea vietii , dar nu e drept...
Alinusha1
Postat pe 24 Octombrie 2008 21:28
Eu una sunt de acord cu citatul tau. Desi nu stiu daca ma regasesc foarte mult in celebra viziune panteista, cred ca Dumnezeu exista si daca nu se regaseste in noi insine/insene, in mod sigur este alaturi de noi. De asemenea, consider mintea a fi darul cel mai de pret al omului. Nu minimalizez nidecum importanta sufletului dar cred ca fara minte nu putem cladi nimic. Majoritatea problemelor de orice fel au la baza nefolosirea sau folosirea inadecvata a acestui dar divin.

Postat pe 1 Noiembrie 2008 11:00
Va urez si eu un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa vi se implineasca!
Cassey_Tarot
Postat pe 31 Decembrie 2008 16:48
oMUL ESTE FIINTA CEA MAI SUPREMA...SUNT DE ACORD CU FRAZA SI CU CELE SPUSE PANA ACUM
_dulcik_
Postat pe 10 Martie 2009 08:41
Creierul omului este foarte complex , noi folosim foarte putin din el. Exista trei etape constient , inconstient si subconstient. constientu este acuma cand sti ce faci. Creierul omului este cel mai complex. cel mai cel dintre sei mai cei
pisicuta1994
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:15
Sa limitam Omul doar la o fiinta care are minte? Extrem de putin...
Si Platon definea omul ca pe "o fiinta bipeda, fara pene si cu unghhi late".... Ar trebui sa fim de acord ca atat e omul + ceea ce a spus Pico de la Mirandolla?
Omul e creatia suprema a lui Dumnezeu... Desi scepticii ar spune, ca obosit dupa ce a creat totul, ar fi cea mai nereusita..., insa tind sa cred ca sufletul pe care il purtam toti, mai mult sau mai putin constienti de el, este particica din Absolut, din Creatie si implicit din Dumnezeu...
Evident ca fiecare om gandeste uneori, fara a simti, si pur si simplu asterne cuvinte sau le rosteste, lasandu-si sufletul undeva departe, al nimanui... Dar daca am avea mereu puterea de a privi in Sine, vom simti Cine suntem... Bineinteles e nevoie de multe forta interioara si de mult mai mult exercitiu...
Sper ca sunt multi cei care stiu Cine sunt, dezlipiti de cotidian, de material...
Kathhy
Postat pe 17 Aprilie 2009 14:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
??? ??? ??? 3 De la: juwairiyah 6 Septembrie 2009 21:11
rog toate fetele sa imi raspunda 78 De la: babyx 17 Decembrie 2009 23:01
vreau un bulldog englez 2 De la: kudika051526 13 Iulie 2009 11:11
vedete insarcinate 8 De la: _dulcik_ 27 Martie 2009 13:21
Tocurile sunt accesorii..grele :)) ??? 8 De la: iszutza 2 Mai 2009 12:00