Setari Cookie-uri

Ce carti citeste femeia secolului XX?!

topikul asta trebuia sa se numeasca:masina timpului.te intoarce in trecut.
dana_mv
Postat pe 8 Martie 2009 22:37
Nu trebuie sa te gandesti ca este erotica. Interesant este faptul ca a fost scrisa de o femeie din lumea araba, si ma gandesc ca este foarte interesant sa vedem cum vede o femeie de acolo viata sexuala si nu numai pentru ca nu cred ca pe fiecare pagina este o scena de sex.
mysterious_girl
Postat pe 9 Martie 2009 12:52
Stiti (exista) vreo editura care ar trimite comenzi si in strainatate (Europa) ?
pls... mi-e dor sa citesc in limba romana..
rashela
Postat pe 9 Martie 2009 14:26
De la: _dulcik_, la data 2009-03-04 21:56:52pai citeste ceea ce ii place.... si se pare ca inca mai citeste...dupa cate posturi am vazut pe forum


Da-mi voie sa cred ca si aici e ca si la TV- toate vedetele dau impresia ca citesc de te miri cand mai au timp si sa respire, si , multa lume citeste ce-i "trendy"
Daca un prost spune la tv ca-i tare buna o carte ( si ca in te miri ce tara a facut vanzati de best-seller) toata lumea se repede;
Stiu mai multe "miscari" de genul asta- inca din vremuri ( sper eu) apuse:
Se citea tare mult colectia "romanul secolului XX"
apoi- a fost nebunia "Shogun"- apoi- Umberto Eco ( tot ce era Eco- era la mare pret; "dadea" bine sa citesti ceva de el)
Mai deunazi- s-a citit Dan Brown ( apropos- mai era una- Sandra Brown), am dat-o apoi pe "exotice" - Salman Rushdie ( Versetele satanice) sau - mai inainte- Ismail Kadare,
sau- cine naiba a scris exorcistul...
mai nou- lumea citeste recenzia- si- daca se "da in discutie" despre vreo carte- iete! Cultul ! A citit-o si el! ( da si citate "din memorie" !)
G_I_JOE
Postat pe 9 Martie 2009 17:29
De la: _dulcik_, la data 2009-03-08 22:27:02eu dupa ce am citit codul rutier pt a 2-a oara... m-am decis sa citesc ceva de-a lu eliade


...:)) eu de olga brasoveanu...dar editura care a scos cartea//...vai de capul ei exista greseli la fiecare frazaaa si nu in sensul..nu au pus o virgula nuuuu schimba cuvinte in genul in loc de 'casa' spun 'cate'..adica gresesc si cuvantul si il mai pun si la plural..adica trebuie sa recitesc o fraza ca sa inteleg. Plus ca cel mai nasol este atunci cand un personaj termina ce are de zis, iar dupa asta in loc sa existe o steluta intre textul respectiv si urmatorul care e despre cu totul altcineva..incepe direct si te trezesti ca citesti despre maricica iar in randul urmator citesti ca ...violeta a luat autobuzul:)) e foarte nasol si cred ca o sa incerc sa le gasesc de la alta editura.....Cu legislatia.....fac schimb...ca nu pot frate sa o citesc numai pe asta:(( desi asa ar trebui...
BERBEACA
Postat pe 10 Martie 2009 08:03
De la: rashela, la data 2009-03-09 14:26:16Stiti (exista) vreo editura care ar trimite comenzi si in strainatate (Europa) ?
pls... mi-e dor sa citesc in limba romana..


Mai bine vb cu un prieten de aici sa le ia el si sa ti le trimita...cred ca ai iesi mult mai ieftin si mai rapid...
BERBEACA
Postat pe 10 Martie 2009 08:04
De la: G_I_JOE, la data 2009-03-09 17:29:28
De la: _dulcik_, la data 2009-03-04 21:56:52pai citeste ceea ce ii place.... si se pare ca inca mai citeste...dupa cate posturi am vazut pe forum


Da-mi voie sa cred ca si aici e ca si la TV- toate vedetele dau impresia ca citesc de te miri cand mai au timp si sa respire, si , multa lume citeste ce-i "trendy"
Daca un prost spune la tv ca-i tare buna o carte ( si ca in te miri ce tara a facut vanzati de best-seller) toata lumea se repede;
Stiu mai multe "miscari" de genul asta- inca din vremuri ( sper eu) apuse:
Se citea tare mult colectia "romanul secolului XX"
apoi- a fost nebunia "Shogun"- apoi- Umberto Eco ( tot ce era Eco- era la mare pret; "dadea" bine sa citesti ceva de el)
Mai deunazi- s-a citit Dan Brown ( apropos- mai era una- Sandra Brown), am dat-o apoi pe "exotice" - Salman Rushdie ( Versetele satanice) sau - mai inainte- Ismail Kadare,
sau- cine naiba a scris exorcistul...
mai nou- lumea citeste recenzia- si- daca se "da in discutie" despre vreo carte- iete! Cultul ! A citit-o si el! ( da si citate "din memorie" !)


Nu mi se pare anormal sa citesti o carte atunci cand apare, mai ales daca este laudata. Macar din curiozitate si tot o faci. Ca nu esti obligat sa o citesti pana la capat daca nu iti place este partea a doua. Si eu am cumparat una dintre primele carti din seriile cu prostituate, pentru ca eram curioasa ce poate fi atat de interesant....si dupa primele 30 de pagini am rasfoit-o pana la sfarsit ca sa vad daca apare ceva nou in afara de limbaj vulgar si subiectul atat de banal, sexul, si nu am reusit sa descopar nimic. Asa ca am aruncat-o fix la ghena pentru ca am dat si banii aiurea si am pierdut si timpul...Deci sunt cazuri si cazuri. In schimb am citit Memoriile unei gheise, care la fel era ceva la moda si aia chiar mi-a placut si ca atare am si citit-o de vreo 4 sau 5 ori...
BERBEACA
Postat pe 10 Martie 2009 08:09
Memoriile unei gheise este cartea mea preferata
_dulcik_
Postat pe 10 Martie 2009 19:31
:) da e misto dar deja...o stiu aproape pe de rost:)) poate peste mai mult timp o sa o mai citesc iar
BERBEACA
Postat pe 12 Martie 2009 08:35
shogunul si tai pan
cristi_nne
Postat pe 12 Martie 2009 08:37
De la: oonahabibi_yahoo_com, la data 2009-03-12 08:37:31shogunul si tai pan


Despre ce e vorba?
_dulcik_
Postat pe 12 Martie 2009 21:49
De la: oonahabibi_yahoo_com, la data 2009-03-12 08:37:31shogunul si tai pan


Mie mi-a plalcut in Tai Pan cum o bate pe May may (parca asa o chema) la fund pentru ca l-a muscat.

Acum citesc o carte depre renasterea italiana de Fred Berence si Demonul teoriei a lui Compagnon.

Kathara
Postat pe 12 Martie 2009 21:55
O carte extrem de buna si care merita citita... e o carte mistica si se citeste pe nerasuflate...
AYANR
Postat pe 15 Martie 2009 20:47
o carte extrem de buna... bine creionata, mistica si care se citeste pe nerasuflate...


De la: Greenie, la data 2008-11-05 11:57:17mai e cineva pe aici??? :))

va recomand FRUCTUL INTERZIS - scris de NEDJMA
este o femeie araba care a scris primul roman erotic.
cautati pe net, si in librarii, o sa va placa! ;)
AYANR
Postat pe 15 Martie 2009 20:49
De la: AYANR, la data 2009-03-15 20:47:54O carte extrem de buna si care merita citita... e o carte mistica si se citeste pe nerasuflate...

Defineste te rog, " buna" si "mistica"
( si - by the way- si numele cartii + genul in care se incadreaza)
G_I_JOE
Postat pe 23 Martie 2009 14:27
De la: G_I_JOE, la data 2009-03-23 14:27:40
De la: AYANR, la data 2009-03-15 20:47:54O carte extrem de buna si care merita citita... e o carte mistica si se citeste pe nerasuflate...

Defineste te rog, " buna" si "mistica"
( si - by the way- si numele cartii + genul in care se incadreaza)


anul publicatzie,tema relatzia intre incipitul operei cu finalul?
eeeee
matracucu
Postat pe 23 Martie 2009 14:30
De la: flemishgirl, la data 2009-03-23 14:30:22
De la: G_I_JOE, la data 2009-03-23 14:27:40
De la: AYANR, la data 2009-03-15 20:47:54O carte extrem de buna si care merita citita... e o carte mistica si se citeste pe nerasuflate...

Defineste te rog, " buna" si "mistica"
( si - by the way- si numele cartii + genul in care se incadreaza)


anul publicatzie,tema relatzia intre incipitul operei cu finalul?
eeeee

Am spus ceva gresit?
Eu - daca spun ca ceva-i bun- poate o fi bun...pentru mine;
Asimov a definit ca "binele universal" nu exista; Parafrazandu-l ma gandesc ca nici bun-ul universal nu e; ( Ah, da- o zicala romaneasca pe tema asta e "nu-i frumos ce e frumos- ci frumos ce-mi place mie)
Deci-...Shogun,...ceva...
G_I_JOE
Postat pe 23 Martie 2009 17:37
Gustave Flaubert-Doamna Bovary
_dulcik_
Postat pe 24 Martie 2009 21:41
Suntem in secolul XXI,totusi!...
Prefer literatura ... ceva mai ...clasica! Parca tot ce e mai vechi... e mai bun.
Rebecca,Doi ochi albastri,... Tot ceea ce a scris Voltaire,Balzac

AMETYST
Postat pe 11 Aprilie 2009 16:45
Buna!
Cassey
Postat pe 13 Mai 2009 17:44
memoriile unei gheise ii faina.uite aici mai multe carti
kudika018164
Postat pe 12 Iulie 2009 17:49
http://www.ro-online.ro/ruby09-28037.html
kudika018164
Postat pe 12 Iulie 2009 17:49
De la: angelaviorica, la data 2008-11-05 06:49:29Prin cartile pe care le citesti nu scrie si ca suntem in secolul XXI?

ea citeste ce ela moda sau mai bine zis compara cartea cu patofii
angelradios
Postat pe 31 August 2010 21:10
"Ce carti citeste femeia secolului xx?! "

Barbie30
Postat pe 31 August 2010 21:13
in 2008 cand a fost deschis topicul eram inca in sec xx in xxi s-a intrat acu' in 2010
miss_darine
Postat pe 31 August 2010 21:19

Pentru unele se schimba din 2 in 2 ani?
Barbie30
Postat pe 31 August 2010 21:32
sunt carti care nu isi vor pierde niciodata din suculenta.

memoriile unei gheise
Sandra Brown( ooorice carte) cele ami frumoase- Texas!lucky, texas!chase, Texas!sage, dragoste fierbinte și focuri ascunse. una care e mai PENTRU TIMPURILE NOASTRE Pretul fericirii



apoi ar veni 8Valea papusilor* jaqueline susann
și
Nevestele de la Hollywood ( e si film dupa asta) daca nu ai rabdare sa citesti cele 2 volume, ia filmul
yomarissaly
Postat pe 1 Septembrie 2010 18:19
De la: yomarissaly, la data 2010-09-01 18:19:25sunt carti care nu isi vor pierde niciodata din suculenta.

memoriile unei gheise
Sandra Brown( ooorice carte) cele ami frumoase- Texas!lucky, texas!chase, Texas!sage, dragoste fierbinte și focuri ascunse. una care e mai PENTRU TIMPURILE NOASTRE Pretul fericirii



apoi ar veni 8Valea papusilor* jaqueline susann
și
Nevestele de la Hollywood ( e si film dupa asta) daca nu ai rabdare sa citesti cele 2 volume, ia filmul


mai tot o amintesti pe sanda brown si pe alte topicuri. cartile ei au fost intr adev best-selleruri, insa nu poti spune ca sunt carti care nu mor. ce scrie ea e literatura comerciale. nu poti compara o sanda b. cu un tolstoi sau eliade. sa fim seriosi!
angelradios
Postat pe 2 Septembrie 2010 11:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
adevarul si jurnalul 15 De la: luluby 7 Iunie 2010 10:00
Fata de fum 15 De la: kudika_nikole 2 Ianuarie 2012 20:34
TWILIGHT 14 De la: kudika_972424 19 August 2014 02:05
hei 4 De la: iulia069834 8 Mai 2010 21:17
O carte care va poate schimba viziunea asupra vietii 50 De la: 29 Octombrie 2014 17:07