Setari Cookie-uri

Cum putem iesi cu capul sus dintr-o relatie?

Salutare,
Citeam zilele trecute niste povesti de viata adevarate, dureroase, despre persoane care dupa ce au iesit dintr-o relatie nu si-au mai putut reveni,hai sa spun"oameni care au ramas neoameni" dupa ce au trecut prin astfel de experiente.Stau si ma intreb de ce,oare chiar merita si m-am gandit ca ar fi o tema interesanta de dezbatut.
Acum un an am incheiat o relatie care dura de aproximativ 3 ani.Eu am fost cea care am hotarat sa termin relatia pentru ca ajunsese sa fie o relatie care imi facea rau.Tineam foarte mult la tipul respectiv, dar asa cum se intampla de cele mai multe ori el si-a gasit pe altcineva.Nici macar nu a avut curajul necesar sa-mi spuna, a jucat teatru pana in ultimul moment.
Nu spun ca mi-a fost usor ca dupa 3 ani sa renunt la el.Nu regret relatia pe care am avut-o(multi considera dupa ce s-a incheiat o relatie ca si-au pierdut vremea langa acea persoana sau mai stiu eu ce) ci am pastrat amintirile placute, clipele frumoase.
Cum am reusit sa trec peste aceasta despartire?Ei bine, incet incet am inceput sa pun distanta intre noi, sa ma obisnuiesc cu gandul ca nu il voi mai avea langa mine.Nu spun ca a fost usor, simti ca ti se rupe sufletul, ca se prabuseste cerul peste tine, ca nimic nu mai are sens, mai ales atunci cand esti inlocuit/a de altcineva( pentru ca intotdeauna va exista cineva mai frumoasa sau mai desteapta decat tine).Am incercat sa imi ocup timpul toata ziua, m-am inscris chiar si la a doua facultate tocmai pentru a nu mai avea timp sa ma gandesc la ce a fost si nu mai este.Nu am varsat nici macar o lacrima, nimeni nu a stiut prin ce am trecut in acea perioada;nu trecea o zi fara sa ma gandesc la el,telefonul nu mai suna, dar cu toate astea ma trezeam dimineata,mergeam la facultate si la serviciu, mi-am continuat viata, am tinut capul sus si am zambit chiar daca plangea sufletul in mine.A fost o lupta grea din care am iesit invingatoare si totodata mai matura.Sunt o fire ambitioasa, puternica si stiu ca merit mai mult, merit o persoana care sa ma iubeasca si sa ma respecte,nu o persoana pe care sa o impart cu "altele".
Consider ca toti(atat noi femeile cat si barbatii) avem in noi taria si puterea de a merge mai departe, doar ca trebuie cateodata sa judecam lucrurile cu capul si sa nu ne lasam condusi de inima.Nu exista NU POT ci doar NU VREAU.De ce sa ne lamentam,de ce sa ne plangem de mila dupa ce o relatie s-a incheiat?Ok, am cazut, dar m-am ridicat si m-am ridicat mult mai
puternica,am mai multa incredere in mine, stiu ca acum pot sa trec peste orice, pentru ca stiti cum se spune ca Dumnezeu nu ne da niciodata mai mult decat putem duce.
Fetelor aveti in primul rand incredere in voi, este foarte important, fiti ambitioase, fiti puternice, nu va lasati calcate in picioare sau umilite, pentru ca nici un barbat nu merita lacrimile voastre.Chiar daca ati trecut printr-o despartire, nu-i nimic, continuati sa tineti capul sus,si zimbiti pentru ca cine stie poate cineva se va indragosti de zambetul vostru atunci cand va asteptati mai putin.
Astept si parerile voastre.

Postat pe 10 Octombrie 2008 22:03
ai detaliat reteta pt a depasi cu bine o despartire..ai dreptate.e greu doar sa o incepi,restul vine de la sine
rocksi
Postat pe 29 Octombrie 2008 21:59
care cap?

Postat pe 29 Octombrie 2008 22:02
De la: geo32, la data 2008-10-29 22:02:52care cap?


no apai mai gheo.... oricare cap ca tot aia'i....
dandanaua_reloaded
Postat pe 4 Noiembrie 2008 12:58
totul este ok atita vreme cit reusesti sa te mentii in aceasta stare si nu iti vei re-evalua sentimentele la primul semn pe care il vei primi din partea lui
sandra33
Postat pe 15 Noiembrie 2008 18:06
este f adevarat ceea ce ai spus! sunt de aceeasi parere, dak respectivul nu a stiut sa pretuiasca ceea ce a avut, intr-o buna zii se va intoarce! si suferinta lui va fii multiplicata! si eu am trecut printr-o situatie asimilara, iar acum se pare k dupa 3 luni incepe sa se intereseze din nou de viata mea! in fine tot ce trebuie sa stiti este k o data si odata ROATA SE va INTOARCE!
dolceadrya
Postat pe 16 Noiembrie 2008 21:09
Roata nu se intoarce generand aceeasi situatie.Nimic nu se pierde,totul se transforma.Daca noi interpretam situatia nou creata in acelasi fel,asta e altceva...Dar daca la un moment dat, dupa o vreme,suntem dispusi sa acceptam schimbarea,situatia se poate transforma intr-una mai buna,de ce nu?Daca am judeca fapta si nu persoana oare nu am putea "salva"putin din seninatatea de alta data?Nu am vrea sa retraim trecutul iar si iar ,sa ne cramponam in el,sau sa ne tot intoarcem de unde am plecat,dar de ce sa nu-i dam o sansa viitorului sa lasam ca lucrurile sa evolueze,sa se transforme in ceva mai bun?Orice!dar mai bun!
eka
Postat pe 21 Noiembrie 2008 11:15
ESTI O PERSOANA PUTERNICA. MA BUCUR PT TINE CA AI PUTUT SA TRECDI PESTE ASTA FARA LACRIMI. EU M-AM DESPARTIT DE FOSTUL IN URMA CU 10 LUNI SI AM STAT 2 ANI IMPREUNA. MIE MI-A FOST SI IMI ESTE INCA GREU. EU L-AM PARASIT DAR AM FACUT ASTA PT CA NU SIMTEAM CA EL M-AR IUBI.
IMI ESTE GREU SA TREC PESTE ASTEA SI INCA MA MAI URMARESTE TRECUTUL ALATURI DE EL.MA-M ALES SI CU O DEPRESIE NERVOASA SI ANOREXIE SI MERG LA PSIHIATRU. E GREU SA STAI LANGA UN BARBAT ATATA TIMP , SA II FACI TOATE POFTELE, SA FII PRACTIC MENAJERA LUI SI A FAMILIEI LUI SI EL SA NU SIMTA NIMIC PT TINE.
NICI ACUM NU AM FOST IN STARE SA TREC PESTE ACEASTA DECEPTIE SI SA IMI FAC ALTA RELATIE.
PRIN CE AI SCRIS TU MI-AI DAT PUTINA SPERANTA CA DIN RAU POATE FII MAQI BINE.
NEW_ANA_STEFAN
Postat pe 21 Noiembrie 2008 16:14
totul este adevarat............gandesti k mine....niciodata dumnezeu nu.ti da mai mult decat poti tu duce:*
morkovu
Postat pe 21 Noiembrie 2008 23:59
Da niciun barbat nu merita sa suferi pentru el. Nu trebuie sa ne umilim si sa plangem din cauza lor. Dar sa nu uitam ca fericirea tot de laei ne vine. Pe mine un barbat ma face fericita, imi da sens vietii.

Postat pe 22 Noiembrie 2008 18:40
povestea ta , seamana cu a mea,doar ca eu am varsat multe lacrimi.a trecut un an,si m-am obisnuit cu ideea singuratatii.eu nu am reusit sa-mi gasesc inca pe cineva,in schimb el e tot cu cea cu care m-a inselat.
dorina_77
Postat pe 27 Noiembrie 2008 21:15
Ca sa poti pasi spre viitor, trebuie sa inchizi bine "usa" in urma ta! Accepta ca trecutul e trecut si nu mai lasa ferestre deschise spre el... nu faci decat sa ramai ancorata in ceea ce a fost si n-o sa poti vedea ceea ce-o sa vina! Daca omul ar constientiza de la inceput ca totul este efemer, ar intelege ca sfarsitul nu-i decat un pas spre un nou inceput. Atunci cand ne simtim bine, toti incercam sa prelungim aceasta stare de bine, insa nu intelegem ca nevoile fiecaruia evolueaza si ca ea sau el isi doresc altceva. Respecta-te pe tine si incheie capitolul in urma ta! Doar asa poti sa mergi cu capul sus spre mai departe...

Postat pe 28 Noiembrie 2008 11:44
Bun raspuns.De acord cu tine.
magda_65
Postat pe 28 Noiembrie 2008 17:50
Ma bucur ca ti-am putut da o "mica" speranta, iar daca o sa ai mai multa incredere in tine vei vedea ca vei reusi sa treci peste(trebuie sa-ti impui asta).Nu este usor sa uiti o relatie care a durat cativa ani, trecutul te va urmari un timp pentru ca nu poti sterge cu buretele totul, dar vei vedea ca in timp vor ramane doar simple amintiri care vor mai iesi la iveala cand si cand.Nimeni nu zice ca trebuie sa incepi o relatie noua, pentru a o uita pe cea veche.
HJKH
Postat pe 28 Noiembrie 2008 20:02
Sincer nu as vrea sa trec niciodata prin asa ceva...cu toate ca m-as ridica si as merge mai departe.E atat de greu sa accepti ca cineva nu te mai vrea in viata sa,iar tu esti innebunita lulea...Stau si ma gandesc la milioanele de oameni care sufera din dragoste, poate ca sunt prea taara ca sa spun asta dar sie u am suferit din dragoste si stiu cat de mult doare.Ei bine suferinta mea pot spune ca mereu a trecut destul de repede,dar pe masura ce voi creste daca ma va face cineva sa sufar va fi mai rau pt ca cu cat inaintezi in varsta pui mult mai mult suflet.Nu doresc nici dusmanilor mei sa sufere din dragoste pt ca e cel mai rau.si o rugaminte pt cei care vor sa-ti paraseasca prieten(a)/ul din motiv ca nu mai simt aceeasi dragoste ca la inceput fiti mai ingaduitori (' nu taiati si spanzurati')
sweety_cornelia
Postat pe 6 Martie 2009 23:02
mare dreptate ai draga mea....
si eu am trecut prin ceva asemanator, insa eu am gasit o alta persoana, care m a facut sa uit mult mai repede decat ma asteptam...
nu trebuie sa suferim pentru nimeni, mai ales pentru cineva care nu ne merita..
tot ce trebuie in viata este sa lasi totul in trecut si sa faci in asa fel incat viitorul sa fie mai frumos...
ma bucur pentru tine ca ai putut trece asa repede ....
biscamihaela
Postat pe 12 Martie 2009 13:04
"In dragoste singura victorie e fuga"!

Postat pe 7 Mai 2009 17:58
De la: , la data 2008-10-10 22:03:35 Salutare,
Citeam zilele trecute niste povesti de viata adevarate, dureroase, despre persoane care dupa ce au iesit dintr-o relatie nu si-au mai putut reveni,hai sa spun"oameni care au ramas neoameni" dupa ce au trecut prin astfel de experiente.Stau si ma intreb de ce,oare chiar merita si m-am gandit ca ar fi o tema interesanta de dezbatut.
Acum un an am incheiat o relatie care dura de aproximativ 3 ani.Eu am fost cea care am hotarat sa termin relatia pentru ca ajunsese sa fie o relatie care imi facea rau.Tineam foarte mult la tipul respectiv, dar asa cum se intampla de cele mai multe ori el si-a gasit pe altcineva.Nici macar nu a avut curajul necesar sa-mi spuna, a jucat teatru pana in ultimul moment.
Nu spun ca mi-a fost usor ca dupa 3 ani sa renunt la el.Nu regret relatia pe care am avut-o(multi considera dupa ce s-a incheiat o relatie ca si-au pierdut vremea langa acea persoana sau mai stiu eu ce) ci am pastrat amintirile placute, clipele frumoase.
Cum am reusit sa trec peste aceasta despartire?Ei bine, incet incet am inceput sa pun distanta intre noi, sa ma obisnuiesc cu gandul ca nu il voi mai avea langa mine.Nu spun ca a fost usor, simti ca ti se rupe sufletul, ca se prabuseste cerul peste tine, ca nimic nu mai are sens, mai ales atunci cand esti inlocuit/a de altcineva( pentru ca intotdeauna va exista cineva mai frumoasa sau mai desteapta decat tine).Am incercat sa imi ocup timpul toata ziua, m-am inscris chiar si la a doua facultate tocmai pentru a nu mai avea timp sa ma gandesc la ce a fost si nu mai este.Nu am varsat nici macar o lacrima, nimeni nu a stiut prin ce am trecut in acea perioada;nu trecea o zi fara sa ma gandesc la el,telefonul nu mai suna, dar cu toate astea ma trezeam dimineata,mergeam la facultate si la serviciu, mi-am continuat viata, am tinut capul sus si am zambit chiar daca plangea sufletul in mine.A fost o lupta grea din care am iesit invingatoare si totodata mai matura.Sunt o fire ambitioasa, puternica si stiu ca merit mai mult, merit o persoana care sa ma iubeasca si sa ma respecte,nu o persoana pe care sa o impart cu "altele".
Consider ca toti(atat noi femeile cat si barbatii) avem in noi taria si puterea de a merge mai departe, doar ca trebuie cateodata sa judecam lucrurile cu capul si sa nu ne lasam condusi de inima.Nu exista NU POT ci doar NU VREAU.De ce sa ne lamentam,de ce sa ne plangem de mila dupa ce o relatie s-a incheiat?Ok, am cazut, dar m-am ridicat si m-am ridicat mult mai
puternica,am mai multa incredere in mine, stiu ca acum pot sa trec peste orice, pentru ca stiti cum se spune ca Dumnezeu nu ne da niciodata mai mult decat putem duce.
Fetelor aveti in primul rand incredere in voi, este foarte important, fiti ambitioase, fiti puternice, nu va lasati calcate in picioare sau umilite, pentru ca nici un barbat nu merita lacrimile voastre.Chiar daca ati trecut printr-o despartire, nu-i nimic, continuati sa tineti capul sus,si zimbiti pentru ca cine stie poate cineva se va indragosti de zambetul vostru atunci cand va asteptati mai putin.
Astept si parerile voastre.


Intr-adevar, e foarte greu sa treci peste o relatie esuata. Am fost si eu acolo, am avut o relatiede 5 ani si cand s-a terminat, am crezut ca a cazut cerul pe mine. Apoi, incet incet, mi-am dat seama ca puterea vine din interior. Puterea de a trece mai departe vine din dorinta de a dovedi celorlalti dar mai ales tie ca esti inteligenta si hotarata.

Cineva a comentat aici ceva de genul " sa nu uitam ca fericirea vine tot de la barbati, la fel ca nefericirea". Poftim? Fericirea vine de la barbati? Fetelor, daca traim numai pentru a place unui barbat, pentru a fi sluga lui, pentru ca el sa fie fericit, sa se simta ingrijit si iubit... atunci, ma scuzati, dar o femeie care accepta o astfel de viata sau care si-o doreste, isi merita soarta. Un barbat adevarat nu accepta o femeie "sluga" langa el. Un barbat adevarat vrea o femeie inteligenta si care sa vrea si sa stie sa aiba grija de sine in primul rand

Eu va urez succes in a gasi ceea ce va doriti!
denisebogdan
Postat pe 7 Mai 2009 21:48
De la: sweety_cornelia, la data 2009-03-06 23:02:32Sincer nu as vrea sa trec niciodata prin asa ceva...cu toate ca m-as ridica si as merge mai departe.E atat de greu sa accepti ca cineva nu te mai vrea in viata sa,iar tu esti innebunita lulea...Stau si ma gandesc la milioanele de oameni care sufera din dragoste, poate ca sunt prea taara ca sa spun asta dar sie u am suferit din dragoste si stiu cat de mult doare.Ei bine suferinta mea pot spune ca mereu a trecut destul de repede,dar pe masura ce voi creste daca ma va face cineva sa sufar va fi mai rau pt ca cu cat inaintezi in varsta pui mult mai mult suflet.Nu doresc nici dusmanilor mei sa sufere din dragoste pt ca e cel mai rau.si o rugaminte pt cei care vor sa-ti paraseasca prieten(a)/ul din motiv ca nu mai simt aceeasi dragoste ca la inceput fiti mai ingaduitori (' nu taiati si spanzurati')


Eu cred ca e dimpotriva, cu varsta devii mai exigent si pui suflet mai greu... Cel putin asa e normal. Logic ar fi sa se invete ceva din greseli, nu sa continuam sa fim naivi ca la 16 ani.

denisebogdan
Postat pe 7 Mai 2009 21:51
Cind iubesti se pare ca raiul a ajuns pe pamint esti mai puternic esti un erou necontestat.cind iti minti iubirea e ca si cum ti ai fura singur caciula.Cind te mint altiise prabuseste lumea.Fiecare dintre noi ne dorim sa iubim si sa fim iubiti dar oare stim totdeauna sa si dam atit cit primim ?Intr orelatie se spune ca unul dintre parteneriva da mai mult decit celalalt e de obicei si omul cu sufletul Daca amindoi vad acest lucru prietenia poate rezista in timp si chiar sa aiba un final fericit daca nu legatura se rupe iar cel ce sufera e tot cel cu sufletul.De obicei acesti sufletisti sunt si oameni superiori pentru ca au in ei o aripa de inger .Si daca ar fi totdeauna constienti de acest lucru ar inceta sa mai sufere.L ar putea intelege pe celalalt iar intelegerea nu mai inseamna suferinta si poate cine stie ar reusi in final sa l iubeasca pentru ceia ce i a dat si nu sa il urasca pentru ceia ce nu mai este.
kikimun
Postat pe 16 Septembrie 2009 08:14
Ca la 16 ani?Hai ca mi-a placut..chiar crezi ca toti adolescentii de 16 ani sunt niste naivi?Eu iti spun ca sunt unii chiar mai realisti si mai maturi ca altii..nu vb neaparat de experienta dar nu neaparat ea dicteaza..st multi oameni care nu invata din greseli...eu personal nu cred in dragoste..poate o exista nu neg dar nu ca ceva etern..pana la urma totu are un final..si dragostea are...iar chestia asta cu a pune suflet parerea mea e ca nu merita..sunt putine lucruri in lumea asta care merita..a fi nesimtit e mult mai bine sincer pentru ca te scuteste de multe. Chestia asta cu suferitu din dragoste cei drept este chiar nasol daca tu esti victima, ca sa zic. Dar ca in orice relatie unul iubeste mai mult iar altul mai putin..Ideal ar fi cel din urma..
HubbaBubba
Postat pe 17 Septembrie 2009 23:28
In dragoste, ca si in alte domenii cred ca se poate aplica regula : daca nu risti, nu castigi. Decat sa fug de ceea ce stiu sigur ca "la final" ma va rani, mai bine fac pasi curioasa spre acel ceva (adica spre o relatie), pt.a putea zice candva: da, am iubit/am fost iubita, sau am invatat pe cineva sa ma iubeasca si totodata am invatat si eu sa-l iubesc . Binenteles : sunt excluse cazurile in care acea relatie la care visezi contravine "normalitatii", regulilor de bun simt si principiilor tale.
Cat despre despartire, e bine sa incerci sa faci tot posibilul (exclus: injosirea si umilirea propriei persoane) pentru o impacare , pentru a te putea convinge daca mai exista cu adevarat o sansa (excluzand cazurile cand inselatul e la ordinea zilei, precum si violenta fizica sau verbala). Dar daca se pierde respectul, e greu sa ma cladesti ceva avand ca baza amintirile si rutina. Perseverenta e cu totul altceva decat incapatanarea, a nu se confunda!
pynky_naughty
Postat pe 19 Septembrie 2009 03:54
adevarat ca doare atunci cind pui suflet intr o relatie si doare cu atit mai mult cucit participarea ta a fost mai intensa dar trebuie sa lupti si sa iesi la lumina.In acele momente ti se pare ca toata aceasta lume e o mare minciuna iar tu victima ei.Stiu cum e am trecut si eu prin asa ceva............Mai tirziu am realizat ca defapt nu a fost sa fie si oricit as fi incercat sa investesc in acea relatie tot nu valora nimic.Am intilnit si oameni care se razbunau pe semenii lor pentru o deceptie trecuta si va intreb dece trebuie totdeauna sa sufere oamenii nevinovati ?cum poti sa il faci pe cel de linga tine sa te creada ca defapt tu nu esti un simplu mar ionatan ca ai si tu suflet nu numai el ca durerea ta este uneori mai puternica decit a lui ?Si apoi daca tot timpul esti mintit te gindesti la un moment dat daca nu cumva ceva nu este in regula cu tine te uiti in oglinda si vezi o straina un om pe care nu il mai cunosti Privindu te in fata si in proprii ochi iti spui ca totusi trebuie sa faceti cunostinta adica tu si straina ce te priveste intrebator .Si atunci se naste in tine dorinta de a o ajuta de aici incepe salvarea ta................
kikimun
Postat pe 19 Septembrie 2009 09:24
Acum cateva zile am incheiat o relatie care a durat un an, a fost cel mai frumos an din viata mea. S-a terminat cam aiurea, un pic de comun acord, el nu mai avea timp si rabdare pt mine deoarece avea firma lui pe cap, din cauza crizei nu mai merge asa cum mergea. E seful meu si ne e foarte greu pt ca ne intalnim zilnic. Ne certam in fiecare zi din nimicuri si simt ca nu mai rezist. Sper sa pot iesi cu fruntea sus din situatia asta/relatia asta. Nu vreau sa renunt la job pt ca fac ceea ce imi place, ma regasesc in ea. Plang in fiecare zi, la servici incerc sa ma abtin, il vad si pe el ca sufera dar nimeni nu mai zice nimic. Sper sa reusesc sa trec peste!!!
needles_and_pins
Postat pe 19 Septembrie 2009 10:39
De la: needles_and_pins, la data 2009-09-19 10:39:01Acum cateva zile am incheiat o relatie care a durat un an, a fost cel mai frumos an din viata mea. S-a terminat cam aiurea, un pic de comun acord, el nu mai avea timp si rabdare pt mine deoarece avea firma lui pe cap, din cauza crizei nu mai merge asa cum mergea. E seful meu si ne e foarte greu pt ca ne intalnim zilnic. Ne certam in fiecare zi din nimicuri si simt ca nu mai rezist. Sper sa pot iesi cu fruntea sus din situatia asta/relatia asta. Nu vreau sa renunt la job pt ca fac ceea ce imi place, ma regasesc in ea. Plang in fiecare zi, la servici incerc sa ma abtin, il vad si pe el ca sufera dar nimeni nu mai zice nimic. Sper sa reusesc sa trec peste!!!

Nu vreau sa te speriu, nici sa te dezamagesc, dar sa stii ca nu va trece. Atata timp cat il ai in fata ochilor in fiecare zi, nu vei putea sa treci peste despartire. Poate doar daca-ti gasesti pe altcineva. Toturi, ceva ma nedumereste. Atunci cand cuplul e solid, greutatile se infrunta impreuna. Am impresia ca motivul cu firma care merge prost din cauza crizei este frectie la un picior de lemn... Ia urmareste-l... Nu are de fapt pe altcineva? No, cred ca ai inteles ce-am vrut sa zic...
Lucia38
Postat pe 19 Septembrie 2009 10:48
buna imi poti spune te rog cum ai trecut peste acea relatie?avem cam aceeasi situatie referire la perioade numai k noi 2 nu am locuit impreuna.fiecare dintre noi si.a facut alta relatie si eu nu suport gandul ca sta cu alta nu pot adik pardon nu stiu cummmm mi se pare atat de greu ajutati.ma va rog
lene
Postat pe 14 Martie 2011 22:05
Se poate. Dar fiecare trebuie sã o facã în ritmul ei. Trebuie doar sã nu-þi pierzi speranþa.
ªi þi-o spune cineva care trece printr-o despãrþire dureroasã.
Diana_Dialora_1
Postat pe 18 Iunie 2013 09:52
De la: pynky_naughty, la data 2009-09-19 03:54:50In dragoste, ca si in alte domenii cred ca se poate aplica regula : daca nu risti, nu castigi. Decat sa fug de ceea ce stiu sigur ca "la final" ma va rani, mai bine fac pasi curioasa spre acel ceva (adica spre o relatie), pt.a putea zice candva: da, am iubit/am fost iubita, sau am invatat pe cineva sa ma iubeasca si totodata am invatat si eu sa-l iubesc . Binenteles : sunt excluse cazurile in care acea relatie la care visezi contravine "normalitatii", regulilor de bun simt si principiilor tale.
Cat despre despartire, e bine sa incerci sa faci tot posibilul (exclus: injosirea si umilirea propriei persoane) pentru o impacare , pentru a te putea convinge daca mai exista cu adevarat o sansa (excluzand cazurile cand inselatul e la ordinea zilei, precum si violenta fizica sau verbala). Dar daca se pierde respectul, e greu sa ma cladesti ceva avand ca baza amintirile si rutina. Perseverenta e cu totul altceva decat incapatanarea, a nu se confunda!


Realist mesajul tau.
kudika_32792
Postat pe 18 Iunie 2013 09:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
prietenul meu vorbeste tot tipul cu fosta 22 De la: kudika_993705 30 Septembrie 2015 00:47
Rochie mireasa 1 De la: kudika115534 8 Februarie 2010 14:39
cum as putea? 8 De la: kudika_946672 13 Ianuarie 2014 15:26
Buna 7 De la: kudika467548 18 Decembrie 2011 15:19
Mama mi-a zis ca nu exista feti frumosi si relatii sau casnicii ca in povesti....Voi ce ziceti? 102 De la: Corina1205 30 Martie 2015 15:34