Setari Cookie-uri

Divortul

Buna tuturor.
As vrea sa stiu si eu cum se procedeaza in cazul in care vrei sa intentezi un divort. Apelez indeosebi la cele/cei care ati mai trecut prin asa ceva.
airam82
Postat pe 18 Februarie 2009 15:45
De la: airam82, la data 2009-02-18 15:45:09Buna tuturor.
As vrea sa stiu si eu cum se procedeaza in cazul in care vrei sa intentezi un divort. Apelez indeosebi la cele/cei care ati mai trecut prin asa ceva.

http://www.121.ro/articole/art2420-divortul-si-partajul.html
http://divort.lawcenter.ro/
Full_Metal_Jacket
Postat pe 18 Februarie 2009 15:53
In primul rand cauta un avocat.
El e cel mai in masura sa iti dea sfaturi.
andreea1976
Postat pe 18 Februarie 2009 15:56
De la: andreea1976, la data 2009-02-18 15:56:31In primul rand cauta un avocat.
El e cel mai in masura sa iti dea sfaturi.

Un avocat(o avocata) costa bani. Mai bine din auzite si experienta altora
Full_Metal_Jacket
Postat pe 18 Februarie 2009 16:10
Daaa, asa e , costa bani. Dar daca intru in asta trebuie sa ajung si la avocat ca doar n-o sa ma reprezint singura.
Offf...mai nasol e ca s-ar putea sa-mi puna el (sotul) piedici. Si sa nu fie totul asa simplu.
airam82
Postat pe 18 Februarie 2009 16:53
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2009-02-18 16:10:23
De la: andreea1976, la data 2009-02-18 15:56:31In primul rand cauta un avocat.
El e cel mai in masura sa iti dea sfaturi.

Un avocat(o avocata) costa bani. Mai bine din auzite si experienta altora


prima data asta am vrut sa scriu si eu dar ....am vrut sa fiu si serioasa putin
andreea1976
Postat pe 18 Februarie 2009 16:55
De la: airam82, la data 2009-02-18 16:53:15Daaa, asa e , costa bani. Dar daca intru in asta trebuie sa ajung si la avocat ca doar n-o sa ma reprezint singura.
Offf...mai nasol e ca s-ar putea sa-mi puna el (sotul) piedici. Si sa nu fie totul asa simplu.


Draga mea,la avocat trebuia sa mergi de prima data.Degeaba ceri sfaturi aici.
Nu o sa-ti fie usor,iti spun pt ca stiu sigur.
andreea1976
Postat pe 18 Februarie 2009 16:58
De la: andreea1976, la data 2009-02-18 16:55:21
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2009-02-18 16:10:23
De la: andreea1976, la data 2009-02-18 15:56:31In primul rand cauta un avocat.
El e cel mai in masura sa iti dea sfaturi.

Un avocat(o avocata) costa bani. Mai bine din auzite si experienta altora


prima data asta am vrut sa scriu si eu dar ....am vrut sa fiu si serioasa putin

Vrei sa insinuezi ca eu sunt neserioasa
Full_Metal_Jacket
Postat pe 18 Februarie 2009 19:53
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2009-02-18 19:53:45
De la: andreea1976, la data 2009-02-18 16:55:21
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2009-02-18 16:10:23
De la: andreea1976, la data 2009-02-18 15:56:31In primul rand cauta un avocat.
El e cel mai in masura sa iti dea sfaturi.

Un avocat(o avocata) costa bani. Mai bine din auzite si experienta altora


prima data asta am vrut sa scriu si eu dar ....am vrut sa fiu si serioasa putin

Vrei sa insinuezi ca eu sunt neserioasa


nu draga mea
eu eram aia neserioasa
andreea1976
Postat pe 18 Februarie 2009 21:40
angajezi avocat,iti face plangerea de divort cu motive intemeiate pt desfacerea casatoriei,apoi astepti citatie si primul termen.poate fi de lunga durata mai ales dak se impotriveste sotul,dak exista minori si partaj e mult mai dificil,poate dura ani.primul pas avocatul.
lacrasar
Postat pe 20 Februarie 2009 13:40
De la: andreea1976, la data 2009-02-18 21:40:37
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2009-02-18 19:53:45
De la: andreea1976, la data 2009-02-18 16:55:21
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2009-02-18 16:10:23
De la: andreea1976, la data 2009-02-18 15:56:31In primul rand cauta un avocat.
El e cel mai in masura sa iti dea sfaturi.

Un avocat(o avocata) costa bani. Mai bine din auzite si experienta altora


prima data asta am vrut sa scriu si eu dar ....am vrut sa fiu si serioasa putin

Vrei sa insinuezi ca eu sunt neserioasa


nu draga mea
eu eram aia neserioasa


Pai iti dau linkuri daca duci lipsa unde sa-ti descarci rautatea
Full_Metal_Jacket
Postat pe 20 Februarie 2009 13:49
De la: lacrasar, la data 2009-02-20 13:40:33angajezi avocat,iti face plangerea de divort cu motive intemeiate pt desfacerea casatoriei,apoi astepti citatie si primul termen.poate fi de lunga durata mai ales dak se impotriveste sotul,dak exista minori si partaj e mult mai dificil,poate dura ani.primul pas avocatul.


De partaj nu cred ca s-ar pune problema. Casa e a mea, dinainte de casatorie, iar masina poate sa si-o ia...Poate ii mai dam si ceva(asta voi discuta si cu parintii mei, care ma sustin in tot). Avem insa un copil de 3 ani. Aici cred ca vor fi probleme.
Si tu vorbesti de ani????? Pai innebunesc atata. Am slabit 4kg intr-o saptamana...in cativa ani...
In fine, ms frumos de sfaturi.
airam82
Postat pe 22 Februarie 2009 08:38
De la: airam82, la data 2009-02-22 08:38:55
De la: lacrasar, la data 2009-02-20 13:40:33angajezi avocat,iti face plangerea de divort cu motive intemeiate pt desfacerea casatoriei,apoi astepti citatie si primul termen.poate fi de lunga durata mai ales dak se impotriveste sotul,dak exista minori si partaj e mult mai dificil,poate dura ani.primul pas avocatul.


De partaj nu cred ca s-ar pune problema. Casa e a mea, dinainte de casatorie, iar masina poate sa si-o ia...Poate ii mai dam si ceva(asta voi discuta si cu parintii mei, care ma sustin in tot). Avem insa un copil de 3 ani. Aici cred ca vor fi probleme.
Si tu vorbesti de ani????? Pai innebunesc atata. Am slabit 4kg intr-o saptamana...in cativa ani...
In fine, ms frumos de sfaturi.

Nu ai posibilitatea atunci sa-l dai afara din casa? Sau vrei sa-l lasi sa locuiasca si dupa divort tot in casa ta? Daca situateía este asa insuportabila, primul lucrul ar trebui asta sa fie...Sa mergi de la inceput la avocat, sa te ajute la demersuri. Asta este foarte important, pentru ca doar un avocat iti poate arata toate trucurile/posibilitatile legale sa scapi cat mai repede de el.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 22 Februarie 2009 12:38
Da mai, as putea sa-l dau afara din casa, dar am zis sa fiu om.
Intotdeauna mi-a placut sa ma port civilizat si sa nu recurg la scandal...Dar observ pe zi ce trece ca asta n-are nicio valoare pentru el.
Mi-ar fi placut sa fie un divort pe cale amiabila, fara sa ne balacarim...si chestii de-astea. Dar nu stiu in ce masura se va termina totul asa.
airam82
Postat pe 22 Februarie 2009 15:46
Fiind vorba de un copil minor. va fi nevoie de cel putin doi martori. Daca divortul ar fi "frumos" acesti martori ar fi suficient sa spuna ....... "nu se mai inteleg si da, consider ca minorul trebuie sa ramana la mama". Asta ar fi cele doua intrebari de baza pe care le-ar pune un judecator. Repet, numai in cazul unui divort linistit, in care lucrurile sunt clare pentru toata lumea... In cazul in care sotul iti pune bete in roate.. cu o eventuala cerere de inceredintare a minorului.. lucrurile se pot complica.. (timp, martoti, marturii urate pentru a te discredita). Chiar si asa sansele sunt infime ca el sa primeasca custodia.. Pana cand si o prostituta (de meserie) ..... are castig de cauza de cele mai multe ori.
So.. nu mai stiu termenele acum.. dar in nici un caz nu poate fi vorba de ani. In prima varianta divortul se poate termina la prima infatisare (cu mult noroc...), desi ti se va da acel termen de razgandire.. In a doua varianta.. daca avocatul stie sa strecoare dosarul in fata de fiecare data... nu poate dura mai mult de sase luni, cel mult un an.
Parerea mea este sa iei un avocat bun.. care sa stie exact ce trebuie sa faca. Nu am nimic cu tinerii avocati..... dar nefiind experimentati sau cunoscuti... stau luni de zile pe la usi cu dosarele in mana si de aceea uneori, procese simple. se lungesc nefiresc de mult.
rashela
Postat pe 25 Februarie 2009 06:10
Buna Rashela si mersi frumos de raspuns.
Ideea e ca nu cred ca sotul meu ar avea nesimtirea sa ma discrediteze tot pe mine (motivul principal al divortului fiind faptul ca am descoperit ca ma insela...sau spre asta se indrepta...dupa cum sustine el) Pe de alta parte chiar el a spus ca e constient ca fiului nostru ii va fi mai bine langa mine si parintii mei, care ma vor sustine in tot. Si asa si e. El abia are grija de el, dar sa mai aiba grija de baietel.
Problema e ca el o tine pe-a lui ca nu vrea sa divortam, ca ma iubeste, ca a gresit, dar nu vrea sa ma piarda. Si de-asta mi-e teama. Nu vrea nici sa raman cu el doar de dragul copilului , dar nici sa divortam nu ar vrea.(i-am spus ca astea ar fi variantele: divort sau ramanem impreuna, doar de forma, pt copil)
Eu asta vreau, din n motive. Mi-a cam ajuns cutitul la os si am ajuns sa cred ca mi-ar fi mai bine fara el decat cu el. Iar ultima faza mi-a pus capac.
Ideea e ca sunt constienta ca in momentul in care ii voi spune ce hotarare am luat imi va fi imposibil sa mai stau cu el in casa. De-asta vroiam sa-mi spuna cineva cam cat ar dura toata nebunia asta. Si cat e termenul ala pe care ti-l da judecatorul?...la cel de gandire ma refer.
Iar martorii...conteaza cine ar fi? Adica din partea lui, a mea...
airam82
Postat pe 25 Februarie 2009 15:09
Cu placere!
Martorii pot fi orice persoana (ideal ar fi din familie) atata timp cat sunt cunostinte comune. Primele intrebari pe care le adreseaza judecatorul sunt: ce relatii aveti cu partile si de cand va cunoasteti?... Se presupune ca numai cineva foarte apropiat de voi (de voi amandoi si nu doar de unul). stie ceea ce se intampla in casa. Asta in teorie. In practica.... sigur ca poti aduce pe neica nimeni sa spuna orice il inveti ..si nimeni nu-i va intenta proces de marturie mincinoasa. Doar nervi si bataie de cap.
Prin urmare, daca hotararea ta este sa divortezi.. cea mai buna solutie este ca cererea de divort sa fie de la bun inceput semnata de amandoi, sa se specifice ca sunteti de comun acord, sa se specifice absolut toate cererile voastre acolo (incredintare minor, pastrare sau revenire la nume... etc). Nu e nevoie sa soliciti tu pensie alimenatra.. se va stabili din oficiu, vrei nu vrei. La fel si dreptul de vizita... care poate fi proces separat sau nu. De regula, da. Termenul de impacare variaza.. iar eu nu mai sunt la curent cu modificarile legii.. deci nu-ti voi da un raspuns la asta. Intr-un divort linistit ... se dadeau acele 15 zile pentru razgandire. timp in care stateai frumusel acasa si dupa 2 saptamani gaseai in cutia postala hotararea de divort.
Daca insa din motive numai de tine cunoscute. preferi sa traiesti in casa cu el.... aici nu mai stiu ce sa iti spun. Unde dragoste nu e, nimic nu e.. Stiu ca viata te impinge la compromisuri nenorocite de multe ori... Cunosc povesti de genul asta.. dar fiecare are dreptatea lui. Si oricum, sunt alte subiecte.

Fa ce trebuie, ce simti... cum iti este mai bine. Bafta!
rashela
Postat pe 26 Februarie 2009 00:07
De la: airam82, la data 2009-02-25 15:09:48Buna Rashela si mersi frumos de raspuns.
Ideea e ca nu cred ca sotul meu ar avea nesimtirea sa ma discrediteze tot pe mine (motivul principal al divortului fiind faptul ca am descoperit ca ma insela...sau spre asta se indrepta...dupa cum sustine el) Pe de alta parte chiar el a spus ca e constient ca fiului nostru ii va fi mai bine langa mine si parintii mei, care ma vor sustine in tot. Si asa si e. El abia are grija de el, dar sa mai aiba grija de baietel.
Problema e ca el o tine pe-a lui ca nu vrea sa divortam, ca ma iubeste, ca a gresit, dar nu vrea sa ma piarda. Si de-asta mi-e teama. Nu vrea nici sa raman cu el doar de dragul copilului , dar nici sa divortam nu ar vrea.(i-am spus ca astea ar fi variantele: divort sau ramanem impreuna, doar de forma, pt copil)
Eu asta vreau, din n motive. Mi-a cam ajuns cutitul la os si am ajuns sa cred ca mi-ar fi mai bine fara el decat cu el. Iar ultima faza mi-a pus capac.
Ideea e ca sunt constienta ca in momentul in care ii voi spune ce hotarare am luat imi va fi imposibil sa mai stau cu el in casa. De-asta vroiam sa-mi spuna cineva cam cat ar dura toata nebunia asta. Si cat e termenul ala pe care ti-l da judecatorul?...la cel de gandire ma refer.
Iar martorii...conteaza cine ar fi? Adica din partea lui, a mea...


Draga mea, se pare ca sotiorul asta al tau, dupa ce c-a dat cu bata-n balta, te mai tine si in sah ba e neagra ba e alba, initial ma gandisem sa-ti propun sa mergeti la un consilier marital, ca o "ultima" solutie, insa se pare ca tipul tau e cam instabil in decizii.... mai devreme sau mai tarziu veti ajunge intr-o situatie similara. Chiar daca ai un copil si probabil ca multa lume iti va "condamna" gestul ... viata merge inainte, ai si de ce!
Fa ceea ce simti tu ... restul e fum!
Bafta maxima!
aqnana
Postat pe 26 Februarie 2009 09:27
Multumesc de incurajari. Chiar sunt binevenite.
Da, am momente cand tind sa dau inapoi doar de dragul celui mic...si din mila pentru ceea ce zice ca mai simte el pentru mine. Insa eu sunt sigura ca nu-l mai iubesc. Daca am ajuns sa merg cu groaza acasa cand stiu ca e si el acolo...Cand sunt singura imi pot duce la bun sfarsit orice activitate, cand e el prin preajma...nu ma pot concentra la nimic. Ca sa nu mai pun problema momentelor de intimitate...care deveneau insuportabile, eu stiind (dar neputand demonstra) ca are pe altcineva .
Povestea mea...daca va intereseaza este si la" Infidelitate", "Sotia inselata" postata.
Sunt convinsa ca ma va condamna multa lume...indeosebi parintii lui si el. Dar parca nu-mi mai pasa.
Credeti-ma...daca duc la bun sfarsit divortul asta, e prima data cand fac ceva pentru ca vreau EU!.
De fiecare data am facut sa fie bine pentru altii...sa nu sufere nimeni...chiar daca mie nu mi-a fost ft bine.
airam82
Postat pe 26 Februarie 2009 11:29
Alba-neagra pe care o joaca sotul tau e atat de comuna la barbatii pusi in fata unui divort incat nici nu ar trebui sa o iei in seama. Barbatul va trebui s arecunoasca in fata intregii lumi ca "ii dai papucii", ca nu a fost capabil sa tina o familie, sa se intoarca sa doarma cu mama si tata in aceeasi casa, sa nu mai fi stapanul cuiva... sa nu mai poata pretinda de la sotie ci sa fie nevoit sa roage pe mama diverse chestii...... Sunt atatea motive pentr care un barbat prefera sa se complaca intr-o casnicie... OMG!! Cand ai si amanta atunci lucrurile sunt si mai evidente. Are tot ce isi doreste si fara batai de cap.
Daca are mama si tata atunci are si unde sa se duca. So.. nu ai nici un motiv sa-l tii in casa TA pana la divort. Am vazut atatea femei umilite de barbati ... care pretind ca le iubesc incat nu mai am nici un fel de intelegere. DA-L AFARA!!!

rashela
Postat pe 26 Februarie 2009 16:25
Rashela, astazi cred ca va fi ziua decisiva. Adica, astazi i-am spus ca vreau sa divortez. Le-a comunicat si el alor lui...si cica il sustin. Si pe mine ma sustin parintii mei si nu ma lasa singura orice ar fi...dar parca tot greu e.
Doamne cat ma enerveaza starea asta a mea. Am toate motivele din lume sa cer divortul asta si cu toate astea tot stau pe ganduri...parca mi-e teama. De el, de ai lui...
Stateam si ma gandeam mai devreme, daca nu mai gasesc pe cineva care sa ma implineasca asa cum vreau eu? Cineva care sa fie dispus sa-mi accepte copilul... Vreau sa fiu libera, sa imi traiesc viata asa cum consider eu ca e mai bine (nu te gandi ca ma arunc in bratele primului venit, ca...departe de mine gandul asta), sa-mi educ copilul asa cum stiu eu mai bine, sa ma dedic carierei, sa avansez...as avea atatea in cap. Si cu toate astea...ma gandesc ca fraiera: e bine ce fac?
O fi normal? Sau tot santajul lui emotional sa fie de vina?
airam82
Postat pe 26 Februarie 2009 18:41
Draga mea.. nimeni nu va suferi in locul tau. Parintii pot cel mult sa iti fie alaturi dar nu sa-ti preia suferinta. Decizia trebuie sa iti apartina in totalitate... Exista inca mentalitatea "ce crezi, altul va fi mai bun?¨" sau "nu vei mai gasi tata la copilul tau".. mentalitate care tine legata femeia de o bruta (nici sot nici tata pana la urma).. Te asigur ca altul va fi cu mult mai bun si iti va putea iubi copilasul.. la fel de mult. Uneori chiar mai mult.. Nu ai nevoie sa te recasatoresti curand.. Intelepciuna capatata intr-o casnicie esuata... iti va spune cand si cu cine o vei face din nou.
Cu siguranta vor veni momente de singuratate, de teama, deziluzii.. dar vor veni si sperante, vise. Cu siguranta nu-ti va fi usor... o perioada. Dar daca vei pune in balanta ceea ce iti ofera un barbat cu care doar locuiesti (si pe care nu il mai simti deloc a fi sotul tau).. si ceea ce poti face tu fara el.. vei vedea ca linistea si libertatea ta sunt cu mult mai importante.
Comunica hotararea ta.. nu cere aprobarea lor. "M-am hotarat sa divortez si m-am gandit ca trebuie sa stiti si voi. Daca vreti sa imi fiti alaturi voi fi mai mult decat fericita!".. Atata timp cat esti stapana pe tine si demonstrezi prin vorbe si atitudine ceea ce iti doresti.. esti de admirat.

Ce sa iti mai spun decat ca iti tin pumnii...
rashela
Postat pe 26 Februarie 2009 23:42
Nici astazi n-am rezolvat nimic. Zicea aseara ca pleaca, ca nu mai suporta indiferenta mea. Dar azi de dimineata mi-a scris un bilet in care imi scria ca nu va accepta niciodata divortul, ca nu ma va lasa niciodata sa il parasesc, ca ma iubeste si el nu poate trai fara mine..
Sunt disperata ca am impresia ca nu mai pot scapa nicicum de el. Am analizat toata situatia asta...si sunt inca convinsa ca nu mai vreau sa continui...Poate n-ar fi om rau, poate intr-adevar si-o fi dat seama cat a gresit si s-o fi invatat minte. Dar ce ma fac daca nu-l mai iubesc?( din tot ce am suferit in 7, 8 ani de relatie...si 5 de casatorie, am ajuns sa nu mai simt iubire pentru el). Am 27 de ani, pot eu oare sa stau asa o viata? Si daca dupa ce trece furtuna o face din nou? Acum e mult mai atent sa nu mai lase urme... Incredere nu mai pot avea oricum.
Cica maine stam de vorba. Din nou. Am sa-i spun tot ce am de zis si gata. Nu ma mai abtin, sa nu-l jignesc, sa nu-l ranesc...ca de mine nu i-a pasat cand m-a ranit cum a putut el mai bine.
Sper sa fiu suficient de puternica. Si pana la urma, ce-o vrea Dumnezeu. Ca si asa daca o mai tin mult am sa ma imbolnavesc. De doua saptamani nu mananc nimic...am slabit 4, 5 kg... Nu mi-e bine deloc.
Trebuie sa ma mai gandesc si la mine.
airam82
Postat pe 27 Februarie 2009 18:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vrea mai multa afectiune 18 De la: Tharr 14 Noiembrie 2010 19:16
o pauza.. 18 De la: fantasie 20 Ianuarie 2013 16:24
Un suflet trist! Plss help me :( 47 De la: deea_criss 12 Octombrie 2011 13:57
incaltaminte pe comanda 2 De la: iulia069834 8 Aprilie 2010 12:11
de ce depinde relatia noastra 15 De la: steffy91 21 Septembrie 2011 13:11