Setari Cookie-uri

sentimentele lui au fost adevarate sau doar minciuni?

lam cunoscut pe net ...dintr-o intamplare(dupa inca o cearta urata cu iubitul meu cu care am o rel de 5 ani)la inceput vb despre noi,despre fosta mea relatie,despre orice.el era in spania eu in romania.vorbeam des pe mes si la telefon.era un baiat dragut ,inalt ,brunet,ochi caprui,intr-o seara ,dupa vreo luna si ceva imi scrie pe mes..,,te iubesc,,am simtit ceva ciudat si l-am intrebat daca glumeste.mi-a raspuns ca nu si ca el simte ca sa indragostit de mine.nu stiam ce sa cred dar parca si eu incepeam sa simt ceva cu toate ca nu vroiam mai ales ptr ca eram la mii de km distanta.intre timp fostul meu continua sa ma caute dar eu nu mai vroiam sa stiu nimic de el si imi placea din ce in ce mai mult sa vb cu baiatul din spania...abia asteptam sa vin de la serviciu si sa vb ...nu conta despre ce dar imi facea bine.vorbeam ore in sir atat pe mess cat si la tel.cand eram la serviciu ma suna in pauzele lui de masa(lucra in constructii)iar seara cand ajungeam acasa nu faceam altceva decat sa vorbim cat in luna si in stele....intro zi imi spune sa vin la el in spania.i-am raspuns ca imi este frica ca nu il cunosc si ca nu mi-se pare normal sa merg asa intr-o tara straina fara sa stiu ce ma asteapta acolo.dar dupa ceva timp m-am hotarat si mi-a cumparat bilet.vazand ca data plecarii se apropie si eu eram tot cam nehotarata mi-a zis sa iau pe cineva cu mine ca sa pot fi linistita si ca poate sta cu mine pana vad eu ca el este un baiat sincer fara alte interese decat ca intradevar sa indragostit de mine.a vorbit chiar cu mama si ia zis sa vine cu mine.(a vorbit si mama lui cu mine si mi-a ca daca intradevar simt si eu ceva ptr el sa ma duc ca baiatul ei chiar sa indragostit de mine).el statea in spania cu un var de al lui.oricum ziua plecarii se apropia cu pasi repezi ,el parea din ce in ce mai indragostit(noi ne vazusem doar pe web si in poze)iar prietenul meu inca insista....si intr-o seara am hotarat sa accept sa ies cu el sa il conving ca sa terminat si ca nu mai are rost sa ma caute...dar pe cand eram cu ex ma sunat tipul din spania si ex meu mi-a luat tel si ia ca eu sunt cu el.tipul din spania sa suparat si nu am mai vb cateva zile...dupa care ma sunat mama lui si mi-a zis ca baiatul ei chiar ma iubeste ,ca a sunato si era suparat si ca eu nu o sa mai vin la el ptr ca m-am impacat cu ex meu.dupa cateva zile l-am sunat si i-am explicat situatia..a inteles dar mi-a zis ca nu mai vrea sa auda ca m-am intalnit cu ex meu.asa am vb vreo 4 luni incontinuu.mai era cam 3 sapt pana la plecare...cand intr-o seara ma trezesc cu ex meu la usa care imi zice ca el ma iubeste si ca avem atatia ani si ca nu pot da cu piciorul la tot si parca imi era mila,parca simteam ca inca am ceva ptr el nici eu nu stiu,si spunandumi ca nu pot sa plec asa fara sa stiu persoana ma pus pe ganduri...nu eram siguar ca vreau sa plec ptr ca nu stiam cum va fi...daca e betiv,daca nu va merge,daca are pe alta,aveam tot felul de ganduri in mine...si m-a convins ..i-am zis ca raman si ca ne impacam daca isi schimba comportamentul///apoi l-am sunat pe tipul din spania si i-am zis decizia mea...plangeam..si ma durea ca fac asta ...si simteam ca il iubesc dar ceva ma retinea ..poate daca l-as fi cunoscut personal poate era altceva...i-am zis ce am hotarat si l-am rugat sa ramanem amici...i-am zis ca il iubesc dar ca nu pot veni(nu il minteam)nu a vrut sa ramanem amici,a zis ca nu poate ptr ca el ma iubeste si ptr ca sufera si ptr ca tot ce mi-a zis a fost adevarat si ca si-a dorit doar sa fim impreuna...acum au trecut 4 luni de cand nu mai stiu nimic de el,mi-e dor de el.as vrea sa stiu daca e bine,ce face ,daca m-a iertat...daca m-a uitat....eu sunt tot cu baiatul cu care am o rel de 5 ani....ne certam des cu toate ca las mereu de la mine...uneori e bine alteori nu...uneori stau si ma gandesc daca el e barbatul cu care vreau sa am o familie...uneori ma gandesc la baiatul din spania...daca as fi plecat oare as fi facut bine?nu stiu ce sa mai cred dar ar vrea sa il sun sa vad daca e bine...doar atat...VOI CE CREDETI OARE CHIAR MA IUBIT,OARE CHOAR A AVUT GANDURI SERIOASE,AM LUAT DECIZIA CORECTA,OARE SA IL SUN ....ASTEPT RASPUNSURILE VOASTRE...MI-AR FI DE MARE AJUTOR...
znk
Postat pe 22 Octombrie 2008 15:33
Daca iti iubesti fostul cu care esti acuma, ce te mai intereseaza ce sentimenta avea ala de pe net? Ca iti oferea gogonele sau tia oferit inima
Iar cel de pe net, daca intradevar il iubeai sau aveai sentimente profunde te duceai sa vezi cum este real
Crezi tu ca iubesti pe unul dintre ei cu adevarat?
Full_Metal_Jacket
Postat pe 22 Octombrie 2008 17:35
tocmai asta e ....uneori chiar e binevenit un sfat de la o persoana neutra ptr ca te poate ajuta..de asta am si intrebat...ptr ca sentimentele mele sunt confuze in ceea ce il priveste pe cel cu care sunt acum
znk
Postat pe 22 Octombrie 2008 19:37
cred ca nu aveti rabdare sa cititi toata povestea mea....e plictisitoare...daca nu va astept cu sfaturi
znk
Postat pe 22 Octombrie 2008 20:30


Poate te-a iubit intradevar, poate ca va potriveati real sau nu Putea fi un pervers sau cel care il asteptai dintodeauna;-)Posibilitatea o gasesc la fel de mare intre da,nu,poate era ceva sau nu era nimic etc.Si nu poti sa prezici cum se dezvolta o întilnire reala unde este vorba de sentimente care au luat nastere virtual

Daca nu esti in claritate despre sentimentele pe care le ai cu actualul/eventualul, despartete - de genul unei "pauze" - fara sa il vezi si sa vorbesti cu el, unde sa te intrebi pe tine ce astepti de la viata si de la o relatie. Intreabate de ce vrei si ai vrut sa fii de fapt din nou cu actualul? Doar de dragul obisnuintei sau sa ai o relatie, sa nu fii singura?
Sau cu celalalt-daca ar fi perfect, vrei intradevar sa stai cu el in spania?
Si daca te manca curiozitatea sa-l suni, sa-i auzi vocea- cine te opreste?
Egal ce raspuns ti-ar da, ca te iarta, ca are pe alta etc... ai avea un raspuns la intrebare.






Full_Metal_Jacket
Postat pe 22 Octombrie 2008 21:00
Nu prea cred ca te-a iubit(dar nu sunt 100% sigura), insa un lucru e sigur: tu nu-l iubesti pe niciunul din cei doi.
tematoare
Postat pe 22 Octombrie 2008 22:01
eu cred ca ar fi fost bine sa-l fii cunoscut si pe cel din spania, asa ai fii putut lua decizia corecta
adry22
Postat pe 23 Octombrie 2008 11:18
buna

swet ella ,te inteleg foarte bine ........stiu ce simti ,am trecut prin aceste mizerii sufletesti pentru ca altfel nu le pot numi .
Poate ca ai facut bine sa nu mergi in Spania ,dar ai fi putut sa ii dai totusi o sansa celui care a spus TE iubesc ,poate nu au fost vorbe in vint .......dar totul trebuia sa faci cu maturitate si nu cred ca acordarea unei noi sanse celui care te-a ranit poate rezolva ceva ,iti face doar mai mult rau ,te va afunda mai mult in mocirla compromisului
Nu vreau sa fiu rea ,dar putini sint acei care merita sa iti pui sufletul pe tava ........va veni o zi cind il vor calca in picioare si nu se vor uita in urma daca te-a ranit ........de fapt nici nu le pasa
E atit de mult egoism ......in noi cind vrem sa pastram ceva ,in ceilalti cind vor sa se detaseze de ceva anume ,fiecare privim doar la bucatica noastra de suflet ca nu cumva sa fie darimata
Stii ......e frumos sa iubesti sa fii iubit sa daruiesti din ceea ce simti ,dar daca ar fi ceva sau cineva care sa ne previna ca acel ce primeste e cel care merita toata aceasta dragoste ce numai o femeie o poate oferi
Nu vreau sa jignesc barbatii care vor citi aceste rinduri dar cei mai multi dintre ei sint fara sentimente ,au uitat sa respecte ceea ce este frumos in noi FEMINITATEA au devenit niste badarani sub pretextul realitatii ,lumea se schimba e drept ,dar sa iubesti e la fel ....
ei au luat drumul minciunii si a lasitatii .......de ce? Au uitat ,sau nu au invatat sa iubeasca
Ce as putea sa iti spun e ca doar tu poti sa iei decizia corecta sau nu ,fericirea sau dezamagirea vor fi traite doar de tine ,aici primesti doar sfaturi care de multe ori sint foarte bine venite si linistesc sufletul
Sa ai puterea sa faci alegerea corecta ca mai tirziu sa nu regreti
maria48
Postat pe 18 Noiembrie 2008 16:30
am citit povestioara ta si nu m-am plictisit e destul de complicat ce ai in suflet.in primul rand dak ai inceput sa te apropii sentimental de o alta persoana si iti pui intrebarea dak il mai iubesti pe actualul clar ceva se intampla, Ar trebui sa stai sa analizezi bine dak intre tine si actualul mai este iubire (din partea ta) sau obisnuinta.pt k pe el il cunosti ,stii ce simte pt tine stii dak minte sau nu dar despre celalalt poti spune acelasi lucru?
l-ai cunoscut virtual si i-ai auzit doar vocea, dar in realitate nu l-ai vazut niciodata. Poate simti k te-ai saturat de acelasi baiat 5 ani si vrei altceva nu e de condamnat dar de iubire numai putem vorbi in cazul asta. Cand iubesti o persoana numai esti interesata de nimeni altcineva.
Stai si analizeaza bine situatia dak se merita sa arunci la gunoi o relatie de 5 ani pt un baiat pe care nici macar nu il cunosti personal. Nu te-ai gandit k poate e doar vraja aceea dar o data pusa face to face cu acela poate disparea totul ?
Decizia iti apartine , dar ar fi bine sa te gandesti inainte sa faci un pas

Postat pe 2 Decembrie 2008 01:43
intre 2 iubiri una e o iluzie
nor_pufos
Postat pe 4 Decembrie 2008 13:19
stiu cum e sa fi intrec ciocan si nicovala sa ii vrei pe amandoi si sa nu poti alege.eu dak eram in locul tau m-as fi dus sa il cunosc pe baiatul din spania,nu cred k pateai nimic dupa kt timp ati vb,ai vb si cu mama lui,sunt sigura k chiar era indragostit de tine si ai fost si tu de el.era mai bine sa te duci si atunci puteai alege.mai bine sa regreti ce ai facut decat ce nu ai facut,sa te intrebi mereu oare cum ar fi fost...in viata trebuie sa mai si risti dak vrei sa castigi.cu baiatu cu care esti acum sunt sigura k nu il mai iubesti,mai mult ti-a fost mila de el si frik sa pleci.nu va mai dura mult relatia si nici nu are rost.sti vb aia unde dragoste nu e nimic nu e
nicoll3
Postat pe 4 Decembrie 2008 18:06
femeie ...risca....pleca pe furis...fa ceva,dar sa nu stie nimeni.o sa traiesti toata viata intreband cum ar fi fost.
dumitru_cristina50
Postat pe 14 Decembrie 2008 22:13
As fi curioasa sa aflu in ce situatie esti acum. Iti inteleg teama de a te intalni cu baiatul din Spania, pentru ca nu iti oferea o certitudine. Ideea este ca sa stai langa cineva cu care nu te intelegi si se vede clar ca-ti aduce nemultumiri, din moment ce tu cauti intelegere in alta parte, nu este normal. Am fost in anumite situatii in viata si daca in momentul ala am avut ceata pe creier si pe ochi un val si nu am putut sa judec clar, iar langa mine nu a fost nimeni sa-mi dea un sfat intelept, am actionat dupa cum m-a dus capul si nu m-a dus intotdeauna asa cum aveam asteptari eu de la mine.
O relatie care nu merge se va termina de la sine. Unii barbati din orgoliul de a fi parasiti pentru altul, se prefac ca lupta pentru tine, dar de fapt este mandria lor la mijloc ....ca nu poate fi altul mai bun.
Nu stiu ce sa zic...nu-ti stiu intreaga relatie de 5 ani, dar chiar nu se poate face nimic bun din ea? Mi-e greu sa cred ca 5 ani ai nevoie sa-ti dai seama ca cineva nu este pentru tine.
In afara de sotul meu, in momentul asta nu am incredere in nici un barbat din lume. Sfatul meu este sa
ai curaj, sa te gandesti doar la tine si la binele tau si daca simti ca pe cel de 5 ani nu-l mai vrei pentru ca nu te vezi langa el, discuta frumos cu el.
Lasa timpul sa treaca si va decide. Intelept este daca il mai cauti pe cel din Spania, sau l-ai cautat deja si faci o excursie pana acolo, fa-o in asa fel incat sa nu te simti presata sa mergi pentru el. Spune-ti ca mergi pentru tine si pentru recreere si nu-ti fa planuri sau vise. Sa nu ai asteptari de la el si nu vei fi dezamagita.
Tare as vrea sa stiu cum au decurs lucrurile.
Si eu am avut un prieten de suflet si relatia noastra a inceput pe net, a durat 2 ani si imi doresc sa ma caute, sa il caut, dar nu se mai poate pentru ca am prea multe frustrari din cauza lui si din cauza a ceea ce mi-a facut si pur si simplu am cladit un zid intre noi.

Postat pe 14 Februarie 2009 09:35
Ella ce ai mai facut? A trecut aproape un an de cand ai postat. Ai fost pana la urma in Spania?
Pentru ca asa era cel mai bine, decat sa stai toata viata sa te intrebi "cum ar fi fost daca mergeam" mai bine actionai.
Poate ca alesul era chiar acolo;nu conteaza ca ai fost implicata 5 ani intr-o relatie. Daca e sa nu fie el alesul, nu e.
quantex
Postat pe 17 Noiembrie 2009 08:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
care actualul sau fostul? sau nici unul? 14 De la: _oktober_ 30 Iulie 2009 11:58
Ajutor 18 De la: Shhh 28 Ianuarie 2010 20:46
M-am indragostit in colega mea de facultate 16 De la: kudika_28848 15 Februarie 2013 14:50
Cum sa trec peste aceasta situatie? 7 De la: marco918 24 Decembrie 2009 04:03
relatie... dar nu in doi. 37 De la: kudika421339 10 Noiembrie 2011 11:09