Setari Cookie-uri

Cand un tata isi iubeste copilul?

Buna,

Pe scurt, sunt divortata de 6ani. Cresc singura o fetita de la 5 luni. Tatal copilului este un om cu studii superioare, cu bani, si totusi nu ii pasa deloc de copilul nostru.
Eu pastrez o relatie cel putin de amicitiecu fostul in dorinta de a nu-l indeparta de copil. Si cu toate ca nu i-am pus piedici in a vedea copilul, ba chiar am facut eforturi de a-l apropia de copil, fara sa fac referire la bani ( nu-i cer bani, daca vrea si cand vrea ii mai da cativa banuti o data pe an)el uita complet de copil. Si este un copil atat de minunat, de intelegator, de capabil. Incepe scoala in toamna si ma doare cand vad ca nu o sustine iar eu am posibilitati limitate. Macar pensia alimentara daca i-ar plat-io ar fi minunat ( as plati inotul pe o luna). Nu vrea banii lui, insa imi doresc sa se intereseze de ea, sa o vada mai des ( nu odata pe an), sa-i dea pensia alimentara lunar, cat o fi, nu vreau sute de euro, 50 si ar fi ok.
Deci va intreb, cate sunteti intr-o situatie similara?
Va intreb si pe voi, tati de copii, ce trebuie sa faca un copil ca sa ajunga la sufletul vostru, sa va amintiti de el?
Va reamintesc ca este un copil deosebit in toate planurile, si are toate motivele sa fie mandru de el.
Ce sa fac? Sa-l dau in judecata ? Nu-l indepartez si mai mult( imi este frica ca nu o va mai suna nici macar odata pe an, sau nu va mai veni sa o vada)?
Va multumesc



manuelalovin
Postat pe 16 Aprilie 2009 09:42
Parerea mea este sa-i spui sa plateasca el lectiile de inot iar daca nu vrea il dai in judecata pentru pensie alimentara...Nu cred ca o sa-l indepartezi...poate o sa devina mai responsabil...Am auzit multe cazuri in care tatii uita de copii...Am si in familie asa un caz...Pur si simplu respectivul nu-si aduce aminte de copil decat atunci cand mai bea...Nu a facut nici un efort sa-l vada...Parerea mea este sa-ti ceri drepturile...Eu una nu stiu cum de pot unii dormi noaptea fara sa-si intrebe copilul daca e bine,daca a mancat ,...etc...
camelusha83
Postat pe 16 Aprilie 2009 13:12
daca as fi in locul tau as avea o discutie foarte serioasa cu el si, daca nu se rezolva nimic, l-as da in judecata
kitty_krieger
Postat pe 16 Aprilie 2009 13:18
Eu sunt in situatia exact inversa, tocmai de aceea nici macar nu stiu ce sa zic. Poate doar ca nu exista barbati si femei, unii mai sensibili decat altii, ci exista doar oameni si maiputinoameni cu suflet. Considerandu-ne educati, evident ca nu vom face nimic care ar presupune jigniri sau confruntari directe, asa ca ia-ti gandul de la banii de pensie alimentara, sau un eventual ajutor. Nu s-a intamplat pana acum, nu se va intampla nici in continuare. Evident ca poti sa rezolvi treaba in 3 ore cu o petitie la tribunal, caz in care, sigur vei avea castig de cauza, iar banii i se vor opri de catre angajator, prin hotarere judecatoresca. Timpul il va pedepsi cand fetita va creste, si asta pot sa o afirm cu siguranta.
jenesaispas
Postat pe 16 Aprilie 2009 21:03
Eu sint tata de copil, si daca o sa te uiti in pozele mele o sa vezi ca am o relatie foarte apropiata cu el. Nu stiu cum ar fi viata fara sa-l vad si fara sa-mi zimbeasca cind ma vede.
Si chiar cind il cert ca face cite o trasnaie, stie ca nu o fac cu rautate ci pentru ca ii vreau binele, si mai ales stie ca nu pot sta suparat pe el prea mult.
Dar nu toti tatii pun la suflet problemele copiilor, sau nu stiu sa arate ca le pasa.
Oricum, daca e vorba doar de bani, ar fi bine sa-i reamintesti direct ca e si copilul lui si are obligatia sa-l ajute sa devina OM.
Iar daca nu vrea, atunci legal se poate rezolva.
Din pacate pentru copila, asta nu va inlocui afectiunea si sfaturile tatalui.
Succes
brad71
Postat pe 7 Mai 2009 16:41
De la: brad71, la data 2009-05-07 16:41:33Eu sint tata de copil, si daca o sa te uiti in pozele mele o sa vezi ca am o relatie foarte apropiata cu el. Nu stiu cum ar fi viata fara sa-l vad si fara sa-mi zimbeasca cind ma vede.
Si chiar cind il cert ca face cite o trasnaie, stie ca nu o fac cu rautate ci pentru ca ii vreau binele, si mai ales stie ca nu pot sta suparat pe el prea mult.
Dar nu toti tatii pun la suflet problemele copiilor, sau nu stiu sa arate ca le pasa.
Oricum, daca e vorba doar de bani, ar fi bine sa-i reamintesti direct ca e si copilul lui si are obligatia sa-l ajute sa devina OM.
Iar daca nu vrea, atunci legal se poate rezolva.
Din pacate pentru copila, asta nu va inlocui afectiunea si sfaturile tatalui.
Succes


corect
_diana_
Postat pe 7 Mai 2009 16:49
De la: brad71, la data 2009-05-07 16:41:33Eu sint tata de copil, si daca o sa te uiti in pozele mele o sa vezi ca am o relatie foarte apropiata cu el. Nu stiu cum ar fi viata fara sa-l vad si fara sa-mi zimbeasca cind ma vede.
Si chiar cind il cert ca face cite o trasnaie, stie ca nu o fac cu rautate ci pentru ca ii vreau binele, si mai ales stie ca nu pot sta suparat pe el prea mult.
Dar nu toti tatii pun la suflet problemele copiilor, sau nu stiu sa arate ca le pasa.
Oricum, daca e vorba doar de bani, ar fi bine sa-i reamintesti direct ca e si copilul lui si are obligatia sa-l ajute sa devina OM.
Iar daca nu vrea, atunci legal se poate rezolva.
Din pacate pentru copila, asta nu va inlocui afectiunea si sfaturile tatalui.
Succes


sunt de acord cu ceea ce zici
_dulcik_
Postat pe 7 Mai 2009 21:31
da-l in judecata
deelisha
Postat pe 7 Mai 2009 21:41
Iti multumesc pentru incurajare si ma bucur ca exista si altfel de oameni, de tati. Nu am crezut nicio secunda ca toti ar fi ca el, si de aceea va intreb " Cand se naste sentimentul de TATA in sufletul unui barbat?".
Nu , nu este vorba de bani, desi avem nevoie de ei. Este vorba de a-i arata putin interes, afectiune, mi-as dori sa o sune constant si sa vorbeasca cu ea, sa o cunoasca mai bine. Il sun periodic ( a nu se intelege zilnic, ci la 2 pana la 6 luni distanta in functie de cat de mult il pomeneste ea) sa-i amintesc sa ii dea cate un telefon. O face cand isi aduce aminte, de maxim 2 -3 ori pe an (uneori nici de ziua ei nu a sunat sa ii spuna "La multi ani, copilul meu"). Sunt mai bine de doi ani de cand nu plateste pensia de intretinere. Sunt mai bine de 6 luni de cand l-am dat in judecata pentru pensie si inca nu am o hotarare. Ma gandeam sa fac plangere la politie, poate pe aceasta cale se vor urgenta treburile ( sau el va intelege ca este un lucru serios sa fii tata). Nu stiu ce sa fac. orice sfat este bine venit. Ce trebuie retinut este ca locuiesc singura intr-un oras , la mare distanta de parinti, si deci nu am alt ajutor ( doar un frate ce tocmai isi face propria familie) si deci serviciul este foarte important ( nu am servici nu mancam, etc) . Multumesc inca o data. Numai bine.
manuelalovin
Postat pe 8 Mai 2009 19:53
Esti o draguta. Crezi ca nu i-am spus? Stii de cate ori a spus in decursul acestor 6 ani ca da, este de acord sa plateasca pentru toate cate are nevoie copilul, insa nu am vazut nici un banut? Pentru fiecare leu a trebuit sa pierd timpul prin tribunale ptr a-l da in judecata ( banutii care i-a dat pana acum 2 ani si ceva nu ii dadea el ci ii depunea firma la care lucra, astfel ca el nu se putea impotrivi si deci respecta legea). Acum are propriile firme si deci habar nu am ce venituri are, cate firme are, ( stiu ca are mai multe masini, ca sta in chirie in Bucuresti) iar ca o ironie, acum cateva zile am primit citatie de la tribunal ptr a fi de acord sa mi se stabileasca pensia alimentara la salariul minim pe economie ( el se plimba in mercedes, plateste chirie sute de euro si se cramponeaza de 150 lei maxim).
Ideea este ca eu nu vreau bani cu forta, ci important este sa fie un tata, atat. Ptr cadaca ar fi cu adevarat un tata i-ar da el singur atat cat vrea , sau cat are, nu i-am cerut niciodata o anume suma. Oricat i-ar da sa fie dat cu dragoste si interes pentru ea.
Multumesc pentru sustinere.
manuelalovin
Postat pe 8 Mai 2009 20:06
Un om fara suflet, insa Dumnezeu nu doarme, stoarce-l de bani daca e jegos si nesimtit ! Copilul nu are nici o vina pentru ce a fost intre voi !
Nu te uita inapoi, fa ce ai de facut pentru binele copilului !
___LL___
Postat pe 8 Mai 2009 20:23
De la: manuelalovin, la data 2009-04-16 09:42:17Buna,

Pe scurt, sunt divortata de 6ani. Cresc singura o fetita de la 5 luni. Tatal copilului este un om cu studii superioare, cu bani, si totusi nu ii pasa deloc de copilul nostru.
Eu pastrez o relatie cel putin de amicitiecu fostul in dorinta de a nu-l indeparta de copil. Si cu toate ca nu i-am pus piedici in a vedea copilul, ba chiar am facut eforturi de a-l apropia de copil, fara sa fac referire la bani ( nu-i cer bani, daca vrea si cand vrea ii mai da cativa banuti o data pe an)el uita complet de copil. Si este un copil atat de minunat, de intelegator, de capabil. Incepe scoala in toamna si ma doare cand vad ca nu o sustine iar eu am posibilitati limitate. Macar pensia alimentara daca i-ar plat-io ar fi minunat ( as plati inotul pe o luna). Nu vrea banii lui, insa imi doresc sa se intereseze de ea, sa o vada mai des ( nu odata pe an), sa-i dea pensia alimentara lunar, cat o fi, nu vreau sute de euro, 50 si ar fi ok.
Deci va intreb, cate sunteti intr-o situatie similara?
Va intreb si pe voi, tati de copii, ce trebuie sa faca un copil ca sa ajunga la sufletul vostru, sa va amintiti de el?
Va reamintesc ca este un copil deosebit in toate planurile, si are toate motivele sa fie mandru de el.
Ce sa fac? Sa-l dau in judecata ? Nu-l indepartez si mai mult( imi este frica ca nu o va mai suna nici macar odata pe an, sau nu va mai veni sa o vada)?
Va multumesc





Sa-l dai in judecata pentru pensia alimentara e ok si functioneaza. Sa-l dai in judecata pentru "a-i pasa de copilul vostru".. desigur ca nu merge. Nu ai pomenit deloc ce relatie ai cu parintii lui. Incearca pe calea asta. Daca bunicii paterni doresc s-o vada, fa-o mai des... poate asa il vor sensibiliza si pe el.
rashela
Postat pe 8 Mai 2009 20:48
Eu ce sa zic ? Am vazut ce spun mamele in cazul tau as fi vrut ca si fosta mea sotie sa gindeasca ca tine dar ia nu copilul la facut NUMAI PENTRU EA si asa gindeste in continuare ori ce as vrea sa fac .singurul mod prin care as putea sa am parte de copil ar fi sa pateasca ea ceva asa mia zis .ca daca pateste ia ceva deabea atunci copilul va veni la mine . pina atunci sa-mi pun pofta-n cui .si daca as sta sa-ti povestesc viata mea cu ia inainte de nastere si dupa te iei cu mainile de par
kudika338975
Postat pe 11 Decembrie 2010 16:26
Sint mai bine de 3 ani de cind nu mi-am vazut baiatul si nu ca nu vreau nu vrea ia
kudika338975
Postat pe 11 Decembrie 2010 16:35
De la: kudika338975, la data 2010-12-11 16:35:58Sint mai bine de 3 ani de cind nu mi-am vazut baiatul si nu ca nu vreau nu vrea ia


asta cu platitul de catre ea nu o inteleg,...ce sa plateasca? adica?
exista intotdeauna o solutie...nu dispera.
daca ati divortat si copilul i-a fost incredintat ei si tu platesti pensie alimentara (platesti nu?), in hotararea de divort ar trebui sa scrie in ce conditii ai tu voie sa vezi copilul (teoretic o data la 2 week-enduri). daca scrie asa sau altfel si ea nu se tine de treaba asta o poti da in judecata.
Bai fratilor cand e dreptul vostru, de ce nu vreti sa profitati de el???
pinguina
Postat pe 11 Decembrie 2010 16:45
Fostu' nu si-a vazut copilul de 11 ani,desi nu l-a impiedicat nimeni -poate doar distanta Bucuresti-Craiova,da' hai sa fim seriosi...Intr-un fel,e bine asa.Eu luasem un nebun.Nu-l dau in judecata pentru marirea pensiei alimentare;mai bine sa nu-l mai vad deloc decat scandal si cativa banuti,colo.Copilul a tanjit dupa tata-su,mai ales micut fiind.I-am explicat ca n-are nicio vina,ca cearta a fost doar intre noi,adultii,iar copilul este iubit de amandoi.Si ca tata-su va veni intr-o zi sa-l vada,dar n-o sa ne "salveze",asa ca tot noi o sa ne descurcam cu toate cele,ca totdeauna.Din fericire am baieti in familie.Si un copil bun si,zic eu,necomplexat.
nicossia
Postat pe 15 Decembrie 2010 10:00
De la: kudika338975, la data 2010-12-11 16:35:58Sint mai bine de 3 ani de cind nu mi-am vazut baiatul si nu ca nu vreau nu vrea ia


Cred ca nici tu nu te-ai agitata prea mult.Nu e pe vrute aici(care vrea copilul),legea va da dreptul la amundoi.Nu stiu care e povestea ta da un lucru il stiu sigur,DACA VREI SA-TI VEZI COPILUL NIMENI NU ITI STA IN CALE.
Barbie30_
Postat pe 15 Decembrie 2010 12:01
ar fi o sansa sa il faci sa se apropie prin bunici....avea dreptate cine a scris, dar nu neaparat! parerea mea e sa il dai in judecata, poti cere unui avocat sa faca hartiile necesare, sau macar sa te sfatuiesti cu unul si sa il dai in judecata! el nu isi va cauta copilul decat atunci cand nu va mai fi atat de "fericit" pt ca are de toate! ai mei sunt divortati, eu am primit doar 2 luni pensia pt ca am devenit majora si trebuia sa il dau eu in judecata, dar nu l-am dat pt ca ne-am inteles ca imi va da pensia si in continuare, nu a facut-o, iar sora-mia mai primeste si acum pensia, in schimb de mine se intereseaza( nu financiar, sa ma ajute, desi cand ii cer si 100 de euro, imi da nu spune nu), dar de cea mica, nu il intereseaza cum invata, nu il intereseaza nimica, merge pana in orasul ei cu treaba, dar nu ii da un telefon sa vada ce face si daca vrea sa se intalneasca....e aiurea, dar cel mai bine e sa il dai in judecata si sa faci tot posibilul ca copilului tau sa nu ii lipseasca nimica, oricum tatal va lipsi si la un moment dat va iesi de tot din peisaj!
roxi_berzi
Postat pe 16 Decembrie 2010 00:43
...un tata isi iubeste copilul cand constientizeaza ca e tata(la nastere sau peste 1000 de ani)...nu ma bag, nu stiu din astea.
kudika195501
Postat pe 16 Decembrie 2010 02:02
De la: kudika195501, la data 2010-12-16 02:02:55...un tata isi iubeste copilul cand constientizeaza ca e tata(la nastere sau peste 1000 de ani)...nu ma bag, nu stiu din astea.


daaa, ai dreptate, dar daca acel tata, nu e langa femeia lui care e insarcinata, nu dezvolta acel simt patern, iar at de cele mai multe ori, copilul este renegat si uitat!
simtul se dezvolta aproximativ la fel ca la mama, dar poate ca mai exista si cazuri speciale
nici eu nu am experienta in domeniu, pt ca nu sunt, inca, mama, dar am facut asistenta sociala si ma cam am cu asa ceva, mai ales ca ii mai am si pe ai mei, care desi sunt despartiti, inca imi mai sunt alaturi, iar daca nu ii caut eu o saptamana, ma suna disperati!asa ca daca aveti nevoie de sfaturi, apelati la mine:D
roxi_berzi
Postat pe 21 Decembrie 2010 17:20
Buna, Manuela!
Scuze,poate ca ti-am gresit numele!
Am citit ce ai scris aici...si vreau sa-mi spun si eu parerea. Eu sunt mamica a doi copii, si traim separat de sotul meu de un an... Ce inteleg eu este asa...mama este mama, copilul copil si tatal tata. Daca tu te ingrijesti de micuta ta, care sunt si eu sigura ca este foarte dulce, nu doar fiindca tu spui asta...inseamna ca tu dai ceva de la tine pentru educatia, cresterea ei. Tot asa este si el dator! Sa dea deci ceva! Nu doar s-o vada cateodata...ci sa-si asume raspunderea pentru copil 100%. Ca si cand a facut-o a stiut ce face. Sau nu?! Deci tu te duci frumos si ceri ajutor el este obligat sa plateasca pentru copil, lunar, pana la majorat. Si daca nu vrea de buna voie exista lege,va fi obligat. Nu te lasa calcata in picioare. Nu-ti da tie banii, ce va da este pentru copil si tu ca mama trebuie sa aperi drepturile fetitei, fiidca esti datoare cu atat. ea singura nu se poate apara. Deci intreaba ce si unde si sigur vei primi ajutor. daca el se va supara si va lua foc, nu-i nimic, Dumnezeu i-l va stinge odata! Daca nu va vrea sa mai vada copilul...ce crezi ca micuta in situatia in care spui ca traiti ce-si doreste mai mult, s-o vada el o data pe an sau sa aiba posibilitati sa creasca, sa traiasca si sa se dezvolte normal. Banii nu sunt buni, dar folosesc. Tu nu cersesti de la el si nici copilul. doar ca fiecare are o responsabilitate. Tu de a o creste ca mama...el de a plati si a o vizita...Iubirea oricum, daca o iubeste pe micuta...nu i-o va sterge din suflet nici moartea.
Si daca vei avea bani de-ajuns...sa ne vizitezi si pe noi!

Numai bine si succes!

Livia
kudika428291
Postat pe 30 August 2011 14:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Triunghiul " Bermudelor" bine conturat sau ...Cheala ?!... 10 De la: battleofwits 13 Ianuarie 2011 17:02
nu stiu ce mi se intimpla 13 De la: lidiaolteanu 21 Aprilie 2010 22:06
varul meu a incercat sa se culce cu mine... 57 De la: lidiaolteanu 29 Ianuarie 2010 12:10
ce spuneti despre prostitutia masculina???? 40 De la: pacifista 7 Septembrie 2009 13:26
sall la toata lumea 3 De la: yumalai 14 Februarie 2010 08:08