Setari Cookie-uri

O decizie foarte grea...

am 27 ani si am o relatie de 7 ani cu un tip care este plecat din tara de ceva timp.relatia noastra nu a fost una perfecta dar el ma iubea enorm.asta-vara am cunoscut un alt tip cu care am inceput o relatie si acum nu stiu ce sa fac..pentru ca de sarbatori iubitul meu va veni in tara si nu vreau sa-l fac sa sufere.dar nici pe celalalt care vrea sa ma mut cu el..
va rog sa,mi dati cateva sfaturi daca puteti...multumesc !!
mario_ella
Postat pe 28 Octombrie 2008 22:14
cine alearga dupa doi iepuri, inseamna ca are timp liber la disopzitie!
cel mai indicat ar fi un al treilea, ca sa nu dai cu banu'!

Postat pe 28 Octombrie 2008 22:47
Ti-ar place sa îi ai pe amandoi? Unu in Ro iar celalalt din an in pasti?
Ii iubesti pe amandoi?
Cel din Ro stie de cel din strainatate?
Nu crezi ca iti bati joc de semtimentele lor?
Cand te intreaba ala din strainatate "tie dor de mine" zici "da" asa de tare ca ai nevoie de consolatia altuia?

Sper sa fi gasit cuv. corect


Full_Metal_Jacket
Postat pe 28 Octombrie 2008 23:14
Trebuie sa te gandesti bine la ceeea ce simti. Ai spus de baiatul cu care ai o relatie de 7 ani k te iubea enorm, banuiesc ca inca te mai iubeste... Tu il iubesti pe el? Ce simti pt baiatul care l-ai cunoscut asta vara? El stie de relatie pe care o ai de 7 ani? Situatia e cam "nasoala" gaseste o solutie repede. Pune in balanta si analizeaza care dintre ei iti ofera respect, siguranta, iubire si ti le va oferi neconditionat. Totusi sa nu uiti k o relatie de 7 ani nu prea perfecta nu se compara cu una de ... asta vara (oare perfecta?)
Am impresia k esti cam topita dupa noua achizitie, ai grija sa nu fie doar "indragosteala" si nu iubire. Raspunsul e doar la tine.
roxypoxy
Postat pe 29 Octombrie 2008 01:03
Fa eeiiceina, dthir ubsi pe cel din tara ramai cu el si nu te mai gandi ce zice lumea si ca ai 7 ani cu celalalt. Fii putin egoista si incearca sa fii fericita alaturi de omul pe care il iubesti cu adevarat.
larevedere
Postat pe 29 Octombrie 2008 08:34
Multumesc mult,sper sa iau decizia cea mai buna in favoarea cui trebuie..si ca sa-ti raspund la intrebare ,da,cel din tara stie de cel din strainatate dar este convins ca nimic nu ne va desparti nici chiar iubitul meu.Iar cel din strainatate ink ma iubeste sau cel putin asta imi arata prin faptul k ma suna des,mesaje si toate cele....Oare sa fie adevarat ce a zis un alt utilizator care mi-a zis ca este doar 'indragosteala' si nu iubire ??Nu stiu ce sa zic..nu am mai fost pusa niciodata intr-o situatie de genul asta si asta este chestia care ma framanta..de ce acum ???
mario_ella
Postat pe 29 Octombrie 2008 21:18
buna geo..nu este vbca alerg dupa 2 iepuri ,chiar nu am vrut sa fiu pusa intr-o situatie de genul asta.pur si simplu s-a intamplat.Stiu ca nu este nici moral nici corect fata de iubitul meu..dar stii cum este sa simti fluturi in stomac???exact asta mi s-a intamplat mie...nu ma asteptam la intelegere din partea tuturor..ci doar sfaturi...oricum mersi
mario_ella
Postat pe 29 Octombrie 2008 21:21
Pai nu stiu ce iti dicteaza inima. Poti incerca o relatie cu cel nou sau cu cel din strainatate.
De ce nu ai mers cu fostul in strainatate?Ce te-a oprit?

Cum iti inchipui tu viitorul?

Cum ti-ar place tie mai mult? Cu cine?
Iar daca îi iubesti pe amandoi la fel de mult, ia-l pe ala care e mai bun [caracter, te respecta, isi face planuri reale]...
Numai tu poti sa stii pe cine sa alegi, dar nu iti bate joc de nici unul.
Probabil nu o merita niciunul dintre ei.


Full_Metal_Jacket
Postat pe 29 Octombrie 2008 21:36
Din cate observ pe cel din strainatate nu-l mai iubesti. Daca e asa nu are rost sa stai langa el. Dai o sansa celui din Ro. Dupa cum ai zis cel din strainatate e plecat de ceva timp... el nu a facut nimic ca sa fiti impreuna? Sa va vedeti de Paste si de Craciun... nu mi se pare corect. Daca decizi sa te desparti de el sa nu-ti fie teama de ce va zice: mama, tata, bunica, pisica ...
simo_foxy
Postat pe 30 Octombrie 2008 01:05
Nu stiu daca nu il mai iubesc.Intr-adevar nu ai sunt sentimentele atat de puternice din moment ce am fost capabila sa-l insel.Ce ma face sa stau pe ganduri este faptul daca se merita sau nu sa fac acest pas cu celalalt sau sa reiau relatia cu Alex...ptr ca el chiar a facut multe lucruri ca noi sa rezistam impreuna.Este fff greu...
Mersi..
mario_ella
Postat pe 30 Octombrie 2008 20:30
Ma doare capul nu alta.Toete fetele isi inseala iubitii? NU spun ca barbatii sunt niste sfinti dar nu va puneti cenusa in cap. De ce nu aveti onoare si-i spuneti treaba inainte sa sufere? Una e a place, alta a iubi. Revin la teoria mea... 99% dintre romance au o moralitate indoielnica. De aia sotia mea nu e roamanca...

Postat pe 16 Decembrie 2008 05:04
Cred ca cel mai bine este sa stai jos, sa gandesti totul la rece , dupa care sa iei singura o decizie si sa nu fii influentata de nimeni!
Tu esti in masura sa iti raspunzi cu sinceritate intrebarilor si sentimentelor tale! Tu stii pe cine iubesti cu adevarat! Cat despre suferinta.......este normal aceasta suferinta! Mai intai trebuie sa te gandesti si la tine, apoi la cei din jur! Nu ai sa traiesti toata viata asa! Oricum decizia trebuie sa o iei, indiferent daca unul dintre ei sufera sau va fi fericit ca este alesul! Nu ai sa ramai cu acel baiat doar pentru ca sa nu sufere! Tu vei fi fericita sa ramai cu el daca nu simti ceva pentru el?! Dupa parerea mea, cred ca nu............
cantzika
Postat pe 16 Decembrie 2008 08:05
nasoala decizie...dar trebuie sa alegi ,asta e clar. stai cu cel pe care il iubesti...nu doar cel care te iubeste,nu e unul de ajuns intr-o relatie...trebuie sa va iubiti amandoi reciproc...alege pe cel care merita...fa o balanta cu care iti este mai bine...si oricum va iesi adevarul la iveala...trebuie sa fii puternica ca vei avea probabil zile grele.
andreea_garda
Postat pe 18 Decembrie 2008 16:23
ella..ia pune-i pe cei de pe o coala de hartie..si pune-i in balans si asa iti vei da seama pe care sa il alegi...trebuie sa cauti ce simti tu cu adevarat..orice ar fi..unul din ei o sa sufere...nasoala situatie..
strunfy
Postat pe 18 Decembrie 2008 16:28
probabil pe cel din strainatate nu-l mai iubesti...tie mila de el si nu vreai sa-l faci sa sufere,dar gindestete ca si pe tine te-au facut sa suferi.Fii sincera cu el si spunei adevarul...
mydiddy
Postat pe 18 Decembrie 2008 19:58
buna.Esti intr-o situatie delicata,dar ia aminte la ce am sa-ti spun:esti sigura ca el in strainatate nu are pe nimeni.si sa iti spun de ce am trecut prin asa ceva,diferenta este ca eu sunt in strainatate si el in tara.am fost amindoi in strainatate insa el a vrut sa se intoarca in tara.DA,s-a intors in tara si la ceva timp am l-am simtit schimbat isi facuse prietena,nu a vrut sa recunoasca chiar daca i-am adus dovezii.ma suna si imi spunea ca ma iubeste,ca-i e dor de mine dar in brate o tinea pe alta,si eu ca o naiva am crezut.Sper sa nu patesti si tu la fel.gandeste de 10 ori inainte sa iei o decizie.mult noroc.
simonavlad2008
Postat pe 20 Decembrie 2008 03:02
De la: constantin_padure, la data 2008-12-16 05:04:48Ma doare capul nu alta.Toete fetele isi inseala iubitii? NU spun ca barbatii sunt niste sfinti dar nu va puneti cenusa in cap. De ce nu aveti onoare si-i spuneti treaba inainte sa sufere? Una e a place, alta a iubi. Revin la teoria mea... 99% dintre romance au o moralitate indoielnica. De aia sotia mea nu e roamanca...

Ce e nevasta?

Postat pe 29 Decembrie 2008 18:22
buna,multumesc ptr timpul acordat.a trecut ceva timp de cand am scris povestea..uite ca au venit sarbatorile..au si trecut si odata cu ele si iubitul meu din strainatate.situatia nu este buna deloc.Desi am vb cu cel de aici,i-am explicat ca va veni cel din strainatate.si aparent a inteles k daca va fii potolit si ma va lasa sa inchei socotelile asa cum cred eu de cuviinta ptr ca este in interesul lui...
nu a rezistat si mi-a aparut la usa..ba mai mult a intrat si a dat nas in nas cu iubitul meu...am discutat toti 3 omeneste sa zic ..se putea si mai rau de atat.
prietenul meu a ales sa plece desi ma iubeste insa l,am ranit f mult,normal.eu am ales sa incerc sa repar totul cel putin incerc sa fac asta,iar pe celalalt nici nu vreau sa l mai vad .modul in care a venit stiind situatia...m,a lasat fara cuvinte.oricum el are cel mai mult de pierdut ptr ca sustine si acum k ma iubeste si ca sunt viata lui.poate k asa este insa dragostea nu se manifesta asa in niciun caz.eu am fost sincera si i,am zis de sosirea celuilalt si sa ma lase sa rezolv eu ptr ca in fond era problema mea..relatia mea..nu stiu daca am dreptate ..acum ce imi doresc este sa reusesc sa l aduc inapoi pe iubitul meu...
dar cum sa fac ??????????
mario_ella
Postat pe 2 Ianuarie 2009 18:31
intr-adevar decizia cea maik grea e sa recunosti ca de fapt,nu-l mai iubesti..pe cel de 7 ani...poate ti-e mila...poate te-ai obisnuit cu el...poate ai incredere multa in el...poate ti-a fost alaturi deatatea ori,si acum te simti vinovata...dar n-are rost...daca te-ai indragostit de altcineva,iubeste si lasa-te iubita...
stratulatsorin
Postat pe 2 Ianuarie 2009 18:40
Cel cu care esti de 7 ani a fost in tot acest timp plecat?
ella70i
Postat pe 2 Ianuarie 2009 18:44
oricum a-i da-o, i-ai ranit pe amandoi. pe cel plecat din tara pt ca a avut incredere in tine si s-a dovedit ca s-a inselat amarnic , iar pe cel din tara , fata de care ai fost sincera totusi , prin faptul ca ai refuzat sa vezi un gest diperat in incercarea lui nereusita de a te face sa-l alegi ...
sandraescu
Postat pe 2 Ianuarie 2009 21:36
pfff....spune-i ca pe el il iubesti nu are rost s-o terminati daca el tine la tine si tu la e;
de ce sa va cerati?doar nu mai sunteti copii cu celalt ai terminato de o data cei spui celalalt...
asa ca el acuma iti va arata cat de mult tine la tine
si se va intoarce...;)credema altfel nu statea pana acuma cu tine...sa accepte situatia in care erai

Postat pe 14 Ianuarie 2009 21:42
am sa iti spun parerea mea despre cel de-al doilea intai de toate.. Faptul ca a venit la usa ta neanuntat, desi - din cate am inteles i-ai spus ca vrei sa rezolvi povestea in favoarea lui - poate insemna orice. Incepand cu gelozie, teama ca te va pierde, nesiguranta, dorinta de a grabi lucrurile, sau etc - sau o doza mare de rautate si indiferenta fata de celalalt dar mai ales fata de tine. Sa speram ca una din primele variante. De multe ori facem "prostii" din disperarea de a nu pierde, din dorinta de a ajuta cumva. In fine...
Cat priveste pe primul... ma indoiesc ca stiind tot adevarul ta va reprimi cu bratele deschise. Orgoliul unui barbat inselat (oarecum pe fata,, de vreme ce indirect le-ai facut cunostinta)....... e nemasurat. Au nevoie de timp ca sa uite. DAR daca te va ierta ... fie te iubeste intr-adevar si atunci nu mai incape discutie ca el merita totul, fie ti-o va coace in timp . mult mai urat. Pe cel din strainatate se presupune ca dupa 7 ani il cunosti destul de bine deci, oarecum, vei simti daca e inca iubire sau doar dorinta de razbunare in timp.
Sper sa fie totul ok... asa cum iti doresti tu.
rashela
Postat pe 22 Ianuarie 2009 06:04
Taie nodul !

Postat pe 22 Ianuarie 2009 18:12
De la: ella70i, la data 2009-01-02 18:44:29Cel cu care esti de 7 ani a fost in tot acest timp plecat?


foarte tare! iata un raspuns pertinent!

numai tu stii ce este in sufletul tau ,dar ca sa poti fi fericita trebuie sa "te lasi iubita"..
ella_c
Postat pe 23 Ianuarie 2009 08:30
[
ella_c
Postat pe 23 Ianuarie 2009 08:33
De la: stratulatsorin, la data 2009-01-02 18:40:33intr-adevar decizia cea maik grea e sa recunosti ca de fapt,nu-l mai iubesti..pe cel de 7 ani...poate ti-e mila...poate te-ai obisnuit cu el...poate ai incredere multa in el...poate ti-a fost alaturi deatatea ori,si acum te simti vinovata...dar n-are rost...daca te-ai indragostit de altcineva,iubeste si lasa-te iubita...


scuze..acesta era mesajul pertinent
ella_c
Postat pe 23 Ianuarie 2009 08:36
consider ca atunci cand nu mai iubesti pe cineva, nu mai are nici un rost sa mai faci compromisuri si sa stai cu aceea persoana doar de dragul anilor trecuti, eu consider ca daca ai fluturasi in stomacel pt asta din romania si esti topita dupa el cel mai corect ar fi sa ii explici situatia celui din strainatate deoarece nu e corect sa umbli cu 2 deodata deoarece iti faci o reputatie proasta ...iubirea se simte in inima nu in stomac, inima iti dicteaza care e cel mai potrivit pt tine....ascult-o ! multa bafta iti doresc sa faci alegerea corecta sa nu regreti apoi mai mult
my_chocolat
Postat pe 15 Februarie 2009 14:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Consiliere de cuplu in Timisoara (infidelitate, gelozie, certuri, violenta) 1 De la: corina_tm 3 Mai 2011 15:17
am fost inselata de sotul meu, cine ma poate sfatui ce sa faca? 25 De la: _oktober_ 18 Februarie 2011 08:11
buna!! 47 De la: kudika517359 31 Martie 2012 14:49
Vreau sa dispar!!! 92 De la: justforfun84 28 Ianuarie 2012 09:38
Am fost inselat de sotie si nu stiu ce sa mai fac 227 De la: kudika_956311 27 Martie 2014 19:36