Setari Cookie-uri

Sentiment sau Ratiune...???????

Cand e bine sa gandim cu inima...si cand nu.....??
Pentru ca....si daca esti prea ratoinal...si stai sa le gandesti..pe toate e posibil uneori sa pierzi...
Cu toate ca a s prefera sa fiu mai rationala..decat sa sufar tot timpul din cauza faptului ca gandesc cu inima si ca ma gandesc mai intai la ceilalti...si abia apoi la mine....
A avut cateva intamplari...mai nefericite...si de atunci ...prefer sa fiu mai rationala...si mai rezervata..in ceea ce ii priveste pe ceilalti...
Voi ce parere aveti..??????
ingerdemon69
Postat pe 31 Octombrie 2008 09:16
Toata lumea care ar vrea sa credem noi ca este "tare" ar zice: desigur ca ratiunea ar fi pe primul plan...dar tot este un dar...
In cele mai multe situatii vrei sa fie ratiunea pe primul plan dar din pacate mama ei de inima intotdeauna te intoarce la 180 de grade.Deci eu as zice cu inima intai dar...apoi urmeaza ratiunea.TREBUIE sa faci o combinatie intre cele doua pentru ca altfel nu cred ca ai putea ajunge acolo unde iti doresti ca vorba aia...pana la dumnezeu...te mananca sfintii!!!
Si nu cred ca afirmatia asta este spusa asa ca o culme sau ca o traire efectiva...
Ratiunea intervine cand inima a facut tot ceea ce putea face.Inima sufera,ratiunea indreapta...cine stie! Doar soarta poate sti!
Totul este in constiinta noastra si cat de tare stim noi sa fim pentru a alege calea care ne este mai usoara si desigur favorabila noua...
Desigur ca poti pierde de multe ori daca alegi cu inima dar nu trebuie sa te gandesti decat la un singur lucru: ce-i al tau e pus bine acolo si mai devreme sau mai tarziu va apare negresit la suprafata, fie ca este vorba de o simpla prietenie,de o iubire...de orice la urma urmei!!!
emica
Postat pe 2 Noiembrie 2008 14:33
cateodata chiar nici unul ... pur si simplu doar instinct ...

Postat pe 3 Noiembrie 2008 00:17
De la: ingerdemon69, la data 2008-10-31 09:16:29Cand e bine sa gandim cu inima...si cand nu.....??
Pentru ca....si daca esti prea ratoinal...si stai sa le gandesti..pe toate e posibil uneori sa pierzi...
Cu toate ca a s prefera sa fiu mai rationala..decat sa sufar tot timpul din cauza faptului ca gandesc cu inima si ca ma gandesc mai intai la ceilalti...si abia apoi la mine....
A avut cateva intamplari...mai nefericite...si de atunci ...prefer sa fiu mai rationala...si mai rezervata..in ceea ce ii priveste pe ceilalti...
Voi ce parere aveti..??????



de multe ori tindem sa vrem sa fim rationali..iar de multe ori vrem sa gandim cu inima..
oricum am invatat ca inimii nu ii poti porunci asa atunci cand iti doresti sa fii fericit...
si eu am avut parte de multe dezamagiri atunci cand am hot sa gandesc cu inima dar..nu regret nimic ptr k au fost alegerile mele..pe care am vrut sa le iau..
pinky_ellf
Postat pe 3 Noiembrie 2008 14:23
incearca sa te concentrezi pe ce vrei; si fa...ce-ti vine.
chiar daca faci gresesti, greselile sunt facute pt a fi indreptate si pt a invata din ele. mai mult, te fac mai puternic.
deci , nu ai ce pierde!
in cel mai "rau" caz, castigi experienta!
morticia_adams
Postat pe 10 Noiembrie 2008 00:09
De la: ingerdemon69, la data 2008-10-31 09:16:29Cand e bine sa gandim cu inima...si cand nu.....??

A avut cateva intamplari...mai nefericite...



cine a avut intimplari nefericite? inima?
sandra33
Postat pe 10 Noiembrie 2008 00:15
Cu cat suntem mai rationali cu atat e mai bine, dar din pacate de foarte multe ori nu prea reusim...
my_melody
Postat pe 28 Decembrie 2008 12:24
Ratiunea trebuie sa se supuna inimii,si,atunci poate sa iasa o treaba .....frumoasa.
Dar de obicei,nu se intampla asa,si atunci suferim,si timpul trece,.....si noi ramanem cu intrebarile ,cu analizele,....si peste ...ani o sa deschidem topicuri pe Kudica,cu ce ar fi trebuit sa facem daca.....sau cum ar fii trebuit sa procedam daca...............
TEODORRD
Postat pe 2 Februarie 2009 17:08
ngerdemon69,
...nu stiu daca poti gandi cu inima....eu sunt in pozitia diametral opusa, adica imi doresc sa pot "gandi" cu inima....dar nu reusesc...mi-ar place sa fiu mai deschisa spre lume, mai implicata la nivel relational. Nu ma pot manifesta - vorbesc de momente serioase nu de glumite aruncate aiurea - la glumite, prostioare si povestioare, chestii superficiale, ma "stiu"...uneori chiar vreau sa arat ce simt dar nu-mi iese, ma gandesc atat de mult la variante, la ce ar trebui sa zic, daca trebuie sa zic, daca.....incat trece momentul in care puteam face gestul sau spune ceva....uneori par rea si egoista - nu ca uneori nu as fi - dar mi s-a intamplat sa ma chiar afecteze lucruri ce nu ar fi banuit nimeni ca m-ar afecta - ei oricum nu stiu ca m-au afectat.....Concluzionand...daca poti s-o faci, e bine sa mai gandesti si cu inima.
ocs
Postat pe 2 Februarie 2009 19:23
"Cand e bine sa gandim cu inima...si cand nu.....??"
Ingerdemon69...nu putem raspunde niciodata la aceasta intrebare...de multe ori ratiunea si simtirea se imbina si poate rezulta ceva frumos sau poate nu...
Cel mai bine e sa actionezi cum simti..asculta-ti intuitia,vocea interioara..cred ca niciodata nu minte....
liza24_84
Postat pe 7 Februarie 2009 19:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o yubesc pe roxanaa ce pot sa fac,, 12 De la: thadoog 9 Octombrie 2009 11:21
Constelatii familiale 2 De la: iacinta 26 Februarie 2010 20:06
De ce l-am ales pe EL? 39 De la: kudika098645 3 Martie 2010 00:59
ce ma fac cu MAMA LUI??:((( 11 De la: Lorena26 12 August 2009 15:08
scorpia de sora-sa!!!! 29 De la: diana3289 27 Ianuarie 2010 11:05