Setari Cookie-uri

probleme cu socrii

Buna dragele mele si dragii mei (am observat ca sunt si barbati care ne onoreaza cu prezenta).
Am nevoie de un sfat sau mai multe.
Din titlu poate se intelege ca nu ma inteleg cu viitorii mei socrii- din contra, avem o relatie foarte buna, sunt ca si parintii mei, in adevaratul sens al cuvantului.
Cei care au nevoie de ajutor sunt ei. Pana acum 2 saptamani au avut o casnicie fericita, erau invidiati de multa lume pt relatia de iubire si prietenie care exista intre ei- exista(la trecut) este timpul corect. Nu stiu cum s-a ajuns la situatia despre care o sa va povestesc in randurile de mai jos.
Aprox acum 2 saptamani mama soacra descopera un mesaj ciudat- dupa spusele ei- multe litere anapoda, ca atunci cand trimiti ceva din greseala ca nu s-au blocat tastele. Scandal mare, suspecta fiind o colega de serviciu cu o reputatie nu tocmai de sfanta. Atunci i-a interzis sotului sa o mai ia in masina, cu sau fara bani. Apele s-au linistit dupa cateva zile tulburi. Miercuri aflu ca este foc si para la iubitul meu acasa. Cica tata socru i-ar fi spus sotiei ca luni va trebui sa mearga cu "marul discordiei" sa aduca niste marfa. Asta dupa ce a avut un mostru de scandal acasa nu cu mult timp in urma, cel de care v-am spus.
Soacra mea sustine ca i-ar mai fi ascuns ca a fost sa ii duca umbrela baiatului "sfintei".
Socrul meu sustine ca nu este nimic intre el si pers respectiva- si cunoscandu-l bine tind sa il cred. Nu a lipsit niciodata de acasa noptile, si pana acum 2 saptamani sotia lui nu a facut niciodata o criza de gelozie.
Acum urmeaza bomba: se vorbeste foarte serios de divort (soacra a luat decizia deja). Eu nu pot sa inteleg de ce este atat de incapatanata - inteleg ca ii este greu sa aiba incredere acum, dar nu are o dovada concreta si palpabila- si este gata sa arunce in prapastie 20 de ani de casnicie fericita.
Consider ca ar trebui sa lamureasca situatia cu capetele limpezi, dispusi sa se asculte unul pe celalalt, dar mai greu cu ea capoasa si el coleric.
Va rog ajutati-ma!!! Ar fi un pacat sa se ajunga la divort.
Va multumesc mult.
manuelaadina
Postat pe 31 Octombrie 2008 13:01
buna
imi pare rau pt ceea ce se intampla in familia iubitului tau
nu cred ca sunt persoana indicata sa-si dea cu parerea, dar cred ca tu nu prea ai ce sa faci in aceasta situatie, numa sa fii alaturi de dansii, orice ar decide.
iar soacra ta, poate a fost chiar prima oara cand a avut motive sa-i puna fidelitatea sotului la indoiala. poate e si dansa suparata, se simte ranita, inselata, e ingrozitor sa te gandesti ca omul de langa tine te inseala, mai ales dupa 20 de ani de caznicie.
eu cred ca ar trebui doar sa nu se grabeasca si sa ia niste decizii care, poate, dupa le va regreta
ralukiss
Postat pe 31 Octombrie 2008 13:20
trebuie sa discuti cu ea ca sa ii deschizi ochii. Atata timp cat este ranita, poate ca nu vede lucrurile f clar

Postat pe 31 Octombrie 2008 13:30
Vreau sa va multumesc pentru sfaturi. Am si o veste buna. Lucrurile incep, incet, incet sa intre pe un fagas mai linistit. Si iubitul meu a intrat tare in mama lui si se pare ca a reusit sa o mai aduca putin cu picioarele pe pamant.
Am fost sambata la o nunta in familie si i-am vazut dansand, razand, vorbind, stand imbratisati si ieri la fel. Eu interpretez asta ca pe un semn bun si sper ca totul nu a fost decat o furtuna intr-un pahar cu apa. Vom trai si vom vedea.
Cea mai mare temere este acum, ca au revenit amandoi la serviciu, intalnirea cu "marul discordiei" sa nu reaprinda discutia.
Sper ca socrul meu va stii sa gestioneze situatia, la fel si soacra mea.
manuelaadina
Postat pe 3 Noiembrie 2008 10:57
BUNA ....citind ce ai scris,mi-am amintit de ceva asemanator...,.de persoane dragi candva si care nu mai exista ....unele....hai sa-ti relatez o alta intamplare.....in tinerete prima mea relatie a durat 9 ani si parinti lui erau inebuniti dupa mine ...{oameni ca aceia nu voi mai intani niciodata.}....parinti prietenului fiind foarte la moda ,cu un spirit tiner , niste oameni sprinteni ..care mereu se iubisera..si avand o relatie foarte frumoasa ..la un moment dat ...soarta a facut ca tatal prietenului sa faca o greseala....si dintr-o gluma prosteasca a unor fete la un telefon fix....sa iasa o "relatie",,,,intre tatal lui C si una din fetele de la telefon. ea avand 19 ani primul an la facultate, iar domnul in cauza 45 ani.....eu am aflat dupa cateva luni cand fata ii daduse vestea ca e posibil sa fie insarcinata ...iar prietenul meu a aparut la mine cu un test de sarcina ...facut....din care reiesea ca nu era insarcinata ......asa ca de atunci omul acela nu sa mai ferit de mine cu nimic.....iar eu ii tot ziceam sa o termina ...doar ca problema sa agravat putin si a luat amploare in momentul cand fetiscana a altat ca se va termina, a facut crize de isterii...amenintand ca va veni la usa ......domnul si-a aruncat cartela de telefon vrand sa se termine pentru ca nu intentiona sa se mearga asa departe , doar ca acceasta il urmarea si la serviciu...si astfel cu amenintari si frica si multe alte incurcaturi sa ajuns cam la un an .....doar ca intamplarea a facut ca mama lui C sa gaseasca intr-o zi , cautand o surubelnita , sa cada o geanta in care erau scule de casa , iar din buzunarul gentii o hartie....era o scrisoare siropoasa scrisa de domnisoara catre domn pe la inceputuri.........prima care a ajuns la usa lor am fost eu.....si am fost luata la intrebari .......mi-a parut rau ca o fac dar am negat ca stiu despre ei.....ma crezut......insa noi stiam cu totii si eu si cei 2 baietii ,care ne rugam toti , inclusiv tatal , sa se termine...... ca sa nu plictisesc cu alte amanunte ......uite asa a venit anul nou , relatia terminanduse , cartela schimbata la tel. si iesiri din casa doar insotit..... tel fix scos......domnisoara afla nr nu se stie nici acum de unde si suna la 12 noaptea de anul nou.........raspunde mama lui C si domnisoara ii zice....ca ea il iubeste pe dansul, ca defapt se iubesc amndoi si ca ea stie ca o va parasi pe mama lui C si ca va ramane cu ea LA MULTI ANI si ia inchis tel.
.......si nu se termina aici....mama lui C a 2 zi se imbraca frumos {stia adresa} si se duce si o invita pe domnisoara la ei acasa....aceasta acceptand vine cu mama ei.....din nou am aparut eu prima la usa si afland ce musafiri avea...,......a aparut toata lumea acasa.....insa baietii neasistand la discutiile aprinse care le purta domnisoara......spunandui ca ea il iubeste si vrute si nevrute ...asta de fata cu noi ......dupa care fata sia iesit din fire si a sarit la bataie la tatal lui C .......atunci am intervenit eu .....in fine problema e ca la fine mama a vrut divort.....iar CEI 3 BARBATI DIN ACCEA FAMILIE SE RUGAU DE MINE SA VB CU MAMA SA NU DIVORTEZE.....ei ascunzandui buletinul.....in cele din urma nu a divortat si cu greu au scapat de ea.......parintii iubinduse incontinuare insa nu pentru mult timp.....tatal....MURIND intr-o dupamiaza in somn .Lam iubit pe acel om extraordinar ca pe un tata , avea un suflet enorm de mare ,sentimentul a fost reciproc la fel si cum mama .TOTI GRESIM.....DAR DRAGOSTEA MAMEI PENTRU EL A FACUT CA DUPA MOARTEA LUI SA NU MA IASA ANI DE ZILE DIN CASA. CU EA INCA SI ACUM AM O RELATIE BUNA. DECI trebuie sa ne gandim bine inainte de a face ceva.
ferero
Postat pe 14 Mai 2009 05:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
merita sau nu? 0 De la: 7 Iunie 2010 16:47
Lam pierdut dupa 2 ani de zile din cauza distantei 19 De la: De_Nereprosat 19 Septembrie 2009 02:55
ce faceti deobicei duminica? 59 De la: Ame_ly 25 Octombrie 2010 13:02
3 ani frumosi dar acum vrea sa fie singura 63 De la: alish23 24 Februarie 2011 16:31
ma doare... 17 De la: badgirl 31 Ianuarie 2010 17:15