Setari Cookie-uri

dragoste sau nu?

Buna ziua. Am o relatie de 1 an cu un barbat care este cu 16 ani mai mare decat mine, spune ca ma iubeste, imi aduce flori, imi telefoneaza zilnic, imi trimite SMS-uri, ma scoate din cand in cand in oras, la munte, dar mai mult sta la mine acasa, unde locuiesc si parintii mei, nu doreste o casatorie, mai mult e un fel de distractie fara obligatie cred eu. Nu prea se implica in a ma ajuta la cumparaturi, nu se implica financiar, desi am si eu nevoie din cand in cand de cineva care sa achite factura de mobil sau plinul de benzina. Ce credeti e o relatie adevarata, care merita traita? Cu mii de multumiri, Mihaela Manta
luciamanta
Postat pe 4 Noiembrie 2008 11:20
Mai, Mihaela, ce relatie e aia pe care o doreste el?.Poate e insurat, te-ai interesat?Poate nu te vrea decat pt ca esti pt el o prospatura. Eu zic sa ai grija pt ca daca gaseste alta mai proaspata a zburat de la tine.Macar e bun la pat? Daca da foloseste-l doar pt asta si considera-te o norocoasa.Daca nu, cauta altul, pe ca omul cred ca vrea decat sa aiba si el o gaura in care sa se elibereze de testosteron
aprov
Postat pe 4 Noiembrie 2008 11:27
Scuze, am vrut sa scriu Lucia.
aprov
Postat pe 4 Noiembrie 2008 11:28
Draga Mihaela Mantea , o sa te caut pe google ... si apoi o sa-l snopesc in bataie pe profitorul ala ...

Postat pe 5 Noiembrie 2008 00:00
De la: aprov, la data 2008-11-04 11:27:07Mai, Mihaela, ce relatie e aia pe care o doreste el?.Poate e insurat, te-ai interesat?Poate nu te vrea decat pt ca esti pt el o prospatura. Eu zic sa ai grija pt ca daca gaseste alta mai proaspata a zburat de la tine.Macar e bun la pat? Daca da foloseste-l doar pt asta si considera-te o norocoasa.Daca nu, cauta altul, pe ca omul cred ca vrea decat sa aiba si el o gaura in care sa se elibereze de testosteron

Ce sfaturi îi dai? Pai ala este pierdere de timp.
E batran si nici NU achita factura mobilului, nu face cumparaturi si nu-i face plinul de benzina.
Pai cum? Vine cu floricele la prestat ca pe timpul lui pazvante ?
O foloseste rau de tot, sta in casa parintilor ei si precis nu plateste nici apa, caldura, electrica
De la: Un_Domn, la data 2008-11-05 00:00:31Draga Mihaela Mantea , o sa te caut pe google ... si apoi o sa-l snopesc in bataie pe profitorul ala ...

Cand il gasesti pe profitorul ala zgarcit, da-i si din partea mea un sut
Mihaela Lucia iti doresc numai bine si mult noroc
Full_Metal_Jacket
Postat pe 5 Noiembrie 2008 00:57


...next!
tally_weijl
Postat pe 5 Noiembrie 2008 03:54
te atrage faptul ca e mai tanar?daca asta e singurul motiv atunci
nor_pufos
Postat pe 4 Decembrie 2008 13:30
De la: editie_limitata, la data 2008-12-04 13:30:45te atrage faptul ca e mai tanar?daca asta e singurul motiv atunci




de fapt a zis ca e mai in varsta
oana__
Postat pe 8 Decembrie 2008 17:06
Sincer, mai Mihaelo, la cum arati meriti unul mai tanar si poate putin mai atent cu tine si cu nevoile tale.Dar poate el a simtit ca tu iti doresti ca el sa-ti achite din cand in cand factura. Iar barbatii sunt asa de dati dracului incat daca vad ca iti doresti asa ceva, dinadins nu vor face asta.
aprov
Postat pe 9 Decembrie 2008 17:24
De la: aprov, la data 2008-12-09 17:24:00Sincer, mai Mihaelo, la cum arati meriti unul mai tanar si poate putin mai atent cu tine si cu nevoile tale.Dar poate el a simtit ca tu iti doresti ca el sa-ti achite din cand in cand factura. Iar barbatii sunt asa de dati dracului incat daca vad ca iti doresti asa ceva, dinadins nu vor face asta.

Multumesc pentru raspuns. O sa-ti mai dau vesti, daca o sa am timp. Pa!
luciamanta
Postat pe 10 Decembrie 2008 14:53
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 23 Decembrie 2008 19:09
Un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa se implineasca!
Cassey_Tarot
Postat pe 30 Decembrie 2008 12:07
tu cati ani ai?oare nu esti in stare sa-ti gasesti unul mai aproape de varsta ta?te multumesti cu"tataie"?ii spun asa,pt ca din poza ta,nu se vede ca tu ai fi f tanara...si,logic el e destul de batran...daca tot nu e cu obligatii...macar sa fie de distractii,dar cu "tataie"ce poti sa faci?ii tii de urat?ii faci masaje de dureri de spate?si el,nimic-nimic?ce d-zeu..fii mai ambitioasa...il mai aduci si in casa parintilor tai..de ce?sa-i umilesti?crezi ca lor le este bine cand isi vad fata ,la varsta asta...singurica,fara copii-poate,si cu un tataie care o vrea doar pt satisfactie sexuala?!
stravaro
Postat pe 30 Decembrie 2008 12:14
Urmatorul sau cum spunea cineva mai sun dc este bun la pat tine-l, pana gasesti altul.
mary79
Postat pe 30 Decembrie 2008 12:21
Nu stiu cum de te mai gandesti sa stai cu un asemenea om care isi vede interesul...poate e insurat te ai interesat???barbatii mint mult e posibil sa nu ti fi dat seama...voi nu aveti o relatie pt k practic sunteti separat cu banii maine poimaine va certati cine sa cumpere o sticla de ulei...el se poarta ca un adolescent sau poate chiar asta face..isi traieste adolescenta!!
ana_maria1987
Postat pe 14 Ianuarie 2009 19:26
nu-i de stat, fata... meriti mai mult
Pinna
Postat pe 16 Ianuarie 2009 19:34
ma numesc Paula am o relatie de 2 ani,,este casatorit...il iubesc si ma iubeste..ne vedem de cite ori putem..suntem departe...ma ia la conferintele pe care le are...in tara dar si in strainatate....relatia noastra este secreta...am avut aceasta rabdaresi voi mai avea ...mereu spune ca ma adora ,ca sunt frumoasa,ca ii plac miinile mele delicate,ca i-am oferit dragostea de care nu a avut parte niciodata dar asta simt si eu....acum are mari probleme la servici ..cind are problele nu ma mai suna ...nu-mi mai scrie....spune sa il inteleg sa am rabdare...ca se gindeste zi si noapte la mine ..dar cu aceste probleme nu mai are chef de nimic....in schinb pe mine asta ma doare foarte mult...de multe ori spune ca ar lasa totul si ar pleca la mine ...ca nu mai poate fara dragostea mea...dar ar trebui totusi sa aiba grija si de ai lui....ma rog zi si noapte sa fie numai al meu....dar aceasta decizie trebuie sa o ia el si nu vreau sa-l influientez nici intr-un fel...oare trebuie sa am rabdare in continuare?
....eu sunt singura....oare trebuie sa mai tac?....din cauza singuratatii probabil ma doare ca nu ma suna tot tinpul?...ca nu-mi scrie?...asa cum face in momentele de liniste....cind i-mi scrie lucruri minunate....cind i-mi da telefoane ori de cite ori poate...nu stiu daca mai am puterea sa mai continui asa.....a sarut si aveti grija cui incredintati dragostea.....ca doare foarte tare.
oferte_2009
Postat pe 2 Februarie 2009 16:21
_____________ AM JI EU O MARE PROBLEMA..VA ROG FRUMOS..am un baiat de este cu mine in clasa..ji de 3 ani
ji ceva nuj ce are k nu ma lasa in pace ji ma tachineaza..ideea este ca mi-a dat webcam-ul ji s-a masturbat in fata mea:|..iar eu i-am zis sa se duca dracului ji i-am dat ignore .eu nu l-am bagat niciodata in seama ji nici nu i-am facut vreun rau..tin sa mentionez ca sunt o fata cuminte,nu am avut niciodata prieten nu ca toate parasutele de azi :sml- ideea este ca m-a amenintat de atatea ori cu"lasa ca vezi tu"etc..aa ji cand ma vede se uita ffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff ciudat la fundul meu nu am mai vazut vreun baiat sa se uite aja la fundul unei fete..ji cand ma vede parca se uita pervers...VA ROG zice-tzi-mi ce are baiatul asta cu mine sau ce are ca mi-e frica

Postat pe 14 Februarie 2009 00:49
ce are sau ce gandeshte............:|

Postat pe 14 Februarie 2009 00:50
De la: wwilliamlevygutierrez, la data 2009-02-14 00:49:07 _____________ AM JI EU O MARE PROBLEMA..VA ROG FRUMOS..am un baiat de este cu mine in clasa..ji de 3 ani
ji ceva nuj ce are k nu ma lasa in pace ji ma tachineaza..ideea este ca mi-a dat webcam-ul ji s-a masturbat in fata mea:|..iar eu i-am zis sa se duca dracului ji i-am dat ignore .eu nu l-am bagat niciodata in seama ji nici nu i-am facut vreun rau..tin sa mentionez ca sunt o fata cuminte,nu am avut niciodata prieten nu ca toate parasutele de azi :sml- ideea este ca m-a amenintat de atatea ori cu"lasa ca vezi tu"etc..aa ji cand ma vede se uita ffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff ciudat la fundul meu nu am mai vazut vreun baiat sa se uite aja la fundul unei fete..ji cand ma vede parca se uita pervers...VA ROG zice-tzi-mi ce are baiatul asta cu mine sau ce are ca mi-e frica

poate vrja sa faca cu fundul tau ceva pervers. Cu diriginta ai fobrit daspre ashta? Ca nu-i vrumos she face
Full_Metal_Jacket
Postat pe 14 Februarie 2009 01:11
De la: wwilliamlevygutierrez, la data 2009-02-14 00:49:07 _____________ AM JI EU O MARE PROBLEMA..VA ROG FRUMOS..am un baiat de este cu mine in clasa..ji de 3 ani
ji ceva nuj ce are k nu ma lasa in pace ji ma tachineaza..ideea este ca mi-a dat webcam-ul ji s-a masturbat in fata mea:|..iar eu i-am zis sa se duca dracului ji i-am dat ignore .eu nu l-am bagat niciodata in seama ji nici nu i-am facut vreun rau..tin sa mentionez ca sunt o fata cuminte,nu am avut niciodata prieten nu ca toate parasutele de azi :sml- ideea este ca m-a amenintat de atatea ori cu"lasa ca vezi tu"etc..aa ji cand ma vede se uita ffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff ciudat la fundul meu nu am mai vazut vreun baiat sa se uite aja la fundul unei fete..ji cand ma vede parca se uita pervers...VA ROG zice-tzi-mi ce are baiatul asta cu mine sau ce are ca mi-e frica



Ma fata..pe langa faptul ca nu inteleg o boaba din ce dreaq ai scris tu mai sus..nu stiu ce sa iti raspund..a nici nu stiu cati ani ai...da vad ca habar n-ai de limba romana!
Ia incearca sa scrii normal...ca poate primesti si raspunsuri!
mary_ct
Postat pe 14 Februarie 2009 01:27
De la: mary_ct, la data 2009-02-14 01:27:36
De la: wwilliamlevygutierrez, la data 2009-02-14 00:49:07 _____________ AM JI EU O MARE PROBLEMA..VA ROG FRUMOS..am un baiat de este cu mine in clasa..ji de 3 ani
ji ceva nuj ce are k nu ma lasa in pace ji ma tachineaza..ideea este ca mi-a dat webcam-ul ji s-a masturbat in fata mea:|..iar eu i-am zis sa se duca dracului ji i-am dat ignore .eu nu l-am bagat niciodata in seama ji nici nu i-am facut vreun rau..tin sa mentionez ca sunt o fata cuminte,nu am avut niciodata prieten nu ca toate parasutele de azi :sml- ideea este ca m-a amenintat de atatea ori cu"lasa ca vezi tu"etc..aa ji cand ma vede se uita ffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff ciudat la fundul meu nu am mai vazut vreun baiat sa se uite aja la fundul unei fete..ji cand ma vede parca se uita pervers...VA ROG zice-tzi-mi ce are baiatul asta cu mine sau ce are ca mi-e frica



Ma fata..pe langa faptul ca nu inteleg o boaba din ce dreaq ai scris tu mai sus..nu stiu ce sa iti raspund..a nici nu stiu cati ani ai...da vad ca habar n-ai de limba romana!
Ia incearca sa scrii normal...ca poate primesti si raspunsuri!

Nu-i mai trebuie sfaturi fetei Si-a sters contul
Full_Metal_Jacket
Postat pe 14 Februarie 2009 01:44
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2009-02-14 01:44:08
De la: mary_ct, la data 2009-02-14 01:27:36
De la: wwilliamlevygutierrez, la data 2009-02-14 00:49:07 _____________ AM JI EU O MARE PROBLEMA..VA ROG FRUMOS..am un baiat de este cu mine in clasa..ji de 3 ani
ji ceva nuj ce are k nu ma lasa in pace ji ma tachineaza..ideea este ca mi-a dat webcam-ul ji s-a masturbat in fata mea:|..iar eu i-am zis sa se duca dracului ji i-am dat ignore .eu nu l-am bagat niciodata in seama ji nici nu i-am facut vreun rau..tin sa mentionez ca sunt o fata cuminte,nu am avut niciodata prieten nu ca toate parasutele de azi :sml- ideea este ca m-a amenintat de atatea ori cu"lasa ca vezi tu"etc..aa ji cand ma vede se uita ffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff ciudat la fundul meu nu am mai vazut vreun baiat sa se uite aja la fundul unei fete..ji cand ma vede parca se uita pervers...VA ROG zice-tzi-mi ce are baiatul asta cu mine sau ce are ca mi-e frica



Ma fata..pe langa faptul ca nu inteleg o boaba din ce dreaq ai scris tu mai sus..nu stiu ce sa iti raspund..a nici nu stiu cati ani ai...da vad ca habar n-ai de limba romana!
Ia incearca sa scrii normal...ca poate primesti si raspunsuri!

Nu-i mai trebuie sfaturi fetei Si-a sters contul



Am vazut de aseara...vroiam sa vad cati ani are...da ia-o de unde nu-i...
mary_ct
Postat pe 14 Februarie 2009 12:37
de ce pe GOOGLE???
SIDONIA69
Postat pe 5 Martie 2009 11:53
[
luciamanta
Postat pe 25 Martie 2009 15:23
Despre avorturi - poezie de Pãrintele Ilie Cleopa

Oare mamã sã mai fie
Aceea ce-ºi omoarã fiii?
Care fiarã vreodatã
ªi-a omorât a sa fatã?

Nici o fiarã, tu sã ºtii,
Nu-ºi omoarã ai sãi fii,
Numai mama cea creºtinã
S-a fãcut ca o hainã.

Este mai rea ca o fiarã,
E de plâns ºi de ocarã
Ca ea îºi omoarã fiii
ªi este vas al urgiei.

A lui Dumnezeu urgie
O va munci pe vecie
Cã pe pruncii ei cei vii
Ea i-a dat la cãsãpii.

Pe la doctori i-a ucis,
Cu gheena ea s-a aprins
Cã nevinovaþii prunci
I-a supus la grele munci

Spre a fi tãiaþi bucãþi
ªi aruncaþi prin gãleþi.
Vai ºi-amar de-acele mame
Ce ºi-au mâncat a lor carne.

Nu carne de dobitoc
Care se frige la foc,
Ci carne de oameni vii,
De nevinovaþi copii.

Sã ºtiþi voi, mame nebune,
Cã altfel nu vã pot spune,
Care-avorturi aþi comis,
De douã ori aþi ucis.

Nevinovaþilor prunci
Le-aþi dat îndoite munci;
Trupul lor nevinovat
În cuþit l-aþi aruncat.

Sufletul lor chinuit
De luminã l-aþi lipsit,
Cã botez n-au apucat
ªi-n luminã n-au intrat.

Iar în ziua de apoi
Ei vã vor pârî pe voi,
Cã de viaþã i-aþi lipsit
ªi raiul n-au moºtenit.

Iar când voi o sa muriþi
Iadul o sã-l moºteniþi.
Plângeþi acum cu amar
Ca sã scãpaþi de tartar.

Cât mai este vreme-acum
Mergeþi la duhovnic bun,
Cu lacrimi sã vã cãiþi
ªi sã vã mãrturisiþi,

C-aþi ucis pe-ai voºtri fii
Si i-aþi omorât de vii,
Cu moartea cea mai amarã
Voi i-aþi scos din viaþã afarã.

Pruncii cei nevinovaþi
Stau în beznã aruncaþi,
Cãci mãmica lor hainã
N-a vrut sã le dea luminã.

Dumnezeu la început,
Pe Eva când a fãcut,
Cu un nume tãinuit
"Viaþã" pe ea a numit.

ªi i-a spus copii sã nascã,
Cu-al ei lapte sã-i hrãneascã,
În dureri sã nascã fii,
Spre-a fi mamã celor vii.

Iar voi, mamelor nebune,
Moarte semãnaþi în lume,
Din a dracilor povaþã
Omorâþi ºi nu daþi viaþã.

Diavolul uºor vã-nºealã
ªi vã prinde cu momealã,
Cãci acela la-nceput
Omorâtor s-a fãcut.

Iarã voi lui aþi urmat,
Sãvârºind mare pãcat,
Omorând pruncii de vii,
Ducându-i la cãsãpii.

N-aþi fost voi izvor de viatã,
Ci spre moarte-aþi fost povaþã.
N-aþi voit sã naºteþi prunci
ªi veþi primi grele munci.

De aceea voi sã ºtiþi:
Nu puteþi femei sã fiþi,
Nu sunteþi femei de seamã,
De nu vreþi sã fiþi ºi mamã.

Ori pãziþi voi fecioria
ªi lãsaþi cãsãtoria,
Spre a fi femei alese
ªi a Domnului mirese.

De nu-þi place fecioria,
Sã iubeºti cãsãtoria,
Sã duci sarcina de mamã,
Sã fii femeie de seamã.

Sã nu te faci roabã plãcerii
ªi unealta desfrânãrii,
Ci a naºterii durere
Sã o primeºti cu plãcere.

Cã pedeapsã vei avea
ªi de iad nu vei scãpa
Porunca de n-o pãzeºti
ªi de naºteri te fereºti.

A te mântui doreºti,
Durerea sã o primeºti.
Durerea-þi aduce þie
Cereasca împãrãþie.

De-ai ucis bãiat sau fatã
Ce ar fi trãit odatã
Poate ar fi fost un om vestit
Ce pe mulþi ar fi izbãvit.

Poate-un împãrat sau domn
Sau vreun sfânt sau mare om,
Care, de s-ar fi rugat,
Suflete ar fi salvat,

Pe mulþi ar fi mântuit,
Chiar din focul cel cumplit,
Pe mulþi ar fi ajutat
Sã aibã sufletul curat,

Iar de-ar fi fost el un sfânt
ªi om tare la cuvânt,
Prin ale sale cuvinte
Pe mulþi lumina la minte,

Spre-a întoarce la luminã
ªi la vesnica odihnã,
ªi a le fi spre lãmurire
Spre veºnica fericire.

Mamã, mamã blestematã,
Ai gândit tu vreodatã,
Când îþi ucideai copiii,
Cã aceºtia au sã-nvie

În ziua cea de apoi,
Când vom învia ºi noi,
ªi-au sã-þi cearã socotealã
Pentru moartea lor amarã?

Pentru cã tu i-ai ucis
ªi-n întuneric i-ai trimis.
Atunci ei te vor mustra
ªi-aºa te vor întreba:

"Cum ai îndrãznit tu, mamã,
Mamã cu inima de-aramã,
Ca sã ne ucizi pe noi
ªi sã ne dai la gunoi?

N-ai gândit tu oare-atunci
Cã în iad sunt grele munci
Pentru cei rau ucigasi
Care ucid copilaºi?

N-ai crezut cã vede Domnul
Tot ceea ce face omul?"
Vei da seama ce-ai fãcut
ªi câþi copii ai crescut.

Ai ales numai plãcerea
ªi ai ocolit durerea,
Dar la judecatã atunci
O sã ai amare munci.

ªi pentru a ta plãcere
Tu vei merge în durere
ªi-a lui Dumnezeu mânie
Te va duce la pieire,

În iad te vei osândi,
Munca o vei dobândi,
De nu te vei pocãi
ªi nu te vei spovedi.
lasa copilul sa traiasca
lourdess
Postat pe 17 Aprilie 2009 09:18
De la: lourdess, la data 2009-04-17 09:18:37Despre avorturi - poezie de Pãrintele Ilie Cleopa

Oare mamã sã mai fie
Aceea ce-ºi omoarã fiii?
Care fiarã vreodatã
ªi-a omorât a sa fatã?

Nici o fiarã, tu sã ºtii,
Nu-ºi omoarã ai sãi fii,
Numai mama cea creºtinã
S-a fãcut ca o hainã.

Este mai rea ca o fiarã,
E de plâns ºi de ocarã
Ca ea îºi omoarã fiii
ªi este vas al urgiei.

A lui Dumnezeu urgie
O va munci pe vecie
Cã pe pruncii ei cei vii
Ea i-a dat la cãsãpii.

Pe la doctori i-a ucis,
Cu gheena ea s-a aprins
Cã nevinovaþii prunci
I-a supus la grele munci

Spre a fi tãiaþi bucãþi
ªi aruncaþi prin gãleþi.
Vai ºi-amar de-acele mame
Ce ºi-au mâncat a lor carne.

Nu carne de dobitoc
Care se frige la foc,
Ci carne de oameni vii,
De nevinovaþi copii.

Sã ºtiþi voi, mame nebune,
Cã altfel nu vã pot spune,
Care-avorturi aþi comis,
De douã ori aþi ucis.

Nevinovaþilor prunci
Le-aþi dat îndoite munci;
Trupul lor nevinovat
În cuþit l-aþi aruncat.

Sufletul lor chinuit
De luminã l-aþi lipsit,
Cã botez n-au apucat
ªi-n luminã n-au intrat.

Iar în ziua de apoi
Ei vã vor pârî pe voi,
Cã de viaþã i-aþi lipsit
ªi raiul n-au moºtenit.

Iar când voi o sa muriþi
Iadul o sã-l moºteniþi.
Plângeþi acum cu amar
Ca sã scãpaþi de tartar.

Cât mai este vreme-acum
Mergeþi la duhovnic bun,
Cu lacrimi sã vã cãiþi
ªi sã vã mãrturisiþi,

C-aþi ucis pe-ai voºtri fii
Si i-aþi omorât de vii,
Cu moartea cea mai amarã
Voi i-aþi scos din viaþã afarã.

Pruncii cei nevinovaþi
Stau în beznã aruncaþi,
Cãci mãmica lor hainã
N-a vrut sã le dea luminã.

Dumnezeu la început,
Pe Eva când a fãcut,
Cu un nume tãinuit
"Viaþã" pe ea a numit.

ªi i-a spus copii sã nascã,
Cu-al ei lapte sã-i hrãneascã,
În dureri sã nascã fii,
Spre-a fi mamã celor vii.

Iar voi, mamelor nebune,
Moarte semãnaþi în lume,
Din a dracilor povaþã
Omorâþi ºi nu daþi viaþã.

Diavolul uºor vã-nºealã
ªi vã prinde cu momealã,
Cãci acela la-nceput
Omorâtor s-a fãcut.

Iarã voi lui aþi urmat,
Sãvârºind mare pãcat,
Omorând pruncii de vii,
Ducându-i la cãsãpii.

N-aþi fost voi izvor de viatã,
Ci spre moarte-aþi fost povaþã.
N-aþi voit sã naºteþi prunci
ªi veþi primi grele munci.

De aceea voi sã ºtiþi:
Nu puteþi femei sã fiþi,
Nu sunteþi femei de seamã,
De nu vreþi sã fiþi ºi mamã.

Ori pãziþi voi fecioria
ªi lãsaþi cãsãtoria,
Spre a fi femei alese
ªi a Domnului mirese.

De nu-þi place fecioria,
Sã iubeºti cãsãtoria,
Sã duci sarcina de mamã,
Sã fii femeie de seamã.

Sã nu te faci roabã plãcerii
ªi unealta desfrânãrii,
Ci a naºterii durere
Sã o primeºti cu plãcere.

Cã pedeapsã vei avea
ªi de iad nu vei scãpa
Porunca de n-o pãzeºti
ªi de naºteri te fereºti.

A te mântui doreºti,
Durerea sã o primeºti.
Durerea-þi aduce þie
Cereasca împãrãþie.

De-ai ucis bãiat sau fatã
Ce ar fi trãit odatã
Poate ar fi fost un om vestit
Ce pe mulþi ar fi izbãvit.

Poate-un împãrat sau domn
Sau vreun sfânt sau mare om,
Care, de s-ar fi rugat,
Suflete ar fi salvat,

Pe mulþi ar fi mântuit,
Chiar din focul cel cumplit,
Pe mulþi ar fi ajutat
Sã aibã sufletul curat,

Iar de-ar fi fost el un sfânt
ªi om tare la cuvânt,
Prin ale sale cuvinte
Pe mulþi lumina la minte,

Spre-a întoarce la luminã
ªi la vesnica odihnã,
ªi a le fi spre lãmurire
Spre veºnica fericire.

Mamã, mamã blestematã,
Ai gândit tu vreodatã,
Când îþi ucideai copiii,
Cã aceºtia au sã-nvie

În ziua cea de apoi,
Când vom învia ºi noi,
ªi-au sã-þi cearã socotealã
Pentru moartea lor amarã?

Pentru cã tu i-ai ucis
ªi-n întuneric i-ai trimis.
Atunci ei te vor mustra
ªi-aºa te vor întreba:

"Cum ai îndrãznit tu, mamã,
Mamã cu inima de-aramã,
Ca sã ne ucizi pe noi
ªi sã ne dai la gunoi?

N-ai gândit tu oare-atunci
Cã în iad sunt grele munci
Pentru cei rau ucigasi
Care ucid copilaºi?

N-ai crezut cã vede Domnul
Tot ceea ce face omul?"
Vei da seama ce-ai fãcut
ªi câþi copii ai crescut.

Ai ales numai plãcerea
ªi ai ocolit durerea,
Dar la judecatã atunci
O sã ai amare munci.

ªi pentru a ta plãcere
Tu vei merge în durere
ªi-a lui Dumnezeu mânie
Te va duce la pieire,

În iad te vei osândi,
Munca o vei dobândi,
De nu te vei pocãi
ªi nu te vei spovedi.
lourdess
Postat pe 17 Aprilie 2009 09:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Helppppp!!!!! 2 De la: razz 27 Noiembrie 2008 00:14
Intr o relatie se discuta viata sexuala a partenerilor? 51 De la: brunita 31 Ianuarie 2014 12:13
Lipsa de idei 10 De la: kudika_978760 19 Ianuarie 2015 15:42
Ce este de facut? 18 De la: alexia_9 2 Septembrie 2012 21:26
Solutii din POPOR 147 De la: kudika370451 14 Martie 2011 19:13