Setari Cookie-uri

cistita dupa sex

De la: kudika_8086, la data 2012-05-22 09:48:01Exact asta am facut...chiar azi am mers la doctorul de familie si mi-a dat trimitere si urmeasa sa fac orocultura. Si totusi...mama mea nu stie nimic de viata sexuala,ca am inceputa ea doar sa gand ca am am racit sau pur si simplu ca am luat o infectie. Vreo posibilitate sa-i zica doctorul?:( Ms,mult!!!



Nu are nicio legatura infectia urinara cu virginitatea ta,apoi,datele privind starea ta de sanatate sunt private!!!Esti minora cumva,nu am retinut varsta ,pe care o ai!!!!Daca esti minora,mama ta poate cere relatii suplimentare,dar medicul va decide daca i le poate furniza sau nu!!Sfatul meu este acela de a discuta cu mama ta,,nu este nicio problema in ceea ce te priveste,dimpotriva,te poate ajuta foarte mult!!!Nu,medicul nu ii poate spune despre viata ta sexuala,intrucat nu face subiectul discutiei !!!Infectia urinara sau cistita pot reprezenta alt segment al sanatatii tale si anume ,cel ce tine de urologie!!! Fii mai atenta pe viitor!!!Atentie maxima la igiena intima ,inainte si dupa actul sexual!!
MissRainbow
Postat pe 22 Mai 2012 10:16
Inca ceva...bacteria aceasta ''Ecoli'' se poate transmite doar prin contact sexual??
kudika_8086
Postat pe 22 Mai 2012 10:41
De la: kudika_8086, la data 2012-05-22 10:41:43Inca ceva...bacteria aceasta ''Ecoli'' se poate transmite doar prin contact sexual??



Nu!Aceasta bacterie traieste in intestinul subtire si se poate transmite prin fecale,,de aceea este foarte importanta mentinerea igienei intime la cote corespunzatoare!!Spalarea pe maini dupa folosirea toaletei si in zona intima dupa fiecare scaun daca este posibil,utilizarea hartiei igienice corect,dinspre zona intima spre anus,lenjerie intima curata,numai din bumbac,constipatia favorizeaza aparitia acestei bacterii distructive,deci,,este indicat sa nu suferi de asa ceva,asternuturi curate,sterilizate periodic ,,viata sexuala desfasurata in conditii igienice,,iata cateva directii de interes!!!Aceasta se trateaza medicamentos si medicina alternativa are cateva solutii de rezolvare a problemei!!Atentie,,,infectiile urinare sunt recidivante si devin cronice ,afectand astfel aparatul urinar,,,vezica urinara si rinichii!!!
MissRainbow
Postat pe 22 Mai 2012 10:58
Ms mult ! mi-ai fost de mare ajutor!pup
kudika_8086
Postat pe 22 Mai 2012 11:11
dar inainte de sex de ce n-ai fost cinstita ?
kudika_8059
Postat pe 22 Mai 2012 11:18
De la: kudika_8086, la data 2012-05-22 11:11:44Ms mult ! mi-ai fost de mare ajutor!pup



Pentru putin,fata draga,atentie la sanatate si discuta cu mama ta,,,iti va sta alaturi,,asculta ceea ce iti spun,,doar si eu sunt mama,am fiice si le sprijin ori de cate ori mi-o cer!!!!!!
MissRainbow
Postat pe 22 Mai 2012 11:20
nu discuta cu mama ta,ca o sa rida de tine,ba esti cinstita,ba necinstita
kudika_8059
Postat pe 22 Mai 2012 11:29
Am tot experimentat si facut teste de tot felul, analize dupa analize, a iesit la inceput e-coli 1.000.000 u.i. apoi a iesit negativ. Atunci era intr-adevar o cistita netratata dar am scapat cu bine de ea cu o cura de antibiotice prescrise de medic in urma antibiogramei. Usturimile se manifestau dupa fiecare contact sexual chiar si dupa ce nu mai aveam cistita sau vreo alta infectie urinara sau vaginala si dintr-o data mi-a venit ideea sa schimbam prezervativele si nu oricum ci documentat. Ne-am documentat amandoi de pe site-uri dar mai ales de pe ambalajul acestor prezervative care te protejeaza de sarcina si de boli cu transmitere sexuala dar care contin atat de multi agenti chimici incat ne-a trebuit aproape un an de zile sa gasim tipul adecvat de prezervative. De-atunci nu mai avem probleme, mentionez ca aveam rezultatele analizelor perfecte, negative. Erau negative si cele de la urocultura si testul PAP. Nu vorbesc de tratamente naturiste ca de merisoare si frunze de tot felul m-am saturat deja. Acum imi refac flora intestinala cu probiotice, de la atatea antibiotice pe care mi le-au prescris medicii mi-am facut praf organismul, si folosesc doar prezervative lubrifiate cu lubrifianti pe baza de apa. Atentie mare la modul in care alegeti sa va protejati!
cineva_nou
Postat pe 13 Ianuarie 2016 23:43
Nu uita de asemenea sa te speli cu gel intim, si acela trebuie sa ti-l alegi pe masura. Eu folosesc Lactacyd si este foarte eficient pentru mine dar e suficienta si apa de la robinet, decat sa introduci chimicale acolo unde nu e cazul, mai bine spala-te cu apa pana dai de gelul intim potrivit. Uita de tampoanele zilnice, eventual pune ceva fara parfum si arome ca doar trebuie sa fii curata nu parfumata acolo jos. Nu uita de regulile elementare de igiena intima dar nu e cazul sa exagerezi cu spalaturi vaginale sau alte astfel de practici. Ele se fac doar la recomandarea medicului. Mai lasa apa minerala pe care o bei in cantitati industriale doar ca sa ai acei 2 litri de apa pe zi. Apa poate fi bauta si sub forma de ceai, din acela pe care-l ai acasa, de fructe sau medicinal este totutna doar sa nu fie unilateral, acum bei unul de fructe, peste o ora bei unul de musetel sau de menta. Cozile de cires sunt excelente in ceai dar nu trebuie sa exageram. Este suficienta o cana sau doua cu ceai pentru afectiuni urinare, restul poate fi orice fel de lichid. Eu incerc sa evit bauturile de gen nectar cumparat din magazin, prefer sa mananc fructul ca atare. Mananc si iaurt si asta in fiecare zi dar iarasi cu masura, e nevoie si de supa si de mancare care sa asigure un aport de vitamine si minerale pentru organism. Deci, echilibrul este cheia succesului, spun eu care am trecut prin foarte multe incercari alaturi de el, care m-a sustinut tot timpul si caruia ii multumesc pentru tot sprijinul acordat. Suntem fericiti acum si ne ajutam unul pe altul, avem grija de noi si de relatia noastra.
cineva_nou
Postat pe 14 Ianuarie 2016 00:17
Inca un amanunt, zic eu ca este important. El si-a facut analizele si le avea negative tot timpul. Problema ne-am pus-o si sub aceasta forma dar nu era cazul. Amandoi suntem acum ”vindecati” de fapt mare lucru nu aveam doar o mica eroare la alegerea prezervativelor. Acum cumparam doar din acelea care sunt lubrifiate cu lubrifiant pe baza de apa.

Multa sanatate tuturor!
cineva_nou
Postat pe 14 Ianuarie 2016 00:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
E suparata pe mine, flori, culori ? help. 16 De la: james_zelo 10 Februarie 2010 03:49
Resuscitarea sperantei 47 De la: dusmanu_lu_Celina 14 Noiembrie 2010 06:56
Prietena mea are 25 de ani si e virgina... 101 De la: animallover 30 August 2011 11:18
certuri frecvente cu parintii :( 4 De la: darksukkubus69 25 Aprilie 2010 01:57
Buna! 16 De la: franziska_eu 15 Februarie 2012 11:31