Setari Cookie-uri

am nevoie de sfaturi

Buna .Sunt noua pe aici,si v as ruga daca puteti sa mi dati si mie niste sfaturi,pt ca simt ca nu mai pot.Povestea mea suna cam asa ....in urma cu 7 luni m am despartit de o persoana cu care am avut o relatie de 5 ani.Nu mai mergea ,din nici un punct de edere.Am trecut peste, si mi am spus ca nu imi mai trebuie un alt barbat ,in viitorul apropiat cel putin.Inca cum socoteala de acasa nus e potrieste cu cea din targ,....m am indragostit.El un barbat charmant,glumet,stilat.Toate lucrurile pareau sa mearga bine intre noi.....inclusiv relatiile intime.Dupa 2 luni si jumatate ne am despartit.Eu am pus punct,desi tineam la el mai mult decat la orice pe lumea asta.Am facut o pt ca mi se parea mie ca este cam rece...si inca sustin asta....dar abia acum am inteles ca acesta este felul lui de a fi(am aflat de curand de la verisoara lui cu care sunt colega de facultate,la fel se poarta si cu ea...cand este fff dragut si amabil,cand nici nu o bag ain seama).Offfff. Dupa 2 luni de la despartire nu reusesc sa mi l scot din cap ...si din suflet!!!!Din ziua in care am pus punct relatiei si pana astazi ma gandesc zi de zi la el,si in loc sa mi treaca mai rau imi este dor de el,si nu ne am mai vazut deloc si nici l atel nua m mai vbt.El este ffff orgolios de felul lui.Plang f des si nu stiu ce sa fac.De apropiat de altcineva nu se pune problema,pt ca am incercat si nu am reusit,nu stua inchisa in casa,am prieteni ,ies,am servici,am ocupatie.Cand imi vine in minte,incerc sa m agandesc la altceva ,,,,,dar se pare ca nimic nu functioneaza.Nu am somtit asta pt nimeni nicodata,desi am avut o rel de 5 ani inainte,si am mai fost indragostita.Ma desparteam.....sufeream 1 zi 2..1 saptamana si imi trecea.Acum chiar nu stiu ce se intampla cu mine.L as vrea inapoi,as vrea sa incerc sa ma apropii iar de el,dar nu stiu cum sa o fac,stiu ca este singur,nu are pe nimeni.Nu ma interesez eu de el,pur si simplu imi ajunge la urechi fara sa reau.Verisoarei lui ii spun sa schimbe subiectul cand vb despre el,tot ca sa il las in trecut.Acum stie si nu mai b despre el in prezenta mea.Mi se inmoaie genunchii de cate ori ii vad masina,din intamplare,sau de cate ori il vad de la distanta(pt ca,contact vizual direct nu am mai avut de atunci),incepe sa mi bata inima ingrozitor de tare,si incep sa tremur.As vrea sa stie ca imi pare rau pt alegerea pe care am facut o atunci si ca regret in fiecare zi,dar nu stiu cum sa fac acest lucru,fara totusi sa creada ca sunt disperata(chiar daca pe undeva acesta este adevarul!).Imi este teama sa ii dau vre un semn,pt ca ma gandesc ca ma v a respinge si imi va vorbi urat.Nu stiu cum sa procedez.Mi ar prinde bine niste sfaturi,de l apersoane care au trecut prin asta,care au mai multa experienta ca mine.V as fi recunoscatoare...
adela8484
Postat pe 6 Noiembrie 2008 19:03
Buna! Cred ca ar trebui sa-ti iei inima-n dinti si sa vorbesti cu el. Chiar daca e orgolios nu cred ca iti va vorbi urat sau cel putin nu ar trebui sa o faca. Poate reusiti sa comunicati, sa ii spui ceea ce simti.Fa-ti curaj ca de pierdut nu ai!
KMY8677
Postat pe 6 Noiembrie 2008 19:14
din proprie experienta te sfatuiesc sa renunti si tu putin la orgoliul tau(eu zic ca nu doar el e orgolis:)),daca crezi ca intr-adevar merita si chiar il vrei langa tine asa cum e ,pt.ca la o transformare totala din partea lui nu cred ca te poti astepta...si eu din prea mult orgoliu si pt ca asteptam prea mult din partea lui,era sa-l pierd pe pritenul meu care ,din fericire ca m-am trezit la timp, va deveni sotul meu la anu'
biutza81
Postat pe 6 Noiembrie 2008 19:22
Hmmm...orgolios zici? Si nu te-a mai cautat?
Urat... Daca tinea la tine, macar intreba de tine nu? Aflai de la verisoara.
Il poti suna sa-l intrebi ce face. Nu cred ca va avea un rezultat pozitiv, dar....incercarea moarte n-are.
Cunosc genul acesta de barbati, am trecut si eu prin asta. La mine nu a avut nici un rezultat. In cazul meu avea o alta si am aflat mai tarziu.
Poate tu o sa ai mai mult noroc decat mine. Succes! Suna-l.
lonely_soul
Postat pe 6 Noiembrie 2008 19:32
hmmm...nush ce sa zic....eram intr o zi in curtea facultati cu verisoara lui,ea vb cu el la tel...eu vb cu varul meu,care imi spunea ca vrea sa plece din tara,si i am spus ca merg si eu sa raman acolo.El a intrebat o pe verisoara lui ''unde vrea adela ra ramana''?Ea i a spus ca nu stie cu cine si ce am vbt l atel,si toata ziua respectiva a incercat s ao traga de limba.Ea mi a mai spus de cateva ori ca el a facut referire la mine cu diferite ocazii,dar ffff pe ocolite.Si de cate ori se refera la mine spune ca sunt fata buna,si ca am suflet bun,,,dar ca ma enervez aiurea....
adela8484
Postat pe 6 Noiembrie 2008 20:08
bialenz...ai dreptate....nu doar el este oprgolios,si eu sunt,cateodata exagerat de orgolioasa,daca nu eram ,l as fi sunat deja,dar........mereu ma gandesc ca nu ''o sa dea bine'' in fata lui....
adela8484
Postat pe 6 Noiembrie 2008 20:10
Moaaama! Pai chiar ca-i orgolios!
Chiar sunt curioasa - daca-l suni - ce texte are!
Dupa cum spui, nu-i esti chiar indiferenta.
lonely_soul
Postat pe 6 Noiembrie 2008 20:11
pai trimite-i cu tupeu un mesaj de ex ”buna ,ce faci?”si de acolo cred ca o sa te intrebe si el ca tu ce faci,ca doar nu ati ramas dusmani nu?si apoi ii zici ca iti era dor de el si ai vrut sa mai stii ce face!La mine a functionat asta tot timpul!incearca si tu!cu tupeu!incercarea moarte nu are!bafta
playboy
Postat pe 6 Noiembrie 2008 20:22
asa era si in timpul relatie.Una calda 2 reci.Acum era fff dragut si ma alinta,iar peste 1h se purta cu mine ca si cu o amica.Am intrebat o pe verisoara lui despre asta,acum dupa ce ne am despartit,pt ca in timpul verii nu am vbt cu ea,a fost plecata din tara plus ca ea a preferat sa nu se bage,si mi a spus ca asa se poarta cu absolut toata lumea,inclusiv cu parinttii lui....deci am ajuns la concluzia ca asa este el.Eu initial am crezut ca este ceva in neregula cu mine,ca gresesc eu undeva,,,,ca am gresit eu cu ceva.Desi cand eram impreuna il provocam la discurii si imi spunea ca din punctul lui de vedere este f bine,si ca nu are ce sa mi reproseze.Ba chiar dupa 2 luni de relatie l am intrebat: pe o scal ade la 1 la 10 cam pe unde situeaza el relatia noastra...si mi a spus ca la 8....adik mie mi se parea bine,dupa atitudinea lui nu ma asteptam la raspunsul asta.As vrea sa l sun...dar nush ce sa i spun,sub ce pretext,......nu am nici o idee.Eu de felul meu sunt f vorbareata si sociabila,am replica l aorice,in prezent alui ma inmoi,nici nu mai stiu sa fac o propozitie.........
adela8484
Postat pe 6 Noiembrie 2008 20:24
Vaaai! Curaj draga! Nu te subestima!
Daca vorbesti cu el, in momentul cind vb cu el, ca sa nu te inmoi si sa tremuri, gandeste numai cati umbla cu limba scoasa dupa tine.
Esti frumoasa, esti tanara, inteligenta, diferenta de la 8 la 10 e doar orgoliul masculin.
lonely_soul
Postat pe 6 Noiembrie 2008 20:31
nu anita nu am ramas dusmani.insa el cred ca este f suparat pt ca eu am spus stop,si i am ranit orgoliul.Stiu de l averidsoar alui,inca inainte de al cunoaste eu si de a avea o relatie cu el ca nu prea ''si a luat papucii'',insa de tipa cu care a stat inaintea mea a cam tras el sa ramana impreuna,ea cand vroia cand nu vroia.Nu mi a povestit el,mi a povestit verisoara lui.Si tipa l a tinut de umplutura....L a 2 sapt dupa ce ne am despartit l am abordat pe mess,tot asa pe ocolite,avea el un status si am comentat si eu pe seama statusului respectiv.Am vorbit vreo....7-8 randuri,de fapt a vorbit el...mi a spus ca sa ramanem prieteni si bla bla....adik se edea ca simtea nevoia sa aibe el ultimul cuvant,si ca i a fost afectat rau orgoliul ca pana in momentul respectiv avusesem eu ultimul cuvant.De atunci am hotarat sa nu i mai dau nici un semn,dar acum simt ca nu mai pot...Chiar nu am simtit asta niciodata..........
adela8484
Postat pe 6 Noiembrie 2008 20:32
fa ce simti, nu mai sta si medita ...
daca gresesti , nu-i nimic, inveti ..
morticia_adams
Postat pe 6 Noiembrie 2008 20:50
draga mea,stiu eu cum e cu orgoliul asta "cat casa" si sa stii ca de cele mai multe ori da roade,insa trebuie sa stii pana unde sa fortezi limitele si sa te hotarasti cu ce vrei sa ramai;cu el sau cu orgoliul tau,cu amandoua nu se prea poate bine,asta nu inseamna ca trebuie sa te lasi calcata in picioare,din contra,trebuie doar REPET:daca intr-adevar esti convinsa ca-l vrei cu adevarat si nu peste catva timp sa te deranjeze din nou felul lui de a fi si s-o terminati iarasi;ideal ar fi sa se schmbe el putin ....BAFTA!
biutza81
Postat pe 7 Noiembrie 2008 21:51
E normal sa te simti asa...pt ca tu ai pus punct fara un motiv concret......ca totusi....te desparti doar ca-l simti rece? fara sa fii vorbit cu el......

Inutil zici ca nu-l poti uita si ca plangi, chiar nu e ceva interesant, pt ca in fond ti-ai facut-o cu mana ta...si doar tu stii ca plangi si ca regreti.....

Tu ai luat decizia....tu ai fost cauza....tu ai facut actiunea...tu suporti consecintele......Regreti? Atunci ce-i defapt complicat????
E prea dur sentimentul ce singura ti l-ai pus in carca? De a te vedea la usa lui??? Daca nu tu esti persoana cu care sa vb deschis, despre probleme, schimbari, sentimente....felul de a fi....atunci sa ma scuzi....dar care-i????

Imbracata.....aranjeaza-te..si recupereaza ce-i al tau...dc tu asta simti...pt ca dc in timpul asta nu s-a pus cu alta, e clar ca e inca indurerat...in fond si tu i-ai intors spatele, fara ca poate el sa inteleaga motivul...sau sa stie cum sa reactioneze.....

Te duci...vorbesti cu el.....si dc nu te mai vrea...makr tu ai incercat, ai mintea si constiinta impacata si sufletul relaxat...ca macar o sa stii ca nu mai ai dupa cine sa plangi....asa ca....

Da-i bataie...dc nu tu...altcineva nu are cine, si ar fi chiar si ridicol sa apelezi prin intermediari....
i2fish
Postat pe 7 Noiembrie 2008 21:53




ASA SUNTEM NOI....vrem mereu atentie neconditionata...nelimitata....dar o primim, numai ca nici noi nu ne intelegem mereu.....El saracu se comporta normal poate....dar dc nu exista comunicare , nu aveti de unde sa stiti ce crede celalalt....comportati-va ca 2 maturi, discutati si terminati cu orgoliilea astea chiar copilaresti in situatia asta....e vb de voi si dragostea voastra.....dc vreti s-o ratati si sa n-o aflati, treaba voastra., dar nu e pacat?
i2fish
Postat pe 7 Noiembrie 2008 21:58
si totusi??? l-ai sunat? vin sarbatorile... un motiv bun sa petrecem alaturi de cei dragi...

Postat pe 20 Noiembrie 2008 22:19

TRIMITE-I UN MESAJ PRIN CARE SA-I EXPLICI CE TE-A DETERMINAT SA RENUNTI LA EL.ASTA E SINGURUL SFAT PE CARE TI-L POT DA.
RATUSKA SUNT.
motroc_raluca
Postat pe 3 Martie 2009 08:54
BUNA...cauta-l, vb cu el si lamuriti-va situatia..nu o lasa asa ptr ca o sa ai intrebari mult timp..in plus,orgoliu trebuie redus intr-o relatie....si daca ai impresia ca o sa regreti ca l-ai cautat...tine cont..mai bine sa-ti para rau ptr ceva ce ai facut, decat ptr ce nu ai facut.
c_tina2
Postat pe 3 Martie 2009 11:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu imi cereti sfaturi. :) 20 De la: Valy90 10 Aprilie 2011 21:12
as avea nevoie de un sfat!!!! 19 De la: geo_xx 14 Noiembrie 2009 19:00
O iubire de 5 ani :(((( 7 De la: zuzulika90 20 Mai 2013 21:18
cine ma poate ajuta....!!!!! 4 De la: Cassey_ 24 Mai 2009 14:14
cum sa`i mai diminuez iesirile la o bere...doua, trei..? 61 De la: kudika046656 5 Iunie 2011 00:29