Setari Cookie-uri

Violenta fizica si verbala-pentru toate fetele forumului care traiesc asa ceva

http://www.fundatiasensiblu.ro/fundatia_violenta.aspx
http://www.protectiasocialaalba.ro/Proiect%20campanie/tipologia_abuzului_domestic.html
etc (puteti cauta si voi pe net)

Asa o sa intelegeti ca atunci cand vorbiti de "iubire" aceasta se traduce de fapt in "atasamentul fata de agresor"...
Asa o sa intelegeti si ce efect are asupra personalitatii si psihicului - cum te schimba dintr-o persoana puternica intr-o carpa...
Asa veti intelege si de ce va e greu sa-i parasiti...
Dar...NU E TOTUL PIERDUT.
LUATI-VA INIMA IN DINTI SI SPUNETI NU. CERETI AJUTOR LA O ADICA (familie, prieteni, psihologi-cel mai indicat).
VIATA POATE FI ALTFEL. UNEORI CHIAR FRUMOASA. SAU MACAR LINISTITA. CHIAR DACA RAMANETI FARA PARTENER. NU VA FACETI GRIJI CA NU RAMANETI SINGURE. EXISTA SI ALTFEL DE BARBATI. SI SA VA IASA DIN CAP CA NU-I MERITATI PE CEI BUNI SAU CA VA MERITATI SOARTA. "Scaderea stimei de sine" nu este decat o alta consecinta. Una din multele.
tally_weijl
Postat pe 12 Noiembrie 2008 13:28
In cazul in care nu reusiti sa intrati pe cele doua sit-uri sau vreti sa mai cautati singure variatiuni pe tema data, eu am dat search pe google "femeia abuzata fizic"...
tally_weijl
Postat pe 12 Noiembrie 2008 13:42
Atentie mare! Nimic nu ucide si nu erodeaza mai mult o relatie decat violenta, fie ea si verbala.Oricat ar fi de docila o femeie, tot ajunge la un final,( cei drept tarziu, trist si cu efecte nedorite), mai devreme sau mai tarziu, SA REALIZEZE IN CE SITUATIE SE AFLA. Asa ca daca , aveti un minim de respect pentru voi nu va angajati intr-o astfel de relatie, deoarece sigur VA APAREA suferinta si va fi prea tarziu cand o sa va convingeti.Nu aduc acuzatii mamelor,SAU SCOLILOR, dar si educatia pe care o primesc acesti,,macio,, e de vina . Stiu uneori, din prea multa dragoste ne lasam odraslele mici ,,sa fuga pe aratura,, Dar ar trebui sa fim atente la temperamentul lor, cum sa-l canalizam si sa ne gandim si cum ar fi, daca nora abuzata ar fi fiica noastra. Nu ne-ar place.NU?
chisaura
Postat pe 26 Ianuarie 2009 10:10
Atentie mare! Nimic nu ucide si nu erodeaza mai mult o relatie decat violenta, fie ea si verbala.Oricat ar fi de docila o femeie, tot ajunge la un final,( cei drept tarziu, trist si cu efecte nedorite), mai devreme sau mai tarziu, SA REALIZEZE IN CE SITUATIE SE AFLA. Asa ca daca , aveti un minim de respect pentru voi nu va angajati intr-o astfel de relatie, deoarece sigur VA APAREA suferinta si va fi prea tarziu cand o sa va convingeti.Nu aduc acuzatii mamelor,SAU SCOLILOR, dar si educatia pe care o primesc acesti,,macio,, e de vina . Stiu uneori, din prea multa dragoste ne lasam odraslele mici ,,sa fuga pe aratura,, Dar ar trebui sa fim atente la temperamentul lor, cum sa-l canalizam si sa ne gandim si cum ar fi, daca nora abuzata ar fi fiica noastra. Nu ne-ar place.NU?
chisaura
Postat pe 26 Ianuarie 2009 10:10
Aoleo! Naspa topic... Ce sa zic, eu n am fost in situatia asta, si de aia nu le inteleg pe cele care accepta asa ceva. Eu as fugi mancand pamantul de asa un barbat. Urata treaba sa bati pe cineva care nu se poate apara...Lasitate fara margini...
inamina
Postat pe 4 August 2009 16:56
eu am fost in situatia asta...nu doresc nimanui sa treaca prin asa cva...multumesc lui dumnezeu ca mi a ddat puterea sa inchid usa pe din afara ....e f greu sa gasesti ajutor ..barbatii nostri inca mai traiesc in epoca de piatra..nu toti da o parte din ei da..probl e ca n multe zone nu gasesti un centru unde sa ceri ajutor..fondurile sunt pt altceva...pacat de copii implicati in astfel de situatii
flori109
Postat pe 17 Septembrie 2009 21:12
Pacat de femei! !! Ca la un moment dat se invata cu acest tratament, pe care ajung sa-l considere normal(desi nu consimt la el). Negativismul se instaleaza si generalizarile de genul :"De ce sa-l las, daca toti sunt asa? Daca dau peste mai rau?" iau locul principiilor si cunostintelor acumulate de-o viata.
Bataia te "malformeaza" psihic (daca nu si fizic) si te transformi intr-o alta persoana, mai slaba, mai lasa, mai resemnata si mai supusa.
Nu am fost intr-o asemenea situatia, si nici nu cred ca o sa fiu, pentru ca de la primul semn de violenta fizica, o sa-mi ascult orgoliul ,demnitatea si nu inima!
Cei care nu fac fata unei "batalii verbale" si nu au inteligenta necesara pentru a-si putea expune fara vulgaritate si fara violenta convingerile sunt pur si simplu "redusi". Mintea omului civilizat si cultivat poate sa creeze si sa puna in aplicare zeci, daca nu sute de solutii (rezonabile) pentru anumite probleme. Trebuie doar rabdare si informare, pentru cei care nu detin deja bagajul necesar de resurse.
Pentru cei care se cred "comandanti" in toate domeniile vietii lor si care incearca sa-si impuna regulile si sa porunceasca executia, nu vor sa se schimbe! ( Poate doar de...haine! )
pynky_naughty
Postat pe 19 Septembrie 2009 05:15
Poate ajuta si acest topic similar deschis de curand de o utilizatoare:

http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/28371/Femeile-maltratate/1.html
heaven2007
Postat pe 19 Septembrie 2009 09:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
incompatibilitate sexuala sau gay? 11 De la: lacrimioarabota 20 Iunie 2009 11:58
femeia gemeni +barbatul fecioara 2 De la: carmen_lungu21 30 Aprilie 2010 22:30
am nevoie de un sfat, vã rog ! 4 De la: kudika_23910 5 Ianuarie 2013 20:34
de ce depinde relatia noastra 15 De la: steffy91 21 Septembrie 2011 13:11
dieta cu apa!!!!!halp... 6 De la: geo_reincarcat_iara 20 Iulie 2010 23:03