Setari Cookie-uri

Pierduta in suferinta

Locuiesc in Canada de 13 ani si e cam greu sa gasesc pe cineva aici sa ma faca sa ma simt "ca acasa"...un roman. Aici e o populatie plina cu indineni si chinezi, iar romanii care sunt aici, nu prea sunt normali. Toti fac droguri si isi fac de cap...

Am cunoscut un baiat roman in Canada acum 4 ani si m-am indragostit de el. E foarte destept, acum isi face masterat-ul iar eu am terminat facultatea de economie la aceeasi universitate ca el. Invatam impreuna, si el era si presedintele Romanilor la universitatea noastra. M-a inspirat foarte mult ca persoana si am invatat multe de la el. Ma face fericita pentru ca are o fire blanda, tot ca a mea. E cu 3 ani mai mare ca mine (eu am 24, el 27)...nu sunt cu el, dar stie ca tin foarte mult la el. M-a intrebat intr-o zi daca vreau sa ma marit si am zis da, dar mi-a zis ca de unde stiu eu ca e singurul pentru mine...si ca daca am fi impreuna ii este teama ca-l parasesc dupa 2-3 ani. Am fost tare suparata pe el din cauza asta...cand iubesti pe cineva din toata inima, nu face sens sa ti se zica sa te uiti dupa altii. El stie foarte bine ca e singurul pentru mine. Cu toate ca el a fost ranit in trecut de prietena lui de 4 ani, care l-a inselat cu altul nu trebuie sa ii fie teama ca orice fata i-ar face acelasi lucru.

N-am mai vorbit de un an cu el, dar m-am intalnit cu el intamplator recent si am vorbit. Am vorbit de parca nu se intamplase nimic. Mi-a zis ca nu este suparat pe mine si ca sa stau linistita.

Nu stiu ce pot face...cum sa-l fac sa inteleaga ca tin la el cu adevarat si ca nu-l voi rani niciodata. Am inteles de la prietenii nostri comuni ca face si droguri cateodata si ca acum are o prietena cu 7 ani mai mica ca el...

Pentru mine e foarte dureros sa pricep ca se drogheaza...si vreau sa incerc din rasputeri sa-l ajut cumva sa-si revina, dar nu stiu cum...voi ce parere aveti?
Credeti ca o sa-si revina vreodata din droguri si credeti ca o sa realizeze vreodata ca il iubesc cu adevarat?

Eu nu scriu mesaje de genul asta nimanui, dar sunt un pic pierduta si in mare suferinta pentru ca el este un baiat extraordinar si nu merita sa se omoare cu prostii :(

Vreau parerile voastre si ce ati face daca ati fi in situatia mea...va multumesc mult.
sweetheart_05
Postat pe 10 Ianuarie 2009 03:05
hmm...cand te-a cerut in casatorie era drogat sau gandea limpede??
este cel mai simplu il inviti la o cina sii ii exprimi sentimentele si doleantele tale....
iar daca are pe altcineva macar sa-ti spuna daca ai vreo sansa la el sau nu si in legatura cu drogurile am inteles ca e un tip cult cat de cat si stie si reactiile adverse ale acestora si cred ca e si el constient de asta ,poate chiar ii plac sau a inceput in gluma si acuma e dependent de ele ....spunei ca vei fi alaturi de el oricare ii vor fi deciziile
sirena22
Postat pe 10 Ianuarie 2009 03:54
Gandea limpede, ca vorbisem cam o ora de acest lucru...numai ca mi s-a parut fricos si putin socat la idee (in sensul ca nu ii venea sa creada ca cineva tine atat de mult la el, i se parea ireal). Am impresia ca nu este pregatit inca pentru casatorie sau sa fie cu mine. Cateodata ma gandesc ca poate el este cel care trebuie sa se uite la altele si sa se convinga ca sunt aleasa lui, nu eu sa ma uit la altii cum imi zicea mie din moment ce eu i-am zis ca tin la el....habar-nam, mi se pare foarte complicata situatia...mersi mult de mesaj, eu i-am spus ca voi fi alaturi de el mereu...chiar daca el crede ca nu ma merita. Eu asta incerc...sa-i dau curaj si sa vada ca merita tot ceea ce este mai bun pe lumea asta si sa se lase de prostii, precum drogurile. Am auzit ca le-a inceput dupa o vizita in Amsterdam acum 2 ani fara sa vrea...
sweetheart_05
Postat pe 10 Ianuarie 2009 06:34
Hmm.... stiu despre ce vorbesti, stiu cum e sa fii inconjurat deindieni, pakistanezi , manierele lor si putoarea care o exhala

Cat despre al tau, Sweatheart.... Nu stie ce vrea.
Adica, pentru momnt, stie: nu vrea sa se casatoreasca. Ca idee, si undeva in viitor, sigur ca ca ar vrea... S-ar putea chiar cu tine. Dar nu ar face pasul asta inca.
Cand zici droguri, la ce droguri exact te referi? Fumeaza iarba? Sau ce?
Dar oricum, in stadiul asta al relatiei voastre nu tu esti cea care ii poate vorbi de asta...
Si tu esti foarte tanara pentru maritis, mai aveti timp.... nu dispera.
Dor_a
Postat pe 10 Ianuarie 2009 07:47
hmm
de ce zici ca e f tanara pt maritis? ...daca ar gasi un baiat cu care sa se potriveasca si s-ar iubi, care ar fi problema?
morticia_adams
Postat pe 10 Ianuarie 2009 12:34
Da, fumeaza iarba cateodata...dar in comunitatea asta mica de romani aici se face si ecstacy, deci e posibil sa le faca pe amandoua. Nu ma grabesc sa ma marit...pe la 27 de ani ar fi ok, eu doar vreau sa stiu daca va fi cu el :)) Motivul de ce vreau sa-l ajut sa se lase de droguri este pentru ca tin la el foarte mult...este un baiat bun, dar se lasa influentat usor de altii. Daca el nu are grija de el, atunci cum o sa aiba grija de viitoarea lui sotie/copii?

sweetheart_05
Postat pe 10 Ianuarie 2009 17:01
De ce Doamne iarta-ma un roman ? Ai gresit , doar cunosti romanii .Pacat

Postat pe 21 Ianuarie 2009 12:30
nu ar fi rau sa incerci sa il ceri tu in casatorie de data asta... cu conditia sa se lase de droguri...asa cum ai spus chiar tu ar pacat pt presupusa viitoare familie ca el sa continue sa se drogheze...daca nu accepta atunci lasa-l sa se loveasca singur de greutatile vietii... si tu caut pe altcineva care te merita !
am un ''cuvant'' de spus pt nocturnalia1: esti dusa femeie! in orice tara sunt oameni buni si oameni rai, deci nu inteleg problema ta cu toti romanii.... ai suferit de pe urma vreunui betivan roman si gata te dai batuta? sau probabil nu ai trait in afara Romaniei sa vezi cum este printre strani... si oricum nu generaliza..iar daca ai complexe mai intai rezolva'le si revino apoi cu ceva constructiv pe forum. merci.
girisci
Postat pe 21 Ianuarie 2009 12:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Amanta ideala 661 De la: pickard 3 Iulie 2011 20:57
Mama mea este cea mai buna! 10 De la: Calin_ 17 Octombrie 2010 23:20
??? 40 De la: Barbie30_ 22 Decembrie 2010 08:53
un sfat poate... 13 De la: micky_mouse37 12 August 2010 21:41
Vrea mai multa afectiune 18 De la: Tharr 14 Noiembrie 2010 19:16