Setari Cookie-uri

Sa fim impliniti/implinite in relatie

Unii dintre noi avem nevoie sa simtim ca facem echipa cu partenerul de viata. Altii, dimpotriva, sa simtim ca ne aflam sub protectia lui sau sa-i oferim protectie. Pentru altii cel mai important este sa traiasca foarte pasional relatia in care sint, sa pastreze misterul, sa faca mereu ceva inedit. Unii vor sa fie foarte activi, sa faca impreuna cu partenerul de viata lucruri care sa-i tina mereu in miscare. Altii, dimpotriva, prefera sa se relaxeze intr-un spatiu intim, unde sa nu ajunga nimic din lumea de afara.
Pe voi ce va face sa va simtiti impliniti/implinite in relatie? De ce anume aveti nevoie, prioritar, pentru ca relatia sa mearga?
soraderazboi
Postat pe 17 Martie 2010 12:43
Sa mi se arate iubirea (cu tot ce inseamna asta: gesturi romantice, un umar pe care sa plang, un prieten de nadejde) si sa formam o echipa, un parteneriat.
kitty_krieger
Postat pe 17 Martie 2010 14:10
sinceritate si respect!
Shhh
Postat pe 17 Martie 2010 14:15
Shhh, si cum isi arata doi parteneri respectul? Poate ai putea sa detaliezi un pic, asa, sa dezbatem un pic.
Pentru mine, e important sa facem parteneriat si sa stim sa construim intimitate impreuna. Pasiunea nu inseamna tot timpul intimitate, desi e importanta si partea aceasta, pentru ca eu am o fire pasionala. Insa fara senzatia aceea de intimitate, care se cladeste pe incredere si atentie unul fata de celalalt, pasiunea-i tot degeaba. Ca un foc care pirleste si s-ar putea sa nu-ti lase decit arsuri.
A face parteneriat pentru mine inseamna sa stim sa mergem intr-o directie comuna. Atit in viata de zi cu zi, cit si in planuri si proiecte.
soraderazboi
Postat pe 18 Martie 2010 17:14
Si eu am mers mereu pe ideea parteneriatului, o relatie in care sa ma simt completa intelectual si intim iar hobby-urile sa fie musai comune si am avut noroc in cele din urma!
miss_darine
Postat pe 18 Martie 2010 19:27
Foarte bine ai zis, miss_darine, ca este necesar ca doi parteneri sa se completeze intim si intelectual. Imi amintesc acum de un barbat care, la scurt timp dupa ce l-am cunoscut, mi-a zis ca as avea nevoie de un barbat care sa ma domine sexual, ca intelectual n-ar avea nici o sansa. Mi s-a parut asa, aiurea. Si chiar era aiurea: cred ca, de fapt, lui ii cam era frica de mine si cam atit.
Nu stiu daca trebuie neparat sa avem aceleasi pasiuni. De exemplu eu iubesc literatura, el, asa si-asa. Insa sint domenii care ne intereseaza pe amindoi: psihologia, relatiile interumane, filmele, sahul. Si cred ca sint de-ajuns, nu trebuie sa imparti chiar totul cu jumatatea ta. De fapt, uneori chiar dauneaza sa nu ai o bucatica doar a ta, care sa nu-l includa si pe el.
soraderazboi
Postat pe 25 Martie 2010 12:16
Pentru mine, de exemplu, nu este deloc important sa avem pasiuni comune, ci valori comune si sa ne ghidam viata dupa aceleasi principii. Prin pasiuni inteleg hobby-uri. Ca, bineinteles, ca avem lucruri in comun. Amandoi vrem sa ne facem vacanta undeva la malul marii, de exemplu. Amandoi vrem sa tolanim pe plaja de la rasarit pana la apus. In ceea ce priveste hobby-urile, suntem putin diferiti, dar asta inseamna pentru mine ca am ceva de invatat de la el si sunt mai mult decat dispusa sa aloc putin timp sa vad despre ce e vorba; in timp poate deveni si hobby-ul meu. Reciproca e valabila, evident.
kitty_krieger
Postat pe 25 Martie 2010 13:00
[qu De ce anume aveti nevoie, prioritar, pentru ca relatia sa mearga? [/quote]

Pentru ca o relatie sa mearga e necesar ca amandoi partenerii sa priveasca si sa construiasca in aceeasi directie . Sa aiba aceeasi viziune asupra viitorului si asupra ce vor sa faca .

Altfel e ca si cand doi cai ar trage la o caruta in directii opuse si se mira ca nu se urneste ...

Personal , ca sa ma simt implinita e importnat sa stiu ca avem aceleasi prioritati si aceleasi valori. e foarte greu sa fii cu o persoana care nu impartaseste aceleasi valori .( mi e mi se parea importanta corectitudinea si respectarea cuvantului dat si el nu le considera asa ceva extrem de importnat mizand pe " lasa ca gasesc eu o scuza".. in timp ce mie imi crapa obrazul de rusine) .
Just me :)
kudika052198
Postat pe 6 Aprilie 2010 18:52
dupa un timp de atatea experimente ceva ce ne-a atras la inceput
wait_sign
Postat pe 10 Aprilie 2010 05:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Apropiați strãini și strãini apropiați 42 De la: SoulMatters 17 Noiembrie 2014 15:35
barbatii trec prin crize existentiale?vor sa fie liberi, cu una si cu alta? 48 De la: kudika181837 10 August 2010 17:09
ce fac daca vorbeste mereu despre fosta? 35 De la: cristiana_cris 30 Iulie 2009 14:10
iubire????sau iluzie??? 19 De la: ilovethisgame 22 Septembrie 2009 21:45
Povestea mea 5 De la: kudika_pudika 1 Noiembrie 2011 22:54