Setari Cookie-uri

Maghiara versus Romana

De la: heaven_gate, la data 2008-11-20 09:47:08nu l-as vota p vadim.....nu am nimik cu alte etnii...doar ma dezgusta..cand iti vb lb maghiara in locurile publice......


glumeam stai linistita. pe mine nu e ca ma deranjeaza...sti de ce?
am facut odata misto de seful meu care mi-a cerut ceva pe ungureste si eu ,desi am inteles pt ca mi-a arata ce vrea cu degetul, eu i-am dat altceva, am tot repetat faza pana cand si-a dat singur seama ca vb ungureste.

el de felul lui e un domn, dar uneori , mai si greseste.
dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Noiembrie 2008 09:50
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-20 09:48:11
De la: heaven_gate, la data 2008-11-20 09:44:10uite iubitul meu e maghiar..de etnie......vb lb romana.....perfect......
maica-sa in schimb..tare greu ii este sa vb in lb romana.....care a avut pretentii sa vb si eu...probl e ca iubitu nu mi-a cerut-o si nici nu o sa mi-o ceara.....in schimb ea ..da.......
cata obligati sa am sa invat lb maghiara....nici una.....
dc sunt obligata sa asist la schimburi de replici in aceasta limba ....nu sunt.....
dc mi s vb in aceasta limba la magazin..?........de lene...nesimtire....etc.....


heaven,nu ma intelege gresit, tot staff manegementu firmei este plin ochi de romani de etnie maghiara, la o sedinta ,cand au inceput sa vorbeasca in ungureste, m-am ridicat in picioare si de fata cu toata sefimea am tras o injuratura in romaneste de s-au inrosit toti. de atunci se abtin sa mai vorbeasca intre ei ,in prezenta mea cel putin ,in lata limba decat cea pe care o intelegem cu totii.
e chestiune de bun simt.

nu am nimic cu ei ....dar cand se dischuta chestiuni importante, e normal sa vorbim romaneste ,sau cel putin o limba comuna pe care o inteleg toti participantii la conversatie.




da am inteles......asta am facut si eu...cu viitoarea soacra...i-am spus ca daca vrea sa discute cu mine sa foloseasca lb mea.....astfel nu rasp.....si inteleg sa zicem 70% lb lor........mai ales cand sunt barfita
dar locul public sa ramana asa.......in privat sa faca ce vor ei.....

Postat pe 20 Noiembrie 2008 09:51
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-20 09:41:05
De la: Georgia99, la data 2008-11-20 09:39:08in general maghiarii urasc romanii..am vazut atatea cazuri, am auzit de la cunostinte anumite lucruri ce mi s-au intamplat si mie. Stiu lb romana dar raspund in maghiara, asta este nesimtire si frustrare ! daca vor sa aiba cu cine sa vb in limba lor, ungaria e aproape ;) drum bun

draga, dar nu trebuie sa plece in Ungaria sa vorbeasca limba maghiara.Au tot Ardealul la dispozitie ;)



pai nici chiar asa.............eu sunt din satu mare...........adica de la mine din centrul orasului si pana in ungaria sunt 7 km.........si sincer, nu stiu o boaba ungureste.........si nu am avut niciodata probleme din cauza asta..........

si acum locuiesc la cluj, de vreo 2 ani..........si tot nu stiu o boaba ungureste, si tot nu am probleme din cauza asta.........ba parca nici nu am auzit vorbindu-se in maghiara de mult.......:D
dienuta_nou
Postat pe 20 Noiembrie 2008 09:52
eu cad am ajuns in ardeal.....i cluj la farmacia de langa gara.....mi s-a vb in lb maghiara...m-am uitat la ea....a vazut ca nu inteleg nimic...si-a cerut scz tipa.....si i-am spus sa nu se mai repete.....nu toti le stim lb lor........

Postat pe 20 Noiembrie 2008 09:55
Stiti cu totii bine cate licee, scoli, spitale, universitati si altele in limba romana sunt in Ungaria. La noi in schimb sunt o gramada, cea mai mare parte in Ardeal si in cele doua judete disputate. Am citit ca era planuit un referendum cu ocazia alegerilor parlamentare in cele doua judete de a se autoproclama tinut autonom secuiesc. Va convine treaba asta ?!?

Postat pe 20 Noiembrie 2008 09:57
De la: rfbercaru, la data 2008-11-20 09:57:36Stiti cu totii bine cate licee, scoli, spitale, universitati si altele in limba romana sunt in Ungaria. La noi in schimb sunt o gramada, cea mai mare parte in Ardeal si in cele doua judete disputate. Am citit ca era planuit un referendum cu ocazia alegerilor parlamentare in cele doua judete de a se autoproclama tinut autonom secuiesc. Va convine treaba asta ?!?



mai au o gramada de drepturi........si inca mai vor....dar sti cum e dai un deget si vor toata mana......pana la urma toti o sa fim maghiari......dar sper sa nu fie asa.......sper

Postat pe 20 Noiembrie 2008 09:59
De la: heaven_gate, la data 2008-11-20 09:59:44
De la: rfbercaru, la data 2008-11-20 09:57:36Stiti cu totii bine cate licee, scoli, spitale, universitati si altele in limba romana sunt in Ungaria. La noi in schimb sunt o gramada, cea mai mare parte in Ardeal si in cele doua judete disputate. Am citit ca era planuit un referendum cu ocazia alegerilor parlamentare in cele doua judete de a se autoproclama tinut autonom secuiesc. Va convine treaba asta ?!?



mai au o gramada de drepturi........si inca mai vor....dar sti cum e dai un deget si vor toata mana......pana la urma toti o sa fim maghiari......dar sper sa nu fie asa.......sper



daca ne vinde basescu cum a vandut si flota, se poate sa devenim maghiari

Postat pe 20 Noiembrie 2008 10:01
De la: heaven_gate, la data 2008-11-20 09:55:06eu cad am ajuns in ardeal.....i cluj la farmacia de langa gara.....mi s-a vb in lb maghiara...m-am uitat la ea....a vazut ca nu inteleg nimic...si-a cerut scz tipa.....si i-am spus sa nu se mai repete.....nu toti le stim lb lor........


aaa mi-am adus aminte de o alta faza, am mers intr-un sfarsit de saptamana la balvanyos , intru intr-un magazinas sa imi iau ceva , intreb in romaneste ,cat costa?, mi se raspunte in ungureste...bla bla bla
ma uit traznita la doamna cu pricina, ea se uita la mine si mai mirata ca nu inteleg...
o intreb inca o data cat costa ,de data asta in engleza , se uita la mine si tot in ungureste imi raspunde...
o intreb in italiana cat costa produsul ,tot nu pricepe, si imi raspunde tot in ungureste.
concluzionez ca doamna nu stie alta limba, ca nu stie ce am intrebat, si cand dau sa ies , imi scrie pe o foaie de hartie cifrele pretului....

asta da vanzatoare...!!!

oricum am ras copios si am cumparat produsul doar de dragul doamnei de acolo.
dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Noiembrie 2008 10:03
si nu e rau ca nu cunoaste si lb romana?..........dar nu sunt ei de vina doar ca in familia lor de mici invata lb maghiara..........si apoi sunt dati la scoli in lb maghiara.........dar e f multa nepasare......

Postat pe 20 Noiembrie 2008 10:06
De la: rfbercaru, la data 2008-11-20 09:57:36Stiti cu totii bine cate licee, scoli, spitale, universitati si altele in limba romana sunt in Ungaria. La noi in schimb sunt o gramada, cea mai mare parte in Ardeal si in cele doua judete disputate. Am citit ca era planuit un referendum cu ocazia alegerilor parlamentare in cele doua judete de a se autoproclama tinut autonom secuiesc. Va convine treaba asta ?!?


am mentionat si eu mai sus ceva de genul asta. e vorba de 2 judete, am mentionat de asememnea cam ce parere au ungurii(din ungaria) despre asta.... adica o parere proasta....deci sincera sa fiu , desi suna ultranationalist, nu sunt de acord cu tinutul secuiesc, pt ca numai de asta nu avem nevoie acum...
oricum daca stau sa ma gandesc cu intrarea asta in comunitate in curand vor disparea granitele, deci...nu va mai conta un amanunt ca asta.... se tinde totusi catre o europa unita nu catre separationism la nivel de natiune, de stat...
dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Noiembrie 2008 10:09
In loc sa vada Romania ca pe o tara mama care are grija de toti etnicii ei, alimenteaza tensiuni si agita spiritele etniei lor in continuu. Noi suntem in Ardeal de pe vremea tracilor, de pe vremea lui Burebista, stiti foarte bine cu totii. Ei de cand sunt ?!? ..............

Postat pe 20 Noiembrie 2008 10:10
De la: rfbercaru, la data 2008-11-20 10:10:49In loc sa vada Romania ca pe o tara mama care are grija de toti etnicii ei, alimenteaza tensiuni si agita spiritele etniei lor in continuu. Noi suntem in Ardeal de pe vremea tracilor, de pe vremea lui Burebista, stiti foarte bine cu totii. Ei de cand sunt ?!? ..............


pai de prin evul mediu si se numeau secui....
si au daramat o gramada de situri romanesti ....
si ufff ce mai conteaza ce au facut inaintasii,important e e fac urmasii...

dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Noiembrie 2008 10:14
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-20 10:14:39
De la: rfbercaru, la data 2008-11-20 10:10:49In loc sa vada Romania ca pe o tara mama care are grija de toti etnicii ei, alimenteaza tensiuni si agita spiritele etniei lor in continuu. Noi suntem in Ardeal de pe vremea tracilor, de pe vremea lui Burebista, stiti foarte bine cu totii. Ei de cand sunt ?!? ..............


pai de prin evul mediu si se numeau secui....
si au daramat o gramada de situri romanesti ....
si ufff ce mai conteaza ce au facut inaintasii,important e e fac urmasii...





cam la fel unii......nu generalizez.....am multi amicii maghiari....ma inteleg super cu ei.....iubitul la fel......dar sunt unii care ma scot din minti.....

Postat pe 20 Noiembrie 2008 10:16
De la: heaven_gate, la data 2008-11-20 10:16:03
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-20 10:14:39
De la: rfbercaru, la data 2008-11-20 10:10:49In loc sa vada Romania ca pe o tara mama care are grija de toti etnicii ei, alimenteaza tensiuni si agita spiritele etniei lor in continuu. Noi suntem in Ardeal de pe vremea tracilor, de pe vremea lui Burebista, stiti foarte bine cu totii. Ei de cand sunt ?!? ..............


pai de prin evul mediu si se numeau secui....
si au daramat o gramada de situri romanesti ....
si ufff ce mai conteaza ce au facut inaintasii,important e e fac urmasii...





cam la fel unii......nu generalizez.....am multi amicii maghiari....ma inteleg super cu ei.....iubitul la fel......dar sunt unii care ma scot din minti.....


aoooleu imi amintesti de departamentul de marketing ....
imi vine sa ii strang de gat cateodata....prin telefon daca se poate.
dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Noiembrie 2008 10:20
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-20 10:20:59
De la: heaven_gate, la data 2008-11-20 10:16:03
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-20 10:14:39
De la: rfbercaru, la data 2008-11-20 10:10:49In loc sa vada Romania ca pe o tara mama care are grija de toti etnicii ei, alimenteaza tensiuni si agita spiritele etniei lor in continuu. Noi suntem in Ardeal de pe vremea tracilor, de pe vremea lui Burebista, stiti foarte bine cu totii. Ei de cand sunt ?!? ..............


pai de prin evul mediu si se numeau secui....
si au daramat o gramada de situri romanesti ....
si ufff ce mai conteaza ce au facut inaintasii,important e e fac urmasii...





cam la fel unii......nu generalizez.....am multi amicii maghiari....ma inteleg super cu ei.....iubitul la fel......dar sunt unii care ma scot din minti.....


aoooleu imi amintesti de departamentul de marketing ....
imi vine sa ii strang de gat cateodata....prin telefon daca se poate.




....

Postat pe 20 Noiembrie 2008 10:24
Interesante dicutiile voastre. Mi-am petrecut copilaria (in vacante)undeva in judetul Covasna la bunicii din partea mamei. Mergeam cu ei la munca campului, unde m-am imprietenit cu multi copii maghiari. Invatasem chiar si poezii si cantecele in ungureste. In satul respectiv sunt si romani si maghiari cam in aceeasi proportie. Mama mea la randul ei a copilarit si au fost colegi de clasa cu multi dintre cei care acum fac parte din "batranii" satului. S-au inteles foarte bine. Dupa ce bunicii au decedat, noi am avut grija de gospodarie, iar maghiarii ne-au sarit mereu in ajutor cand am avut nevoie de vreun utilaj agricol, caruta de carat din camp sau alte alea, poate au fost mai saritori chiar decat romanii care ne erau si neamuri. Oamenii simpli de la tara, cu educatie sanatoasa, eu cred ca sunt la fel indiferent de natia lor. Cei de la putere, in loc sa ne ajute sa convietuim in liniste si pace, pun mai mult gaz pe foc. Eu cred ca cei de sus sunt de vina ca intretin aceste relatii incordate.
luchianramona
Postat pe 20 Noiembrie 2008 10:28
sunt oameni de etnie maghiara ...care iti este drag sa ai o conversatie...dar sunt unii infumurati.....cine sunt ei?!......nu generalizam...dar ....daca e sa o luam pe aia dreapta peste tot sunt uscaturi....ca si la noi..la romani......

Postat pe 20 Noiembrie 2008 10:32
Eu nu am nimic cu cei care chiar nu stiu romana - nu mi se pare in regula, dar, in fine, pe mine ma deranjeaza cei care sunt bilingvi si refuza sa te ajute, mi s-a intamplat prin Tusnad.
Kathara
Postat pe 20 Noiembrie 2008 10:35
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-20 09:41:05
De la: Georgia99, la data 2008-11-20 09:39:08in general maghiarii urasc romanii..am vazut atatea cazuri, am auzit de la cunostinte anumite lucruri ce mi s-au intamplat si mie. Stiu lb romana dar raspund in maghiara, asta este nesimtire si frustrare ! daca vor sa aiba cu cine sa vb in limba lor, ungaria e aproape ;) drum bun

draga, dar nu trebuie sa plece in Ungaria sa vorbeasca limba maghiara.Au tot Ardealul la dispozitie ;)

nu trebuie sa fac sondaj, ca sa observ asemenea anomalii.
anonim12345
Postat pe 20 Noiembrie 2008 11:36
De la: dienuta_nou, la data 2008-11-20 09:52:11
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-20 09:41:05
De la: Georgia99, la data 2008-11-20 09:39:08in general maghiarii urasc romanii..am vazut atatea cazuri, am auzit de la cunostinte anumite lucruri ce mi s-au intamplat si mie. Stiu lb romana dar raspund in maghiara, asta este nesimtire si frustrare ! daca vor sa aiba cu cine sa vb in limba lor, ungaria e aproape ;) drum bun

draga, dar nu trebuie sa plece in Ungaria sa vorbeasca limba maghiara.Au tot Ardealul la dispozitie ;)



pai nici chiar asa.............eu sunt din satu mare...........adica de la mine din centrul orasului si pana in ungaria sunt 7 km.........si sincer, nu stiu o boaba ungureste.........si nu am avut niciodata probleme din cauza asta..........

si acum locuiesc la cluj, de vreo 2 ani..........si tot nu stiu o boaba ungureste, si tot nu am probleme din cauza asta.........ba parca nici nu am auzit vorbindu-se in maghiara de mult.......:D

da ce era daca invatai o boaba unguteste ? mureai ?
va rog sa ma credeti, ca nu am nimic impotriva romanilor sau a maghiarilor.Trebuie sa invatam sa convietuim.
Si apoi mai stii.....poate vor fi romani care vor ajunge sa lucreze in Ungaria
anonim12345
Postat pe 20 Noiembrie 2008 11:48
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-20 11:48:41
De la: dienuta_nou, la data 2008-11-20 09:52:11
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-20 09:41:05
De la: Georgia99, la data 2008-11-20 09:39:08in general maghiarii urasc romanii..am vazut atatea cazuri, am auzit de la cunostinte anumite lucruri ce mi s-au intamplat si mie. Stiu lb romana dar raspund in maghiara, asta este nesimtire si frustrare ! daca vor sa aiba cu cine sa vb in limba lor, ungaria e aproape ;) drum bun

draga, dar nu trebuie sa plece in Ungaria sa vorbeasca limba maghiara.Au tot Ardealul la dispozitie ;)



pai nici chiar asa.............eu sunt din satu mare...........adica de la mine din centrul orasului si pana in ungaria sunt 7 km.........si sincer, nu stiu o boaba ungureste.........si nu am avut niciodata probleme din cauza asta..........

si acum locuiesc la cluj, de vreo 2 ani..........si tot nu stiu o boaba ungureste, si tot nu am probleme din cauza asta.........ba parca nici nu am auzit vorbindu-se in maghiara de mult.......:D

da ce era daca invatai o boaba unguteste ? mureai ?
va rog sa ma credeti, ca nu am nimic impotriva romanilor sau a maghiarilor.Trebuie sa invatam sa convietuim.
Si apoi mai stii.....poate vor fi romani care vor ajunge sa lucreze in Ungaria


da din aia care nu stie o boaba ungureste
anonim12345
Postat pe 20 Noiembrie 2008 11:50
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-20 11:50:12
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-20 11:48:41
De la: dienuta_nou, la data 2008-11-20 09:52:11
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-20 09:41:05
De la: Georgia99, la data 2008-11-20 09:39:08in general maghiarii urasc romanii..am vazut atatea cazuri, am auzit de la cunostinte anumite lucruri ce mi s-au intamplat si mie. Stiu lb romana dar raspund in maghiara, asta este nesimtire si frustrare ! daca vor sa aiba cu cine sa vb in limba lor, ungaria e aproape ;) drum bun

draga, dar nu trebuie sa plece in Ungaria sa vorbeasca limba maghiara.Au tot Ardealul la dispozitie ;)



pai nici chiar asa.............eu sunt din satu mare...........adica de la mine din centrul orasului si pana in ungaria sunt 7 km.........si sincer, nu stiu o boaba ungureste.........si nu am avut niciodata probleme din cauza asta..........

si acum locuiesc la cluj, de vreo 2 ani..........si tot nu stiu o boaba ungureste, si tot nu am probleme din cauza asta.........ba parca nici nu am auzit vorbindu-se in maghiara de mult.......:D

da ce era daca invatai o boaba unguteste ? mureai ?
va rog sa ma credeti, ca nu am nimic impotriva romanilor sau a maghiarilor.Trebuie sa invatam sa convietuim.
Si apoi mai stii.....poate vor fi romani care vor ajunge sa lucreze in Ungaria


da din aia care nu stie o boaba ungureste



pai daca or sa mearga sa lucreze in ungaria de ce n-ar invata ungurii romana???
poate omul isi deschide firma acolo si ii obliga(ipotetic vorbind) pe respectivii angajati sa invete romana.

dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Noiembrie 2008 12:20
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-20 11:48:41
da ce era daca invatai o boaba unguteste ? mureai ?
va rog sa ma credeti, ca nu am nimic impotriva romanilor sau a maghiarilor.Trebuie sa invatam sa convietuim.
Si apoi mai stii.....poate vor fi romani care vor ajunge sa lucreze in Ungaria


probabil ca unora le sta in gat sa invete ungureste....
prefera limbi straine de circulatie internationala...vreo 2-3 ...ca sa aiba ce sa faca cu ele, ca deh in roamnia ,cu limba oficiala declarata romana te astepti ca macar sa aiba bunul simt sa raspunda in romana cand e intrebat ceva.
dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Noiembrie 2008 12:22
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-20 12:20:11
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-20 11:50:12
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-20 11:48:41
De la: dienuta_nou, la data 2008-11-20 09:52:11
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-20 09:41:05
De la: Georgia99, la data 2008-11-20 09:39:08in general maghiarii urasc romanii..am vazut atatea cazuri, am auzit de la cunostinte anumite lucruri ce mi s-au intamplat si mie. Stiu lb romana dar raspund in maghiara, asta este nesimtire si frustrare ! daca vor sa aiba cu cine sa vb in limba lor, ungaria e aproape ;) drum bun

draga, dar nu trebuie sa plece in Ungaria sa vorbeasca limba maghiara.Au tot Ardealul la dispozitie ;)



pai nici chiar asa.............eu sunt din satu mare...........adica de la mine din centrul orasului si pana in ungaria sunt 7 km.........si sincer, nu stiu o boaba ungureste.........si nu am avut niciodata probleme din cauza asta..........

si acum locuiesc la cluj, de vreo 2 ani..........si tot nu stiu o boaba ungureste, si tot nu am probleme din cauza asta.........ba parca nici nu am auzit vorbindu-se in maghiara de mult.......:D

da ce era daca invatai o boaba unguteste ? mureai ?
va rog sa ma credeti, ca nu am nimic impotriva romanilor sau a maghiarilor.Trebuie sa invatam sa convietuim.
Si apoi mai stii.....poate vor fi romani care vor ajunge sa lucreze in Ungaria


da din aia care nu stie o boaba ungureste



pai daca or sa mearga sa lucreze in ungaria de ce n-ar invata ungurii romana???
poate omul isi deschide firma acolo si ii obliga(ipotetic vorbind) pe respectivii angajati sa invete romana.


asta-i buna.
eu nu am vazut roman, care sa isi deschida firma in Ungaria, ci , a mers sa sclaveasca, sa aiba din ce trai.Ba din contra, ungurii de acolo, la multi din romani, i-au crescut nivelul de trai.
anonim12345
Postat pe 20 Noiembrie 2008 12:27
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-20 12:27:17

asta-i buna.
eu nu am vazut roman, care sa isi deschida firma in Ungaria, ci , a mers sa sclaveasca, sa aiba din ce trai.Ba din contra, ungurii de acolo, la multi din romani, i-au crescut nivelul de trai.[/quote]


no draga daca tu n-ai vazut inseamna ca nu te-aiuitat bine...mai incearca ...
am cateva cunostiinte din arad care si-au deschis firma in ungaria....deci se poate ca si ungurii sa munceasca la romani nu te speria....

dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Noiembrie 2008 13:11
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-20 13:11:11
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-20 12:27:17

asta-i buna.
eu nu am vazut roman, care sa isi deschida firma in Ungaria, ci , a mers sa sclaveasca, sa aiba din ce trai.Ba din contra, ungurii de acolo, la multi din romani, i-au crescut nivelul de trai.



no draga daca tu n-ai vazut inseamna ca nu te-aiuitat bine...mai incearca ...
am cateva cunostiinte din arad care si-au deschis firma in ungaria....deci se poate ca si ungurii sa munceasca la romani nu te speria....

[/quote]
oricum e intr-un procent mic
anonim12345
Postat pe 20 Noiembrie 2008 13:18
Nu m-a deranjat faptul ca vorbeau maghiara intre ei.Dar m-a deranjat si mai ales m-a uimit faptul ca nu mi-au putut raspunde in romaneste nici macar la o intrebare simpla.Si lucrau la petROM(rom de la Romania nu?!!).Eu am invatat la istorie cum ca Ardealul a apartinut romanilor inainte ca imperiul austro-ungar sa-l acapareze cu forta pt. o perioada destul de lunga.Dar romanii au luptat pentru pamantul ce a apartinut de drept strabunilor lor si Ardealul a devenit din nou pamant romanesc.Si asta pentru ce,ca eu cetatean roman sa fiu nevoita sa ma inteleg prin semne sau alte limbi straine la mine in tara??Mi se pare nesimtire!!
diana1981
Postat pe 20 Noiembrie 2008 19:09
pai , diana poate la intrebarea asta iti raspunde d-ra "zeita" care face pe mama omida si spune ca in curant lb. maghiara o sa fie a 2-a limba oficiala a romaniei.....

dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Noiembrie 2008 19:14
Se stie ca secuimea formata din oamenii simpli, ai pamantului au fost loiali lui Mihai Viteazu'. Nobilimea maghiara a fost cea care a incitat si subjugat sufletele luminate ale celor multi..... La fel e si acum. Puterea si forumul acela radical al acelui pseudopastor reformat manipuleaza multimile.......

Postat pe 21 Noiembrie 2008 00:49
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-20 19:14:23pai , diana poate la intrebarea asta iti raspunde d-ra "zeita" care face pe mama omida si spune ca in curant lb. maghiara o sa fie a 2-a limba oficiala a romaniei.....


Nu cred ca e necesar sa ne ironizam.E un forum de discutii; iar eu nu am facut altceva decat sa-mi sustin parerea si nu sa te ironizez pe tine, draguta !
Si da, exista o foarte mare posibilitate ca lb maghiara sa devina limba oficiala in Romania !
Din pacate , mai sunt foarte multi romani, care urasc maghiarii , desi nici romanii nu sunt mai destepti , ca ei !
anonim12345
Postat pe 21 Noiembrie 2008 09:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cate cazuri de oameni divortat si care locuiesc inca impreuna cunoasteti? 16 De la: kudika029282 19 Aprilie 2010 21:53
Exista vampiri? 460 De la: 1 Martie 2015 23:56
ce muzica mai ascultati 11 De la: kudika_956391 27 Februarie 2014 11:21
Traim intr-o lume libera? 5 De la: JosephineRose 4 Iulie 2013 08:28
CARPE DIEM! 6 De la: andra_ale 13 Octombrie 2009 10:40