Setari Cookie-uri

Maghiara versus Romana

'eka' date='2008-11-22 22:39:42']"Ungur" era/este denumirea celor care traiau/traiesc in Ardeal indiferent de nationalitate.Ei pot fi:maghiari ,ramani,tigani,sasi etc.Nu stiu initial cat era denumirea asta de ireverentioasa.Cert este ca in zilele noastre nu este.Interesant totusi cum numai maghiarii se mai numesc asa.Defapt indiferent cum li se spune si cu ce intentii adevarul este ca:exista un stat Ungaria. Toti locuitorii acestui stat se numesc maghiari si pot fi de nationalitati diferite:maghiari,sasi sarbi,croati etc,ei vorbesc (daca vor,daca nu se inteleg prin semne)limba maghiara si limba materna(daca o stiu)Exista un stat Romania.Toti locuitorii acestui stat sunt de cetatenie romana.Cetatenii romani ai acestui stat pot fi de nationalitati diferite:romani,maghiari,tigani,ucrainieni,sasi,lipoveni,turci(si cine mai stie ce),ei vorbesc (daca vor)romaneste si in limba materca.Maghiarii de pretutindeni vorbesc limba maghiara,cu eventuale regionalisme desigur dar tot maghiara se numeste.Limba ungureasca nu exista si ca atare nu o vorbeste nimeni.[/quote]


batem campii..

De la: eka:

"Ungur" era/este denumirea celor care traiau/traiesc in Ardeal indiferent de nationalitate.Ei pot fi:maghiari ,ramani,tigani,sasi etc"

poi ...,ceilalti sunt maghiare ???

Postat pe 22 Noiembrie 2008 23:08
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-22 22:58:03
De la: eka, la data 2008-11-22 22:52:10dex online ce zice de limba ungureasca?


scuza-ma putin dar a pomenit careva ceva de "limba ungureasca" ?????
eu incerc sa recitesc toate posturile si inca nu vad pe unde scrie "limba ungureasca".

sa ne intelegem bine tara se numeste ungaria.... nu se vorbeste "ungureasca"...ci se vorbeste ungureste,
adica "in stil" unguresc, precum ungurii.

ma faci sa o iau pe urmele lui wolfy ... nah! ca m-am prostit....!!!


In Ungaria se vorbeste maghiara(si inca cine stie cate limbi).Ungurii si ei vorbesc tot maghiara(daca stiu)
eka
Postat pe 22 Noiembrie 2008 23:08
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-22 23:04:08pai hai sa vedem cum spun englezii la limba maghiara?????
hai sa vedem cum spun francezii la limba maghiara???
hai sa vedem cum spun romanii la limba maghiara???

nu ai inteles faptul ca a vorbi ungureste este egal cu a vorbi "limba maghiara"????
nimeni de pe aici nu am vazut pana acum sa fi spus ca se vorbeste "LIMBA UNGUREASCA"....,ma refer in afara de tine....



se vorbeste franzuzeste = se vorbeste limba franceza(in franceza)
nu exista Frantuzia
se vorbeste englezeste = se vorbeste limba engleza
nu exista Englezia....

si exemplele pot continua...

exista canada ,nu exista implicit " limba canadiana " ,din umilele mele cunostiinte se vorbeste in englezeste sau in frantuzeste....
in canada ,vreau sa zic.



uite mai sus m-am citat poate nu ai vazut postul pe pagina cealalta...
sa ne intelegem foarte bine, vorbim de limbile oficiale declarate ale statelor din punct de vedere constitutional.
inca o data iti repet nimeni ,in afara de tine, nu a spus ca se vorbeste "LIMBA UNGUREASCA "

am spus ca se vorbeste ungureste si ti-am dar definitia urmatoare :

UNGURɪTE adv. În felul maghiarilor, ca maghiarii; în limba maghiarã.

aici vorbim de 2 lucruri diverse...

dandanaua_reloaded
Postat pe 22 Noiembrie 2008 23:11
De la: stef_reloaded, la data 2008-11-22 23:08:16'eka' date='2008-11-22 22:39:42']"Ungur" era/este denumirea celor care traiau/traiesc in Ardeal indiferent de nationalitate.Ei pot fi:maghiari ,ramani,tigani,sasi etc.Nu stiu initial cat era denumirea asta de ireverentioasa.Cert este ca in zilele noastre nu este.Interesant totusi cum numai maghiarii se mai numesc asa.Defapt indiferent cum li se spune si cu ce intentii adevarul este ca:exista un stat Ungaria. Toti locuitorii acestui stat se numesc maghiari si pot fi de nationalitati diferite:maghiari,sasi sarbi,croati etc,ei vorbesc (daca vor,daca nu se inteleg prin semne)limba maghiara si limba materna(daca o stiu)Exista un stat Romania.Toti locuitorii acestui stat sunt de cetatenie romana.Cetatenii romani ai acestui stat pot fi de nationalitati diferite:romani,maghiari,tigani,ucrainieni,sasi,lipoveni,turci(si cine mai stie ce),ei vorbesc (daca vor)romaneste si in limba materca.Maghiarii de pretutindeni vorbesc limba maghiara,cu eventuale regionalisme desigur dar tot maghiara se numeste.Limba ungureasca nu exista si ca atare nu o vorbeste nimeni.



batem campii..

De la: eka:

"Ungur" era/este denumirea celor care traiau/traiesc in Ardeal indiferent de nationalitate.Ei pot fi:maghiari ,ramani,tigani,sasi etc"

poi ...,ceilalti sunt maghiare ??? [/quote]
Sigur!cum era sa-i uit!
eka
Postat pe 22 Noiembrie 2008 23:11
of mai pui, ma faci sa-mi cer scuze ca te-am supraapreciat :(
googoodoll
Postat pe 22 Noiembrie 2008 23:11
ungurii, vorbesc ungureste= maghiara..
ce ti-o fi asa de greu..!!
doar nu chineza de balta..,de acord cu tine ,ca pot vb multe alte limbi !!
sigur si limbajul semnelor..

Postat pe 22 Noiembrie 2008 23:14
Eka era cu intrebarea"dex on line ce zice de limba ungureasca"....nu exista decat limba maghiara,unguri...respectiv a vorbi in ungureste este impropriu spus si vine tot de la denumirea tarii vecine,Ungaria,iar locuitorii lor sunt numiti unguri...insa toti sunt unii si aceesi...adica maghiari...de la Magyar...
magda_65
Postat pe 22 Noiembrie 2008 23:14
s-au terminat reclamele... ma uit iar la film...dar... dau un ochi...

papusoi ,nu te enerva degeaba.

dandanaua_reloaded
Postat pe 22 Noiembrie 2008 23:15
De la: stef_reloaded, la data 2008-11-22 23:14:33ungurii, vorbesc ungureste= maghiara..
ce ti-o fi asa de greu..!!
doar nu chineza de balta..,de acord cu tine ,ca pot vb multe alte limbi !!
sigur si limbajul semnelor..


stef ,mama ,ce spui daca iti scriu pe "pasareste"....????

dandanaua_reloaded
Postat pe 22 Noiembrie 2008 23:17
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-22 23:11:10
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-22 23:04:08pai hai sa vedem cum spun englezii la limba maghiara?????
hai sa vedem cum spun francezii la limba maghiara???
hai sa vedem cum spun romanii la limba maghiara???

nu ai inteles faptul ca a vorbi ungureste este egal cu a vorbi "limba maghiara"????
nimeni de pe aici nu am vazut pana acum sa fi spus ca se vorbeste "LIMBA UNGUREASCA"....,ma refer in afara de tine....



se vorbeste franzuzeste = se vorbeste limba franceza(in franceza)
nu exista Frantuzia
se vorbeste englezeste = se vorbeste limba engleza
nu exista Englezia....
..
si exemplele pot continua...

exista canada ,nu exista implicit " limba canadiana " ,din umilele mele cunostiinte se vorbeste in englezeste sau in frantuzeste....
in canada ,vreau sa zic.



uite mai sus m-am citat poate nu ai vazut postul pe pagina cealalta...


Ok! Cauta tu te rog in DICTIONAR ,in oricare cum se numeste limba pe care o vorbesc ungurii,eventual maghiarii.Spune-mi si mie daca ai gasit as vrea sa vad.
eka
Postat pe 22 Noiembrie 2008 23:17
ai dreptate..,maghiarii vorbesc ungureste !!

Postat pe 22 Noiembrie 2008 23:19
De la: eka, la data 2008-11-22 23:17:39
Ok! Cauta tu te rog in DICTIONAR ,in oricare cum se numeste limba pe care o vorbesc ungurii,eventual maghiarii.Spune-mi si mie daca ai gasit as vrea sa vad.



te rog eu frumos sa recitesti inca o data postul pe care l-ai citat....
cu atentie ...si iti mai dau inca o data definitia cuvantului "ungureste" oki????
pe urma o sa refuz sa iti mai raspund pt ca daca nu citesti nici acum definitia o sa am impresia ca sari exact pasajul ala ,oki???

DEFINITIA CUVANTULUI "UNGURESTE " DIN DEX ONLINE ESTE URMATOAREA"


UNGURɪTE adv. În felul maghiarilor, ca maghiarii; în limba maghiarã. – Ungur + suf. -eºte.

daca nici de data asta nu vrei sa intelegi , renunt serios...chiar renunt.


dandanaua_reloaded
Postat pe 22 Noiembrie 2008 23:21
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-22 23:17:23
De la: stef_reloaded, la data 2008-11-22 23:14:33ungurii, vorbesc ungureste= maghiara..
ce ti-o fi asa de greu..!!
doar nu chineza de balta..,de acord cu tine ,ca pot vb multe alte limbi !!
sigur si limbajul semnelor..


stef ,mama ,ce spui daca iti scriu pe "pasareste"....???

nu ma deranjaza deloc ,stiu ca "respecti" orice limba,fie ea maghiara sau ungara.. !!
fiecare cu limbile lui...
importat este ,sa se faca inteles !!

Postat pe 22 Noiembrie 2008 23:24
De la: stef_reloaded, la data 2008-11-22 23:24:06
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-22 23:17:23
De la: stef_reloaded, la data 2008-11-22 23:14:33ungurii, vorbesc ungureste= maghiara..
ce ti-o fi asa de greu..!!
doar nu chineza de balta..,de acord cu tine ,ca pot vb multe alte limbi !!
sigur si limbajul semnelor..


stef ,mama ,ce spui daca iti scriu pe "pasareste"....???

nu ma deranjaza deloc ,stiu ca "respecti" orice limba,fie ea maghiara sau ungara.. !!
fiecare cu limbile lui...
importat este ,sa se faca inteles !!


punct ochit punct lovit....

"sa se faca inteles".... nu dezvolt ca...pierd secvente importante...
...din film ,evident....

dandanaua_reloaded
Postat pe 22 Noiembrie 2008 23:26
De la: magda_65, la data 2008-11-22 23:14:42Eka era cu intrebarea"dex on line ce zice de limba ungureasca"....nu exista decat limba maghiara,unguri...respectiv a vorbi in ungureste este impropriu spus si vine tot de la denumirea tarii vecine,Ungaria,iar locuitorii lor sunt numiti unguri...insa toti sunt unii si aceesi...adica maghiari...de la Magyar...


MULTUMESC FOARTE MULT,Magda! asta am vrut sa spun.Poate ca ar fi trebuit sa folosesc un astfel de stil si sa nu mai incing spiritele degeaba.Nu mi se pare neplacut termenul de "ungur"si toate derivatete acestuia dar cand e vorba de limba...nu stiu de ce nu-mi place asa impropriu spus:" a vorbi ungureste".
eka
Postat pe 22 Noiembrie 2008 23:29
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-22 23:11:10
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-22 23:04:08pai hai sa vedem cum spun englezii la limba maghiara?????
hai sa vedem cum spun francezii la limba maghiara???
hai sa vedem cum spun romanii la limba maghiara???

nu ai inteles faptul ca a vorbi ungureste este egal cu a vorbi "limba maghiara"????
nimeni de pe aici nu am vazut pana acum sa fi spus ca se vorbeste "LIMBA UNGUREASCA"....,ma refer in afara de tine....



se vorbeste franzuzeste = se vorbeste limba franceza(in franceza)
nu exista Frantuzia
se vorbeste englezeste = se vorbeste limba engleza

Intr-adevar!
nu exista Englezia....

si exemplele pot continua...

exista canada ,nu exista implicit " limba canadiana " ,din umilele mele cunostiinte se vorbeste in englezeste sau in frantuzeste....
in canada ,vreau sa zic.



uite mai sus m-am citat poate nu ai vazut postul pe pagina cealalta...
sa ne intelegem foarte bine, vorbim de limbile oficiale declarate ale statelor din punct de vedere constitutional.
inca o data iti repet nimeni ,in afara de tine, nu a spus ca se vorbeste "LIMBA UNGUREASCA "

am spus ca se vorbeste ungureste si ti-am dar definitia urmatoare :

UNGURɪTE adv. În felul maghiarilor, ca maghiarii; în limba maghiarã.

aici vorbim de 2 lucruri diverse...

eka
Postat pe 22 Noiembrie 2008 23:31
De la: stef_reloaded, la data 2008-11-22 23:19:53ai dreptate..,maghiarii vorbesc ungureste !!


Nu Fii rau!! Hai admite ca maghiarii si ungurii si cine mai doreste , toti vorbesc maghiara.pls,pls,pls,pls
eka
Postat pe 22 Noiembrie 2008 23:33
De la: eka, la data 2008-11-22 23:29:50
De la: magda_65, la data 2008-11-22 23:14:42Eka era cu intrebarea"dex on line ce zice de limba ungureasca"....nu exista decat limba maghiara,unguri...respectiv a vorbi in ungureste este impropriu spus si vine tot de la denumirea tarii vecine,Ungaria,iar locuitorii lor sunt numiti unguri...insa toti sunt unii si aceesi...adica maghiari...de la Magyar...


MULTUMESC FOARTE MULT,Magda! asta am vrut sa spun.Poate ca ar fi trebuit sa folosesc un astfel de stil si sa nu mai incing spiritele degeaba.Nu mi se pare neplacut termenul de "ungur"si toate derivatete acestuia dar cand e vorba de limba...nu stiu de ce nu-mi place asa impropriu spus:" a vorbi ungureste".


pai nu e impropriu , spus cand vine vorba de limba, pt ca de obicei se vorbeste in termeni uzuali... adica termeni folositi foarte des.
mai des auzi termenul a vorbi ungureste decat a vorbi "maghiara"...
imi pare rau dar asta este realitatea si limba romana.

dandanaua_reloaded
Postat pe 22 Noiembrie 2008 23:33
ba.., sa-ti placa..!!
repet ..,ungurii vb ungureste si alte limbi ..
ca de-ar fi japonezi ..,ar vb ... si ar canta manele..!!

Postat pe 22 Noiembrie 2008 23:34
De la: eka, la data 2008-11-22 23:33:27
De la: stef_reloaded, la data 2008-11-22 23:19:53ai dreptate..,maghiarii vorbesc ungureste !!


Nu Fii rau!! Hai admite ca maghiarii si ungurii si cine mai doreste , toti vorbesc maghiara.pls,pls,pls,pls


maghiarii si ungurii vb maghiara..!!
noapte buna !!!

Postat pe 22 Noiembrie 2008 23:36
De la: eka, la data 2008-11-22 23:31:23
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-22 23:11:10
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-22 23:04:08pai hai sa vedem cum spun englezii la limba maghiara?????
hai sa vedem cum spun francezii la limba maghiara???
hai sa vedem cum spun romanii la limba maghiara???

nu ai inteles faptul ca a vorbi ungureste este egal cu a vorbi "limba maghiara"????
nimeni de pe aici nu am vazut pana acum sa fi spus ca se vorbeste "LIMBA UNGUREASCA"....,ma refer in afara de tine....



se vorbeste franzuzeste = se vorbeste limba franceza(in franceza)
nu exista Frantuzia
se vorbeste englezeste = se vorbeste limba engleza

Intr-adevar!
nu exista Englezia....

si exemplele pot continua...

exista canada ,nu exista implicit " limba canadiana " ,din umilele mele cunostiinte se vorbeste in englezeste sau in frantuzeste....
in canada ,vreau sa zic.



uite mai sus m-am citat poate nu ai vazut postul pe pagina cealalta...
sa ne intelegem foarte bine, vorbim de limbile oficiale declarate ale statelor din punct de vedere constitutional.
inca o data iti repet nimeni ,in afara de tine, nu a spus ca se vorbeste "LIMBA UNGUREASCA "

am spus ca se vorbeste ungureste si ti-am dar definitia urmatoare :

UNGURɪTE adv. În felul maghiarilor, ca maghiarii; în limba maghiarã.

aici vorbim de 2 lucruri diverse...



Si cum se numeste limba? Limba ungureste ?
eka
Postat pe 22 Noiembrie 2008 23:39
De la: stef_reloaded, la data 2008-11-22 23:36:15
De la: eka, la data 2008-11-22 23:33:27
De la: stef_reloaded, la data 2008-11-22 23:19:53ai dreptate..,maghiarii vorbesc ungureste !!


Nu Fii rau!! Hai admite ca maghiarii si ungurii si cine mai doreste , toti vorbesc maghiara.pls,pls,pls,pls


maghiarii si ungurii vb maghiara..!!
noapte buna !!!


eka
Postat pe 22 Noiembrie 2008 23:42
nu meriti sa iti raspund... se vede treaba ca a avut dreptate papusoiu'.

nu vrei sa intelegi si pace buna

reciteste inca o data... apropo ,de ce nu dai tu frumos pe "gugal searci"...poate gasesti vreo "iesplicatie" pe acolo.

uite sa nu zici ca sunt rea.... :

Limba oficialã a Ungariei este maghiara (denumitã ºi ungarã), o limbã ugro-finicã. Limba maghiarã conþine ºi multe cuvinte de origine slavã. Comunitãþi maghiare importante locuiesc în statele vecine Ungariei, în special în Slovacia, România (mai ales în Transilvania, in mãsura micã ºi in Moldova), în Serbia (Voivodina), în Ucraina Transcarpaticã, în Austria (Burgenland), dar ºi în Statele Unite ale Americii ,Canada,Germania,Franþa si in America latinã.În Israel trãiesc câteva zeci de mii de evrei ungarofoni,originari din Ungaria ºi Transilvania.


asta(citatul de mai sus) e luat de pe wikipedia.

greu dom'le cu limba romana si cu inflexiunile ei...
ai vazut ca se numeste maghiara sau ungara da.....????


aústro-ungár adj. m., pl. aústro-ungári; f. sg. aústro-ungárã, pl. aústro-ungáre


UNGÁR, -Ã, ungari, -e, adj. Maghiar. – Din germ. Ungar.


UNGÁR adj. v. unguresc.


ungár adj. m., pl. ungári; f. sg. ungárã, pl. ungáre
>

UNGÁR ~ã (~i, ~e) v. UNGURESC. /
dandanaua_reloaded
Postat pe 22 Noiembrie 2008 23:44

ma opresc aici, desi ma mananca..
limba ..,e mult mai putin importanta,iar uscaturi avem cu totii !!
ema ..,inca odata, pupici pt tine si mama Ani !!
sa va fie bine !!

Postat pe 22 Noiembrie 2008 23:46
buna all..ema ai luat virusul de la wolfi si khatara deci estem contagios......apropo ai dreptate cu ce tot ii areti lui eka,dar maghiarilor in general nu le place sa auda ca ei vorbesc "ungureste"

Postat pe 22 Noiembrie 2008 23:59
pai cred ca ...m-am molipsit pt ca atata cititi face rau la sinapse.
ma dau pe bloguri vesele acum am mai descoperit azi unu cu pitzi si e tare haios.

http://pitzi.me/

dandanaua_reloaded
Postat pe 23 Noiembrie 2008 00:01
bine si faci..ai dreptate mai bine sa bem si sa radem de pitzi

Postat pe 23 Noiembrie 2008 00:06
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-22 23:44:02nu meriti sa iti raspund... se vede treaba ca a avut dreptate papusoiu'.

nu vrei sa intelegi si pace buna

reciteste inca o data... apropo ,de ce nu dai tu frumos pe "gugal searci"...poate gasesti vreo "iesplicatie" pe acolo.

uite sa nu zici ca sunt rea.... :

Limba oficialã a Ungariei este maghiara (denumitã ºi ungarã), o limbã ugro-finicã. Limba maghiarã conþine ºi multe cuvinte de origine slavã. Comunitãþi maghiare importante locuiesc în statele vecine Ungariei, în special în Slovacia, România (mai ales în Transilvania, in mãsura micã ºi in Moldova), în Serbia (Voivodina), în Ucraina Transcarpaticã, în Austria (Burgenland), dar ºi în Statele Unite ale Americii ,Canada,Germania,Franþa si in America latinã.În Israel trãiesc câteva zeci de mii de evrei ungarofoni,originari din Ungaria ºi Transilvania.


asta(citatul de mai sus) e luat de pe wikipedia.

greu dom'le cu limba romana si cu inflexiunile ei...
ai vazut ca se numeste maghiara sau ungara da.....????


aústro-ungár adj. m., pl. aústro-ungári; f. sg. aústro-ungárã, pl. aústro-ungáre


UNGÁR, -Ã, ungari, -e, adj. Maghiar. – Din germ. Ungar.


UNGÁR adj. v. unguresc.


ungár adj. m., pl. ungári; f. sg. ungárã, pl. ungáre
>

UNGÁR ~ã (~i, ~e) v. UNGURESC. /
eka
Postat pe 23 Noiembrie 2008 06:18
De la: luna5, la data 2008-11-23 00:06:12bine si faci..ai dreptate mai bine sa bem si sa radem de pitzi

www.pitzipoanca.org sa bem si sa auzim numai de bine
yumy
Postat pe 23 Noiembrie 2008 11:36
Buna !!!Observ ca in ultimile pagini ale acestui topic,tot incercand sa-i explicati acelei "eko"cum e cu ungureste sau limba maghiara,a-ti uitat de fapt mesajul propriu zis de pe acest forum,si anume ca in Romanai,stat de drept,in unele zone ,populatia de etnie maghiara -si doar ei fac asta ,refuza sa vorbeasca limba romana,limba oficiala a Romaniei.Grav este faptul ca unii chiar nu stiu,dar ei trebuie sa sufere pt.asta ,sa-si asume obraznicia /prostia de a nu invata limba oficiala din tara in care s-au nascut si traiesc.Nu am nimic impotriva sa vorbeasca acasa ungureste - abtine-te eko - dar in spatiile publice trebuie sa vorbeasca limba tarii in care traiesc,iar pentru asta trebuie sa cunoasca limba romana.Pe mine ma deranjeaza ca acesti cetateni ROMANI,de etnie maghiara,cheltuie banii statului roman,facandu-si scoala,liceul,facultatea,beneficiaza de asistenta medicala -cata e,anumite cusuri,programe de recalificare etc ,DAR ei nu considera ca trebuie sa vorbeasca romaneste,ei se simt unguri/maghiari.Si dragii mei,cand ma gandesc la banii sstatului,ma gandesc la NOI,romanii platitori de taxe,cei care umplem sacul statului si de aceea ma deranjeaza,ca se risipesc pe oameni care ne sunt..ostili.Toti avem nemultumirile noastre in legatura cu ce se intampla in conducerea tarii,dar nu ne consideram mai putin romani.Si sunt de parere ca orice absolvent al unei forme de invatamant din Romania,ca e gimnaziu,liceu sau universitate,din orice zona a tarii sa fie obligat sa stie romaneste,nu sa fie implicit,si vedeti unde am ajuns,adica sa fii in tara ta ,sa vorbesti limba tarii tale cu un alt cetatean roman si sa nu poti comunica pt ca "romanul"nu stie limba...!!! Toate bune!!
libra66
Postat pe 23 Noiembrie 2008 15:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
...nici macar multi...adaptare dupa lapusneanu! 19 De la: onnyta 18 Martie 2008 14:45
Spune-ti punctul de vedere si fi recompensat pentru acest lucru! 10 De la: kudika_7395 14 Mai 2012 18:23
Fantome, spirite sau praf ?!! 1 De la: diana1981 3 Septembrie 2010 17:46
ma puteti ajuta,va rog, intr-o problema? 46 De la: catalina_hetel 17 Octombrie 2008 22:22
AMENDA CFR 24 De la: kudika023770 4 Noiembrie 2009 12:51