Setari Cookie-uri

Maghiara versus Romana

De la: zeita_zeita, la data 2008-11-21 09:13:32
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-20 19:14:23pai , diana poate la intrebarea asta iti raspunde d-ra "zeita" care face pe mama omida si spune ca in curant lb. maghiara o sa fie a 2-a limba oficiala a romaniei.....


Nu cred ca e necesar sa ne ironizam.E un forum de discutii; iar eu nu am facut altceva decat sa-mi sustin parerea si nu sa te ironizez pe tine, draguta !
Si da, exista o foarte mare posibilitate ca lb maghiara sa devina limba oficiala in Romania !
Din pacate , mai sunt foarte multi romani, care urasc maghiarii , desi nici romanii nu sunt mai destepti , ca ei !



doamne fereste...pt ce sa fie a 2a limba oficiala ? mai intai sa invete ei limba romana si pe urma mai vorbim

Postat pe 21 Noiembrie 2008 09:42
De la: Georgia99, la data 2008-11-21 09:42:12
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-21 09:13:32
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-20 19:14:23pai , diana poate la intrebarea asta iti raspunde d-ra "zeita" care face pe mama omida si spune ca in curant lb. maghiara o sa fie a 2-a limba oficiala a romaniei.....


Nu cred ca e necesar sa ne ironizam.E un forum de discutii; iar eu nu am facut altceva decat sa-mi sustin parerea si nu sa te ironizez pe tine, draguta !
Si da, exista o foarte mare posibilitate ca lb maghiara sa devina limba oficiala in Romania !
Din pacate , mai sunt foarte multi romani, care urasc maghiarii , desi nici romanii nu sunt mai destepti , ca ei !



doamne fereste...pt ce sa fie a 2a limba oficiala ? mai intai sa invete ei limba romana si pe urma mai vorbim

foarte multi maghiari vorbesc limba romana
anonim12345
Postat pe 21 Noiembrie 2008 10:03
Cand am trecut prin zona nu au fost dornici sa vorbeacsa in romana

Postat pe 21 Noiembrie 2008 10:09
De la: Georgia99, la data 2008-11-21 10:09:02Cand am trecut prin zona nu au fost dornici sa vorbeacsa in romana

in ce nr au fost ?
anonim12345
Postat pe 21 Noiembrie 2008 10:13
am si povestit intamplarea, plus ca mai stiu persoane care au patit ca si mine cand au trecut prin zona. Nu mi se pare normal sa refuze sa iti dea indicatii doar pt ca esti roman, de ce ? pentru ca esti roman si locuiesti in tara ta ? in primul rand este o chestiune de bun simt, de educatie, sa fii amabil, sa ajuti niste turisti...

Postat pe 21 Noiembrie 2008 10:18
De la: Georgia99, la data 2008-11-21 10:18:59am si povestit intamplarea, plus ca mai stiu persoane care au patit ca si mine cand au trecut prin zona. Nu mi se pare normal sa refuze sa iti dea indicatii doar pt ca esti roman, de ce ? pentru ca esti roman si locuiesti in tara ta ? in primul rand este o chestiune de bun simt, de educatie, sa fii amabil, sa ajuti niste turisti...

ok, at iti zic cazul meu :)

cand am fost in Bucuresti, am rugat si eu pe cineva sa imi explice cum sa ajung la o anumita adresa , si am primit un raspuns infelul urmator :
" platesti 5 lei si iti zic "
eu , unguroaica, care ii vorbeam si il rugam in lb romana, perfect.Nu se simte deloc ca sunt unguroaica, asa e ? El roman , si cu toate ca am vorbit aceasi limba, tot nu am primit raspuns. Prin urmare, cu nimic nu sunt mai presus romanii, ca magiarii !
anonim12345
Postat pe 21 Noiembrie 2008 10:24
pai nu stiai ca in bucuresti lumea e rea de felul ei?
no offense sunt si exceptii,dar civilizatia cam lipseste din capitala "europeana".

poate daca intrebai intr-un sat de langa bucuresti primeai un raspuns politicos.eu am stat 3 ani in bucuresti si printre primele lucruri ce mi s-au spus a fost:"e bucuresti draguta,aici si aerul ce-l respiri se plateste"
DeeaCatalina
Postat pe 21 Noiembrie 2008 12:19
De la: DeeaCatalina, la data 2008-11-21 12:19:41pai nu stiai ca in bucuresti lumea e rea de felul ei?
no offense sunt si exceptii,dar civilizatia cam lipseste din capitala "europeana".

poate daca intrebai intr-un sat de langa bucuresti primeai un raspuns politicos.eu am stat 3 ani in bucuresti si printre primele lucruri ce mi s-au spus a fost:"e bucuresti draguta,aici si aerul ce-l respiri se plateste"

poate da, poate nu.
anonim12345
Postat pe 21 Noiembrie 2008 13:09
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-21 09:13:32
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-20 19:14:23pai , diana poate la intrebarea asta iti raspunde d-ra "zeita" care face pe mama omida si spune ca in curant lb. maghiara o sa fie a 2-a limba oficiala a romaniei.....


Nu cred ca e necesar sa ne ironizam.E un forum de discutii; iar eu nu am facut altceva decat sa-mi sustin parerea si nu sa te ironizez pe tine, draguta !
Si da, exista o foarte mare posibilitate ca lb maghiara sa devina limba oficiala in Romania !
Din pacate , mai sunt foarte multi romani, care urasc maghiarii , desi nici romanii nu sunt mai destepti , ca ei !


nu te-am ironizat, daca tie respectiva replica ti se pare ironie.... de fapt am repetat ce ai spus.
realitatea in care traim insa te contrazice in mod evident.nu exista romani care urasc maghiarii,exista roamni care urasc modul de comportarte al maghiarilor care desi traiesc in romania nu au habar de limba romana....
ca sa intelegi ce spun...
daca limba oficiala intr-o tara este si englaze si franceza...automat nativii cunosc ambele limbi vorbite in respectiva tara...
intelegi ce spun????

sper.
cum noi vorbim aici de o tara a care limba oficiala este numai una si exista o comunitate mica ...minuscula care vrea ca limba maghiara sa devina limba oficiala a romaniei...cred ca vorbesti in necunostiinta de cauza....

daca iti spune ceva razboiul din kosovo ...probabil ca vei intelege de ce anume limba maghiara nu va deveni a doua limba oficiala in romania, cel putin nu in timpul vietii noastre....
tind sa cred ca intr-un viitor destul de indepartat, cam 70-80 de ani de acum incolo, limba interplanetara va fi una de genul englezei sau al francezei (mari cuceritori si colonizatori ), si, ca toate statele vor avea ca limba oficiala un tip de limba pe care o vor intelege pana si bastinasii din africa de sud....

iti doresc sa poti visa in continuare cu ochii deschisi si sa iti dai sseama ca independenta tinutului secuiesc a devenit o utopie din momentul in care am intrat in comunitatea europeana..... si cum granitele vor disparea in cativa ani..... ma repet se va tinde catre limbile de circulatie internationala ,nicidecum catre maghiara.
dandanaua_reloaded
Postat pe 21 Noiembrie 2008 14:17
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-21 10:03:15

foarte multi maghiari vorbesc limba romana [/quote]

esti hilara dea dreptul....
vorbim de sate intregi din covasna si harghita unde se bate apa in piua ca in licee si scoli sa se predea in limba maghiara desi in proportie de 85 % elevii sunt romani...

mai vorbim si de oameni fara bun simt care desi stiu roamna si li se vorbeste i romana se incapataneaza sa vorbeasca in maghiara...instigati de "liderii" de la bucuresti sau de cei ca lazlo tokes....ca sa iti dau un nume concret.... acelasi personaj din cate imi amintesc este destul de hulit in ungaria...

dandanaua_reloaded
Postat pe 21 Noiembrie 2008 14:20
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-21 10:24:03
cand am fost in Bucuresti, am rugat si eu pe cineva sa imi explice cum sa ajung la o anumita adresa , si am primit un raspuns infelul urmator :
" platesti 5 lei si iti zic "
eu , unguroaica, care ii vorbeam si il rugam in lb romana, perfect.Nu se simte deloc ca sunt unguroaica, asa e ? El roman , si cu toate ca am vorbit aceasi limba, tot nu am primit raspuns. Prin urmare, cu nimic nu sunt mai presus romanii, ca magiarii !


La New York daca se intampla sa cazi pe loc, aiurea, te calca toti in picioare. La Budapesta nu stia niciunul o boaba engleza/franceza/germana, aratam cu degetul de parca eram retardata.
Kathara
Postat pe 21 Noiembrie 2008 14:26
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-21 14:20:28
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-21 10:03:15

foarte multi maghiari vorbesc limba romana


esti hilara dea dreptul....
vorbim de sate intregi din covasna si harghita unde se bate apa in piua ca in licee si scoli sa se predea in limba maghiara desi in proportie de 85 % elevii sunt romani...

mai vorbim si de oameni fara bun simt care desi stiu roamna si li se vorbeste i romana se incapataneaza sa vorbeasca in maghiara...instigati de "liderii" de la bucuresti sau de cei ca lazlo tokes....ca sa iti dau un nume concret.... acelasi personaj din cate imi amintesc este destul de hulit in ungaria...

[/quote]
dar de faza povestita de mine , mai sus ? ce poti sa zici ?
anonim12345
Postat pe 21 Noiembrie 2008 14:40
La o scoala cu elevi de majoritate romani se inscrie un elev ungur pe nume Pisti. Invatatoarea spune:
-Vezi tu, Pisti, noi cum suntem majoritatea romani, te vom boteza cu un nume romanesc: Stefanita.
Vine Stefanita acasa si-i zice tatal sau:
- Pisti du-te si mananca.
Copilul tace mut, tatal il bate bine dar copilu'-i mut
A doua zi vine copilu' la scoala vanat la fata si batut bine.
-Dar ce-ai patit, Stefanita, ca arati asa? - intreaba invatatoarea si colegii.
-M-au batut doi unguri.



asta de atmosfera.........

Postat pe 21 Noiembrie 2008 14:53
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-21 10:24:03
De la: Georgia99, la data 2008-11-21 10:18:59am si povestit intamplarea, plus ca mai stiu persoane care au patit ca si mine cand au trecut prin zona. Nu mi se pare normal sa refuze sa iti dea indicatii doar pt ca esti roman, de ce ? pentru ca esti roman si locuiesti in tara ta ? in primul rand este o chestiune de bun simt, de educatie, sa fii amabil, sa ajuti niste turisti...

ok, at iti zic cazul meu :)

cand am fost in Bucuresti, am rugat si eu pe cineva sa imi explice cum sa ajung la o anumita adresa , si am primit un raspuns infelul urmator :
" platesti 5 lei si iti zic "
eu , unguroaica, care ii vorbeam si il rugam in lb romana, perfect.Nu se simte deloc ca sunt unguroaica, asa e ? El roman , si cu toate ca am vorbit aceasi limba, tot nu am primit raspuns. Prin urmare, cu nimic nu sunt mai presus romanii, ca magiarii !


draga mea????
ti s-a vorbit in romaneste sau nu????
ti-a raspuns omul in tiganeste, in sarbeste, i extraterestra de balta???
noi vorbim aici de limba romana si de limba maghiara....
in bucuresti ,in brasov , pe luna daca vrei ...putem gasi la nesfarsit exemple de replici de genul asta...
rautatea oamenilor, cheful lor de al lua la misto pe altcineva...nu se compara cu faptul ca noi vorbeam de cunosterea limbii tarii in care locuiesti si traiesti...
deci....
mai incearca un alt exemplu asta e ...cam tras de par....

dandanaua_reloaded
Postat pe 21 Noiembrie 2008 14:59
De la: heaven_gate, la data 2008-11-21 14:53:29La o scoala cu elevi de majoritate romani se inscrie un elev ungur pe nume Pisti. Invatatoarea spune:
-Vezi tu, Pisti, noi cum suntem majoritatea romani, te vom boteza cu un nume romanesc: Stefanita.
Vine Stefanita acasa si-i zice tatal sau:
- Pisti du-te si mananca.
Copilul tace mut, tatal il bate bine dar copilu'-i mut
A doua zi vine copilu' la scoala vanat la fata si batut bine.
-Dar ce-ai patit, Stefanita, ca arati asa? - intreaba invatatoarea si colegii.
-M-au batut doi unguri.



asta de atmosfera.........



adica ..on topic...

mersi heaven, reusit.
dandanaua_reloaded
Postat pe 21 Noiembrie 2008 15:15
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-21 15:15:37
De la: heaven_gate, la data 2008-11-21 14:53:29La o scoala cu elevi de majoritate romani se inscrie un elev ungur pe nume Pisti. Invatatoarea spune:
-Vezi tu, Pisti, noi cum suntem majoritatea romani, te vom boteza cu un nume romanesc: Stefanita.
Vine Stefanita acasa si-i zice tatal sau:
- Pisti du-te si mananca.
Copilul tace mut, tatal il bate bine dar copilu'-i mut
A doua zi vine copilu' la scoala vanat la fata si batut bine.
-Dar ce-ai patit, Stefanita, ca arati asa? - intreaba invatatoarea si colegii.
-M-au batut doi unguri.



asta de atmosfera.........



adica ..on topic...

mersi heaven, reusit.
CE AMUZANT
anonim12345
Postat pe 21 Noiembrie 2008 15:33
Janos venea cu masina de la Mirecurea-Ciuc inspre Tg.Mures si

are un accident de masina. Vine politistu' si-l intreaba:

- Ce-ai facut Janos?

- Dom' politai, io venit cu masina de la Mirecurea-Ciuc, si

eram tare obosit si cand vrut io sa...

- Ho, ma Janos, mai repede ca nu am timp...

- Io venit cu masina de la Mirecurea-Ciuc si chind vrut io sa..

- Hai ba, mai repede (zice politzaiu)

- No bine, no! Io venit de la Miercurea Ciuc, drumu fecut la dreapta, IO NU! ! !

Postat pe 21 Noiembrie 2008 15:35
mai zeito mama cred ca te premiez.......uite asa imi venii mie o idee........pai firar mama lor de francezi (ca eu in Franta stau)de azi in colo sa puna mina sa invete romaneste........pai ce eu venii aci in tara lor sa vorbesc franceza? oricum o declar a doua limba ce puii mei ca aici sintem mai multi romani decit unguri in Romania! si lasind biza la o parte............ESTE CEA MAI MARE NESIMTIRE SA NU VORBESTI LIMBA TARII IN CARE LOCUIESTI!o mare lipsa de respect ca doa r te numesti roman(roman o fi cetatean roman avind ca limba nationala maghiara?) ......;eu nu as da drept de munca cetatenilor romani nevorbitori de limba.......in orice tara din Europa asta ca sa fii cetatean al tarii respective trebuie sa cunosti limba.nu sint nationalista deloc dar totusi e jenant in tara ta sa fi pus in situatia vorbirii prin semne fara sa fii surdo-mut.
FRANNNCE
Postat pe 21 Noiembrie 2008 16:23
De la: FRANNNCE, la data 2008-11-21 16:23:22mai zeito mama cred ca te premiez.......uite asa imi venii mie o idee........pai firar mama lor de francezi (ca eu in Franta stau)de azi in colo sa puna mina sa invete romaneste........pai ce eu venii aci in tara lor sa vorbesc franceza? oricum o declar a doua limba ce puii mei ca aici sintem mai multi romani decit unguri in Romania! si lasind biza la o parte............ESTE CEA MAI MARE NESIMTIRE SA NU VORBESTI LIMBA TARII IN CARE LOCUIESTI!o mare lipsa de respect ca doa r te numesti roman(roman o fi cetatean roman avind ca limba nationala maghiara?) ......;eu nu as da drept de munca cetatenilor romani nevorbitori de limba.......in orice tara din Europa asta ca sa fii cetatean al tarii respective trebuie sa cunosti limba.nu sint nationalista deloc dar totusi e jenant in tara ta sa fi pus in situatia vorbirii prin semne fara sa fii surdo-mut.





Postat pe 21 Noiembrie 2008 16:37
eu sunt din cluj , si am trait toata viata mea aici si am prieteni maghiari , dar chestia cu limba romana mi se pare o nesimtire .
acuma sa iti sun zeita draga de ce fac unii maghiari aici in cluj?de faptul ca daca au firme sau baruri sau magazine nu angajeaza romani chiar daca sunt cu un cv mai bine pus la punct decat altii maghiari, sa iti spun ca sunt galerii de arta unde daca esti roman poti sa fi si al doilea picasso ca tot nu te lasa sa expui?deci io zic ca nu e cazul sa vbim de nesimtirea care o au unii maghiari care totusi sunt cetateni romani, ca sa nu mai vbesc ca ungurii din ungaria ii vad cam cum ii vedem noi pe tigani, si nu vorbesc in necunostinta de cauza , am prieteni unguri care au mers in ungaria sa lucreze si au fost tratati urat
witcher
Postat pe 22 Noiembrie 2008 20:29
Buun...si acum haideti sa ne intoarcem putin la Miercurea-Ciuc,bine?Sa nu uitam ca pe acolo a trecut Diana noastra.Dar inainte de asta,permiteti-mi cate ceva despre mine:(nu de alta da sa stiti si voi in ce calitate vorbesc)M-am nascut in Miercurea-Ciuc,parintii mei sunt deasemenea de acolo,am trait ceva vreme in acest oras,e orasul meu natal,vorbesc limba romana(las la latitudinea voastra sa apreciati calitatea limbii in care scriu).Deci in virtutea celor mai sus aratate,sper ca pot fi considerata "o sursa de incredere"in ceea ce priveste gradul de utilizare a limbilor vorbite in acest oras.Celor care mi-au acordat votul de incredere,va multumesc! Scepticilor le recomand sa mai treaca pe acolo,si inca odata si inca odata...S-ar putea ca realitatea "din teren"sa fie un pic alta.Daci,ca o persoana in cunostinta de cauza dati-mi voie sa ma indoiesc de cele relatate de deschizatoarea topicului.Pur si simplu nu o cred! Uite ca eu nu cred ca la oricare ar fi acel Petrom din oras exista cineva care sa nu vorbeasca romaneste!!!Am inteles ca omu nu a convesrat cu doamna in nici un fel.Asta nu dovedeste incapacitatea lui de a vorbi ramaneste.A,da se pare ca erau doi si ei vorbeau ungureste(ce limba o fi si asta ,ca eu una nu stiu sa existe asa ceva limba maghiara= limba ungureasca? )Eu cred ca astia doi vorbeau de-ale lor,si au servit-o pe clianta asa cum au servit-o,atat! Astia doi nu au avut nici o intentie de a vorbi intr-o limba sau alta cu individa.(Si pe mine ma enerveaza foarte tare vanzatorii nepoliticosi!)S-ar putea ca prin intermediul forumului sa le multumesti cu aceasta ocazie celor care totusi au avut bunavointa sa va ajute asa cum s-au priceput ei mai bine?Nu?Atunci le multumesc eu aici in numele vostru.
Asa!Si acum cate ceva despre Miercurea-Ciuc pentru cei ce nu cunosc sau nu vor sa recunoasca:(cu riscul de a va plictisi,deh ma indeamna patriotismul):Locuitorii acestui oras sunt cu precadere romani si maghiari.Ei vorbesc limba maghiara sau romana dupa caz(am scrim dupa caz , nu in functie de nationalitate,subliniez aspectul)Exista crese,gradinite,scoli,licee,colegiu,facultati(ca sa vezi,sunt mai multe)romanesti.Ca sa iti inscrii copilul la gradinita sectia romana trebuie sa o faci din timp caci altfel risti sa nu mai fie locuri si sa trebuiasca sa-ti inscrii copilul la sectia maghiara :sml-.tongue0023: .In concluzie sunt destui care invata limba romana inca din gradinita in caz ca n-au apucat mai devreme.
Daca mai aveti curiozitatea sa mai treceti prin Miercurea-Ciuc ,s-ar putea sa aveti surpriza(ceea ce defapt e perfecr nornal pt noi "bastinasii")sa intalniti destui romani care vorbesc foarte frumos si corect limba maghiara chiar in "locuri publice"fara nici o jena,pt ca asa vre muschii lor!!!Si daca mai zaboviti un pic puteti sa constatati ca ei sunt destul de multi.Aviz amatorilor:Inainte de a trage concluzii,daca doriti ca acestea sa fie corecte,va recomand sa alimentati la mai multe "Petromuri"din oras si sa umblati cu urechile ciulite.Credeti-ma,in Miercurea-Ciuc,limba vorbita de un individ la un moment dat,nu intotdeauna este criteriul cel mai sigur de a depista nationalitatea cuiva:maghiari vorbind perfect romaneste,romani vorbind perfect maghiara,de buna voie si nesiliti de nimeni! cam derutant ,o sa vedeti)A propos ,cum vi se pare "romaneasca"mea?(De unde vin eu au mai ramas multi altii!) Si inainte sa inchei va propun un mic exercitiu : ce ziceti sunt eu romanca sau maghiara?

Nu ezitati!Vizitati Miercurea-Ciuc.S-ar putea sa va faceti prieteni pe acolo.
Diana draga,ma ofer sa fiu eu prima,ce zici?
eka
Postat pe 22 Noiembrie 2008 21:11
eka, eu pariez ca esti maghiara, si ai toata admiratia mea pentru aceasta postare.
intai sa spun ca in liceu, cea mai buna prietena si colega de banca mi-a fost o unguroaica( mie imi place denumirea, nu o gasesc de loc ireverentioasa, ci dimpotriva)
de pe la Miercurea Ciuc am si eu amintiri neplacute, dar poate lucrurile s-au schimbat, si apoi, avem si noi nesimtiti destui, nu-i cazul sa ne legam de altii
deci eu tot mai sper ca putem fi toti prieteni, in tara asta, indiferent de nationalitate
googoodoll
Postat pe 22 Noiembrie 2008 21:22
atata timp cat nu se mai fac afirmatii de genul ca limba maghiara va deveni a 2 limba oficiala a romaniei ,nici pe mine nu ma deranjeaza, pana la urma e rusinea lor nu a mea ca vorbesc sau nu bine romaneste....
la fel e si cu romanii ....

dandanaua_reloaded
Postat pe 22 Noiembrie 2008 21:29
au si ei Vadimi si Becali si ....
googoodoll
Postat pe 22 Noiembrie 2008 21:31
pe lazlo tokes....
dandanaua_reloaded
Postat pe 22 Noiembrie 2008 21:33
asa, ca ma chinuiam sa accesez informatia si nu mai stiam unde am pus-o, creierul meu e alandala :D
googoodoll
Postat pe 22 Noiembrie 2008 21:35
vaaai papusoi cum sa-l uiti pe prelatul tokes??????
dandanaua_reloaded
Postat pe 22 Noiembrie 2008 21:37
ia uite ce zice wikipedia despre el...

http://ro.wikipedia.org/wiki/L%C3%A1szl%C3%B3_T%C5%91k%C3%A9s

dandanaua_reloaded
Postat pe 22 Noiembrie 2008 21:38
De la: googoodoll, la data 2008-11-22 21:22:10eka, eu pariez ca esti maghiara, si ai toata admiratia mea pentru aceasta postare.
intai sa spun ca in liceu, cea mai buna prietena si colega de banca mi-a fost o unguroaica( mie imi place denumirea, nu o gasesc de loc ireverentioasa, ci dimpotriva)
de pe la Miercurea Ciuc am si eu amintiri neplacute, dar poate lucrurile s-au schimbat, si apoi, avem si noi nesimtiti destui, nu-i cazul sa ne legam de altii
deci eu tot mai sper ca putem fi toti prieteni, in tara asta, indiferent de nationalitate



Postat pe 22 Noiembrie 2008 21:39
rushinica sa-mi fie, asa personagiu emportant !!!
googoodoll
Postat pe 22 Noiembrie 2008 21:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ascultarea telefoanelor... 14 De la: baiat_anonim 8 Septembrie 2009 22:44
calvitia-remedii 33 De la: kudika_nikole 7 Ianuarie 2012 01:27
Va rog sa ma ajutati,cu un vot ceva cu orice,animalele astea din craiova sunt omorate fara mila ajutor 4 De la: diana1981 11 Octombrie 2009 17:51
Adopt Pisiscutzaa 32 De la: alfredodecurtofreco 2 Noiembrie 2010 20:35
e vara .... fetelor...va recomand pudra epilatoare ... practic, ieftic si ff eficient 24 De la: touray 12 Mai 2012 17:39